BUITENLANDSCH OVERZICHT N.V. KELLER &MAC00NAL0 TWEEDE KAMER. ALS PRIMO GLIMLACHT.... ERNSTIGE SYMPTOMEN IN SPANJE. GEMENGD NIEUWS N.S.F, EN PHILIPS-TOESTELLEN EERSTE KAMER BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 16 MAART 1929 DERDE BLAD Stellen de studenten zich te weer. Het Kabinet-Poincaré strijdt verder 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Spaansche kwestie blijft in hooge mate interessant. Primo de Rivera die met een luchtig-lachje-voor-de-buïtenwereld, het be staan van eenig ernstig conflict blijft negee- ren, krijgt thans van alle kanten last met de oppositie, die zich dermate weert, dat het nog moeilijk zal worden voor den dictator om er zijn stereotypen glimlach bij te handhaven! Te ernstiger is het symptoom, daar de actie van thans niet van een groep, zich veronge lijkt gevoelende militairen uitgaat, doch van de hoop des vaderlands: de studeerende jeugd, die hier wel schijnt te weten wat zij wil .Want ondanks den belacheiijken eisch van Primo dat alle studenten, ondanks alles, de colleges zouden bezoeken, terwijl zij bij weige ring zwaar gestraft zouden worden. richt telkenmale, heftiger dan te voren het verzet zich op. Behalve in Madrid hebben de stu denten nu' onlusten veroorzaakt in Granada, waar zelfs de staat van beleg is afgekondigd! Hadden de onlusten zich beperkt tot de groep der ontevreden officieren, dan was de houding van den markies nog gerechtvaar digd geweest. Nu blijkt dat de ontevredenheid veel en veel dieper zit, mag men den toestand zonder voorbehoud hoogst ernstig noemen. Salamanca, Sevilla en Valladolid zijn mede aangestoken, volgens de laatste berichten. Hoe zal dit afloopen? Bij het vorige incident, het geschil met de officieren, koos Alphonso, de machtige partij achter de schermen, te elf der ure Primo's partij. Het is bekend dat hij dit besluit na veel aarzeling nam. Is dit wellicht het zooveelste symptoom geweest van een op-komst-zijnde breuk tusschen den schranderen monarch en den officieelen dic tator? Eindelijk dan Is de beruchte kwestie van het hooge sterftecijfer in het Rijnland-leger ter sprake gekomen. Zooals wij gisteren al schreven, heeft het te rechter tijd verschenen rapport van een commissie- van onderzoek, de verantwoordelijke militaire chefs van iederen blaam gezuiverd. Toch verwachtte men nog dat Poincaré en zijn kabinet, via minister, van Oorlog Pain- Ievé, door 5 interpellaties leelijk in de ver legenheid zou worden gebracht. Dit is echter meegevallen. Inderdaad hadden, zooals wij reëds vermoedden, de rapporten, en het open hartige commentaar van Painlevé de kracht van de interpellaties aanzienlijk verminderd. Toch werd de rede van den socialist Barthe. onder groote rumoerigheid gehouden, min of meer een sensatie. Barthe richtte een requisitoir tegen zekere daden van zorgeloosheid die o.a. tot resultaat hadden, dat er oefeningen werden gehouden bij een koude van 30 gr. en dat sommige manschappen geheel gekleed moesten gaan slapen omdat zij het zoo koud hadden. Onder tumult zette Barthe zijn rede voort. Hij bracht hulde aan het werk van den ge neeskundigen dienst maar viel heftig het op perbevel aan dat, zeide hij, het den ge neeskundigen dienst aan alles liet ontbreken. Hij besloot zijn rede met het eischen van strafmaatregelen. Het communistische Kamerlid Cachin zeide dat men de openbare meening op grove wijze wil bedriegen. Het tumult bereikte zijn hoogtepunt zoodat Cachin zich moeilijk verstaanbaar kon maken. Besloten werd, in overleg met de regeering de interpellaties in een nachtzitting te be ëindigen. Daar mededeelingen als die van Barthe. al mógen zij dan ook rumoer verwekken, door de rapporten, het karakter van „ont hullingen" hebben verloren, zullen zij waar schijnlijk niet meer dan een storm in een glas water veroorzaakt hebben. Temeer daar Painlevé In zijn pleidooi gezegd heeft dat tegen eenige officieren disciplinaire maat regelen zullen woiden genomen, hoewel hij de hoogere militaire chefs volkomen vrij pleit. De regeering zal ook deze moeilijkheid wel •te boven komen. En toch.... hoe lang kan dit zoo nog duren? F. A. Braziliaansche nota aan Paraguay. NEW-YORK, 15 Maart (V£>.) De regee- ring van Brazilië heeft een protest-nota ge zonden aan Paraguay, waarin geprotesteerd wordt tegen den aanval op het eiland Mar garita. In de nota worden waarborgen ver langd, dat het eiland in de toekomst niet meer door Paraguaansche troepen zal wor den bezet. Torreon door de opstande- ling en ontruimd NEW YORK, 16 Maart (VD.) Volgens een niet officieele mededeelïng hebben de opstandelingen Torreon weder ontruimd. Durango in regeeringshanden NEW-YORK 15 Maart (VD.) De opper bevelhebber der Mexicaansche regeerings- troepen heeft de stad Durango ingenomen. Aman Oellah nadert Kaboel KOWNO, 15 Maart (VD.) De opmarsch van Aman Oellah naar Kaboel vindt nog steeds voortgang; zijn voorhoede is nog slechts 27 K.M. van de stad verwijderd. Vlieg tuigen weroen in Kaboel geschriften neer, waarin de "spoedige inneming door Aman Oe "*<h wordt aangekondigd. De Perzische geneto.staf heeft Aman Oellah de toezeg ging aedaan, dat hem wapens en munitie ter bestrijding der opstandelingen zullen worden geleverd. RAMP IN JAPAN. Te Ishioka, een stad in de Japansche pro vincie Ibaragi, is een enorme brand uit gebroken. 1200 huizen waaronder het post kantoor, staan in vlammen. Troepen verlee- nen hulp bij het blusschingswerk, dat be moeilijkt wordt door den hevigen wind. NOBILE VERDEDIGT ZICH. Wij lezen in de Tel.: In een onderhoud met den vertegenwoor diger van United Press verklaarde Nobile aangaande het onderzoek naar de „Italia"- ramp; Er is geen manoeuvre-fout begaan. Het manoeuvreeren was zoo goed als het bij de vreeselijke omstandigheden, waarin de ramp plaats had, maar mogelijk was. Ik ben niet in staat de beschuldigingen te weer leggen omdat ik niet weet hoe de beschuldi gingen luiden, zelfs vandaag nog niet. In dien iemand de bewering heeft geuit, dat een fout is gemaakt bij het manoeuvreeren, dan behoorde ik met hem geconfronteerd tè worden. Wat de critiek betreft aangaande de sa menstelling van de bemanning, ook hierop kan ik niet ingaan, want ik weet niet, waarop die critiek precies betrekking heeft. In elk geval echter is het belachelijk critiek te oefenen op mannen, die de beproeving hebben ondergaan van een vlucht van 250 uren onder de moeilijkste omstandigheden. Het is een feit, dat geen enkel lid der commissie competent was om een oordeel te vellen over de kwestie van het besturen van luchtschepen. Vermeldenswaard is wel, dat tot de belangrijkste getuigen een hoog geplaatst officier behoorde, die drie jaar geleden veroordeeld werd tot een maand vestingstraf, wegens laster te mijnen op zichte. Wat aangaat mijn redding door Lundborg heb ik niets toe te voegen aan de verklarin gen van Lundborg en Behounek. In dit op zicht heb ik een volkomen rustig geweten. WERELDTENTOONSTELLING TE CHICAGO. In het jaar 1933 zal te Chicago, ter ge legenheid van het eeuwfeest van de stad een wereldtentoonstelling worden gehouden, waarvoor het terrein wordt ontworsteld aan het uitgestrekte Michiganmeer. waarin ver scheiden kunstmatige eilanden worden aan gelegd, die samen niet minder dan twee vier kante mijlen nieuw land zullen opleveren. Tusschen de eilanden en den oever van het meer wordt een 10 K.M. lange en 150 M. breede lagune gemaakt, zoodat de tentoon stelling een bijzonder schilderachtige om lijsting zal krijgen. Aan het hoofd van de organisatie dezer tentoonstelling staat Rufus C. Dawes, de broei van den vroegeren vice- president, generaal Dawes. BELOONING VOOR STIPTE BELASTINGBETALERS. Een in Japan gevestigde Engelschman ont ving onlangs een officieel Japansch document dat hij door een tolk liet vertalen. Hij was zeer verwonderd, te vernemen, dat hij op een dag, die hem zou schikken werd uitgenoodigd binnen de officieele kantooruren op een be lastingkantoor te verschijnen, om als „er kentelijkheid voor zijn steeds stipte betaling van belasting" een geschenk in ontvangst te komen nemen. De idee, dat een plichtsver vulling geen onderscheiding noodig had, als mede het feit, dat een van zijn bedienden voor de nauwgezette betaling oer belastingen had gezorgd, deden hem aarzelen; zijn zoon evenwel, die zich het vermoedelijk kostbare geschenk niet wilde laten ontgaan, verzocht zijn vader dringend, er op de vastgestelde uren heen te gaan. Daar bracht de ambte naar hem in een magazijn van Japansche voortbrengselen en overhandigde hem een voor hem bestemde zilveren schaal. DE PRINS VAN WALES IN NIEUWE AVONDKLEEREN. Op een goeden avond deze week verscheen de Prins van Wales bij de finales van kam pioenschappen van jongensbox-clubs, ge kleed in een „dinner jacket" (smoking zegt men hier) met slap overhemd, slappe man chetten en een soort Schiller-kraag met zwart strikje; bovendien had hij daarover een „pullover" (een lichte kraaglooze trui met V-vormïge opening aan den hals) aan gedaan. Men kan zich moeilijk een zonder linger assortiment van kleeren voor den avond voorstellen. En het geval heeft hier natuurlijk, waar in het algemeen de klee- dingwetten van den avond streng worden gehandhaafd, groot opzien gebaard. Prince Charming heeft vaak geklaagd over het on gerief van de mannelijke avondkleeding. En men wil in zijn jongsten kleedlngdurf een noging zien de mode te veranderen..Het is echter niet zonder bsteekenis dat een boks wedstrijd voor het experiment werd uitge kozen. Bokspartijen munten hier als elders niet uit door plechtige of ceremonieele stem ming. En het zou wel kunnen zijn dat de onharmonieuse gewoonte om hier in gala rond het bokspodium t-e zitten, op het voor beeld van den Prins gaat afnemen. Een trui en een open kraag vallen wel in den toon van den „ring".... en van andere avond lijke sportfeesten, zooals hondenrennen. Maar verder dan tot zulke functies zal de invloed wel niet strekken, 's Prinsen nieu wigheid zou opzienbarender zijn geweest in dien hij haar had gelanceerd op een dans- soiree. Maar dat zal hij wel niet doen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 60 Cta. par regel. GROOTE MARKT 14 - TELEF. 14049 REMBRANDT-THEATER. In het stroomgebied der Amazone. De heer Bakker, directeur van 't Rem- brandt-theater gaat voort.met het brengen van cultuurfilms in Zondagmorgen-voor stellingen, 't beste bewijs van succes. En zoo zal hij morgenochtend vertoonen „In het stroomgebied der Amazone", het filmverslag van de Mc. Govern-expeditie, 'n cultuurfilm van de Ufa. Dezer dagen werd de film voor de pers vertoond en konden wij constateeren, dat na de films van Colin Ross' Afrika-reis en de Snow-expeditle ook deze rolprent weer hoort tot het beste, wat in dit genre op de markt komt. Behalve beelden van de geweldige moei lijkheden waaronder deze expeditie Zuid- Amerika doortrok de leider kwam in een stroomversnelling om toont de film merk waardige volksgebruiken, waardoor zij ook voor folkloristen van waarde is. En we zien, hoe men bij gebrek aan iets anders rupsen eet, hoe men worstelt met den ge weldigen stroom, hoe men omgaat met de Amazone-indianen. Een belangwekkende film! De popuTair-wetenschappelijke filmvertooning. Men verzoekt ons mede te deelen dat de vertooning van het populair-wetenschappe- lijke filmwerk in het Rembrandt-theater, „Door het stroomgebied der Amazone" niet om 11 uur, doch om kwart voor twaalf be gint. LANDDAG VAN ROTARY. De jaarlijksche landdag van Rotary wordt te Haarlem gehouden op Vrijdag en Zaterdag 22 en 23 dezer. Algemeen voorzitter is de heer W. de Cock Buning, gouverneur van het 59ste district van Rotary International (Nederland), algemeen secretaris is de heer J. J. Swens en voorzitter van de ontvangen de club de heer Ir. W. J. Burgersdijk. Ver schillende comités zijn ingesteld ter voorbe reiding, o.a. een damescomité, waarvan Me vrouw Burgersdijk voorzitster is, omdat vele rotarians hunne echtgenooten bij deze gele genheid medebrengen. Op dit oogenblik be staan er in Nederland 12 rotaryclubs, Am sterdam, Utrecht, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Leiden, Gouda, Leeuwarden, Apel doorn, Hilversum, Groningen en Zutphen met tezamen 343 leden, terwijl in Arnhem een club in wording is. Na een paar voorbe reidende vergaderingen op Vrijdag wordt op Zaterdag 23 Maart te 10 uur de bijeenkomst geopend door den clubvoorzitter, den heer W. J. Burgersdijk; daarop volgen mededeelin gen van den heer Swens als secretaris, een rede van den gouverneur en een rede van rotarian Schulz uit Praag (director van Ro tary International). Vervolgens worden ver schillende districtsbelangen en verslagen over het werk der clubcommissies, over het tijdschrift „Rotary-Hqlland" behandeld, daarna de verkiezing van den districtsgou verneur voor 1929. 30 en vaststelling van de plaats van den rotarylanddag in 1930. Na de pauze zal het woord worden gevoerd door Mi-. A. J. Josephus Jitta over „rotary en de verhouding tusschen werkgever en werkne mer", door Dr. A. H. Haentjens over rotary- arbeid, door Dr. W. van der Wijk over het onderwerp „rotary en de ambtenaren", door den heer Ed. J. Gerzon over „rotarybeginse- len en den kleinhandel" en door den heer Anton Verkade over de toekomst van rotary Na de verschillende voordrachten is gelegen heid voor een korte bespreking. Voorts wor den ter tafel gebracht mededeelingen over de conferentie te Bournemouth en over de conventie te Dallas. De landdag wordt daar na door den gouverneur gesloten, waarna de deelnemers zich vereenigen aan een gemeen- schappelijken maaltijd in het Brongebouw. EEN KUNSTAVOND VAN DE MAAT SCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN WOORDKUNST De Maatschappij tot Bevordering van Woordkunst organiseert op Donderdag 21 Maart in de bovenzalen van de Kroon een kunstavond, waarop Albert Vogel en Ellen Vareno litteraire voordrachten zullen houden Voor dezen avond zijn uitnoodigingen rondgezonden aan dames en heeren van wie kon worden verondersteld, dat zij sympathi- seeren met het werk van genoemde Maat schappij. De Maatschappij tot Bevordering van Woordkunst heeft volgens haar statuten ten doel „de kunst van het gesproken woord te bevorderen." Daaronder verstaat zijn al het mogelijke in het werk te stellen om de zui vere Nederlandsche spreektaal, het goede gebruik en den juisten klank van het Neder landsche Woord, de welsprekendheid en de voordrachtskunst te doen beoefenen en meer en meer in alle kringen van ons volk te doen doordringen. Een groote opkomst op de kunstavond in de Kroon mag zeker worden verwacht te meer, waar wij het te Haarlem in de laat ste jaren helaas al te zeldzame voorrecht zullen hebben den voordrachtkunstenaar Al- bert Vogel en zijn vrouw, Ellen Vareno, te hooren. Natuurlijk verplicht het bijwonen van de zen avond niemand tot het lidmaatschap der Maatschappij tot Bevordering van Woord kunst. De bedoeling is enkel den Haarlem mers kennis te doen maken met het werk en het streven der Maatschappij en de moge lijkheid na te gaan van een stichting van een afdeeling dezer Maatschappij te Haarlem, zooals ook reeds te Rotterdam en 's Graven- hage is geschied. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Dirken, Blo emend aalscheweg 11, armband; Serné, Sterreboschstraat 72, abonnement; de Wilde, A. L. Dyserlnckstraat 66, bal; Jansen, Leidscheplein 22 rd., heerendas; Bergman, Pijlslaan 32, handschoen; Bakker, Leidsche- vaartweg 109, hoes van een band; Kennel Fauna, hondje (zwart), gebracht door; Hek ster, Hofdijkplein 44; v. Twuijver, v. Oosten de Bruinstraat 197. notitieboekje; Vellinga, Haitsma Mulierstraat 29, portemonnaie met inhoud; v. Waarde. Brouwersvaart 64, sjaal; v. Duijn. Brouwersplein 2, sigarenpijpje; Bur. van Politie. Smedestraat. sleutel: Airing 'Elzenplein 19, damestasch; v. d. Wallc, Schreveliusstraat 64, touwen. De artikelen-behandeling van de Ziekte wet ging rustig voort. Maar vermoeiend is zulk een behandeling wel voor de Kamer, die toetsen moet en nauwlettend wegen elk woord, elke gedachte die nieuw wordt voor gesteld bij amendement, en dikwijls op niet principieele punten. Maar, zooals 't dikwijls gaat, bij de practische toetsing blijkt dan hoe moeilijk het wetgeven is en dat bij de inlassching van een nieuwe gedachte andere kwade invloeden kunnen worden ontketend. Zoo geschiedt het dikwijls, dat amende menten moeten worden verworpen. Op al wat verworpen is, zullen wij de aandacht niet vestigen wij willen onze lezers niet vermoeien met wetsartikelendie geen werkelijkheid zijn geworden. Alleen vermel den we, wat een principieele beslissing bracht. De heer Kortenhorst kreeg een repriman de van zijn fractie-voorzitter Dr. Nolens. Dat zat zoo. Dr. Kortenhorst zag glste^n, zon der dat Dr. Nolens daar voorstemmen kon, met groote meerderheid een amendement aangenomen, waarvan het gevolg zal zijn dat de bedrijfsvereenigingen de werkgevers, hij haar aangesloten, verplichten kannen tot het geven van inlichtingen over alles wat de Ziektewet betreft. En wat bleek nu? Dat de heer Kortenhorst vergeten had de verplich ting uit te strekken ook tot verzekerde werk nemers. Dat moest nu bij nieuw amendement weer geschieden! En deswege mopperde Dr. Nolens: „Dat komt er nu van, wanneer men a l'improviste amendementen indient". Gelijk had Monseigneur! De heer Van Gijn zag zonder eenige moei te zijn verbeterde amendementen waar tegen de bewindsman geenerlei principieele bezwaren opperde aangenomen, amende menten die de Ziektewet geheel deden bre ken met het systeem der loonklasse tot be rekening van het ziekengeld. De amende menten maakten het loonklasse-systeem vol ledig onmogelijk voor de Raden van Arbeid en de bedrijfsvereenigingen. Thans werd de maatstaf gekozen, die door de Ongevallen wetten reeds burgerrecht verkreeg. In de wet werd de mogelijkheid geopend om bepaalde mensehen van de verzekering vrij te stellen nl. menschen, wier dagloon minder dan 0.40 bedraagt en zij, die bij den aanvang der verzekering ongeschikt tot werken is of zwanger. Door een amendement- Kortenhorst is deze bevoegdheid ook aan de bedrijfsvereenigingen geschonken. De c.-h. fractie heeft nog gepoogd met een amendement de particuliere ziekenkas sen het leven te verlengen. Bij de algemeene beschouwingen is deze kwestie heel uitvoe rig ter sprake gekomen en toen bleek wel, dat er niets meer aan te doen zou zijn. De heeren Bakker, Snoeck Henkemans en Schokking zetten nog eens de groote beteeke- nïs der ziekenkassen uiteen. De heeren Beu- mer en van Gijn en de minister wezen nog eens op het besprokene in de commissie van overleg, alwaar wel is gebleken van de groo te administratieve en technische rompslomp, die het gevolg zou zijn van de hernieuwde inschakeling van de particuliere kassen. En de heer Marchant, hoewel het sterven der ziekenkassen zeer betreurende, maakte be zwaar tegen den inhoud van het amende ment zelf, die de regeling van de inschake ling der ziekenkassen geheel wilde overlaten aan een Algemeenen Maatregel van Bestuur, welke dan nog zou moeten worden gemaakt. Het c.-h. amendement viel met 5913 stemmen. Ook een poging van den heer Snoeck Hen kemans om een algemeene registratie van alle arbeiders in te schakelen leed met een groote meerderheid van tegenstanders schip breuk. Daarna kreeg de Kamer nog de aanvang van een debat over het ziekengeld, over het percentage, dat dit bedraagt van het loon. De heer L. de Visser wil dit doen bedragen 100 pet. van het loon. De heer Kortenhorst gaat met den minister mee, die het zieken geld op 80 pet. wil bepalen. De heer van Gijn op zijn beurt stelt voor in het begin van de ziekte 70 pet. en daarna 80 pet. De heer Duijs heeft op het ziekengeld artikel een amendement, waarvan de bedoe ling is vast te leggen in de wet, dat voor de ongehuwde moeder bij Alg. Maatregel van bestuur een bijzondere regeling kan getrof fen worden. Hiertegen opponeerde Mr. Aal- berse sterk, die daarin een terugkomen ziet op de beslissing der Kamer van Donderdag over de gelijkstelling van de gehuwde en de ongehuwde moeder. Dinsdag spreekt de minister. En daarna verwachten we een heftig debat, want de heer Duys is „zwaar geladen" over het feit, dat Mr. Aalberse hem verweet niet serieus de zaken te behandelen, door terug te tre den in dingen, die reeds beslist zijn. De bezetting van de Haarlemsche Rechtbank. Critiek op Laban. Het stemgeluid der deurwaarders. Vandaag opende de heer Heerkens Thijssen de debatten. Hulde bracht hij aan den mi nister voor zijn werk voor de psychopathen en dank voor de maatregelen ten opzichte der drankzuchtigen. Maar hij had ook wen- schen wenschen gericht tot den minister, om aandacht te wijden aan en te zoeken naar de toeneming van de misdrijven tegen de zeden. En weer, niet alleen wenschen, Mr. Heerkens Thijssen had ook klachten. Hij klaagde en de heer Hermans met hem dat er nog algemeene voorschriften zijn uit gebleven over het gebruik van celwagens. Waar dient 't voor. vroegen beidene dat door de huidige toepassing de verdachten en de gestraften ten aanschouwe van velen, van dikwijls gapende toeschouwers, worden over gebracht over dc publieke straat, een pijni ging, een onnoodige pijniging voor den over gebrachte, die nog niet verhard is. een on noodige pijniging voor den menschlievende, die de overbrenging toevallig aanschouwt, een slecht ding voor de jeugd. De heer Heerkens Thijssen pleitte even zeer er voor het uitreiken van bewijzen ■van goed gedrag niet afhankelijk te stellen van de wisselende Inzichten van autoriteiten, waardoor het mogelijk is dat iemand wegens een klein vergrijp jarenlang vervolgd wordt, hoewel het ieder duidelijk kon zijn, dat de man door zijn schande geleerd had. De heer Heerkens Thijssen klaagde ernstig over de bezetting van de Haarlemsche Recht bank. Wat hij daarover gezegJ heeft kan men op de eerste pagina van het Eerste Blad lezen. Verschillende, kleinere punten bracht de 15 Maart. De Ziektewet voortgezet in artikelen. Weinig aangenomen artikelen. De particuliere ziekenkas uitgeschakeld. heer Hermans ter sprake. Hij vroeg al vier jaren lang om nóg een celwagen in Arn hem. Nog was die er niet! Men zegt wel eens „Gods molens malen langzaam", maar de heer Hermans had den indruk, dat de mt- nisterieele molens hcelemaal niet malen. De zelfde Senator vroeg, hoe het mogelijk is ge weest. dat in de Schevenlngsche strafge vangenis er gedetineerden in het bezit kun nen zijn van cognac. Mr. Lanschot vroeg naar den stand van de ratificatie van wat op de Internationale conferentie tot codificatie van het interna tionaal privaatrecht aan conventies is tot stand gekomen. Laatste spreker was de heer Verkoute ren, die men mag somtijds zijn wenschen, laten we zeggen, Ietwat, bijzonder vinden toch altijd origineel blijft. Mr. Verkouteren wilde de heele dagwaar- ding in civiele zaken afschaffen en over gaan tot wat in Frankrijk en Oostenrijk practijk is: het klaagschrift. Voorts vroeg hij een wet tegen den woeker. En tenslotte klaagde hij over het stemgeluid der deur waarders, wanneer zij de rol aflezen. Velen aldus de oude procureur hebben een seniele bibberstem. Is daaraan niets te doen? Kan de staat ze geen spreeklessen geven? Kan vóór de benoeming de deurwaarder niet op stemkracht geëxamineerd worden, gelijk bij de voorzangers in de kerken het geval is? Of brengen de loudspeakers misschien een oplossing? De minister van Justitie was heel sober in zijn repliek. Hij beloofde ernstig aandacht te geven aan de zedelijke verwildering, die zich in al lerlei sexueel misdrijf uit. Hij beloofde meer hij beloofde de overlading van de Haar lemsche Rechtbank na te gaan en erkende de bezwaren van het genieten zonder meer van de krachten der rechter-plaatsvervan- gers, waardoor wel een moreele plicht tot benoeming ontstaat, die niet steeds ge- wenscht kan zijn. Algemeene regelen voor het vervoer per celwagen zijn naar 's ministers inzien moeilijk te geven, wijl zich altijd inciden- teele gevallen, van b.v. betrappen op hee- terdaad, kunnen voordoen, waardoor dc autoriteiten niet van te voren het overbren gen zoo kunnen organiseeren, dat geen on aangename dingen plaats vinden. Algemeene wijzigingen kan de minister aanbrengen, wan neer er een algemeen nadeel is, dat zich tel kens weer concreet voordoet. De minister beloofde sterke aandacht te geven aan de Scheveningsche strafgevange nis. De mededeeling van den gedetineerde over het gebruik van cognac geloofde de minister allerminst. Over de ratificatie van verschillende pri- vaat-recht-conventles pleegt de minister overleg met andere regeeringen. Van afschaffing der dagvaarding wil mi nister Donner niet weten, een wettelijke re geling tegen den woeker acht hij voorloopig nog niet noodzakelijk en wat de deurwaar ders betreft deze heeren komen om be noemd te worden nog wel eens bij hem op audiëntie en dan zal hij vooral letten op hun stemkracht. Overigens prees de minister zich gelukkig, dat hij den heer Verkouteren, die over een seniele stembibbering sprak, kon gelukwenschen met het feit, dat hij op zijn 75sten verjaardag, zich in het volle bezit nog toonde van zijn vermogens(applaus). Dinsdag: „Defensie", INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. HEVIGE SNEEUWSTORMEN IN DEN KAUKASUS. In het Noordelijk deel van den Kaukasus heeft een hevige sneeuwstorm gewoed. Het geheele spoorwegverkeer is er door stilgelegd. Bijna de geheele bevolking is te werk ge steld om de spoorlijnen weer vrij te maken. Te Rostof, dat geheel geïsoleerd is, moesten verscheidene fabrieken het werk stopzetten. In het district Malkop is de sneeuw begonnen te smelten, waardoor groote overstroomin gen zijn veroorzaakt. De bewoners van de bedreigde dorpen, hebben hun woningen ontruimd en tijdelijk op veilige plaatsen een toevlucht gezocht. EEN MINISTER DIE TE VEEL UITGAF? De als commissie van onderzoek bijeenge komen begrootlngscommissle uit den Pool- schen Landdag heeft besloten om voor te stellen, dat de oud-minister van Financiën Czechowicz, wegens overschrijding der bc- grooting met 562 millioen zloty voor het staatsgerechtshof zal worden gebracht. Dr. 3. DETERRING. Eerelid van Pulchri Studio. Dr. Deterding is benoemd tot eere-lid van het genootschap Pulchri Studio wegens zijn groote verdiensten voor de rijksmusea van kunst hier te lande. ZANDVOORT. DS. STRAATSMA GAAT NAAR DEN HAAG. Ds. A. K. Straatsma te Zandvoort heeft het beroep bij de Ned. Hervormde gemeente in Den Haag aangenomen. BEVERWIJK. Ondertrouwd: E. de Moet en J. J. van Dregt. P. Kee en M. G. van Ingen, L. J. van den Boogaard en A. A. G.' Vasen. Bevallen: J. G. Marx—Noom d„ M. Hoo- gewerf—Slobbe z., T. Dekker—van Duijn z., C. E. Jansen—Ockers z., C. Godrie—Konings dochter. Overleden: C. Joosten 91 j., wed. van J. Th. Braam; K. Smit 75 j„ geh. met A. D. J. Kla ver. E. Schipper 65 j. wed. v. D. Koom, (wo nende te Heemskerk),

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9