AGENDA LANGS DE STRAAT. den midda&- DATUMSTUKJES De Veelzijdigheid van Haarlem's Dagblad 46e Jaargang No. 14040 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 30 Maart 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: p«r week /0.27J4, met GeTHusteerd Zondagsblad 0.32. Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden /0-57$4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames /0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ015, buiten Arrondissement dubbele prijs- Onze Groentjes (Wocnsd- en Zaterd.) 1—4 regels ƒ0 25, elke regel meer ƒ0.10. uitsl. a contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekafconnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 1 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT-EN-TWINTIG BLADZIJDEN EERSTE BLAD HET EERSTVOLGEND NUMMER VAN HAARLEM'S DAGBLAD VERSCHIJNT NAAR AANLEIDING VAN HET PAASCHFEEST A.S. 'DINSDAG. ZATERDAG 30 MAART Stadsschouwburg: Ver. Rotterd. Hofstad - tooneel. (Cor v. d. Lugt Melsert)„Iiokus Pokus", 8 uur. Cinema Palace: „De Amateur Kampioen". „Nul uur nul". 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „De Machinist van den Posttrein". „De Doodenbocht". 2.30 en 3 uur. Rembrandt Theater: „Watt en 1/2 Watt als de Noordzeevisschers". Tooneel: Laret. 79, 9.1511.15 uur. Matinée 2.30 uur. Standaard Theater: „Monsieur Beaucaire", „Valsche Goden", 2.30 en 8 uur. ZONDAG 31 MAART Geen Schouwburg- en Bioscoopvoorstel lingen. ÜAANDAG 1 APRIL Stadsschouwburg: „De Gelaarsde Kat" 2 u. Het Schouvtooneei: „Rijk en geen Geld" uur. Schouwburj Jansweg: „De Big van het 368ste. 3.15 uur. Gem. Concertzaal. Vereenigde Revuespe lers (Alex de Meester) „De Groote Revue". Cinema Pslace: „De Amateur Kampioen". „Nul uur nul'. 27 en 8 uur. Luxor Theater: „De Machinist van den Posttrein". „De Doodenbocht". Van 2 uur af. Rembrandl Theater: „Watt en 1/2 Watt als de Noordzee/isschers". Tooneel: Laret. Van 2 uur af. Ontwikkelhgsvoorstelling: „De Wonderen van het Heeal". 12 uur v.m. Standaard Theater: „Monsieur Beaucaire", ^Valsche Go(en". 2.30, 4.30 en 8 uur. DINSDAG 2 APRIL Stadsschouvburg: „IJsbrand", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en *s avonds. PM PERNEL. EEN NItUWE MEDEWERKER. Het doet ois genoegen te kunnen mede- deelen dat wi voortaan, beginnend van daag, in ,De Zaterdagavond" weke- lijksche bijdngen zullen plaatsen van een nieuwen med6verker aan Haarlem's Dagblad, Pim Pernel. Aihter dien schuilnaam verbergt zich een oud-stadgenoot, die een in Neder land bekend mblicist en in sportkringen sinds tientallei jaren een leidende persoon lij kheid is. Pm Pernel heeft zijn pseudo niem doorgevierd wat betreft zijn domicilie. Hij is indedaad Hagenaar, maar in het Smidsslop waarin hij voorgeeft gevestigd te zijn, zou errespondentie aan zijn adres, naar wij meemn te weten, onbestelbaar blij ken. Henri Borel heeft eens van hem geschre ven: „Hij stoet en smijt met de menschen". Dit werke nie alarmeerend. Hij mint den humor, het arcasme soms, maar kwaad aardig is Pin: Pernel geenszins. Zijn lieve lust is om de menschen den lever aan het schudden te bengen. Hij is de sc.rïjver o.m. van „Bokkespron- gen", „Zilte Vehalen" en „Naar het Land van Mussolini". De telefoon te Zandvoort Geen opneming in het Harlemsche net Naar aanleidng van een verzoek van het gemeentebestur van Zandvoort aan het Hoofdbestuur -er Posterijen en Telegrafie, om doorloopene openstelling voor het tele foonkantoor allier, is bericht ontvangen dat de behoefte aa. telefoongemeenschap in de nachturen te Zndvoort bezwaarlijk bewezen kan worden an de hand van de in het seizoen 1928 tel gevolge van de Olympische Spelen abnormle verkeerscijfers. Desniette min is toch he Hoofdbestuur van oordeel, dat de omstanigheden waarin Zandvoort tijdens het badsizoen verkeert, grond geven voor een verlening van de openstelling voor Rijksrekening ft bepaalt het hoofdbestuur dat voortaan hi telefoonkantoor, gedurende het seizoen op 'erkdagen van 823 uur ge opend zal zijn. Mocht het gmeentebestuur van oordeel zijn, dat na 23 .ur in de behoefte aan tele foon- en telegiafschap door middel van doorverbinding an daarvoor in aanmerking komende geaboneerden niet voldoende kan worden voorzieudan is het Hoofdbestuur be reid volledigen nachtdienst voor den tele foondienst in tfvoeren, indien de gemeente 75 pet. van deuit dien hoofde te maken kosten voor har rekening neemt. Geduren de den tijd warop het kantoor voor den telegraafdienst s geopend, bestaat de moge lijkheid telegraimen per telefoon aan een nog geopend ziid telegraafkantoor aan te bieden. Voor opneimg van Zandvoort in het locaal-telefoonit Haarlem acht het Hoofd bestuur geen reenen aanwezig. Het phenomeen. Ik wil u vertellen van een verschijnsel, dat ik heb waarge- nomen in onze eigen goede oude stad yjgjB Haarlem, en wel in de Wilhelminastraat, even na twaalf uur in ^HHÉ verschijnsel be- woog zich voort in een richting, tegen- gesteld aan de mijne; menschen bleven stil j[ li staan om het na te R oogen, enkelen (waar- it* onder ook ik) keerden - op hunne schreden terug om het te vol gen. In aller oogen glom verbazing, nieuwsgierigheid, in die van enkelen vreugde. Meen nu niet, dat dit verschijnsel in ori gine iets zeer bijzonders was. Het was slechts een heel gewoon schoolmeisje. De hemel weet, dat ik geen enkel tegenwoordig school meisje zou willen beleedigen door haar ge woon te noemen.. De tegenwoordige jeugd is niet meer gewoon, het is een collectie van buitengewoonheden. Maar dit ééne exem plaar was zoo verrukkelijk, zoo oogenstree- lend gewoon, dat ze van louter gewoonheid ongewoon werd. Daar schreed zij, bezadigd, kalm, met een paar boeken onder den eenen arm, een boekenkoffer in de andere hand. met zedig neergeslagen oogjes. Haar kleeding was van een in deze streken slechts zelden meer waargenomen ouderwetschheideen ingestopt, hóóg blousje, een donkerblauwe rok, stevige vierkante schoenen. Op heur haar prijkte temidden van een massa niet- geonduleerde, maar duidelijk met papillot ten-gefabriceerde massa krullen een ja, het is waar! een matelot. Onder haar de gelijke halflange rok wipte bij iederen stap het kantje van een witte katoenen gesteven onderjurk uit. Zij droeg witte handschoenen met zwarte vischgraatjes. Onbewust van den sensatie, die zij teweeg bracht, tripte, zij voort, en de matelot danste op haar papillot-krullen. Een paar slagersjongens gluurden eerbie dig naar de matelot en zetten haastig hun petten recht. Een oud heertje bleef staan staren alsof hij zijn oogen niet geloofde. Toen begon op eens zijn heele gezicht te stralen en tranen van verrukte ontroering schoten hem in de oogen. Hij draaide zich om en volgde de ver schijning op eerbiedigen afstand. Ongetwij feld dacht hij terug aan den langvervlogen lentedag, toen voor het eerst in zijn hart de liefde ontwaakte voor een verschijning, ge lijk en gelijkvormig met wat daar voor hem uitliep. Wij arriveerden op de Raambrug, de ver schijning, het oude heertje en ik, en op de Raambrug stond een verkeersagent heftig te gebaren. Toen hij de verschijning in het oog kreeg bleef hij steken in de preparatieven voor één van zijn meest martiale houdingen en versteende als het ware met open mond en star-kijkende oogen. Een paar fietsers en auto's bleven gehoorzaam staan wachten. Toen wendde de verschijning zich om naar het oude heertje, zei heel oningeiogen-luid tegen hem: „Als dat knoopendier niet op past, schiet ie nog wortel", en vervolgde on bekommerd haar weg. De agent hoorde het, zijn arm zakte hul peloos neer, de auto's en fietsers schoven verder. Het oude heertje maakte een schichtige steigerbeweging, en tastte naar de brugleu ning om steun. Toen schudde hij teleurge steld het hoofd en zei peinzend-berustend: „Tja Ik wist waar hij aan dacht: aan den goeien ouwen tijd.... W. T. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN WONINGBUREAU HENK TH. FIBBE 14 NASSAUSTRAAT 14 Werkloozen naar Drente Zooals reeds door ons werd medegedeeld zullen binnenkort 25 werklooze arbeiders naar de werkverruiming in Drente worden uitge zonden. Thans kunnen wij mededeelen, dat reeds een aantal hiervoor door den gemeen telijken dienst der Werkloosheidsbestrijding is opgeroepen, waarop hen de voorwaarden der uitzending werden medegedeeld zooals ze ook reeds in den Raad uitvoerig werden be sproken. Men heeft voor deze uitzending opgeroe pen personen die reeds zeer geruimen tijd werkloos Zijn en waarvan mag worden aan genomen. dat zij zelfstandig niet veel kans hebben om werk te verkrijgen. Toch zijn er nog eenige van de opgeroepenen die weiger achtig zijn om naar Drente te gaan. Ande ren daarentegen waaronder er zijn die nog niet zoo lang werkloos zijn als degenen die weigerden, hebben verzocht wel te worden uitgezonden naar Drente. Zooals bekend betreft het hier een proef voor Haarlem, doch vanwege andere ge meenten zooals Amsterdam. Rotterdam, Den Haag, Gouda en Dordrecht heeft men al reeds voor geruimen tijd terug 'dezen maat regel toegepast. Er waren er op deze wijze al ruim 1000 arbeiders te werk gesteld. De minister heeft verklaard dat dit aantal nu opgevoerd kan worden tot 2000. DE WEG HAARLEM- AMSTERDAM. VERKEERSVERBETERING TE HALFWEG. De bijna afgebroken R-sK. kerk te Halfweg. Nu een mooie RK. kerk te Halfweg ge bouwd is, zijn de sloopers begonnen de kerk en de pastorie op het Plein af te breken. Deze gebouwen zijn, zooals wij indertijd medegedeeld hebben, door den Rijkswater staat aangekocht. De vrijkomende grond wordt voor verbetering van den weg aan gewend. Er komt nu een flink plein, waar de groote asphaltweg een onderdeel van zal vormen. Het was op het plein te Halfweg altijd gevaarlijk omdat de ruimte te be perkt was voor het vele verkeer van auto's, wagens, fietsen en voetgangers. Bovendien leverde de trambaan ook gevaren op. Als het plein te Halfweg klaar is, zal dit de kroon op het belangrijke werk der wegverbreeding HaarlemAmsterdam zijn. HET MODEL (Al vraagt een vrouw, dat haar mannelijk ideaal niet rookt, niet drinkt, niet speelt e.d., Is dat dan zooveel gevergd? Dat kunnen wij vrouwen ons maar niet begrijpen. Uit een beschouwing.) Ik rook geen sigaret of pijp, Ik rook zelfs geen sigaar, Daar 'k er 't genot niet van begrijp, Ik vin dat rooken naar; Ik drink geen druppel sterken drank, Al presenteert men 't vaak, De reden, dat ik steeds bedank? Ik hou niet van den smaak; Ik speel nooit in de loterij, Niet dat ik 't zondig vin, Maar 'k maak me veel te angstig bij t Idee, dat ik niet win; Ik heb een hekel aan gevecht, Mijn heele leven lang, 't Is niet de vraag van krom of recht, Ik ben alleen maar bang; Ik werk het hardst op ons kantoor, Den heelen langen dag, 'k Ben niet zoo dol op arbeid, hoor. Maar anders krijg 'k ontslag; En door dit al sta ik bekend, Als een voorbeeldig man, Verdien ik heusch dat compliment? Ik zondig, waar ik kan; De wereld brengt me lof en eer, En zegt, dat 'k nobel leef, Als 'k dingen laat (daar komt 't op neer), Waar ik geen steek om geef. P. GASUS. FRAUDULEUZE HANDELINGEN VAN EEN BURGEMEESTER. HET VERDUISTERDE BEDRAG NOG NIET BEKEND. Naar aanleiding van klachten en beschul digingen uitgebracht over het beheer en het beleid van den burgemeester der gemeente Oud-Heusden en Elswout, is een voorloopig onderzoek ingesteld, waaruit is komen vast te staan, dat over de jaren 1928 en 1929 ver duisteringen van gemeentegelden zijn ge pleegd tot een nog niet vastgesteld bedrag. Ook is gebleken, dat de administratie op zeer slordige wijze is gevoerd. De gemeente-ont vanger heeft gehandeld in strijd met zijn voorschriften. Het onderzoek, dat onder leiding staat van den hoofdcommies, afdeeling Comptabiliteit der Provinciale Griffie te 's Hertogenbosch, wordt voortgezet. Het woord is aan Dr. Frederik van Eeden De hoogste distbictie is verfijnde eenvoud. Haarlem, 30 Maart Vechten tegen Oorlog. Onlangs heb .k geschreven over de wen- schelijkheid van Nederlandsch initiatief tot het instellen van een wereldactie tegen den modernen oorlog lees: massamoord, of slachtbank, en over de noodzakelijk heid om een modernen machtsmid del, dat der reclame, daarin te be trekken. Voor het --Leren van een oorlog zijn ontzaglijke geldsommen noodig. Dat het be strijden ervan eveneens veel geld, al is het lang niet zooveel, zou moeten kosten, en dat dit geld oneindig beter besteed zou" zijn, ligt in de lijn der logica. Men zal, naar mijn meening, de vredes- actie bovendien in een anderen geest, op een andere wijze moeten gaan voeren om er voortdurende aandacht voor te krijgen. Het zachtzinnige pacifisme dat zich concentreert op menschenliefde en zich symboliseert in de vredesduif schiet tekort. Niet alleen boeit het niet, en lijdt het aan eentoonigheid. maar bovendien geeft het iedereen, al spreekt het niets dan waarheid, een gevoel van week heid, van slapheid. Het doet. laten wij het maar eerlijk erkennen, soms zelfs wee aan. En de vredesduif is een zoetig symbooltje een diertje voor een ulevellen-prentje. De mensch is een vechter in het leven, hetgeen niet wil zeggen dat hij een moorde naar is, die van nature met ie neiging zou zijn behept om weerlooze vrouwen en kin deren met bommen en vergiftige gassen om te brengen. Maar hij is een vechter. Het le ven eischt dat van hem. Zonder strijd kan hij het niet de baas worden. Dus is hij daar op ingesteld, hij leeft in die sfeer vooral als hij jong en sterk is. Wil men zijn aandacht, zijn medewerking voor het wegnemen van een misstand, een verschijnsel van ontaar ding, vraagt men zijn geestdrift daarvoor, dan kan die alleen gewekt worde., door hem tot strijd daartegeu te wekken. Door hem te zeggen: daar is de vijand, val hem aan. Hij moet zooveel vijanden bevechten; in zich zelf en in den tegenstand dien hij in zijn maatschappelijke loopbaan ondervindt. Zijn grootste vijand is de moderne oorlog, die wacht, als een monster in zijn hol, om los te breken en al wat hem lief is te vernie tigen. Het eerste noodzakelijke in de anti-oor- logsactie is daarom om hem dat monster in zijn ware gedaante voor te stellen. Het ver veelt hem spoedig om bepreekt te worden over menschenliefde en ander schoone za ken die hij kent, die in hem zelf leven, aan welker waarheid en schoonheid hij niet twij felt. Maar men kan hem boeien, men kan het verzet tegen de beestachtige gruwelen van den modernen oorlog in hem wakker houden en versterken, door hem het mon ster te toonen zooals het is. Dit is beproefd in anti-oorlogsfilms, maar aan anti-oorlogs films moeten bioscoop-exploitanten en vele anderen geld verdienen en verreweg de meeste regisseurs hebben de realiteit van het vraagstuk niet gevoeld of niet aangedurfd. Resultaat: een film die een valsche voor stelling geeft, die gedachten aan helden moed wekt inplaats van weerzin en afschuw met de slotsom: „Dat móeten wij bevechten en voorkomen". Ik heb in de vele artikelen, in den laatsten tijd over den modernen oorlog geschreven, opzettelijk steeds vooropgesteld dat er geen heldenmoed en ridderlijkheid meer in gel den. De laagste, gemeenste strijdmiddelen beheerschen hem. Verdragen, waarin ze ver boden waren, zijn in de jaren 1914—1918 doelloos gebleken. Vodjes papier. Als de hel eenmaal is losgebroken, als de oorlogswaan zin de massa's heeft bevangen, is er geen houden meer aan. Wij weten allen dat in een volgenden oorlog de massamoord op weerlooze nonocmbattanten het voornaam ste strijdmiddel zal zijn. Wij weten dat de ridderlijke gedachte van den oorlog der his torie. waarin de mannen ten strijde trokken om hen, die hun het liefst waren, te verde digen, een romantische fictie van het verre verleden is geworden. Zij, die weerloos zijn, zullen laaghartig worden vermoord, wel licht al vóór degenen, die hen heeten te ver dedigen, zelf een schot hebben kunnen los sen. Dat is de waarheid, dat is de toekomst als wij er niet schouder aan schouder tegen te velde trekken, in legers van millioenen die met éen gedachte bezield zijn: Vernietig het monster van den modernen oorlog! In de enorme reclamecampagne, die de moderne vredesactie zou moeten voeren, ge steund door de macht van het geld, zou de totale verdorvenheid van het monster voorop gesteld moeten worden. Die campagne zou overigens nimmer kunnen verzwakken, zou permanent moeten zijn. Zij zou een felle aanvalsactie moeetn voeren tegen misstan den in de organisatie van generale staven en diplomatie, zooals on'anes weer zoo glashel der gebleken zijn. Zij zcu steeds op haar post moeten ziin en steeds aanvallend moe ten op treden tegen den oorlog, want aanval is ten allen tijde de eenige afdoende metho de van verded'g'ng geweest. Het symbool van de anti-oorlogsactie zou niet de duif maar de Strijd moeten zijn. de toon van haar mahifesten niet die van een preek maar die van een ophitsingtegen het oorlogsmonster! En in beschrijvingen.' in woord en beeld, zou men de menschen moeten doen walgen van de laagheid, de ge meenheid, de beestachtigheid van de Slacht bank. Dit nummer van ons blad, dat 28 pagina's telt, geeft naar onze meening een goeden in druk van de frlschheid en veelzijdigheid die het nastreeft. U zult, het lezende, moeten beamen dat uw plaatselijk dagblad u niet al leen over locale en blnnenlandsche maar ook over het buitenland uitgebreide en volledige voorlichting geeft. Behalve de vele vaste rubrieken die u bij ervaring kent komt er vandaag een nieuwe in voor: die van onzen medewerker Pim Pernel, een bekend publicist wiens bijdra gen naar onze overtuiging met graagte ge lezen zullen worden. Wij zullen niet ophou den voortdurend de courant te verbeteren door invoering van nieuwe rubrieken, aan stelling van nieuwe medewerkers, het in voeren van technische herzieningen. Wat het buitenland betreft, vindt u m dit nummer de volgende artikelen; Het Autoverkeer te Parijs. Spanje en Portugal's Dictaturen. Oostenrijksche Brief. Engelsche Brief. Berlijnsche Brief. Amerikaansche Brief. Al die artikelen zijn geschreven in die lan den en door menschen die zich van de toe standen. die zij beschrijven en waarop zij c.q. critiek uitoefenen, grondig op de hoogte heb ben gesteld. Het waarlijk moderne plaatselijke dagblad is, in de sfeer der algemeene moderne ont wikkeling, ver uitgegroeid buiten de gren zen waarbinnen het vroeger werkte. Het biedt u een welverzorgd overzicht van het gansche wereldgebeuren. Daarvan geeft dit nummer van 28 pagina's, dat 18 pqgina's tekst bevat, een duidelijk beeld. In dezen geest schijnt een geweldige actio tegen den oorlog mij mogelijk. Om te voor komen. Komt die actie niet, komt het zoo ver dat moblsilatic en oorlogsverklaring worden afgekondigd Foch heeft geprofe teerd: binnen tien of vijftien Jaar en breekt de waarzin der oorlogspsychose weer los, zooals in 1914, dan is er geen redden meer aan. Dan zal er geen dienstweigering op groote schaal zijn ookmaak u daar geen illusies van. De legers zullen niet weigeren op te trekken. Het zal te laat zijn. En wij mannen zullen meegaan omdat wij de andere kerels niet in den steek willen laten omdat wij mannen zijn. Maar in het bewustzijn dat alles verloren is De eenige mogelijkheid is: den strijd van den waanzin te voorkomen door den strijd van het koel overleg, tegen den oorlog, nu te ontketenen. Nu het nog tijd is. Een enthou siaste strijd, waarin niet met phrasen ge schermd wordt, maar moedig te velde ge trokken tegen de misstanden, de zieke plek ken in onze organisatie, en tegen het Mon ster zelf. Laten wij de macht der moderne reclame wetenschap inzetten tegen de macht van de moderne oorlogstechniek en eens zien wie dat wint! Het is den strijd ten volle waard. R. P. MUZIEK IN DEN HOUT. EEN MOOI CONCERT OP PAASCH-MAANDAG. Op Paasch-Maandag, 's middags om hali drie, zal een muziekuitvoering in den Hout gegeven worden. De Zv/itsersche Marinekapel, die Zondag een reis in ons land gaat beginnen, heeft van het gemeentebestuur vergunning gekre gen om een concert te geven in de stads- tent. Het volgende programma zal worden uit gevoerd: 1. Marsch Helvetia Rule the Waves, Von Prillwitz. 2. Ouverture Wilhelm Tell, Rossini. 3. Fantalsie Schiff und Zimmermann, Lortzing. 4. Les Cloches de rlniate, Planquettc. (Eerste uitvoering). Pauze. 5. Ouverture 1' Alpiniste Fr. von 6. Fantaisie 1' Amiral de Longjumeau, Adam. 7. Rhapsodle Die Mückenfanger von Haarlem. Victor Nessier. 8. Seecadettcnmarsch, Philip Soussa. De kapel is 45 man sterk. Dirigent de lui tenant ter zee le klasse A. von Prillwitz.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1