HERINGA &WUTHRICH, BLIKSEMBEVEILIGING KET PALEIS VOOR VOLKS VLIJT BESTAAT NIET MEER! AGENDA Ü&LÊTÜM J. G. WASSENAAR, Jansweg 17 WEERBERICHT THERMOMETERSTAND BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD (Adv. Ing. Med.) liggen in puin; evenals het< café-restaurant, dat nog kort geleden eeD moderne inrichting had gekregen. Gelukkig bleven alle huizen in de galerij gespaard, al zal het bluschwater nogal wat schade hebben teweeg gebracht. Omtrent de schade, welke deze ramp ver oorzaakt heeft, valt op dit oogenblik niet veel te zeggen. Wel hoorden wij verlulden, dat de oude heer Van Hall, die kort geleden is over leden en dus voor deze ramp beho.d is ge bleven, het geheele gebouw, inclusief de in ventaris, voor drie millioen gulden zou verze kerd gehad hebben. De schade zou, indien dat juist mocht zijn, de drie millioen gulden beloopen. Een stukje geschiedenis. Het Palels-voor Volksvlijt was een stich ting van Dr. Samuel Sarphati; van 18ö8 tot 18G4 door Cornells Outshoorn tot stand ge bracht. De lengte bedroeg 126, de breedte 80 en de hoogte den koepel meegerekend 50 meter. In de groote zaal was ruimte voor 10.000 menschen. Sedert 1883 was de tuin om ringd door een winkelgalerij. Aan een beschrijving van den stichter, Dr. Sarphati, ip den Volksalmanak voor het jaar 1861, ontleenen wij nog het volgende. „Op ae piek waar eertijds de TJtrechtsche poort van de zuidzijde toegang tot de stad verleende, zijn over een oppexwlakte van ruim 8000 vierkante Ned. ellen de fundamenten ge legd en rijzen de pijlers omhoog, waarop het koepeldak rust. De fraai gewelfde kelders, voornamelijk tot bergplaatsen bestemd, heb ben een oppervlakte van ruim 7500 vierk. Ned. ellen. Het middengedeelte van het ge bouw vormt een langwerpig achtkant, dat een oppervlakte heeft van 800 vierk. ellen. Door het geheele gebouw is een gaanderij aangelegd en in het genoemde achtkant is een tweede daarboven geplaatst. De koepel is een ovaal, waarvan de lange as, loopende in de richting der Utrechtschestraat 22 el en de korte 14 el bedraagt. liet geheele dak is van glas. De staande ramen beslaan met elkaar een oppervlakte van 3000 vierk. ellen. Aan de achterzijde van het gebouw zijn twee lokalen, met uitzicht op den tuin en op den Buiten- Amstel". Aan het stichtingsplan viel dadelijk groote belangstelling ten deel. Een millioen was gevraagd en de inschrijving werd 3 dagen opengesteld. Reeds op den eersten dag was deze som volteekend. Dr. Sarphati was voorzitter der eerste di rectie. Zijn eerste mede-directeuren waren de heeren Mr. J. A. van Eyk, S. H. Orobio de Castro en W. C. H. Staring. Het Paleis voor Volksvlijt werd gesticht als een instelling van „onderwijs en volksbe schaving". Er zouden tentoonstellingen op de uitgebreidste schaal gehouden worden. „Be staat er", zoo vroeg dr. Sarphati, „een snel ler werkend middel tot verbetering van den verstandelijken, zedelijken en maatschappe- lijken toestand van een volk, dan al wat de mensch uit den schoot der aarde te voor schijn brengen, bewerken en veredelen kan, voor allen, ■aanschouwelijk té maken en ten toon te stéllen?" Aan de groote verwachtingen der stichters heeft de exploitatie van het gebouw nooit, beantwoord. Wel zijn er tal Van tentoon stellingen van verschillenden aard in het Paleis en in den tuin .gehouden, maar tot een loonende exploitatie is het nooit gekomen. Indertijd is nog getracht de stichting, die later in handen van den onlangs overleden Mr. F. A. v. Hall is overgegaan, nieuw leven in te blazen door een groote premle-leening. maar ook deze poging had geen bevredigende resultaten. Gebouw en tuin gaven altijd een indruk van verwaarloozing. Alles met den (Van één Dadelijk nadat we vanmorgen het tele gram van het Persbureau Vaz Dias ontvan gen hadden, zijn we naar Amsterdam ge trokken om de verwoestingen gade te slaan, die dc vlammenzee had aangericht. De brand bleek hier het onderwerp van het gesprek te zijn. Toen we den taxi-chauffeur verzochten, ons naar het Paleis voor Volksvlijt te bren gen, antwoordde hij ons: „Dat bestaat niet meer! Maar ik zal zien, dat ik u zoo dicht mogelijk bij de Sarphatistraat breng, want de politie heeft net terrein in een heel wijden omtrek afgezet". Dit bleek juist te zijn. Overal stond een dicht cordon van politiemannen te paard en te voet, die het publiek op een zeer behoor lijken afstand hielden. Wie van de Sarphatistraat naderde kon In de meening verkeeren, dat de verwoesting misschien niet zoo heel groot zou zijn, want daar stond nog een der groote koepels, wel vreeselijk gehavend, maar in ieder geval toch nog overeind. Maar nauwelijks waren we, toen we ons bijzonder gemakkelijk door het politie cordon hadden heengewerkt, aan de andere zijde van den koepel gekomen, of we zagen een schouwspel, dat niet licht te vergeten zal zijn. Daar lag het trotsche Paleis voor Volks vlijt, het typisch stuk Amsterdam, waar in den loop der jaren zooveel tentoonstellingen en andere bijeenkomsten zijn gehouden. Behalve een groot stuk van bovengenoem- den koepel, was er letterlijk niets van over gebleven. Alles was met den grond gelijk gemaakt. Het was één groote chaos van gebogen ijzeren binten en balken en brokken steen. Geen stukje hout was meer te bekennen. En waar dat misschien nog was, brandde het vuur vanmorgen tien uur nog lustig door. Met nog ongeveer zes stralen was de brand weer, die zulk een uiterst zwaren nacht heeft gehad, bezig met nablusschen. Fel flitsten hier en daar nog de vlammen op, maar schade konden ze niet meer aanrichten, want alles was weg. Het was precies zooals de taxi-chauffeur ens gezegd had: het Paleis voor Volksvlijt bestaat niet meer! Voor den journalist .van elders, die den brand niet heeft kunnen bijwonen, was de taak dus niet zoo heel moeilijk. Een be schrijving van wat er overgebleven is, be hoefde hij niet te geven, want er was mets meer.' DONDERDAG 18 APRIL 1929 In 1869 werd de heer J. E. de Vries als di recteur benoemd, die al het mogelijke deed om het „Paleis" aantrekkelijk te maken. Hij heeft het plan uitgevoerd om in het Paleis een tooneelzaal te maken voor het geven van balletten, opera's enz. Deze eerste verbouwing kwam in 1870 ge reed. In datzelfde jaar werd nog begonnen met het geven van balletten en werden er des Zondags en des Donderdags concerten ge geven, welke laatste als de zoogenaamde klassieke concerten vele jaren een bekend heid hadden. In die jaren liet de exploitatie niets te wenschen en werd er winst ge maakt. De heer De Vries peinsde steeds op verbe teringen. Hij liet achter in den tuin een gas fabriek bouwen, om daar petroleumgas te stoken, hetgeen met koolgas gemengd, meng gas werd genoemd. Onder zijn beheer kwam ook 't eens zoo beroemde orgel dat gebouwd werd door den heer Aristide Cavaillé Coll te Parijs, tot stand. (Dit orgel is thans in de Haarlemsche Gem. Concertzaal). In 1875 kwam de heer J. C. te Vries te vallen. De vol gende jaren brachten weer achteruitgang van de financiën. In 1881 werd om aan geld te komen, een gedeelte van den tuin ver kocht aan de Galery-Maatschappij. Deze grond bracht na aftrek van alle kosten f 547,158 op. Ook nadien ging het met de Paleis voor Volksvlijt financieel niet goed. Vele direc teuren traden in de volgende jaren na elkaar op en steeds mee.r werd de financieele toe stand ernstiger. In aandeelhouders-vergade ringen ging het dikwijls heftig toe. Zoo werd in 1892 door den heer Huizinga zelfs een voorstel gedaan het bestuur te ontslaan, wegens het niet goed behartigen van de be langen der aandeelhouders. Zelfs heeft deze heer Huizinga het plan gekoesterd het ge bouw te doen afbreken. De heer F. A. van Hall heeft hem van die plannen afgebracht en wist zijn aandeelen over te nemen. Deze op en steeds meer werd de financieele toe den van het „Paleis". In 1883 werd besloten tot het bouwen van een café in de Noord-Oostelijke bijzaal, be kend geworden als het Paleiscafé. Reeds vroeger was in een andere zaal een rolschaat- senbaan, een markthal en een lokaal voor publieke verkoopingen geweest. Na den brand in den Stadsschouwburg heeft ook het Nederlandsch Tooneel in het Paleis gespeeld. In 1894 werd de oude schouwburgsaal naar de plannen van den heer Roemer ver bouwd. De verwachtingen van deze nieuwe schouwburgzaal brachten nieuwe teleurstel lingen. In datzelfde jaar werd begonnen in de Concertzaal met het houden van publieke bals-masqués die aanvankelijk wel geld op brachten. Het volgend jaar werd een einde gemaakt aan de concerten die mr -r kostten dan ze opbrachten. Men meende daardoor de han den vrijer te krijgen voor het verhuren der lokaliteiten. Zoo werd in 1896 de groote con certzaal verhuurd aan een combinatie, die er een rijwielschool inrichtte. Eenige jaren heeft deze bestaan. Veel ten toonstellingen van allerlei aard zijn er ge houden. In 1920 is wederom een groote verbouwing tot stand gebracht door de architecten- firma Heineke en Kuipers. Het kostbare or gel dat door de vocht geheel onbruikbaar was geworden, is gesloopt en overgebracht naar Haarlem. Do vroegere coiicertzaal ver dween en maakte plaats voor een tentoon stellingszaal. v Een tweede galerij werd onder 'de be staande Ingebouwd, waardoor nog meer ten toonstellingsruimte werd verkregen. Een groot aaixtal tentoonstellingen, be langrijke en minder belangrijke zijn in deze nieuwe zaal gehouden. Tot bloei hebben zij de onderneming, die altijd gebukt ging onder groote financieele lasten, nooit gebracht. En thans is het einde gekomen. Sic transit...». grond gelijk. r redacteuren). Wat een ooggetuisre ons vertelde. We besloten dus maar contact te zoeken met iemand, die vannacht het spel der vlam men van dichtbij had gadegeslagen. Het toeval hielp ons daarbij, want bij het perceel Sarphatistraat 2a van den heer Carl Brandts dat slechts op een paar meters afstand van het Paleis voor Volksvlijt stond, vonden we den zoon des huizes, die ons vriendelijk uit- noodigde mee near boven te gaan, dan zouden we meteen een goed overzicht van de ruïnes kunnen krijgen. Dat woord „even" moet echter niet al te letterlijk worden op gevat, want de heer Brandts ging ons voor, langs nat-gespoten en wankele trappen naar het platte dak van het huis, 27 meter boven den beganexi grond. En daar, met het uitzicht over de hopelooze verwoestingen en ever het prachtige pano rama van Amsterdam, vertelde hij ons by stukken en brokken zijn wedervaren. „Ik woon hier met mijn moeder en een broertje. Beneden is mijn kantoor. Het was ongeveer half drie toen we plotseling wak ker schrikten van een geweldig belgelui. We zagen een hel-rooden gloed en dachten eerst dat de groote winkelgalerij hier vlakbij in brand stond. Maar spoedig bleek het ons, dat het Paleis heelemaal in de vlammen stond. We kleedden ons zoo snel mogelijk aan en begonnen eenige voox-werpen van waarde in veiligheid te brengen, o.a. een heel groot door Dooyewaard geschilderd portret van mijix moeder. Dit was zelfs zóó groot, dat ik het niet door het kleine raaxn kon krijgen, waar onze buren de voorwerpen in ontvangst namen. Ik deed er daarom de lijst af, waarna het er wel door kon. Een buurman, die met vrouw en twee kleine kin deren hiernaast wonen, kwam bij mij bin nen en vroeg me, hem te willen helpen. Hij was door het knetteren van het vuur wakker geworden. Gezamenlijk hebben we toen de kinderen in dekens gewikkeld en ln veilig heid gebracht. Mijn moeder ontfermde zich over een poes, een hond en twaalf duiven, die ze achtereenvolgens wegbracht. In dien tild kwamen de brandweermannen ons waar schuwen, het huis wegens het naderend ge vaar te verlaten Het heele blok huizen moest worden ontruimd en dat wil heel wat zeggen als ik u vertel, dat er twee pensions niet veel gasten bij waren. Enfin, alles ging zon der persoonlijke ongelukken. Toexx alle men schen v/eg waren ben ik weer in huis terug gekeerd, om ook van mijn kantoor voor eeni ge voor mij van waarde zijnde dingen te zorgen. Intusschen had de brandweer al een paar slangen door ons huis gelegd, zoodat we veel waterschade kregen. En de hitte van den brand was zóó geweldig, dat de pas nieuw geschilderde kozijnen en behangen muren schroeiden Als ons huis toevallig niet achter den Koepel met het brandvrije scherm had gestaan, had het zeker ook een prooi der vlammen geworden. Hier boven op het dak heb ik gezien, hoe snel het vuur voortwoekerde. Meter voor meter lekten de steeds grooter wordende vlammen verder. Niets was er tegen bestand. Telkens hoorde ik stukken muur naar beneden storten en onheilspellend glasgerinkel. De vonkenregen was in één woord ontzagwekkend. De wind dreef de vonken en brandende stukken tot heelemaal in de Maerten Jansz. Costerstraat. waar een brandend stuk hout vlak voor de voeten van een man viel. En dat was toch zeker een afstand van wel 300 meter. Met een ontzettend lawaai viel de groote engel op den bal het hoogste punt van het Paleis brandend naar beneden. Dit op zich zelf was reeds een ontzagwekkend schouwspel Vanmorgen half acht mochten de menschen in dit blok huizen hun woningen weer betrekken". Tot zoover de heer Brandts. Toen we weer veilig beneden gekomen waren, ontmoetten we den directeur van het Paleis voor Volksvlijt, den heer L. Monas. die hier zeven jaar als zoodanig werkzaam was. Hij deelde ons mede dat hij in de on middellijke nabijheid van het Paleis' aan het Oosteinde woont. „Mijn vrouw maakte mij wakker en toen ik naar buiten keek zag ik een geweldige vlam uit den grooten koepel van het gebouw kGmen. U begrijpt dat ik in minder dan geen tijd aanwezig was om alleen maar te zien, dat het vuur letterlijk alles met den grond gelijk maakte en dat de brandweer vrijwel machteloos stond.. Van nacht heb ik ondervonden, dat zelfs een goedgeorganiseerde brandweer als die van Amsterdam niet in staat is. om een brand van zulk een ontzettend grooten omvang te stuiten". „Waar is het vuur eigenlijk ontstaan?", vroegen we. „Zeer vermoedelijk in de koffiekamer, vlak bij de schouwburgzaal. En toen de vlammen eenmaal in die groote ruimte kwamen, was er geen houden meer aan". De heer Monas deelde ons nog mede, dat de oppervlakte van het Paleis, den tuin mee gerekend, niet minder dan 20.000 vierkante meter bedroeg. De hoogte van de plek, waar de engel stond, bedroeg 70 M. Nog eenige bijzonderheden. Naar wij nader vernemen is het gebouw van het Paleis voor Volksvlijt op Beurspolis voor f 500.000 verzekerd. Eveneens op beursoolis zijn tot een bedrag van f 60.000 de requisieten van het Tooneel- gezelschap van Bouwmeester verzekerd. De brandweer heeft, onder leiding van den Commandant, den heer C. Gordijn, de vlam menzee met ruim. 30 slangen bestreden. De drijvende stoomspuit „Jan van der Heide" lag in de Stadhouderskade en ook de „Jason" hielp mee. De portier van het Paleis voor- Volksvlijt, de heer Van Zalinge, zou juist 1 Januari a.s. zijn gouden jubileum als zoodanig vieren. De belangstelling van het publiek was' van morgen nog geweldig groot. In een wijden omtrek stonden de menschen vijf, zes rijen dik het blusschen gade te slaan. Hot tram- verkeer in de nabijheid van het Paleis was den geheelen morgen stop gezet. De politie 'waakte op een voorbeeldige wijze voor de goede orde. Nader bericht over de schade. Wat de verzekering en de schade betreft, kan het Persbureau Vaz Dias nog melden, dat behalve de reeds gemelde verzekeringen nog een aantal andere verzekeringen op ver schillende gedeelten van het gebouw en zijn inventaris loonen. De directe materieele schade wordt thans op ongeveer een millioen gulden geraamd. Bij de schatting van drie millioen gulden .hedennacht door bevoegden gedaan, was de waax"de van den grond in begrepen. hetgeen hier in verband met een vastgestelde nieuwe roolijn van belang is. De belangen der houders van Paleisloten niét geschaad. De belangen van de houders der Paleis- loten worden door de verwoesting van het Paleis voor Volksvlijt door den brand die hedennacht heeft gewoed, hoegenaamd niet geschaad. Voor de beide premieleeningen be staat een waarborgfonds dat bij de Neder- landsche Bank is gedeponeerd. Voor de groote loten (die met een nomi nale waarde van f 10) heeft sinds 1911 geen trekking meer plaats gevonden, en de in April van dat jaar uitgetrokken loten wer den niet uitbetaald. Het bleek dat de rente voor het, voor den dienst dezer loten be stemde waarborgfonds op den duur niet vol doende zou zijn tot uitbetaling der aflossin gen en premiën. Langzamerhand komt dit waarborgfonds weer wat bij, doch het is nog niet bekend, of en wanneer de nieuwe trekking zal kunnen plaats vinden. Ook voor de kleine loten (die van 2.50 Dominale waarde), bestaat een waarborg fonds, dat bij de Associatie-Kassa is gedepo neerd. neer. Ten aanzien van deze loten werd een verandering aangebracht in het oorspronke lijke trekkingsplan. Op 1 Juni zal voor deze loten weer een trekking plaats vinden met als hoofdprijs een bedrag van 50.000. GROOTE BRAND TE DEN BRIEL. EEN HOUTOPSLAGPLAATS IN BRAND DEN BRIEL, 17 April (Vaz Dias). In de opslagplaats van den houthandel Van Dijk alhier woedt op het oogenblik een ernstige brand, die nog niet bedwongen kon worden. Assistentie van de motorspuiten uit de om liggende gemeenten is ingeroepen. Aangezien de terreinen gelegen zijn naast de gemeente lijke gasfabriek vlak nabij de gashouders, kan de toestand, indien het vuur niet be dwongen wordt, gevaarlijk worden. PERSONALIA Bij Koninklijk besluit is tot lid in de af- vaardiging van Nederland naar de 12de In ternationale Arbeidsconferentie te Genève benoemd als afgevaardigde der Nederlaud- sche Regeering: rnr. J. J. Schrieke te Heem stede, laatstelijk Rcgeermgsgemachtigde voor Algemeenc Zaken bij den Volksraad. N.V. LOURENS COSTER. Op de Woensdag gehouden aandeelhouders vergadering der N.V. Lourens Coster werdexi balans en winst- en verliesrekening uitge bracht en hot dividend bepaald op 125.— per aandeel (evenals vorig jaar). De Heer K. Jonkheid, aan de beurt van aftreding als com missaris, werd in deze functie herkozen. Heden: DONDERDAG 18 APRIL Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 34 uur. Stadsschouwburg: De Vereenigde Schouw spelers (Dir. Pierre Mols) „Mevrouw de Ad vocate", 8 uur. Gem. Concertzaal: Volksconcert H. O. V. o. 1. v. Mar in us Adam. 8.15 uur. Cinema Palace: „Het Legioen der Gedoem- den", 8 uur. Luxer Theater: „Twee Dagen"; „Chicago, de stad der Misdaad". 8 uur. Rembrandt Theater: „Het Intieme Leven van Helena van Troje". Tooneel: The Mack- weys", 7—9, 9.15—11.15 uur. Standaard Theater: „Het Goud-convooi"; „Dat wat je hebt". 8 uur. Teyler's Museum. Tijdelijke Tentoonstel ling van Teekeningen door Hollandsche Meesters der 17de eeuw. 113 uur. Eerste Haarlemsche Auto Mij. v.h. J. Inpijn Groote Houtstraat 113rd. Verg. v. aandeel houders, 9 uur. VRIJDAG 19 APRIL Stadsschouwburg: „Als *t Kindje binnen komt", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Haarlem's Muziek Instituut. Dansavond Rudi Mees. 8 uur. Gem. Concertgebouw: Concert Kon. Lie- dertafel „Zang en Vriendschap", 8 uur. Bioscoopvoorstellixxgen, nieuw programma. Teyler's Museum. Tijdelijke Tentoonstel ling van Teekeningen door Hollandschc- Meesters der 17de eeuw. 113 uur. STOOMSCHIP VAN 32.000 TON GESTRAND. BIJ PLYMOUTH. LONDEN, 18 April (Reuter). Het s.s. „Pa- ris" is in den mist ter hoogte van den vuur toren Eddystone gestrand. De „Paris" behoort aan de Compagnie Générale Traxxsatlantique en meet 32.000 ton. Nadere berichten ontbreken. OOK TE HAARLEM EEN JEUGDHERBERG! DEZEN ZOMER REEDS. De jeugdherberg Haarlem der Kennemer Vereeniging voor Jeugdhei'bergen zal voor- loopig worden ondergebx-acht in het Bonds- hotel van den A. N. W. B.„Excelsior", Jaxxs- weg 40, en denzelfden naam dragen. De functie van herbergsouders wordt toe vertrouwd aan den heer en mevrouw Altena. De leiding berust bij het dagelij ksch bestuur der K. J. H. De offieieele opening zal voor enkele genoodigden plaats vinden op Don derdag 2 Mei, te 5 uur. De toegangsprijzen zijn voor jongens en meisjes tot erx met 18 jaar gesteld op 0.40 per nacht en voor ouderen op 0.70. Zelf zullen ze katoenen slaapzak, handdoek en zeep hebben mee te nemen. Verder heeft het bestuur de Herbergsfonds- commissie nog uitgebreid met Mr. J. H. Thiel. Deze commissie bestaat thans uit mej. M. A. de Vries, de heeren A. de Bijll Nachenius, Mr. J. H. Thiel en S. de Clercq, penning meester. Eind April heeft een radio-uitzending over. „Jeugdherbergen" plaats, waarbij de heeren Koos Roose, 2e voorzitter der K. J. H., en A. C. C. Perk, secretaris der Nederl. Jeugdher berg Centrale, een lezing over dit ondex-werp houden. Bovendien brengt een groepje le den der K. J. H. een aantal Wanderlieder ten gehoore. VERHOOGTNG DER STEEN- KOLENPRIJZEN. PRIJSAFSPRAAK TUSSCHEN DUITSCHE, BELGISCHE EN NEDER- LANDSCHE PRODUCENTEN. Naar de Tel. verneemt, zijn in het begin van dit jaar besprekingen gevoerd tusschen de Nederlandsche Staats- en particuliere mijnen, en de Steenkolen Handels Vereeni ging, die de vertegenwoordiging heeft van het Rheiniseh-Westfalïsche Kolensyndicat, betreffende de vaststelling van uniforme prij zen voor alle soorten kolen. Deze besprekin gen hebben eenige weken geleden geleid tot bindende prijsafspraken, die inmiddels in werking zijn getreden. Zij hebben ten gevol ge gehad, dat de kolenprijzen op een hoogere basis zijn gekomen, daar thans concurrentie niet meer behoeft te worden gevreesd. De kolenhandelaars betalen dientengevolge thans hoogere prijzen dan het vorige jaax. De totstandgekomen prijsregeling beoogt, naar het blad voorts verneemt, verdere ex ploitatie-verliezen in het mijnbedrijf te voor komen. De meeste mijnen, met uitzondering van de Staatsmijnen, hebben de laatste ja ren een moeilijke periode doorgemaakt. Met ingang van 1 Mei zullen de bovenbe doelde prijzen ook door de Belgische kolen mijnen worden gehandhaafd, voorloopig voor een termijn van twee maanden. Pogingen o mook ae Engelsche producen ten bij de prijsafspraak te betrekken, zijn tot dusverre niet gedaan. Het is echter niet uit gesloten dat ook dezen binnenkort de hier- bedoelde prijsregeling zullen aanvaarden. AUSTRALISCHE VLIEGERS IN VEILIGE HAVEN. DE „SOUTHERN CROSS" TE DERBY. SYDNEY, 18 April. (Reuter.) Het vliegtuig „Southern Cross'' is na de gevaarvolle avon turen, beleefd ten gevolge van de noodlanding in de wildernis veilig aangekomen in Derby ip West-Australie. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts par regel DE GOEDKOOPSTE VLOERBEDEKKING MET GARANTIE1.19 PER EL naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 April. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. de Bilt. Hoogste barometerstand 776.9 m.M. te Weenen. Laagste barometerstand 751.1 m.M. te Stensele. Verwachting tot den avond van 19 April: Zwakke tot matigen, Zuid-West. tot ZuideL wind, meest licht bewolkt, mogelijk met och tendnevel, droog weer iets warmer, mogelijk tijdelijk toenemende wind en weinig of geeD regen in het Noorden. J*"~ BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 772 m.M. Stand van heden 771 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien, Gr. Houtstraat 37, TeL 11059. 18 April. Hoogste gisteren 59 F. I Laagste hedexinacht 46 F. Hoogste heden tot 12 uur 58 F. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regïi. Draagt wat van goeden huize is: 4 KREYMBORG'S COUPE Haarlem, 18 Aprïl. Ondertrouwd: 17 April: M. Boudewijn exi E. de Boer; B. Meijer en J. M. Heijboer; L. H. Kanis en E. K. Baer, R. J. A. Arens en A. F. W. Lubbers, A. van Hemert en C. S, B ar ment- lo, B. Vermeer en C. J. Luikel, K. Kruijer en W. J. Smid, G. J. Dingshoff en J. ,de Graaff, D.. J. Kok en J. de Wilde, R. G. Niermans en M. E. v.d. Ploeg, H. J. van Lixig èri S. A. J. v, "d. Weide, B. R. v. d. Berg en.M. P, Serné, I-I. L. J. Gabriels eii G.; J. Hoinmofseïf, B. A. Ak ker smans en A. Schellevis.' Getrouwd; 17 April: A. v. d. Lx'nden en H. A. van Lcoij, J.'J. H. A: Moors en CL C. Weijers B. T. v. d. Putten, en A. M. .Joosten, C. Emmer en A. M. C. van Tongeren, P. vaxv Voorthuj'- sen en M. A. Hoogeveen, J. Godefrooij en L. Booij, H. Alberts en A." J. Koper, J. Hogenbirk exi A. v. Berloo, G. Schoenmaker en T. Zwax-t, N. Abbink en H. Joosten, J. J. Wisker en L. Sint, H. G. Schooxihoff en P. J. F. v. d. Bilt. Bevallen; 14 Aprii: E. J. Hartv. d. Steeg d, 16 April: E. G. v. ZijverdenGori z. 17 April H. Eikerbout-Röelfs z. G. J. Lips—Bies d. Overleden: 15 April: T. Weijers,. 88 jaar, M. v. Heemskerkstraat; K. Bijlsma, 65 j., Scho- terweg; 16 April: M. Leunk, 9 j., Z.B. Spaarne. A. J. Busselman—Cassee, 73 j., Schoterweg; M. der Kinderende Boei-, 78 jaar, Boere- steeg; G. J. Timmerv. d. Laarschot, 79 jaar, Berkenstraat; 17 April; N. Corvelijn, 44 jaar, Kamperlaan. EEN ERNSTIGE SCHIETPARTIJ TE SITTARD. SITTARD, 18 April. Tijdens de arrestatie van een verdacht individu te Sittard om streeks 2 uur in den afgeloopen nacht heeft de arrestant nabij het politie-bureau plot seling zijn revolver getrokken en geschoten op den agent Gyfberts, die in den linker long en in den arm getroffen werd. Voor dat de arrestant gelegenheid had op den tweeden agent te schieten wist men hem onschadelijk te maken. Hij liep hierbij ern stige hoofdwonden op. De gearresteerde bleek een Duitscher te zijn en droeg verschillende inbrekersmate rialen bij zich. YOUGO-SLAVIë EN ITALIë. EEN YOUGO-SLAVISCH PROTEST. GENèVE, 18 April (V.D.) De Yoegosla- vlsche gedelegeerde bij de Voorbereidende Ontwapeningscommissie, de vroegere minis ter van justitie Lazar Markowitsj, heeft he den een bezoek gebracht aan den secretaris generaal van den Volkenbond Sir Eric Drum mond en heeft bij hem een, protest inge diend tegen de voortdurende anti-Yoego- slavische campagne in de Italiaansche bla den, waardoor de betrekkingen tusschen Ita lië en Yoego Slavië ernstig benadeeld drei gen te worden. (Viet-OfflcieeD ro«ie STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag IS April 1C29. 3e K!a«=se 4e Lijst, tiooge prijzen; 10185 1300. 10555 ƒ400— Prijzen van f 45 29 30 98 127 236 291 337 59S 1318 1655 1739 IS56 2081 2214 2435 2456 2461 2495 2613 265S 2S31 2964 3708 3840 4536 5063 5221 5326 5649 5S34 6306 6443 654S 6627 7340 7695 8063 8219 8235 8270 S4S6 SS58 8995 9317 9574 9593 10559 10617 1Ö6S1 10705 KT 19 10769 10847 11104 11259 11574 11620 11659 11775 12019 12273 12426 12699 12S96, 12913 130/1 13127 13505 13736 14036 14244 14766 14948 15C-55 1540S 15424 15485 16230 16366 16613' 16997 17436 17565 17832 18353 15543 1S625 18680. 18S40 il)7Q7 1899$ 20990 19209 19462 195S9 19S42 20476 20611J

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2