HAARLEM'S DAGBLAD BlllTENLANDSCH OVERZICHT HET NIEUWE MELKBESLUIT LETTEREN EN KUNST DR. SEIPEL TREEDT AF PERSOONLIJKE MOTIEVEN DE OORZAAK. DONDERDAG 4 APRIL 1929 DERDE BLAD Belangrijke bepalingen voor een betere melkvoorziening De directeur van den Keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem, verzocht ons het volgende te plaatsen. Nadat het Melkbesluit eenige jaren in werking was. is gebleken dat hier en daar in het besluit leemten bestonden en dat het gewenscht was eenige wijzigingen en aan vullingen aan te brengen. Zoo is dan thans met Ingang van 18 Maart J.l. met intrek king van het oude besluit, een nieuwe Melk- besluit in werking getreden, hetgeen als Staatsblad no. 43 in druk is verschenen. Ook al zal onder werking van dit besluit, de melkvoorziening nog niet binnen korten tijd ideaal te noemen zijn, het is niet te ont kennen, dat met het aanbrengen der ver anderingen een stap in de goede richting ge daan is. Juister zou zijn te zeggen, dat op grond van de vastgestelde regeling, goede stappen gedaan kunnen worden, want voor een belangrijk deel hangt van Burgemeester en Wethouders der verschillende gemeenten af óf verschillende artikelen van het Melk- besluit in hun gemeente van toepassing zul len zijn. Wanneer nu de wijzigingen, welke meer van redactioneelen aard zijn, buiten be schouwing worden gelaten, omdat deze van weinig ingrijpend belang zijn, zijn de aan gebrachte wijzigingen in hoofdzaak tot en kele punten cn wel de volgende terug te brengen: Vergunning: Krachtens het oude Melk- besluit konden Burgemeester en Wethouders het noodig verklaren, dat iedere merkver- kooper, die melk vervoert of ten verkoop in voorraad houdt, in het bezit was van een vergunning. Deze bepaling is ook thans weer opgenomen, maar in zooverre gewijzigd, dat de vergunning alleen wordt afgegeven in dien o.a. het bedrijf aan de in art. 31 van het Melkbesluit gestelde eischen voldoet. Ter wijl dus vroeger een vergunning tot den ver koop van melk betrekkelijk gemakkelijk te verkrijgen was, is nu iedere melkverkooper verplicht eerst aan de minimum eischen te voldoen en is daardoor de gelegenheid ge opend den melkverkoop door personen, die niet over een behoorlijke lokaliteit beschik ken te bestrijden. Daar het bedoelde artikel in het vorige Melkbesluit door de besturen van zeer veel gemeenten en o.a. van vrijwel alle gemeen ten in het keuringsgebied Haarlem werd toe gepast, zal vrij zeker in alle gemeenten van dit gebied, ook de nieuwe vergunning-bepa ling van toepassing zijn en iedere melkver kooper dus in het bezit moeten komen van een nieuwe vergunning. Alle oude vergun ningen zijn vervallen. Het aantal gevallen, waarin een vergunning niet noodig is, is nog geringer dan onder het oude besluit (b.v. wie uitsluitend flesschen gepasteuriseerde melk verkoopt). Lokaliteit. In art. 31 zijn de bepalingen op genomen, waaraan de lokaliteiten bij den verkoop van melk moeten voldoen. In tegen stelling met de toepassing van het artikel betreffende de vergunningen, hangt de toe passing van dit artikel, behoudens enkele uitzonderingen, niet van de gemeentebesturen af. In het algemeen kan gezegd worden, dat de eischen ver scherpt zijn. hetgeen volstrekt niet overbodig was. Het. bewaren en bewerken van melk in kleine schuurtjes met houten vloeren, in keu kens. gangen en portalen, is verboden, terwijl in bijzondere maar niet speciaal genoemde omstandigheden, lokalen onge schikt kunnen worden verklaard. Uitdrukke lijk is o.a. voorgeschreven, dat de melkver kooper door huur of eigendom, de beschik king moet hebben over een behoorlijk lokaal en dat die lokalen voorzien moeten zijn van harde en effen vloeren, zoodat bodemver ontreiniging voorkomen wordt; slechts voor winkels is deze bepaling niet vereischt, hoe wel toepassing van steenen vloeren ook daar wel gewenscht is. Op grond van de aangebrachte wijzigingen, zullen in verschillende gevallen spoedig ver beteringen in de lokalen der melkverkoopers moeten worden aangebracht- In hetzelfde artikel is ook opgenomen een lijst van de waren, welke naast melk mogen worden ver'i oht. Deze is thans iets uitge breider dan vroeger en omvat de volgende levensmiddelen: Boter, margarine. kaas eieren, brood, verpakte koek. beschuit, con sumptieijs. cacao, chocolade, koffie, thee, sui ker, zout, koekjes in blik of glas verpakt, vet ten en oliën (bedoeld in artikel 1, eerste lid van het Oliën - en Vettenbesluit, St.bl. 1926) en die in luchtdicht gesloten verpakking worden bewaard, behandeld of in voorraad gehouden. Evenals vroeger kunnen Burgemeester en Wethouders in bijzondere gevallen vrijstel ling tot den verkoop van andere waren ver- leenen, deze vrijstelling kan echter slechts vóór 1 Juni a.s. verleend woraen, terwijl na tuurlijk slechts zij, die overigens aan rede lijke eischen voldoen en reeds lang bepaalde andere waren»verkochten, voor eenige vrij stelling in aanmerking zullen kunnen ko men. Voor nieuwe melkverkoopers is de vrij stelling dus uitgesloten. Nieuwe zaken. Een geheel nieuw artikel (32) is in het Melkbesluit tusschengevoegd en wel met de bedoeling om ten verbetering in den melkhandel te verkrijgen door stren gere eischen te stellen aan nieuwe melk zaken. Daar door toepassing van dit artikel welke ook aan Burgemeester en Wethouders is overgelaten, voorkomen wordt, dat melk verkoopers hun bedrijf met nauwelijks vol doende middelen beginnen en anderzijds in de bestaande zaken bij verbouwing, ver plaatsing, enz. verbeteringen zullen worden aangebacht, is te verwachten dat zoo lang zamerhand een betere toestand zal ontstaan. In vele gemeenten, althans in de grootere, zal dit artikel wel toepassing vinden. Aan hen, die onder dit artikel vallen en aan de gestelde eischen voldoen, wordt ten bewijze daarvan een schriftelijke verklaring afgege ven, welke desve'rlangd aan de bevoegde ambtenaren getoond moet worden. Andere aanvullingen. In een gewijzigd artikel wordt thans, behalve het tappen van melk uit een kraan, toegestaan gebruik te maken van een kan met een inhoudsmaat van ten hoogste 10 Liter en voorzien van een schenktuit, welke buiten gebruik zijnde, goed afgesloten kan worden. Dergelijke kannen zijn reeds In den handel en worden hier en daar gebruikt, inplaats van emmers waaruit bij het afleveren der melk geschept moet worden. Werd in de praktijk het hebben van roer- ders alleen in melkbussen, voorzien van een kraan, vereischt, hoewel de wettelijke bepa ling verder ging, thans is de eisch tot die gevallen beperkt. Wel wordt nu verlangd dat de roerder buiten het deksel' uitsteekt, het geen voor een goed gebruik noodig Is. HET TOONEEL. VEREENIGD TOONEEL. DE TROUWE NIMF. Tooncelspel in 3 bedrijven door. Margaret Kennedy en Basil Dean. Het circus Sanger, Het zilveren Hok, Het Conflict, 2$po zijn de titels der drie „hoofd stukken" van De Trouwe Nimf. Net dus als in een boek! Zij geven den oorsprong van het ontstaan van dit tooneelspel aan. Ook zonder dat wij het geweten hadden, zouden wij aan alles hebben bemerkt, dat „De Trou we Nimf" uit een boek getrokken is. Reeds dadelijk dat eerste bedrijf is een „vervolg" en geen „begin". Die familie Sanger heeft een geschiedenis, welke wij niet kennen! Wanneer wij de Sangers voor het eerst in de Karindehütte ontmoeten, zijn zij voor ons vreemd, wat zij voor de lezers van het boek natuurlijk niet meer zijn. Dat eerste hoofd stuk is een „fragment", zooals ook de vol gende hoofdstukken het zijn. Het is het na deel van bijna alle uit boeken getrokken too- neelstukken; men voelt onmiddellijk, dat zij n'et organisch gegroeid, doch in elkaar 2ijn gezet. De hoofdstukken van De Trouwe Nimf zijn boeiender dan het geheel. Want de geschie denis van Lewis Dodd, den componist, die in de Karindehütte, in het Bohème-milleu der Sangers zich gelukkig gevoelt en liefde opvat voor de kleine Teresa Sanger en die later, wanneer hij in Engeland met de rijke Florerice Churchill getrouwd is, de tralies van zijn „zilveren hok" verbreekt door met de kleine Tessa naar het „vaste land" terug te keeren om haar dan dadelijk op de eerste étappe eenpersoonskamer te Brussel voor altijd te verliezen, is allerminst vrij van sentimentaliteit en ook niet bepaald over tuigend. Het is geheel en al het verhaaltje van een „mooi Engelsch boek". Lewis Dodd en de Kleine Tessa inetressee- ren ons eigenlijk maar matig en ontroeren ons nog minder. En dat zouden zij toch moe ten doen als zij levende menschen en niet enkel maar figuren uit een mooi boek waren. Wat in „De Trouwe Nimf" boeide, althans de aandacht vasthield, dat was het milieu, waarin deze geschie^nis van Dodd en de Kleine Tessa zich afspeelde, eerst die Bo- hème-familie der Sangers, zoo levendag en *frisch geteekend en zoo levendig en frisch ook ten tooneele gebracht, en later de alle scheppingskracht doodende omgeving van Lewis Dodd in Engeland met als hoogtepunt de muzikale soirée in haar caricaturale be lachelijkheid. Het bijwerk was eigenlijk in dit stuk het belangrijkst. In dit bijwerk heeft Het Vereenigd Tooneel onder de knappe regie van mevrouw Ra- nucci-Beckman ook heel veel bereikt. Het was trouwens als geheel een voortreffelijke voorstelling! In de Karindehüt.te welk een aardige illusie gaf dat décor! was zeker de levendige, drukke bewegelijkheid van de Bohêmien-familie! Het was qua ensemble uitstekend met levendig, natuurlijk spel vooral van de jonge krachten, zooals van Elsbeth May die als Pauline het tweede tafereel met haar temperamentvol, sterk spel heel mooi afsloot van Nell Knoop met een hartelijk, lief accent als Kat.e, van Georgette Hagedoorn die later werkelijk zeer verdienstelijk douDletrde de rol van Lydia Mainwaring en een prachtige, fijne tyoeering van een Joodsch bezitter van 17 schouwburgen door Johan Kaart! De rene- titie van het zangsoei was een voortreffelijk staaltje van ensemble-spel. dat culmineerde in het door Willy Haak en Cees Laseur zeer stemmingsvol gespeelde „duet". De muzikale soiree zou wellicht met een weinig tempering van bet caricaturale vooral door Cruys Voorbergh nog raker en feller zijn, maar ook zoo was dit fragment zeer amusant en van regie voortreffelijk. En nu de twee hoofdpersonen: Willy Haak en Cees Laseur! Willy Haak, die na „Voulez- vous Jouer avec mol?" met de kleine Tessa, voor het eerst weer een belangrijke rol kreeg, heeft deze kans niet voorbij laten gaan. Wat vooral trof in haar spel, was het teere, jonge en reine! Dat zij voor mij heel den avond meer een heldinnetje uit een boek bleef, ligt niet aan de actrice. Zij speelde de rol in een min of meer etherische sfeer en had wel haar mooiste momenten, wanneer de liefde haar hart beroerde. Cees Laseur was voor deze kleine Tessa misschien wat zwaar en forsch en zijn liefde voor haar leek mij minder spontaan en echt dan die van haar, maar hij was wel volkomen de wat on handige, onconventioneele musicus. Toch werd deze Lewis Dodd meer uiterlijk goed gespeeld dan dat hij mij innerlijk sterk be leefd leek. Mies Elout toonde in de rol van de rijke Florence Churchill een aanmerkelijken voor uitgang. Ik heb in haar spel, dat nog wel niet geheel vrij is van schoolsche allures, zeer veel kunnen waardeeren. Het spel van Johan Kaart roemde ik reeds. Het was kostelijk van geestige, fijne typeering en zijn zingen alleen met het nasale stemgeluid bij de repetitie in het eerste tafereel ontketende telkens weer een onbedaarlijk pleizier in de zaal. En toch was dit heel sober, zonder chargeering of effectbejag! Het bezoek, dat wij na de goede pers, welke de opvoeringen te Amsterdam en Den Haag hebben gehad, zeer groot hadden verwacht, stelde te leur. Dat is wel ontmoedigend voor de directie van onzen schouwburg! Zou Fi- delio dan toch in zijn Haarlemmer Halletjes gelijk hebben gehad, toen hij schreef dat een meer intensieve reclame voor den schouw burg noodig is? Het succes was bijzonder groot, ja, aan het slot zelfs uitbundig te noemen! J. B. SCHUIL. „VIER AVONDEN NEDERLANDSCHE DANSKUNST" De eersfe avond In het Muziek- lyceum te Amsterdam. Ten vorlgen Jare heeft men getracht te toonen hoe en tot op welk peil de danskunst zich in ons land ontwikkeld heeft, Mr. Merckelbach hield in het Centraal-theater een inleiding en drie danseressen, Gerie Fol- mer, Flor Rodrigo en Meina Stratingh illustreerden de uiteenloopende meeningen. Thans zijn „Vier avonden Nederlandsche danskunst" georganiseerd met hec doel een zoo volledig mogelijk overzicht te geven, zoowel van hetgeen zich thans op het gebied der solo-dans gevormd heeft, als van wat nog in ontwikkeling is. Daar ledereen die danst of meent te kunnen dansen vrijelijk als deelnemer werd toegelaten, was het te verwachten, dat naast fraaie danskunst ook dilettantisme geboden zou worden. En de eerste avond van den cyclus, die Woensdag avond gegeven werd, bevestigde deze mee ning want bij enkele der zes danseressen was het dansen soms technisch lang niet volmaakt, was nog niet die beheersching van 't geheele lichaam, die soepelheid ver kregen die toch een eerste verelschte is. Darja Collin, een onzer meest persoon lijke danseressen is goed geschoold, werkt licht en vlug, met strakke, gedragen geba ren of lenige losse wendingen. Veerkrachtig is haar dansen, speelsch soms, zooals in de boeiende Finale van Dvorak, juichend en le venslustig zooals Danslied het toonde. Want deze danseres heeft de zeldzame en bekoren de eigenschap, dat zij vreugde brengt in haar dans. Corrie Hartong, een nieuwe verschijning, bleek een danseres van talent te zijn. Zij zoekt haar kracht in den gebarendans, en sterk van expressie, boelend door de mooi- gecomponeerde bewegingen, met straffe arabesken waren de dans met de trom „De „Da roep" en „De toon". Haar andere dan sen wezen op de Duitsche opleiding, deden denken aan Mary Wigman, waren mooi, rijk. En de andere danseressen? Er was een sterke wil iets goeds te geven, doch 't lichaam leende zich hiertoe veelal te weinig, was niet genoeg geoefend. Bertha Elenbaas die het vorige jaar toen zij in den Amst-er- damschen stadsschouwburg optrad nog sterk den Invloed van Gertrud Leistikow verried bleek een eind vooruit gegaan te zijn, had het persoonlijke in haar dans weten te brengen. Haar Roemeensche volksdansen, eerst ingehouden, soepel, maar dan vurig, vol vaart, een belofte inhoudend. En wij zijn verlangend naar de volgende avonden wanneer o.a. nog Elizabeth van der Vies en Flor Rojrigo op zullen treden. C. G. B. Trigorin. (Rob Geeraerds>. Antonia. (MLany ten Hove). DE OFFICIEELE PROEFTOCHT VAN DE „STATENDAM". HET SCHIP OVERGEDRAGEN. Woensdagmorgen is de „Statendam" het nieuwe schip van de Holland—Amerika lijn zijn officleelen proeftocht begonnen, met ruim 300 genoodigden aan boord. Om half een is hét stoomschip Statendam dat door de werf van Wilton te Schiedam werd afgebouwd, aan de reederij overgedra gen, meldt de N. R. Ct. Op dat tijdstip verzamelden alle genoo digden zich on het sïóependek. waar de heer J. Rypperda Wierdsma, president-directeur van de Holland—Amerika lijn. het schip aanvaardde. Daarna heeft Prins Hendrik de vlag der maatschappij on de Statendam ont plooid. Hierbij hield Z.K.H. °en korte toe spraak, waarbij hij er aan herinnerde, dat de overdracht van dit stoomschip geschiedde op een historische plek, namelijk buiten gaats, op de plek waar de Berlin is vergaan. Tijdens het schitterend feestmaal, dat aan het gezelschap, hetwelk zich aan boord van de Statendam bevindt, gisteravond werd aangeboden, werden speeches gehouden door Prins Hendrik, beschermheer van de Ne- derlandsch-Amerikaansche Stoom vaartmDij. Hoüand-Amerika lijn den heer Westerman, president commissaris van de Holland Amerifea-Ujn, den heer J. Rypperda-Wierds- ma, president directeur en minister de Geer. Prof. Slotemaker de Bruine deelde mede, dat het H.M. behaagd had te benoemen tot officier in de orde van den Nederlandschen Leeuw, den heer A. Gips, directeur van de HoUand-Amerika-UJn en tot- officier in de orde van Oranje-Nassau ir. Meyer. Kabinetscrisis in Oostenrijk. Een verrassing voor de buitenwereld Dr. SEIPEL. T RFLANHRTTKSTE NIEUWS De Oostenrljksche Bondskanselier dr. Set- pel heeft Woensdagmid dag bij den bondspresi dent het ontslag van 't kabinet ingediend. De bondspresident aanvaardde het ontslag en belastte het kabinet voorloopig met de be handeling der loopende zaken. Aan de* indiening van het ontslag ging een mi nisterraad vooraf, waar in Seipel een verklaring aflegde betreffende den toestand der republiek. Hij zelde, dat deze zich den laatsten tijd in gunstigen zin had gewijzigd en dat 'tstaatsleven zich op den weg naar een normale ontwikkeling bevond. Er kon thans een belangrijke stap vooruit worden gedaan, waarbij hij o.a. dacht aan de bevordering van den woningbouw, aan een regeling van quaestles op het gebied van de woninghuur, de hervorming der Justitie, en de bevoegdheden der politie. Daar men evenwel zijn persoon beschouwde als een hinderpaal tegen deze ontwikkeling, nam hij ontslag. Op voorstel van vice-kanselier Hartleb be sloot de ministerraad tot het aftreden der geheele regeering, daar de door Seipel opge geven redenen voor zijn ontslag in gelijke mate alle leden der regeering betroffen. Wat steekt nu achter deze onverwachte manoeuvre? Volgens een bericht in de Telegraaf heeft de voorzitter van de Wecnsche afdeellng der Chrlstelijk-sociale partij Kunschak in een vergadering verklaard, dat Seipel's besluit moet worden toegeschreven aan zuiver par ticuliere overwegingen. Daar men er aan stoot aan had genomen, dat hij geestelijke is, heeft hU thans onherroepelijk besloten, de regeerlngszaken aan een ander over te dragen; hij kan zich er dan van vergewissen, of het zonder hem beter gaat. De christelijk-sociale partij denkt niet aan samenwerking met de sociaal-democraten, amar zal met de Groot-Duitschers en den Landbond een regeering vormen. Van Groot-Dultsche zijde wordt verklaard, dat de bondskanselier In het parlement te kennen had gegeven, dat, wanneer de huur wet niet werd aangenomen, een volksstem ming dan wel nieuwe verkiezingen zouden worden uitgeschreven De onderhandelingen in de huurcommlssie maakten echter geen voortgang en daar dr. Seipel inzag, dat een volksstemming of nieuwe verkiezingen voor de burgerlijke partijpn op het oogenblik on- gewenscht zouden zijn. heeft hi| als logisch gevolg daarvan tot aftreden besloten. In de kringen van den Landbouw wordt verklaard ,dat dr. Seipel minder wegers de huurkwestie dan wel wegens de voortduren de aanvallen op zijn persoon als priester is afgetreden. De Groot-Duitschers evenals de Landbond zijn bereid, zitting te nemen in een nieuw kabinet onder een christelijk-socialen bonds kanselier. waarbij de eersten vasthouden aan hun cultureele en de laatste aan zijn agrari sche eischen. In sociaal-democraten kringen Is men van oordeel, dat. het aftreden van dr. Seipel een aanmerkelijke ontspanning in het parlement zal teweeg brengen, daar hij, zoo zegt men, tegenover de oppositie nooit een behoorlijke houding heeft aangenomen. Seipel en Hartleb hadden nog kort voor Paschen nadrukkelijk beweerd, dat er geen sprake was van een toestand die op een crisis zou uitloopen. v - De verrassing die dit bericht veroorzaakt is dus wel groot en de oneenigheid in den boezem van de regecrlng over principieele kwesties is veel grooter dan men vermoedde. Het feit dat de geheele ministerraad zijn ontslag heeft aangeboden zegt natuurlijk niets. Straks zal blijken dat het hier alleen de persoon Seipel betrof. F. A. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct» per reifeL 4? ZOO GEMAKKELIJK TE VOORKOMEN Vandaag voelt ge U lekker al» kip, taorgea heeft 'n koo U te pakken. Dat kotnt ren dat Hollandacbe Voorjaar»* «•een racht-gnar - ganr-xacbi xoo om dca onderen dog. Menschen die regelmatig Lrtke- rol gebruiken hebben moling nan regenweer en guren wind. Die kunnen er tegen, omdat LAkcrol inwendig ver warmt en de gevoelige keel- organen al» *t ware over trekt met een betrJserrocnde oppervlakte - Begin óók met LSkcrol. Al» ge 't vandaag niet doet heb: ge i*achien ipijt! Jiminez ontruimd door de rebellen. Naar door generaal Calles aan de regee ring wordt medegedeeld, hebben de opstan delingen na verwoeden strijd thans de stad Jiminez ontruimd. De wijkende rebellen worden door federale vliegers achtervolgd, die door het neerwerpen van bommen trach ten hun den terugtocht af te snijden. Acht treinen met vluchtende opstandelingen zijn door de verwoesting van een spoorbrug tot staan gebracht. De straten van Jiminez moeten vol dooden en gewonden liggen. De dagenlange strijd om de stad heeft den re bellen. naar door Call es in zijn rapport wordt bericht, naar schatting eiken dag 300 dooden gekost. Men verwacht, dat de federale troepen nog heden zonder veel tegenstand te ontmoeten Jiminez zullen binnentrekken Onder de vluchtende rebellen en ook in de stad Chihuahua, die het doel van hun vlucht schijnt te zijn, doen berichten de ronde, dat zeven bruggen in brand gestoken zijn. Met de ontruiming van Jiminez kan de opstand in bet Noorden, naar de meening der regeering als volslagen mislukt worden be schouwd. De bloedige veldslag, die gedurende twee dagen te Jlmine.z is geleverd mot- de voor naamste strijdkrachten der opstandelingen, is, aldus wordt in regeerlngskringen ver klaard. geëindigd met de schitterendste, de finitieve overwinning, die de federale legers ln de huidige periode hebben behaald. Naar voorL door generaal Carillo» een dor federale bevelvoerders, wiens troepen aan de Westkust opereeren, wordt gemeld. Is hij er gisterochtend ln geslaagd, de stad La Cruz op de rebellen te veroveren. Parijs en 't onderhoud Chamberlain-Mussolini. Het onderhoud tusschen Mussolini en Chamberlain wekt in FariJs niet de minste ongerustheid, schrijft het Hbld. Niettemin vraagt men zich af welke gevol gen het zou kunnen hebben ten opzichte van de betrekkingen tusschen Parijs, Londen en Rome. Het officleeie ïtallaansche communiqué legt den nadruk op de hartelijke betrekkin gen en de overeenstemming tusschen Groot- Brittannlë en Italië, doch men heeft hier den tekst van het communiqué van een vorig onderhoud derzelfde personen ln 1924 met dien van het huidige communiqué vergele ken. Toen verkondigde Mussolini de intimi teit der verhouding met Engeland en de soli dariteit ten opzichte van de oplossing der Europeesche problemen. Sedert 1924 zijn deze intimiteit- en solidariteit verdwenen ten gevolge van de ïtallaansche politiek ln Al banië en Zuld-Slavië, terwijl Engeland er de voorkeur aan gaf dc banden met Frankrijk nauwer toe te halen. Thans doet zich de vraag voor of Londen de oude Intimiteit met Italië denkt te hervatten, nu de betrekkin gen tusschen Parijs en Rome weinig bevredi gend blijven. In het bijzonder wordt hier het voornemen van Mussolini besproken om eon vroegtijdige ontruiming van het Rijnland voor te stellen. Men zou willen weten of Chamberlain hem op dit punt eenige belofte deed. Misschien echter dat de Fransch-Italiaansche betrek kingen van een Britsch-Fransche toenade ring zullen profiteeren. Deze hoop spreekt de „Petit Parlslen" uit. Niet echter de „Echo de Paris", die vaststelt, dat de weg van Parijs naar Rome thans over Londen loopt. MONACO'S ZORGEN. De crisis ln Monaco, welke zulke dreigende vormen begon aan t-e nemen, is te rechter tijd bijgelegd aldus h.Hbld. De vorige week Zaterdag demonstreerde de menigte voor het paleis van den vorst te Mc ite-Carlo en elschtc niet meer of minder dan zijn aftreden. Er had toen oen onder houd plaats tusschen don vorst en de leden van den ontbonden Nationalen Raad, welke een volkomen wijziging bracht in de politie ke atmosfeer. Dc vorst h' mieuwde de belofte "I hij op Palmzondag had afgelegd, doch later weer had ingetrokken, nl. dat dc ge meenteraadsverkiezingen vóór 1 Juni zullen plaats hebben en dat zij door verkiezingen voor den Nationalen Raad gevolgd zullen worden. Voorts werd overeengekomen, dat er een bespreking zal worden gehouden tusschen Fransche en Monaceesche Juristen, door den vorst aangewezen, om een grondwet voor hot vorstendom op te stellen, en dat het denk beeld om een commissie van hooggeplaatste ambtenaren en vertegen woord igers te benoe men teneinde den vorst in moeilijke tijden bij te staan, zal worden overwogen. Met betrekkin® tot de klacht dor bewoners, dat de Société des Bains de Mer van Monaco ln gebreke is gebleven voldoende gas. v;ater en electrlcite.it te leveren, ls overeengekomen dat er een commissie zal worden benoemd, die tezamen met den vorst en het bestuur van het Casino een reorganisatieplan zal opstellen. Aan het slot der bijeenkomst betuigden de aanwezigen hun loyautelt jegens den vorst en de leden der dynastie. DE VLIEGRAMP TE HEERLEN. VERDACHTEN VRIJGESPROKEN. De kantonrechter te H«erlen heeft Woens dagmorgen uitsnraak gedaan ln de zaak te gen de drie beklaagden, die zonder vergun ning in Augustus J.l. den zoo noodlottigon vliegdag te Heerlen zouden hebben georgani seerd. De kantonrechter sprak de verdachten vrij. overwegende dat niet is komen vast te staan, dat zij den vliegdag georganiseerd hebben. De verzekeringspolis stond op naam van de Limburgsche Luchtvaartvereenlglng te Vaals, meldt het Hbld.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9