m m m m Am m m m m mi s II SPORT EN SPEL NED. HOCKEY- EN BANDY-BOND. Noord-HoII. Hockeybond. VOETBAL R.-K. FEDERATIE ge ZIJT het te jong De, Centrale SCHAAKRUBRIEK SP n i JU m a f? lül O DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 16 APRIL 1929 Tweede klasse. M.H.C. II—H.O.C. n (2—1). De Musschen-reserves zijn er in om aan de H. O. C.-dlto een nederlaag toe te brengen. De thuisclub is dadelijk geweldig enthousiast; spoedig smaakt Mulder het ge noegen om met een buitengewoon mooien omhaal aan zijn club de leiding te geven. (10). De H.O.C.-aanvallen leveren geen moeite voor de M. H. C.-achterhoede op. Na rust vergroot Wentholt de leiding met een goed schot. De Musschen verslappen nu; H. O. C. komt opzetten en Reeder v.d. Kloot maakt na goed solospel een verdiend tegen- punt. Dit schudt M.H.C. wakker; ze vallen nu fel aan en v. d. Berg ziet zelfs kans om voor open doel zonder keeper nog naast te schieten. Spoedig hierna komt het einde en M.H.C. heeft weer een goede kans op het kampioenschap. Derde klasse. KIEVITEN—BLOEMENDAAL 3 (1—3). Bloernendaal 3 heeft haar laatsten wed strijd met een overwinning geëindigd en verdiend. In 't begin gaat het spel gelijk op maar Bloernendaal komt al spoedig in de meerderheid; J. Gunning geeft aan Bloe rnendaal de leiding, nog voor rust maakt G. Hille op fraaie wijze no. 2. Na rust weer hetzelfde spel; de links uiterst (een invaller die zeer goed debu teerde) deponeert no. 3 in het doel. Dv is Kieviten te bar; ze komen geweldig opzetten; en daar missen der geheele Oranje achterhoede krijgt de Kieviten gele genheid om een verdiend tegenpunt te ma ken (13). Einde komt met een onverander- den stand. AMSTEL I—BLOEMENDAAL IV (3—1). Bloernendaal trok met verscheidene inval lers naar Amsterdam en heeft het tegen Amstel af moeten leggen. Het begin is al dadelijk voor Amstel, maar de Bloemendaal-achterhoede met Visser aan het hoofd weet voorloopig het gevaar te be zweren. Toch maakt Amstel twee goede goals, die onhoudbaar voor den Bloemen- daal-keeper bleken te zijn. Na rust gaat het spel gelijk op. Bloernendaal doet nu verschei dene aanvallen en verkleint den achter stand (21). Ook Amstel slaagt er in om nog één keer het Bloemendaal-net te vinden, zoodat het einde komt met een verdiende Amstel-over- w inning. CONCORDIA II—M.H.C. III (1—4). De Muschjqs hebben een flinke overwinning op de Concordia-reserves geboekt. Na de bully ondernemen de roodhemden met een een aantal aanvallen op het Concor- dia-doel; Mulder geeft M.H.C. al spoedig de leiding en even later verhoogt dezelfde speler met een hard schot de score. De Con- cordia-aanvallen leveren geen moeite op voor de M.H.C.-achterhoede; rust komt met onveranderden stand. Na pust zwermen de vogels weer dadelijk voor het Amsterdamsche doel; Mulder scoort wederom twee goede doelpunten. Even voor het einde slaagt Concordia erin om de eer te redden. Het einde komt met een stevige overwinning voor de Haarlem mers; H.B. C. I—V.V.Z. I (1—2) H. B. C. kwam Zondag met drie invallers V.V.Z. is compleet. Direct na den aanvang een snel forsch spel, van doel tot doel. waarbij V.V.Z. vrij spoedig fortuinlijk de leiding neemt door een misverstand van den halfback L.Warmerdam en den keeper, waarbij v. Haldere scoort. (0—1). Het spel blijft verdeeld, waarbij de aanvallen op beide doelen stuiten op de verdediging. Na een half uur krijgt V.V.Z. een penalty- die de Lange onhoudbaar langs Kobus schiet (02). Wel is H.B.C. het volgende kwartier ovenvegend sterker, doch scoren blijft uit. Rust (0—2). Ook in de 2e helft gaat het spel lang ge lijk op tot bij een fraaien aanval Vester voor H.B.C. scoort (1—2). Met 21 voor V.V.Z. komt het einde. T. IJ. B. B. I—D. H. L. I (2—3) Daar T.IJ.B.B. haar terrein aan den Scho- terweg kwijt is, werd deze wedstrijd op het Sportpark te Heemstede gespeeld. Voor bei den is dus 't terrein vreemd.Vooral het smal le terrein speelt beide partijen parten. T. IJ. B. B. is in de eerste helft ondanks tegenwind iets sterker, en 10 min. na den aanvang scoort Boot na een snelle rush. 1—0. Bloemgeest weet dan uit een penalty we gens hands gelijk te maken. 1—1. Het spel van D. H. L. valt tegen. T. IJ. B. B. krijgt eveneens een penalty wegens hands die Drayer benut (21). Dit schudt de D.HJL.-spelers wakker. De voorhoede komt opzetten en Hiltikhuizen maakt gelijk. Met 22 komt rust. Na rust zijn de Boys iets sterker, doch de keeper is in prachtvorm. Tenslotte komt nog eens een penalty die Alsemgeest nog eens langs Moore jaagt. 2—3. Beide partijen krijgen nog goede kansen, echter zonder succes, en als tijd gefloten wordt, heeft D. H. L. vrij fortuinlijk gewon nen. A.D.O. I—GEEL WIT I (2—2). 2 minuten na het begin heeft Geel Wit succes door Bosse. Het spel ging goed gelijk op. Geel Wit krijgt eenige goede kansen die niet benut worden. A.D.O. I weet even voor rust gelijk te ma ken. Rust 11. Na rust komt A.D.O. er even goed in, weet de leiding te nemen. Kort voor rust maakt Geel Wit gelijk, wat wel de juiste verhou ding was. OM DEN OLYMPIADE-BEKER. Kennemerland 1IJ. F. C. (02) IJ. F. C., dat evenals het vorige jaar, kam pioen van afdeeling A der Zaterdagcompeti tie is, kwam jJ. Zaterdag naar Haarlem om den halven eindstrijd voor de Kennemer- landbeker te spelen tegen Kennemerland I. De IJmuidenaren, die dit jaar met J. Blink- hof, „Witte Jan" uitkomen, hebben den wed strijd verdiend gewonnen, al dient erkend, dat de thuisclub wel een tegenpuntje toe kwam. Vooral vóór rust was Kennemerland veel in den aanval, maar er ontbrak een schutter. Ook IJ. F. C. kon het net nog niet vinden, voornamelijk omdat de middenlinie en achterhoede der gastheeren er geweldig opzaten. „Witte Jan" had in Lodder Jr. zijn mannetje gevonden en kon geen enkel ge vaarlijk schot lossen. Rust ging in met blan ken stand. In de tweede helft is IJ. F. C. meer in 't offensief, daar Kennemerland uit gespeeld raakt. Blinkhof, die van plaats ver wisseld is, werkt hard en maakt twee fraaie doelpunten, die onhoudbaar voor v. d. Brink zijn. Als de heer Honijk, die zijn zware taak uitstekend heeft verricht, het einde aan kondigt, heeft IJ. F. C. zich in de finale ge plaatst en moet tegen Ulysses spelen. Wint IJ. F. C. dan heeft ze den beker, dien zij reeds twee maal achtereen heeft gewonnen, voor goed in haar bezit. INGEZONDEN MEDEDEE1.1NGEN a 60 Cts. per régel. om Uw leven te verzekeren. Het noodlot kent geen leef tijd. Voor de Centrale is Uwe jeugd echter in zooverre van bereekenis. dat zij voor een geringe premie U een be langrijk kapitaal kan aan bieden en dus Uwe familie veilig stelt. Vraag eens tarief. RIJNSTRAAT. DEN HAAG Oplossingen, vragen ent te renden aan der Schaakredacteur van Haarlem'» Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 454 Dr. w. preiswerk (Zwitserland). Mat in twee zeiten. Stand der stukken: Wit: Kg6. Del, Tel, Td6. Lb5, Lf8, a4. e3. Zwart: Kc5, Tb2, Lc2, Pb3, Pe4, b4, bó, c7, e2. PARTIJ No. 529 Gespeeld in het tournooi te Hastings, ge houden van 27 December 19285 Januari 1-39. Wit: Zwart: F.J.Marshall G.A.Thomas (New-York). (Londen). FRANSCH e2-e4 1 e7— e6 d2 d4 2 d7-d5 Pbl - c3 3 Lf8-b4 e4Xd5 4 e6Xd5 Lfl d3 5 Pb8 cGI Pgl-e2 6 Pg8 -e7 0-0 7 Lc8—f5 a2—a3 8 Dat is niet erg sterk. Capablanca koos In de le matchpartij tegen Aljechin 8. Lf5:. 8 Lb4Xc3 b2Xc3 9 0-0 c3—c4 10 Lt5Xd3 Zwart staat goed, maar deze ruil bevor dert alleen de ontwikkeling van Wit. Blijk baar speelt Zwart eenvoudig op ruil en re mise. De voorkeur verdiende Dd7. DdlXd3 11 d5Xc4 Dd3Xc4 12 Dd8-d5 Dc4-d3 13 TaS—d8 Tal -bl14 Pc6Xd4 Beter was b7b6, ofschoon Wit daarna Tb5 kon spelen. Pe2Xd4 15 Dd5Xd4 TblXb7 16 Dd4xd3 c2Xd3 17 Td8Xd3 Tb7Xc7 18 Pe7-cS Lel e3! 19 TfS-d8 Op 19Ta3: volgt 20. Tfcl! (Niet 20. Lc5, wegens Tc3). Pd6; 21. Lc5, Td3; 22. Td7, Tc8; 23. Teil en wint. a3—a4 20 Td3 - a3 T3d7 was noodzakelijk en zou de partij wel gehouden hebben. De wilte Toren zou het bezit van de 7e lijn hebben moeten opgeven, omdat 21. Tfcl faalt na Tc7:; 22. Tc7:, Tdl*. Tfl - cl 21 Pc8 - b6 Tc7Xa7 22 Pbó-c4 Ta4: faalt na Lb6: en Pa4: deugt niet, om dat het Paard dan geboden is. Zwart zou hem niet kunnen bevrijden, omdat na 23. h4, Ta2; 24. Tlc7 het antwoord Pc3 niet opgaat, wegens Tc3:. Le3—g5I 23 f7-f6 h2 - h4l! 24 Een echte Marshallsche zet, die in een zoo eenvoudige stelling zeer verrassend is. 24 Rc4—b2 Tel - c7 25 f6Xg5 Tc7Xg7+ 26 Ke8—f8 T g7Xh7 27 KfS—gS Ta7-g7f 28 KgS-f8 Tg7-b7! 29 De Toren staat op b7 beter dan op a 7, om dat Zwart anders een verdedigingstempo wint door Ta4:. 29 Kf8-g8 h4 h5 30 Opgegeven Er dreigt 31. h6. gevolgd door Tbg7f en ThS+ Daartegen heipt zelfs Td6 niet, wegens 31. Thc7, TdS; 32. h6. PARTIJ No. 530 Gespeeld in bovenvermeld tournooi Wit: Zwart: F. I. Marshall G. M. Normann (New York). (Leipzig). INDISCH d2—d4 1 Pg8—f6 Pgl —f3 2 e7 e6 c2 c4 3 Lf8-b4f Pbl -d2 4 Deze zet heeft allerlei voordeelen; men mag hem niet beoordeelen naar het slechte resultaat, dat Grünfeld er mede had in zijn partij tegen Bogoljubow (Breslau 1925) Hij vermijdt den Looperruil en tevens het ont staan van een dubbelpion. 4 0-0 e2 e3 5 b7 b6 Lfl - d3 6 Lc8 b7 0 0 7 d7 d5 Om e4 te verhinderen, verstopt Zwart de lijn van zijn Dameloopcr. Pf3-e5 8 c7-c5 Pd2-f3 9 Nog een voordeel van den 4en zet: de stel ling, die het Paard op c5 inneemt, wordt bui tengewoon sterk bevestigd. 9 c5Xd4 e3Xd4 10 Pf6-e4 c4Xd5 11 e6Xd5 Ddl—b3! 12 Een goede zet! Hij verbindt tempowinst met de bevestiging van e5, want Zwart kan nu niet goed den f-pion verplaatsen, omdat dan het Paard-e4 zijn steun verliest. 12 Lb4-e7 Lelf4 13 f7-f5? Dat is van twijfelachtige waarde, want e5 is nu niet meer te verdrijven en bovendien is d5 zeer zwak. Voor de hand lag toch ont wikkeling van Paard-b8. Zwart komt nu in. groote moeilijkheden. Tal cl 14 g7—g5 Een buitengewoon stout stukje. Wit is voor in ontwikkeling en moet bij het openen van het spel voordeel hebben. Nu kan echter Pb8 geen behoorlijken zet meer maken. Op 14Pd7 volgt 15. Pd7: en daarna Tc7. Op 14Pc6 vo gt Pc6: en op 14Pa6 zou Wil kunnen spelen 15. La6;, La6-; 16. Pc6, Dd7; 17. Ddó'f. Dd5:18. Pe7'f Ook het iets betere 16 De8; 17. Ddó'f. Kh8; 18. Tlel zou minder prettig zijn. Lf4-e3 15 KgS h8 Op f4 kan Le4: volgen. Ld3Xe4 16 d5Xe4 Op fe4: .volgt eveneens 17. Pg5:. Bijv.:Le7Xg5; 18. Lg5:, Dg5:; 19. Tc7 en wint, want na La6; 20. Tfcl staat Zwart troostloos. P.3Xg5 17 17 Dd8-d5 Na Lg5: wint 18. Lg5:, Dg5:; 19. Pf7f, Tf7., 20. Df7 Tel c7 18 Le7Xg5 Le3Xg5 19 Dd5Xb3 a2Xb3 20 Lb7—d5 Lg5 e7. 21 Opgegeven Want op Te8 beslist 22. Lf6f, KgS; 23. Tg7f, Kf8; 24 Tel. OPLOSSING PROBLEEM No. 450 Stand der stukken: Wit: Khl, Ddl, Ta4, Tg5, Lf7, Pe3, Pe6, c2. f2. Zwart: Ke4, Lc6, Le5, Pb4, Pe7, d4, g4, g7, h5. 1. Pe3 d5, Ke4Xd52. DdlXd4*. Lc6Xd5; 2. Ddl -e2*. Pb4-d3; 2. Pd5-c3+. Pb4Xd5; 2. DdlXö3*. Le5.4; 2. Pe6—c5+. Goed opgelost door; H. W. v. Dort en B. A. Snelleman, beiden te Ha a r 1 e m; K. Siegerist, te Santpoort. CORRESPONDENTIE Haarlem. A. H. N. Probleem No. 450 moest in twee zetten opgelost worden, terwijl uw oplossing in drie zetten was. W. N. Na 1. Tg5Xe5f, Ke4Xe5 staat Wit schaak (zie Looper c6), zoodat 2. DdlXd4 niet mag gespeeld worden. NARCISSEN-INVOER IN DE VEREENIGDE STATEN. STEEDS BETERING. De Rijkslandbouwconsulent te Washington deelt telegrafisch aan de directie van den Landbouw mede, dat de Federal Horticultu ral Board voor het seizoen 1929 géén bijzon dere invoervergunningen (special permits) zal verleenen voor de navolgende variëtei ten van narcissen: Glory of Sassenheim, Laurens Koster, King Alfred, Paperwhite, Sir Watkin, Soleil d'Or en Spring Glory. Na 1929 zullen vermoedelijk geen invoer- vergunnnigen meer worden verleend voor de variëteiten: Gloriosa, Minister Talma, Poe- ticus Recurvus en Treserve. De invoer Van narcissenbollen voor het seizoen 1929 is beperkt tot een totaal van 25 duizend stuks, tegen vroeger 100 duizend. JULIANADAG. Met ingang van Woensdag 17 April zullen de kinderrepetities plaats vinden op de bin nenplaats van de Infanterie Kazerne aan den Koudenhorn en wel des middags van 1.302.30 uur voor mondharmonica's, van 2.303.30 uur voor trommels. Op Zaterdagmiddag 20 April zal van 1 30- 2.30 uur repetitie worden gehouden voor fluiten, van 2.30 tot 4 uur voor alle afdee- lingen. In verband met den zeer korten tijd voor Julianadag, worden alle kinderen dringend verzocht deze repetities bij te wo nen. Woensdag 24 April zal des middags 1.30 uur op de binnenplaats van de Infanterie Kazer ne weder een repetitie worden gehouden voor alle afdeelingen, waarna op Zaterdag 27 April om 2 uur de generale repetitie zal vol gen op het CavaUerieveld aan den Schoter- weg. Op deze laatste repetitie zullen aan de kinderen bons worden uitgereikt voor een rit in de caroussel; hiervan zal gebruik ge maakt kunnen worden op Julianadag in de ochtenduren. Alleen kinderen voorzien van legitimatie- kaarten worden tot de repetities toegelaten. HAARLEMSCHE BESTUURDERSBOND. Vanwege den H.B.B. wordt Woensdag een ledenvergadering gehouden, op welke verga dering voorzien zal worden in een tweetal vacature's. Hiervoor werden candidaat gesteld de heeren Assies van den Bond van Particu liere Chauffeurs, G. Blokdijk van den Alge- meenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond en F. C. Gies van den Algemeenen Neder landschen Bond van Handels- en Kantoor bedienden. Verder werd ook nog de heer .Eizema candidaat gesteld in de vacature van secretaris, welke ontstond doordat de heer A. Mars van secretaris tot voorzitter werd gekozen. Voorts zal op deze vergadering behandeld worden het rapport, hetwelk door een com missie werd samengesteld, terzake het voor stel tot reorganisatie van het Bureau voor Arbeidsrecht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Tevredenheid is een zalig rustig innerlijk leven, en het einddoel van ieders streven. Daarvoor zijn in de eerste plaats een lichamelijk welzijn en gezonde zenuwen noodig. Een heerlijk behagelijk gevoel krijgt U door op de elastische Berson gummi hakken te loopen. De dragers van Berson hakken kennen eenvoudig geen last van zenuwen, maar voelen zich altijd ge- J zond en opge- kracht en te- vredenheid. Draagt Berson hakken 750 extra Italië met 30 door Oostenrijk'geslagen. De Italianen uit vorm. Een ruwe wecftryd in een gurer wind. De veranderde speelwijze der Oostenrijkers. Meer dan 50.000 toeschouwer». Voetbal en radio. Bezwaren aan uitzending verbonden. ..Italië, de Europeesche kampioen, ont troond!" zoo meldden Maandag de Oosten rijksche bladen in verband met de 30 over winning der Oostenrijkers op de vertegen woordigers van het land van Mussolini. In derdaad zal de zware nederlaag, die reeds in de eerste hqlft van den wedstrijd feite lijk was voltrokken, een bittere ontgooche ling geweest zijn voor de Italianen, die blij kens de voorbeschouwingen in de Italiaan se he pers, stellig op een overwinning of op z'n minst op een gelijk spel hadden gere kend. Het is duidelijk, dat de Italianen in dezen wedstrijd beneden hun vorm hebben gespeeld. Dr. Bauwens, de welbekende Duit- sche scheidsrechter, die al heel wat wedstrij den van de Italianen als toeschouwer of a!s scheidsrechter heeft meegemaakt, verklaar de dan ook, dat dit de slechtste wedstrijd was, welken hij van de Italianen had gezien. Zelfs het modderige veld en de buitenge wone koude zijn volgens hem geen veront schuldiging voor het falen der Italianen, van wie alleen de doel verdediger Combi in goe den vorm was. Niet alleen schoot hun tak- tiek te kort. maar bovendien wijdden ze al hun' aandacht aan het opbouwen van hun eicen spel. zonder aan het afbreken van het snel dei- tegenpartij te denken, waarvan het gevolg was. dat de Oostenrijkers betrekke lijk gemakkelijk hun beste spel konden ont wikkelen. De Oostenrijksche verslagen klagen een stemmig over het ruwe spel der gasten. De Engelsche scheidsrechter Prince-Cox kon daar betrekkelijk wéinig tegen doen, daar de Italianen, tenminste volgens de Oosten rijksche beschouwingen, de gewoonte had den om hun ruwste spel te vertoonen als de bal reeds weg was en de aandacht van den leider derhalve op een ander punt van het veld was gevestigd. De heer Prince-Cox ver klaarde overigens na afloop van den strijd, dat hij in langen tijd niet zoo'n ruwen en gemeenen wedstrijd had gezien, wat hem des te meer verrast had, omdat hij destijds de Italianen in Bologna een zeer kalmen en sportieven wedstrijd had zien spelen. Hij voegde hieraan nog toe, dat hij indien het geen landenwedstrijd geweest was, zeker eenige spelers van het veld zou hebben ge zonden, doch daar men nu eenmaal landen- wedstrijden als een soort propaganda be schouwt, had hij gemeend daartoe niet te moeten overgaan. De Italianen brachten, wat verdediging en middenlinie betreft, vrijwel dezelfde spelers in het veld, als in December tegen het Ne- derlandsch elftal te Milaan. Alleen Colom- barl had men vervangen door Pietroboni. Van den aanval had men echter slechts twee spelers gehandhaafd en wel Libonatti, den middenvoor en Conti, den rechtsbuiten. Die nieuwe opstelling is geen openbaring geweest het elftal bleef tenminste benedeft hetgeen in voorafgaande wedstrijden werd vertoond. Nu geloof ik echter toch wel, dat Let koude weer vdn veel invloed op het spel der Italia nen is geweest. De heer Bauwens mag dat niet als een verklaring van het minder goede spel beschouwen, doch indien, zooals o.a. Bensemann in zijn verslag schrijft, de wind zoo hevig en zoo koud was, dat het voor de toeschouwers was of ze af en toe met spelden werden gestoken, dan moet dat toch pp de Italianen, die aan dergelijke dingen niet ge wend zijn, wel invloed uitoerenen. De Italianen hebben echter nog gelegen heid, om hun door deze nederlaag mogelijk eenigszins geschokte reputatie te herstellen en wel door over eenigen tijd den wedstrijd tegen Hongarije in Boedapest te winnen. Dat zal wel geen gemakkelijke taak zijn, doch met de thans in Weenen opgedane ervarin gen, zullen de Italianen daarin misschien wel kunnen slagen. Van een overwinning van Italië in Boedapest hangt voor de Italianen heel veel af. Ze staan n.l. op het oogenblik nog aan het hoofd van de competitie om den internationalen beker met 9 punten in 7 wedstrijden. Winnen ze hun laatsten wed strijd, die tegen Hongarije, dan hebben ze een goede kans op het winnen van den be ker. Alleen Tsjecho Slowakye zou dan nog met de Italianen gelijk kunnen komen. Dat winnen van den internationalen léeker blijkt een der idealen van Mussolini te zijn, zoo- dat men kan verwachten, dat de Italianen zich in Boedapest daarvoor krachtig zullen weren. De Oostenrijksche pers is eigenlijk één juichtoon over het goede spel van de Oosten rijksche ploeg. In de eerste plaats wordt met voldoening vastgesteld, dat men het advies van Hugo Meisl, die zelf met griep te bed lag en zich troosten moest met het geestige ver slag door Prof. Schmleger door de radio ge geven, heeft opgevolgd. Men heeft voor een groot deel afstand gedaan van de vele fraaie versieringen van het spel. waarop de Oosten rijker nu eenmaal gesteld was, doch die ten slotte slechts verknoeien van den kostba ren speeltijd waren. Zoo weinig mogelijk sa menspel in de breedte, doch zooveel moge lijk in de lengte van het veld en het maken van doelpunten als het hoofddoel van den strijd beschouwen, dat waren de grondbe ginselen van de Oostenrijkers in dezen wed strijd. Dat dit de juiste opvatting is, heeft het resultaat bewezen. Ditmaal was er bij de Oostenrijkers tevens een flinke portie stevig heid noodzakelijk, daar de Italianen geen pardon gaven en met een voor Weenen tot dusver ongekende stevigheid en hardnek kigheid op den man speelden. Eigenaardig is het, dat de Oostenrijkers een groot deel van hun succes te danken hebben aan hun middenvoor Rastl, die niet in een Oosten rijksche club speelt, doch in Tsjecho Slo wakije voor de Teplitzer F. C. uitkomt. In verband met ziekte van eenige spelers had Meisl noodgedwongen hiertoe zijn toevlucht moeten nemen. Het bleek ten slotte een groote versterking van de ploeg te zijn, daar hij niet alleen het spel goed verdeelde, doch ook uitstekend schoot. Ondanks het ongunstige weer bestond er buitengewoon veel belangstelling voor den wedstrijd, zoodat men wel kan aannemen, dat de strijd door 50.000 toeschouwers werd gevolgd. Het publiek was natuurlijk na af loop van den strijd opgewonden van vreug de over deze fraaie overwinning, wat bijna aanleiding tot een vechtpartij gaf, daar eenige niet minder opgewonden Italiaansche supporters van meening waren, dat het niet te pas kwam, dat de Oostenrijkers speciaal over de overwinning op Italië zich zoo op wonden. Alsof de Italianen zich op eigen terrein bij een overwinning nog niet veel luidruchtiger aangesteld zouden hebben! Eigenaardig is het, dat men het veld op Zondagmorgen sneeuwvrij heeft moeten ma ken daar het des Zaterdags flink had ge sneeuwd. Ook in Weenen neemt de winter derhalve slechte met veel moeite afscheid. In Engeland Is men het nog steeds niet eens over de vraag, of het uitzenden van wedstrijdverslagen door middel van radio al dan niet aanbeveling verdient. Nu is er weer een kwestie over het uitzenden van de Cup- final. Verschillende Leagueclubs hebben ver zocht, niet tot uitzending over te gaan, daar ze van meening zijn, dat dit van nadeeligen invloed zal zijn op het bezoek bij de wed strijden, die tegelijk met de cupfinal ge speeld worden. Vooral indien het weer niet meewerkt, zullen veel voetballiefhebbers, die andei's naar den een of anderen wed strijd gegaan waren, thuis blijven om naar het radioverslag te kunnen luisteren. De Football Association heeft een aaniood van de maatschappij, welke voor dat uitzenden zorgt, om f 600, te betalen aan een door de F. A. aan te wijzen instelling van liefdadig heid, afgewezen op bovenstaande motieven. Nu blijkt echter, dat de Football Association verklaard heeft een bod van f 1200 in over weging te zullen nemen. Van die f 1200 krij gen de bij den eindwedstrijd niet betrokken clubs nlVs, het is dan ook niet duidelijk hoe men dat tegenover die clubs zal verantwoor den. Voor zoover thans bekend is zal er ech ter tijdens den wedstrijd geen uiiz.nding plaats hebben, doch zal na afloop van den strijd een causerie over den wedstrijd voor de radio worden gehouden, een oplossing, waarmede wel iedereen zich zal kunnen ver eenigen. Bij de Leagueclubs is er zóó'n sterke sfroo- ming tegen het uitzenden van wedstrijden, dat men waarschijnlijk aan het Leaguebe- stuur zal verzoeken een algemeen verlod uit te vaardigen. Het gaat hier niet zoozeer om het feit, dat het bezoek bij den uitgezonden wedstrijd zal verminderen, wat gemakkelijk door het geven van een vergoeding te com- pensseren zou zijn. doch meer tegen Let fe't, dat het uiteenden van het vers'ag van on- gunstigen invloed is op het bezoek bij andere wedstrijden. Wat Nederland betreft, staat b.v. vas*. het uiteenden van den wedstrijd tegen Zwit serland, van invloed is geweest op het be zoek bij verschillende buiten de hoof "stad gespeelde wedstrijden. Voor de voetea'bcn- den is dit' een lastig probleem, dat zeker alle aandacht verdient. C. J. GROOTHOFF. Biltlioven, 13 April 1929.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14