HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKRONIEK LOTTGERING Gr. Houtstraat 5a TIJDSCHRIFTEN LANGS DE STRAAT. VRIJDAG 12 APRIL 1929 VIERDE BLAD Suikerkwestie. De Indische cultures. Nieuwe vooruitzichten voor de kunstzijde. Scheepvaartbewe ging. Emissies. De Beurs. Amsterdam, 11 April. Het schijnt, dat er opnieuw pogingen zul len worden gedaan om tot een oplossing van het suikervraagstuk te komen, thans dank zij het initiatief van den Volkenhond. Im mers uit Genève kwam de tijding, dat terwijl de Volkenbondscommissie voor het onderzoek naar de suikercrisis aan het werk was, tegelijkertijd onderhandelingen plaats, vonden tusschen de voornaamste suikerpro ducenten, welke tot het resultaat leidden, dat men in beginsel besloot om zeer binnen kort een bijeenkomst te houden van de voor naamste suikerproducenten ter wereld, om te pogen tot een stabilisatie van de suikerpro ductie te komen gedurende drie a vier jaar. Dit laatste is namelijk één van de maat regelen die de suikerexperts te Genève noodig oordeelen, naast een bevordering van de toeneming der consumptie. Wat overigens de Indische cultures in het algemeen aangaat, hoort men van bevoeg de zijde optimistische verklaringen afleggen omtrent de vooruitzichten. Zoo verklaarde de oud-president der Javasche Bank, de heer E. A. Zeilinga onlangs, dat de enorme ver beteringen en de groote vooruitgang in het laatste halfjaar op velerlei gebied hem bij zonder frappeerden. Er is overal levendig verkeer en het volk ziet er welvarend en goedgekleed uit. Indië leeft krachtig op. De Cultures? Prachtig, vond de heer Zeilinga. Ze worden wetenschappelijk gedreven en zoolang Indië de producten voortbrengt die de wereld noodig heeft, was hij heelemaal niet bevreesd voor de toekomst. Er is steeds meer ontwikkeling, waarvan het heele be drijfsleven en de verkeersondernemingen mee profiteeren. Voor de kunstzijde-Industrie schijnt een nieuwe toestand te zijn ingetreden, die een zeker optimisme wettigt. Namelijk door de tot standkoming van een overeenkomst tus schen de voornaamste Italiaansche kunst zijde-producenten, waardoor de prijzenoorlog •beëindigd werd. Men gelooft dat hierdoor nu de weg is geëffend voor ernstige pogingen tot internationale samenwerking. In deze richting wijst reeds, dat de bij de Duitsche viscose-conventie aangesloten ondernemin gen binnenkort nieuwe besprekingen zullen houden, om zich daarbij vooral bezig te houden met de kwestie van het herstel der prijsconventie, die vroeger tot stand is ge komen, doch buiten werking werd -gesteld in verband met' de scherpe buitenlandsche (Italiaansche) -concurrentie. In aansluiting op de vorige week vermelde Uitlatingen in de jaarvergadering van de Ned. Reedersvereeniging inzake de terug gang in de scheepvaart in het eerste kwar taal van 1929 inmiddels schijnt evenwel weer een zekere verbetering te zijn ingetre den, want de directie der Holland-Amerika- lijn beoordeelde in haar jongste jaarverga- slag de vooruitzichten voor 1929 gunstiger laten wij hierachter eenige cijfers volgen, die ons van offieieele zijde werden verstrekt en welke duidelijk de daling markeeren: Haven beweging der 4 groote Europeesche havens (tons) le kwart. 1929: Hamburg: 4.651.518: Antwerpen: 4.724.625: Nieuwe Waterweg: 5.144.095; Rotterdam: 4.347.703. Ie kwart. 1928: Hamburg: 5.156.219; Antwerpen: 5.070.057; Nieuwe Waterweg: 5.973.712; Rotterdam 5.038.984. De ontspanning op de geldmarkt blijkt duidelijk uit de omstandigheid, dat men weer voldoende vertrouwen heeft in de emis- siemarkt, om tal van uitgiften te lanceeren, waarvan wij noemen: f 1 mill. aand. Cu- racaosohe Handel Mij. a 105 pet., 500 aand. (10 pet. storting) Alg. Waarb. Mij. Hyp. bank v. Ned. a 250 pet., f 1 mill. 7 pet pand brieven Intern. RijnMaas Hyp.bank a 99 1/2 pet., 1.300.000 6 pet. conv. deb. Int. Hydro Electric System a 100 pet., f 700.000 7 pet. obl. Ciments de Thieu a 99 3. 4 pet. terwijl geïntroduceerd werden eert. v. aand. The Atlas Artifical Silk Processes Ltd. a ca. 102 1/2 pet. De beurs had in de achter ons liggende overzichtsperiode nog steeds een weinig ge animeerd voorkomen. De vraag is over het geheel genomen nog heel beperkt. Al kwam men per saldo meestal eenige punten onder vorig peil, toch blijkt duidelijk, dat de grondtoon veroorzaakt door factoren buiten de beurstechnische om lang niet slecht is. Het aanbod dat de koersen deed terugloopen was voor een belangrijk deel afkomstig van contramineurs. Voor de naas te toekomst is men evenwel nog weinig op timistisch gestemd. In verband met een en ander kwamen banken meestal een puntje lager af. Zelfs in de industrieele afdeeling, waar in den laatsien tijd nog wel wat om ging, was de handel op enkele uitzonderingen na zeer kalm. Tot deze uitzonderingen behoorden Margarine Unies, die een punt of tien hooger afkwamen ten slotte. En soms ook Philips. Doch het mëerendeel had hier eenig koersverlies te incasseeren. Oliewaarden van het zelfde laken een pak. De ongeanimeerde tendenz in over eenstemming met Amerika deed de koer sen afbrokkelen, zoodat Koninklijke per sal do een punt, of tien moest prijs geven en onder de 395 belandde. Mijnen soms met eenige belangstelling Redjang declareerde een dividend van 6% (v.j.. 9%). Rubbers vormden geen uitzondering, al liet de toeneming der voorraden tet Londen in de vorige week de beurs koud. Men moest hier meestal een punt of tien prijs geven, vergeleken met het peil van vorige week. De H.V.A. is voornemens een groote rub berfabriek te bouwen in de buurt van Kam pong Poelang Pisöu in de afdeeling Kwa- lakapoeas. Scheepvaarten meestal verwaarloosd en een fractie lager; H.A.L. boekte een vrij ge voelig verlies van ca. 10 punten, klaarblijke lijk op het jaarverslag, dat een sterk toege nomen verliessaldo aanwees, en dat nu niet buitengewoon optimistisch was, al zag men de toekomst voor het loopende jaar gunsti ger in. De Kon. Paket gaf opdracht tot den bouw van 9 motorschepen van ca. 650 ton. Suikerwaarden stil en lager. De prijsver laging door de Visp werkte ook niet opwek kend. Kalibagor stelt 16.9% (v.j. 33.7%) di vidend voor. Tabakken lager en ongeanimeerd. De al- gemeene dalende tendenz werd in verband gebracht met minder gunstige beoordeelin gen van de nog aan de markt te komen tabak. Arendsburg keert een onveranderd dividend van 60% uit. BEURSMAN. NAT. VROUWENRAAD VAN NEDERLAND. VOORTZETTING DER VERGADERING. Donderdagmorgen werd de algemeene ver gadering van den Nationalen Vrouwenraad van Nederland voortgezet. Op voorstel van de presidente werden tele grammen van hulde gezonden aan de Ko ningin en de Koningin-Moeder. Mej. Mr. Frida Katz bracht verslag uit als Int. Comitélid voor Wetten en Rechtstoe stand der vrouw, mevrouw W. van Itallie van Ernbden over Vrede en Arbitrage. De Volkenbond, zoo zeide zij o.a., zal altijd blij ven, wat de volken en regeeringen van hem maken. Behandeld werd het voorstel van de Ver- eeniging Onderlinge Vrouwenbescherming: „De N.V.R. wende zich tot de bevoegde macht met het dringend verzoek de bepaling van art. 335 Burgerl. Wetboek, die ook voor de ongehuwde moeder de erkenning van haar kind eischt, te doen vervallen." Aan het voorstel was de toelichting toege voegd, waarin gewezen werd op de hoogst ongewenschte gevolgen van de bepaling dat eerst door erkenning tusschen een moeder en haar natuurlijk kind burgerrechtelijke be trekkingen ontstaan. Het wordt gewenscht geacht dat de moeder van rechtswege de voogdij krijgt over haar natuurlijk kind. Mej. Mr. C. Simons verdedigde het voor stel. De ongehuwde moeder kan het best haar plicht doen ten opzichte van haar natuurlijk kind als er een rechtsband bestaat. Bij wan gedrag van de moeder kan altijd nog ont zetting uit de voogdij plaats hebben. Mevr. ThielWehrbein merkte op, dat de gewraakte bepaling toch wel iets goeds heeft, want het kan wenschelijk zijn dat aan een ongehuwde moeder de voogdij over haar natuurlijk kind wordt ontnomen. Maar heeft zij die voogdij niet, dan kan die ook niet worden ontnomen. Mr. Simons betoogde dat wanneer nu een moeder haar natuurlijk kind niet erkent, zij er zich verder niets van behoeft aan te trek- ken.Dit kan leiden tot allerlei ellendige con sequenties. Het voorstel werd tenslotte met algemeene stemmen aangenomen. Mevr. C. van SchaikDobbelman bracht daarna, als Int. Comitélid voor den strijd tegen de dubbele moraal en den handel in vrouwen, het jaarverslag uit, waarna mevr. Van der Hoop, verslag uitbracht over de Centrale Vereeniging voor Kinderbewaar plaatsen in Nederland. Hierna volgde het verslag van mevrouw van Straten—Wallig over de Vereeniging tot bescherming van Joodsche meisjes. Mej. C. M. v. d. Pijl, arts, deed mededee- ling betreffende het onderzoek naar de hy giënische verzorging en verpleging bij ziekte van gedetineerde personen, zoowel in ge vangenissen, huizen van bewaring als politie posten. Het volgend jaar zal een definitief voorstel worden ingediend, om aan de Regeering te verzoeken verbetering te brengen in de toe standen in de gevangenissen. Hierna had een gemeenschappelijk noen maal plaats, waarna de vergadering te 2 uur hervat werd. Vergadering van Donderdagmiddag. In de vergadering van Donderdagmiddag deed mej. v. d. Pijl, arts, eerst eenige mede- deelingen betreffende het onderzoek naar het vraagstuk;. Voorziening van verpleging aan huis voor den kleinen middenstand. De presidente deelde mede dat danktele- grammen waren ingekomen van de Koningin en de Koningin-Moeder, voor de aan beide vorstinnen gezonden huldetelegrammen. Mevrouw Cohen TervaartIsraels verde digde daarna het voorstel van de Ned. Ver eeniging van Staatsburgeressen: „De N.V.R. verklare zich vóór de wenschelijkheid, dat bij de verkiezingen in 1929 vrouwen zullen stemmen op vrouwelijke candidaten". Mevrouw de Jong zeide dat in de eerste plaats op bekwaamheid moet gelet worden. Men stemme maar niet in het wilde weg op een vrouw; er zijn mannen die feminis- tischer zijn dan vrouwen. Mevrouw Al. Jacobs merkte op dat er al veel bekwame mannen in de Kamer zit ting hebben, daarom is het nu ook wensche lijk dat er meer bekwame vrouwen in komen. Juist daarom de leuze: „Vrouwen, stemt op vrouwen!" De partijen moeten dus zorgen dat er goede, geschikte en bekwame vrouwen op de lijsten komen. Mevrouw van Itallievan Ernbden zeide dat in partijen bekwamen vrouwen vanzelf naar boven komen. Andere dan bekwame vrouwen zullen dan ook niet candidaat worden. Na uitvoerige discussie werd over het voor stel gestemd. Het werd aangenomen met 23 stem men vóór, 3 stemmen tegen en 10 blanco. Daarna kwam aan de orde het voorstel van de Ned. Vereen, van Staatsburgeressen, waarop een amendement was ingediend door den Plaatselijken Raad van Rotterdam, welk amendement door de voorstelster werd over genomen. Het voorstel luidde nu: De N V. R. spreke den wensch uit dat in de commissies die in vloed uitoefenen op Gemeentelijken Wo ningbouw, meer plaats worde ingeruimd voor vrouwelijke leden, daar dit met het oog op de met steun van de overheid te bouwen wo ningen van groot belang zal zijn, voor een, voor de huisvrouw practischen woningbouw. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Hierna volgden het Jaarverslag van het Int. Comité-lid voor de Volksgezondheid, mej. Chr. Bader arts, en het jaarverslag van mej. Marie Heinen over Vrouwen arbeid. Aan de orde kwam het voorstel van den Ned. Kinderbond: „De N.V.R. spreekt zich uit tegen het houden en bezoeken van mode shows als zijnde vernederend voor de vrouw en in tegenspraak met doel en streven van den Nat. Vrouwenraad". Het voorstel werd verdedigd door mej. Groshans. Het voorstel gaat, zeide zij, tegen de modeshow als publieke vermake lijkheid, waar de vrouwen komen niet om te koopen maar om zich te vergapen aan de nieuwste snufjes en aan de mannequins die zij als een soort afgod beschouwen. Een ge vaar voor de mannequin is ook dat zij nooit een geheel Destaan in haar vak vindt. En is dat een vak de vrouw waardig? De presidente las een brief voor van den Ambtenaar voor de rpijere jeugd te Rotter dam, waarin geprotesteerd werd tegen het plaatsen van jonge vrouwen in étalages. De presidente *s ook sterk tegen mode shows. In de mannequins komt onwillekeurig het verlangen op naar mooie kleeding, die zij, hun middelen in aanmerking genomen, niet voortdurend kunnen blijven dragen. Mevrouw Kerremans („Maatschappe lijke Belangen" te Delft) wilde de andere zijde laten zien. Er zijn veel meer beroepen, waaraan gevaren verbonden zijn. Het beroep van mannequin moet dan, als het zoo slecht is, op hooger plan worden gebracht. Mevr. Wynaendts Francken had vernomen dat het „relletje" van de mode shows af is; de mannen bezoeken ze bijna niet meer. Men vergete toch niet, dat er zoovele vrouwen op ander terrein óók in gevaren leven. Mevrouw van Schaik zegt dat het tegen woordig op de. modeshows werkelijk gaat om de japon. De modeshow is geen vrouwen tentoonstelling meer. Spr deelde een en ander mede van het zware leven, de verdiensten enz. der man nequins. Er moet voor gewaakt worden dat er geen verkeerde elementen in het manne quin-vak gebracht worden. Nog enkele spreeksters wezen op het moreele gevaar aan het beroep van manne quin verbonden. Het voorstel werd aangenomen met 1 stem tegen en eenige stemmen blanco. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Vrijdagmorgen 10 uur. Ontvangst ten Stadhuize. Na afloop der vergadering van Donderdag middag werden de deelneemsters officieel ten Stadhuize ontvangen. De ontvangst werd bijgewoond door den wethouder voor het onderwijs, den heer Roodenberg, den griffier, den heer De Land meter en eenige leden van den Gemeente raad. De burgemeester, de heer C. Maarschalk, zeide in zijn toespraak dat het gemeente bestuur de komst der deelneemsters aan de algemeene vergadering van den N.V.R. in de stad van Kenau Simonsz. Hasselaer en van de bloemen met oprechte belangstelling had begroet. Doet Kenau ons denken aan kracht en energie, de bloemen spreken van zacht heid en liefelijkheid, eigenschappen die bij de vrouw beurtelings op den voorgrond kun nen treden. Het gemeentebestuur greep gaarne deze gelegenheid aan, om zijn waardeering uit te spreken voor wat de Raad tot stand bracht. In zijn 30-jarig bestaan heeft de Vrouwen raad natuurlijk ups en downs gekend; na de inspanning voor de groote tentoonstelling van Vrouwenarbeid in 1898 volgde een be grijpelijke inzinking, maar de Raad her stelde zich en thans is het aantal aange sloten vereenigingen het dubbele van dat van 1898. Éénmaal zal de Raad zijn doel weten te bereiken: door samenwerking van de vrouw en den man het werk van den volkomen mensch tot stand te brengen. Met een hartelijk woord van welkom ein digde spr. De presidente van den Vrouwenraad, mevr. M. C. Doorman—Kielstra, gaf de verzekering dat de leden van dien Raad sterk in den strijd staan, omdat zij te velde trekken tegen wat onrecht is. Naar aanleiding van de op merking van den burgemeester over de bloe men zeide spr. dat het haar op den auto tocht getroffen had dat de eenige bloemen die al kleur bekenden, paarse, gele en witte bloemen waren: juist de kleuren van den Vrouwenraad. Spr. dankte tenslotte den burgemeester voor zijn vriendelijke woorden. Gezellig feest. Na twee dagen van vergaderen was het geen wonder, dat opgewekte gezelligheid heerschte op den feestavond die Donderdag avond gehouden werd in de bovenzalen van De Kroon. Het was er zeer druk en bloe men sierden de tafeltjes met frissche fleur. Mevrouw ir. M. WaardenburgLindeyer sprak een welkomstwoord, waarin zij den omvang schetste van het werk van den Vrouwenraad. In het bijzonder de leden van het eerecomité heette zij welkom, vooral mej. Simon, de vroegere presidente. Het was een avond, aan kunst gewijd. Allereerst was er het uitstekend ge schoolde orkestje van de Vereeniging van Huisvrouwen, enthousiast geleid door me vrouw van Eden, en gevoerd tot een succes, dat uiting vond in een warm applaus. De Drie Spaansche Dansen van Moskowsky zijn dan ook wel heel bekoorlijke muziek, zooals ze werden uitgevoerd door dit ensemble- Wat was charmanter, het voordragen van mevrouw Medenbach, het aandoenlijke ver haaltje van de Vischjes van Bobsico, van Cyriei Buysse, zoo teer enc gevallig, of het krachtig zeggen van mevrouw Marguerit Couperus, de schalksche liedjes uit vroeger eeuwen? In het gewaad, dat de rijke Am- sterdamsche koopmansvrouw der 17e eeuw zoo goed stond, dat wij bewonderen bij Pieter de Hoogh, droeg de bekende kunstenares voor den herderszang „Ic sag Cecilia comen", „Schoon Lieveken waer waerdet ghij? (Mei- plantingsliedt)„Een dartel Liedt van Mooy Adeleyn", bewerkt voor piano, door Jul. Röntgen, en het drinklied ,,'t Avont sullen wi vrolic sijn". Mevrouw Bé HartzJacobson was haar daarbij een bekwaam begeleidster op den vleugel. Opwekkend klonk de muziek van de al oude „Geisha" in een bewerking van H. Sa- labert, welke operette het orkestje verklank te. Ruizerijmen van Charivarius zijn nog nooit gedeclameerd zonder het gehoor te amusee ren. Zou het dan anders zijn als een zoo be gaafd declamatrice als mevrouw Meden bach ze zegt. Mevrouw Medenbach schonk een wereld van geest in drie van de onsterfelijke ge dichten. „Hoe richten wij onze woning an tiek in", de „Verjaarswensch" het „Celiba tairswee". Van het moderne in den rococo-stijl in de Arcadische omgeving van een Marie An toinette verplaatste mevrouw Marguerit Couperus haar auditorium met de liedjes, die in het Louvre zoo graag gehoord werden. Liedjes uit die idyllische wereld van herders en herderinnen en witte onschuldige schaap jes in het Leeuwendal, „Mes Moutons je mène", „Ma fille veux-tu un Bonnet", „le Jardin d' Amour", en een menuet, „Paris est au Roy"'. Tot slot dankte mevrouw Waardentmrg, de secretaresse van het Ontvangst-comité mevrouw De Bruynvan Scherpenberg voor het vele, door haar gedaan en huldigde haar met roode rozen. De voorzitster van den Vrouwenraad, mevrouw Doorman sloot den avond. HET BELGISCHE KROON PRINSELIJK PAAR IN OOST-INDIë. In de Molukkcn overal zeer hartelijk ontvangen. De kroonprinses heeft verwon derlijk vlug Nederlandsch geleerd. Aneta seint uit Batavia: De kroonprins van België en zijn gemalin hebben onder de namen van graaf en gravin De Rethy hun intrek genomen in het Hotel des Indes alhier. De hooge gasten gebruiken hun maaltijden in een apart zaaltje, maar verkeeren overigens gewoon onder de overige hotelgasten. Graaf de Rethy heeft in de Molukken een uitgebreide studie gemaakt van land en volk Overal heeft hij bewijzen van zeer groote hartelijkheid ontvangen. Hij heeft een groote verzameling van planten en dieren aange legd, die naar Europa zal worden meegeno men. Het hooge gezelschap heeft op Nieuw- Guinea vermoeiende tochten gemaakt o.a. naar de Anggi-meren die men bereikt door 2300 meter hoog te klimmen. Bij die gelegen heid betoonde de kroonprins zich een kranig bergklimmer en een goed woudlooper. Prof. Van Straelen begeleidde den kroonprins op al diens tochten. Overal in de buitengewesten zocht de kroonprins contact met de daar woonachtige Belgen, zooals o.a. te Menado, waar hij zich een gepensionneerden soldaat een Belg, in het bezit van de Millitaire Wil lemsorde, liet voorstellen. De oudstrijder, ge bogen onder den last zijner jaren, was zeer diep bewogen, toen hij werd voorgesteld aan den toekomstigen koning van zijn geboorte land. De oude militair nam afscheid van den kroonprins met de woorden: „Nu ik deze eer genoten heb, kan ik gerust ster ven". Het verdient voorts opmerking, dat de taal, die door de hooge gasten voortdurend in hun verkeer met iedereen, dien zij ont moeten, gebezigd wordt, het Nederlandsch is. De kroonprinses heeft 't Nederlandsch ver wonderlijk vlug aangeleerd. Bovendien spre ken de kroonprins en zijn echtgenoote thans goed Maleisch. Omtrent de reis kan nog als een aardige bijzonderheid worden meegedeeld, dat op 21 Maart aan boord van den gouvernements- stoomer Sirius een bruiloftsfeest gevierd is. Op dien dag toch trad de zuster van de Belgische kroonprinses in het huwelijk met kroonprins Olaf van Noorwegen en dit gaf aanleiding tot een feestje. Dr. Lach de Bere heeft den geheelen tocht door de Molukken meegemaakt. Thans heb ben de hooge gasten het voornemen, nog eenige dagen te Batavia te verblijven en vervolgens een tocht over Sumatra te gaan maken. Op 8 Mei gaan zij te Belawan aan boord van het stoomschip Tjerimai, van den Rot- terdamsch-m Lloyd om daarmee de terugreis te aanvaarden. Het Tooneel Jrg. 14 No. 10 In Het Tooneel schrijft mr. H. M. Merkel- bach, de directeur van den Amsterdamschen stadsschouwburg over het verschijnsel van het „schablonistisch" repertoire en pleit hij voor het geven van een kans aan niet-gear- riveerden. Frits Lapidoth geeft een beschou wing over Werfel's „Paulus unter den Juden" Henriette HolstHendrix schrijft nog over Willem Royaards, terwijl Edmond Visser Cen tralisatie bepleit. Mr. L. van Gigch Jr. heeft het over filmrecensies. Het nummer is mooi geïllustreerd en heeft op den omslag een portret van Ciska Cremer. De Brug, Maart 1929. In het maandblad voor het etaleeren, den verkoop, de reclame en de organisatie „De Brug", welke periodiek thans een jaar be staat, komen o.a. artikelen voor over „Stem riling in uw etalage" door W. Jacobs Jr.„ „Verkoopsstrategie", „Hoe Duitschers eta leeren" en „Een decoratieve opbouw", terwijl de Tips voor lederen winkelier van belang zijn. Het nummer is fraai gedrukt en bevat goede illustraties. De Vrijdagavond, Jrg. 6. No. 1, Met dit eerste nummer van den zesden jaargang viert het Joodsche weekblad „De Vrijdagavond" zijn eerste lustrum en ver schillende bekende Joodsche personen heb ben hierin aanleiding gevonden van waar deering getuigende arikelen voor dit num mer te schrijven, waarvan wij willen noe men „De taak der Joodsche pers" van prof. dr. D. Cohen. Het nummer is, als steeds, keu rig gedrukt. Nederlandsch Fabrikaat, Jrg, 15, No. 3. In het laatste nummer van Nederlandsch Fabrikaart komt een belangwekkende verhan deling voor over de Nederlandsche kunst nijverheid. Een niet onvermakelijk verhaal komt in dit nummer voor van een Hollan der die in Parijs een „Fransch" ameuble ment kocht, gemaakt in een Nederlandsche fabriek. Voorts zijn er de vaste rubrieken met veel wetenswaardigs. Eigen Haard, Jrg. 55 No. 14. Eigen Haard brengt in het nummer van 6 April enkele interessante artikelen. Jan D. Voskuil beschouwt en beschrijft de tentoon stelling van werken van Erich Wlchman; Jo- han Been, de bekende Brielsche archivaris vertelt over een brand in het stadhuis dei stad van Koppelstok en H. R. van Heckeren zet zijn reeks bergtochten op Java voort met een beschrijving van een toer naar het Yang-plateau. Verder nog de gewone rubrie ken en goede foto-pagina's. (Reeds In een deel yan de vorige oplaag opgenomen.) Queue Er waren er. die ongeduldig van het eene been op het andere hipten, en om dc drie minuten op hun horloge keken: zij waren de groenen, de langslapers, die om een uur of acht waren komen aanwandelen en toen met een verbluft, gezicht geconstateerd hadden, dat ze niet een der eersten waren. Er waren er, die na uren zoeken eindelijk de gemak kelijkste houding gevonden hadden om tegen de deurposten aan te leunen: zij waren de enthousiasten, die er al van minstens zes uur af gestaan hadden. Een jochie van een Jaar of negen stond met gesloten oogen tegen de machtig voor- uitkoepelende buik van een meneer aange leund. De meneer was verkouden en leed aan hoestbuien, en iederen keer dat een uit zijn teenen opstijgend gekuch zich omhoog werk te, schokte de zoo onwankelbaar lijkende berg, waartegen het jochie zoo vertrouwend steun had gezocht. Met een verschrikt ge zicht werd hij wakker, keek verbluft om hoog en trachtte dan de omstanders in den waan te brengen dat hij niet geslapen had door met zijn handen in zijn zakken een deuntje te gaan fluiten. Geen twee minuten nadat de vulkaan tot rust was gekomen en de berghelling hem weer ultnoodigend en onbewegelijk toelachte, sliep hij weer den gezonden slaap van alle kleine jochies met zijn hoofd op de Horlogeketting van den me neer. Iemand beneden aan den stoeptreedjes, had zijn pétit dejeuner meegebracht en stond tevreden te malen. Onder de bevoor rechte gaden boven op den Olympus ont stond een onrustige beweging mogelijk waren er enkelen onder hen die begonnen te beseffen, dat één ontbijt in je zak beter ls dan geen in je maag. De opgekropte jalouzie barstte tenslotte los met de schampere op merking: „Kom, meheer, wat zal het weze? Thep, koffie, limonadezeg u maar op". „Graag thee"', zeide de meneer onver stoord verder kauwend, „en een zacht gekookt eitje ennelaa,t es kijke dan ook nog..." Maar hij verslikte zich. en zijn benauwd gehoest werd overstemd door het hoongelach van de jaloersche kudde op de bovenste ver dieping. Een agent arriveerde, overzag met ken nersblik de zonderlinge formaties op de stoeptreedjes en daar beneden, haalde wan hopig zijn schouders op en begon alle nieuw komers naar den verst uitgegroeiden kant van de massa 'e dirigeeren, ln de vage hoop dat er misschien onder zijn leiding Iets zou ontstaan, dat op een ordentelijke queue leek. Het lukte, en van uit de verte zag het uitwas aan den voet van den Schouwburg eruit als een reuzen-schildpad met vele kop pen, pooten en een aan den rechterkant van zijn lichaam ontsproten, steeds groeiende staart. Het begon negen uur te worden, en men begon zijn kansen op een goed volgnummer te wikken en te wegen. Uit een klein mans persoon onder aan de stoep steeg plotseling een verontwaardigd protest aan het adres van den agent omhoog. „Is me dat een regeling! 't Is.... *t ls een schandaal! Daar kom ik me hier om zeven uur en ik ben wel geteld nommero negen en hier staan ik onder aan do trap. U mot zorrege dat er regeling is dassu plicht". „Rcgele", zei de agent peinzend. „Goed. Ik zal regeleGaat u maar achter an de rij staan ja utegen het verblufte manneke. Het slachtoffer protesteerde aarzelend. „Zoo", zei de agent venijnig, want hij was in zijn zwak getast, „maar assu voortaan geregeld wil worde mot u om hallef nege komme toen was ik er ook. Zeven uur is mijn te vroeg. En dan ken u achter aan de rij gaan staan. Bcgrepe?" Toen gingen de deuren onen. Naar buiten De schildpad brak ln stukjes, de stukjes, vielen de stoeptreedjes af en trachtten er manmoedig weer tegen op te klimmen. Al leen de staart bleef heel, tot voldoening van den agent. Het mannetje met het regelings- complex werd steeds verder achteruit ge drongen en jammerde zachtjes. Ik was nummer acht en dertig gearriveerd en kreeg volgnummer twaalf. Mijn buur man was nummer vier en twintig gearri veerd en kreeg volgnummer vijf en veertig. Welk volgnummer het manne'je kreeg weet ik niet, maar Ik geloof niet dat hij ooit nog eens om zeven uur in de queue zal gaan staan Gelijk heeft Ie, want ik was om bij half negen gearriveerd en ik heb lang geen slechte plaatsen veroverd. W. T. INGEZONDEN MEPEDEr- LNGEN a 60 Cts. per regel. voor Stoomen, Verven Persen en Stoppage TELEFOON 10771 De echle Schofsche havermout Hei gezondrie onibijil I By de bereiding van KING pepermunt S worden geen kunstmid. I I delen toegepast van» I a daar de fijne, origineele i 8 smaakT-""*"' r Voor engros bij: Fa. C. H. S. HEILKER HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13