RUBRIEK VOOR VRAGEN INGEZONDEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 4 APRIL 1929 DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad, worden door een specralen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De oragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Hout straat 93, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactiegeheim. BELASTINGZAKEN. VRAAG: I. Hoeveel bedraagt het verschil ln Inkomstenbelasting te Haarlem en Zand- voort bü een inkomen van f 2000. 2. Hoeveel bij een inkomen van t 5000? 3. Is het verschil in personeele belasting tusschen Haarlem en Zandvoort groot? ANTWOORD: 1. Berekend voor gehuwd persoon, zonder kinderen. Haarlem. Zandvoort. R. I. B„ hoofdsom f 26.40 f 26.40 Opcenten 34.32 1,32 Verdedlglngsbelasing 6.— 6.— Gem. inkomstenbel. 16.50 67.68 2. R. I. B,, hoofdsom 114.40 114.40 Opcenten 148,72 5.72 Verdedigingsbelasting 31.— 31.— Gem. inkomstenbel. 61.50 329.53 3. De personeele belasting ls te Zandvoort hooger wegens minder aftrek van de huur waarde en hooger opcenten. VRAAG: 1. Ik ben keukenmeisje en ver dien f 40 per maand, waarvan ik f 1 per week voor onderhoud vader moet afstaan. Hoeveel belasting moet ik betalen? 2. Met Mei ben ik hier een jaar. Moet ik nu al voor een geheel jaar betalen? ANTWOORD: 1. Na aftrek van f 1 per week blijft er dus over f 428. waarbij een bedrag voor kost en inwoning komt van f 500, dus samen f 928. De belasting naar dit inkomen bedraagt: Rijksinkomstenbelasting f 5.52. Gem. inkomstenbelasting f 6. 2. Ja, van 1 Mei 1928 tot 30 April 1929. RECHTSZAKEN. VRAAG: In verband met een verloren proces ben ik door de Arr. Rechtbank ver oordeeld tot beta'.lng van een zeker bedrag. 1. Na hoeveel tijd verjaart dit vonnis? 2. Is na de verjaring tevens de vordering tot betaling van het bedrag vervallen? ANTWOORD: 1. Na 30 jaar. 2. Ja. VRAAG: Mijn dochter Is strijkster, ver dient f 15 p. w. en wordt per week betaald. Zij heeft Maandag en Dinsdag gewerkt en ls toen ziek thuisgekomen. Dokter zegt dat zij niet meer mag strijken. Ik heb dat den •patroon medegedeeld; hij gaf mij toen f 5 loon. 1. Moet ik daar genoegen mee nemen? 2. Op hoeveel heb ik recht? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Zij heeft recht op f 30. PERSONEEL. VRAAG: 1. Mijn dochter werkt In een schoolgebouw; kij vordt per week uitbetaald Zij is een week ziek geweest en nu wil-men haar 70 pet. van het loon geven. Heeft zij recht op het volle loon? 2. Ook heeft zij nog een werkhuis voor 1 dag in de week. Heeft zij daar ook recht op het volle loon? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Ja. VRAAG: 1. Kan een meisje voor dag en nacht, dat per maand het loon ontvangt, 1 April opzeggen tegen 1 Mei? 2. Heeft mevrouw recht van haar te ver langen, dat zij nog 3 maanden blijven zal, terwijl hieromtrent bij de verhuring niets besproken is? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Neen. PLANTEN. VRAAG: 1. Ik heb twee clivia's ln knop. De oudste bloeit al voor den derden keer; de jongste voor het eerst. Voor de knoppen verschenen werden de bladpunten geel. Ik heb toen kunstmest met lauw water gege ven. ZIJ staan in een verwarmd vertrek. Moeten ze eiken dag water hebben? Is één kopje voldoende? 2. De stengel van de jongste plant wordt topzwaar. Hoe krijg ik die rechtop? 3. Ik was van plan de plant na den bloei over te potten. Wanneer kan ik dat doen. of is het beter om het niet te doen? ANTWOORD: 1. De hoeveelheid water hangt van verschillende omstandigheden af. o.a. ook van de verhouding van de grootte der plant tot die van de pot. Zet de plant tweemaal per week een kwartier in een emmer met water. 2. Bind er een stokje bij. 3. Ja, dat kunt ge na den bloei doen. DIEREN. VRAAG: Hoe moet men de huid van een langharigen Jachthond behandelen, om die roosvrlj en glanzend te houden? ANTWOORD: Dagelijks met grove kam kammen; met harden borstel naborstelen en nawrijven met fluweelen lap. Eenmaal per week wasschen met vermex. De ge bruiksaanwijzing staat op het busje. Twee maal per Jaar z.g. „plukken". Dit moet ech ter deskundig geschieden. De meeste ken nel-eigenaars belasten zich hier wel mede. VRAAG: Wij hebben een kip met verba zend dikke oogen. Het lijkt wel, of de pupil naar binnen gaat en het vleesch puilt naar bulten. Verder ls zij kerngezond, eet en drinkt geregeld, maar legt nog geen eieren. Moet ik hier iets aan doen? ANTWOORD: Bestrijk de omgeving van de oogen van uw kip met Engelsche vaseline en leg een stuk aluin in het "drinkwater. Zonder de kip van de andere af en geef haar zoo mogelijk een zonnige plaats. VRAAG: Mijn witte leghorns van den eer sten leg eten goed maar er ls er een bij, die den geheelen dag niet meer loopbn kan, als zij een ei gelegd heeft. Den volgenden dag loopt zij weer goed. Een ander loopt al in geen drie weken en legt nog wel eens een el. Ik geef ze ochlendvoer en gemengd hard voer. Wat kan ik aan die twee patiënten doen? ANTWOORD: Geef uw kippen eiken dag volop groen voer, vooral jong groen, zooals raapstelen, boerekool, enz., en eens per dag gemengd graan, zonder mais. RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men kaarsvet uit een pluche kleed? 2. Waarmede kan men een pluche kleed beter schoonmaken met zout v/ater ol met water en azijn? ANTWOORD: 1. Wrijf het met varme doeken zoolang tot alles er af is. Is het een dikke laag kaarsvet, leg er dan een warme doek op en maak het daarna zeer vlug en voorzichtig met een mesje af en wrijf met warme doeken na. 2. Voeg bij lauw water wat ammonia (per Vi L. water 2 eetlepels ammonia). Schuier daarmede stevig af en laat buiten, uit de zon, drogen. VRAAG: 1. Mijn vilthoed Is om het hoofd vet geworden. Lint en leer worden ver nieuwd. Hoe kan ik de hoed schoon krijgen? 2. Hoe kan men de kraag van een blauw kamgaren costuum, die vet geworden is, schoonmaken? ANTWOORD: 1. Stevig afwrijven met een lap met petroleum-aether. 2. Voeg bij elkaar gelijke deelen ammonia en lauw water. Doop hierin een schoone borstel en boen de kraag daarmede stevig af. Laat in het donker drogen. VRAAG: In een mantel van bijgaande stof is het weer gekomen. Is cr dat uit te krijgen? ANTWOORD: Neen, het eenlge waardoor de mantel nog bruikbaar kan orden, is. als ge hem verft met koudwater kleedingverf in een kleur donkerder dan de vlekjes, zoodat deze er niet weer door komen. VRAAG: Hoe kan men een zwaren wollen deken, die nog niet gewasschen is schoon- krijgen? ANTWOORD: Wasch de deken !n even lauw zeepsop van ammonlakzeep. Laat er een uur dichtgedekt in staan en sla dan flink door het sop Spoel zoolang met schoon wa ter'na, tot alle zeesop er goed uit is. Laat in schaduw drogen. VRAAG: Hoe maakt men een grijs vilt kinderhoedje schoon? ANTWOORD: Roer op een bord magnesia en benzine door elkaar. Schuier de hoed stof- schoon en bedek haar met een laagje der natte magnesia. Leg een poosje in de scha duw en klop, als het goed droog is, de magnesia er buiten af. De geheele behandeling moet buiten of ln een vertrek zonder open vlam of vuur geschieden. VRAAG: Hoe kan men vetvlekken uit bruine schoenen krijgen? Ik heb het al met benzine geprobeerd, maar dat helpt niet. ANTWOORD: Doop een flanellen lap in xylol en wrijf de vlekken daarmee stevig af. Den volgenden dag poetsen met goede schoencream in de kleur der schoenen. VRAAG: Hoe kan men gewone vlekken uit een beige mantelpak verwijderen, zonder dat er kringen ontstaan? ANTWOORD: Wat verstaat u onder ge wone vlekken? Veel vlekken kunt ge op de volgende wijze verwijderen, maar niet alle natuurlijk. Doop een schoone, witte doek in petro leum-aether, niet te nat, en wrijf daarmee de vlek stevig af, tot deze weg en de stof droog is. VRAAG: Waarmede kan men geolied per kamentpapier. dat men gebruikt voor het maken van lampekapjes, lijnen? Verdunde hout.lifm en glut on houden niet. ANTWOORD: Met seccotine, die een weinig verdund wordt met heet water, maar niet te veel verdunnen. DIVERSEN. VRAAG: Is het voldoende als bij het hu welijk van een 26-jarig kind een der ouders niet aanwezig kan zijn. een notarieele ver klaring van toestemming wordt overgelegd? ANTWOORD: Ja. Eenvoudiger en allicht voordeeliger is het. aan het bureau van den Burgerlijken Stand een akte daarvoor te teekenen. KANTONGERECHT. De eerste. Een Haarlemsch chauffeur, die op den Heerenweg nadat de borden geplaatst wa ren 50 K.M., dat is 20 K.M. meer dan de maximumsnelheid, heeft gereden, werd ver oordeeld tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. De eisch was f 10 of 10 dagen. Hij is de eer ste van een lange reeks, die voor hot Kan tongerecht zal komen, gezien de vele bekeu ringen die de politie gemaakt heeft. In eisch en vonnis vinden zijn volgelingen een. voor proefje van wat hun te wachten staat. Geen lage straf inderdaad. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redacts zich niet »-nn <v. ^.delijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of me geplaatst, .vordt de kopij den inzender niet terua "ppeven Geachte Redactie, De vorige week Zaterdag verscheen er in uw blad een mededeeling over de contract onderhandelingen in het bouwvak. Het tendentieuze karakter van dat bericht ver ried de hand van den secretaris van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven. Ik heb toen gemeend daarop niet aanstonds te moeten ingaan omdat het m.i. veeleer op den weg der arbeidersorganisaties lag dit te weerspreken. Dit is ook inderdaad geschied. Van werkliedenzijde ls er als volgt op ge reageerd: Van het verhandelde in de j.L Vrijdag te Haarlem gehouden bijeenkomst van de ver tegenwoordigers van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland en de be stuurders van de werknemersorganisatie, is ln de pers een bericht verschenen, dat, of schoon in wezen niet onjuist, toch een ver keerd licht werpt op het tot stand gekomen compromis. De indruk wordt n.l. gevestigd, alsof de met den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven voorloopig geregelde voor waarden, voor de patroons gunstiger zijn dan die, welke in de overeenkomst met den R.K. Bond van Bouwpatroons zijn vastgesteld. Het eenige verschil, is, dat de voorgestelde loonsverhooglng in een aantal plaatsen eenige weken later wordt Ingevoerd en de bijdragen voor de fondsvorming voor de va- cantie in de 4e en 5e klasse plaatsen, be halve de genoemde uitzonderingen, ingaan 1 Juli 1930. Als men nu weet, dat de breuk tusschen de patroonsvereenigingen is ontstaan, omdat de vertegenwoordigers van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven zich niet konden vereenigen met het voorstel van de bestuur ders van den Ned. R.K. Bond van Bouw patroons om oen vacantieregeling te ont werpen op den grondslag van fondsvorming en niet aan eenige loonsverhooging wilden meewerken, zal men moeten erkennen, dat van een overwinning van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven allerminst kan worden gesproken. Integendeel, door' het thans getroffen compromis is het principe, door de overige bonden gehuldigd, volkomen aanvaard. Uit deze toelichting blijkt dat er voor den Patroonsbond weinig reden is van overwin ning te spreken. Het eenige verschil met het contract afgesloten met den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons is dus: le dat de loonsverhooging in de betrokken plaatsen twee maanden later ingaat. 2e dat de vacantie voor de vierde en vijfde klas gemeenten een jaar later begint. Daar staat tegenover, dat de Patroonsbond bij de verbreking der samenwerking met den N.R.K.B.B. verklaarde le principieel bezwaar te hebben tegen fondsvorming voor vacantie; 2e absoluut van geen loonsverhooging wilde weten; 3e geenerlei zekerheid wilde geven wanneer in de vierde en vijfde klas gemeen ten de vacantie zou worden ingevoerd. Als men nu ziet. dat de Patroonsbond op al deze drie punten gecapituleerd heeft dan blijft er toch weinig reden over om zich te verheffen als zou deze bond méér en beter werk voor de patroons doen dan de N. R. K. B. B. Integendeel, als men zoo met prin- cipieele bezwaren schermt en deze dan zoo spoedig weer inslikt, dan werkt dat weinig verheffend voor den patroonsstand. Wanneer men dan bovendien in „De Bouwer" het orgaan van den Algem. Ned Bouwarbeidersbond leest, dat men die kleine concessies nog gedaan heeft omdat de ar beiders waren uitgeput door een vorstwerk- loosheld van bijna drie maanden, dan maken de patroons toch al 'een heel sober figuur door daarvan te willen profiteeren. De nijdigheid, in het eerste communnué voor den zooveelste keer herhaald, dat de R.K Patroonsbond een afspraak zou geschonden hebben is door de ingewijden reeds lang op de juiste waarde geschat. Er heeft nimmer een afspraak bestaan. Voor het begin der onderhandelingen komen de beide patroonsbesturen bijeen om te trachten eenzelfde serie voorstellen in te dienen. Deze serie is ln zeven conferenties ook door de R.K. Patroons verdedigd hoewel zij zelf het lang niet met alle punten eens waren. Dit was ook aan het bestuur van den patroonsbond bekend. Toén dan ook na bijna zeven dagen con- fereeren bleek dat geen overeenstemming met de werklieden te verkrijgen was, is buiten tegenwoordigheid der arbeiders door de R.K. Patroons medegedeeld, dat zij den werklieden verder tegemoet zouden gaan en vacantie met fondsvorming over de geheele linie voor hun leden wilden verdedigen. De bestuurders van den Patroonsbond heb ben toen ook op eigen gelegenheid het ter rein verkend of het nog een anderen kant uit kon. Eerst toen dit onmogelijk bleek, ver braken zij de samenwerking. Na deze toelichting laten wij gaarne het oordeel aan uwe lezers. U dankend voor de plaatsruimte, H. J. L. KLEIN SCHIPHORST. Voorz. der afd. Haarlem en vice-voorzitter van de Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons.. VACANTIE-BEZIGHEDEN, Het comité van „Vacantiebezigheden voor Schoolkinderen" vestigt de aandacht van be langstellenden op zijn oproeping toe finan- cieelen steun. Het doel van deze vereeniging is: het nut tig en aangenaam bezighouden van school kinderen üi de groote vacantie onder des kundige leiding, gedurende eenige wenen. Niet alleen voor de kinderen ook VGor oe moeders hoopt de vereeniging een zegen te zijn. Het drukke, moderne verkeer maakt het spelen op straat moeilijk, zoo niet onmoge lijk een speelplaats, die buitendien niet gunstig kan genoemd worden voor geeste lijke, moreele en lichamelijke opvoeding. Wij weten het er w.ordt veel gevraagd. Toch meenen ook wij, een beroep te mogen doen op uwen steun waar het geldt, een steentje bij te dragen om het kind van v in daag te maken tot den beteren en sterkeren burger van morgen. Het begin zal bescheiden moeten zijn. Helpt ons! Opgave van lidmaatschap (f2 minimum) aan den heer E. Geerts, penning meester, E^gelzstraat 26 of b'j Mevr. Boer- ma, secretaresse, Boekenrodestraat 3. EET COMITé. BILLY BOE VOOR DE KINDEREN vri \7X. fy V~' °f> T ?V HT.Z Het orkest speelde prachtig, Menige mooie, aardige wijs. Als speelden de muzikanten Om den groeten, eersten prijs. Plotseling klonken de trommels, Heel lawaaierig in het rond. Billy en de anderen keken. Met wijd geopenden mond. Zes jonge kangoeroes kwamen Wild uit den schoen gesprongen, Terwijl de muzikanten. Daarbij een liedje zongen- De temmer verscheen het laatst. Het was een aardig gezicht. Toen, op zijn bevel, door de dieren, Menig kunstje werd verricht. Wacht, tot je het plaatje van morgen ziet. HET ONTSLAG DER HUWENDE ONDER WIJZERES. In de jaarvergadering van de vrouwen groep in den Vrijheidsbond te Haarlem werd volgens uw blad den 26sten Maart 11. na afloop der werkzaamheden door den heer S. Rijkes van Heemstede een cau serie gehouden over het ontslaan van on derwijzeressen bij huwelijk. Wat den heer R. bewoog dat punt te be handelen, niet in een gemengde vergade ring der leden van den Vrijheidsbond, maar in een gezelschap van vrouwen, is mij niet recht duidelijk, daar hij toch wel kon we ten, dat de meeste van die dames het a priori met hem eens zouden zijn. De heer R. was vroeger gasdirecteur en nooit bij het onderwijs werkzaam; zijn oor deel over schoolzaken kan dan ook slechts berusten op hetgeen hem van bevriende zijde is medegedeeld. Maar weet hij dan niet, dat het politiek gekonkel en het ge- huichel met politieke principes onder de tegenwoordige kieswet geweldig is toegeno men en men daarom dubbel voorzichtig moet zijn met op gezag van anderen te gelooven ln de sociale verschijnselen, die ze meenen te hebben waargenomen, zoo als dat in hun kraam te pas komt? Zij die in het huwelijk treden weten heel goed, wat daarvan bijna zeker de natuur lijke gevolgen zullen zijn en moeten daarop rekenen. Trouwt hier in Haarlem een onderwijze res bij het openbaar onderwijs, dan krijgt ze telkens bij zwangerschap een half jaar verlof met behoud van salaris en wordt een tijdelijke onderwijzeres of onderwijzer voor rekening der gemeente aangesteld. De gemeente heeft dus financieel schade. Bij ziekte is dat niet onredelijk, maar zwan gerschap is toch geen ziekte. De tijdelijke hulp is in den regel een on ervaren, hoewel wettelijk bevoegde onder wijzeres. Het hoofd der school, zelf aan een klasse gebonden, kan zich niet met haar bemoeien: ze moet zich maar zien te red den. Wie overtuigd is, dat onervaren werk krachten toezicht en leiding behoeven, zal begrijpen, dat zoo'n tijdelijke hulp in ver reweg de meeste gevallen niet is in het be lang der. jeugd. En hoe zal het zijn, als aan eenige onder wijzeressen eener school een zelfde verlof moet worden verleend? Zullen ook de leeraressen eener middel bare school voor meisjes worden gehand haafd, als ze. wat toch zou kunnen gebeu ren, alle in het huwelijk treden? 't Is heel nobel voor rekening der ge meenschap medelijden te hebben met een onderwijzeres die getrouwd is met een man, die zijn gezin niet kan onderhouden, maar de belangen der schooljeugdmogen daar aan toch niet worden opgeofferd. Vooral zij, die hun kinderen liefhebben zullen dat wel met mij eens zijn. Naar mijn oordeel moet het hoofd van het gezin de kostwinner zijn en is het niet goed aan getrouwde paren twee of meer goedbezoldigde, openbare betrekkingen toe te vertrouwen, zelfs waar die door de eischen van het gezin niet naar behooren waargenomen kunnen worden en dat ter wijl duizenden bij duizenden uitstekende werkkrachten hunkeren naar een eenigs- zins voldoend middel van bestaan. 't Is in het belang der school, maar ook in het belang der vrouw in het algemeen, dat de onderwijzeres verplicht wordt bij hu welijk haar betrekking neer te leggen, maar eens verkregen rechten op ouder domspensioen mogen in geen geval, noch voor vrouwen, noch voor mannen verloren gaan. EXPERTUS DICO. SENSATIONEELE ONTHULLINGEN. Medemenschen. Het Utrefchtsch Dagblad maakt melding van een militair verdrag tusschen België en Frankrijk'en België en Engeland, gericht ook tegen ons land! Algemeene ontsteltenis en verontwaardi ging door geheel West-Europa! Ellenlange artikelen in de couranten, In terpellaties in Volksvertegenwoordigingen, vragen tot opheldering van regeeringen! Men weet waarlijk niet, waar men zich het meeste over verbazen moet: over de naïviteit van het volk, dat deze onthulling (of ze waarheid bevat, of niet, doet eigen lijk weinig terzake) als een unicum be schouwt, of over het farizeïsme van de re geeringen, die verontwaardiging en eisch tot openbaarmaking huichelen, terwijl zij weten dat daarmee de toestand niet verandert, dat dergelijke overeenkomsten bestaan, ondanks Volkenbond, Locarno of Pact van Kellogg. En wat bedoelt het Utrechtsch Dagblad eigenlijk met zijn sensationeele onthullingen? Is dat zijn manier, om den vrede tusschen de volken te dienen? Men zegt dat het blad anti-Belgisch Is. Maar wij vernamen (wij hebben het zelf niet gelezen) dat datzelfde blad, na de lezing van den Duitschen vredes- generaal von Schönalch te Amsterdam, de vraag heeft gedaan, of die Generaal wel te vertrouwen was, of niet het doel van Duitsch- land was, daardoor Nederland tot ontwape ning te krijgen om dan een volgenden keer ongestraft Nederlands neutraliteit te kunnen schenden. Toen dus ophitsing naar de andere zijde. Want dit la het gevaar van deze dingen, dat de volken tegen elkaar worden opgehitst en dat ze zich, helaas, nog altijd als honden laten ophitsen! Hoorden wij dezer dagen ook al niet uitingen, als: „Zie je wel, ik heb het altijd wel gezegd, dat die Belzen genieperts zijn, ik heb ze nooit vertrouwd!" Medemenschen, bedenkt toch, dat het Bel gische volk met dit alles niet te maken heeft, voor niets aansprakelijk is. Wat weten wij ervan, of onze eigen regeering op dat punt vrij uitgaat, of wij ook al niet door een der gelijk „verdrag" verbonden, misschien wel verkocht zijn aan een of andere groote mogendheid! Zoolang de geheime diplomatie bestaat, Zbolang er geldmagnaten zijn, van wie de een of andere regeering afhankelijk is, en die uit een oorlog voordeel kunnen halen, zoolang kan ieder oogenblik de bom losbar sten! Laat leder, die weten wil, hoe het er op. 't oogenblik in de wereld uitziet, het boekje lezen van Seymour Cock: Het Oorlogsgevaar, uit het Engelsch vertaald, en het zal hem duidelijk worden, dat alleen een krachtige vredeswil, oplevende in de volkeren zelf, ons van een nieuwe oorlogshel kan red den. Hoe krachtiger die vredeswil zich ln een volk openbaart, hoe meer een regeering zich wel dubbel en dwars zal bedenken, eer zij een oorlog durft te ontketenen! Laat het volk daarom niet werkeloos de toekomst afwachten, maar begrijpen, dat het zelf daar medeverantwoordelijk voor is. De laatste oorlog heeft het ons nu toch wel genoeg geleerd dat het niet de vo£ken waren, die elkaar haatten en den oorlog wilden, maar dat het het volk is, dat altijd weer het gelag van den oorlog betaalt. On verschillig of een oorlog ten slotte gewonnen of verloren wordt, het volk verliest altijd, en wat het ergste Is: het volk verliest ook altijd aan zedelijke kracht: niets demorali seert meer dan een oorlog! Daarom, medemenschen, voelt uwe verant woordelijkheid! Ook hier geldt het weer:. „Wie niet voor ons is, is tegen ons". Er is maar één Godsdienst: die vafi de Liefde! Er is maar één vaderland: de geheelê wereld! Er ls maar één volk: de Menschheid! Dat Is de boodschap die wij de wereld moeten brengen. Alleen op dien grondslag is een blijvende vrede mogelijk. Dat ieder naar zijn beste krachten mede- werke om dat doel te bereiken! Namens het bestuur van den' Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, afd. Heemstede, Mevr. DRIJVER—TIMMER, secretaresse, Crayenestersingel 8. VOOR VEILIG VERKEER TE HAARLEM. In de circulaire, door de politie verstrekt inzake veilig verkeer, trof mij het volgende: Voor voetgangers: .Doopt niet op den weg of het rijwielpad, Indien er een voetpad of trot toir is". Dit is zeer zeker een behartigingswaardige wenk, doch de Commissaris van Politie ver geet, dat men soms door te laag hangende markiezen (dikwijls voorzien van zijstukken) gedwongen wordt, het trottoir te verlaten. In Haarlem zijn er heel veel markiezen, die te laag hangen, en de Commissaris van Politie, die verleden jaar hieraan al zijn aan dacht wijdde, moest nu ook eens handelend optreden, VOETGANGER. DE VERBINDING VAN AMSTER. DAM MET DEN BOVEN-RIJN, Voorstel van B. en W. van Am sterdam ten gunste van het ka naal door de Geldersche Vallei. In de Woensdagmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Amsterdam is rondgedeeld het volgende voorstel van B. en W., meldt de N. R. Crt.: De gemeenteraad, overwegende, dat zooals uit de correspondentie blijkt, de minister van waterstaat niet bereid is, de indiening te be vorderen van een wetsvoorstel tot den aanleg van het kanaal langs Wijk bij Duurstede; overwegende ,dat de minister zich echter bereid heeft verklaard te bevorderen, dat ten spoedigste een wetsvoorstel bij de Sta- ten-Generaal wordt ingediend voor den aan leg van een kanaal door de Geldersche Val lei, en dat de minister aan de bezwaren van het gemeentebestuur met betrekking tot de voorwaarden, welke hij aanvankelijk aan den aanleg van een kanaal door de Geldersche Vallei meende te moeten verbinden, in vol doende mate is tegemoet gekomen; overwegende dat de belangen der ge meente, inzonderheid die van handel en scheepvaart, vertraging in de totstandko ming van een behoorlijke scheepvaartverbin ding van Amsterdam met den Boven-Rijn niet gedoogen; besluit, B. en W. te machtigen, den minis ter van waterstaat mede te deelen, dat de gemeente bereid is, haar medewerking te verleenen aan den aanleg van een kanaal door de Geldersche Vallei, zulks met inacht neming van de voorwaarden en toezeggin gen, welke in de met den minister ter zake gevoerde correspondentie zijn vermeld

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12