HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN FLITSEN STADSNIEUWS FEUILLETON. HET MEDAILLON VAN LORD STAIR DONDERDAG 4 APRIL 1929 VIERDE BLAD (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Er was eens een vrouw, die graag schoon maken wou. Ze had echter haar man zéér lief, en ze wist, dat hij aan schoonmaken, behalve het traditioneele broertje, nog zéér veel familie dood had. Ze wist, dat hij het woord „schoonmaken" slechts gebruikte, wanneer hij om een breipen vroeg en z'n pijp in de hand hield, die niet trekken wilde. Verder maakte de man wel eens het kip penhok schoon, maar dan was het altijd Zondag, en was al het andere in huis ook schoon, waardoor het succes van de .nodder- voeten waarmee hij telkens binnenkwam te groot was. Tenslotte ruimde hij ook wel eens wat op. Dit gebeurde alleen, als hij Iets kwijt was. Dan spreidde hij den inhoud van alle laden van zijn bureau uit over den tafel, den vloer enz. Nadat hij dit gedaan had perste hij dienzelfden inhoud, die dan natuurlijk ver driedubbeld scheen, weer ln de laden terug. Meestal had hü daarbij veel haast en keek hij niet zoo nauwkeurig naar hetgeen bij wegborg. En alles wat dan na dit intensief zoeken, zoek was, kon de vrouw zeker in de schrijftafel weer vinden. De man had het dan mee-,.opgeruimd". Nooit echter kwam het in den man op, om het woord schoonmaken ln het bijziin van de vrouw te gebruiken, en zeker niet in Lentetijd. De vrouw, dus had den man zeer lief, en ze wilde toch schoonmaken. Lang dacht %e erover na, hoe ze het zou kunnen doen zon der dat het hem zou hinderen. Eens op een nacht, toen ze slapeloos had gelegen en steeds maar gepiekerd had, schoot plotseling een weten in haar brein. En 't was zoo eenvoudig, dat ze hardop lachte in de nachtstilte, omdat ze daar niet eerder aan gedacht had. Ze zou de ver schillende raadgevingen opvolgen die de man het vorig jaar tijdens en na de schoon maak ten beste had gegeven. Had hij mot telkens gezegd, als iets hem hinderde: „Ik zou het zus of zoo hebben gedaan", of „Waarom die je dat niet zoo, lijkt je die ma nier niet verstandiger", „Is het noodig, dat je alles Ineens overhoop haalt, als je het zoó doet gaat het toch beter": enz., enz. Ze had hem toen erg uitgelachen en ge zegd, dat een man niets van schoonmaken afwist, maar daar de man erg eronder ge leden had, wilde ze hem dat verdriet niet Lentesprookje weer aandoen ze besloot dus haar eigen ideeën opzij te zetten en die van den man uit te werken. En het gelukte haar, het huis van boven tot onder schoon te maken, zon der dat de man het merkte. De plafonds werden gewit, zonder dat het sneeuwig wit neerdwarrelde op de jas van den man. Er werd opnieuw behangen, zonder dat een stuk bestijfseld papier een elndweegs door den heer des huizes aan diens voetzool werd medegevoerd. Er werd geschilderd, zonder dat een ge deelte van de verf verdwaalde naar de handjes en kleertjes van de zoontjes van den man en de vrouw. De man fokte zich geen bullen tegen vergeten ladders en viel niet over dito emmers. De schilderijen verlieten hun plaatsen en kwamen er weer terug, zonder dat de man van de trapleei viel of „au" riep, omdat een van zijn vingers net op de plaats van den spijker zat De kasten werden leeg gehaald en toch be hoefde de man 's avonds niet z'n krant te lezen in een tot verhuiswagen omgetooverde huiskamer. Het raam dat niet meer openging, de deur die uit het slot hing, het dak dat lekte, zij aller werden beter zonder dat de man ziek werd Schoonmaakscènes, lastige humeuren, zij allen bleven uit. Door de liefde der vrouw en de wijsheid van den man werd het huis weer nieuw, terwijl de man ln onschuld voort leefde en geen schoonmaakmartelaar was. En toen alles klaar was, de jongens in hun schoongemaakte bedjes lagen en het thee lichtje gezellig pruttelde, zei de vrouw, die den man zeer lief had, tot hem: „Ik heb schoongemaakt". De man geloofde haar niet; want hij had niets gemerkt en hij zei, dat ze hem bedroog, omdat ze te lui was, om schoon te maken. Eerst wilde de vrouw toen maar doodgaan, ze dacht ecfhter aan haar schoongemaakte kwajongens, die dan geen moeder meer zouden hebben en ze bleef dus leven. En ze leefden nog heel lang en heel ge lukkig samen, en er kwamen nog veel lentes en even zooveel schoonmaken. Maar nooit maakte de vrouw meer op mannenmanier schoon, want ze hield erg veel van den man en wilde vóór alles, dat hij haar geloofde. DE MARIA-STICHTING. 30.JARIG BESTAAN. Het zal 15 Mei a.s. 30 Jaren geleden zijn, dat de Mariastichtlng, de bekende R.K. ziekeninrichting aan de Kamperlaan, inge wijd werd. Dit is een gesticht'van de Vereeniging van Ziekenverpleegsters, zusters Franciscanessen der H.H. Harten te Salzkotten, welke ver eeniging op 20 April 1883 te Haarlem werd opgericht. Haar doel is de verpleging van zieken, zonder onderscheid van godsdienst of maatschappelijken stand, zoowel in huls als in het gesticht. Het gesticht werd 15 Mei 1899 door den Bisschop van Haarlem plechtig ingewijd, 3 Juli daaraanvolgend werden de eerste zieken opgenomen. In den loop der jaren is de Mariastlchting eenige keeren vergroot. „LUTHER". Een f"m der hervorming van Hans Kyser. Het is reeds bekend, dat op 5. 8, 12 en 15 Anril onder auspiciën van de Haarlemsche af deeling der Evangelische maatschaoplj in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem vertooningen zullen worden gegeven van de film Luther", welke door den bekwamen Duitschen regisseur Hans Kyser werd ge maakt. Wolfgang Zeiler heeft muziek bij deze film gecomponeerd, die uitgevoerd zal worden door den organist George Robert, Ds. Poot en Ds. Drijver zullen een toelich ting tot de film geven. Onlangs hebben wij deze film gezien en een korte beschouwing is zjj wel waard. Immers, het vereischte veel van de krach ten van regisseur en adviseurs om een ge schiedenis, als die van den horvormer Maar ten Luther, in film te brengen wijl zij niet 'n zuivere reconstructie alleen vraagt, doch ook film dient te zijn. En daarin zijn de makers, over 't geheel genomen zeker ge slaagd. Grootsch Is dit werk opgezet, met goede technische krachten, met bekwame opera teurs als S. Wangoe en O. Ewald, met een uitgezocht stel acteurs waarvan Eugen Klöpfer (Luther),Theodor Loos (Melanchton) Jacob Tiedtke (Tetzel), H. K. Müller (Karei V) en Arthur Krausneck (Stanpitz) vooral te noemen zijn- De inhoud van de film te vertellen Is over bodig, het begint bij Luther's terugkeer naar Mansfeit als hij aan de hoogeschool te Erfurt magister is geworden en eindigt nadat Luther in de slotkerk te Wittenberg zijn strijdlied „Een vaste burcht is onze God", heeft gezongen en de hervorming begonnen is. Klöpfer speelt prachtig de hoofdrol, de scènes in het klooster van de Augustijner monniken munten uit, de tocht naar Rome, gegeven in slechts enkele, suggestieve frag menten, behoort tot de filmisch beste ge deelten. Een rolprent, die ieder belangstellende in Luther's werk, behoort te gaan zien. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL Aantal bezoeken in Maart 9551, waarvan 4726 aan de Krantenzaal en 1658 aan de al- gemeene leeszaal. Uitgeleend werden 8322 boeken. DE NATIONALE VROUWEN RAAD. UIT DE GESCHIEDENIS. Nu de Nationale Vrouwenraad van Neder land zijn dertigste e'.g. vergadering ziet na deren, (die op 10, 11 en 12 April te Haarlem gehouden wordt) is het goed zijn ontstaan en geschiedenis in herinnering te brengen. Reeds in 1888 werd door Mrs May Wright Servall en Susan B. Anthony de Internatio nale Vrouwenraad (International Council of Women I. C. W.) gesticht in de Vereenigde Staten van Amerika. Beider vaste overtuiging was, dat de Vrou wen- en Vredesbeweging (waarvan Mrs. Servall een vurig voorstandster was) slechts dan goed gediend konden worden, als voor de Vrouwenorganisaties van alle landen een middelpunt werd geschapen, de I. C. W. Daar door immers zouden nu en dan vrouwen uit alle landen kunnen samenkomen om te be raadslagen over alles wat bevorderlijk ls voor de belangen van de gemeenschap, het gezin, en den indlvldueelen mensch. Als waarborg voor eenheid en samenwer king werd in de Statuten het beginsel vast gelegd, dat geen enkele propaganda méér op den voorgrond mag treden dan eenige an dere en dat strijdvragen van godsdlenstigen of politleken aard in deze internationale fe deratie niet mogen worden aangeroerd. Hoe en wanneer ontstond nu de Nationale Vrouwenraad van Nederland? De ouderen zullen zich nog herinneren den uitstekenden Indruk dien in 1898 de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid" te ren Haag maakte. Deze prestatie van vereenigin- gen van de meest uiteenloopende richting op godsdienstig en politiek gebied, deed het verlangen ontstaan den band niet te verbre ken. maar tot een duurzame te maken. Op Initiatief van drie vei*eenlgingen werd een uitnoodiging gericht aan alle vereenigingen in Nederland ln wier bestuur vrouwen zit ting hadden en het, resultaat was, dat 25 bonden en vereenigingen te zamen op 23 Oc tober 1898 den Natlonalen Vrouwenraad van Nederland stichtten, die zich als zevende bij den I. V. R. aansloot en zich onder het motto schaarde: „Gelijk gij wilt, dat u de menschen doen zullen, doe gij hun desgelijks". Artikel I der Statuten luidt: „De Nationale Vrouwenraad van Neder land, uitgaande van de meening, dat man en vrouw elkanders werk op elk gebied moe ten aanvullen, zullen zij het werk van den volkomen mensch tot stand brengen, wenscht de vrouwen van Nederland te organiseeren en het werk van allen te vereenigen, teneinde aller streven met bewustheid te richten op de verwezenlijking van deze volledige samen werking. „Als eerste middel om nadat dat doel te komen, wordt genoemd het samenvoegen van alle vereenigingen, die arbeiden aan de verbetering van den zedelijken, maatschap pelijken, economlschen en rechtstoestand van de Nederlandsche vrouw in het bijzon der en van het Nederlandsche volk in het algemeen". Iedere vereeniging behoudt in den N.V.R. echter haar volkomen zelfstandigheid. Geen der aangesloten vereenigingen kna ooit aan sprakelijk worden gesteld voor de actie door eenige andere gevoerd. Voorstellen die be- ginselquaesties raken, kunnen slechts met algemeene stemmen worden aangenomen. Meermalen kwam het daardoor voor, dat een of enkele stemmen een voorstel deden vallen. Wordt hierdoor het werk van den Raad niet zeer belemmerd? Niet, als wij zijn doel Juist zien: Niet het propageeren van be paalde ideëen. maar een wederzijdscb ken nen, waardeeren en beïnvloeden met het doel van art. I voor oogen. Het algemeen bestuur bestaat uit zooveel leden, als er aangesloten vereenigingen zijn. Behalve vereenigingen kunnen belangstel lende personen, mannen en vrouwen zich als lid opgeven. Zij dragen den naam van „Per soonlijke Voorstanders". De afgevaardigden der Vereenigingen kiezen op de jaarverga dering het dagelijksch bestuur van zeven le den, dat met de uitvoerende macht bekleed Is en waar noodig naar buiten optreedt. De werkzaamheden van den L V. R. wor den over verschillende comité's verdeeld, waarin ook een Nederlandsche afgevaardig de zitting heeft. Zoo onderscheidt men het Comité voor Financiën, voor de Pers, voor den Vrede en Arbitrage, voor Volksgezond heid, Opvoeding en Onderwijs, Jeugdzorg, Vrouwenarbeid, enz. De dertigste algemeene vergadering zal op 10, 11 en 12 April a.s. gehouden worden te Haarlem in de Kroon, Groote Markt. Daartoe hebben toegang alle leden van aangesloten vereenigingen. Op Woensdag 10 April zal een bijeenkomst zijn, waar alle be langstellenden toegang hebben. Er zal be handeld worden: „Wat wordt er in ons land gedaan buiten de school voor ontspanning en ontwikkeling der vrouwelijke, rijpere jeugd". Mejuffrouw Joh. G. Lugt zal dit onder werp inleiden. Ter ontspanning zal er Woensdagmiddag een autotocht in de omstreken van Haarlem VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1419 HET WOORDFNBOEK Vraagt zich af, of je het spelt uitweiden oi uitwijden en besluit om het op te zoeken informeert of iemand ook weet, waar het woordenboek kan zijn. het l:gt niet ln de boekenkast verneemt dat moe der het mee naar bo ven heeft genomtn om een raam open te houden het bhlkt or niet meer te zijn en moedor herinnert zich dat Jon het ge bruikt heeft om fo to's plat te maken Jan verzekert dat Mientje het heeft weggehaald om er bloemen in te dro gen gaat weer naar be nsden, mopperende dat de dingrm nooit op hun plaats blij ven moeder herinnert zich plotseling dat vader het zelf een paar dagen tevoren gehad heeft, maar waar het nu is.... besluit om er maav uitwijden van te maken (Nadruk verboden.) met een thee in Groenendaal worden geor ganiseerd door het Comité van Ontvangst. Donderdagavond om negen uur biedt het Comité van Ontvangst eene feestelijke bij eenkomst aan het dag. bestuur, alg. bestuur, afgevaardigden, enx Op dezen avond zal onze stadgenoote mevrouw Van Hengel-Cou- perus en het strijkje van de Haarl. afd. der Ned. Ver. van Huisvrouwen hare welwillen de medewerking verleenen. Mevrouw Meden- bacta uit Den Haag zal o.m. Ruizerijmen van Charivarlus zeggen. Donderdag 11 April zal de vergadering ten Stadhuize worden ontvangen. HET JUBILEUM VAN HAARLEM'S TOONEEL. HET KINDERFEEST. En de feestelijkheden worden voortgezet.... Woensdagmiddag was het feest voor de kinderen der leden van jubileerend Haar lem's Tooneel". De Jansweg-schouwburg stampvol, natuur lijk. Altijd een aardig gfezicht, die kleuters met 'n kleur van opwinding en met groote verlangende oogen. Het was duidelijk te zien, dat de harten „vol verwachting klopten". Nu, die verwachting werd waarlijk niet beschaamd. Van twee tot half zes hebben de Jongeren (het bestuur had de sympathieke gedachte gehad ook de jeugd uit de wees huizen hier ter stede en uit het Kinderte huis aan den Schotersingel aan dit feest te doel deelnemen) echt genoten. En de gelei ders behoefden zich ook niet te vervelen. Want wat geboden werd was inderdaad „pri ma". Het eerste nummer was het optreden van ..Oom Jan", d.w.z. van den voorzitter van Haarlem's Tooneel, den heer J. van Eden, die met een alleraardigst toespraakje in den kindertoon den middag opende en de jon gens en meisjes begroette als aanstaande H. T.'ers. Verder bracht de voorzitter dank aan den heer J. Kaart Sr., voor bet afstaan van den schouwburg, aan den heer Daudey. directeur van het Cinema Palace, voor het beschikbaar stellen van kinderfilms en aan mevrouw Stolk, die mej. Teves dapper terzij de had gestaan bij het instudeeren door de klnderer. van den zangspelen. Hierna werden eerst onder leiding van mej. C. Teres door jeugdige dilettanten eenige zangspelen uitgevoerd, nl. „Op het IJs", „De Waschdag" en „Het Bruiloftspaar", korte, aardige dingskes, waarvan vooral het laatste, met den deftigen bruidegom en het lieve bruidje enorm veel succes had. Toen kwam de heer Henri Nolles zijn oud- Hollandsche poppenkast vertoonnn. Wat had den de kinderen een pret! Hoe genoten zij van de „Avonturen van Slimme Hans"l De heer Nolles heeft er buitengewoon slag van, zijn poppen te laten spreken en hande len en zijn geheele reizende tooneel ziet er zeer smaakvol en verzorgd uit. Het ls wel een zeer „geciviliseerde" poppenkast! Na de pauze optreden van Prof. Antonlni, uit Honoloeloe. Het is bekend, wolk een uit muntend goochelaar deze hooggeleerde berr is. Hij deed ook nu weer niet alleen „klein" maar ook „groot" verbaasd staan door zijn ongeëvenaarde goocheltoeren, die hU altijd gepaard doet gaan met een geestig en gezel lig praatje. Natuurlijk mochten eenige kleine goo chelaars meedoen en de uitroepen van ver en bewondering waren niet van de lucht. De ondervoorzitter van Haarlem's Tooneel, de heer W. Oosten Beekman, dankte Prof. Antonini met een hartelijk woord en over handigde hem ook een stoffelijk bewijs van dankbaarheid. Drie hoera's voor Antonini! Tot slot van den middag een komische film, (wij vergaten nog bijna te vermelden dat vóór de pauze een alleraardigste teeken- filriï werd afgedraaid), die wij niet gaarne tot. de categorie paedagogische films zouden willen rekenen. Je houdt je hart. vast als je je voorstelt dat zoo'n toekomstige H. T.'er dat thuis allemaal eens gaat nadoen! Maar zoo'n vaart zal het niet loopen. Dolle pret hadden de jeugdige feestelingen om alle ondeugende streken, die daar op het witte doek vertoond werden. Het spel van den hond was onnavolgbaar! Vermelden wij nog, dat de dames Teves en Van Btolk bloemen kregen en dat de heer Van Eden de zorgen voor de bij een gelegen heid als deze onontbeerlijke traktatie royaal en „afdoende" op zich had genomen. H. T. gaf een zeldzaam aardig kinder feest! Pnftf INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 69 Ct*. psr regeL STOFZUIGERHUIS MA'ERTENS BARTEL JORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS F 125.- FOTOGRAFISCH ATELIER „R l C H E" Groote Houtstraat 169 I Moderne Dames- en Tel. 13472 - Haarlem I Heerenportretteo Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAMEL Haar eenige wandeling was langs den straatweg tot aan het hek van het park. De hertogin zag haar dikwijls, ze had altijd een vriendelijke glimlach voor haar, het fijne droevige gezicht trok haar onweerstaanbaar aan. Eens, terwijl ze met haar echtgenoot in de auto zat, ontmoetten ze juffrouw G!ly"Fulke, riep Ethel, kijk, dat ls de juf frouw van wie ik toen verteld heb. Ze heeft een lief gezicht, zei hij, terwijl de auto voortreed. Juffrouw Grey kwam zelden in Clavering, maar ais ze er kwam, werd ze nooit moe om de menschen te hooren praten over der. hertog en de hertogin. Deze vormden heel dikwijls het onderwerp van gesprek; ieder een prees hen. De hertog was een model landheer, zei men, en de hertogin het vrien delijkste wezen dat er bestond! Toen Ethel Stair trouwde had ze een aar dig dienstmeisje, Jenny Dane genaamd, meegenomen naar Clifft. Jane was heel knap, misschien meer dan goed voor haar was. Ze was niet vrij van behaagzucht en soms een beetje zorgeloos Jare Dane, miss Dane zooals ze onder de bedienden spottend werd genoemd aan bad de jonge hertogin. En toch zag Ethel niet alles door de vingers van haai en gaf haar dikwijls een standje, als hel noodig was. Op een keer gaf de hertogin Jane eer. stuk kostbare kant, die ze moest vasthechten op een avondjapon.Het was de oude familie kant en Jane besloot haar best'te doen. De hertigin ging uit en Jane bleef alleen me: het satijn en de kant. Terwijl ze uit het raam, waarvoor ze zat te naaien naar bulten keek, zeg ze den knappen, kloeken jachtop ziener naar den moestuin gaan. Deze jonge man was smoorlijk verliefd op haar, ze had hem heelemaal ingepalmd en genoot van zijn aanbidding, vooral omdat al de andere meis jes Jalosrsch op haar waren. En geen wonder, Michael Hands was een flinke, knappe jon gen, met een goede positie. Maar tot nu toe had Jane hem nog geen glimlachje gegund. Maar deze morgen was zoo stralend, ze zag er zelf zóó aardig uit dat wist ze en de geur van de rozen en de zang van de vo gels maakten haar dronken. Ze wilde heel even naar beneden gaan, hem dan achter in den tuin ontmoeten en een beetje mei hem flirten. Het rose satijn en de oude kant werden terzijde gelegd, niet al te zorgvuldig! Ze trof hem neg net en maakte een praatje. Maar na een poosje zei ze plotseling, kwasi verschrikt: Ik moet weg hoor! Als ik de hertogin was, zou ik een tocht door het bosch gaan maken Als ik hertog was, riep Michael dan zou ik met je meegaan. Dat wil zeggen, als ik wou, flapte ze er brutaal uit. Hij smeekte haar om de afspraak te maken, maar zij weigerde. Het zou te veel menschen jaloersch maken, riep ze hem na, terwijl ze lachend weg liep. Maar, terug in de kamer, bestierf de lach haar op de lippen. HOOFDSTUK XXX. Toen Jane de kamer was uitgegaan, had ze de kant zorgeloos op de tafel gelegd, zon der er op te letten dat een punt er van bijna op den grond hing en zonder te denken aan de kleine poes, die in de vensterbank lui lag te genieten van de zomerwarmte. Toen het meisje de kamer uitging had het kleine dier plotseling Iets zien bewegen dicht bij den grond. Het was een aardig spelletje geworden aan de mooie zachte kant te trek ken en te bijten, tot ze heelemaal in de war zat, Kleine ..Sneeuwbal" genoot Intens! Jane uitte een kreet van ontzetting! Er was een groote scheur In de kant, de kostbare familiekant, die morgen gebruikt moest wor den. Jane's gezichtje werd bleek van angst. O. riep ze, dat zal de hertogin me nooit vergeven. Dat kan ze me niet vergeven! Kun je het niet stoppen? vroeg juffrouw Hilton, die binnenkwam. Ze was de huishoud ster, een vriendelijke vrouw, die van Jane hield. Jane schudde bedroefd het hoofd. Alleen menschen, die zulke kant maken, kunnen ze stoppen. Als dat zoo is, weet ik misschien wel Iemand die het voor je doen kan. In „De Linden", even voor Clavering woont een vrouw, die prachtig kant werkt. ITaaldkant! vr oeg Jane ongeloovig. De huishoudster knikte. Ga naar haar toe, zij zal het misschien kunnen maken. Een paar minuten later haastte Jane zich langs den straatweg. Geen duizend jachtop zieners konden haar nu iets schelen. Juffrouw Grey zat te werken la haar dak kamer. Ze had de hertogin voorbij zien komen en geen oogenblik haar post verlaten, bang dat de auto zou terugkeeren, z-onder dat ze het merkte. Toen Jane dicht bij haar huls was, herkende ze het knappe dienst- meis.'ï, dat zij dikwijls onder de bedienden van den hertog ln jle kerk gezien had. Jane vertelde wat er gebeurd was en liet de scheur zien. Is u de kamenier van de hertogin? Ja. Haar eigen kamenier? herhaalde de oudere vrouw. Er was een blos gekomen op haar bleek gezicht en haar handen trilden. Jane zag het en verwonderde zich er over, maar ze zei niets. Ik kan de kant wel maken, zei Juffrouw Grey. Maar ik zal er niet voor morgenoch tend mee klaar kunnen zijn_ De hertogin heeft haar niet vóór mor genavond noodig, zei Jane. Ik zou het morgen vroeg kunnen komen halen, zonder dat de hertogin het hoeft te weten. O, voegde ze eraan toe, met tranen in de oogen, wat ben ik u dankbaar. De hertogin is altijd zoo goed voor me. ik zou het vreeselijk vinden het haar te moeten vertel len. Juffrouw Grey knikte. Honderden vragen kwamen haar op de lippen, maar ze onder drukte ze. Ze mocht de bedienden niet uit- hooren en toch voor Jane ging, moest ze toch even vragen: Dan vindt u het zeker wel heel prettig ln uw betrekking: Heerlijk riep Jane. De hertog Is ook heel aardig, maar hij zegt nooit veel tegen ons. De hertogin is een en al vriendelijk heid. Haar „Zonnestraaltje"! Hoe goed herin nerde zij zich het lieve gezichtje van haar baby. Geen wonder dat ze tot een vriendelij ke, jonge vrouw was opgegroeid Jane stond den volgenden morgen vroeg op en haastte zich naar juffrouw Grey. De kant was zóó prachtig hersteld, dat de plaats waar de scheur gezeten had, nauwe lijks was terug te vinden. Juffrouw Grey had er den heelen nacht voor op gezeten. Hoe zal ik u ooit genoeg kunnen dan ken! riep het meisje. En wat ben ik u schuldig? Ik wil er niets voor hebben, was het antwoord. Ik ban blij dat ik u heb kunn&n helpen. Maar, vervolgde ze, u zoudt me een genoegen doen, door aan mij te dan ken. als de hertogin later zelf eens kant heeft te herstellen. En met een diepe blos op het gezicht vroeg ze: Als u eens tijd hebt, komt u mij dan eens opzoeken, ik voel mo soms heel eenzaam. Jane kreeg een kleur van plezier. Dat zal ik zeker doen. zei ze hartelijk. Ze haastte zich naar huis. De kant was spoedig op de japon gezet. De hertogin merkte niets, maar Jane's geweten bleef haar kwellen. Ze was altijd eerlijk geweest tegenover haar meesteres en 's avonds, toen de party afgeloopen was, vertelde ze haar de heele geschiedenis. Laat me de kant eens zien, zei deze vriendelijk en ze was vol bewondering voor de prachtige manier, waarop de scheur her steld was. Wie heeft het gedaan? vroeg ze. Jane vertelde het haar en voegde er bij, dat, ofschoon Juffrouw Grey ln een van de kleine huisjes woonde, ze zonder twyfel een dame was. En denk eens aan, ging ze voort ze had or misschien wel een heelen nacht aan gewerkt, en toch wou ze er heele maal geen geld voor aannemen. Geen geld voor aannemen? Hoe vreemd. En toch zeg je dat ze arm is? Ze moet wel arm zyn, al de menschen van „De Linden" zijn arm. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11