BUITENLANDSCH OVERZICHT LITWINOW SPREEKT GEEN DEFINITIEVE UITSPRAAK. Schoonmaak HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 18 APRIL 1929 Door handig manoeavreeren var Loudon de zitting verdaagd. Van een recht dat men den Sovjet gedelegeerde onthoudt t bf.lancrukste nieuws Pilsoedski manoeuvreert. Litwinow heeft volgens het bekende recept de ontwapenings-voorstellen der Russen ver dedigd en de gedelegeerden die deze voor stellen bestreden, geantwoord. Men kan niet ontkennen, dat de Rus onwederlegbare mo tieven voor zijn redeneering te berde brengt. Hij heeft gelijk, wanneer hij beweert, „een man is het veiligst, niet te midden van tot de tanden .gewapende andere mannen, maar in een kring van ongewapenden. Het diplomatieke antwoord van Sato dat „veiligheid" een persoonlijk begrip vormt, eigen aan iederen staat, zoodat de ontwape ning dient te variëeren naar gelang van de mate van veiligheid, waarin elke staat zich bevindt, is veel minder steekhoudend dan de omhaal van woorden van Litwinow. is veel vager, is veel gevaarlijker en in veel sterkere mate een ware diplomaten-drog reden, dan Litwinow's pleidooi. Jammer dat er aan de Sovjet voorstellen een verdacht tintje is. De Sovjets zijn tot de tanden gewapend en mag men aanne men, dat zij mee zullen ontwapenen als het zoo ver komt? Wij betwijfelen het. Jhr. Loudon wilde deze zaak verder negee- Xen, doch de tegenstand van Litwinow, den ïurkschen gedelegeerde en Bernstorf was zeer heftig. Jhr. Loudon verklaarde den Indruk te hebben gekregen, dat de voorbereidende ontwapeningscommissie niet geneigd is, haar arbeidsmethode te wijzigen en het Russische plan aan te nemen in plaats van de ont- werp-conventie van 1927. Hij gaf uiting aan de veronderstelling, dat zulks eveneens door Litwinow zou zijn geconstateerd. De Rus sische delegatie kan haar voorstellen in den loop der verdere discussies in den vorm van amendementen opnieuw indienen. Jhr. Lou don achtte het nutteloos over de Russische yoorstellen te stemmen. Litwinow zeide dat hij wilde weten hoe de andere delegaties over zijn plannen dach ten. Hij wenschte dat zij zich thans duide lijk zouden uitspreken over de volgende punten: Het beginsel van de vermindering der bewapening, de proportioneele ontwa pening, de ontwapeningscoefficient. In dezen kreeg de Sovietgedelegeerde krachtigen steun van Tewfik Roesjdi, den Turkschen afgevaardigde en van graaf Bernstorf. Jhr- Loudon die er blijkbaar niet „aanwou" verdaagde echter de zitting. De conclusie? Het komt ons voor' dat er alle aanleiding is om aan Litwinow's eisch, dat de gedelegeerden zich tenminste klaar en duidelijk uitspreken over de Russische plannen voor dat deze op de lange baan geschoven worden, gebillijkt is. Men mag van deze voorstellen denken wat men Wil, zij hebben één ding voor: zij missen die verwenschte halfheid van gedachte en vaag heid van motiveering, die den arbeid in Ge neve reeds zoo menigmaal volkomen over bodig heeft gemaakt- F. A. Maarschalk Pilsoedski heeft op het Belvédère den gewezen minister-president Bartel, de afgetreden ministers, en het nieu we kabinet, met Switalski aan het hoofd, ontvangen. Tot Bartel het woord richtend, stelde hij diens verdiensten in het licht, er voornamelijk op wijzend, dat hij er in ge slaagd was de techniek van den Poolschen regeerings arbeid van het laagst mogelijke peil te verheffen tot het betere rendement van een modernen staat.Hij wenschte Bartel die voor herstel van gezondheid naar het buitenland vertrekt., volledige beterschap en beslo'ot met deze woorden: ..Na uw genezing zult u In ons midden terugkeeren als onze geestverwant en onze collega". Bartel antwoordde dat hij met al zijn col lega's de openbare zaak gediend had onder ae bevelen van maarschalk pilsoedski, die door allen als het hoofd van de natie be schouwd wordt. Matuszewski, de nieuwe minister van fi nanciën, heeft bij de aanvaarding van zijn ambt tot zijn ambtenaren een rede gehou den, waarin hij hun zijn opvatting van zijn taak uiteenzette. Als waarnemer, en niet als minister, is hij geroepen een voor een be paalden termijn vastgestelde taak te vervul len. De vorige regeering heeft een welvoor ziene schatkist en gestabiliseerde munt ach tergelaten. De werkzaamheid van minister Czechowicz vormt het beste richtsnoer, uit practische ervaring gevonden. Matuszewski verklaarde dat hij richtsnoeren zou volgen, welker beproefde doeltreffendheid geweld dadige veranderingen zou vermijden en dat hij er vooral op uit zou zijn het begrootings- evenwicht te handhaven waartoe hij allen, die openbare gelden te beheeren hadden tot voorzichtigheid en zuinigheid zou nopen. Sandino naar Mexico MANAGUA, 17 April. De gezant van Nicaragua in Honduras heeft president Mon- cada er van in kennis gesteld, dat de regee ring van Honduras op verzoek van Mexico aan den opstandelingenleider Sandino vrijen doortocht heeft verleend door Honduras op weg naar Mexico. Gemeld wordt, dat San dino zijn reis reeds is begonnen: bij is onge wapend en wordt streng bewaakt ten einde demonstraties te voorkomen, aldus de Tel. HET DUITSCHE BETALINGS AANBOD. PARIJS, 17 April (V.D.) Bij nauwkeuri ge informatie wordt gemeld dat het in het Duitsche memorandum genoemde constante jaarbedrag (geldend voor den duur van 37 jaren) 1650 millioen M. bedraagt. HET VLIEGONGELUK BIJ VENLO. in de boomen gevlogen. Zooals vaker kwamen Woensdagmorgen verscheidene militaire vliegtuieen uit Soester- bsrg naar de groove heide nabij Venlo, welke als militair vliegveld gebruikt wordt, tot het houden van oefeningen. Onder deze was het vlieetuig no. 113. Op onseveter een half uur afrtand van Venlo stortte dit toestel, ge lijk reeds in ons blad van gisteren werd ge meld, neer op den Herungerberg, vlak aan den weg tussehen Venlo en het Duitsche grensT)laafsje Merunger. Vermoedelijk heeft het vliegtuig te laa? 'gevlogen, waardoor het in aanraking is ge- ko"-<m met de kruinen der boomen. Het vlakke terrein loont hier ter nlaatse vrij plotseling steil op tot een hoovte van circa 10 M. Dat het vliegtuig de boomen heeft geraakt, toonen afgeknante takken aan: daarna is het tussehen de boomen aan den weg neergekomen. Het ongeval gebeurde on een vrij stil ge deelte van den weg, hetgeen ten gevoiee had. dat het eeneen tijd duurde, voor dat huin ter nlaatse was. Dr. v. Dubois was de eerste die genees kunde hulo verleende. Luitenant Kimmilzer moet. on slag dood zün eeweest: de andere inzirtende. luitenant de Vr^s. bleek zeer ernstig cewond. De militaire dokter, chef van den müitairen geneeskundigen dienst te Venlo dr. G. Broe ders. kwam even later ter plaatse. De overbUifselen van het toestel werden door de politie en de marechaussee be waakt. tevens houden zij de vele belangstel leren o" epn afrtand. De militaire autoriteiten zijn reeds ter plaatse geweest om een onderzoek in te stel len. Het Hbld. verneemt uit So°rterherg om trent het d'-oevig vliegongeval bij Venlo nog het volgende: Het ongeluk, dat waargenomexi werd door een instructeur in een ander vliegtuig, was het gevolg hiervan, dat het bewuste toestel „overtrokken" werd: vermo°deliik heeft de bestuurder bemerktf. dat zijn vliegtuig t? laag streek en dus de boom°n zou raken waaroo bii (blijkbaar te sterk) het hoogte stuur omwierp. H°* vliegtuig stortte van een hoosde van 40 M. naar beneden. De twee inzittende lui tenants waren reserve-officieren en leer ling-vliegers; het toestel, waarmee zij vlo- gpn. was dan ook een leerlingenmachine met dubbele besturing. Luitenant Sehortée de Vries, die opgeno men is in het R. K. Ziekenhuis te Venlo. had een gebroken rechter bovenbeen, zijn linker heup was uit de kom geschoterf en zijn lies gescheurd. De eerste hulp aan de verongelukte vlie gers werd "door een troep militairen verleend, die in de nabijheid oefeningen hielden, en die het ongeval zagen gebeuren. Onmiddellijk stormden ze naar de plek van ae ramp en daar het benzine-reservoir niet ontbrand was. kon men de inzittenden be vrijden. Luit-vlieger Schottée de Vries kon met eenige moeite losgemaakt worden en uit de verbrijzelde cabine genomen worden. De andere "vlieger, luit. Kimijzer, was gedood en moest worden uitgezaagd. De motor was to taal defect. De toestand van luit. Schottée de Vries was gisteravond bevredigend. het staartje van de loodgietersstaking. Naar aanleiding van het bericht aangaan de het strafproces, in hooger beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam gevoerd tegen den loodgieter Van O. te Haarlem, wiens straf daarbij van twee maanden veranderd werd in drie maanden gevangenis, wordt ons nog van welingelichte zijde het volgende ge meld Het Gerechtshof heeft de door den Politie rechter opgelegde straf kunnen verzwaren doordat behalve de veroordeelde ook de Of ficier van Justitie in hooger beroep was ge gaan. Zonder dat is strafverzwaring uitge sloten. Nu geeft het nieuwe Wetboek- van Strafvordering aan den Officier een termijn van tien, aan den veroordeelde een tijd van veertien dagen, om in beroep te gaan. Waar het een gewoon verschijnsel is, dat, zoodra een veroordeelde in beroep is gekomen, ook de Officier in beroep gaat (Indien althans zijn tien dagen nog niet verstreken zijn) wordt als regel door een veroordeelde met het instellen van beroep gewacht tot den elfden dag na de uitspraak. Dan is, als de Officier tenminste nog geen beroep heeft in gesteld, het gevaar van strafverzwaring ge weken. De veroordeelde kan in dat geval in geen slechter positie komen. In deze zaak echter had de veroordeelde, die bij den Politierechter niet door een raadsman was bijgestaan, zeer kort na het vonnis hooger beroep aangeteekend, met het oog op zijn werkzaamheden ver buiten Haarlem. De termijn voor den Officier liep toen nog en zoo werd ook van diens zijde be roep ingesteld. Had de veroordeelde, alvorens ïh beroep te gaan, zich om raad tot een ad vocaat gewend, dan zou daarmede allicht ge wacht zijn totdat er tien dagen sinds het vonnis verstreken waren. Want dat de Offi cier uit eigen beweging, dat is zonder dat de man zeil in beroep was gegaan, hooger be roep zou hebben ingesteld, is niet zeer waar* schijnlijk. Op grond van de ervaring bij deze Rechtbank mag zulks n.L ernstig betwijfeld worden. DE EMMABLOEMCOLLECTE. Te Haarlem ruim f9100. TE HEEMSTEDE 725.3SV» De Woensdag te Haarlem en te Bloemen- daal gehouden Emmab'.oemcollecte ten bate der tuberculosebestrijding, heeft ruim f 9100 opgebracht. Dit is iets minder dan ver leden jaar. De gevolgen van den strengen winter heb ben zich blijkbaar doen gevoelen, want de opbrengst der bussen van verschillende ar beiders-wijken, was lager dan vorige jaren. Het concert van t Tramfanfarecorps 's avonds op de Groote Markt gaf, werd een succes De talrijke luisteraars offerden nog f80 in de busjes der collectanten. De collecte te Heemstede heeft f 726.35'' opgebracht DE MOORD TE GIE5SEN NIEUWKERK. de weduwe van den vermoorde vertelt. wie is de dader? In de Alkmaarsche Courant vinden we een verslag van een onderhoud met de vrouw van den vermoorden seinhuiswachter de Jong, die uit Winkel in Noord-Holland af komstig is en daar weer woont. Zij zeide o.a.: Nog maar vier weken waren wij te Giessen- Nieuwkerk woonachtig, toen de misdaad ge pleegd werd. Mijn man was lijnwerker, ter wijl hij mij tevens als blokhuiswachter af loste. Het was een halte, zoodat ik daar ook kaartjes moest uitgeven. Op den bewusten avond ging ik om half elf naar bed. Mijn man had dienst en moest 's nachts de seinlichten nog uitdoen. Hij ging de baan op om de lichten aan te doer, en toen hij terug kwam, ongeveer kwart voor elf, gïng ik juist naar bed. Daarna had hij gewonen dienst in het seinhuis. Om half twaalf kwam er nog een trein van Dordt. waarmede hij het geld mee moest geven naar Gorinchem, hetgeen ook is gebeurd. Ongeveer om één uur was zijn dienst ge ëindigd, doch toen ik des morgens om 5 uur opstond, ontdekte ik, dat mijn man niet aanwezig was. Bij onderzoek bleek de deur van het seinhuis vast en de sleutel niet aanwezig. Ik ging de achterdeur uit om hulp te roepen. Het eerst liep ik naar Kras, die vijf minuten van ons afwoonde en die mij veertien dagen onderricht had op het blok huis. Op mijn gillen kwamen ook reeds an dere buren op de fiets en Kras met de ande ren gingen op de lijn om mijn man te zoe ken. Kras vond hem met ingeslagen hersens en den hamer tussehen de armen. Eerst werd als verdacht- Boxmeer aange houden. Ik vond het bijzonder toevallig, dal hij hetzelfde mes had als mijn man en dat hij groene verf aan zijn»o\erhemd had, die afkomstig moest zijn van de regenton, die mijn zoontje een dag of twee te voren had geschilderd. Ik begrijp dan ook nog niet dat ze daar niet méér notitie van hebben genomen. Hij bewees wel zijn alibi, doordat hij 's nachts in het slaaphuis was gekomen, maar het is de vraag of hij daaruit niet ongemerkt weer vertrokken is en er ongemerkt weer is inge komen. Over bedoelden Boxmeer zeide de vrouw voort-s. Mijn jongen is destijds geconfronteerd met Boxmeer en herkende toen dadelijk het mes dat op B. w^rd bevonden als dat van zijn va der. B. zei echter dat het zijn mes was en dat hij het had geslepen op de straatsteenen. Het mes is toen nog ter onderzoek geweest in handen van een scharenslijper, die verklaard heeft, dat hét mes op een slijpsteen geslepen moest zijn en daarna zelfs nog niet gebruikt. Nu is het merkwaardig dat in den morgen vóór den bewusten nacht mijn man zijn mes geslepen had met behulp van mijn zoon tje, dien den steen had gedraaid. We vinden het beiden dan ook verwonderlijk, dat men niet verder is doorgegaan met het onderzoek tegenover dien Boxmeer. Maar als ook hij on schuldig is, zou ik het even verschrikkelijk vinden, wanneer hij er straf voor kreeg. Eén moet het echter toch gedaan heb ben. OP HEETERDAAD BETRAPT. nachtelijke achtervolging in het vondelpark. Omstreeks middernacht zagen Woensdag avond rechercheurs van de Centrale Recher che twee mannen uit het gebouw van den Gemeentelijken Woningdienst in de le Schin kelstraat te Amsterdam komen, schrijft het Hbld. Rechercheurs en inbrekers constateerden op het zelfde ooger.blik „dat het mis was". De laatsten vloden de Schinkelstraat uit, den Amstelveenschen weg over en het Vondel park in, door de eersten op de hielen ge volgd. Nadat eenige revolverschoten gelost waren in de richting der vluchtenden, slaag de een rechercheur er in een der inbrekers tot staan te brengen. Men bracht hem over naar het bureau van politie op den Over toom. Enkele voorwerpen, welke thuis hoor den in het gebouwtje van den woningdienst werden op den gearresteerde gevonden. Waarschijnlijk heeft men met dezen jongen man, die overigens geen bekende bij de politie zou zijn, tevens de hand gelegd op den persoon, die enkele weken geleden een oude vrouw, winkelierster in sigaren, op de van Lennepkade aanviel en van f 14 beroof de. Een onderzoek ter plaatse wees uit, dat de mannen zich door het overklimmen van een schutting toegang verschaften tot een plaatsje terzijde van het gebouw, van waar zij verder ongezien hun inbrekerswerk konden voortzetten. In het gebouw zelf for ceerden zij een paar sloten," haalden den inboedel overhoop, zoekende naar wat van hun gading was. Veel kon dit echter niet zijn. Een der ramen uitziende op het binnen plaatsje is gebroken. De tweede inbreker is nos voortvluchtig. VAN POOL TOT POOL. (Twee poolreizigers, de Ameri kaan Byrd aan de Zuidpool en de Noor Larsen aan de Noordpool zijn met elkaar in radiografi sche verbinding geweest). De aarde wordt steeds kleiner Ze slinkt haast bij het uur. Waar moet dat eindlijk heengaan, Zoo op den langen duur; Er gaan steeds sneller booten, Over den Oceaan. Als 't nog niet snel genoeg is, Kun Je per vliegtuig gaan; Dat geeft niet meer om bergen. Dat maalt om geen woestijn. Het doet al of de zeeën Er heeiemaal niet zijn; We hebben telegrammen, We hebben telefoon, We kunnen draadloos spreken. Zelfs dat is al gewoon; Er is zelfs al gebabbeld, Van Pool tot andre Poel, Dat is het allernieuwste, En 't is ook een symbool: Het feit heeft wetenschap'lijk, Reeds tijden vastgestaan, Tegengestelde Polen, Trekken elkander aan: 't Is een symbool van vriendschap, Voor 't heele menschgeslacht, Dat door dit technisch wonder, Steeds nader wordt gebracht; AI leven wij gescheiden, Door duizend mijlen zee, Wij zijn verwante buren. Geen afstand telt meer mee; Wij leeren hier de ies weer, In 's levens groote school, Wij menschen waar w1 ook leven, Zijn broeders, Pool tot Pool. P. GASUS. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. Accijnsontduiking. De Arrondissements-Rechtbank veroor deelde hedenmorgen een aantal accljnsont- duikers, wier zaken veertien dagen geleden door den Rijksadvocaat werden voorgedra gen. Een 44-jarige reiziger te Haarlem te wiens huize de voor het stoken van alcohol noodige ingrediënten waren aangetroffen en tegen wien twee gevangenisstraffen van een week geëischt waren werd veroordeeld tot tweemaal 14 dagen. De arbeider uit Hillegom. die om aan goed- koopen drank te komen thuis gestookt had kreeg 30 of een week. Tegen hem was een boete van 25 of 25 dagen en een van 50 of 50 dagen geëischt, subsidiair een voorwaardelijke straf. De koopman uit Velsen tegen wien wegens het in huis hebben van onderdeelen van een distilleerinrichting twee maanden gevange nisstraf was geëischt. kreeg 1 maand met verbeurdverklaring van het in beslag geno- mene. De Heemsteedsche kruidenier, die fles- schen advocaat en flesschen brandspiritus borg in twee ruimten, die slechts door een tusschendeur gescheiden waren, werd ver oordeeld tot tweemaal 50 of tweemaal 5 dagen, conform den eisch. PROF. DR. H. TH. OBBINK. tot hofprediker benoemd. De Koningin heeft met ingang van 1 Seo- tember aan ds. W. L. Weiter, ingevolge zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend, en tegen denzelfden datum tot hof prediker benoemd prof. dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het Hbld. schrijft: Het is, voor zoover wij weten, steeds de gewoonte ceweest, dat een van de te 's-Gra- venhage fungeerende Hervormde of Waal- sche predikanten tevens hofnrediker was. Van deze traditie is dus nu afgeweken. Het ambt van hofprediker is overigens geheel particulier. Prof. Obbink zal naar wij ver nemen als hoogleeraar te Utrecht werkzaam blijven. DE BLOEMENDAG LSCHE BRANDWEER. het eerste lustrum. Op 30 April a.s. viert de Bloemendaalsche vrijwillige brandweer haar vijfjarig bestaan. Op Zondag 28 April a.s. van 3 tot 5 uur zal het bestuur, dat thans bestaat uit de hee- ren J. D. Meeuwig. voorzitter, N. van Keulen secretaris; F. J. Cassée. penningmeester: J. Lansdorp en S. J. Joustra, commissarissan. receptie houden in Hotel Roozendaal. te Overveen. Hiervoor zijn 450 uitnoodigingen verzonden. Op den dag van de viering. 30 April, zal er te half vijf een groote demonstratie olaats hebben op het weiland bij den vijver van Hotel Duin en Daal. Daar zal een geraamte worden opgezet van de Stoomwasschevij firma Bijvoet en Zoon te Bloem endaal. In deze wasscherij zal tagen het sluitingsuur brand uitbreken en eerst zal getracht worden, dezen braud te blus- schen met het oudste materiaal van de Bloe mendaalsche brandweer. Allengs zal mod .ar-, ner materiaal in het vuur gebracht worden en tenslotte de moderne Magirusmotorspuit met 15 man en 4 stralen evenals de Ford motorspuit, eveneens met 15 man en 4 stralen. Op deze wijze ztal het Bloemendaalsche publiek een overzicht krijgen van het brand - bluschmateriaal, dat in den loop der tijden te Bloem end a al in gebruik is geweest en nog in gebruik is. Na deze demonstratie is er een gezellig sa menzijn in Hotel Roozendaal. waarna in tet- zelfde hotel aan alle leden van de Vrijwillige Brandweer een diner wordt aangeboden. Het eerste lust rum van .de Bloemendaal sche VrüwUÜge Brandweer "zal dus op --ar dige wijze worden gevierd. ONTWERP-ZIEKTEWET AANGENOMEN. met 64 tegen 16 stemmen. Het ontwerp-Ziektewet is aangenomen met 04 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de heeren Kersten en Zandt iS. G.t, Braat tP. B.1Visscher 'A.-R.», Van Rappard 'V. B. Lir.gbeek (H. G.) en de Chr. Hlslo- rischen. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct». per regel. geeft menige huisvrouw en dienstbod^ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder- om spoedig gaaf zacht en blank door Purel HET AFGRAVEN VAN GROND TE BLOEMENDAAL! Artikel in dc politieverorde ning niet bindend. Voor den kantonrechter heeft veertien dagen geleden terecht gestaan iemand uit Bloemendaal. die zonder vergunning van B. en W. grond afgegraven had. terwijl het bij art. 102 bis der politieverordening ver boden is terreinen af te graven binnen 100 M. van den openbaren weg. SDe eisch was 0.50 boete of 1 dag hech tenis. De verdediger, mr. dr. F. A. Bijvoet, zeide in zijn pleidooi de verordening niet bindend te achten, omdat er betreffende het afgra ven van zand een provinciale verordening van verdere strekking bestaat. De kantonrechter heeft thans schriftelijk vonnis gewezen en den Bloemendaler ont slagen van rechtsvervolging, omdat volgens hem art. 102 bis van de politieverordening niet bindend Is. wegens strijd met art. 625 van het. Burgerlijk Wetboek en overschrij ding der grenzen bij art'kel 135 dor gemeen tewet aan den gemeentelijken wetgever ge steld, omdat deze bepaling verder gaat dan hetgeen door de zorg voor de openbare orde wordt gevorderd. Strijd met de provinciale verordening achtte de kantonrechter niet aanwezig, om dat deze slechts verbiedt afgravingen te doen lager dan 8 meter boven A.P. Van deze bepaling in de Bloemendaalsche politieverordening zullen dus geen veroor deelingen meer kunnen volgen, tenzij het OM. in hooger beroep gaat en een hooger rechtscollege anders zou oordeelen- Anders zal de Raad van Bloemendaal de verordening moeten wijzigen. Naar wij vernemen wenscht het gemeente bestuur {van Bloemendaal de zaak tot in hoogste lntstantie Juridisch te zten uitge maakt. DE MIDDENSTANDSCENTRALE. de kleermakerspatroons- vereeniging opgenomen. Het Secretariaat der Middenstandscentrale schrijft ons: De Haarlemsche Kleedermakerspatroons- vereeniging is als aMseling tot de Haar lemsche Handelsvereeniging toegetreden. Daardoor treedt haar voorzitter, de heer D. Miezerus Jr., in het Bestuur der Haarlem sche Handelsvereeniging en krijgt tevens een zetel in de Middenstandscentrale. Wij juichen dit besluit ten zeerste toe! Mogen de nog zoovele afzijdig staande Pa- troonsvereenlgingen dit goede voorbeeld spoedig volgen, opdat wij krijgen een idea'en toestand, wanneer alle Middenstandsorgani saties in het groote centrale verband zullen zijn on genomen en wij onze kracht en onze autoriteit zoo hoor mogelijk zullen kunnen opvoeren en daardoor onze stands- n vak belangen, alsmede die onzer samenleving het best zullen kunnen dienen. INCIDENTEN TE ZAANDAM. werkwilligen DOOR stakers lastig gevallen. Toen Woensdagmiddag eenige werkwilli gen. die aan de Houthaven te Zaandam oen aldaar liggende Rijnaak aan het lossen wa, ren, zich op hun rijwielen huiswaarts bega ven. werden zij op den Westzaanderdijk door een aantal jeugdige stakers achterop pereden en terzijde geduwd, schrijft het Hbld Een van hen, de uit de gemeente Westzaan afkomstige 20-jnrire S. Prins, kreeg een dus danige duw, dat hij van den dijk ln een sloot viel. Daar de sloot ter plaatse niet diep is, kon de man zichzelf redden en vond bij een aldaar wonenden boer een veilige schuil plaats. De vermoedelijke dader, B. Daemen, werd later door de politie gearresteerd. Zooals eenige dagen geleden reeds werd ge meld, worden de werkwilligen bij het door de politie naar huis begeleiden door weinig of geen stakers meer gevolgd. Sedert gister avond formeert des avonds een aantal sta kers waarbij zich spoedig veel belangstellen den uit. het publiek voegen, een rljwielop- tocht. Deze stoet trekt dan naar verschillen de stadswijken, om den aldaar wonenden werkwilligen een ovatie te brengen. Naar van de zijde der politie wordt gemeld, hief men voor het kantoor van de N V. M. Dekkers houthandel de „Internationale" aan, en wer den bij een werkwillige in de Relgerstraat deur en ramen gebombardeerd. In de Klaas Katerstraat heeft dc politic dc stakers ver spreid. HAARL. CHR. BESTURENBOND- een inkoopcentrale? De besturen van dc organisaties, aange sloten bij den Haarlemschen Christelljken Besturenbond, zijn uitgenoodlgd tot bijwo ning eener vergadering ter bespreking van het eventueel gezamenlijk oprichten van een inkoopcentrale ten behoeve van de bU den Bond aangesloten leden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. veel roodvonk. In de week van 7 tot en met 13 Anril zijn te Haariem voorgevallen 15 gevallen van roodvonk. Te Bloemendaal 1 geval van roodvonk. Te Haarlemmermeer 4 gevallen van rood vonk. waarvan 2 in een gezin. Te Zandvoort 2 gevallen van roodvonk. LOODDIEF. In de Barteljorlsstraat trof de politie Woensdagmiddag een man aan, die 161 '2 KG. lood ln een gonjezak vervoerde. Hij zeide het lood te hebben gekocht van zUn zwager, J. T. Deze J. T.. die werkzaam geweest is aan een. perceel in het Kenaupark. is gearresteerd, verdacht het lood daar te hebben gestolen. Het lood is in beslag genomen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7