f •>- m Vrachtdienst Amsterdam-Londen DATUMSTUKJES 46e Jaargang No. 14032 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestd-—S Woensdag 20 Maart 1029 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W, PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f0.27rA, met Geïllusteerd Zondagsblad 0.32. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3SÏV». Franco per post door Nederland 3-87 A- Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57'A, franco per post Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13C82 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1-75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbc«j 14 regels f 0.60, elke regel meer ƒ015, buiten Arrondissement dubbele prijs. Ome Groentjes (Woensd- en Zaterd.) 14 regels ƒ0 25, elke regel meer 0.10, uitsL a contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Dnim f 250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.» DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD Voor nieuwe abonnés Zij, die zich thans met ingang van 1 April aus. voor drie maanden abon. neeren, ontvangen van heden af de vóór 1 April verschonende nummers van Haarlem's Dagblad gratis. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD. AGENDA WOENSDAG 20 MAART Gem. Concertgebouw, "Tuinzaal: Openbare Voordrachtoefening Klein Orkest en Leerl. Joh. Steenman, 7.30 uur. Kerk Broedergemeente: Kerkconcert. Ma ria de Petit, zang, Henk van Kempen, fluit, Jan Booda, orgel. 8 uur. Cinema Palace: „Ramona", 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „Het Proces om 3.000.000"; „Geschaakt". 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „De Koning der Charleston". Tooneel: Theilon Troep. 7—9; 9.15—11.15 uur. Matinée 2.30 uur. Standaard Theater: „Madame sans Géne"; „De Vrouw van m'n Vriend". 2.30 en 8 uur. DONDERDAG 21 MAART Stadsschouwburg: „Kunst aan het Volk® 5e Abonnementsavond. „Escudero" (dans) 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Chr. Oratorium Ver. Gen. Repetitie „Matthaus Passion" o.l.v. George Robert. 7.30 uur. Tuinzaa.1: Propaganda Kunstavond „Is raël", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. N. V. Van Waverens Graanhandel, Kenau park 5. Buitengew. Alg. Verg.'v. Aandeelhou ders, 3 uur. N.V. Mij. tExpL v. Onr. Goederen. „Bron- stee",' 3. M- Molenaerplein 8, Heemstede, Alg. Verg. v. Aandeelhouders, 7.30 uur. Heemstede. Raadhuis: Gemeenteraad, 8 uur. Zandvoort. Raadhuis: Gemeenteraad, 7.30 uur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN WONINGBUREAU HENK TH. FIBBE 14 NASSAUSTRAAT 14 HET SPIONNAGE-DEBAT. De Belgische eerste-minlster Jaspar, die van antiooord diende in de débatten over de spionnage-kioestie, naar aanleiding van de Utrechtsche publicaties. (Men zie ook de eerste pagina van het derde blad). SPEENHOFFAVOND IN DEN SCHOUW BURG JANSWEG Vrijdag 22 Maart zal in bovengenoemden Schouwburg een populaire Speenhoffavond gegeven worden, met medewerking van de geheele familie Speenhof f. Dan zal voor het eerst het Columbia Gramofoon repertoire gezongen worden. SCHOORSTEENBRANDJE Door aanlading van roet ontstond Dins dagmorgen half tien een schoorsteenbrandje in het perceel Tweede Hoogerwoerddwars- straat 28, bewoond door den heer C. A. Hoen derdos. Deze wist de vlammen zelf te blus- schen. De brandweer was aanwezig maar be hoefde geen dienst te doem ZANDVOORT VERLAGING DER BADPRIJZEN? Donderdag stelt de Raad bet verzoek van den heer Termes om hem nog 10 jaar pacht te willen geven voor de exploitatie van zee baden aan de orde. Zooals bekend biedt de heer Termes o.m. aan de badprijzen te ver lagen tot f 0,55 inplaats van f 0,70. We hebben een onderzoek ingesteld naar de prijzen welke te Scheveningen en Noord- wijk worden geheven en ons bleek, dat de Gemeentelijke Volksbadinrichting te Sche veningen buitengesloten wordt het aan bod van den heer Termes aanvaard, de prij zen te Zandvoort lager zullen zijn dan te Noórdwijk en te Scheveningen. Deze lagere prijs wordt hoofdzakelijk bereikt, rmdat men van de genoemde plaatsen voor het gebruik van een badpak f 0,20 in rekening brengt en voor het gebruik van een handdoek f 0,10 De heer Termes is van plan voor een badpak f 0.10 te vragen en een handdoek bij hst bad gratis te verstrekken. De heer Termes zou dan 14000 baden moe ten verstrekken" tegen vroeger 10.000 om de zelfde inkomsten te verkrijgen, terwijl bij 14.000 baden zijn uitgaven ongetwijfeld grooter zullen zijn. Er bestaat te Zandvoort groote belangstel ling voor wat de Raad zal beslissen. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Door de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen werd in Januari en Februari 1929 uitgegeven Aan brood en brandstoffen f 342.16; aan geld (afdeelingen) f 1270.65; aan nieuwe ar men f 404.25; aan losse giften f 164; aan schoolgeld f 102.65. Totaal f 2283.71. Het woord is aan., Dr. Frederik van Eeden: Er Is geen wonder te wonderbaar om te geschieden. TROTSK1 HOUDT VOL. Wij lezen in het Hbld: Naar uit Moskou wordt gemeld, is het be stuur der communistische partij uitermate verbolgen over het optreden van Trotzki in het buitenland, dat het bestuur onwaardig noemt. De sovjetregeering heeft aan alle Russi sche diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland order gegeven alle betrekkingen met Trotzki te verbreken en hemzelf mede gedeeld, dat de U.S.SR. genoodzaakt zou zijn hem zijn Russisch staatsburgerschap te ont nemen, indien hij zijn houding niet wijzigt. In een brief aan zijn vrienden te Moskou verklaart Trotzki, dat hij er niet aan denkt den strijd tegen Stalin op te geven. Oud-Minister Vander- velde, leider der Bel gische socialisten, die verklaarde, dat de Bel gische regeering te goeder trouw gehan deld heeft. (Zie ook de eerste pagina van het derde blad). GESCHILLEN TUSSCHEN HAARLEM EN BLOEMENDAAL Niet alleen over den Zeeweg, ook over de Kleverlaan en en den Leidschevaartweg. BLOEMENDAAL'S BEZWAAR TEGEN ONZE WATERLEIDINGPLANNEN. de Bloemendaalschewég idem. de wegen In de Bloemendaalsche parken aan de My „Hartenlust", enzoovoort. In den loop der jaren heeft de gemeente Bloemendaal aan dien ongewenschten toestand een einde ge maakt en het eigendomsrecht van bijna alle wegen overgenomen. Haarlem weigert tot nu toe om den Leid schevaartweg aan Bloemendaal af te staan. Het gevolg is, dat Haarlem nu ook voor het onderhoud" moet blijven zorgen, waarmede eik jaar vrij groote bedragen gemoeid zijn. Er wordt gemompeld, dat Haarlem den weg als pand in handen wü houden voor de regeling van de schadeloosstelling in ver band met de annexatie. Tenslotte is er ook nog oneenigheid tus- schen Haarlem en Bloemendaal over de Wa terleidingplannen. Haarlem heeft zooals onze lezers weten de onteigening aange vraagd van een groot duinterrein dat de te genwoordige prise d'eau omgeeft. Het ge meentebestuur van Bloemendaal maakte te gen die Haarlemsche plannen bij de regee ring bezwaren. Haarlem heeft wij hebben dit voor eenige weken breedvoerig uiteengezet geen andere bedoeling dan om de tegen woordige prise d'eau „zeker te stellen".. Maar in Bloemendaal denkt men daarover blijkbaar heel anders. In het bezwaarschrift aan de regeering is door Bloemendaal be toogd, dat Haarlem aan het tegenwoordige duinbezit voldoende heeft. Bloemendaal haalt zijn water voor de eigen waterleiding uit een zeer klein stuk duin door het toe passen van diepboringen. Dat dit zeer goed mogelijk is, bewijst ook het feit, dat de Pa pierfabrieken te Velsen van een klein ter rein door diepboringen meer water halen dan Haarlem uit zijn uitgestrekte duinen. Tenslotte wordt in het Bloemendaalsche do cument ook gewezen op het succes dat de Haagsche waterleiding heeft met diepborin gen. Gaat Haarlem dus ook tot diepboringen over, dan behoeft de prise d'eau niet ver groot te worden. Tot zoover deze toelichting van het Bloe mendaalsche standpunt. Het is ons evenwel gebleken, dat er ook nog andere redenen zijn, waarom Bloemendaal het ongewenscht vindt, dat Haarlem zijn onteigeningsplannen gaat doorvoeren. Bloemendaal verwacht van Haarlem verschillende bezwaren voor het doorkruisen van de prise d'eau door wegen, die Bloemendaal wil aanleggen. Indertijd wilde Haarlem niet toestaan, dat een Bloe mendaalsche tak van den Zeeweg werd ge maakt, omdat die over de prise d'eau zou loopen. Haarlem stelde toen den eisch, dat een groot viaduct gemaakt zou worden op de plaats waar die weg de prise d'eau zou kruisen. Dat werk zou schatten gelds gekost hebben, zoodat Bloemendaal daarvan moest afzien. Hei heeft evenwel de aandacht van Bloe mendaal getrokken, dat nu de Rijkswater staat de Haarlemsche prise d'eau met een weg voor snelverkeer HaarlemVelsen gaat kruisen, Haarlem geen bezwaren maakt. Haarlem neemt dus tegen het rijk een ander standount in dan tegenover Bloemendaal. In Bloemendaal is men bang, dat als Haar lem, dat nu het duingebied van de prlse d' eau slechts in eeuwigdurende erfpacht van de familie van der Vliet heeft, nog stroe ver tegen Bloemendaal zal optreden, als het eenmaal het volle eigendomsrecht heeft ver kregen over het geheele duingebied, waar van nu de onteigening is aangevraagd. Vandaar het verzet van BloemendaaL Er zijn tusschen de gemeentebesturen van Haarlem en Bloemendaal enkele geschillen hangend, die om een spoedige oplossing vra gen. Dat er iets gaande Is met den Zeeweg, weten onze lezers reeds. Bloemendaal heeft verzuimd op tijd het door de Haarlemsche Rechtbank vastgestelde bedrag te betalen voor het van Haarlem onteigende gedeelte van de prise d'eau der waterleiding, waar door dit vonnis feitelijk niet meer kan wor den uitgevoerd. Het gevolg is dat Bloemen daal zonder recht van dien grond het be gin van den Zeeweg, waar die weg de duinen der Haarlemsche Waterleiding snijdt ge bruik maakt en Haarlem het in zijn macht heeft om het verkeer op den Zeeweg te be lemmeren. Haarlem en Bloemendaal zijn al eenigen tijd aan het onderhandelen om het in deze aangelegenheid op een accoordje te gooien, maar de gemeentebesturen kunnen het maar niet eens worden! In Haarlem meent men, dat het gewenscht is om nu aan Bloemen daal verschillende voorwaarden op te leg gen, terwijl men in Bloemendaal de Haar lemsche eischen als „chantage" kenmerkt. Rechtsgeleerden trachten nu om een basis te vinden voor overeenstemming; die pogin gen hebben tot nu toe heel weinig succes. Maar het blijft niet bij deze Zeeweg- quaestie. Er is ook al eenigen tijd een ge schil over de Kleverlaan. Haarlem is eigenaar van de geheele Kle verlaan, dus ook van het gedeelte dat onder de gemeente Bloemendaal ligt. Het Haar lemsche gedeelte is in de laatste jaren flink verbeterd. Aan het Bloemendaalsche stuk is alleen het hoog noodige gedaan. Bloemen daal wil dit gedeelte wel verbeteren, maar Haarlem weigert zijn eigendomsrecht zonder meer af te staan. Een bedrag van 10-000 wordt van Bloemendaal gevraagd voor het afkoopen van de Haarlemsche rechten. Bloemendaal denkt daaraan niet. Wan neer zoo werd ons in Bloemendaal ge zegd Haarlem zelf wegen overneemt, moe ten de eigenaars geld toegeven voor Open bare Werken. Dat is dus juist het tegen overgesteld van hetgeen Haarlem nu van Bloemendaal eischt. Maar het gevo'g van die oneenigheid is. dat het Bloemendaalsche gedeelte van de Kleverlaan niet verbeterd wordt. Er is bij den bouw der huizen gerekend op twee we gen voor verkeer in twee richtingen, maar toepassing daarvan is thans niet mogelijk. Het drukke verkeer moet zich blijven be helpen met de nu veel te smalle Kleverlaan, hetgeen herhaaldelijk tot ongelukken aan leiding geeft. H.et. is in verband met de eischen van het moderne verkeer dringend noodig, dat Haar lem en Bloemendaal in deze aangelegenheid tot overeenstemming komen. Dan is er ook nog een eigendomsouaestie over den Leidschevaartweg. Die weg onder Bloemendaal is ook eigendom van Haarlem- Het eigenaardige is, dat in den ouden tijd feitelijk behoeven we niet meer dan een kwarteeuw daarvoor terug te gaan! bijna alle wegen in Bloemendaal aan andere ge meenten, maatschappijen, of particulieren toebehoorden. Eenige voorbeelden: De Zilkerweg en Mar grietenlaan onder Vogelenzang behoorden aan een polder, de Elswoutslaan aan de Er ven van der Vliet, de Zandvoortsche laan aan een commLssie, de Zijlweg aan een maatschappij die eigenares van de tol was. Tot nu toe werd door de KIM. het lucht- goedorenvervoer vereenigd met het passa giersvervoer. Het steeds toenemend goederenvervoer deed echter reeds geruimen tijd de behoefte gevoelen aan een splitsing, doch door ge brek aan speciale vrachttoestellen was dit tot heden nog niet mogelijk. Doch thans is er verandering ln dezen toe stand gekomen. Met 'haar gewone voortva rendheid heeft de KLM, met ingang van 18 Maart een speciaal vrachttoestel ingelegd in den dagelijksc-hen dienst op Londen. En dat dadelijk van deze gelegenheid een dankbaar gebruik wordt gemaakt blijkt uit bovenstaande reproductie van een foto, waarop men het bevrachten van het vliegtoe stel, ziet. Weer een schrede voorwaarts op het ge bied der vliegverbindingen. - Links op het toestel is te zien, dat het uit de Fokker-fabrieken afkomstig is! BELGIë—NEDERLAND. De wedstrijd HollandBelgiS uw krant heeft het gemeld, Is om 't gevaar dor politiek voorloopig afbesteld. Ik vind dit niet zoo'n groot bezwaar, omdat ik me verbeeld, Dat politiek die match niet lang gelèe reeds is gespeeld En als ik nu nog even aan dit feit herlnn'ren mag, Dan geef ik u, zij 't wat verlaat, hieronder het verslag. Er was tevoren, vreemd genoeg, niets van den strijd gemeld. En voor men wist. wat er geviel stonden de teams in 't veld. 't Was Nederland dat voor het eerst den bal aan 't rollen bracht. Zijn middenvoor liep recht naar 't doel en schoot met al zijn kracht De Belgische verdediging was eerst verbouwereerd, Maar had zich spoedig weer hersteld, de aan va1 werd gekeerd, Toch bleef 't begin voor Nederland, het speelde forsch en snel. De ploeg vertoonde goed verband en keurig samenspel, Een nieuwe aanval, sterker nog, werd hierna oogezet Met een totaal onhoudbaar schot, vond Nederland het net. De Belgen appelleerden in aaneengesloten drom. De scheidsrechter (de Volkenbond) deed wel, maar zag niet om, Het was voor beide ploegen een zeer spanningsvol moment, De scheidsrechter bleef zwijgen en het punt werd niet erkend Oranje, eens zoo homogeen, was nu finaal van streek. Zoodat van sommigen het spel al gauw naar niets meer leek, Het werd een heen en weer getrap, een zeer verwarde boel Een enkele schoot meer dan eens zelfs hard op eigen doel, De Belgen vielen daarna aan met nieuwen moed en lust. En tot geluk voor Nederland, kwam kort hierna de rust, Toen na de pauze door den Belg opnieuw was afgetrapt. Bleek dat het eerst verwoede spel aan weerszij was verslapt. De strijd was niet geestdrif!:g meer en eerdoi loom dan fel. En beide zijden appelleerden steeds voor buitenspel. Geen forsche aanval werd gezien en zwak was de tactiek. En lang voor 'fc afgeloopen was, verdween reeds het publiek. Het bleef een heen en weer getrap, zonder het minst verband, En ieder schot was zwak gericht en naast het doel beland. Een enkle zwakke aanval werd met groot gemak gestuit. Zoo ging die groote voetbalma'ch nog als een nachtkaars uit Het eindigde tenslotte in een dikke grijze mist. Waarin je niets meer zien kon- en de strijd bleef onbeslist. P. GASUS. Haarlem, 20 Maart. Het Spionnage-debat. La de Belgische Kamer heeft de socialist Mathieu geïnterpelleerd over de publicaties van het Utrechtsch Dagblad en de door de Belgische regeering genomen sanctiemaat regelen. U vindt cr een uitvoerig verslag van in dit blad, en ik raad u aan om het aan dachtig te lezen. U zult de slotsom er uit trekken dat noch de Belgische Kamer, noch de Belgische regeering in staat zijn om de zaak precies op te helderen. Twee feiten komen merkwaardig-duidelijk op den voor grond: het vertrouwen, door de socialisten geuit ten aanzien van de eerlijkheid der re geering ten opzichte van het buitenland, en de algemeene begripsverwarring bij alle par tijen en bij de regeering zelf, die eenvoudig buiten de methodes van den splonnagedienst zijn gehouden. Deze dienst is dan ook over geplaatst naar het departement van Justitie, zoodat de burgerlijke overheid er nu ten minste gezag over heefteen maatregel, zooals al eerder gezegd, die alle toejuiching verdient. De Belgische premier Jaspar heeft dan ook gezegd: „Wij zullen in ons eigen huis orde brengen. Dat is de bedoeling van de maatregelen der regeering". Het Belgische Kamer-debat geeft wel be wijzen t-e over van hetgeen ik in de afgo- loopen weken zoo vele malen betoogd heb: dat de generale staven met hun geheime diensten te werk gaan, in aangelegenheden die voor de volken van vitaal belang zijn, zonder controle van de wettelljk-ingesteldo burgerlijke overheid, zy werken en intrigee ren in het duister, worden geleid door men- schen met geborneerde Inzichten, behoorend tot een kaste met sterke vooroordeelen, en vormen aldus een gevaarlijk gebrek in de organisatie van den modernen staat. Dat de Belgen dit nu eens in realiteit on dervonden hebben is voor hen een voordeel. Ook zij, mogen het Utrechtsch Dagblad dankbaar zijn voor zijn publicaties, die deze rotte plek in hun eigen staatsbestel hebben blootgelegd. Het volgende is een typisch staaltje uit hefc debat. „De heer Mathieu (lnterpellant)„Men heeft mij verzekerd dat kolonel Duthoit, de chef van den militairen veiligheidsdienst, een man van eer is. Maar de militaire vei ligheidsdienst kende sedert een jaar reeds het bestaan van een Duitschen spionnage- dienst te Mühlhelm, en heeft daarvan niets medegedeeld aan den minister van Buiten- landsche Zaken. Heeft de minister van Bui ten landsche Zaken daar wél iets van ge hoord?" Minister Hymans schudt ontkennend het hoofd. De heer Mathieu: „Dus deelt het depar tement van Landsverdediging aan het de partement van Buitenlandsche Zaken niets mede van de gebeurtenissen en feiten die het uit Duitschland verneemt"En ver derop: „Waarom speelde de militaire veilig heidsdienst een rol in onze blnnen'andsche politiek?Waar het op aankomt is. de onrust weg te nemen die thans in den lande heerscht"enz. De regeering heeft dus eenvoudig moeten erkennen en dit is er maar een enkel staaltje van dat de militaire „veiligheids dienst" haar eenvoudigweg buiten de zaken hield. Zij had er blijkbaar niets mee te ma ken. Waarom ook? De heeren kunnen het zeil het best, en de inmenging van die bur-

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1