Voor nieuwe abonnés AGENDA DATUMSTUKJES 48e Jaargang No. 14030 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestd- ~°n Maandag 18 Maart 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: p-er week 0.2754, inet Geïllusteerd Zondagsblad 0.32. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) ƒ3.5754. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspoame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerü 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIENï 1-5 regels 1.75. elke regel meer ƒ035. Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 10.60, elke regel meer ƒ015, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje» (Woensd. en Zaterd.) 1—4 regels ƒ025. elke regel meer /0.10, uitsl. i contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Dnim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.* DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD Zij, die zich thans met ingang van 1 April a.s. voor drie maanden abon. neeren, ontvangen van heden af de vóór 1 April verschijnende nummers van Haarlem's Dagblad gratis. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD. MAANDAG 18 MAART Schouwburg Jansweg: Hollandsch Tooneel (Louis de Vries) Volksvoorstelling „Ghetto". 8.15 uur. Gem. Concertgebouw, KI. Zaal: Vioolavond. Jo Meeuwse, viool, Betsy Koopman a. d. vleu gel, 8.15 uur. Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool Schneevoigtstraat 10: Jaarl. Alg. Ledenver gadering, 4 uur: Gebouw Theosofia, Nassauplein 8: Orde van de Ster. Mej. Gantvoort: „Krishnamürti en zijn boodschap aan de wereld". 8.15 uur. Cinema Palace: „Ramona", 8 uur. Luxor Theater: „Het Proces om 3.000.000"; „Geschaakt". 8 uur. Rembrandt Theater: „De Koning der Charleston". Tooneel: Theilon Troep. 79; 9.15—11.15 uur. Standaard Theater: „Madame sans Géne"; „De Vrouw van m'n Vriend". 8 uur. Gebouw St. Bavo. Tentoonstelling Ned. Banketbakkersvereeniging. 125, 6.3011 u. DINSDAG 19 MAART Gem. Concertzaal: Zevende concert Haarl. Bachvereeniging. Concertgebouworkest o. 1. v. dr. W. Mengelberg. Gaspar Cassado, violon cel, 8 uur. Tuinsaal Rest. Brinkmann, Gr. Markt: Jaarvergadering Vreemdelingenverkeer. 8.30 uur. De Nijverheid: Jaarl. Alg. Verg. v. Aandeel houders Mij. t. Expl. v. Onr. Goederen „De Onderneming". 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Haarlem, 18 Maart Een Belgiscke Daad „Als uitvloeisel van het onderzoek Inzake de Utrechtsche publicaties heeft de Belgische regeering besloten tot overbrenging van den algemeenen inlichtingendienst van den ge- neralen staf naar den algemeenen veilig heidsdienst, die ressorteert onder het mi nisterie van Justitie". Dit is een belangrijk bericht. Het bewijst duidelijk dat de Belgische regeering zelf tot het besef is gekomen dat er „something rotten in the state" was. Het is, hoc men het verder ook beschouwt, een openlijke afkeu ring van de ondergrondsche methodes die generale staven toepassen. De verantwoorde lijke ministers hebben dan toch blijkbaar ge- vioed dat er dingen gebeurden achter hun rug, waarvoor zij tegenover het parlement en het volk de verantwoording niet konden dragen. Zij hebben aan den generalen staf een van haar belangrijkste werktuigen ont nomen en -het onder de directe controle van de overheid van de burgerlijke rechtsor- ganeh gesteld, door het bij het departe ment van Justitie in te deelen. Een belang rijke stap. En het ware te wensehen dat alle landen dit voorbeeld volgden, want vrijwel overal werkt de geheime dienst van de ge nerale staven, met zijn spionnenkliek en zijn vooze, corruptieve methoden, geheel in het duister. Het was te verwachten dat er iets derge lijks gebeuren zou. De opgewonden toon in de Belgische bladen was wel zeer gekalmeerd. En dat niet alleen: er werd een kentering merkbaar. De heele geschiedenis van de Utrechtsche onthullingen hield tenslotte niet alleen een bedreiging van Nederland in, maar even goed van België, van het Bel gische volk, dat evenmin oorlogszuchtig is als wij, dat evenmin naar zijn ondergang ge sleept wil worden door toedoen van een stel* intriganten en internationale avontu riers achter de schermen. In de reeks artikelen, die over de Utrecht sche publicaties geschreven heb, is het bij herhaling, uit den treure betoogd: Wijt dit niet aan het Belgische volk, niet aan de Bel gische parlementaire instellingen, die er part noch deel aan hebben, evenmin als wij. Maar wijt het aan de ondergrondsche or ganisaties, aan de hiaten in het moderne, zoogenaamd zuiver-democratische staatsbe stel. De strijd voor openbaarheid, de uit roeiing van de geheime konkelarijen in de internationale relaties moeten in de eerste plaats bevorderd worden door die camaril la's, wier werk het licht niet kon zien, t-e fnuiken. De Belgische regeering heeft dit zelf Inge zien en niet geaarzeld om een eerste stap In deze richting te doen. Daarvoor zij haar hul de gebracht. De Utrechtsche publicaties hebben nog meer heilzame gevolgen. Het Londensche dagblad The Daily News and Westminster Gazette, dat evenals de Vossische Zeitung en andere groote Duitsche bladen onmiddellijk te velde trok tegen de geheime verdragen, is nu een artikelen-reeks begonnen tegen den groeienden strijd in bewapening, tegen den volgenden oorlog. Onder een foto van een groep gewonden uit de laatste massa-moord partij opent de journalist A. J. Cummings de reeks. Hij spreekt van „een uitdaging aan de wetgevers der wereld" die door de konke laars en knoeiers wordt gedaan. Dat is de kern van de zaak! Daar schuilt het sluipende gevaar! Het is geen haat tusschen de vol ken, het is geen „rassenhaat" of welke an dere aannemelijk-klinkende verklaringen men meer achteraf moge geven. De volken gezamenlijk kunnen den strijd aan binden tegen de fouten in hun eigen staat- kundige organisatie, die voortdurend hun levenswerk bedreigen, en die den arbeid van den Volkenbond verlammen. In de Daily News artikelenserie, waarop ik dezer dagen terug hoop te komen, zullen o.a. Lloyd George, de Labour-leider J. H. Thomas en de bekende Fransche journalist Pertinax (Marcel Hutin) het hunne te berde brengen. Een heilzame -Engelsche campagne, die er wel toe leiden moet dat men ook daal de geheime werkingen van staf en diplomatie aan een scherper controle gaat onderwerpen. En dat men er wellicht, ook in andere lan den, toe besluiten zal om in de generale sta ven vertegenwoordigers van de burgerlijke overheid op te nemen De oorlog van 19141918 heeft globaal be rekend, tien millioen menschenlevens gekost. Er zijn twintig millioen man in gewond en verminkt. De directe kosten zijn, in guldens uitgerekend, zooiets als achthonderdenveertig milliard geweest. Het resultaat bepaalde zich tot een geweldigen massamoord en verwoesting. Er werd niets door opgebouwd, niets beters door bereikten nu, tien jaar later, zwoegt Europa nog steeds aan den op bouw van hetgeen vernietigd werd, voorzoo ver dat herstelbaar is, en tobt met de oplos sing van divex-se netelige sociale vraag stukken die eruit ontstaan zijn. Intusscnen wapeixt men zich opnieuw. Moet niet alles gedaan wordeix om dezen fatalen kringloop der dirièen, dezen vicieusen cirkel te onder breken? Naar aanleiding van Abel Gance's schit terende Napoleon-film heb ik dezer dagen geschreveix dat de wereld weer snakt naar een Grooten Leider. De tijd der oorlogsro- mantiek, de tijd van een keizer die de Ver- eenigde Staten van Europa trachtte te stichten door het geheel te veroveren (en die niet alleen oorlogvoerde, dat moet erkend worden, maar ook prachtige blijvende wer ken van opbouw tot stand bracht) is voor bij De Groote Leider die onze moderne wereld noodig heeft is de man die het oor logsmoede Europa door opbouw, en door op bouw alleen, tot vrede kan voei'en. Foch is stei-vende. Hij was de groote oorlogsleider van 19141918. Zal op hem de Gi-oote Leider van den vrede volgen? Dan zal hij een nog veel begaafder en zeker een veel grooter mensch moeten zijn. Want hij zal veel zwaar der moeten strijden dan Foch. Hij zal in derdaad in den besten zin der beteekenis van die geweldige historische figuur, een moderne Napoleon moeten zijn in een anderen tijd, met andere middelen. R. P. VORMVERANDERING. (Volgens berichten uit het buitenland heeft de cultus der slanke lijn voor de vrouw defi nitief afgedaan). Het schijnt nu toch werkelijk zoo te zijn. Een geheime macht nam een grootsch besluit, En zeide: genoeg het is verder uit. Gedaan en voorgoed met de slanke lijn: Wij reeknen de vrouw naar een nieuwen norm, Zij wordt weer naar forscher lijnen gebouwd, Zij mag nu weer eten, waar zij van houdt, Het is per slot slechts een kwestie van vorm; Zoo toont zich de mode zelfs soms clement, Of zou het slechts zijn dat men er op vlast. Dat binnenkort geen japon meer past, Op wat eens zoo slank was en dan corpulent? Maar 'k wijd daar nu verder geen aandacht aan, Als man is mijn invloed beneden nul, Zoodat ik me liever in zwijgen hul, En lijdelijk afwacht hoe of het zal gaan: Toen mode het woord gaf: de lijn zij slank, En de dikste vrouw in een dag of tien, Er slank als een bakvisch uit ging zien, En de magere vrouw als een plank: Toen gaf ik die mode mijn gansche hai-t. Ik voelde dit was in mijn (slanke) lijn. Een vrouw moest zoo rank en etherisch zijn. Het mocht altijd blijven zoo voor mijn part; Het leek me zelfs dwaas dat het vorig ras, De vormelijke vrouwen zoo eeren wou, Gelukkig, zoo dacht ik, was het zelfs nou Nog tijd, dat de mensch van die fout genas; En nu dus de mode terug wil gaan, En iedere vrouw tot een zekere grens, Weer vorm kan kiezen naar eigen wensch, Nu voel ik dat ook weer als logisch aan; Een vrouw moet tenslotte gerechtigd zijn. Om zich te vertoonen, zooals zij is, Voor haar die naar vormen neigt is het mis, Zich te dringen in 't keurs van de slanke lijn; Ik blijf er tot nader order dus bij, En velen als ik, naar ik vast vertrouw. De niet meer zoo mager gelijnde vrouw, Dat is 't ideaal van de vrouw voor mij- P. GASUS. Het woord is aan Marie von Ebner-Eschenbach Wie slechts datgene hegrijpen wat zich laat verklaren, hegrijpen bedroefd tveinig. OVERLADING BIJ DE HAAR- LEMSCHE RECHTBANK. EEN GESPREK MET DEN PRESIDENT. In den loop van de maand Februari heeft de Rechtbank te Haarlem zich tot den Minis ter van Justitie gewend met het verzoek, daarin een nieuwen rechter te benoemen tot uitbreiding: in de vergadering van de Eerste Kamer heeft Vrijdag Mr. Heerkens Thijssen deze uitbreiding ter sprake gebracht; wat de Minister daarop antwoordde, heeft men in ons nummer van Zaterdag gelezen. Hij beloofde de overlading van de Haai-lemsche Rechtbank na te gaan, zoodat nu hoopvol wachten het eenige is wat er voor Haarlem overblijft te doen. Wij hebben nadere inlichting gevraagd aan den President van de Rechtbank, Mr. J. D. Pasteur. Al sinds jaren bestaat er bij de Rechtbank te Haarlem een tekort. In 1916 waren er 806 zaken, in 1919 1314, in 1927 2006 waaronder resp. 362, 699 en 840 procedures, in die jaren aanhangig gemaakt. In het jaar 1920 is de Rechtbank met één rechter uitgebreid, maar tegenover de toe neming van de laatste tien jaar is het aan tal rechters onveraixderd gebleven. Het ge volg daarvan is, dat een van de leden van de civiele kamer voortdurend naar de strafka mer wordt gedetacheerd, terwijl voor de beide kamers elk drie rechters beschikbaar behoorden te zijn. Onder deze omstandigheden was de Haar lemsche Rechtbank wel gedwongen, een over matig gebruik te maken van het instituut van den rechter-plaatsvervanger, een instel ling, zeide Mr. Pasteur, die alleen in de rech terlijke macht bestaat. Wel kent men in de administraties, bijvoorbeeld bij de belastin gen, den surnumerair, maar deze wordt be zoldigd. De rechter-plaatsvervanger niet, zijn positie is zuiver een eereambt en zoo heeft Mr. Smits vier jaar lang alles wat zich bii de Haai-lemsche Rechtbank voordeed, meege maakt, zonder daarvoor ooit salaris te ont vangen. „Het was een buitenkansje" zei Mr. Pasteur, „dat een zoo bekwaam man als de heer Smits, daartoe bereid was, maar men kan daar natuurlijk niet op rekenen. Na de benoeming van Mr. Smits in de rechtbank te Arnhem, hebben de heeren Raedt en Van Regteren Altena als plaatsvervangend rech ter eveneens voortreffelijke diensten bewe zen, maar men kan op den duur maar niet gebruik van dergelijke bereidwilligheid blij ven maken (Mr. Heerkens Thijssen noemde het wooi'd klaploopen) en van de plaatsvei*- vangende rechters, die zelf een procureurs- practijk hebben mag men niet verwachten, dat zij een groot deel van hun tijd aan on vergolden arbeid als plaatsvervangend rech ter besteden. Voor constant gebruik, zoo zeide Mr. Pas teur, is de instelling ook niet bestemd. Zij werd in 't leven geroepen voor het geval van ziekte en om te occupeeren in de vacanties. Moet een Rechtbank door een tekort aan be- roepsrechters, meer van de plaatsvervangers verlangen, dan ontstaat er een groot bezwaar namelijk dat zij een claim krijgen, aa'sr.praak mogen doen gelden op een benoeming tot rechter, waarvoor zij misschien onder nor male omstandigheden niet in aanmerking gekomen zouden zijn. Op onze vraag, waaraan de vermeerdering van werk bij de Haaxiemsche Rechtbank kon worden toegeschreven, kon de President geen stellig antwoord geven. Bloembollen zaken komen tengevolge van de instelling der arbitrage in dat bedrijf bijna heelemaal niet meer voor, zaken over hulp op zee hoogst zelden. Toch is het totaal aantal zaken toe genomen, waarschijnlijk ten gevolge van nieuwe stroomingen in de maatschappij, de geweldige uitbreiding van het crediet in het bouwvak, de toeneming' van het aantal agenten en vertegenwoordigers en in het al gemeen het feit, dat de menschen meer tot koopen geprest worden. „Misschien," zeide Mr. Pasteur, „is de uitbreiding van het aan tal advocaten ook wel een reden van uitbrei ding van het aantal processen. Vroeger, toen er minder processen waren, werden in de ad- vocatenkamer meer zaken afgedaan, daix in de rechtszaal; tegenwoordig kennen al de leden van de balie elkaar niet eens meer. Het onderling contact is verminderd en mogelijk is ook dat een reden, waarom er minder ge schikt en meer geprocedeerd wordt, dan vroeger. Maar hoe dat ook zij, de Haarlem sche Rechtbank kan het wex-k niet meer aan en 't is hoog noodig, dat zij met een nieuwen beroepsrechter wordt uitgebreid. „Ik hoop dus," zei eindigde Mr. Pasteur, „dat de Mi nister spoedig aan ons verzoek zal voldoen." JAPAN. BLOEDIGE BOTSINGEN. TOKIO, 16 Maart (VJD.) Gisteren heb ben de links-georiënteerde vakorganisaties een herdenkingsplechtigheid georganiseerd ter eerc van den onlangs vermoorden Ja- panschen communistenleider Jamamoto. Tijdens de demonstratie werd één der spre kers door de politie gearresteerd. Na afloop der bijeenkomst kwam het tusschen de po litie en de communisten tot een botsing. De politie, die door de communisten werd aan gevallen, moest van de wapens gebruik ma ken, waarbij 9 communisten gedood en 27 gewond werden. Vele Velsenaren «chijnen de vorige week onder den indruk verkeerd te hebben dat xy plotseling een nieuwen burgemeester hadden gekregen, en informeerden naar zyn naam. Het bleek evenwel nog steeds de heer R. G- Rijkens te zijn, die, thins kuevelloos geworden, weer eens een nieuwe jeugd is ingegaan. EEN RAMP VOOR ALABAMA. Velen verdronken. 20.000 MENSCHEN MOETEN HUN WONING VERLATEN. LONDEN. 16 Maart (V.D.) Volgens de laatste berichten hebben de overstroomingen iix den staat Alabama den omvang van een ramp aangenomen. Het Zuidelijk gedeelte van dezen staat is er er ger aan toe dan ooit te voren. De stad Gene va staat geheel onder water: op de hoogste plaatsen staat het water nog 90 c.M. hoog. Alle steden en dorpen in het Zuid-Oosten van Alabama, het Noord-Westen van Florida en het Zuid-Westen van Georgia zijn geheel geïsoleerd. In den afgeloopen nacht heeft men ge tracht de personen, die te Elba in de moest hachelijke positie verkeei'den, te redden. Het gelukte den soldaten met booten verscheide ne gezinnen in veiligheid te brengen. De duisternis maakte echter een reddingswerk vaxx grooteren omvang onmogelijk. In dit deel van het overstroomingsgebied beginnen de rivieren langzaam te zakken maar zoowel in Elba als in Brewton is de toestand nog zeer ernstig. Talrijke huizen konden den ge weldigen dink van het stijgende water niet weerstaan en zijn ingestort. Omtrent het aantal slachtoffers van de ramp is nog niets met zekerheid bekend, maar te Elba vreest men dat ten minste honderd personen verdronken zijn, terwijl honderden anderen zich in onmiddellijk ge vaar bevinden. Een vlieger, die geruimen tijd boven het overstroomde gebied heeft ge kruist, bericht, dat de stad Castleberre bijna geheei vernield is. Te Ozark in Alabama is bericht ontvangen dat te Elba een hotel door den druk van het water zou zijn ingestort, terwijl honderden personen die in het hotel gevlucht waren, zich op de bovenste verdie pingen bevonden. Een der weinige personen, wien het gelukt is zich in veiligheid te brengen, deelt mede, dat het nog niet vast staat of de dijk van de Pea-rivier is doorgebroken, maar het snel le stijgen van het water doet vermoeden dat dit wel het geval is. Captain Thompson van de nationale garde heeft gerapporteerd, dat bij het reddingswerk vier man dezer garde zijn vei'dronken doordat hun boot omsloeg. In een dorp in de nabijheid van Elba werden drie personen van eeix dak gered terwijl 32 anderen verdronken aangezien er geen plaats meer was in de boot. Het reddings werk wordt met motorbooten voortgezet aan gezien kleinere booten den druk van het wa ter niet kunnen weerstaan. Men neemt aan dat in totaal reeds tusschen de 160 en 200 personen zijn omgekomen. NEW ORLEANS. Ver. Staten, 16 Maart (Reuter). Volgens de jongste berichten zijn er tot- nu toe in tegenspraak met het geen daarover vroeger vermeld was in Alabama en de aangrenzende staten slechts 13 gevallen geconstateerd van personen, die bij de overstrooming zijn omgekomen. Hot reddingswerk vordert snel. In de overstroom de gebieden moesten tot nu toe 20.000 men schen hun woning verlaten. Hedenmiddag (Zaterdag) was zoowat de helft van de in woners van Elba gered. Zij die nog in cUc plaats bleven verkeeren niet in direct g\ vaar. Te Geneva, een plaats ten Zuiden van Elba, staat het water 7 M. hoog in de straat. De aanleiding van dien hoogen waterstand daar is dat de rivier Choctawhatchee bulten haar oevers trad. De c.a. 3500 inwoners van Geneva zijn echter gered. Uit Madison Park (Alabama) wordt nog ge meld, dat de Alabama-rivier het land tot zes mijl ter weerszijden van de rivier heeft over stroomd. Er staat op sommige plaatsen 18 M. water. Er verkennen vliegtuigen boven het overstroomde gebied, die levensmiddelen en geneesmiddelen laten vallen op de daken der huizen. Het Roode Kruis neemt maatregelen op groote schaal ter voorkoming van ziekten in de vluchtelingenkampen. Uit een vluchtelin genkamp ten Noorden van Elba wordt reeds het uitbreken gemeld van een mazelen-epl- demle. DE HOLLAND—BELGIë WEDSTRIJD. EEN POLITIEK VOETBAL-VERBOD. Wij kxmnen ons wel voorstellen dat de Koninklijke Belgische Voetbalbond en de N. V. B. het voorzichtiger hebben gevonden om den HollandBelgië wedstrijd te Antwerpen uit te stellen. Dat wil zeggen: wij begrijpen den gedachtengang van de betrokken be stuursleden. Zij hebben alleen met sport te maken, en riskeeren liever niets dat daar volkomen buiten staat. Voor hen zouden mo gelijke relletjes hoogst onaangenaam zijn. Niettemin betreuren wij het besluit, en gelooven dat het goed zou zijn als de Bel- gisphe en de Necerlandsche overheid door gemeenschappelijk overleg (en het treffen van eventueele voorzorgsmaatregelen) kon den bereiken dat c!e wedstrijd alsnog plaats had. Dit uitstel stimuleert ie veronderstel ling, dat door de Utrechtsche publicaties de verstandhouding tusschen het Belgische en het Nedei'landsche volk verslechtei'd zou zijn. Wij gelooven dat niet. De mededeelingen die een onzer redacteureix deed, die België in het heetst van de crisis bezocht en met veel en velerlei menschen sprak, en de mededee lingen van vele andereix zijn ermee in strijd. Zoowel in België als in Holland beseft men dat dit geen zaak was van de volken als zoo danig. die er volmaakt buiten stonden, maar van die verouderde uitwassen vaxx eiken staat, welker vertegenwoordigers de gevol gen van hun eigen verboi'gen gekonkel aan den volkswil plegen toe te schrijven. Dat ts de gevaarlijkste demagugie die er is. Maar bij deze gelegenheid is zij mislukt,. Gelukkig mislukt. Men begint de werkelijkheid te zien. Het is waar dat in België hevige ontstem ming gewekt is door een andere, vroegere gebeurtenis: de huldiging van dr. Borms in Amsterdam. Die huldiging was een schro melijke fout, en het was te betreuren dat onze regeering, inplaats van zich er alleen buiten tc houden, haar niet openlijk gedés- avoueerd heeft. Overigens was minstens 99 pet. van het Nederlandsche volk het met die huldiging oneens. Wij staan bulten de con flicten in den Belgischen staat, en willen er niets mee te maken hebben. Wij dènkcl niet aan de hereenlging van Vlaanderen met Ne derland, die dr. Burms wil. Daarom moge de hoop worden uitgespro ken dat het toch mogelijk zal blijken om den wedstrijd BelgiëHolland tc Antwerpen te houden, eer dit voetbalseizen Is afgeloopen. Samenwerking der autoi'iteiten en wat ge zonde propaganda ln de pel's van belde lan den zullen het mogelijk maken. R. P. EEN NIEUWE REGEER ING TN AFGHANISTAN IN VOOR BEREIDING. MOET HABIB OELLAH ZICH OVERGEVEN? KONST.4NTINOPEL. 17 Maart CV.D.) Naar uit Teheran wordt gemeld, heeft Nadir Khan, die in Kohst vertoeft, den eed van trouw aan Aman Oellah gezworen. Hij ver klaarde in dienst van Aman Oellah te wil len blijven om hem te helpen zijn trcon te veroveren. Nadir Khan is voornemens Kohst a.s. Dins dag te verlaten en zich naai Kandahar te begeven, waar b'nnenkorfc de Afghaansche gezanten te Moskou, Angora en Konstanti- nopel zullen bijeenkomen teneinde deel to nemen aan de vorming eener nieuwe Afghaansche regeering. De gezant te Londen, Dschelani Khan, wordt genoem-l als toekom stig minister van bultenlandsrhe zaken van Aman Oellah. De strijd tegen Habib 03"an wordt voortgezet en men verwacht een alge meenen aanval van de troepen van Aman Oellah op Kaboel. Ook de economische positie van Habib Oellah is den laatsten tijd achter uitgegaan. BERLIJN. 17 Maart. Volgens berichten uit Moskou hebben dc troepen van Aman Oellah thans Kaboel Ingesloten. Aan Hab-h Oellah Is de eisen gesteld, de stad binnen 73 uur over te geven.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1