HAARLEM'S DAGBLAD STADSNIEUWS DINSDAG 26 MAART 1929 VIERDE BLAD A. H. GERHARD OVER LIJKVERBRANDING. Voor de afdeeling Haarlem der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding hield Maandagavond de heer A. H. Gerhard in een der zijzalen van het Gemeentelijk Concertge bouw een lezing over „Het Vraagstuk der Lijkverasschir.g.". De lijkverbranding is oud, alle volken kenden Ir aar. Bij de Germanen was zij niet zoo algemeen als men zou denken, het ver branden was een onderscheiding, die door gaans alleen den opperhoofden ten deel viel. Bij het Israëlitische volk had de lijkver branding geringe beteekenis. Bij de eerste christenen was de beteekenis evenmin groot, omdat alleen aanzienlijken zich lieten ver branden en die waren onder de eerste Chris tenen niet veel. Toch bleef in de Christelijke staten lijkver branding bestaan tot in 785 Karei de Groote haar bij het Edict van Padenborn verbood. De lijkverbranding verloor in aanzien en eeuwen achtereen heeft de kwestie van, lijk verbranding geen rol gespeeld, er ontstond een weerzin tegen, die nog bij duizenden is ingeburgerd. De voorstanders deden spora disch hun stem hooren, zonder blijvend re sultaat. Een hunneh was Shellek, wiens lijk Byron in 1822 deed verbranden. Het testament van een in 1873 overleden Italiaan opende de mogelijkheid tot het bouwen van een crematorium in Italië. In 1876 werd in dat land vergunning gegeven voor crematie. Groote belangstelling heeft daarvoor bestaan tot in 1886 de Paus de crematie als uiting van vrijmetselarij ver- bood. In Engeland herleefde de gewoonte in het midden der negentiende eeuw. Te Wargate werd omstreeks '70 het eerste crematorium gebouwd. Een bisschoppelijk verbod maakte echter voorshands crematies onmogelijk De onhygiënische toestanden op de slag velden was bevorderlijk aan de crematie- idee. Omstreeks '70 werden allerwege con gressen gehouden over de kwestie. De firma Siemens bouwde de eerste oven. Het eerste crematorium in Duitschland dat vergunning kreeg, kwam te Gotha. In 1874 werd in Nederland de Vereeni ging voor Facultatieve Lijkverbranding op gericht. In de Nederlandsche wet was de cre matie den Nederlander slechts toegestaan buiten de grens. Vele confessioneele verschil len in Nederland hebben de crematie-idee tegengewerkt. Een sterk wapen was het ver bod aan de geestelijkheid om aan iemand, die zich cremeeren laat geestelijken bijstand te verleenen. Er bleef een meerderheid van tegenstanders, zelfs minister S. van Houten kon de toelaatbaarheid in de wet er niet door krijgen. Er is ook een overgroot contin gent onverschilligen en afzijdigen, die vor men de grootste moeilijkheid voor de propa ganda. De heer Gerhard sprak vervolgens over den huldigen status. De crematie is wettelijk ongeoorloofd en strafbaar, wordt nochtans door de regeering getolereerd, zonder dat een nadere beslissing genomen wordt. De rede van den heer Gerhard werd onder broken voor het projecteeren van een aan tal lichtbeelden en een film betrekking hebbend op Westerveld en buitenlandsche Crematoria. De loop van een crematie wordt er ten dui delijkste in toegelicht. Tot slot maakte de heer Gerhard nog eenige opmerkingen over de practijk van de verbrandingen. Van de bezwaren van velerlei aard wil spr. slechts de gemoedsbezwaren niet weerleggen, tegenover andere stelde hij ervaringen uit de practijk van het begraven. Hij kwam tot de conclusie, dat er niets is te gen crematie, maar veel er voor uit ethische overwegingen en uit een oogpunt van volks- hygiëne. De voorzitter der afdeeling, de heer R. Steensma had den avond geopend met een propagandawoord dankte den heer Gerhard aan het slot en bepleitte nog eens het goed recht van voorstanders der crematie. De zaal was tot de laatste plaats bezet. JAARVERGADERING WONINGBOUWVER- EENIGINGEN. Door de Federatie van Haarlemsche Wo- ningbouwvereenigingen zal op Donderdag 28 Maart a.s. in het gebouw de Centrale de jaar vergadering worden gehouden. De rechts kundige adviseur zal zijn verslag uit bren gen. Voorts vindt de periodieke verkiezing van bestuursleden plaats en zal ook een lid voor de studie-commissie benoemd moeten worden. NED. VEREENIGING VAN STAATS BURGERESSEN In de dezer dagen gehouden ledenvergade ring werd het jaarverslag der secretaresse uitgebracht, waaruit bleek dat de vereeniging zich in een kleine stijging van het ledental mocht verheugen. Door ziekte was de pen- ningmeesteresse genoodzaakt haar verslag tot een volgende vergadering uit te stellen. Reeds kon echter worden medegedeeld dat de kas met een batig saldo van f 55 sloot. Ter vervanging van de aftredende presidente Mevr. j. ZaadnoordijkWigersma en de se cretaresse Mej. J. Dunnewold, die zich bei den niet herkiesbaar hadden gesteld, werden gekozen: tot presidente Mej. G. Groustra, tot Ie secretaresse Mevr. C. StemlerTjaden. De beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering 'op 13 April te Amsterdam te houden lokte een levendige discussie uit. Tot afgevaardigde werd Mevr. A. S. Tillema- Weehuisen gekozen, tot plaatsvervangster Mevr. C. StemlerTjaden. die tevens de af deeling Haarlem bij de vergadering van de Jongeren-organisatie zal vertegenwoordigen. Ingekomen was o.a. een programma van den Nationalen Vrouwenbond van de Algemeene Vergadering te Haarlem te houden op 10, 11 en 12 April. De presidente wekte de aanwe zigen,, als leden van een aangesloten vereeni ging, ot> om deze belangrijke bijeenkomst vooral bij te wonen. Met leedwezen werd 't bericht ontvangen dat Mevr. S. v. d. SIuis-Eyssen wegens huise lijke omstandigheden uit het bestuur moest treden. Getracht zal worden zoo spoedig mo gelijk de open plaatsen weer te bezetten. Met woorden van dank aan de scheidende bestuursleden en een bloemenhulde namens de leden aan de aftredende presidente en secretaresse voor beider belangrijke diensten on groote toewijding aan de vereeniging be toond door de nieuwe presidente aangeboden, y/erd de vergadering gesloten, DE WERKVERSCHAFFING IN HAARLEMMERMEER OVER HET UITGEKEERDE LOON. Op vragen van het Prov. Statenlid H. van der Glas over de Kruisvaart te Haarlemmer meer antwoorden Ged. Staten van Noord Holland: Van den Kruistocht, die te Hoofddorp oor spronkelijk doorliep tot de Hoofdvaart, is het gedeelte tusschen die vaart en de nieuwe Openbare School reeds vele jaren geleden met het oog op de ter plaatse aanwezige be bouwing vanwege de gemeente Haarlemmer meer met vergunning van het Bestuur van den Haarlemmeimeerpolder gedempt. Na de Provincie den Kruisweg gaat verbe teeren, heeft de gemeente het raadzaam ge oordeeld, voodat de Provinciale plannen tot uitvoering komen, zoowel den Kruistocht als de noardelijke wegsloot tot den Kogertocht te doen dempen, ten einde aldus mogelijk te maken, dat langs den Provincialen weg af zonderlijke woonwegen worden aangelegd, zoodra zich ter plaatse behoefte aan bouw terrein doet gevoelen. Bij beschikking van 27 December 1928 heb ben Gedeputeerde Staten aan de gemeente Haarlemmermeer ten behoeve van de daar even bedoelde, door werkloo2en uit te voeren dempingen eene bijdrage van 30 pet. der te betalen loonen toegekend, tot een maximum van f 2160.onder de bij de subsidïeering van werkverschaffing gebruikelijke voor waarden, o.a. dat het Rijk ten minste even veel zou bijdragen, en dat de door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw vastgestelde loonregeling zou gelden. Daargelaten, dat volgens de de collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven, het uurloon voor ongeschoolden te Haarlem mermeer niet f 0.62 zooals de heer v. d. Glas medegedeeld had) doch slechts i 0,55 be draagt, en dat bij de werkverschaffing te Haarlemmermeer in 'hoofdzaak geen onge schoolde bouwvakarbeiders, doch landar beiders zijn te werk gesteld, voor wi© een loon van f 3 per dag in dit jaargetijde zeker niet te laag te achten is, oordeelen Gedepu teerde Staten wijziging van de aan de Pro vinciale bijdrage verbonden voorwaarden onnoodïg, immers ongewenscht. omdat hun College meent te moeten vasthouden aan den tot dusverre bij het subsideeren van werkverschaffing gevolgden regel, dat "de vaststelling van het loon aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw wordt overgelaten. MIJ. VOOR ELECTRISCHE CENTRAAL- STATIONS. ïn de Zaterdagmiddag gehouden Aandeel houdersvergadering van deze te Haarlem ge vestigde maatschappij werden de balans en de verlies- en winstrekening over 1928 vast gesteld en goedgekeurd. Na ruime afschrijving is het dividend voor de gewone op f 170 (vorig jaar f 144) en voor de Oprichtersaandeelen op f 130 (vorig jaar f 130) bepaald. De heer Jhr. Mr. K. J. Schorer, Utrecht, die aan de beurt van aftreding was, werd als commissaris herkozen. noorderkerkkoo'r. Donderdagavond den 28en Maart hoopt het Noorderkerkkoor een uitvoering tegeven in de Noorderkerk Velserstraat. Het koor zal verschillende gewijde liederen ten gehoore brengen, o.a. De profundis, van Ch. W. von Gluck, en het slotkoor uit Matthaus Passion. van H. Schütz. Het geheel staat onder leiding van den heer Piet Halsema. Als solisten hebben hun medewerking toe gezegd de heeren H. v. d. Togt, den Haag, tenor, en Jos de Klerk, Haarlem, bariton. •Laatstgenoemde za' o.a. ten gehoore brengen Cantate no. 82 van J. S. Bach. De begeleiding berust in handen van den heer P. Halsema. protestantsche oud-weezen - vereeniging. Bovengenoemde vereeniging gaf m het ge bouw „Caecilia" aan de Jansstraat voor le den, donateurs, begunstigers en genoodigden haar 16e jaarfeest. Zij had zich voor dezen avond de medewerking verzekerd van het echtpaar Speenhoff Junior en „The Silver- moon Dance Orchestra" onder leiding van Jac. Pennarts. Het is een avond geworden van uitbundige vroolijkheid, waaraan vooral de medewerking van den heer Speenhoff Junior bijdroeg. Onvermoeid in het beden ken van geestige uitvallen, bedoeld als in leiding van zijn voor te dragen liedjes, zich zelf begeleidende op de piano, liet hij de aanwezigen onophoudelijk lachen. Ook het samenspel van het echtpaar Speenhoff viel zeer te loven; o.a. had het lachliedje een ongekend succes. De verschillende nummers werden afge wisseld door vioolsoli, voorgedragen door een zoon van een der oud-weezen, den heer Chr. v. d. Glas, die dit op zeer verdienstelijke wijze deed. begeleid door een studiemakker aan den vleugel. Onder de gezellige dansmuziek van The Silvermoon Dance Orchestra bleven de aan wezigen tot 2 uur bijeen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Roode, Pijlslaan 122, bal; v. Kampen. Schip „Hendrika" bij de Houtmarkt, cano; Tempelman, Schermerstr. 27, glassnijder: Kenselaar, Wouwermanstr. 21 rood, handschoenen; v. Egmond, Haitsma Mulierstraat 66. hond; de Kooy, Anegang 14, Doberman pincher gebracht bij Kennel Fau na: Hoffies, Joh. de Breukstraat 24, zak mes; Muller, Saenredamstraat 61, studen tenmuts; Markenstefns Waldeck Pyrmontstr. 30. sleutel; Roozen, Molenaerstraat 24, een schoen; v. d. Kuur, Allanstraat 85, tasch met inhoud. JUBILEUM AAN DE CENTRALE WERKPLAATS. De heer H. v. d. Voort viert 7 April den dag dat hij 25 jaar werkzaam is aan de Centrale Werkplaats als vuurwerker. Hij woont Mirin- nesteeg 21, DE 1 MEI-VIERING. Door het bestuur van den Haarlemschen Bestuurders Bond is aan het gemeentebe stuur van Heemstede verzocht om toestem ming om op 1 Mei in het Wandelpark Groe- nendaal tijdens een rustpauze eenige spelen van de A. J. C. te mogen doen uitvoeren met muziekbegeleiding. Indien de gewenschte toestemming hier voor wordt verkregen zal de ochtendwan deling naar Groenendaal zijn. Ook de och tendwandeling zal dit jaar met muziek bege leid worden. DE SALARISSEN VAN BURGEMEESTERS ENZ. IN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten houden zich buiten de kwestie. Op initiatief van den gemeenteraad van Harenkarspel werd indertijd een door dertig gemeenten bezochte protestvergadering ge houden tegen de verhoogde saiarisregeling, door Ged. Staten voor de Noord-Hollanósche burgemeesters enz. voorgesteld, schrijft de N.R.C. In bedoelde vergadering werd een commis sie benoemd, die als eerste opdracht had het aanvragen van een audiëntie bij Ged. Staten om de bezwaren tegen de regeling monde ling toe te lichten. Ged. Staten hebben de commissie echter doen weten, het beter te achten, dat zij zich buiten deze kwestie houdt. propaganda-avond „volkszang". Men schrijft ons; Het bestuur der afdeeling Haarlem van Volkszang stelt zich voor den extra-avond van 27 Maart hoofdzakelijk aan de propa ganda te wijden. Er is een programma sa mengesteld. waar alleen bezoekers en bezoek sters van Volkszang aan deel zullen nemen. Verschillende zangnummers zullen in bij passende kleederdracht worden uitgevoerd. Dat ook de „zaal" genoeg gelegenheid zal krijgen tot 't zingen onzer mooie Hollandschc liederen, begrijpt ieder, die den leider, den heer Sixma uit Amsterdam, kent. Voor de pianobegeleiding zorgt weer de heer B. Vink. Oude en nieuwe vrienden van Volks zang, helpt het bestuur dezen avond te doen slagen. Komt in grooten getale op en neemt zooveel mogelijk familie, vrienden en ken nissen mee. En denkt er vooral om, dat er precies om 8 uur wordt begonnen. leerlingenavond e. a. cats In de tuinzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw had Zaterdagavond een uitvoe ring plaats, gegeven door leerlingen van den muziekleeraar, den heer E. A. Cats. En die uitvoering is goed geslaagd. Het publiek, dat uiteraard voornamelijk bestond uit ouders, familieleden en kennissen der leerlingen toonde zich zeer geestdriftig en voldaan, en daar was reden toe, want alle nummers, zon der uitzondering, werden keurig en vlot ge speeld. En de leerlingen, die vaak het meest van zoo'n avond genieten toonden hoe ze met ernst de verschillende nummers had den ingestudeerd. Er haperde dan ook niets. Het was aardig hoe de jongsten flink en dapper den strijkstok hanteerden, zonder schroom en zeker van hun zaak. Zoo speel den Ton Voorzanger „Tom Pouce" van Pa- pini, Adriaan de Jonge Mulock HouwerRonde Bourbonnaise" van Ch. Steiger en Rudolf Zaalberg van Zeist- „Zigeunermarscn" van Rieding vlot en aardig na de door een aan tal leerlingen gegeven „Serenade" van Ch. M. Widor, die het programma opende en dade lijk reeds flink applaus kreeg. Alfred Rodrigues Pereira droeg heel mooi de „Meditation de Thaïs" van J. Massenet voor en Coen Gomperts zuiver het Concert in d-dur van Fr. Seitz. Dick van Dien en Elsa van Dien gaven mooi samenspel te genieten in het Concert in a-min. van J. B. Accolay en mejuffrouw Ant da Silva kweet zich voor treffelijk van haar taak de Romanze f-maj. van l. von Beethoven ten gehoore te bren gen. En de heer Jan Bouvy speelde ten slotte als laatste nummer voor de pauze „Impro visation" van G. Sa enger. In deze nummers viel een opgaande lijn te bespeuren, die pa rallel liep met geschooldheid en aanleg der leerlingen. Na de pauze werd het Quartet in es-dur van Beethoven uitgevoerd door mejuffrouw Solange Cats, piano en de heeren Jan Bouvy viool, Henk Dyserinck, alt, en Johan de No bel, violoncel. Het luide applaus aan het slot was de beste critiek die op dit stuk gegeven kon worden. De geheele uitvoering stond onder leiding van den heer E. a. Cats, liij accompagneerde verschillende nummers op den vleugel, en gaf blijk een goed leermeester te zijn. Door een der jongste leerlingen werd hem voor zijn bemoeiingen een cadeau aangeboden met welk blijk van waardeering het publiek har telijk en luide instemming betoonde. Het was een welgeslaagde avond. VEREENIGING VOOR HUISVROUWEN Zaterdagmiddag hield de afdeeling Haar lem van bovengenoemde vereeniging in het Gebouw van den HaarL Kegelbond eerst een korte ledenvergadering, waarin algemeen instemming betuigd werd met het bestuurs voorstel: op de a.s. algemeene vergadering te Deventer aan te vragen om die bijeenkomst het volgende jaar in Haarlem te houden. Daarna kwam mevrouw Ruth Tobi aan het woord met een uiteenzetting van het nuttige en noodige, ook voor volwassenen om door wekelijke gymnastiek de spieren lenig te houden, daarbij betoogend, hoe haar werk kring vooral huisvrouwen brengt tot veel eenzijdig spiergebruik, waarvan weer vroeg stijfworden, slecht loopen en allerlei kleine lichaamsgebreken het gevolg zijn. Met een aardig groepje kinderen en een groep vol wassenen gaf mevr. Tobi daarna een zeer goed geslaagde demonstratie van haar spe ciale methode, waarbij onder het collectief werken toch ieder tot individueele uitwer king der oefeningen kan komen en zoo iedere lichamelijke fouten gecorrigeerd kunnen worden. Door muziek wordt het streven naar harmonisch bewegen ook sterk bevor derd vooral daar de begeleidster Mej. B. Ne- derkoorn de bedoelingen en het bijzondere rhythme van elke oefening zoo snel en juist muzikaal weet te onderstreepen en meest met eigen korte motieven. Door een serie van zeer afwisselende oefe ningen, die blijkbaar door de leerlingen niet alleen met ijver maar ook met bijzonder genoegen werden uitgevoerd, kregen de toe schouwsters een duidelijk en tevens bijzon der boeiend inzicht in nut en waarde dezer soort gymnastiek. De voorzitster. Mevrouw Cohen Tervaert, sprak ten slotte de gedachten van velen uit. toen zij met warmte getuigde, hoe deze de monstratie niet alleen sprak van een streven naar harmonische lichaamsoefening, maar ook zoo duidelijk bleek vreugde te scheppen eu den Kunstzin te bevorderen. INGEZONDEN MFDFDEELINGEN a 60 Ct». por regel. THE PROOF OF THE PUDDING IS IN THE EA I ING. Zoo is het ook met iARR'5 OUTBROOD GEEN VERGUNNING OM WINKELHUIZEN TE BOUWEN. DE WELSTANDSBEPALING DER BOUWVERORDENING. B. W. Lindeboom komt bij den raad in be roep tegen de beslissing van B. en W. d.d. 15 Februari 1928. waarbij aan hem op grond van art. 15 bis der Bouwverordening der ge meente Heemstede vergunning wordt gewei gerd voor den bouw van twee woon- en win kelhuizen op een terrein aan den Heeren- weg en de Eindenhoutstraat. Dit is het stuk grond dat daar reeds 25 jaar onbebouwd ligt. De inhoud van reclamant's beroepsschrifi komt in het kort hierop neer, dat nu hü het onderwerpeüjke bouwterrein heeft ge kocht van de N.V. Bosch en Vaart met de uitdrukkelijke toestemming om daarop win kelwoningen te mogen bouwen, hij recht heeft op de door B. en W. te verleenen bouwver gunning. ,Dit is zoo schrijven B. en W. aan den raad onjuist. De toestemming door adres sant verkregen spruit voort uit het Burger lijk Recht, terwijl het verleenen van een vergunning kraentens de bouwverordening een onderdeel vormt van de aan ons college opgedragen overheidstaak (Publiekrecht!. Naar adressant's meening zou mitsdien uit een tusschen 2 partijen gesloten burgerrech terlijke overeenkomst voor ons college een plicht geboren worden tot het verleenen van een vergunning, waarvan de bevoegdheid tot het verleenen voortspruit uit het publiek recht. Hierdoor worden zaken, geheel ver schillend van aard, dooreen gehaald. Wij hebben ingediende bouwaanvragen al leen te beoordeelen naar de eischen in de bouwverordening gesteld. Het door reclamant ingediende bouwplan voldoet naar onze mee ning niet aan art. 15bis der Bouwverordening der gemeente Heemstede, de z.g. „Welstands bepaling". De omgeving zal uit een oogpunt van welstand, bij uitvoering van het bouw plan, dermate worden geschaad dat het aan leiding tot aanstoot zal geven". B. en W. stellen mitsdien aan den raad voor het ingesteld beroep te verwerpen. gemeenteraad. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 27 Maart 1929, des namiddags ten 1.30 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift L. Mol-Koning om ontslag als onderwijzeres Lichamelijke oefening. Verzoekschrift A. Dorij om ontslag als leeraar Gem. Lyceum. Verzoekschrift Tj. de Jonge om ontslag als tijd. leeraar Gem. Lyceum. 2. Gelegenheid tot inenting kinderen tegen dlphterie. 3. Inbreng geannexeerde perceelen in grondbedrijf en woningbedrijf. 4. Rekening en verantwoording over 1928 commissie voor schoolkleeding. 5. Verbetering beschoeiing Kloppersingel. 6. Overneming voor straat bestemde gron den: a. Thomsonlaan. b. LorentiZlcade. 7. Goedkeuring balans enz. 1927; a. Coöp. Woningver. voor Gcmeenteper- soneel. b. Haarl. Stichting voor Woningverbete ring. 8. Verkoop grond Meester Cornelisstraat (B. J. v. DierendonckJ. 9. Wijziging reglement Burgerlijk Armbe stuur. 10. Verzoekschrift Haarl. Bestuurdersbond wijziging samenstelling gem. commissie voor werkloosheidsbestrijding. 11. Voorstel-Joosten met prae-advies Bur gemeester en Wethouders inzake verleenen tegemoetkoming voor ontruiming onbewoon- baarverklaarde woningen. 12. Beroepschrift B. W. Lindeboom tegen weigering bouwvergunning winkelhuizen Heerenweg. 13. Aanwijzing plaats woonwagenkamp na bij Slaperdijk. 14. Benoeming: a. Leden stembureaux. b. Definitief leeraar gymnasium. c. Onderwijzend personeel Franschen cur sus (v.m. Schoten). d. Onderwijzer school 28 (Schoterstraat). e. lid commissie van toezicht H.O.V. 1'. lid Gezondheidscommissie. VERKOOP GROND. B. en W. stellen voor te verkoopen 364 M2 grond aan de Meester Cornelisstraat aan B. J. v. Dierendonck tegen f 15 per M2. Op den grond zullen 2 pakhuizen met boven woning gebouwd worden. COMITé OPENBAAR ONDERWIJS Naar wij vernemen heeft de voorzitter van de Haarlemsche afdeeling van Volks onderwijs, Mr. L. G. van Dam, zijn benoe ming tot voorzitter van het comité tot be hartiging van de belangen van het Openbaar Onderwijs te Haarlem niet aanvaard. schoolkleeding. B. en W. stellen voor de rekening over 1928 van de commissie voor schoolkleeding goed te keuren. De subsidie uit de gemeen tekas heeft 2500 bedragen. Ei' werden 2351 paren klompen, 1178 paren kousen en 75 paren schoenen verstrekt. GYMNASIUM. B. en W. stellen voor met ingang van 1 September 1929 te benoemen tot definitief leeraar in de oude talen en geschiedenis Dr. K. van der Heyde te Haarlem. GEM. LYCEUM. De heer A. J. E. M. Dozy heeft, in ver band met zijn benoeming te Amsterdam aan de le Openbare Handelsschool, met in gang van 1 Sept. eervol ontslag gevraagd als leeraar in de Fransche taal aan het Gem. Lyceum. De heer Tj. de Jonge le Voorburg verzoekt eervol ontslag als tijdelijk leeraar in de li chamelijke opvoeding aan het Gem. Lyceum. Hij is bij het M. O. in Ned. Oost-Indic be noemd. HUIS VOOR OUDERS. PAASCHTAFELS EN PAASCH- VERSIERINGEN. In het „Huis voor Ouders" (gevestigd, zoo als bekend, in school 3 in de Tuchthuis- straat) wordt van heden tot en met Donder dag a.s. een tentoonstellhig gehouden van Paasclitafels en Paaschversieringen. zooals dat ook in December is gedaan in verband met het Kerstfeest. Vele trouwe bezoekers en cursisten hebben nu om zulk een tentoonstelling gevraagd, zoodat dit idee wel algemeene instemming blijkt' gevonden te hebben. Hoe met zeer eenvoudige middelen en heel goedkoop alleen met wat eigen werk aardige Paaschtafels zijn te arrangeeren is op deze tentoonstelling te zien. Een keurig gedekte tafel met voor kinde ren aardige, eenvoudige maar toch smaak volle versieringen geeft een indruk van ge zelligheid die "bij het Paaschfeest behoort. De versleringen zijn alle op de cursussen van K. en O. vervaardigd en modellen worden dezen keer ook verkocht. Dan is er nog een tafel, waarop dc ge schiedenis van het „groen, groen knollen land", met de twee parmantige haasjes in beeld is gebracht en een tafel vol eigenge maakt speelgoed. Last not. least noemen wij „Eskimoland". Dc onderdeelen voor deze inzending zijn alle vervaardigd door jeugdige abonnês van het kindertijdschrift „Zonneschijn", zoodat kindeken uit Nederland, Ned.-Indió. West- Indic.'Amerika en Afrika aan deze inzonding hebben medegewerkt. Eskimoland en het ge heele Eskimoleven zijn hier op bijzonder in teressante wijze in beeld gebracht. Verder is er ook nog wat houtsnij-, kar- tonknip- en plakwerk. Hier is weer een aardig geheel samenge bracht. DE MAXIMUM-SNELHEID. MET RACEN IS UIT! Reeds eenige dagen zijn de nieuwe bepa lingen op dc maximum-snelheid in onze stad van toepassing verklaard. De politie heeft reeds verscheidene be keuringen gemaakt. De Commissaris van Politie deelde ons mede, dat de tijd van waarschuwingen nu voorbij is. De automobilisten die niet hooren willen, moeten nu maar voelen. Haarlem heeft het sinds 1 November 1927 zonder gel dende bepalingen op de maximum snelheid moeten stellen. In dien tijd hebben verschil lende chauffeurs van de vrijheid die zij had den misbruik gemaakt. Al kon dte politie in dien tijd geen bekeuringen maken, de ge vaarlijke rijders zijn wel onthouden. Als ?.ij voortgaan met zoo te jakkeren, dan ontloo- pen zij hun straf zeker niet. Het gevaarlijke racen in dc stad moet nu tot het verleden behooren! Tot zoover de Commissaris. Onze lezers weten, dat in de binnenstad de maximum-snelheid op 20 K.M. gesteld is (vroeger was dit 15 K.M. en in de hoofd straten slechts 10 K.M.), terwijl in het ove rige deel der gemeente 30 K.M. gereden mag worden. Enkele onbebouwde gedeelten van toegangswegen tot de stad vallen zelfs ge heel buiten de regeling. Het is ons evenwel opgevallen, dat dc politie tot nu toe alleen bekeuringen gemaakt heeft als deze snel heden ernstig overtreden werden, bijvoor beeld als 45 of 50 K.M. per uur gereden werd. Blijkbaar is het dus niet de bedoeling om al te nauwlettend aan de gestelde snelheids- grenzen te houden. Geen bekeuring dus als er 31 K.M. gereden wordt, terwijl slechts 30 is toegestaan. Maar daarbij moet wel be dacht worden, dat behalve deze snelheidsbe- pallngen natuurlijk ook van kracht blijft, dat men niet zoo mag rijden, dat de veilig heid van het verkeer in gevaar gebracht wordt. En dat is soms het geval ook al houdt men zich aan de 20 of 30 K.M. Als er op een moment zeer veel verkeer is en er ook nog voetgangers op den weg zijn, dan zou de automobilist die daardoor heen stuift zeker in overtreding zijn, ook al zou hij slechts 29 K.M. rijden. OPRICHTING AFDEELING A. C. O. P. Tot heden was er alleen maar een lande lijk verband tusschen de verschillende or ganisaties welke overheidspersoneel organi- seeren, namelijk het Comité ter behartiging van dc algemeene belangen van Overheids personeel. In dit landelijk verband is nu be sloten om ook in verschillende plaatsen af- deelingen van het A. C. O. P. op te richten, waartoe ook hier ter stede pogingen in het werk gesteld zullen worden. Teneinde hiertoe te geraken heeft het be stuur van den Bond van Overheidspersoneel de besturen van den Bond van Ned. Onder wijzers. den Centr. Ned. Ambtenaarsbond en de Alg. Politievereeniging tot een bespre king uitgenoodigd. tooneelvekeenigtng herman heuer mans. Door de Haarlemsche Tooneelvêreeniging Herman Heijermans zal op Dinsdag 26 Maart een tooncel-avond worden gegeven in den schouwburg aan den Jansweg. Opgevoerd zal worden het zinnebeeldig spel in 3 bedrijven „Allerzielen" van Herman Heijermans. BOUWTERREINEN. B. en W. stellen voor van de N.V. Ned. Trust tot exploiteeren van onroerende goe deren te Amsterdam om niet in eigendom te aanvaarden 9570 M2. grond bestemd voor openbaren weg. Voor openbare werken in die gronden moet 49.000 door deze N.V. betaald worden. Voorts stellen B. en W. voor 500 M2. grond voor openbaren weg bestemd te aanvaarden van de N.V. aannemersbedrijf voorheen P. Rosenhart, De Lorentskade waar deze grond ligt wordt 18 M. breed met een berm van 2 Meter.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11