BUSTENLANDSCH OVERZICHT UIT DE OMSTREKEN RAADSVERGADERING. CRISISSTEMMING IN BERLIJN. MEN HOOPT EEN FORMULE VOOR DE OPLOSSING TE VINDEN. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 10 APRIL 1929 ZANDVOORT De Raad gaat by de Kroon in beroep van de afwij zende beschikking van Ged. Staten op het verzoek om gunning tot het stichten van een autobusdienst van Zandvoort over Haarlem naar Amsterdam. Ingesteld een commissie voor sociale zaken. De heer Elffers wederom uit een raadscommissie geweerd. Incident tusschen den Burgemeester en den heer Termes. Beroering bij de behandeling van de motie-Druyf be treffende de positie van de beide wethouders. De heer Padt verklaart met het „meisje met het verleden" te hebben afgedaan. Te kwart vóór twaalf verlaat de meerderheid de raadszaal. Slechts vijf leden blijven Openbare vergadering van den gemeente raad van Zandvoort op Dinsdag 9 April, des avonds half acht. Voorzitter de heer H. van Alphen, burge meester. De heer Gunters is afwezig. Ingekomen stukken. Kostelooze Jnënting. De heer Fraenkel stelt voor, om die maatregelen te nemen, welke zullen leiden tot een kostelooze inënting van on- en min vermogenden tegen het gevaar van diphterie en kinkhoest. Wordt in handen van B. en W. om advies gesteld. Het kampecren. De heer Fraenkel stelt voor, om voor Tiet aanstaande seizoen de legesgelden voor het kampecren vast te ste-llen op ten hoogste 25 cents per dag en per gezin. Wordt m handen van B. en W. om advies gesteld. Concessie autobussen. Door Ged. Staten van Noord-Holland is afwijzend beschikt op het verzoek van het Gemeentebestuur om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst Zandvoort via Haarlem naar Amsterdam en terug. In verband met den beroepstermijn van 30 dagen, stellen B. en W. er prijs op de mee ning van den Raad te weten over het instel len van een beroep. De heer Fraenkel wenscht bij de Kroon in beroep te gaan, omdat het in het belang van Zandvoort is, dat deze autobus- dienst komt. De heer Geers waarschuwt met allen ernst, om hier een autobusdienst in het leven te roepen. Hij zou dit in het nadeel van Zandvoort achten. De autobusdienst Haar lemSpaarndam levert ook verlies op. De beer Siegers meent, dat het geen practisch nut heeft om bij de Kroon in be roep te gaan. Dat zal toch heel lang duren. Bovendien heeft de tramdirectie het tarief verlaagd. Spreker adviseert dus, de zaak maar te laten rusten. In denzelfden geest spreekt de heer Mo lenaar. Het geld, dat hiermee gemoeid is, kan 3,ls weggegooid worden beschouwd. Het resultaat van het beroep bij de Kroon zal toch nihil zijn. Toch is spreker niet tegen een autobusdienst. De heer Forrer zegt, dat een beroep niet baten zal. Dat is spreker van verschillende gevallen bekend. Er wordt toch van het ad vies van den Raad van State afgeweken. Spreker vindt het gelukkig, dat geen conces sie voor autobusdienstcn verleend wordt, als er spoor- en tramverbindingen op deze rou tes bestaan De heer Fraenkel: „Kapitaalsbelan- gen!" De heer Forrer ontkent dit; hij geeft den raad dringend in overweging, niet in beroep te gaan. De heer T e r ra e s meent ook, dat een be roep geen succes zal hebben. Spreker wil lie ver alles ln het werk stellen, om de spoorlijn HaarlemZandvoort geëlectrificeerd te krij gen. De Voorzitter zegt, dat er bij de Ne- derlandsche Spoorwegen nog geen vaste plannen bestaan betreffende de electrificee- ring van verschillende spoorlijnen. Eenige toezeggingen van electrificeering der lijn HaarlemZandvoort heeft spreker niet ge kregen. Hij acht het niet ongewenscht, om nog eens de aandacht op de tramtarieven te vestigen, want nog altijd kost bijvoor beeld de kleine afstand van het eindpunt in Zandvoort naar Kostverloren twintig cent. Dat komt natuurlijk, omdat er geen concur rentie bestaat. In den Haag zijn de tarieven lieel wat gunstiger. Hij stelt dus mede na mens de wethouders voor, bij de Kroon in beroep te gaan, want hij vindt de verbinding HaarlemZandvoort uitermate slecht. De heer Druif is van meening, dat Ged. Staten te veel rekening met de belangen van de tram- en spoordlrectie houden. Spreker vondt het dringend noodig, om in beroep te gaan. Het geldt hier het levensbelang van Zandvoort, dat de heer Forrer niet schijnt te begrijpen. Met 7 tegen 5 stemmen besluit de raad om bij de Kroon in beroep te gaan. Aangehouden wordt de vaststelling van een nieuwe instructie voor den directeur dei- Bedrijven. Een verzoek van G. Kraayenoord, gepen sioneerd gemeentearbeider, om een toeslag op zijn pensioen, wordt eveneens aangehou den, nadat de heer Geers voorgesteld had aan Kraaijenoord een jaarlijksche gratifica tie van f 250 te geven. Aan raej. C. Paap wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als helpster der be waarschool en wel met ingang van 1 Mei a.s. Instelling Commissie Sociale Zaken. B. en W. stellen voor over te gaan tot be noeming van een commissie voor sociale za ken, bestaande uit 4 leden, plus een lid van B. en W„ terwijl als secretaris zal worden toegevoegd de secretaris der Gemeente ol' diens plaatesvervanger. Deze commissie zal B. en W. hebben te ad- viseeren over: Alle zaken het onderwijs betreffende: Maatregelen inzake steunverleening en werkverschaffing; Over de bedragen voor steun aan werk- loozen en loonen bij de werkverschaffing Over het reglement van het Burgerlijk Armbestuur: Over aangelegenheden het oudc-mannen- en vrouwenhuis betreffende: Over het correspondentschap van de ar beidsbemiddeling. De Raad besluit tot instelling dezer com missie over te gaan. Tot leden worden benoemd de heeren Geers, Fraenkel, Molenaar en Gunters. Deze heeren werden telkens afzonderlijk na drie stemmingen gekozen. De laatste van de drie stemmingen ging tusschen één der vier gekozenen en den heer Elffers, zoodat da laatste wederom uit een raadscommissie ge weerd werd. Au to-parkeerterreinen. Door B. en \V. wordt het gewenscht geacht om aan L. van Duivenboden te Zandvoort, die als inschrijver voor het bewaren van auto's op het Badhuisplein en het terrein bij school A aan den Hoogenweg, het hoogste bedrag nl. f 0.20 bood, te vergunnen, deze parkeerterreinen te bebeeren. Dit voorstel wordt met 8 tegen 4 stemmen verworpen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het aan G. van der Mei gegund voor f 0.17 per auto. Dc hondenbelasting. B. en W. advLseeren afwijzend op bet ver zoek der afdeeling Zandvoort. der Vereeni- ging tot Dierenbescherming, om een honden belasting in te voeren naar draagkracht. Zij raeenen dat het terzake geen aanbevelin; verdient progressie in de hondenbelasting te brengen. Wel zijn B. en W. van plan bin nen korten tijd wijziging in dc thans gelden de regeling voor te stellen. Wordt aangehouden. Afgewezen wordt een verzoek van J. H. Camping om ontheffing van art. 2 der Ver ordening ex-art. 35, 2o der Drankwet. Aan de Muziekkapel „Zandvoort" wordt toegestaan gebruik te maken van een lokaal van school D voor repetities van het jon genskoor. Straatbelasting. Door Ged. Staten van Noord-HoUand is de verordening op de heffing van een straat belasting teruggezonden met de mededeeling dat voor tot goedkeuring kan worden over gegaan, eenige technische veranderingen moeten worden aangebracht en eene clausule daarin worden opgenomen of van 'een toe lichting voorzien, waaruit blijken kan, dat de opbrengst der belasting niet meer zal be dragen, dan een billijke bijdrage in de kosten waarvoor zij bestemd is." De gewensclite wijzigingen worden aan gebracht. Vastgesteld wordt het eerste suppletoire kohier der Straatbelasting- over 1928. Het Zeemansliofje. Aan de orde komt een verzoek van J. Kemp naar aanleiding van de afwijzende beschikking van B. en W. over verplaatsing van een schutting aan het Zeemanshofje. Besloten wordt, dat nog een bespreking met den belanghebbende zal plaats hebben. Huurkoopwoningen. B. en W. stellen voor onder de gewone voorwaarden en bepalingen het perceel Pot gieterstraat 22 in z.g. huurkoop uit te geven aan P. L. Riedijk en het perceel Potgieter- straat. 35 aan IJ. de Jong. Met 6 tegen 5 stemmen wordt dit voorstel verworpen. Uitbreiding badcxploitatie. De heer T e rm e s heeft een verzoek inge diend om in de eerstvolgende raadsvergade ring den burgemeester te mogen interpel- leeren inzake diens houding ten opzichte van het verzoek, door den heer Termes in de raadsvergadering van 21 Maart 1.1. gedaan over uitbreiding van de bad-exploitatie op het strand. De heer Termes merkt op, dat de Bur gemeester in de laatste Raadsvergadering eerst over het verzoek van spreker had moe ten laten stemmen en eerst daarna over het voorstel van den heer Elffers, om een com missie te benoemen. Spreker heeft nog steed, respect voor den Burgemeester, maar in deze is hij onjuist en niet neutraal geweest. Vol gens den heer Termes had de Burgemeester zijn verzoek op de agenda voor deze verga dering moeten plaatsen. De eigenlijke inter pellatie zal spreker in dc volgende raadsver gadering houden. De Voorzitter zal zijn antwoord dan tot zoolang opschorten. Hij vestigt er echter de aandacht op, dat hij zich in die Iaat-sto raadsvergadering stipt aan het reglement van orde heeft gehouden. Nu de heer Tenues echter gezegd heeft, dat spreker niet neu traal is geweest, hecht hij geen waarde aan de bewering van den heer Termes, dat hij respect, voor spreker heeft. De interpellatie-T e r m e s zal dus in de volgende vergadering- worden gehouden. JDc positie der wethouders. De heer D r u ij f heeft, gevraagd te mogen interpelleeren over de positie van de beide wethouders in den Raad. Den Voorzitter spijt het, dat de heer Druyf met dit verzoek gekomen is. Spreker herinnert aan de vergadering, die Maandag avond in Zandvoort gehouden is, met de bedoeling om reclame voor de badplaats te maken. Die vergadering is door bijna den geheelen raad bijgewoond. Spreker meent, dat het geen reclame voor Zandvoort is, als deze interpellatie nu gehouden wordt. Hij meent, dat die beter bij de algemeene be schouwingen van de eerstvolgende begrooting gehouden kan worden. Spreker hoopt dus dat de raad de interpellatie niet zal loc- staan. De heer Geers doet het verzoek aan den heer Druyf, geen gevolg aan zijn voor nemen te geven. Men heeft den laatsten tijd in den raad herhaaldelijk op een betere onderlinge verstandhouding aangedrongen. Het gemeentebelang zal met deze interpel latie allerminst gediend worden. Voor het scheppen van een betere verstandhouding in Zandvoort moeten de raadsleden trachten eenheid en samenwerking te krijgen. Dat is voor Zandvoort uiterst noodzakelijk. De heer Druyf wil het verzoek van den heer Geers beantwoorden. De Voorzitter kan dit niet toestaan. Hij meent, dat de heer Druyf op dit oogen- blik alleen het verzoek van den heer Geers met ja of neen beantwoorden moet. De heer Druyf zegt, dat de Voorzitter hem dwingt, zonder motiveering de vraag van den heer Geers te beantwoorden. De Voorzitter merkt op, dat van dwin gen geen sprake is. Hij moet zich aan het reglement van orde houden. De heer Geers zegt nog eens, dat deze interpellatie de oorzaak zal zijn, dat de ver wijdering nog grooter zal worden. De heer Druyf neemt het den Voorzitter kwalijk, dat deze aan den heer Geers toe staat een beredeneerd verzoek tot spreker te richten, maar aan spreker wordt belet, hierop beredeneerd te antwoorden. Dat is meten met twee maten. De Voorzitter handhaaft de bepa lingen van het reglement van orde. Hij hoopt, dat de raad de interpellatie niet zal toestaan. De heer Molenaar meent, dat de Voor zitter zelf hier de moeilijkheden schept. Ook sp-eker meent, dat het aan den heer Druyf onmogelijk wordt gemaakt, om het verzoek van den heer Geers te beantwoorden. Mis schien kan de interpellatie tot toenadering aanleiding geven, Gelach). Als er belang rijke dingen op het spel staan, dan is het wellicht goed, dat de interpellatie gehouden wordt. De heer Koning heeft zich verbaasd over het verzoek van den lieer Druyf. Het is nog slechts een paar weken geleden, dat de Raad zijn vertrouwen in wethouder Padt uitsprak. Spreker meent, dat de raad dit „onwaardig gedoe" niet moet tolereëren. De heer Druyf: „Domperij!" De héér S 1 e g e i s komt op tegen de woor den „onwaardig gedoe". Dat is een beleedi- ging voor den raad. Laat men zonder meer voor of tegen stemmen. Spreker is van mee ning, dat men nu maar eens tot een crisis moet komen. De zaak moet worden uitge vochten, anders blijft men maar door-mod deren. Hij meent, dat de interpellatie dus gehouden moet worden. De heer Elffers zegt dat het gemeente belang met dergelijke interpellaties niet ge diend wordt. Toch is hij van oordeel, dat de interpellatie maar gehouden moet worden. De menschen, die fatsoensbegrippeai hebben, zullen er toch het hunne van denken. De raad besluit met 9 tegen 3 stemmen de interpellatie toe te staan. De bë*er Druyf begint dan met het voor lezen van zijn zeer uitvoerige interpellatie. Hij herinnert aan de laatste wethoudersver kiezing, waaraan een conferentie van de heeren Fraenkel, Padt, Zwaan en Druyf voorafging. In die conferentie is een program opge maakt, waartoe de heeren Padt en Zwaan hun medewerking verleenden. De wethouders hebben dit program echter niet verwezen lijkt; er is niets van terecht gekomen. In vele gevallen zijn zelfs voorstellen gekomen, die in strijd met dit program waren. Spreker meent, dat de heer Fraenkel volkomen te recht bij de behandeling van het voorstel betreffende het Lunapark den heer Padt contractbreuk heeft, verweten. Spreker hoopfc, dat zijn interpellatie er toe mag bijdragen, dat een einde aan de onzakelijke stemmingen komt. Dan meent hij, dat deze interpellatie nut heeft afgeworpen. Voorts verwijt spreker den heer. Zwaan, dat deze met opzet het oorspronkelijk contract met de heeren Fraen kel en Druyf verbroken heeft, toen hij een andere meerderheid had verkregen. Spreker kan niet toestaan, dat wethouders blijven zitten, die hun zetels door ongeoorloofde methodes hebben verkregen. Motie. Tenslotte stelt spreker de volgende motie voor: „De Raad, gehoord de uiteenzettingen van het raads lid Druyf spreekt ondanks dit alles toch zijn volle vertrouwen in de beide wethouders Padt en Zwaan uit". Wethouder Padt antwoordt op deze in terpellatie. Hij is blij, dat de heer Druyf als zedenmeester is opgetreden. Spreker belooft voortaan te zullen leven naar de normen, door den heer Druyf gesteld. Spreker wenscht een belijdenis van schuld af te leggen. Daar schrikt hij niet voor terug, want een groot man heeft eens gezegd, dat een boetekleed den man siert. Spreker merkt op, dat het verleden zich inderdaad gewroken heeft. En spreker was toen nog wel gewaarschuwd, niet met de toenmalige vrienden in zee te gaan. Men waarschuwde hem toen, dat hij beneden zijn stand zou huwen. Dat is juist geweest. Het is aan spreker gebleken, dat hij een „meisje met een verleden" gehuwd heeft. Hij heeft het dan ook uitgemaakt. En toen heeft het meisje haar waren aard laten zien. Men is gaan schelden en men trachtte spreker op alle mogelijke wijzen te krabben. Hij kan niet op alle aanvallen van den heer Druyf antwoorden, vooral niet, omdat er zooveel leugens bij zijn, die bijna waarheden zijn. En dat zijn de gevaarlijkste leugens. Uitvoerig bestrijdt de heer Padt den heer Druyf. Deze en de heer Fraenkel mogen in hun pers schrijven wat zij willen, zegt spre ker. maar hij zal daar niet op antwoorden. Hij heeft het volste vertrouwen in het oordeel van de Zandvoortsche bevolking. Als zij een oordeel uitspreekt, dan zal niet spreker daar door worden getroffen, maar wel do heeren Druyf en Fraenkel. De heer Padt spijt het, dat hij een beetje fel en scherp moet zijn, maar hij kan het niet uitstaan, dat de heer Druyf zich in zijn bestrijding van grove leugens bedient. Door hem wordt aan de meest gemeene demagogie gedaan. Tenslotte zegt spreker, dat hij voorgoed met de heeren Fraenkel en Druyf zoowel schriftelijk als mondeling heeft afgedaan. Hij heeft dezen avond voor het laatst met hen gesproken. Deze heeren bestaan voor mij niet meer, zegt hij met verheffing van stem. „Ik heb met het „meisje met he.t verleden" afgedaan. Daar ligt ze!" (Beweging in den raad en op de stampvolle tribune). Ook wethouder Zwaan antwoordt den interpellant. Hij kan het niet anders zeggen, maar hij moet verklaren, dat de heer Druyf op een schandelijke manier heeft zitten liegen. Spreker verdedigt zijn houding als wethouder en merkt op. dat hij nimmer zijn woord gebroken heeft. Verschillende leden voeren hierover het woord, o.a. rle heeren Geers en Forrer, die den heer Druyf heftig eriliseeren. Vol gens lien i£ het juist dc heer Druyf, die zich INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regel. ^gJ^MSCHENLEEFTUD GARAN^ aan grove oneerlijkheid heeft schuldig ge maakt. Zij zullen dan ook niet voor de; motie stemmen. De meerderheid verlaat de raadszaal. Als de heer Druyf wil repliceeren verlaten de leden Geers, Koning, Van der Mij, For rer en Elffers en de wethouders Padt en Zwaan de raadszaal. Het ls dan kwart voor twaalf. De Voorzitter stuurt den gemeente secretaris naar de antichambre, om te vra gen, of deze heeren niet meer in de raads zaal terugkeeren. Het blijkt inderdaad, dat zij zijn heenge gaan. Aanwezig zijn nu alleen de Voorzitter, de Gemeentesecretaris en de leden Siegers, Mo lenaar, Termes, Fraenkel en Druyf. De raad is dus onvoltallig geworden. Ook een groot deel van het publiek ver laat de tribune. De Voorzitter herinnert den heer Druyf er dan aan. dat hij volgens het regle ment van orde in een onvoltallige raadsver gadering wel besprekingen mag toelaten, maar dat er geen besluiten mogen genomen worden. De heer Druyf begint dan mét zijn- repliek. die ook zeer uitvoerig is. Hij zégt tenslotte, dat de meerderheid zijn interpel latie heeft- gesaboteerd en hem op alle mo gelijke manieren heeft gehinderd. Dit acht spreker in strijd met elk parlementair fat soen. Hij kan niets van het' in eerste in- santie gesprokene terugnemen. Te half één sluit de Voorzitter de verga dering. De Soc.-Dem. fractie handhaaft haat standpunt ten aanzien van pantser kruiser A. T BELANC,RIJKSTE NIEUWS. Een zeer belangrijk bericht uit Berlijn: De Soc. democratische rijksdagfactie besloot met 93 tegen 29 stemmen het door haar ingeno men standpunt om vast te houden aan de verwerping van den tweeden termijn voor den bouw van de pantserkruiser A, te hand haven. Dit bericht kan beteekenen dat het kabinet Müller-Franken gedwongen zou worden tot aftreden. Natuurlijk is e-r door dit voorstel een kink in den kabel gekomen voor zoover het de besprekingen over de vorming van de groote Coalitie aangaat. Andere telegrammen uit Duitschland doen echter vermoeden dat liet met een kabinets crisis wel niet zoo'n vaart zal loopen. De groote remmende factor in dit opzicht is de vergadering der deskundigen in Parijs, waar voor een kabinetscrisis in Duitschland al zeer ongelegen zou komen. Van het allergrootste gewicht is inmiddels de houding van het Centrum. De „Vossische Zeitung" vraagt zich bij voorbeeld af, of bij deze beslissing inder daad het „ultimatum" van den Centrum leider mgr. Kaas den doorslag heeft gege ven. Mgr. Kaas heeft namelijk na de con ferentie der partij leiders in de rijkskanselarij aan rijkskanselier Müller een eigenhandig schrijven overhandigd, waarin hij tot uiting bracht, dat het voor het Centrum ondrage lijk zou zijn, indien de sociaal-democrati sche Rijksdagfractie zich niet met stemont- houding zou vergenoegen, doch den tweeden bouwtermijn voor den pantserkruiser posi tief van de hand zou wijzèn. De rijkskanse lier heeft dit schrijven aan zijn fractie door gegeven, die het ultimatum" van den leider der Centrumpartij in dier voege heeft opge vat, dat het Centrum geen al te groote waar de aan het tot stand komen der groote coalitie hechtte, daar het anders niet zulk een pressie op de sociaal-democratische fractie zou uitoefenen. De Voss. Z. is van oordeel dat de brief van Mgr. Kaas verkeerd begrepen is, al had het epistel beter in 't geheel achterwege kunnen blijven. Zooveel is thans zeker: bij het geheele ka binet bestaat het streven ora een formule te vinden die het mogelijk zal maken dat de begrooting er alsnog bij den Rijksdag door komt. F. A. Escobar benoemt zich tot president. JUAREZ, 9 April. Generaal Escobar, de opperbevelhebber der opstandelingen, is door zijn aanhangers geproclameerd tot president van de staten Sonora en Chihuahua. Hij is voornemens, een kabinet te vormen. (Reu ter). Bestrijding valsche munterij. Een conferentie van 35 staten, waaronder vijf niet-leden van den Volkenbond, is te Genève geopend met het doel een interna tionale conventie te sluiten tot bestrijding der valschemunterij. Zij wordt gepresidieerd door den directeur der Tsjechische Centrale Bank, Pospisel, terwijl het secretariaat der conferentie wordt waargenomen door onzen landgenoot mr. J. van Walrede de Bordes, secretaris van het financieel comité van den Volkenbond, dat het leeuwendeel aan de voorbereidende werkzaamheden heeft. De vijf niet-leden van den Bond zijn. de Ver. Staten, Brazilië, Turkije, Sovjet-Rusland en Equador. Nederland is vertegenwoordigd dcor baron mr. A. A. van der Fels. P. Gerke. thesaurier-generaal aan het Departement van Financiën van Ned.-Indië, en den heer K. A. Broekhoff, hoofdinspecteur van politie te Amsterdam, aldus liet Hbld. In zijn openingsrede schetste de voorzitter den ernst van het euvel der valschemunterij, dat een voortdurende bedreiging is niet al leen voor de souvereiniteit der staten op het gebied van het muntwezen, maar ook voor de economische betrekkingen tusschen de staten in het algemeen. Uit een enquête bij 27 e.missiebanken ge houden, is gebleken dat jaarlijks ongeveer 1 millioen dollar aan valsche munten en bankbiljetten in beslag wordt genoten. Een Internationale actie tegen dit euvel, dal de wortels van het economisch leven aantast, wordt, algemeen dringend noodig geoor deeld. De voorzitter sprak tenslotte de vaste hoop uit, dat de conferentie niet alleen krachtig zal optreden tegen de valschemun terij, maar tevens het internationaal recht en de economische betrekkingen tusschen de stalen een stap verder zal brengen, Bij de algemeene discussie die volgde, en die deed zien, dat het voorbereidende werk. dat door het financieel comité met. behulp van deskundigen is verricht, groote waar deering ontmoet, gaf de heer A. A. Sirks, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, die aan het hoofd staat ecner delegatie der internationale commissie voor crimineele politie te Weenen, een overzicht van de maatregelen, die dit orgaan heeft genomen om de politieautoriteiten te helpen in den strijd tegen de toenemende criminaliteit in het algemeen en de valschemunterij in het bijzonder. De heer Stirks drong aan op strenge internationale maatregelen. EEN VREESELIJKE VERGISSING. Bij de lijkschouwing ove rdrie jongens van onderscheidenlijk 5, 7 en 10 jaar uit Sudbary is gebleken, dat de knapen vergiftigd zijn doordat hun in hetziekenhuis te Londen, waar zij behandeld werden een dosis vergif (thallium-acetaat) was toegediend die ten gevolge van een fout bij de berekening tien maal zoo sterk was als zij had mogen zijn. De apothekeres, die het drankje vóór da jongens, die aan ringworm leden, had klaar gemaakt, erkende dat zij zich bij het uit rekenen der benoodigde hoeveelheden had vergist in de plaats van een decimaal- teeken, aldus het Hbld. De bereekening was noodig geworden om dat het voor het recept benoodigde van het vasteland van Europa kwam en de hoeveel heid in de metrieke stelsel was uitgedrukt. In Engeland wordt bij geneesmiddelen echter naast het metrieke stelsel nog veelal het oude apothekersgewicht gebruikt. Het eerste stelsel is sedert 1914 in de Britsche pharma- sopee ingevoerd. EEN PRIJS VOOR EEN VLUCHT ROME—NEW-YORK. De Amei'ikaan Easterwood heeft met me dewerking der Italiaansche regeering een prijs uitgeloofd van 25.000 dollar voor de eerste geslaagde vlucht van Rome naar New-York en vandaar na minder dan 20 uur oponthoud naar Dallas in dén st.anu Texas. De deelneming staat open voor vlie gers van elke nationaliteit en de pogingen mogen op 1 Juni a.s. beginnen. NICE MAAKT ZICH MOOI. Het gemeeentebestuur van Nice heeft plan nen ingediend om de beroemde Promenade des Anglais te verbreeden, aldus de N.R.Ct. Volgens dit voorstel zal de breedte van 23 meter op 45 meter worden gebracht en voor de auto's zal een ondergrondsche stand plaats worden gemaakt. Langs het terras boven de zee zal een trottoir van 18 meter lengte worden aangelegd. Ook wil het gemeentebestuur van Nice tot verfraaiing van het Massénaplein overgaan en de tramwegen uit de luxe-wijk der stad doen verdwijnen. TWEE MOORDENAARS VAN 15 EN 16 JAAR. Dezer dagen werd een oude vrouw. Mme. Barry, in haar huisje te Vaucresson ver moord gevonden. Zondag 11. wist de politie de hand te leggen op de daders: twee knapen nog, de 15-jarige kruideniersjongen Le Guen, en een zijner kameraden, de 16-jarige Louis Hélie. Zij worden beiden in vagebondee- reuden staat aangetroffen. Het eerst werd Lc Guen gearresteerd, op wien reeds verdenking was gevallen, daar hij na 200 francs van zijn patroon te hebben gestolen, spoorloos was verdwenen. Toen hij werd gepakt, ontkende hij eerst hardnekkig iets met den moord op Mme Barry te doen te hebben gehad. Er werd evenwel een pa piertje in ziji? zak gevonden, waarop het adres van Mme. Barry stond geschreven. Hij viel toen door den mand. - De politie echter vermoedde dat het ten gere, haast ziekelijk uitziende knaapje niet alleen den moord kon hebben "bedreven, en stelde nieuwe vragen. Er kwam toen uit, dat Louis Hélie zijn medeplichtige was. De beide knapen waren 's avonds het huis der oude vrouw binnen gedrongen en hadden haar neergeslagen. Hun buit bedroeg.... twaalf francs. Nu beschuldigen ze elkaar hun slachtoffer den doodelijken slag te hebbc-n toegebracht. Ulbld.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6