UIT DE OMSTREKEN RAADSVERGADERING. RADIO-PROGRAMMA HAARLEM'S DAGBLADDONDERDAG 4 APRIL 1929 VELSEN EEN ONDERWIJS -QUAESTIE. B. en W. besluiten, 62 kinderen wegens plaatsgebrek niet tot de O. L. Scholen toe te laten. EEN ADRES AAN DEN GEMEENTERAAD. Naar aanleiding van het besluit van Bur gemeester en Wethouders om een aantal kin deren wegens plaatsgebrek niet toe te laten tot de O. L. scholen C en H is het volgende adres door de afdeelingen IJmuiden en Santpoort van Volksonderwijs, de afdeeling Kennemerland van het Nederl. Onderwijzers genootschap en de afd. Kennemerland van den Bond van Ned. Onderwijzers aan den Raad dezer gemeente verzonden: „Geven met verschuldigde gevoelens te kennen de afdeelingen IJmuiden en Sant poort van Volksonderwijs, de afdeeling Ken nemerland van het Ned. Onderwijzersgenoot schap en de afd. Kennemerland van den Bond van Ned. Onderwijzers; dat zij hebben kennis genomen van een besluit van B. en W. om aan de Openbare Lagere Scholen C en H niet meer dan res pectievelijk 42 en 84 leerlingen tot de nieuwe lsfce klassen toe te laten, hoewel aan ge noemde scholen voor respectievelijk 53 en 135 leerlingen plaatsing was gevraagd; dat zij meenen, dat er geen aannemelijke gronden kunnen worden aangevoerd om een zoo groot aantal leerlingen den toegang tot de Openbare Lagere Scholen te ontzeggen; reden waarom zij uw College dringend ver zoeken, gemotiveerd in bijgaande Memorie van Toelichting, alsnog die maatregelen te willen treffen, waardoor alle leerlingen, die zijn aangegeven voor genoemde eerste leer jaren, kunnen worden geplaatst". Bij het adres is gevoegd een uitvoerige toelichting. In deze toelichting wordt aller eerst verwezen naar de le alinea van art. 4 der Verordening tot Regeling van het Lager Onderwijs: „Om tot de gewone lagere scholen te kunnen worden toegelaten moeten de leerlingen op den dag der toelating den leeftijd van 51 '2 jaar hebben bereikt". Kennelijk heeft deze le al. van art. 4 de bedoeling, aldus wordt in de toelichting op gemerkt, als regel den leerlingen toegang tot de Openbare Lagere Scholen te verleenen, wanneer zij den leeftijd van 5 1 '2 jaar heb ben bereikt. Er moeten dan ook ongetwijfeld bij B. en W. zeer gegronde redenen bestaan om thans van den steeds gevolgden regel af te wijken. Voor zoover ons bekend zijn. in de gemeente Velsen steeds alle aangegeven leerlingen met 1 April of 1 September op de Ooenbare Lagere scholen toegelaten. Was de toeloop op een der genoemde data zoo groot, dat de bestaande schoolruimte niet toe reikend bleek, het getal aangegeven leer lingen te plaatsen, dan werden de noodige maatregelen getroffen om in de behoefte aan Weer eens een geheime zitting van 11/2 uur. Logiesgclegen- heid voor rondtrekkende school gaande jeugd. Speelterrein te IJmuiden. Interpellatie van den heer Roelse over gebrek aan plaatsruimte op de openbare la gere scholen. Openbare vergadering van den gemeente raad van Velsen op Woensdag 3 April, des avonds zeven uur. Voorzitter: de heer R. G. Rijkens, burge meester. Alleen de heer De Nobel is afwezig. Geheime zitting. Dadelijk na de opening gaat de raad in geheime zitting, die anderhalf uur duurt. Te half negen wordt de openbare vergade ring hervat. Vastgesteld wordt het kohier van de pre- cario-gelden dienst 1929. Ingekomen stukken cn mede- deelingen. In handen van B. en W. om advies wordt gesteld een verzoek van het bestuur der Gymnastiek- en Athletiekvereeniging „Olym- pia" te IJmuiden, om aan deze vereeniging cenige uren per week het gymnastieklokaal van school J te IJmuiden in huur af te staan. De oeververbinding. Een brief van het bestuur der Buurtver- eeniging „N. Zeeweg", te Velsen, waarin ver zocht wordt maatregelen te nemen om te komen tot een snelle en gunstige afwikkeling van het vraagstuk der oeververbinding, wordt eveneens in handen van B. en W. om advies gesteld. Verzoek om openbaarmaking. B. en W. stellen voor om voor kennisgeving aan te nemen een adres van H. Voorbraak, te IJmuiden, waarin deze vraagt het daarheen te leiden, dat de omtrent hem uitgebrachte rapporten worden gepubliceerd. De heer Visser merkt op, dat deze man veroordeeld is, zonder dat hij zich heeft kun nen verantwoorden. Spreker vindt het lo gisch. dat Voorbraak de gronden wil kennen, waarop hij is veroordeeld. Wethouder Dunnebier antwoordt, dat de adressant aan het college schriftelijk be richt heeft, dat hij bevredigd was met de behandeling. Spreker begrijpt niet, waarom Voorbraak nu opeens wederom een adres heeft gezonden. Hij wist precies, waarom B. en W. deze beslissing genomen hebben. De heeren Bosman en Maas vinden het jammer, dat adressant niet volkomen op de hoogte gesteld is, waarom hij ontslagen werd. De Voorzitter zegt, dat de Raad dit niet gevraagd had. De heer Vermeulen vindt het in het belang van Voorbraak, er tevreden mee te zijn. als hij alleen inzage van de rappor ten krijgt; wenscht hij daarna nog publica tie. dan moet hij de gevolgen daar maar van dragen. Met 14 tegen 10 stemmen wordt besloten, hc'. adres voor kennisgeving aan te nemen. Vragen van den heer Roelse. De heer Roelse heeft den volgenden brief aan den Raad gericht: „Ondcrgeteekende, lid van uwen Raad, verzoekt Uwen Raad machtiging, in de open bare raadsvergadering van Woensdag 3 April B. en W. tc mogen interpelleeren over de toelating tot de openbare lagere scholen van lokaliteiten te kunnen voorzien. Wat is re thans echter geschied? Het getal leer lingen, waarvoor cp 1 April plaatsing werd verzocht op de O.L. S. C. H en F was zoo groot, dat het aantal bestaande leerste leer jaren noodzakelijk diende te worden uitge breid. Het aantal bestaande le leerjaren was: Aan school C t met 41 leerlingen. H 2 met 45 en 44 leerlingen. F 1 met 38 leerlingen. Waarbij daarenboven nog een gedeelte van het le leerjaar aan school F Is samenge voegd met een deel der leerlingen van het 2e leerjaar, daar anders èn het le èn het 2e leerjaar meer dan 50 leerlingen zou bevat ten. Voor genoemde scholen werd met de zit- tenblijvenden mede, plaatsruimte gevraagd voor: school C 53 leerlingen, school H 135 en school F ruim 50 leerlingen. Aan deze scholen meenen adressanten, zouden dus dienen ge vormd te worden: aan school C 2 eerste leerjaren, aan school H 3 eerste leerjaren, aan school F 2 eerste leerjaren. B. en W. hebben gemeend, de urgent ge bleken uitbreiding niet te moeten doorvoeren tenminste aan de schooien C en H. Zij heb ben althans den toegang tot de school ge weigerd of zullen hem weigeren aan 11 leer lingen aan schooi C en 51 leerlingen aan school H. Het argument: gebrek aan school ruimte, kan aan deze scholen niet gelden want de vereischte lokalen zijn aanwezig. School C telt 9 klassen terwijl er ruimte is voor 13, school H telt 12 lokalen, terwijl er plaatsing noodig is voor 14 klassen. Dit te kort kan worden opgeheven door de twee niet meer in gebruik zijnde hulplokalen der D-scholen. Verder wordt er in het adres op gewezen, dat de Neutrale Schoolvereeniging met 121 leerlingen en 6 lokalen de verdere beschik king over 6 lokalen eener openbare school vraagt, (B. en W. stellen voor drie lokalen ter beschikking te stellen V) terwijl school H met totaal 538 leerlingen bij de bestaande 12 lokalen maar 1 hulplokaal mag bezetten, terwijl 1 hulplokaal leeg staat. In het slot der toelichting wordt er op aangedrongen B. en W. te verzoeken er nog zorg voor te willen dragen, dat de aange geven leerlingen aan de scholen C, H. en F. na de Paaschvacantie alsnog zullen worden geplaatst. de leerlingen, waarvoor op grond van te voren gepubliceerde gelegenheid tot Inschrij ving toelating tot die scholen was gevraagd, waarbij hij aan B. en W. de hieronder ver melde vraag zou wenschen te stellen: Welke maatregelen hebben B. en W. genomen om de plaatsing op de openbare lagere scholen dezer gemeente van alle leerlingen, waar voor tegen 1 April toelating tot dit onder wijs is gevraagd, zulks met handhaving van de inzake de maximale klassebezetting be staande regelen, te verzekeren?" In verband met de urgentie dezer aange legenheid verzoekt hij voor haar behande ling een zoodanige plaats op de agenda de zer vergadering, dat afdoening in deze ver gadering verzekerd zij". De Voorzitter verwijt den heer Roel se. dat hij altijd met voorstellen komt op den morgen van den dag, waarop een raads vergadering gehouden wordt B, en. W. zijn niet in de gelegenheid geweest, zich in deze zaak in te werken. Op die manier stuurt de heer Roelse altijd de agenda's in de war. Spreker meent, dat de Raad er toch prijs op zal stellen, het advies van B. en W. te hoo- ren. Hij stelt dus voor, deze zaak in handen van B. en W. om advies te stellen. De heer Roelse kan niet veronderstel len, dat B. en W. met deze zaak niet bekend zouden zijn. Spreker heeft toch in de laatste commissievergadering gezegd, dat hij deze zaak aan de orde zou stellen. De heer Vermeulen geeft in overwe ging. den heer Roelse gelegenheid te geven, zijn interpellatie te houden; dan kunnen B. en W. later antwoord geven. De Voorzitter kan dit niet toestaan. Dat lokt weer discussie uit, zoodat er een hopelooze verwarring kan ontstaan. Hij ont raadt den raad met nadruk, de interpellatie toe te staan. Met 13 tegen 11 stemmen schaart de raad zich aan de zijde van den heer Roelse. De Voorzitter zal de interpellatie dan aan het slot van de agenda zetten. Hij deelt mee, dat B. en W. natuurlijk niet zullen ant woorden. Geschenk aan de gemeente. Door mevrouw A. S. J. Rijkens-van Slooten te Santpoort, echtgenoote van den Burge meester, Is aan de gemeente als geschenk aangeboden een fotogravure van H. M. de Koningin-Moeder naar een ets van Toorop. B. en W. stellen den Raad voor, dit ge schenk onder dankbetuiging te aanvaarden. Aldus besloten. Opleiding van straat- makers. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op een verzoek van den Alg. Ned. Straatmakersbond inzake opleiding van straatmakers en hot treffen van een regeling inzake de belooning. Aldus besloten. Verhuur ziekenbarak te IJmuiden. B. en W. stellen voor, in te willigen een verzoek van den heer J. W. van Oosterom, hoofd van school E, om van de gemeente in huur te mogen ontvangen de ziekenbarak te IJmuiden, met inventaris, teneinde dit ge bouw te bestemmen als logiesgelegenheid voor rondtrekkende schoolgaande- en school vrije jeugd. Het komt B. en W. voor, dat de bevordering van de jeugdbeweging mits in goede banen geleid behoort tot de so ciale taak van de gemeente. In de barak bevinden zich nog enkele over tollige kleedingstukken van geringe waarde, welke voor de gemeente niet meer van be lang zijn. B. en IV. zijn voornemens die te verstrekken aan „de Lichthoeve" en vertrou wen, dat de Raad daartegen geen bezwaar heeft. Mevrouw Van Veen juicht het toe, dat de gemeente Velsen in dezen vóór gaat. Zij geeft echter in overweging, de leiding niet in handen van een persoon, maar aan een lan delijke organisatie te geven. De heer Vermeulen zal tegen dit voor stel stemmen. Hij vindt dit geen zaak voor de overheid, maar voor het particulier initia tief. Hij meent, dat de Raad van Velsen wel eerst de kat eens uit den boom mag kijken. De heer Maas deelt mede, dat ook de R.-K. raadsfractie tegen zal stemmen. Deze beweging zal leiden tot een ongecontroleer de beweging van de rijpere jeugd. Ook om dat het de uithuizigheid der jeugd aanwak kert. is spreker tegen dit voorstel. De heer Ten Broeke vraagt, of ook an dere kinderen van deze barak gebruik kun nen maken en tot wien zij zich daartoe moe ten wenden. De heer Groeneveld bepleit aanne ming van het voorstel, ook omdat een op voeder der jeugd als de heer Van Oosterom zich achter deze zaak geplaatst heeft. Men moet dit mooie werk niet hinderen. Ook de heer Sluiter zal het toejuichen, als het voorstel wordt aangenomen. Dan kunnen kinderen uit andere gemeenten een indruk van Velsen en IJmuiden krijgen. De kinderen van Velsen krijgen dan misschien ook nog eens de gelegenheid, naar andere gemeenten te gaan. De Voorzitter zou het betreuren, als in deze zaak ook de politiek gehaald wordt. Het geldt hier een mooie zaak, die vertrou wen verdient. Men kan toch eens gedurende een jaar zien, hoe het gaat. Ook Wethouder Schilling adviseert tot aanneming van dit voorstel. Nederland is op dit gebied volgens hem nog achterlijk. In vele andere landen bestaan jeugdherbergen. Op die manier kuxxnen ook kinderen van minder-gegoeden eens wat van ons land zien en dat nog wel voor een koopje. Spreker is er ook verheugd over, dat de gemeente Vel sen (zij het ook op particulier initiatief) voorgaat. Hij zou het betreuren, als de raad dit voorstel niet met algemeene stemmen aannam. De Voorzitter merkt nog eens op, dat B. en W. toezicht houden. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 15 tegen 9 stemmen. Overplaatsing van onder wijzend personeeL B. en W. deelen den Raad mede, dat zij het in het belang van de goede verhoudin gen en van het onderwijs aan school D I gewenscht achten den ondex-wijzer D. de Vries over te plaatsen en wel naar school G te Velsen. In verband hiermede stellen B. en„W. voor, ingaande 9 April 1929 te besluiten tot de na volgende overplaatsingen: de onderwijzeres J. SmitHoogenboom van school G te Vel sen naar school D te IJmuiden; de onder wijzeres T. H. A. Gosses van school C naar school D I te IJmuiden. De raad vereenigt zich hiermede. Aanleg van een weg. B. en W. stellen voor, aan F. J. Kockx te Beverwijk en W. Thunnissen te Heemstede vergunning te verleenen tot het aanleggen van een weg te IJmuiden en met hen een grondruillng aan te gaan. Wordt goedgekeurd. De heer Vermeulen wil geacht worden te hebben tegengestemd, omdat hij deze rui ling niet in het belang der gemeente acht. Verkoop van gemeentegrond. B. en W. stellen voor, te verkoopen aan L. P. Thiery te Driehuis een gedeelte bouwter rein ter grootte van ongeveer 175 M2., lig gende op den hoek van den Zeeweg en de Beukenstraat te IJmuiden voor den prijs van 8.50 per M2. Wordt goedgekeurd. Verhuur van een woning. Goedgekeurd wordt een voorstel van B. en W. om de woning Stephensonstraat 8 te IJmuiden voor 8 per week te verhuren. Tochtramen in School J. B. en W. stellen voor, de vier lokalen van school J, die niet op de gewenschte tempe ratuur kunnen worden gebracht, van tocht ramen te voorzien. De kosten worden ge raamd op 900. Wordt goedgekeurd. Uitbreiding Da Costaschool. B. en W. stellen voor, aan het bestuur van de Vereeniging tot oprichting en instand houding van scholen voor lager- en meer uit gebreid lager' onderwijs te Velsen, grond over te dragen ten behoeve van de uitbrei ding der Da Costaschool te Velsen, noodig geworden in verband met de toeneming vaxi het aantal leerlingen. Wordt goedgekeurd. Natuur- en Landschapsschoon in Nederland In verband met het groote belang, dat de ze gemeente heeft bij 't behoud van natuur schoon, stellen B. en W. den raad voor de gemeente te doen toetreden als lid der Fede ratie voor het behoud van natuur- en land schapsschoon in Kennemerland, tegen een contributie van 35 per jaar. Wordt goedgekeurd. Leermiddelen school H. B. en W. stellen voor, een extra-crediet van 700 toe te staaxi voor aanvulling en vernieuwing der leermiddelen van school H te IJmuiden. Het credxet wordt verleend. Speelterrein te Umuiden. B. en W. stellen voor, hen te machtigen, met het Rijk een overeenkomst te sluiten be treffende een speelterrein te IJmuiden aan de Noordoostzijde van de Visschershaven al daar. Dé Raad vereenigt zich hiermee. Boventallige leerkrachten. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W. tot vaststelling der vergoeding aan de besturen van twaalf bijzondere scholen voor boventallige leerkrachten over 1927. Uitbreiding Cort van der Linden-school. B. en W. stellen voor, ten behoeve van de uitbreiding der onder beheer der Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omstreken" staande P. W. A. Cort van der Llndenschool te IJmuiden beschikbaar te stellexx in bruik leen drie lokalen van school A II, zulks met ingang van den datum, waarop de thans in aanbouw zijnde UL.O.-school in gebruik zal worden genomen. Wordt goedgekeurd. Aanschaffing schoo'meubelen. B. en W. stellen voor, aan het bestuur van de R.-K. Schoolvereeniging „St. Laurentius", te IJmuiden, een bedrag van 711.67 te ver leenen voor de aanschaffing vaxx schoolmeu- belen. Wordt verleend. SchooTrege!lng met Beverwijk. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. betreffende de aanvrage aan Ged. Staten om machtiging tot het treffen van een ge meenschappelijke regeling omtrent de toela ting van leerlingen uit de gemeente Velsen op openbare lagere scholen te Beverwijk. De heeren Visser en De Vries verkla ren zich tegen dit voorstel. Het voorstel wordt aangenomen. Interpellatie-Roeïse. De heer Roelse krijgt nu gelegenheid om zijn interpellatie over de plaatsing van leerlingen op de openbare lagere scholen te houden. Hij meent, dat er een oplossing ge vonden moet worden opdat de ouders niet gedwongen worden, hun kinderen tegen hun zin naar bijzondere scholen te zenden. Spre ker meent, dat er ruimte voor het openbaar onderwijs in Velsen te kort is. Er kunnen voor dit onderwijs toch hulplokalen worden aangewezen. Spreker vraagt of B. en W. maatregelen willen nemen, dat alle kinderen voor wie plaats gevraagd wordt, geplaatst kunnen worden, ook al zou het van de ge meente financieele offers eischen. De Voorzitter verklaart hiermede de interpellatie voor gesloten. Hij vraagt, of de heer Roelse zijn denkbeelden nog eens schrif telijk bij B. en W. wil Indienen. Het voorstel betreffende de reorganisatie van de brandweer wordt wegens het verge vorderde uur weer aangehouden. Te half elf wordt de vergadering gesloten. HAARLEMMERMEER OPENBARE VERGADERING Öp Zaterdag 6 April a.s. zal in hotel ,De Beurs" te Hoofddorp een openbare vergade ring worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer Ds. Zandt, Hervormd predikant, lid van de Tweede Kamer der Staten-Genex-aal met het onderwerp: „Waar om Staatkundig Gereformeerd?" POLDERVERKIEZING Op Donderdag 11 April zal !n het Polder huis te Hoofddorp een stemming plaats hebben ter verkiezing van vier Hoofdinge landen van den Haarlemmermeerpolder we gens periodieke aftreding van de heeren Ir. L. M. A. van Loon, W. J. van Gulpen en J. C. Gehrels, die weder herkiesbaar zijn en ter voorzienixxg in de vacature ontstaan door de benoeming tot Heemraad van den heer C. M. Verkuijl. ONDER EEN ZAAIMACHINE Een zoon van den landbouwer B. te Abbe- nes had het ongeluk doordat het paard op hol sloeg onder een zaaimachine te gera ken. De jongen werd over een grooten afstand meegesleurd en bekwam inwendige ernstige kneuzingen. Zijn toestand is thans tamelijk wel. HET DORP ZWANENBURG. Er is in het dorp Zwanenburg bij Halfweg in de laatste jaren, veel gebouwd en het is er een aardig complex geworden. De lanen zijn goed aangelegd en het geheel heeft een echt-landelijk karakter behouden. De meeste huizen zijn eenvoudige, vrije landhuisjes, omgeven door een aardig tuintje De vereeniging „Plaatselijk Belang" is steeds ijverig om de dorpsvex-fraaiïng te be vorderen; zoo heeft zij onlangs een paar flinke banken, aangekocht om die te doen plaatsen in het plantsoen, in de Lindenlaan en nu heeft zij weer het Initiatief genomen om de bewoners aan te sporen onx veel zorg te besteden aan aanleg en onderhoud van deze voortuinen. Een wedstrijd is georganiseerd en in de maand Juli zal een commissie gaan op nemen wie den tuin voor en naast zijn hxxis het fraaist heeft in orde gebracht. De secre taresse mevrouw Cohende Mosch is in volle actie en ook onze burgemeester heeft zijn instemming betuigd met dit goede doel. BLOEMENDAAL BAZAR VROUWENBOND. Woensdagmiddag werd in het gebouw der Bloemendaalsche Schoolvereeniging door me vrouw Schiefferdecker de bazar geopend ten bate vaxi het babyhuis van de afdeeling Haarlem van den Ned. Vrouwenbond tot ver hooging van het zedelijk bewustzijn. Allereerst bedankte mevrouw Schieffer decker alle dames, die met zooveel liefde en toewijding geholpen hebben, de „Naaister dames", exi de vele anderen, die rijke giften geschonken hebben. Den heer v. Basten, ging spr. voort, zijn wij zeer dankbaar voor de aankleeding der zalen en alle leveranciers voor hetgeen ze toezon den. Het babyhuisje bedoelt een toevluchtsoixrd te zijn voor onverzorgde-babies.Kan men zich iets voorstellen dat meer recht heeft op ons medegevoel, vooral van vrouwen dan dit be grip: een oxxverzorgde baby, een kindje, waar van de moeder gestorven is, of waarvan de moeder om welke reden dan ook niet in staat is te zorgen? Een echte baby onder leiding van mevr. v d. Valk bood mevr. Schiefferdecker bloemen aan, als erkentelijkheid van alle kindertjes die in de toekomst geholpen zullen worden. Alle aanwezigen begaven zich hierop naar de verschillende stands om het ingezondene te bezichtigen. SANTPOORT. TOONEEL. Ondanks het feit, dat de tooneelvereenx- ging „Ons Genosgen" het niet bij één of twee uitvoeringen per seizoen laat, treedt zij telkenmale weer voor goed bezette zalen op, wel een bewijs, dat men haar streven om te komen tot «en geregelde vertooning van goede tooneelstukken weet te waardeeren. Voor haar laatste optreden in dit seizoen had „Ons Genoegen" gekozen „Hanna" een drama in 3 bedrijven. De titelrol is hier de gewichtigste en mst de vertolking hiervan staat of valt het stuk grootendeels. „Ons Ge noegen" heeft het in dit opzicht getroffen, doordat zij tot haar leden mag rekenen me vrouw Rensen-Huisse. In het eerste bedrijf zagen we haar als echtgenoote en moeder, die smacht om als zangeres eer en roem te oogsten en daarvoor haar man en kind wil opofferen. In het tweede bedrijf was zij de berouwvolle, die op het toonesl wel eer en roem, doch geen geluk had gevonden. Ixx het derde bedrijf treffen wij haar aan in het ziekexxhuis, waarin zij met een hevige her senschudding is opgenomen. Hier Yindt zij geen genezing, doch wel haar man en kind weder. Deze rol heeft mevr. Rensen zeer goed ver tolkt. Alleen in de ziekenhuis-scène leek ons haar spel nu en dan niet geheel een afspie geling van de werkelijkheid. Trouwens in deze ziekenzaal gebeurden meer dingen, die naar onze meening niet met de werkelijk heid strookten, waarin echter de schrijver ook niet vrij uitging. Zonderen we dit ech ter uit, dan mag van een uitnemende weer gave gesproken worden. Haar echtgenoot, de heer Zaal. had even eens een goede opvatting van zijn rol. Voor al in het tweede bedrijf, als hij zijn echtge noote, die hem moedwillig verliet, niet meer in genade wil aannemen, was hij op dreef. De overige rollen waren alle van mixider omvang. Van deze noemen wij den heer De Graaf als iixipressario in het bijzonder. Een hartelijk, welgemeend exi verdiend ap plaus klonk na elk bedrijf. Na de pauze werd opgevoerd „Het wegge stopte pleegkind", een vrooUJk spel in 2 be drijven. HILLEGOM STRATEN EN PLEINEN. De westzijde van de van den Endelaan is voor het rij verkeer afgesloten; de eerste werkzaamheden voc- het bitximeeren van dezen weg zijn begonnen. De gemeenteraad heeft verleden jaar hiervoor f 10.000 beschik baar gesteld. De Oostzijde van de dubbele laan wordt door de gemeente in eigen beheer verbeterd. Nu de gekochte motorwals Is aangekomen, zal dit nieuwe werktuig daar werk vinden. Er is ook begonnen met het rooien der boomen in den Houttuin. Deze moeten ver dwijnen voor het verkeer. Als er straks een klein pleintje met heesters en bloemen aan gelegd is, zal blijken of de ruil goed uitvalt. De gerooide boomen worden geplant in de van Tetsstraat, den nieuwen weg van de Weeresteinstraat naar het Veilingsgebouw, waar sinds de Dloemententoonstelling nog sparrenstammen stonden. IJMUIDEN. HOOGOVEN-TOONEEL De Vereeniging Hoogoventooneel geeft Dinsdag 9 April een uitvoering in Flora aan den Zeeweg. Opgevoerd zal worden „de Lij densweg" van Felix Philippi en het blijspel „O, die Neus" van G. Krans en J. Niedt. DE SLUISBOUW Het leveren en aanbrengen van drijfbal- ken voor de muren van de nieuwe schut sluis is opgedragen aan de N.V. Aannemings bedrijf voor Waterwerken te Buiksloot (Am sterdam) voor 81871. VRIJDAG 5 APRIL, HILVERSUM, 1071 RL ,.|j 10.00 Morgenwijding. 12.15 Concert door het A.V.R.O.-Trio. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Declamatie door Marie E. v..Ammers— Wafelbakker. 3.45 Gramofoonmxxziek. 4.00 Microfoondebutanten (zang en piano). 5.30 Radiopraatje. 6.00 Concert door het Avro- Trio. 7.15 Schippersles. 8.00 Concert. De staf- muzxek van het 6e Regt. Infanterie Breda.. J. D. Rahusen, zang. 10.00 Persber. 10.15 AansL van Leeuwarden. Stedenkennisma- king-avond. Omroep-orkest oJ.v. Nico Treep. Hélène Cals, sopraan. HUIZEN, 339,8 M. Na 6 uur 1852 DL 11.00 N.CR.V. Korte Ziekendïenst o.I.v. Ds. A. J. Worragoor. 11.30 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Concert door het KR.O.- Trio. 1.15 KR.O. Gramofoonmuziek, 3.00 K, R.O. Vrouwenuixrtje. 4.00 N.CR.V. Gramo foonmuziek. 5.00 N.CR.V. Concert door een strijktrio. Beethovenmuziek. 6.40 KR.O. Txxinbouwpraatje door J. v. Roosmalen: De nieuwe richting in verband met het tekort aan boerderijen. 7.00 KR.O. Spr. H. J. de Bakker uit Poeldijk: Glascultxires. 7.30 V.P, RO. Sprs.: Ds. H. C. v. Wijngaarden: Wils kracht en wilsvrijheid (Wat gelooven en. denken Vrijz. Protestanten? 8). Mej. E. C. Knappert: Volksopvoeding (1). Voordracht door Mevr. H. Roland Holstv. d. Schalk, Met medew. van solisten. DAVENTRY, 1562 RL 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuizek. 12.20 Sonaten voor viool en piano. 12.50 Orgelconcert. 1.20 Orkestcon- cert. 3.20 L.'.cht ox-kestconcert. B. Blakstad, alt. J. Donovan, saxaphon. Orkest. 4.50 Or kest-concert. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Landbcf wber. 7.05 Piano muziek van Schumann. 7.20 Lezing: Seen on the screen. 7.35 Mixziek. 7.45 Lezing: Reac tion. 8.05 C. Shapre, cello. 8.20 Arne-concert. G. Knight, sopraan. V. HelyHutchinson, piano, orkest. 9.20 Nieuwsber. 9,35 Causerie. 9.50 Nieuwsber. 9.55 „Ultimatum", hoorspel van C. Léwis. 11.25 Een verrassing. 11.40 Dansmuziek. PARUS „RADIO-PARIS", 1744 M- 12.50 Okesteoncert. 4.05 Orkestconcert. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Gramofoonmuziek ,La Coutxn,e-Boussey"-platen. 8.50 „Die Wal- küre", opera van Wagner. LANGENBERG, 462 RL 9.35 en 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25 Or- kestconcert. 5.05 Lenteconcert. 7.20 Concert. Werag-orkest en -koor. I. d. pauze: De Deutsche Tanne", een idylle. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1649 RL 11.20 Lezingen. 4.20 Orkestconeert. 5.20 Lezingen. 7.20 Marchen voor orkest. 3.2„ Le zing. Daarna orkestconcert. HAMBURG, 395 RL 9.50 Gramofoonmuziek. 10.50 Muziek v. scholen. 4.20 Kinderconcert. 5.20 Orkestcon cert. 7.20 Paganxni-concert. Dr. Brückner, viool. Norag-orkest. 8.20 Lente-daxxsmuziek 11.10 Sluiten. BRUSSEL, 512 RL 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek# 8.35 Orkestconcert. 10.35 Sluiten.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6