AGENDA DE HULDIGING VAN JEANNE D'ARC. 46e Jaargang No. 14053 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdageri Dinsdag 16 April 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f027TA, met Geillusteerd Zondagsblad 0.32. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeentel 3.57J4. Franco per post door Nederland /3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-5754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15C54 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38S10 ADVERTENTIEN1—5 regels 1 75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regcL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs- Onze Groentjes (Woensd- en Zaterd.) 14 regels O 25, elke regel meer 0-10. uitsl. contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeriogen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD DINSDAG 16 APRIL Stadsschouwburg: Het Nederlandsch In disch Tooneel (Cor Ruys). „Puberteit (Young Woodley)" 8 uur. Schouwburg Jansweg: dingo Doorenbos- avond. 8 uur. De Nijverheid: N.V. Alg. Holl. Hypotheek en Credietbank. Alg. verg. van aandeelhou- ders, 8 uur. Remonstrantenhuis: Ver. van Spiritisten „Harmonia'L W. A. Bergman, Rotterdam. „Zichtbare Geest-gestalten". 8 uur. Cinema Palace: „Het Legioen der Gedoem- den", 8 uur. Luxor Theater: „Twee Dagen"; „Chicago, de stad der Misdaad". 8 uur. Rembrandt Theater: „Het Intieme Leven van Helena van Troje". Tooneel: The Mack- weys", 79, 9.1511.15 uur. Standaard Theater: „Het Goud-convooi"; „Dat wat je hebt". 8 uui\ Teyler's Museum. Tijdelijke Tentoonstel ling van Teekeningen door Hollandsche Meesters der 17de eeuw. 113 uur. Veis en. Raadhuis: Gemeenteraad 7 uur. WOENSDAG 17 APRIL Stadsschouwburg: De Vereenigde Schouw spelers (Dir. Pierre 'Mols) Mevrouw de Ad vocate", 8 urn-. Gem. ConcertzaalMaatsch. t. Bevordering der Toonkunst.. Uitvoering door leerlingen der Muziekschool ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. 8 uur. He Blauwe Kruis: Volkszang. Friesch Koor. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. N.V. Lourens Coster, Groote Houtstraat 93: Algemeene Vergadering van Aandeelhouders. 3 uur. Teyler's Museum. Tijdelijke Tentoonstel ling van Teekeningen door Hollandsche Meesters der 17de eeuw. 11—3 uur, DE P. E. G. E, M. WOG EEN VOORSCHOT, MAAR VAN ADMINISTRATIEVEN AARD. Ter bestrijding van de kosten van uitbrei dingswerken van de P.E.G.E.M. is bij raads besluit van 30 Mei 1923 laatstelijk gewijzigd bij besluit van 22 Februari 1928, besloten, aan die vennootschap een voorschot ten bedrage van 10 pet. van f 10.500.000 (maximum) te verleenen. De Raad van Commissarissen der Vennootschap heeft verzocht bedoeld voor schot te mogen verhoogen met f 3.000.000, ten behoeve van uit te voeren uitbreidings werken. De Provincie Noordholland heeft besloten tot verhooging van het voorschot tot een bedrag van 20 pet. van 13.5 millioen gulden mits de gemeenten Amsterdam en Haarlem bereid waren het voorschot tot resp. 70 pet. en 10% van f 13.500.000 te verhoogen. In het bedrag der verhooging is begre pen f 1.300.000 voor overneming der 50 Kilo Volt verbinding PapaverwegHoogte Kadijk van de gemeente Amsterdam, welke overneming als gevolg van het Haarlemsche raadsbesluit van 16 September 1928 (om de Haarlemsche Centrale bij de P.E.G.EM. in te brengen) niet zal plaats vinden. Het bedrag der aangevraagde verhooging kan daardoor tot f 1.700.000 worden ver minderd. Bij B. en W. bestaat tegen verhooging van het voorschot met laatstgenoemd bedrag geen bezwaar. Voor zooveel noodig merken B. en W. op dat de thans aangevraagde verhooging een is van zuiver administratieven aard en ge heel los staat van het Haarlemsche raads besluit d.d. 26 September j.l. Als gevolg hier van zal echter ter zijner tijd ook een regeling met betrekking tot de gedane voorschotten plaate hebben in welke regeling dan natuur lijk ook Haarlem's aandeel in genoemd be drag van f 1.700.000 zal worden begrepen. DE RAMP VAN DE SALENTO. NOG EEN REDDER OVERLEDEN. Men schrijft ons uit IJmuiden: Na een langdurige ziekte is in het Burger- liekenhuis te Amsterdam op 28-jarigen leef tijd overleden Reijer H. King, wonende te IJmuiden. Hij maakte deel uit- van de be manning der reddingboot, die bij de stran ding van de „Salento" in November van het vorig jaar een poging waagde, om bij het gerirande stoomschip te komen en toen in de branding omsloeg, waarbij de roeier Vis ser om het leven kwam. King werd kort na deze ramn ziek. Op 15 Maart jl. werden hem op zijn ziekbed de medaille voor menschlie- vênd hulpbetoon en de zilveren eere-medaille der Noord- en Zuid-Hollanasche Redding maatschappij uitgereikt. De overledene laat een weduwe met één kind achter. De teraardebestelling zal Woensdagmiddag plaats vinden op de algemeene begraaf plaat-s te IJmuiden. HAARLEM, 16 April Amerikaansche Lente. Een van de machtigste filmorganisaties in Amerika, de Paramount Famous Lasky Cor poration u weet wel: van de ruper-mam- moth-sensatlon-films maakte ons van morgen weer gelukkig met haar „Overzee- schen Nieuwsbrief". Zooals vanzelf spreekt is de Paramount Famous enz. up to date in alles, ook in de keuze van haar yu' liciteitsonderwerpen. Er is een nieuwe lente, het begint er althans op te lijken, en derhalve heef'- de Param unt het over den Filmkus. Een zeer gelukkig ge kozen onderwerp, .tiaar ref.act-eu'-. rte Charles L. Gartner, schrijft op dit chapiter in een stijl, die nrv ik hoop ".iet te veel verliezen zal in de hier volgende vertaling. U gelieve hem te beschouwen als het „nieuw geluid", aan het bovenbedoelde jaargetijde onafscheidelijk verbonden: „De Filmkus is afgekoeld tot een tempe ratuur, die men het vriespunt zou kunnen noemen, sinds zijn eerste opneming in Maart 1896 33 jaar geleden. Dit rapporteert het studie-departement van de Paramount Hollywood St-udios, als slotsom bij de onthulling van feiten betref fende het eerste cinematografische treffen op dit gebied. „De inspiratie voor den eerst-gefilmden kus" zoo meldt de studiedienst „was ontleend aan een tooneel in „De Weduwe Jones", een groote Broadway-klucht, waarin May Irwin en John G. Rice als sterren op traden. Het was een van die intense, vol hardende kussen, die ongetwijfeld door het weidsche model van den knevel des helds in heerlijkheid toenamen. „Vitascope" slaagde er in om Miss Irwin en Rice te bewegen tot een herhaling van dit hoogtepunt-in-hun-spel voor de camera. Het kusje was vijftig voet lang, en vertegenwoor digde den ganschen inhoud van de film. Toen het in dezen vorm wez-d opgevoei'd klop te het al de recettes van de volksbioscopen. Het werd veel langzamer afgedraaid dan te genwoordig gebruikelijk is. De film duurde dertig secoizden. De huidige filmkus, zooals bijvoorbeeld ge demonstreerd door Richard Dix en Gladys Belmont, is in vergelijking met dit histori sche experiment bepaald kil. Zijn langste editie meet slechts tien voet en -wordt opge voerd in minder dan drie seconden, terwijl de kortste maar drie. voet lang is. Victor Schertzinger, de 'regisseur van „Abie's Irish Rose", geeft een verklaring van de besnoeiing van den kus anno 1929. „De kus is een liefelijke demonstratie van romantiek", zegt hij, „en zijn duur heeft niets te maken met zijn vurigheid. Het toebren gen van een zoen is uit dramatisch oogpunt onbelangrijk. Alleen de omstandigheden waarin het geschiedt, en het feit dat de heldin tenslotte heeft toegegeven aan haar aanbidder, zijn van belang. Een May Irwin- John Rice vijftig voets-kus zou heden ten dage een ondenkbaarheid zijn". Aldus deze Amerikaansche romantiek, vol gens zuiver-Amerikaansche opvatting tot aantrekkelijk persbericht verwerkt. Er zijn veel menschen die zeggen dat de oude romantiek heelemaal dood is, en dat wij steeds meer veramerikaniseerd raken. Daar moge veel van waar wezen, maar het komt mij toch voor dat de meeste menschen dit rapport van den Paramount-studiedienst met afgrijzen zullen lezen. Als dit de mo derne beschaving typeert, die we voor de ver worden oude in de plaats moeten aanvaar den, laten we ons dan nog eens goed beden ken. Zijn we hier toch niet te ouderwetsch- romantisch voor? Doet het u, terwijl de lentezon straalt en het nieuwe leven alom ontwaakt, weldadig aan om te lezen van een vijftig-voets kus die in den loop der jaren tot drie a tien voet besnoeid is, over „het vriespunt" en over de dramatische onbelang rijkheid van „het toebrengen"? Het toeval wil, dat P. Gasus' rijmend genie zich van daag juist geconcentreerd hééft op Amerika's omzet in kauwgom. Ik weet niet of de studiedienst van Paramount zich al eens verdiept heeft in de eerste filmopne ming van een gomkauwer, in vergelijking met hedendaagsche prestaties op dit ge bied. Het is niet onmogelijk dat het resul taat omgekeerd evenredig aan dat van den filmkus zou blijken te zijn dat dus de kau- wer anno 1896 slechts drie a tien voet film kostte en de huidige er vijftig noodig heeft. Het is zelfs niet onmogelijk dat deze dingen onderling verband houden, en dat de Ame rikaansche kauwwoede de romantiek nad.ee- lig beïnvloed heeft. Het bovenstaande rapport van Paramount heb ik geciteei-d als staaltje van Amerikaan sche publiciteits-smakeloosheid. Een beetje cynisme, een beetje scepticisme, een groot beetje materialisme.... en het aantrekkelijke moderne persbericht is klaar. Een héél klein beetje distinctie zou het in de pen gehouden hebben....- R. P. P. S.: Hetzelfde Amerikaansche document bevat een aantal Schoonheidswenken door de bez-oemde Paramount-actriee Nancy Car- roh. Deze juffrouw begint aldus: „Schoon heid is een kwestie van handig winkelen. Schoonheid kooD je aan een toonbank". Het overige zal ik u besparen. PAST OP DE ZAKKENROLLERS! Door een 61-jarigen man is bij de politie aangifte gedaan, dat hem Maandag op de Botermarkt een portemonnaie met f 9 is ont rold. Het woord is aan Otto Weiss: Menig schrijver bezit des te minder j naarmate hij anderen minder aanhaalt DE KAUWBOYS. (In 1928 zijn in de Vereenigde Staten duizend millioen pakjes kauwgom gefabriceerd.) Men zegt wel dat de romantiek, In 's werelds grootste republiek, Voor altijd is verloren; Daar is misschien wel veel van aan. Maar kauwboys en kauwgirls bestaan, Er meer dan ooit te yoi-en; Er gaan millioenen dollars om, In 't niez^e dagelijksch voedsel: gom, Voor mannen en voor v-ouwen; De nationale industrie, Naast films en auto's is wel die, Van kauwen en herkauwen: Euz-opa, oud en uitgewoed. Ziet jonger, fi'isscher, rijker bloed, Des werelds wetten maken; Ook buiten Volkenbondrverband, Regeert het machtig dollar land. Met 't schuiven van zijn kaken; De moede oude wereld buigt. Als Hoover klopt en veegt en... zuigt, Op duizend millioen pakken; De boodschap uit Amei-ika, Klinkt in Europa's ooren na. Als een aanhoudendsmakken. Een schitterend indrukwekkend feest. HET WETSONTWERP-DE GEER. REPLIEK VAN DE VER. VAN NEDERL. GEMEENTEN. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft een repliek doen verschijnen over de opmerkingen van minister De Geer, ten aanzien van de berekeningen der resulta ten van het wetsontwerp inzake de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en Gemeen ten meldt het Hbld. De vereeniging blijft aan de door haar ge publiceerde cijfers al zou zij niet gaarne voor de absolute juistheid van eènig- cijfer instaan, evenmin als de minister dat kan voor zijn cijfers een hoogere waarde toe kennen dan die van den minister. Overtuigd als de vereeniging is dat op dit oogenblik noch door de Regeering, noch door eenig ander absoluut juiste cijfers omtrent de uitkomsten in verschillend opzicht voor alie gemeenten te geven zijn en aannemende dat dit ook niet volstrekt noodzakelijk is, mits slechts een voldoend duidelijk beeld ver kregen kan worden, is zij van oordeel dat ver dere ontleding van eenige onjuistheid of een discussie over de meei'dere of mindere juist heid van een enkel cijfer weinig nut heeft. DE VERBREEDTNG DER JANSSTRAAT. SPOEDIG UITVOERING DER PLANNEN. In verband met het overlijden van den huurder van het perceel aan de Groote Markt no. 33 (hoek Jansstraat) is de huur van genoemd perceel op 25 Maart j.L be ëindigd. Aangezien het raadzaam is om den toe gang tot de Jansstz-aat zoo spoedig mogelijk te verbeteren, stellen B. en W. aan den Raad voor te besluiten tot terugneming van ge meld perceel uit het gemeentelijk woning bedrijf en hen machtiging te verleenen tot slooping van dat perceel en tot verkoop van de afbraak. Het ligt in het voornemen, om zoo mo gelijk tegelijk met bovenbedoeld perceel te doen sloopen het gedeelte van het mede aan de gemeente in eigendom toebehoorend perceel aan de Groote Markt no. 29, hetwelk buiten de rooilijn van de Jansstraat is ge legen. DE S. D. A. P.-CANDIDATEN VOOR DE EERSTE KAMER. M. A. REINALDA CANDIDAAT. Door den Partijraad der S.D.A.P. zijn de candidal enlijsten vastgesteld voor de dit jaar te houden verkiezingen voor de Eerste Kamer. Voor de provincies Noord-Holland en Fries land wercten randidaat gesteld: Henri Polak, mevr. C. PothuisSmit. Dr. F. M. Wibaut. Jan Oudegeest, M. A. Reinalda, J. Kolk, L. v. d. Wal, en S. de Wolf. Voor de nrovincies Noord-Brabant. Zee land. Limburg en Utrecht: P, Moitmakcr, G. F. Lindeijer, Chr. v. d. Bilt, J. F. Anker smit, P. G. Gruljs, J. H. Paris en L. Onder- dijk. Onze Parijsche correspondent schrijft ons heden morgen: Een zaal zoo enorm dat men van het mid den uit slechts héél vaag, als kleine pop petjes de menschen die zich aan de zijkanten bevinden kan onderscheiden. Zoo is het Grand Palais. Waar anders banken of ten- toonstelling-stands zijn is nu niet anders dan één groote zandvlakte, één groote arena, hèl verlicht door honderden electrische lampen en lichtwerpers. En als dan de groote pendule negen zilveren slagen heeft doen hooren dan stormen ineens, joelend, zingend, rennend en hossend honderden en nog eens honderden menschen de az-ena binnen, vrouwen, mannen en kinderen. Het is één i bonte mengeling van kleuren. En steeds komen er meer bij, gestadig vult de enorme ruimte zich. Twee duizend vijfhonderd bur gers van Parijs, allen in kleederdracht van 1456 maken zich op voor de feesten ter eere van Jeanne d'Arc. Want dat is het doel. Oude kronieken vertellen dat in het Jaar 1456 in Parijs een enorm feest werd gehouden ter eere van de nagedachtenis van de Maagd van Orleans. En in 1929, vijfhonderd jaar nadat Jeanne d'Arc haar beroemden veldtocht begon, heeft men dit feest getrouw willen weergeven. En men is er schitterend in geslaagd. Het is niet noodig cijfers te noemen, want iedereen be grijpt wel wat er toe noodig is geweest om twee en een half duizend man voetvolk en vijf honderd ruiters te kleeden in de cotsumes van dien tijd, zoo dat de vertooning natuur getrouw was en geen oogenblik deed denken aan een optocht uit een opera-voorstelling. Of men de drie millioen kosten heeft ge dekt met de entréegelden welke van 50 tot 1000 francs per plaats gingen? Ook dat is een quaestie waarin we ons niet zullen ver diepen. De Fransche couranten zijn een beetje boos geworden en hebben de zaak doodgezwegen omdat men geen enkel vrij- plaatsje wilde geven, maar als ze den weg van alle stervelingen hadden gevolgd en zooals wij dan maar een plaatsje hadden gekocht, dan zouden ze wel over hun slecht humeur zijn heengekomen en ook gejuicht hebben bij het aanschouwen van dit unieke schouwspel zooals men nimmer (sedert 1456) zag en nimmer meer zal zien. Want als enscenesi-ing en als kleurenmengeling werd het iets eenigs, iets onvergetelijks. De burgers woelen dooreen. Dan stuift men uiteen want een tiental herauten te paard stormen binnen om aan het goede volk van Parijs een oorkonde voor te lezen dat in op dracht van „Sire Charles septième le vic- torieux" besloten is tot het houden van spelen, vermaken en een tournooi. Dat een van de achtbare jonge maagden van de s'ad Parijs Jeanne d'Arc zal personificeeren. Dat vreugde in uw aller harten zij. Van alle kanten klinkt bazuingeschal, de vreugdeki-eten van het volk overstemmend. Daar treden de nobele vrouwen en de rech- ter'en en de edelen binnen om zich te men gen onder de joelende menigte. En daar zijn de soldaten in hun roode en blauwe wapen rokken met stalen helmen op om plaats te maken voor de acrobaten en potsenmakers, narren en zottekappen, degenslikkers en dansers, worstelaars die openbare vertoonin gen komen houden. Van alle kanten komen muziekcorpsen, fluiten, doedelzakken, trom men en de voorstellingen beginnen. Eer- biedig maakt men plaats wanneer de prévost in een hermelijnen mantel, vergezeld van de bestuurderen van de stad in eigen nersoon de feestvreugde komt gadeslaan. Als de kunstenmakei-s hun toeren hebben verricht, beginnen de dansen en dat alles slaat om in één groote hos-partij. arm-in-orm, sleur in sleur, een dans rond de hellebai'diers en boogdragers, tez*wljl van alle kanten oudo middeleeuwsche boertige liedjes klinken. Veertig trompetters te paard (men heeft de Garde Républicalne in schitterende costumes uit dat tijdperk gestoken) kondi gen de notabelen aan die de banieren ver gezellen van de steden welke Jeanne d'Arc zegevierend doortrok. Daar is Tonnère, Poitiers, Blols, Orléans, Patay, Montargis, Chalons sur Marne, Reims, Saint. Denis, Compiègne, Arras. Het eene muziekcorps, geheel samengesteld uit middeleeuwsche in strumenten volgt op het andere, daar zijn wagens getrokken door zes paarden, weer soldaten en hellebardiers, dan vertegen- wooi-digers van alle gilden met hun banieren, lakenkooplui, barbiers, boekhandelaars, ton nenmakers. wapensmeden, koks en hande- laiten in gevogeltje, die kasteelen van pastei en gebraden pauwen dragen, edele vrouwen en heeren te paard met hun voetvolk, sprin gende narren, griffiers, de procureur van den koning, de raadslieden, het stadsbestuur, schitters en boogdragers en dan in een zil veren harnas, fier te paard, in dc rechterhand een banier met de gouden lelies Jeanne d' Are. Het paard draagt een blauwe wapen rusting eveneens versierd met de lelies van het koningshuls. Dan weer edelen te paard met hun schildknapen en banierdragers. Jeanne, vergezeld van de edelvrouwen. neemt plaats op de tribune, waar de ridders een knieval voor haar maken. En de degen- en lansspelen waaraan slechts „de mindere man" mag deelnemen beginnen. Om dit al les zoo natuurgetrouw mogelijk na te bootsen heeft men een beroep gedaan op het leger, op de instructeurs van de schermscholen van Joinville en op de leiders van de diverse cavaleriescho'en. Weer kondigen de trompettei-s de komst van een groep aan. Fantastisch schouwspel. Daar stormen in vliegende galop veertig ridders in volledige wapenrusting, gevolgd door hun banierdragers en herauten en paardenknechten, allen in de kleur van hun heer de arena binnen. De grond davert onder de hoeven van de rennende paarden. Het is één vurige rondrit, de wapens en har nassen kletteren eiz dan, als geëleetriseerd s'aan ze ineens stil, recht tegenover de tri bune en ze groeten de heldin van het feest. Het groote tournooi waaraan de beroemdste Fransche ruiters deelnemen, een kapitein de Longvilliers. een luitenant de Cosnac. nazaten van de oude Fransche geslachten die eens onder Jeanne d'Arc streden gaat binnen. De wapenkoning, de seigneur appelant en de seigneur defendant stellen zich op, de rid ders slaan hun vizier neer, omklemmen met hun stelen handschoen de zware lansen, de scheidsrechter geeft het teeken voor den aanval en dan stormen ze on elkaar in, aan weerszijden van de barrière. De lansen knap pen af. nieuwe worden aangedragen en an dermaal begint de strijd welke eerst eindigt wanneer een ridder aan het hoofd wordt ge troffen. En als anderen zijn gekomen bliift ten slotte die eene edelman over die in zijn blauwe schild drie gouden roien voert en als hij voor Jeanne neerknielt en, toegejuicht door de edelvrouwen. van haar den sluier krijgt, dan gloeit ook de publieke tribune, bij de XXste eeuwers die enkele uren heb ben meegeleefd in de XVde eeuw het anplaus aan tot een stormachtige ovatie. En die toe juichingen houden aan. verdubbelen als voor het laatst, tot besluit de drie duizend deel- nemenden een op'ocht vormen en langs de enthousiaste menigte defileeren. HENRY A. TH. LESTURGEON. AFSCHAFFING DER SPOORWEG- MAANDKAARTEN. ONTSTEMMING BIJ DE FORENSEN. Men schrijft ons: Zooals reeds medegedeeld besloot de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen de maand kaarten af te schaffen, en daarvoor in de plaats te stellen weekkaarten. Het tarief voor een maandkaart (3e klasse) was 0.50 per kilometer-. Volgens den gewij- zigden opzet zal nu voor een weekkaart in rekening worden gebracht 0.12 per K.M. Dit brengt voor de forensen een verhoo ging van het tarief mede, waardoor deze groep reizigers ernstig ontstemd is. Op het traject Zandvoort-Amsterdam brengt dit een verhooging mede van 8.60 per jaar, op het traject AmsterdamHilver sum 8, op het traject HaarlemAmster dam 19 K.M. wordt dit als volgt: maand kaart 19 maal f 0.50 is 9.50 per maand is per jaar 114. Volgens de nieuwe berekening wordt dit 19 maal 0.12 is 2,28 afgerond naar boven 2.30 per week. Per jaar 52 maal 2.30 is 119.60 of 5.60 per jaar meer. Daar men eerder verlaging, dan verhoo ging van de spoorwegtarieven had vërwacht is dit voor hen die tot dusver oo een maand kaart hebben gereisd een tegenvaller en derhalve wekt de nieuwe maatregel begrij pelijke ontstemming. Tot zoover onze berichtgever. Wij informeerden nader bij de directie der Spoorwegen te Utrecht en vernamen daar, dat weekkaarten in 't algemeen voordeeiiger zijn dan maandkaarten, bijvoorbeeld in ge val van vacantie, ziekte enz. Het laten bestaan van de maandkaarten naast de weekkaarten (op welke oplossing 4oor «Het Volk" word aangedrongen.' is niet overwogen. De weekkaarten zijn juist Inge voerd ter vervanging van de maandkaarten om tegemoet te komen aan wenschen en klachten van het publiek. Onze zegsman meende dat het gelijktijdig laten bestaan van yeek- en maandkaarten een te omslach tige administratie zou geven VAN ONS HOF. DE KONINGIN DIT JAAR NIET NAAR NOORWEGEN? In tegenstelling met in verschillende bla den verschenen berichten, verneemt Vaz Dias uit betrouwbare bron, dat de Koningin dit jaar geen reis naar Noorwegen zal onder nemen. Dit. W. MENGELBERG EN DE FISCUS. Uit den Haag verneemt het 1-Ibld. dat prof mr. G. Russel, de belastingconsulent, die reeds geruimen tijd de belastingzaken van dr. Mengelberg behandelt, gisteren op het Departement van Financiën heeft geïnfor meerd naar het resultaat van een terzake aanhangig adres. Hem is verzekerd, dat met de behandeling van het bezwaarschrift spoed wordt be tracht, zoodat binnen vrij korten tijd do eindbeslissing kaïz worden verwacht. OSCAR SMIT'S BANK. In de algemeene vergadering van aandeel houders van Oscar Smlt's Bank werden Maandag jaarvei^teg, winst- en verliesreke ning en balans goedgekeurd. Hot dividend voor de preferente aandeeien werd vastge steld op C pet., dat voor ae gewor.o aar.dce- len op 3 1'2 pet. Tot commit-.;;: her- kozen de heer K. G. Go<ricwaa«en.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1