Brand in de vroegere H.B.S.B. 36e Jaargang No. 14038 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 27 Maart 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.2754, met Geïllusteerd Zondagsblad 0.32. Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57}4. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Gcïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-5754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 advertentien: 1—5 regels ƒ1.75. elke regel meer f 0-35. Reclame» ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en AanbcJ 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje» (Woensd- en Zaterd.) 14 regels 0 25. elke regel meer 0-10, uitsl. contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD BERICHT Haarlem's Dagblad zal op Goeden Vrijdag en op Maandag 1 April (Tweeden Taasch- dag) niet verschijnen. Wij verzoeken onzen adverteerders drin gend met het oog op de drukte voor Paschen hunne annonces voor het nummer van Zater dag a.s. zoo spoedig mogelijk, liefst uiter lijk Donderdagavond, in te zenden. Onze bu reaux zijn op Goeden Vrijdag op de gewone uren geopend. ADMINISTRATIE HAARLEM'S DAGBLAD. AGENDA WOENSDAG 27 MAART Stadsschouwburg: Voorstelling 4e serie (oranje) „Een huwelijk onder Lodewijk XV" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ver. Oost en West. Lezing met lichtbeelden dr. Georg Krauss: „Natuur, Menschen en Kunst op Bali". 8 uur. Gem. Concertgebouw, Bovenzaal: Debutan tenavond Saar van Alphen, zang, 8.15 uur. Het Blauwe Kruis: Propaganda-avond „Volkszang", 8 uur. Tuinzaal Re.st. Brinkmann: Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, „Mercurius" Lezing dr. W. E. van Wijk: „Tijd en Tijdre kening", 8 uur. Cinema Palace: „Lach, Clown, Lach". 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „Hét Bloedschip"; „De Cir cuskoningin". 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „De Geheime Koe rier". Tooneel: D'Jhahara-troupe". 79, 9.1511.15 uur. Matinée 2.30 uur. Huis voor Ouders school 3, Tuchthuisstraat 3: Tentoonstelling Paaschtafels en Paasch- versieringen. 2.304.30; -89.30 uur. Statenzaal Prinsenhof: Gemeenteraad 1.30 en zoo noodig 8 uur. Halfweg: Ned. Herv. Kerk: Wijdings avond, 8 uur. DONDERDAG 28 MAART Rest. Brinkmann: Jaarl. Alg. Verg. v. Aan deelhouders N.V. De Hout- en Steenwerf, 4 uur. Haarlemsche Bankvereenigïng,, Zijlstraat 76. Gewone Alg. Verg v. Aandeelhouders. 3.45 uur. Bioscoopvoorstellingen. Huis voor Ouders school 3, Tuchthuisstraat 3: Tentoonstelling Paaschtafels en Paasch- versieringen. 2.304.30; 89.30 uur. Overveen. Raadhuis: Gemeenteraad Bloemendaal. 2 uur. DE GEMEENTE EN DE AUTOBUSSEN. stemmen tegen subsidieerïng. In ons vorig nummer hebben wij medege deeld, dat de exploitant van den autobus dienst HaarlemSpaarndam aan den ge meenteraad gevraagd heeft om zijn subsidie uit de gemeentekas van f 150 op f 2150 per jaar te brengen. Hij grondt dit op zijn ver minderde ontvangsten, als een gevolg van de bepaling dat hij geen reizigers mag opne men die gebruik kunnen maken van de stadsautobussen. Vroeger nam deze dienst op het wegvak KennemerpleinOud-Schoten vrij veel passagiers op, maar sinds de stads autobussen rijden mag dat niet meer. B. en W. hebben aan den raad voorgesteld om de subsidie aan dezen autobusdienst voor 1929 voorloopig op f 1350 te bepalen (dus f 1200 meer dan het subsidie dat de gemeente raad van Spaarndam indertijd bepaalde en welk subsidie Haarlem na de annexatie be krachtigd heeft), dan kunnen nadat het jaar verstreken is door den exploitant de exploi- tatiecijfers over dat jaar overgelegd worden als hij meent, dat hij aanspraak kan maken op meer tegemoetkoming dan de bedoelde f 1200. Naar wij vernemen is over dat voorstel van B. en W. in ce raadszitting van heden debat te verwachten. Wij hoorden reeds door een raadslid de meening verkondigen, dat dit feitelijk een subsidie van de stadsautobus lijnen beteekent. Want het gemeentebestuur heeft aan de directie van de Brockway een toezegging gedaan (het verbod namelijk aan de interlocale bussen om passagiers op te nemen die met de stadsbussen hun doel kun nen bereiken) die nu aan de gemeente een uitgaaf van minstens f 1200 per jaar zal kos ten, terwijl de opzet van de meerderheid van den gemeenteraad indertijd was, dat de ge meente geen subsidie zou geven aan de stads autobussen. Aan den anderen kant wordt aan B. en W. toegegeven, dat het een gemeentebelang is, dat de autobusverbinding met Spaarndam blijft bestaan, zoodat men niet kan volstaan met zonder meer dit voorstel van B. en W. af te stemmen. „DE SPAANSCHE VLIEG". In een paar onnooz'le regels, Stond het, in een hoek gedrukt* Spaansche Oceaanvluchtpoging (Seint ons Reuter) is gelukt; Toen de eerste vluchten slaagden, Stond de wereld op z'n kop, Deze Spaansche krachtprestatie. Merkt men nauwelijks meer op; Toen de eerste offers vielen, Werd alom om hen getreurd, Nu was 't amper waargenomen, Als hetzelfde was gebeurd; Ach, die zegevlucht van Lindbergh, Is alweer zoo lang gelee, Van dat oceaangefladder, Is het menschdom weer blasé; Och, zegt vader tot zijn buurman, Het is al zoo vaak gedaan, Moet 'k me daar nou druk voor maken, Er is blijkbaar niet veel aan; Maar wanneer ze u eens vroegen: Vader, ga je met ons mee, Naar Amerika per vliegtuig. Zou je durven, vader? Nee! Voor de vliegers is 't wel zielig. Dat men niet in vuur geraakt, Maar er is ook geen reclame, Voor hun vlucht, vooraf gemaakt; Dit feit maakt de tocht nog mooier, Maar de deugd wordt niet beloond, En het „Spaansche Vlieg"-succes is Voor een leege zaal vertoond. P. GASUS. HET DOODELIJK ONGELUK NABIJ SLOTERDIJK. de chauffeur der vrachtauto tot 6 weken hechtenis veroordeeld. De Vierde Kamer der Rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den 31-jarigen expediteur uit Zandvoort, die terecht had gestaan terzake een cchuldmis- drijf. Het zou aan zijn roekeloos voorbijrij den van een personenauto te wijten zijn dat in den avond van 29 September laatstleden op den Haarlemmerweg, tusschen Sloterdijk en Halfweg verdachte's eigen auto en expe ditiewagen in botsing is gekomen met een motorfiets die uit tegenovergestelde richting kwam. De bestuurder van de motorfiets, een tandtechniker uit Rijswijk en zijn op de duo zittende echtgenoote werden tegen den grond geslingerd. De man liep daarbij wets- uren aan een der beenen op. De vrouw over leed in het ziekenhuis aan de bekomen ver wondingen De rechtbank legde den expediteur 6 we ken hechtenis op. Er was een maand ge vorderd. DE „GRAF ZEPPELIN". jelukwensch van eckener aan koning foead. weer terug naar duitschland. KAIRO, 26 Maart. (V.D.) Nadat de „Graaf Zeppelin" hedenavond de Doode Zee had be reikt, zette het schip koers naar Port Said, het keerpunt van den tocht. Bij die gelegen heid heeft Dr. Eckener het volgende radio gram gezonden aan den minister-president van Egypte: „De bemanning en passagiers van den „Graaf Zeppelin", thans aangeko men aan de grenzen van het land der dui zend wonderen, verzoeken Uwe Excellentie aan Z Jvl. Koning Foead onze hartelijke ge- lukwenschen over te brengen naar aanlei ding van den verjaardag van Z. M. Zij zou den zeer verheugd zijn spoedig Z.M. als wei- komen gast in Duitschland te kunnen be groeten." Hedenavond acht uur meldde het luchtschip, dat het bij de Egyptische grens is aangekomen en thans den. terugtocht aan vangt. DE SPAANSCHE OCEAAN- VLUCHT. 43 uur, 48 minuten in de lucht geweest. jimenez ziek geworden. Uit nadere berichten blijkt, dat ae Spaan sche vliegers Jiminez en Iglesias bij hun lan ding te Bahia 43 uur en 48 minuten in de lucht waren geweest. Het is hun dus niet gelukt het record van de Italiaansche vlie gers, Ferrarin en Del Prete, die vorig jaar van Rome naar Rio de Janeiro gevlogen zijn in ruim 59 uur, te slaan. Reuter meldt nader uit Buenos Aires: De Spaansche vlieger Jimenez, die er zoo juist in geslaagd is de oceaanvlucht Sevilla- Bahia te volbrengen, heeft door de inspan ning van den tocht koorts gekregen en moest in een ziekenhuis opgenomen worden. De voortzetting van den tocht naar Rlo de Ja neiro is daarom eenige dagen uitgesteld. Het woord is aan Lord Rothermere: Een nieuioe Europeesche oorlog dreigt. De reden is, dat de regeeringen bij de volken achterblijven in hun verlangen en streven naar betere internationale verstandhouding. De Britsche natie wacht in spanning op een Daad van den minister van Buitenlandsche Zaken, op een leidend initiatief. Als de oor logsmisdaad opnieuw tegen de beschaving wordt gepleegd, zal de schuld niet liggen bij de volken, maar bij de staatslieden die her haaldelijk zijn tekortgeschoten in het ver nietigen van mogelijke oorlogsoorzakentoen het nog tijd daarvoor was. HAARLEMSCHE BANK VEREENIGÏNG. DIVIDEND 6%. Wij ontvingen het verslag der Haarlem sche Bankvereeniging over het jaar 1928. Het volgende is er aan ontleend. Het jaar 1928 is voor deze streek gunstig geweest. Ook de bedrijfstakken, die tot nu toe het meest waren achtergebleven bij het algemeen economisch herstel der laatste ja ren, nl. de landbouw en de Noordzeevissche- rij, mochten zich thans in betere uitkomsten verheugen. De bloembollencultuur, ook de tuinderij en glascultures van Aalsmeer en Beverwijk, gaven reden tot tevredenheid. Alleen de bloembollenhandel had met eenigen tegen slag te kampen. De nijverheid kon zich ook goed handha ven en de kleinhandel had over het alge meen geen reden tot klagen. Deze gunstige economische toestand weer spiegelt zich in het bedrijf der Bank. De omzetten waren belangrijk hooger en de uit komsten in overeenstemming daarmede. Voorgesteld wordt het dividend over 1928 vast te stellen op 6 pet. zoowel voor de pre ferente als voor de gewone aandeelen. De provisie-rekening leverde een batig saldo op van 655.535,65 (v. j. 602.518,39). De interest-rekening gaf een batig saldo van 716.747,87 (v. j. j 641.509,74). Uit de winst 539.960.41) werd op debi teuren een bedrag van 21.767,03 afgeschre ven. Op gebouwen werd een bedrag van 49,733,48 uit de winst afgeschreven. Voor verdere verbouwing van het nieuw gekocht perceel te Beverwijk en van ae kantoren te Bloemendaal en Leiden, waardoor deze thans aan alle eischen kunnen voldoen, werd in den loop van het jaar een bedrag van 51.733,48 vereischt, waartegenover 12.000 ontvangen werd door verkoop van het oude perceel te Beverwijk. De post gebouwen komt thans met 10.000 minder dan het vorige jaar op de balans voor. Van de hierna beschikbaar blijvende winst a 408.193,38 is een bedrag van 50.000 af gezonderd ter versterking van de statuaire reserve. Voorgesteld wordt het pensioen- en ondersteuningsfonds te doteeren met 32.462,65. Dit fonds wordt daardoor, na aftrek van de uitbetaalde pensioenen, ver meerderd tot 255.000. Op 31 December 1928 waren in de safe-in richtingen 2746 loketten verhuurd tegen 2591 op 31 December van het vorige jaar. HET DRAMA TE GROOTEGAST. wijkstra in mei voor de groningsche rechtbank. De instructie tegen den moordenaar Y. Wijkstra is gesloten, zoodat de zaak begin Mei zal worden behandeld voor de Groning- sche rechtbank, meldt de Msb. DE BRAND IN HET LEIDSCHE STADhUIS. Brandkast van gemeente werken geopend. aangebrande gouden tientjes en verkoolde bankbiljetten. De brandkast van den dienst van gemeen tewerken, welke uit de puinhoopen van het afgebrande Leidsche stadhuis was te voor schijn gehaald, is Dinsdagmiddag in tegen woordigheid van twee experts van de Neder- landsche Bank en van gemeentelijke en poli- tioneele autoriteiten geopend. Van den inhoud welke bestond uit f 1300 aan bankpapier, 200 gulden aan specie en een aantal contracten en garantiebewijzen, bleken het. bankpapier en de andere papie ren geheel te zijn verkoold. Naar men ons mededeelde was echter aan het bankpapier nog duidelijk te zien, dat het bankbiljetten geweest zijn, zoodat ver moedelijk de Nederlandsche Bank ze wel zal verzilveren. Het geld, gouden tientjes enz., was eenigs- zins „aangebrand", De brandkast is in 1913 aangeschaft naar aanleiding van een inbraak destijds in het stadhuis gepleegd en is ver vaardigd op de Ambachtsschool te Leiden. Bij de vervaardiging was de constructie al leen berekend op inbraak, niet echter op brand. een partijtje turf door jongens aangestoken. De brandende turf doet dikke rook opstijgen uit de vroegere H. B. S. Aan het Prinsenbolwerk staan nu leeg en verlaten de villa's en bijgebouwen waarin tien jaar de Tweede H. B. S. is gevestigd ge weest. De lokalen zijn ontruimd, op een en kel prijkt nog wel euphemistiscli een aan kondiging, 1 C., of zoo, en hier en daar staan de experimenteertafels nog, waaraan prac- tisch scheikunde gewerkt werd, maar overi gens is het hol en leeg. Beneden in het hoofd gebouw, in het sousterrain lag nog slechts een stapel turf en wat mot. Dat heeft aan trekkingskracht uitgeoefend op Jongens, die het terrein van de oude villa tot het hunne gemaakt hebben voor vele en veelzijdige ex ploitaties. Die turf, daar kon de brand wel eens in, dachten zij, dat zou een reuze vuurtje worden. Zoo gedacht, zoo gedaan. De onnadenkende knapen sleepten papier naar het turfhok, en Dinsdagmiddag kwart voor twee constateerde de politie, dat dikke rook uit de vroegere H. B. S. wolkte. De brandweer werd gewaarschuwd en be gon met drie slangen op de waterleiding het vuur te bestrijden, voor zoover er door de rook nog iets van vuur zichtbaar was. De brand breidde zich niet meer uit. alleen wat houtwerk van de zoldering verbrandde, of moest opengehakt worden om beter bij den vuurhaard te kunnen komen. De r jok was zoo dicht, dat het een heel groote brand leek en minstens de gansche vroegere H. B. S. scheen te vergaan. De brandweerlieden wapenden zich met rookmaskers, waarbij er twee ge bruikt werden van nieuw model. Deze heeft de brandweer op proef en ze voldeden uit stekend. De commandant, de heer C. J. v. d. Broek kon met zijn masker dicht bij het vuur komen, waar anderen het onmogelijk konden uithouden. Eenige uren had de brandweer werk met blusschen en leeghalen van den kelder. De korte turven werden her- en derwaarts over het speeltterein verspreid, van den zolder kwam nog een partij houtwol. De schade is niet groot. Zooals onze lezers weten zal het gebouw eerlang ingericht wor den tot school voor Buitengewoon Lager On derwijs. Dat had in elk geval wel eenige ver timmering en vernieuwing meegebracht. OPHELDERING IN DE ZAAK STOLBERG. sensationeele bekentenis. de vader per ongeluk dood. geschoten. HIRSCHBERG, 26 Maart (V.D.) De oudste zoon Christian Friedrich van den te Janno- witz vermoorden graaf StolbergWernige- rode, is heden door de Berlijnsche recherche tot drie uur vanmiddag verhoord. Tenslotte legde hij voor den „Kriminalrat" Hoppe een volledige bekentenis af. Volgens deze beken tenis zou zijn vader hera hebben verzocht, het jachtgeweer na te zien en te probeeren. Daarbij was een patroon in den loop blijven steken. Toen hij daarna op de achter de sofa staande tafel aan het geweer zat te knutse len, ging het schot af en de kogel drong zijn op de sofa zittenden vader in het hoofd. In zijn ontsteltenis rende graaf Christian de kamer uit en viel buiten de deur m onmacht. De recherche zal een onderzoek instellen naar de juistheid van deze verklaring. HIRSCHBERG. 26 Maart. CVD.) Tijdens het verhoor verklaarde Graaf Christiaan nog, dat hij onmiddellijk na de daad, zijn hart uitgestort heeft bij een familielid, wiens naam de politie echter in het belang van het onderzoek nog niet noemen kan. Nadere bijzonderheden. BERLIJN, 26 Maart. (V.D.) De bladen mel den nadere bijzonderheden omtrent de be kentenis van den gearresteerden graaf Christiaan van Stolberg. Volgens deze zou hij eerst verschillende lezingen over het verloop van den avond, waarop het ongeluk geschied de, hebben gegeven. Ten slotte verklaarde hij dat zijn vader hem had berispt over de in de wapenkast heerschende wanorde. Hij zou toen onmiddellijk de verschillende geweren en munitie zijn gaan sorteeren en de ver schillende kalibers hebben beproefd. Intus- schen nam zijn vader op de achter de kast staande sofa plaats en ging lezen. Bij de po ging van den zoon om een in den loop van een geweer zittende patroon los te krijgen, zou toen het schot zijn afgegaan. Toen hij naar zijn vader keek zag hij dat deze met bloed was bedekt. Hij was toen bij de sofa neergeknield en had de hand zijns vaders gekust. In allerijl verliet hij daarop de kamer, rende de achter de vertrekken zijns vaders gelegen badkamer binnen, opende de portaaldeur om, naar hij verklaarde, het te doen voorkomen dat zich inbrekers in het huis bevonden. In een toestand van grooten angst had hij daarop de woning, die de grafelijke familie bewoont, verlaten en rondgedoold, om ten slotte aan een derden persoon mede te dee- len wat er was voorgevallen. De naam van dezen persoon, dien de jonge man heeft ge noemd en die zelf tot de familie zou behoo- ren, wordt ln het belang van het verdere on derzoek niet genoemd. Na zijn verklaring, die hij met groote in nerlijke opgewondenheid aflegde, brak de gearresteerde in tranen uit. Geen opgraving van het Hik. HIRSCHBERG, 26 Maart. (W.B.) Van wel ingelichte zijde wordt verklaard, dat geen be vel is gegeven tot. opgTaving van het lijk van graaf Eberhard Stolberg en dat dit voorloo pig niet in het voornemen ligt. De mijnwerker Siegmund. die zich zelf van den moord heeft beticht, bevindt zich weg naar Hirschberg. Waarom hij zich zelf heeft beticht, is nog niet duidelijk. MGR. J. D. J. AENGENENT NAAR ROME. voor een verblijf van ongeveer 3 weken. Naar wij vernemen heeft Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, het voor nemen om na Paschen de dag van ver trek is nog niet vastgesteld een bezoek aan Rome te brengen en Z. I-I. den Paus te bezoeken. De reis zal ongeveer 3 weken durer Voorts heeft de Bisschop het besluit ge nomen om in de maand Juli mede te gaan met een der bedevaarten naar Lourdes DE „SCHUTTEVAER" TOCH NAAR NEW-YORK. te san juan aangekomen. Router meldde gisteren uit San Juan: Schuttevaer en zijfi twee Nederlandsche metgezellen zijn hier aangekomen. Schutte vaer schijnt van plan te zijn zijn tocht naar New-York voort te zetten, daar hij den Ame rikanen zijn reddingboot wil tooncn, v/aar- aan hij 20 Jaar gewerkt heeft»

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1