m A SPORT EN SPEL TRAM- EN SPOORWEG- COMPETITIE. R.-K VOETBAL. DIOC. R.-K. HAARL. VOETBALBOND. SCHAAKRUBRIEK DOOR DE INTERNATIONALE SPORTWERELD HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 26 MAART 1929 VOETBAL HAARL. VOETBALBOND EERSTE KLASSE B. I. V. O—E. D. O. 3 (5—2) In een slap gespeelden wedstrijd heeft de thuisclub zich duidelijk de meerdere getoond van een slecht spelend E. D. O. 3. Direct na den aftrap zijn de geblokten sterker; spoedig nemen zij de leiding, weldra gevolgd door een 2e doelpunt. De aanvallen der bezoekers hebben niet veel te beteekenen, doch als de linksbinnen alleen voor doel komt, heeft hij geen moeite om den achterstand te verkleinen. Na de rust treedt de thuisclub meer aan vallend op, doch goed verdedigen doet voor- loopig succes uitblijven. Bij een uitval maakt E. D. O. dan gelijk. Hierna nemen de geblokten het spel ech ter geheel in handen; de rechtervleugel is zeer gevaarlijk. Uit snelle aanvallen voert de middenvoor den stand op tot 52. Scheids rechter Wesseling leidde tot aller genoegen. R. C. H. 3V. V. H. (1—1) In een zeer matig gespeelden wedstrijd is het V. V. H. gelukt een puntje in de wacht te sleepen, hoewel R .C. H. de overwinning dubbel en dwars verdiend heeft. Al dadelijk heeft R. C. H. het beste van het spel, Maarse als rechtsbuiten doet veel en goed werk, maar het blnnentrio houdt het spel, evenals de vorige week, veel te kort, waardoor de goedspelende V. V. H. achter hoede telkens kan ingrijpen. Na vele ver geef sche pogingen ziet eindelijk Kuijt kans, van dichtbij keeper Rijpma te passeeren. In de tweede helft is het spelpeil danig gezakt, maar toch is R. C. H. steeds in de meerderheid: Van Tongeren speelt een keu rige partij half-back; hij voedt de voorhoe de uitstekend. Het V. V. H.-doel wordt me nigmaal bestookt, maar de keeper houdt al les. Dan een snelle V. V. H.-aanval en de R. C. H.-keeper duikt over een bal heen (11). R. C. H. komt dan nog even opzetten, maar het is te laat, want als de scheidsrechter einde blaast, is de stand nog steeds gelijk. Schoten 2Bloemendaal 2 (30) In een wedstrijd waarin Schoten n steeds domineerde, heeft zij ten volle verdiend be slag gelegd op beide punten. Bloemendaal II scheen lang niet zoo sterk als bij de vorige ontmoetingen in het afge- loopen seizoen. We zagen dan ook maar enkele bekende gezichten. Van den aftrap af neemt Schoten n het spel in handen. Bloemendaal komt maar sporadisch over de helft. Rootlieb opent de score door een misverstand in de Bloemen- daalsche achterhoede. De keeper behoedt Bloemendaal voor een groote nederlaag. Kort vóór rust maakt Van Gasteren een keurig doelpunt (20). In de tweede helft komt Bloemendaal wel wat meer aan het woord, maar zij is niet gevaarlijk. Schoten speelt wel keurig samen, maar zij is niet productief genoeg. Maar de keeper redt ook menige moeilijke situatie. Dan is het weer Rootlieb die er met een listig schot 3—0 van maakt Verder gebeurt er ftfets hezonders. Schoten n wint verdiend G. T. I—H. T. M. 2 (6—2) A. G. T. moet tegen zon in aftrappen. H. T. M. zet terstond een vlug tempo in, hetgeen voor de A. G. T.-ers niet al te goed bij te houden is. Reeds spoedig weet dan ook de H. T. M. uit een goed genomen corner te doelpunten (01). De A. G. T. raakt nu be ter ingespeeld. Reeds spoedig wordt dan ook de gelijkmaker gescoord (11). A. G. T. komt nu een weinig in de meer derheid en weet dit door het maken van drie doelpunten weer te geven (41). Met dezen stand breekt dan ook rust aan. Na het kopje thee is A. G. T. wederom het eerst aan het woord. Goed combineerend komt zij geregeld de Haagsche veste belagen. Door slordig afwerken van de goed aange geven ballen wordt er echter slechts éénmaal door de A. G. T.-voorhoede gedoelpunt (5-1). De H. T. M. tracht zich dan los te werken en ziet haar goede pogingen beloond met een fraai doelpunt (52). Nog eenige aanvallen der A. G. T. leveren een begeerd resultaat op, zoodat wanneer het einde daar is, A. G- T. met 62 over de H. T. M.-reserves geze gevierd heeft. H. T. M. 1—A. G. T. 2 (10—1) Tijdens deze ontmoeting had het tweede elftal der Amsterdammers niet veel in te brengen; hier werd heel duidelijk het ver schil gedemonstreerd tusschen een le en een 2e elftal. H. T. M. heeft niet veel moeite om in een geregeld overwicht geleidelijk den stand tot 40 in haar voordeel op te voeren. Zonder dat de A. G. T. gelegenheid zag tegen te scoren, kwam met 40 voor H. T. M. rust. Hoewel, wanneer weder aangevangen is, H. T. M. weder het spel in handen neemt, is het toch A. G. T., die het eerst doelpunt (41). Wie dacht dat dit een weinig veran dering in het spel zou brengen, vergiste zich leelijk, want hiermede hadden de A- G. T.'ers niet alleen al hun krult verschoten, doch bleek het ook, dat zij finaal uitgespeeld wa ren. De H. T. M. had dan ook weinig moeite om den stand tot 101 in haar voordeel op te voeren. Scheidsrechter Kapma leidde beide ont moetingen tot ieders genoegen. D.I.O.—BENNEBROEK. (3—2). De lange rusttijd schijnt D.I.O. wèl goed gedaan te hebben; ook nu werd een heel mooi resultaat bereikt tegen het sterke Bennebroek. Eerst was Bennebroek sterker, maar juist toen D.I.O. het spel verplaatst had en eenige gevaarlijke aanvallen had ondernomen, kwam een doelpunt aan den anderen kant. De linksbuiten van Benne broek trok er tusschen uit en vóór de verde digers van D.I.O. zich hersteld hadden, suis de de bal in het net (01). Na een half uur strijd met wisselende, kansen kreeg D.I.O. een vrijen trap." De rechts-half plaatste mooi voor doel en Meijer scoorde. (11) Na rust was D.I.O. beslist sterker. Wel werkte Bennebroek geweldig hard, maar zij kon toch niet beletten, dat haar doel bele gerd werd. Een penalty werd benut.» (21). Tien minuten vóór tijd passeerde de links binnen alles en bracht op fraaie wijze den stand op 31. Nu kwam Bennebroek opzetten. .DJ.O. moest met man en macht verdedigen. Spoe dig werd het 3—2, maar Bennebroek wist niet meer gelijk te maken. RIPPERDAE.D.O. IV (3—2). Hoewel deze wedstrijd zeer stevig werd gespeeld, werd geen wanklank gehoord. Het was een mooie, forsche strijd, uitermate vlug gespeeld en verdiend door Ripperda gewon nen. Voor rust waren de Ripperda-aanvaüen talrijker en bovendien gevaarlijker dan die van E.D.O. Na tien minuten kwam het eer ste doelpunt en wel door K. de Kruyf. Deze zelfde speler maakte ook het tweede doel punt. (2—0). Wegens hands kreeg Ripperda een penalty te nemen, die door Hartman on houdbaar werd ingeschoten (30). Hier tegenover wist E.D.O. IV voor rust slechts één doelpunt te maken, zoodat gedraaid werd met 31. Na rust ontliepen de krachten elkaar niet veel. In de eerste klas werden Zondag met kwistige hand penalties uitgedeeld; ook het tweede doelpunt van E.D.O. was het gevolg van zulk een gemakkelijke kans (32). Hoe wel E.D.O. nog vele pogingen in het werk stelde om gelijk te maken, wist Ripperda dit te beletten, zoodat de uitslag tenslotte 32 voor Ripperda werd. Eerste klasse B. HAARLEM VETERANEN—V. S. V. (7—1) De Haarlem Veteranen gaan voort op het pad der overwinning. Nu werd de candidaat voor het kampioenschap V. S. V. met een zware nederlaag naar Velsen teruggestuurd. Reeds kcrt na het begin -passeerde Bles- haar de Velser verdediging en scoorde, waar na Brakel den stand op 2-0 bracht- V. S. V. hierdoor niet ontmoedigd, speelde goed sa menspelend verder en hield verder in de eer ste helft het spel in handen. Echter werd slechts één maal tegen gescoord. Twee spe lers van Haarlem moesten uitvallen. Was voor de rust het spel verre van zachtzinnig, na de rust werd het nog veel erger. Tenslotte ontaardde het in een smijt- en trappartij die weinig meer met voetbal uit te staan had. Spoedig werd een speler van V. S. V. uit het veld gestuurd, hoewel hij lang niet de eenige was, die ongeoorloofd spel vertoonde. Uit een strafschop werd het 31, waarna Brakel een zeer fraai doelpunt maakte (4-1). De vijfde goal was van Van der Schaar. Het spel werd steeds steviger. Bieshaar scheen in zijn element te zijn en maakte nog twee doelpunten. Eenige spelers liepen het veld uit. Spoedig maakte het eindsignaal nu een einde aan dezen wedstrijd, die een zeer on aangenaam verloop had. We vermoeden dat de H. V. B. wel een onderzoek zal instellen, want dergelijke wed strijden werpen een schaduw op het meestal zoo vriendschappelijke verloop van ae wed strijden in den H. V. B. Eerste klasse B. KENNEMERS IIHAARLEM Hl (1—4) Deze in goede verstandhouding gespeelde wedstrijd eindigde in een verdiende overwin ning voor Haarlem III. De overwinning had nog veel grooter kunnen zijn maar goed verdedigen der fanatieke Kennemers en het ongebruikt laten van verschillende goede kan§en door de Haarlem-voorhoede voor kwamen dit. Beide elftallen waren om beurten in den aanval, de Haarlem-aanvallen waren echter heel wat gevaarlijker. De Kennemers waren voor doel absoluut ongevaarlijk, zoodat rust in ging met een 03 voorsprong voor Haar lem door toedoen van Hetem (2) en De Groot. Klerk miste nog een penalty. Na de rust hetzelfde spel. Hetem wist nog een van de vele kansen te benutten en het zoozeer verdiende tegenpunt voor de Kenne mers kwam uit een hard, hoog schot van den midhalf, toen keeper Levy zich na een uittrap nog niet in het doel had opgesteld. De wedstrijd eindigde dus in een gemakke lijke 41 overwinning voor Haarlem ILL Eerste klasse A. H. F. C. m—AURORA (6—2)... Aurora verscheen vrijwel volledig, terwijl H.F.C. in een buitengewoon sterk elftal op de been bracht. H.F.C. verdiende de over wining volkomen, maar 6—2 geeft het ver schil in kracht wel zeer overdreven weer. Nadat H.F.C. de leidingrad genomen, had Hoogendoorn zeer spoedig', zij het ook met- een handsbal, gelijk gemaakt (11). H.F.C. dat het beste van het spel behield, wist vóór de rust reeds een vrijwel veiligen 41 voorsprong te behalen. Dit was in hoofd zaak te danken aan den middenvoor en rechtsbinnen. Toch speelde Aurora na rust met hernieuw den moed verder. Fortgens maakte met een mooi schot Aurora's tweede doelpunt. Aurora kon toch niet tegen H.F.C. op; laatstgenoem de kwam hoe langer hoe meer in den aan val. Zoowel de rechtsbinnen als de rechts buiten van Aurora wisten elk nog een doel punt aan de score toe te voegen., zoodat toen de scheidsrechter het einde aankondigde H.F.C. een geflatteerde overwinning had be haald. HILLEGOM—HAARLEM IV (4—3). Niettegenstaande Haarlem IV de laatste weken uitstekend op dreef was, is zij door deze nederlaag, op het nippertje geleden, nog steeds In de gevaarlijke zóne. Eerst was Haar lem sterker, maar bij een aanval van de tegenpartij werd aan Hillegom een penalty toegekend, die door Moolenaars heel mooi werd gestopt. Toch maakte Hillegom den eersten goal en wel door den linksbuiten, die op fraaie wijze den Haarlem-keeper pas seerde. Weer kreeg Hillegom een penalty, die nu het gewenschte resultaat opleverde, waar na Klipp, de beste voorhoedespeler van Haar lem IV, een mooi tegendoelpunt maakte (2-1) Met dezen stand kwam de rust. Ging vóór de rust de strijd aardig gelijk op en neer, na de hervatting kwam spoedig een keerpunt, toen Heek keurig in eigen doel plaatste (31). Dit doelpunt scneen er bij Haarlem den moed er wat uit te halen. De linksbinnen maakte nog een fraai doelpunt (41). Vijf minuten voor tijd was de stand nog steeds 41. Haarlem kreeg toen weer een twee penalties te nemen, die beide door Klipp benut werden. Met 43 kwam het einde van dezen penalty-wedstrijd. Overgangsklasse C. T. IJ. B. B. I—GRAAF WILLEM (2—5) Reeds twee minuten na het begin scoort Van Honschoten (10). Graaf Willem laat zich door dit succes niet van de wijs bren gen; Kemperman scoort il1). Het spel gaat dan snel gelijk op, tot na een half uur een T. IJ. B. B.-back een zekeren goal uit het doel slaat. De Wolff schiet de penalty kalm in het hoekje (12), met welken stand rust ingaat. Na rust hebben de Boys wind en zon mee wat niet belet dat de Hagenaars het beste van het spel hebben. J. Bakker vergroot uit een voorzet de leiding (1—3), De Haarlem mers verslappen dan zichtbaar, doch de ver dediging houdt lang stand tot een kleine opleving succes oplevert door De Vries (23). De Boys blijven nog even in de meerderheid; waarna Graaf Willem het offensief over neemt en nog tweemaal Moore passeert. Einde 2—5. le kl. C. H.B.C. n—GEEL WIT I (2—0). Het zware terrein speelde Geel Wit parten. Vóór rust zijn de Haarlemmers Iets meer in den aanval, doch de verdediging van HB.C. weet elk gevaar te voorkomen. Ook H. B. C. kan vóór rust Heemskerk niet passeeren. Rust 00. Na rust voorlooplg een gelijk opgaand spel, tot na tien minuten Martin een voorzet benut (10). Het gelukt daarna aan J. War merdam, uit een voorzet de leiding te ver- grooten (20). Geel Wit verslapt dan aanmerkelijk, doch scoren blijft verder uit. Einde 20 voor HB.C. R.K.V.Z. I—SANTPOORT I (4—1) Santpoort heeft belde punten aan een der zwakste clubs af moeten staan. In de eerste helft een fraaie gelijk op gaande strijd. Vijf minuten vóór rust scoort Santpoort (01). Direct na rust komt R.K.V.Z. flink opzet ten. Mooi samenspelend komt zij telkens voor het Santpoort-doel en als de zwartjes den achterstand in een 21-voorsprong hebben gewijzigd, is de Santpoort-verdedi ging er uit. Zij moet het aanzien, dat R. K. V. Z. het tct een 41-zege weet te brengen. T. IJ. B. B. n—CONCORDIA I (1—2). In de eerste helft zijn de gasten Iets ster ker, zij wisten in die periode den stand op 02 te brengen. In de tweede helft zijn de Boysreserves iets In de meerderheid, maar de stevige Hillegom-verdediging is in goeden vorm; zij kan echter niet voorkomen, daf Vinke de eer redt. Einde' 21 voor Concordia. DE UITSLAGEN. 3 D: Lisse III—B. S. M. I 3—1 gestaakt. Geel Wit II—'T. IJ. B. B. III 5—3 4 D. T.LLB.B.IV—H B.C. Hl 0—10 Alliance H—RK.V.Z. II, uitgesteld. B.S.M. IISantpoort IV 121 4 E B.S.M. in—Lisse IV 2—4 JUNIORES. le klas. Alliance inOnze Gezellen III, afgekeurd. Santpoort V—Geel Wit III 2—1 H. B. C. IV—RK.V.Z. Hl, afgekeurd. 2e klasse. V. V. F. n—H.B.C. V 4—4 B.S.M. IV—T. IJ. B. B. VI, uitgesteld. Oplossingen, vrsgen enx. te renden snn den Schaakredacteur Tan Haarlem's Dagblad, Groot* Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 452*). P. TEN CATE (Leeuwarden). mm mm f mA i A '■'"'f.'" P? 4 nn y? ÜK; i 8 Wm W 18 1 Mat in twee zetten. Stand der stukken; Wit: Ka7, Db7. Td4, Lb2, Lhl. Pf5. Ph6, e2, f6. Zwart: Ke5, Ldl, Lgl, Pc4, Pd3, eó, f3, f4. 4e prijs, wedstrijd „Neue Leipziger Zcf- tung" (1926—7). PARTIJ No. 526 Gespeeld in den landenwedstrijd te Lon den, 22—23 Juli 1927. Wit: Zwart: H. Krause O. Maroczy (Kopenhagen). (Boedapest). FRANSCH e2-e4 1 e7—e6 d2—d4 2 d7—d5 Pbl—c3 3 LfS—b4 Wordt thans voor het beste gehouden. Naar mijne meening behoort de zet tot die noodmiddelen. naar welke men grijpt, wan neer het natuurlijke en logische tPf6) niet gaat en die maar een kortstondig bestaan kunnen hebben. De fout van de Fransche partij bestaat, volgens dr. L. O. Svenonlus (Stockholm), hierin, dat Zwart na 3. Pc3! weliswaar den ruil e4 X d5 kan afdwingen, echter alleen door zetten (PfC en Lb4), die na den ruil niet-actief zijn. Probeert Zwart echter door 3PcG de symmetrie te krijgen, dan kan Wit noch tot ruil, noch tot het bijna al tijd twijfelachtige vooruitschuiven e4e5 genoodzaakt worden, maar blijft na 4. Pf3, Lb4; 5. Ld3, Pf6: 6. Lg5, h6; 7. Lf6:, Df6 8. 00 ln 't voordeel. De idee van de Fransche partij is klein moedig en onlogisch. Zij streeft naar sym metrisch gelijk spel, terwijl ze de te voren bestaande symmetrie voorloopig opgeeft. Dat op zich zelf zonderling begin faalt heel te recht. Want Zwart kon door 1e5 de symmetrie zonder zichtbaar gevaar handha ven; gaat dat niet, op welken grond neemt men dan aan, dat de symmetrische aan- vangsstelling voor Zwart in het algemeen correct is? Na 1. e4 zijn er voor Zwart maar twee antwoorden, die zin hebben; gelijk spel door 1e5 en weerlegging door 1c5 om het onmiddellijke d2d4 door ruil van den Looperpion tegen den cen trumpion tegen wlen ook te straffen 1), en wanneer Wit zulks nalaat of door c3 voor bereidt, door e6 en d5 Damepion tegen Koningspion te spelen. e4Xd5 4 e6Xd5 Lfl - d3 5 SvenoniUs beveelt aan 5. Pe2. Ik heb tot' nu toe vergeefs getracht zijn gronden te be grijpen hetgeen zeker geenszins bewijst, dat hij toch niet gelijk kan hebben. 5 PbS - cö Direct Pe7 zou wegens Df3 of Dh5 minder goed zijn. Ook wanneer Wit 6. Pe2 speelt, zal het nauwelijks een groot onderscheid maken, daar de eenige principieel andere ontwikke ling voor Zwart <c6 in plaats van Pc6) er niet juist goed uitziet. Pgl-e2 6 Pg8—c7 O-O 7 0-0 Ook na Lf5: 8. Lf5:. Pf5:, 9. Dd3 zou Zwart in moeilijkheden komen. Pe2 f4 8 Pc6Xd4 Gevaarlijk, zooals uit het vervolg blijkt. Anders kan Zwart echter moeilijk verder, Spanje bezit de bcstbetaalde beroepsvoetballers-Zamorra verdient ƒ1900.per maand. Hoe men de duur betaalde „sterren" onder controle houdt. Hooge recettes bij clubwedstrijden. Het gelijk spel tusschen Oostenrijk en Tsjecho-SIo wakye te Praag. Men legde zich daar meer op productief dan op fraai spel toe. Het voordeel van een Stadion als dat in Amsterdam. Op den jongsten Zondag heeft Spanje te Sevilla met niet minder dan 50 van Por tugal gewonnen, uit welk resultaat wel dui delijk blijkt, dat de Spanjaarden op het oogenblik een zeer sterk elftal in het veld brengen. Ze spelen nu nog een wedstrijd te gen Frankrijk en dan komt in Mei de groote krachtproef, de wedstrijd tegen Engeland. Uit de verschillende beschouwingen, die ik in den laatsten tijd over het Spaansche voet bal gelezen heb, krijg ik den indruk, dat de invoering van het beroepsspel van grooten invloed is geweest op het spel, zoodat Spanje op het oogenblik een veel sterker vertegenwoordigend elftal in het veld kan brengen dan een jaar geleden. Bij de Olym pische Spelen in Amsterdam hebben de Spanjaarden het niet ver gebracht, ze wer den, na eerst tegen Italië gelijk gespeeld te hebben, door de Italianen geslagen doch men dient niet te vergeten, dat Spanje hier alleen amateurs in het veld bracht, wat ik van Italië niet zou durven beweren. Spanje schijnt overigens wel het beloofde land voor beroepsvoetballers te zijn, ten minste voor de uitblinkende spelers want er is geen land ter wereld, waar de „sterren" zooveel verdienen als in Spanje. De best be zoldigde Spaansche voetballer is waarschijn lijk wel Zamorra. de doelverdediger. Hij heeft een vast inkomen van 5000 pesatas, dat is ongeveer f 1900 per maand of ruim f 22.000 per jaar. Met inbegrip van alie extra betalingen, benefits etc. komt de beste En- gelsche beroepsspeler nog niet tot de helft van dat bedrag. Dit is natuurlijk een uitzondering, slechts een paar Spaansche spelers zullen op een dergelijke wijze worden betaald. Ik denk daarbij aan Samitier, Sagi, Rugio en nog een paar anderen. De gewone eerste-klas-voet- baller verdient ongeveer f 300 per maand, wat dus gelijk staat met het gemiddelde sa laris van een Engelsch eerste klas speler met eenige jaren voetbalervaring. Het verschil tusschen Engeland en Spanje zit in het feit, dat de voetbalclubs in Spanje op het oogenblik nog geen maat schappijen zijn en dat ze niet door bepalin gen aan een maximum-salaris zijn gebonden. Intusschen worden ook in Spanje in de toekomst de clubs wel in maatschappijen omgezet, de F. C. Barcelona is tenminste daarmede reeds begonnen. Dan zullen ook de aandeelhouders een woordje gaan mee spreken, wat wel van invloed zal zijn op de salarissen. Dat die op het oogenblik in Spanje in som mige gevallen te hoog zijn, staat vast. Wel zijn de clubs in staat die bedragen te betalen doch sommige spelers ontvangen zooveel geld omdat ze daarvan een leventje leiden, dat op den duur fnuikend voor hun spel moet zijn. Van een geregelde levenswijze was bij velen geen sprake, dit moest zich wre ken. De leidende clubs hebben daartegen nu krachtige maatregelen genomen. De spe lers moeten nu op of in de onmiddellijke na bijheid van het terrein wonen, waarbij ze onder voortdurend toezicht van den trainer staan, zoodat ze als het ware intern zijn. De F. C. Europa te Barcelona bouwt op haar terrein zelfs een speciaal huis voor de spe lers. Zoolang dat nog niet gereed is, gaan zij des Donderdags naar een klein plaatsje buiten Barcelona, op een landgoed van een der bestuursleden, waar ze dan tot Zondag morgen onder toezicht blijven. Een en an der kost natuurlijk veel geld. zoodat men zich afvraagt hoe de clubs dat kunnen op brengen. De publieke belangstelling is daarvoor echter ruimschoots voldoende. Bij de belang rijke wedstrijden is steeds zoo'n toeloop, dat men altijd moeilijkheden heeft om de men- schen te bergen, niettegenstaande men over heel wat ruimte beschikt. De toegangsprij zen zijn vrij hoog. Voor een staanplaats wordt gewoonlijk f 1.80 gevraagd. Zitplaatsen kosten soms ongeveer f 7.50. Daarbij komt nog, dat de groot? clubs duizenden leden hebben, die alleen lid zijn om gratis de wed strijden te kunnen bijwonen. De F.C. Bar celona heeft ongeveer 12000 leden, Europa heeft er 6000 en Espagnol ongeveer een ge lijk aantal. Deze leden betalen een maande- lijksche contributie van ongeveer f 1,50. Dat beteekent dus voor de F. C. Barcelona reeds een ontvangst van f 216.000 per jaar. Een aardige regeling is ook dat de leden van de bezoekende club op vertoon van hun lidmaatschapskaart slechts de helft van den entreeprijs behoeven te betalen, wat de Spaansche voetballiefhebbers er van zelf toe brengt om lid van een club te worden. Hoe wel er dus steeds heel wat plaatsen voor le den gereserveerd moeten worden, worden er toch bij de wedstrijden flinke recettes ge maakt. Het record staat zelfs op een bedrag van bijna f 60.000 gemaakt bij een wedstrijd tusschen twee plaatselijke elftallen te Bar celona. Het is derhalve wel duidelijk, dat beroeps voetbal in Spanje evengoed en misschien nog beter kan bloeien als in Engeland. Een groot aantal Spaansche beroepsvoet- ballers oefent het spel slechts uit als een bijbaantje, doch er zijn er ook heel wat, die zich geheel aan de sport wijden. Zijn ze wat spaarzaam, dan kunnen ze geld genoeg over houden om na het beëindigen van hun voet balloopbaan, behoorlijk te kunnen leven. Gezegd moet worden, dat verreweg het mee- rendeel der spelers werkelijk spaarzaam is, alleen de sterren, die in verhouding een veel te hoog salaris ontvangen, laten het geld rol len. Die houden er zelfs in de meeste gevallen hun eigen auto op na. De F. C. Barcelona heeft zoowat 40 be roepsspelers doch dit is dan ook de groot ste Spaansche club. De beide andere clubs uit Barcelona hebben ieder ongeveer 30 be roepsspelers. In de meeste gevallen leiden de clubs zelf haar spelers op. Over gebrek aan jonge spelers heeft men niet te klagen, daar tal van jongens, die liefhebberij voor het spel hebben, graag de opleiding meema ken omdat ze dan kans hebben later een be trekking als beroepsvoetballer te krijgen. In Spanje worden ook de scheidrechters be taald en in de meeste gevallen zelfs vrij goed. Ze krijgen bovendien reis- en ver blijfkosten eerste klas, wat, daar de afstan den in Spanje zoo groot zijn, dikwijls aan zienlijke bedragen kost. Trouwens die groo te afstanden zijn ook voor een competitie over het geheele land een bezwaar. Alleen in de eindwedstrijden voor het kampioen schap komen de clubs uit dc verschillende districten tegenover elkaar, waarbij dan verre reizen moeten worden afgelegd. In de meeste gevallen moet men daarbij zelfs ge bruik maken van slaapwagens. Om de ver moeienissen van het reizen zoo min moge lijk te maken, wordt vrijwel steeds eerste klas gereisd.. Aan de terreinen wordt tegenwoordig in Spanje heel wat meer zorg besteed dan vroeger, er wordt thans tenminste gewoon lijk op goede grasvelden gespeeld. Bestond er vroeger in Spanje steeds buitengewoon groote belangstelling voor buitenlandsche elftallen, daarin is tegenwoordig verandering gekomen en wel hoofdzakelijk doordat die buitenlandsche elftallen gewoonlijk teleur stelden. Men laat nu dikwijls clubs uit een ander gedeelte van Spanje komen, wat vrij wel onveranderlijk goede wedstrijden geeft. Men heeft daarbij het voordeel, dat het gel<j binnen Spanje blijft. Zondag werd in Praag de wedstrijd Tsje- cho-Slowakije—Oostenrijk gehouden, waar bij met 33 de eer werd gedeeld. Vermel denswaard is het, dat in dezen wedstrijd verschillende periodes waren, waarin de spelers een poging deden om eens wat anders te laten zien, dan het bekende korte samen spel, waarbij de bal van man tot man gaat zonder dat er doelpunten komen. Zoowel in Oostenrijk als in Tsjecho Slowakije hebben de leiders ingezien, dat dergelijk mooi spel voor het publiek nu wel heel aardig Is, doch dat het niet productief genoeg is om zich tegen elftallen, die een spel spelen, dat uit sluitend op productiviteit is gericht, staande te houden. Er is dan ook krachtig aange drongen op verandering, doch indien men jarenlang datzelfde spel heeft gespeeld, dan gaat het niet zoo gemakkelijk, daarin maar dadelijk op commando verandering te bren gen. Toch zag men af en toe spelers er op echt Italiaansche manier van door gaan, daaraan is het ook te danken, dat de match een zestal doelpunten opleverde. Overigens was het geen wedstrijd met hoogstaand spel, wat voor een groot deel wel %'eroor- zaakt zal zijn door het zeer slechte ter rein. Oostenrijk had betrekkelijk spoedig met 2—0 de leiding, doch daarna icwam het Tsje chische elftal meer in den aanval, zoodat het kort voor het einde 32 voor de gast- heeren stond; 2 minuten voor het einde maakte Wesselik met een zeer hard schot voor Oostenrijk gelijk. Wat mag de Ncderlandschc Voetbal Bond zich toch gelukkig achten, de beschikking te hebben over een flink Stadion, waarin onze internationale wedstrijden gespeeld kunnen worden. In verschillende andere landen is men nog gedwongen zich te behelpen met clubterreinen, die uit den aard der zaak voor dergelijke groote wedstrijden te klein zijn. Dat is ook het geval in Praag. Gespeeld werd op het terrein van Sparta, dat door de politie werd gesloten, toen er ongeveer 28.000 toeschouwers op waren. De toestand rondom het speelveld was toen echter zóó, dat de helft van het aantal toeschouwers niets van den wedstrijd heeft kunnen zien. Het moet werkelijk een janboel geweest zijn. Op dc staanplaatsen was 't gedrang levensge vaarlijk. Houders van kaarten voor de tribu ne konden die tribune niet bereiken en mochten ze daarin nog slagen, dan vonden ze hun plaatsen door anderen bezet. Zoo moeilijk was het om een plaats te bemach tigen, dat een der groote Praagsche bladen slechts een klein verslagje van den wed strijd kon geven, daar zijn verslaggever zoo in het gedrang had gezeten, dat hij vrijwel niets had kunnen zien en bovendien z'n han den niet vrij had om aanteekenlngcn te maken. De Oostenrijksche spelers, die zich in hun hotel hadden gekleed, hebben zich met kracht en geweld een doortocht moe ten banen om op het speelterrein te komen, waarmede wel een kwartier was gemoeid. De toegangen tot het terrein waren zóó mod derig. dat menschen er tot over hun schoe nen in wegzakten. Ook op het voor staan plaatsen gereserveerde gedeelte was het een modderpoel. Bedorven schoenen en kleeren, benevens verschillende kleine ongevallen, waren het gevolg. De recette bij den wed strijd bedroeg f 13.500. Na aftrek van de f 1500 onkosten der Oostenrijkers en de andere onkosten bleef er een voordeellg saldo van f 7500 over. Tegenover de ln ons land en de ln Spanje gemaakte recettes, zinkt dit bedrag in het niet. Het staat echter vast, dat indien men dc beschikking had over een behoorlijk stadion, dat 40.000 toeschouwers kan bevat ten. cok te Praag wel een flinke recette ge maakt kan worden. C. J. GROOTHOFF. Büthoven, 23 Maart 1929.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9