HAARL. VOETBALBOND BUITEN DE COMPETITIE. DIOC. R-K. HAARL. VOETBALBOND. HONKBAL GYMNASTIEK. WIELRIJDEN ROEIEN. wind. Het duurt echter nog geruimen tijd vóór Groeneveld de score opent (0i). Direct hierop maakt A. F. C.'s linksbinnen met een mooi schot gelijk (11). Groeneveld voert de score vóór rust nog op tot 13. Een schot van Borghouts belandt tegen den paal. Na de hervatting komt A. F. C. sterk in de meerderheid. Zij verkleint den achter stand en neemt geleidelijk de leiding, zoodat zij spoedig voor staat met 53. In de laatste tien minuten komt Haarlem weer in de meerderheid en Onkenhout brengt uit een penalty den stand op 54. Haarlem is nu niet van het A. F. C.-doel weg te slaan. Van Polanen maakt gelijk (55). Een schot van Onkenhout wordt onvoldoen de weggewerkt en Groeneveld geeft Haarlem de leiding (56). Even vóór tijd doelpunt Groeneveld uit een corner met een kopbal, waarmee hij den eindstand op 57 brengt. Het veld was zeer zwaar te bespelen. De Uitslagen. Oefenwedstrijd. Bloemendaal I—H VH.-elftal 6—3 Beker. Schoten II—Zandvoort II 4—2 Competitie. I A. D. I. O.Hillegom 1—0 I B: Haarlem-veteranen—I. V. O. 3—4 n A: Hillinen II—E. H. S. II 0—3 Haarlem T. H. B. 2 3—2 II B: Spaarnestad—D. W. O. II 2—1 HI A: Ripperda IIZandvoort IH 16 E. H. S. Hl—E. T. O. II 4—2 Bennebroek H—T. H. B. III 3—3 D. I. O. IV—H. O. S. C. 1—1 III B. Kennemers IVSchoten IV schr. n. o. IH C. D. I. O. m—Hillinen IH 11—1 Kihheim HI—D. O. A. III 4—1 Zeemeeuwen IIStormvogels VI 8—0 IH D. Spaarnevogels II—Swastika 1—2 JUNIORES. Afdeeling A Haarlem—Zandvoort 3—7 Promotie-competitie 2e klasse kampioenen. D. O. A.—p. W. O. 2—1 Promotiecompetitie lc klasse. D. O. A.—D. W. O- (2—1) Gisteren is de eerste wedstrijd voor boveii- genoemde competitie gespeeld. Jammer is het dat D. O. A. haar meerderheid moest toonen door een penalty, die haar eenige minuten voor het einde ten deel viel. Omstreeks kwart over tien wordt begonnen onder de bekwame leiding van den heer J. J. van Straaten. D. W. O. heeft één invaller, terwijl D. O. A. volledig is. D. O. A. heeft eerst het voordeel van den wind, die van doel tot doel stond. D. O. A. onderneemt di rect eenige snelle aanvallen, maar de D. W. O.-achterhoede bezweert 't gevaar. Er wordt van beide kanten hard gewerkt, maar de ballen werden over het algemeen slecht ge plaatst. Na ongeveer 20 minuten spelen ge lukt het den D. O. A.-middenvoor te scoren. De strijd wordt steeds spannender. Doch de D. O. A.-aanvallen waren gevaarlijker, dan die van D. W. O. Aan beide zijden wer den gemakkelijke kansen verknoeid, door on zuiver schieten. D. W. A. tracht nog voor rust gelijk te maken, maar zij stranden steeds op de achterhoede van D. O. A. De rust gaat in met 1—0 in het voordeel van D. O. A. Na de rust wordt in het zelfde tempo ge speeld als voor rust, maar de achterhoeden van beide clubs zijn erg trapvast. Toch weet D. W. O. gelijk te maken door W. Schornagel, die van een niet erg begrijpen in de D. O. A.-achterhoede profiteert. De wedstrijd loopt ten einde en nog steeds is de stand gelijk. D. O. A. wijzigt haar opstel ling en met succes, want verschillende malen ontsnapt het D. W. O.-doel aan een doorbo ring. Eenige minuten zijn er te spelen en als dc rechtsbuiten van D. O. A. voorzet, slaat een speler van D. w. O. den bal omlaag. De strafschop werd onhoudbaar benut. Kort hierop kondigt de scheidsrechter het einde aan. E. D. O. IV—Stormvogels 111(2 2) De bezoekers hebben tal van invallers en speelden de eerste helft met negen man, terwijl in de tweede helft de tiende speler er bij kwam. Desondanks speelden zij niet slech ter dan de roodzwarten. Dat wil niet zeggen dat er goed voetbal gegeven werd, het spel was onsamenhangend. In de eerste minuut trapte bij een aanval op het ED.O.-doel, een der achterspelers van E.D.O. in eigen doel. Jacobs en Koks wisten evenwel twee goede goals te scoren. De tweede helft was zoo mo gelijk nog slechter. Stormvogels maakte spoedig gelijk 22. Verder werd er niet meer gescoord al de den zich diverse kansen voor. Schoten 2Zanovoort l (42) De wedstrijd stond onder leiding van den heer Besse. Schoten II heeft 1 invaller en Zandvoort is compleet. In den beginne is de wedstrijd niet erg fraai. Van weerszijden worden eenige goede kansen onbenut gela ten. Het gelukt aan Zandvoort om een mooien goal te maken 01. Na gaat Schoten wat beter aanpakken, maar van overwicht is geen sprake. Dan is t Rootlieb die gelijk maakt (11). Hiermede is het rusten. Na de thee is het spel iets beter maar Schoten n speelt nog ver beneden haar kunnen. Door een fo"t in de Schoten-ach- terhoede neemt Zandvoort weer de leiding (1—2). Dan maakt een den backs van Zandvoort zwaar free-kick in het strafschopgebied. Hetem voltrekt het vonnis (2—2). Van nu af aan is Schqten sterker, de mid- voor van Zandvoort verlaat het veld. Weer een penalty, maar nu faalt Hetem. Dan is het Rootlieb die zijn club de leidinggeeft (3—2). Even later gevolgd door no. 4 van den zelfden speler. Hiermede komt het einde en plaatst Scho ten II zich in de finale om den beker. Scheids rechter Besse leidde correct. BloemendaalH. V. B. elftal (6 - 3) Het elftal van den Haarl. Voetbalbond speelde Zondagmorgen 10 uur een oefenwed strijd tegen een vrij sterk Bloemendaal-team. De witten hadden een viertal invallers: de rechtsbuitenplaats werd bezet door J. Kam- meijcr (ex-Haarlemmer), die uitstekend vol deed. Het H.V.B.-elftal had ook nog een veran dering ondergaan: midhalf en beide achter spelers waren reserves. Direct na "net begin is het N.V.B.-elftal goed op dreef. Bloemendaal neemt de zaken wel wat al te kalm op, met het gevolg, dat de gasten sterk domineeren. Na vijf minuten spelen wordt de reserve doelman der witten reeds gepasseerd na goed werk van den lin kervleugel. Bij Bloemendaal is het Kammeijer, die door eenige snelle rennen en goede voorzetten verwarring sticht in de achterhoede der gas ten. Toch is het succes weer aan den kant der H.VJ3.ers wanneer de midhalf van dicht bij Lever met een hard schot passeert (0—2). Immer maakt gebruik van een zwak mo ment in de achterhoede der gasten en schiet kalm in (12). Kort daarop is het weer Immer, die een goéden voorzet van rechts onberispelijk be nut (22). Tot rust blijven de H.V.B.ers volkomen ge lijkwaardig aan hun tegenstanders: Lever krijgt druk werk, wat hij echter uitstekend verricht. In de tweede helft pakte Bloemendaal veel beter aan. Het tempo waarin zij nu spelen, is den H.VH.'ers wel iets te snel. Het uitstekend opgestuwde vijftal verschijnt ge regeld voor het doel der gasten; doelpunten kunnen dan ook niet uitblijven. Met korte tusschenpoozen voeren Immers en A. Cassée de score op tot 62. De gasten lieten een strafschop onbenut. De voorhoede van het H,V.B.-elftal blijft uitstekend spelen en zien kans, Lever nog eenmaal te passeeren (63). met welken stand dan ook het einde van deze nuttige oefenpartij aanbreekt. Zooals reeds is gezegd speelde de voorhoede van het H.V.B.-elftal meermalen uitstekend. De doelman heeft eveneens goed werk ver richt en had aan de doelpunten geen schuld. Maar achterhoede en middenlinie bleven wel iets onder de verwachtingen: men kreeg den indruk, dat zij- in de eerste helft wel iets te veel van hun krachten gevergd hadden. UITSLAGEN. 3 D. 1—2 B. S. M. I—S. J. C. Ill, S.J.C. n.o. Santpoort IIIAlliance I 4 D. R.K.V.Z. II—B.S.M. H. 5—0 Santpoort TVAlliance H 09 V.V.T. I—H.B.C. III 2—4 Teylingen IHB.S.M. HI 16 Victoria IID.S.S. II JUNIORES. Ie klasse. H. B. C. IV—R.K.V.Z. III 1—1 Alliance niConcordia IV 170 2e klasse. B. S. M. TV—'T. IJ. B. B. VI, uitgesteld. Om den Olympiade-beker. De wedstrijden om dezen wisselprijs ein digden als volgt: QuickTogo 105 V. V. G. A.—A. G. H. C. 11—16 De houdster van den beker. Concordia,, liet Ajax gemakkelijk winnen door niet te ver schijnen. Wedstrijden Sparta Zaterclagvond hield Sparta te Velsen in het gebouw Concordia onderlinge wedstrij den voor de dames- en heeren-afdeelingen onder leiding van den heer D. C. van Ale- wijk, directeur der vereeniging. Als jury leden traden op da heeren T. Dekker, J. Dijkstra en B. J. Wieland Los. De dames hadden te verwerken een vrije oefening, een staaf oefening, en een oefe ning aan brug. ringen en paard. De uitslag- luidde: le afdeeling, 1 K. Zalm 47 1/2 punt, 2 G. Tabois 44 p.. 2e afdeeling, W. van Heijst 47 p., 2 E. Miclïel 47 p. De onderdeelen voor de heeren waren een vrije oefening en een oefening aan rek, brug, ringen en paard. Hier was de uitslag: le af deeling, 1 P- de Reus, 49 1/2 p., 2 K. Kat 45 p., 2e afdeeling,. 1 G. Wilderom 41 punten. Ondanks het feit dat P. de Reus oefenin gen van zwaarder gehalte had te verwerken, behaalde hij het hoogst aantal punten van alle deelnemende dames en heeren, waardoor hij in het bezit kwam van den wisselprijs. De uitslagen werden bekend gemaakt door den heer N. de Ligt, voorzitter van Sparta. Aan den avond was een feestelijk karak ter gegeven. Na afloop der wedstrijden voer de de dames-afdeeling enkele dansen uit, die bijzonder in den smaak vielen. De avond werd verder gevuld met voordracht en dans. Spel-wedstrijden De heer A. de Jong, technisch Bondsbe- stuursÏTd, zal de namen verzamelen en pu- bliceeren van de vereenigingen, die met elkaar willen overleggen betreffende het spelen van vriendschappelijke wedstrijden in grensbal, slingerbal en handbal. H. S. C. „De Bataaf". Zondagmorgen werd de 2e rit om den Roomhuisbeker verreden, nl. een invitatie- rit, voor de Haarlemsohe Sportvereeniging De Kampioen en de H. S. C. De Bataaf. Het weer liet zich weliswaar niet gunstig aanzien, maar daardoor lieten de renners zich niet afschrikken; zij hebben allen ge toond, wat voor hun vereeniging te voelen. Er werd 30 K.M. record gereden. Voor de H.S.V. de kampioen kwamen uit: Schijve naar, Koper, de Groot, Balm, en Egmond; voor de H. S. C. de Bataaf: P. Koenen, A. Scheltes, L. Buis, J. de Reus, en C. J. de Jong. De uitslag is als volgt: le L. Buis. 52 min. 35 sec.. 2e Schijvenaar 53 min. 37 sec., 3e. A. Scheltes 54 min. 48 sec.. 4e J. de Reus 54 min. 52 sec., 5e P. Koenen 55 min. 24 sec., 6e Eg- mond, 56 min. 45 sec., 7e. C. J. de Jong, 57 min. 27 sec., 8e Koper, 58 min. 45 sec., 9e Balm 59 min. 42 sec., 10e de Groot 1 uur 56 sec. De tijd der drie eersten van de Eataaf was te zamen 2 uur 42 min. 15 sec.; der Kam pioen 2 uur 49 min. 7 sec., zoodat door de H.S.C. De Bataaf met circa 7 minuten ver schil deze beker voor dit seizoen gewonnen werd. INWIJDING VAN DE SPAARNE- ACHT. DE „WILLEM DYSERINCK". De nieuwe achtriemsgiek van de R. enZ.V. Het Spaarne, de eerste race-acht die de ver eeniging bezit, werd Zaterdagmiddag plech tig ingewijd. Een zeer groot aantal leden was erbij tegenwoordig. De voorzitter der vereeniging. de heer Robert Peereboom. noemde de uitbreiding van de eigen vloot der vereeniging (die nu 35 booten telt) met dit grootste en snelste schip eén belangrijk moment in haar his torie. De acht is geheel ..buiten bezwaar van de schatkist gekocht en spr. dankte de vele leden en vrienden van Het Spaarne, die ertoe bijgedragen hebben. Het bestuur had besloten om deze boot den naam Willem Dyserinck te geven als een bewijs van de dankbaarheid der vereeniging voor het vele dat zij aan haar eere-voorzitter heeft te danken. Spr. verzekerde hem dat het be stuur den steun en de vriendschappelijke be langstelling, die hij steeds aan Het Spaarne blijft geven, op den hoogsten prijs stelt, en memoreerde hoe hij ook in de laatste jaren op genereuze wijze de goede zaak van de roeisport heeft geholpen. Het zou overmoedig zijn te verwachten dat Het Spaarne nu maar dadelijk ook in de acht zou gaan overwinnen, al wordt daar wel hoop op gekoesterd. In elk geval staan het enthousiasme en de capaciteiten van de roeiers er borg voor, dat d£ acht een goed figuur in de komende wedstrijden zal maken. Spr. verzocht den eere-voorzitter om de acht te willen inwijden. De heer Willem Dyserinck hield een rede waarin hij zijn vreugde uitsprak over den bloei van de vereeniging en zijn vertrouwen uitte in haar toekomst. Hij was altijd enthousiast voor de roeisport, een der mooi ste eij gezondste vormen van sportbeoefe ning, geweest en gebleven. Er waren ups and downs in haar historie geweest, zooals in die van elke vereeniging, maar zij was op den duur blijven groeien en spr. was van mee ning, dat zij door 't huidige bestuur werd ge regeerd op de wijze die in haar belang was en haar bloei verder zou bevorderen. Hij richtte zich tot een anderen oud-voorzitter (en mede-oprichter) der vereeniging, den heer 3. J. Couvée, wien het hem bijzonder genoegen deed hier tegenwoordig te zien en herinnerde eraan dat de hoer Couvée verle den jaar. als commissaris van aankomst bij de wedstrijden van De Koninklijke, de Spaarne-glek die zijn naam droeg als win ner over den finish had zien gaan. Spr. hoop te datzelfde met de acht te beleven ..en als dat gebeurt. Couvée". zei hy. „gaan wij nog eens samen in een hoekje over den goe den ouden tijd zitten praten". De heer Dyse rinck eindigde met zijn beste wenschen voor de vereeniging te uiten, en wijdde de acht in door de vlag weg te trekken die over den voorsteven was gehangen. Tegelijk werd de clubvlag op het gebouw geheschen en hie ven de aanwezigen three cheers voor den eere-voorzitter aan. Daarna werd de nieuwe achtriemsgiek te water gelaten en werd er eerst door een da- mes-stijlploeg in geroeid. De eenheid van deze ploeg, die voor het eerst in deze samen stelling in de boot zat en waarvan enkelen zelfs nog nooit acht geroeid hadden, was verrassend, en het keurige roeien van de meisjes lokte luid applaus uit. Daarna ging de raceploeg aan boord die op de Hollandia-wedstrijden voor het eerst Het Spaarne in de acht vertegenwoordigen zal, en dit demonstratiebaantje genoot even eens algemeenen bijval en gaf den aanwe zigen den indruk, dat de ploeg een geduchte tegenstander zal zijn. Zij vormt oen pittig, goed geheel en ontwikkelde nu al een flinke snelheid. Er was tenslotte een tea in het clubge bouw. er werd gedanst en de leden bleven nog lang bijeen. Wanneer liet tennlsseixoen al aan don gang 1» en 't schoonmaakseizoen nog niet afgcloopen, is het voor een huisvrouw wel eens om in de war te raken. SPORTIVITEIT. (Zoowel in België als in eigen land zijn bekende voetballers in moeilijkheden geweest wegens onbehoorlijk optreden tegen den scheidsrechter). Stoere jongens, ferme knapen, Helden van het voetbalveld, 't Zijn bedenkelijke dingen. Die de krant ons heeft gemeld; Want er wordt bij voetbalmatches. Veel te vaak geprotesteerd. Tegen 't oordeel des arbiters, En die toestand is verkeerd; 't Is toch van een goeden sportsman, Waarlijk niet te veel gevergd, Dat hij een verschil van meening, Met den scheidsrechter, verbergt; Zwijg, ook als hij naar je meening, Soms eens zonder roden fluit, Juist in zulke zelfbeheersching, Komt de ware sportsman uit; Niemand is nu eenmaal feilloos, Niemand, die zich nooit vergist, Maar er is slechts één arbiter, En hij is het, die beslist, O, er komen oogenblikken, Dat het wel eens moeilijk is. Wees dan wijs en denk ïnhar liever, 'lc Heb misschien het zelf wel mis; In de meeste der gevallen, Zal dat heusch ook wel zoo zijn, Jij trapt beter, maar de rechtspraak, Is weer zijn speciaal terrein; Heusch, het leiden van een wedstrijd, Is niet louter een vermaak, 1-Ioud den scheidsrechter in - eere, Want hij heeft een zware taak; Schenk hem onbeperkt vertrouwen, Spaar hem tijdens 't spel critiek, (Dit vermaan geldt, tusschen haakjes, Naast de spelers, ook rt publiek) Ziet en speelt het spel grootmoedig, Voert een Trlsch sportieven strijd, Laat ons voetbal niet verworden, Tot een voetballoorigheid. P. GASUS. Een gewichtig dispuut. Het is alweer heel wat jaren geleden dat Jack Dempsey wereldkampioen zwaar gewicht bokser werd door een overwinning op den reusachtigen cowboy Jess Willard. Toen de derde ronde van dezen titelstrijd was afgeloopen, zag Willard er heel deer niswekkend uit. Hij kon zich bijna niet staande houden en waggelde als een zwaar gewonde naar zyn hoek. Zijn manager en hij besloten dan ook spoedig, dat het een hopeloos geval was en zij kondigden aan, dat Willard zich gewonnen gaf. Jack Demp sey was wereldkampioen. En nu, plotseling, is in Amerika een heftig debat ontsaan over de vraag of Willard in de derde ronde de nederlaag leed, dan wel in de vierde. Totnutoe was er altijd gezegd: in de derde. Maar dit is natuurlijk niet juist, want toen die ronde uit was stond Willard, zij het dan nog zoo wankel, nog op zijn beenen. Dus in de vierde dau? Neen, want er is nooit aangevangen met - die vierde ronde, want Willard had reeds aangekon digd. dat hij den strijd opgaf, voor dc bel luidde. Wat 'n probleem nietwaar? Kolommen worden er weer over geschreven- Misschien zouden wij de moeilijkheden kunnen omzeilen door te zeggen, dat Willard noch in dc derde, noch in de vierde ronde verloor, 'maar m de rustpauze tusschen deze beido. Dit lijkt ontegenzeggelijk juist, maar men oppert er de bedenking tegen, dat een bokser geen wedstrijd kan verliezen op een oogenblik dat er niet gebokst wordt. Het is moeilijk, zeer moeilijk Wat het er eigenlijk toe doet, vraagt U? Ik heb ér heusch geen flauw idee van. Ministerieel voetbal. In Engeland staan de algemeene verkie zingen voor de deur en aangezien men ginds nog niet het systeem van de evenredige vertegenwoordiging huldigt, richten de par tijen, of liever hun vertegenwoordigers zich in woord en geschriftrechtstreeks tot de kiezers, die zij te hunnen gunste willen be werken. Het spreekt wel vanzelf dat de voor mannen in deze dagen een buitengewone belangstelling toonen voor „wat er in het volk leeft" on dat niet alleen, maar ook hoe het volk leeft. Daarom is het ook niet ver wonderlijk dat de heer Stanley Baldwin, de Engeische ministerpresident liet- in het kader van zijn verkiezingspropaganda wenschelijk vindt om den aftrap te geven bij een voet balwedstrijd. Had hij het daar nu maar bij gelaten, dan was het niet zoo erg geweest. Hij trapte niet e/ns naast den bal en wat kun je meer verwachten van een minister, die nooit actief aan deze sport gedaan heeft. Maar de heer Baldwin heeft zich laten verleiden om na den wedstrijd nog een woordje te spreken en heeft zich daarbii zelfs op het voor den leek zeer gevaarlijke voetbaltechnische gebied gewaagd. Hij ad viseerde zijn spelersgehoor als volgt: Om een goed voetbalspeler te worden, is het wenschelijk zoo jong mogelijk te begin nen. Span je steeds tot het uiterste in om den bal te pakken ce krijgen en als je liem hebt schiet dan zoo snel mogelijk op het doel. Vergeet daarbij niet. dat de voeten het altijd van het hoofd winnen. Ziedaar een Engeische regeeringsles in de techniek van het voetbalspel. Als ik een van de spelers geweest was, die dit moest aanhooren, zou ik vast en zeker niet op Baldwin of zijn partij stemmen. Om in voet baltermen te büjven: een man, die zoo bui tenspel staat als een minister, moet oppas sen dat hij het doel niet voorbijschiet. Maar wat jammer overigens dat onze par tijleiders zich niet tusschen den volke be wegen, waardoor wij ook de kans missen om van minister de Geer een voetbaladvies te krijgen. Wie weet-, misschien zou hij ons nog eens de wijze kunnen aangeven waarop wij de Belgen kunnen verslaan, niet met verdragen, maar met een voetbal. Ridder der snelheid. Majoor Segrave, die onlangs op het strand van Daytona in den Amerikaanschen staat Florida het wereld-snelheidsrecord in auto mobielen op zijn naam bracht met een alles zins fantastische prestatie, is Zaterdag in Engeland teruggekeerd en, zooals te ver wachten was, op grootsche wijze gehuldigd. Het is een groot land, dot zijn groote mannen eert zegt een spreekwoord. Enge land heeft Segrave, de snelste mensch te land, tot ridder geslagen en het is voortaan Sir Honry Segrave. Is Segrave een groot man? Ik stel deze vraag om haar naar overtuiging in bevestigenden zin te beant woorden. Eerlijk (en trouwens niet voor de eerste maal) gezegd, vind ik het jagen naar dit wereldsnelheidsrecord een enorme dwaas heid. En dientengevolge vind ik Segrave ook tot op zekere hoogte een enorme dwaas. Maar dit belet me toch niet, om het ge weldige van zijn prestatie te waardeeren. Een man, die bereid is, een rennend monster te besturen, dat hij in de verste verte niet beteugelen kan, is, al gaat het dan om het bereiken van een doel, dat ik dwaas vind, in mijn oogen een groot man. Een man als Segrave weet nog veel beter dan wij, die van zijn recordpoging lezen, in hoe groote mate zijn levensbehoud van het geluk afhangt en hoe weinig er toe noodig is orp hem in een zekeren dood te sturen. Een enkel zwak plekje in een band of een wiel, een kiezelsteen in zijn baan of een bijna onzichtbare kuil kunnen hem het leven kosten. Dat dit niet louter theorie is, blijkt uit de doodelijke on gevallen van verscheidene andere coureurs, die voor hem naar dit zelfde record don gen. O, hü weet heel goed, dat zijn goede kansen aanmerkelijk kleiner zijn dan de kwade. Hij taxeerde ze, immers zelf in een verhouding van een op tien. En toch gaat hij rustig op de bestuursplaats zitten en zet het monster in werking. Engeland eert in Segrave naar mijn meening wel degelijk een groot man, al zou de wereld er niet armer door zijn, wanneer hij er nooit mee begonnen was. Marmeren Moeskops. De oud Grieksche beeldhouwers zochten vaak inspiratie voor hun kunst in de helden der sport en menig Olympisch winnaar uit de oudheid heeft hun tot model gediend. En ziet, de geschiedenis herhaalt zich. In de Finscbe hoofdstad HoLsingfors is reeds jaren geleden een standbeeld opgesteld ter ver heerlijking van den hardlooper Paavo Nurmi, die als sportief afgezant voor zijn land zooveel gedaan heeft. Hoeveel Ameri kanen zouden ooit een oogenblik een ge dachte aan het land der duizend meren hebben gewijd, als Nurmi niet zoo hard had geloopen? En nu heeft een kundig Ita- liaansch beeldhouwer, Erio Roscitona ge- heeten, niet om zijn sujet te huldigen, maar louter onder den indruk van diens athleti- sche eigenschappen, onzen vijfvoudigen wereldkampioen wielrennen Piet Moeskops in marmer vereeuwigd. Dezer dagen is cle marmeren Moeskops te Parijs voor het eerst ter bezichtiging gesteld en de bevoorrech ten, die het kunstwerk aanschouwden zijn eenparig in hun lof. Het beeld zal op de Parijsche „Salon" worden ingezonden onder den titel „Le Champion". Een groote eer voor den Hollandschen Piet op wiclrcngebied. Hij is het nu wei aan zijn beeldhouwers en aan zichzelf verplicht, om binnenkort te Boedapest, waar de wereldkampioenschappen zullen plaatsvin den. te toonen, dat hij ook nog steeds. aU hij wil, de kampioen kan zijn. Nationale sportkracht. Het gaat op internationaal sportgebied ons land den laatsten tijd niet. naar den vleeze. Onze worstelaars verloren allen in Duitschland. wij hebben geen enkele bokser meer. die in internationaal gezelschap van zich doet spreken, onze voetbalploeg speelt maar magertjes, onze voetbalploeg speelt klop te Barcelona. Dommering hoort niet meer tot de allersterkste biljarters, Plet Moeskops is weer beter op dreef, maar ver liest toch vaker dan hij wint en nu heeft het Nederlandsche Hockey-elftal van België verloren. Het is een somber beeld en deze hockey - nederlaag is wel een bittere teleurstelling zoo kort na het prachtige succes bij de Olym pische wedstrijden. Er zijn wel verklaringen voor. Centerhalf Duson is al centgen tijd weg, de voorhoede was haar.... Kop kwijt, de afwezigheid van Tresling uit de achter hoede werd zwaar gevoeld, maar dit alles neemt toch niet weg. dat het Nederland sche hockey in de laatste maanden er niet op vooruit is gegaan, terwijl de Belgen daar entegen beter spelen dan tijdons de Olym pische wedstrijden. Het is jammer, maar wat zul je er aan doen. Flink volhouden maar. niet den moed verliezen en vooral het enthousiasme bewaren dat de ploeg in vroege re wedstrijden zoo goed te stade is gekomen. En dan nog wat, de Belgen van harte gc- lukwenschen met de kranige prestatie om in twee wedstrijden oranje drie van dc vier plinten af te snoepen. De Belgen zullen zulk succes zeker niet verwacht hebben. Des te kraniger dat zij het hebben klaargespeeld» Een waaghalzerige kroonprins Dc Engeische troonopvolger, de Prins van Wales, heeft onlangs zijn paarden verkocht en toen dit gebeurd was. zullen de hofdig- nitarissen, die meer speciaal met de bewa king van 's prinsen veiligheid belast zyn, een zucht van verlichting geslaakt hebben. Want er is een tijd geweest, dat dozo tenge re prins, die een voorliefde had voor het be rijden van paarden, die eigenlijk tc groot voor hem waren, zijn omgeving in voort durende ongerustheid liet door de hardnek kige regelmaat, waarmee hij van die paar den afviel. Intussehon is dat altijd goed af geloopen, een ernstige verwonding bleef altijd uit. Maar het verkoopen van zijn paarden be- teekende geenszins, dat de prjns er dc schrik van had gekregen, want nu heeft hij zich niet meer of minder dan een vliegtuig aangeschaft. En daar vliegt hij mee, dat verzeker ik u, ook al laat hij voorloopig het besturen over aan een beproefd militair aviateur. Dezer dagen bracht de prins een bezoek aan den herstellenden koning te Bognor en bij die gelegenheid vloog hij een afstand van 100 kilometer heen in 32 en terug in 35 minuten. Een flink gemiddelde, derhalve. En zijn hofmaarschalk, of hoe deze functionaris mag hceten, tuurt angstig naar de lucht en zal weieens wenschen dat zijn ongezeggelijke beschermeling zich maar bij zijn paarden gehouden had. Gertrude Ederle. De roem wordt nog steeds duur gekocht. Toen de Amerikaansche zwemster Gertrude Ederle drie jaar geleden dc eerste vrouw werd, die erin slaagde over het Kanaal te zwemmen, werd zij met room en eer over laden, maar spoedig kreeg zij den prijs te betalen. Het bleek, dat deze zwemtocht haar gehoor zeer nadeelig had beïnvloed en in den loop der laatste jaren is deze kwaal zoo verergerd, dat zij thans vrijwel volkomen doof is. De volgende anecdote wordt nog van deze zwemster vertelt. Zeer onlangs reed zij met haar auto door* de straten van New York toen de motorpolitie haar inhaalde en ver baliseerde wegens overtreding van de maxi mumsnelheid. Gertrude moest voor den rechter verschijnen, die blijkbaar nogal spor tief voelde, want hij zei: Ik moet u veroordeclen, maar ik zal de straf voorwaardelijk maken in verband met de glorie, die gij door uw sportieve daden aan uw vaderland hebt gebracht. Deze rechterlijko beslissing moest voor Gertrude vlakbij haar oor en door een appa raat voor zwakhoorenden nadrukkelijk wor den herhaald, voor zij haar verstond. Dit bewijs van consideratie van de zijde des rechters Inderdaad ontroerend, maar terwille van de toekomstige veiligheid van de andere Amerikanen, zou het toch wellicht beter zijn geweest, als hij aan de kwijtschel ding der straf had toegevoegd: Maar iemand, die zoo slecht van gehoor is als u behoort heelemaal niet het recht te hebben een auto te besturen, zelfs niet binnen do maximumsnelheid.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7