STADSNIEUWS V0S& I, GR00TE HOUTSTRAAT 15 HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 19 APRIL 1929 MIDDERNACHTZENDING. OPENBARE JAARVERGADERING. De af deeling Haarlem der Ned. Midder nachtzending Vereeniglng hield Donderdag avond in de Kerk der Broedergemeente aan de Parklaan haar openbare jaarvergadering, die op de gebruikelijke wijze door den heer P. P. Hartendorf geopend werd. Hij sprak een kort woord van welkom en verleende hierna het woord aan Ds. L. D. Poot, die een rede hield naar aanleiding van eenige verzen uit het elfde hoofdstuk van het tweede boek van Samuel. Een van de grootste raadselen uit Gods Woord noemde spreker het feit, dat God de zonde duldt en toelaat, wat met Zijn wijs bestuur in flagranten strijd lijkt. Maar- wie Samuel 11 leest, houdt een spiegel voor zich, om zijn eigen booze hart te leeren ken nen. Het is niet goed óm zich te verschuilen achter de figuur van David, die ook iets ge daan heeft wat fout was in Gods oogen. De macht der zonde is groot. Het is eigenlijk een wonder, zei spreker, dat er nog niet meer slachtoffers vallen. „Alles begrijpen, is alles vergeven" noemde spreker een on waar woord, want daarmee loopt men akte gemakkelijk over Gods recht heen. De zonde bij David is gekomen van buiten af, zooals ook nu nog zoo dikwijls het geval is. Eer een mensch er toe komt, om alle vormen van fatsoen en gevoel voor godsdienst over boord te werpen, is hij in wezen al verdorven. Spreker kon het niet begrijpen, dat onge veer 25 jaar geleden de middernachtzende lingen als paria's door de overheid werden vervolgd. Dat is gelukkig nu heel anders. Het zegenrijke werk mag nu ongehinderd ver richt worden. Spreker herdacht den heer Van der Ster, die dit werk in Haarlem be gonnen is. Met een opwekking om eerbied, liefde en gebed te geven aan hen, die dit lichtend werk in de duisternis verrichten en daarvoor nog vaak smaad moeten ondergaan, eindig de Ds. Poot zijn rede. De heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer, trad als tweede spreker op. Deze herinnerde er aan, dat door de Chris tenen nu al zoo lang een hardnekkige strijd gevoerd wordt tegen de drank-, vloek- en prostitutié-zonde. Deze arbeid moet helaas nog altijd als een noodzakelijke beschouwd worden en dat nog wel in dezen tijd van zoo genaamde hooge beschaving. Wel zijn de toestanden al veel verbeterd, dank zij ook de tegenwoordige medewerking van de o.ver- heid. Ook de houding van het publiek is ver beterd. Bij vele Christenen wordt nu waar deering voor het werk der Middernachtzen ding gekoesterd. Een reden voor bemoedi ging is de zegen, die op haar werk verkregen wordt. De Middemachtzending' is de motori sche kracht geweest voor de, totstandkoming van vele zegenrijke wetten..' Zij doet veel werk, maar heeft daar nog veel steun voor noodig, o.a. van kerk, school en staat. Vooral de overheid heeft een taak te vervullen bij de bestrijding der onzedelijkheid, te "weten speciaal de handhaving van het Christelijk huwelijk. Spreker hoopte, dat deze samen komst ook zegenrijke gevolgen voor de Middemachtzending mocht hebben en dat de tijd spoedig moge komen, dat deze strijd niet meer noodig zal zijn. De heer P. P. Hartendorf dankte beide sprekers voor hun bezielende rede. Hij deed hierna eenige mededeelingen over den ar beid der Middernachtzending in het afgeloo- pen jaar. Op 162 avonden en nachten zijn de leden er op uit gegaan om te posten op vele verdachte plaatsen. Veel tegenstand moest hierbij overwonnen worden: vele mannen slaan het vriendelijk en waarschu wend woord in den wind, maar velen luis teren er gelukkig naar. Er hebben 300 huis bezoeken plaats gehad, om te trachten recht te trekken, wat scheef getrokken is. Ook het Consultatiebureau der vereeniging verrichtte weer zegenrijk werk. Er kon een bedrag van 5213 aan hulpbehoevende ongehuwde moe ders' worden uitgekeerd. De vereeniging be staat nu veertig jaar. Ondanks de verbeter de wetgeving blijft de bestrijding der zonde nog altijd plicht. Daar is spr. vast van over tuigd. Hij riep daarom vooral medewerking voor het postwerk in. De Middernachtzen ding doet haar werk niet voor haar plezier, maar uitsluitend in het belang van ons volk. Daarom hoopte spreker, dat de aanwezigen de te houden collecte goed zouden gedenken, omdat ook de Middernachtzending geld noo dig heeft. Ook hoopte hij. dat velen als con tribuant tot de vereeniging zouden toetre den. Zoolang er zondige menschen zijn, zal liet werk der Middernachtzending noodig blijven, ook omdat er zooveel verderfelijke lectuur vooral door de rijpere jeugd van H. B. S. en Gymnasium gelezen wordt, zei spre ker. Gewaarschuwd moet ook worden tegen de plastische dansen. Met het zingen van den Avondzang en ge bed wercl de bijeenkomst gesloten. EEN GEVAARLIJKE HOEK. AFBREKEN OF HERSTELLEN. Op den hoek van de Z om ervaart en de Vijfhuizerstraat staat een schuur. Een lcelijk zwart geteerd gevaartegeen sieraad der om geving dus. Maar het ergste is dat de schuur op instorten staat. Aan alle kan ten opbaren zich verzakkingen. Feitelijk is de houten bovenbouw voor driekwart naast den steen en voet gezakt. Kortom er is aan de ruïne geen horizontaio of verticale lijn meer te ontdekken De omwonenden gaan weddenschappen aan hoe lang (of hoe kort) de schuur nog overeind zal staan. Een stormpje en er is kans dat alles als een kaartenhuis in een zakt. Voor de schuur en de omgeving is dat niet erg, maarer is ter plaatse een vrij druk verkeer, zoodat kans op ongelukken niet uitgesloten is. Daarom zou het aan te bevelen zijn om het afbreken niet aan een storm over te laten! Op de schuur staat een bord, „afbraak te koop", maar het is niet duidelijk of de schuur voor afbraak bestemd is of dat er af braak die te koop is ligt opgeborgen. Het eer ste lijkt ons het aannemelijkst! ONTSLAG ALS ONDERWIJZERES. Mej. I. Dekker verzoekt wegens huwelijk eervol ontslag als ondenvijzeres aan de Openbare Lagere School no. 11. en wel op 1 Juni e.k. Door haar plotseling vertrek naar Ncd. In- dië was het haar onmogelijk den gebsuikelij- ken tijd van twee maanden in aanmerking te nemen. ARROND.-RECHTBANK. Een zware straf. De zitting van de Arrondissements Recht bank was dezen keer wederom gewijd aan belastingzaken, aangebracht door den Rijks advocaat. Zoo stonden terecht twee sigarenfabrikan ten, broers, beiden uit Zaandam. De zaak was ontdekt op de volgende manier: een apothekers-assistent had in Zaandam bij de gebroeders een kistje sigaren gekocht. Toen hij op de Dam te Amsterdam liep met het kistje onder zijn arm waren plotseling op zeer mysterieuse wijze twee ambtenaren ge komen, die hem aanhielden, het papier van het kistje trokken, de banderolle er af rits ten en het kistje open deden. Toen was het kistje verbeurd verklaard, want de bande rolle om het kistje bevatte geen nummer en geen naam van den fabrikant- Verdachten verontschuldigden zich met te zeggen, dat een juffrouw de bestelling van den apotheker behandeld had, 'en zij er geen toezicht op hadden. De juffrouw heeft de sigaren bij den apotheker thuis gebracht. Er bleken zes banderolles om het kistje te zitten, maar allemaal ongezegeld. De Rijksadvocaat vroeg voor ieder de ge ringste boete n.l. 100.met verbeurdver klaring van het in beslag genomene. De officier van justitie concludeerde tot subsi diair een hechtenis van een week. Verdachten noemden de straf op een zoo geringe overtreding als het vergeten van een stempeltje door een ondergeschikte zeer zwaar. De president gaf hun in overweging gratie te vragen. Uitspraak over 14 dagen. f 100 voor 2 kilo tabak. Een 42-jarig sigarenfabrikant uit Bever wijk heeft een pakje van 2 K.G. tabak ver voerd, zonder geleidebiljetten. Hij erkende het, maar zeide, dat de Rechtbank wel begrij pen kon dat hij met zoo'n hoeveelheid niet van plan was te fraudeeren. Het ontbreken van een tweede geleidebiljet was meer te wijten aan een nalatigheid. De Rijksadvocaat vroeg de minimumboete namelijk f 100, de Officier van justitie con cludeerde tot subsidiair 1 maand hechtenis. Ook dezen verdachte beval de president het vragen van gratie aan. Uitspraak over 14 dagen. Nog- een. Ook een Haarlemseh sigarenfabrikant stond terecht wegens het vervoeren van si garen en tabak zonder geleidebiljet. Ver dachte stond bij de kommiezen slecht be kend, omdat hij uit bepaalde hoeveelheden tabak niet de voorgeschreven hoeveelheden sigaren maakte. Verdachte toonde, zich zeer aangedaan. De Rijksadvocaat achtte verschillende ar tikelen van de tabakswet overtreden. Hij oordeelde deswege vijf maal f 100 en eenmaal f 50, de geringste boetes die de wet toe staat, met verbeurdverklaring van eenige in beslag genomen goederen. De officier concludeerde tot subsidiair vijf maal 14 dagen en een maal een week hech tenis. De verdediger, mr. J.. van v. d. Vegt, ver zocht een lichtere hechtenisstraf met het oog op den gezondheidstoestand en de fi- nancieele omstandigheden van zijn cliënt. Uitspraak 1 Mei. Tegen het rotten van bloembollen. Bij een timmerman te Velsen is in 1928 alles gevonden, wat noodig is om alcohol te bereiden: looden buizen, gist en grondstof fen. Verdachte ontkende dat die zaken ter be reiding van alcohol dienden. Zij lagen maar zoo op de achterkamer. Verdachte is bezig een uitvinding te doen tegen het i-otten der bloembollen. Daartoe had hij potten staan met water, waarin ha- vermouth zat. „Als u mij helpen wil om er octrooi op te krijgen edelachtbare?" De president: „Maar dat water geeft toch niet tegen het rotten?" Verdachte; „Er moest ook nog iets bij. Dat kan ik zoo niet zeggen." De president: „Komen daar dan ook looden spiraalbuizen aan te pas?" Verdachte: „Dat weet ik niet, die komen altijd wel te pas." De Rijksadvocaat vond het merkwaardig, dat bloembollen juist dezelfde grondstof fen schijnen noodig te hebben als te pas ko men bij de bereiding van sterken drank. Verdachte meende dat zijn zoon de looden buizen kan hebben meegebracht van zijn werk in Hillegom en neergelegd op zijn ka mertje. De getuige-deskundige, een chemicus, door den president naar zijn meening over de uit vinding gevraagd, vatte de zaak van den vroolijken kant op. Verdachte echter hield vol, dat hij op schoot met de uitvinding. Maar waaraan hij dit dankte wenschte hij geheim te houden. De Rijksadvocaat achtte niet wettig te be wijzen den opzet om alcohol te stoken, maar wel den aanwezigheid van de toestellen ten eerste, en van de grondstoffen ten tweede. Primair vroeg spreker dat een hechtenis straf, secundair een gevangenisstraf. De officier van Justitie concludeerde, dat deze straffen respectievelijk zouden bedragen 2 maanden en 1 maand. Uitspraak 1 Mei. Laatste zuchtje van 'n lang ademige zaak. Geduldige lezers kennen nu wel de zaak. die periodiek op de rol der terechtzittingen prijkt: De Amsterdamsche koopman, een dagje uitgeweest met de auto in Gelderland, maakt hoewel het reeds 21 October is 's avonds na achten nog een tochtje naar Zandvoort, om zijn vrouw een plezier te doen. Er wordt één „klaartje" in Amsterdam gedronken en daar na neemt de bestuurder niets meer dan ko- gelfleschjes en limonade-gazeuses. Niette min wordt hij beschuldigd van dronkenschap als hij op den terugweg 's nachts kwart over twaalf op de Amsterdamsche vaart een IJmuidensch schoonzoon van een Haar lemseh kleermaker met diens heele familie aanrijdt. Althans derzelver auto. Gehoord het spreken van wartaal, gezien zijn wanke len gang, werd verdachte's niet nuchter zijn als vaststaand aangenomen. Volgde de veroordeeling van den Amster dammer door den Kantonrechter tot 20 of 20 dagen, het hooger beroep, het verstek, de bevestiging van het eerste vonnis, het verzet, de uitgestelde behandeling en Donderdag middag de langdurige demi-finale. Er werd een deskundige gehoord om vast te stellen of verdachte wel links gereden had, voorts eenige getuigen a charge en nog meer a dé charge. De verdachte zei, dat hij zoo rechts reed, dat hij bijna in het gras zat, de kleermakers schoonzoon beweerde, dat de Amsterdammer recht op hem aangereden is en dat wel 25 automobilisten ,die er bij waren op verdach te's dronkenschap gewezen hebben. Uitvoerig lichtten de getuigen hun ge waarwordingen toe ten aanfcien van het al of niet voeren van verblindende verlichting door den IJmuidenaar. Met speelgoed-automobieltjes werd op het groene laken de zaak gereconstrueerd. De Officier van Justitie meende, dat het ten laste gelegde bewezen is. Noch voor den Kantonrechter, noch voor den rechter van instructie is gesproken over verblindende verlichting. Spr. begrijpt niet dat iemand voor een boete van 20 in hooger beroep gaat. Hij acht een hechtenisstraf meer op haar plaats en vroeg 14 dagen met 6 maanden intrek king van het rijbewijs. De verdediger mr. Wilhelm Loeb uit Am sterdam vond het zoo vreemd niet indien de IJmuidensch e auto verblindende koplichten voerde. Bewezen is volgens hem niet ver dachte's dronkenschap. Diens onzekere hou ding wijdt hij aan schrik. Om verdachte van rechts naar links te doen uitwijken moest er wel een „deus ex machina" gezocht worden, dat was dan de verblinding. Uit het hoogerop recht zoeken van ver dachte blijkt reeds hoe overtuigd deze is van zijn onschuld. PI. concludeerde dus tot vrijspraak, of sub sidiair tot een zeer geringe straf, althans niet tot intrekken van het rijbewijs. Na repliek van den Officier en dupliek van den verdediger werd de uitspraak op 1 Mei bepaald. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN W. J. F. S. het als bestuurder van een rij wiel daarmede rijdende zich vasthoudende aan een in beweging zijnd vierwielig motor rijtuig 4 boete subs. 1 week tuchtschool. H v. d. F., het 's avonds rijden op een rijwiel dat niet is voorzien van een lantaarn, te ruggaven aan de ouders. M. D. overtreding der Arbeidswet 3 boete subs. 3 dagen hech tenis. A. C. S. het te Haarlem een winkel na sluitingsuur open hebben 3 subs. 3 dagen hechtenis. J. E. S. overtreding der verord. op de winkelsluiting' van Haarlem 0.50 subs. 1 d. h. P. J. v. D. het te Haarlem als bestuur der van een motorrijtuig daarmede op den 'openbaren weg rijden met een snelheid van meerd an 20 K.M. per uur 6 subs 6 d. h. J F. K., het als bestuurder van een motorrij tuig het rijtuig zonder voldoend toezicht op een weg laten staan, anders dan met in rust gebrachten motor 1.subs 1 dag hecht. F; J. het te Bloemendaal met een ijskar een standplaats innemen f 3 subs. '3 dagen hech tenis. A. K. het te Heemstede zonder vergun ning van B. en W. met negotie langs de hui zen venten f 3 subs. 3 dagen hechtenis. N. H. D. het op den openbaren weg een trekdier la ten staan zonder de noodige voorzorgsmaat regelen te hebben genomen f 1 subs. 1 dag hechtenis. S. M. P. overtreding der Arbeids wet f 2 subs. 2 dagen hechtenis. G. B. van 't L. overtrdeing van het Motor- en Rijwielre glement f 1 subs. 1 dag heehtenis. J. W. Sa overtreding van de Motor- en Rijwielwet f 15 subs. 51 dagen hechtenis. C. K. overtreding van art. 59 van het Motor_ en Rijwielregle ment en opgeven van valschen naam f 4 subs. 4 dagen hechtenis en f 12 subs. 12 dagen hechtenis. F. S. overtreding van art. 22 der Motor- en Rijwielwet f 3 subs. 3 dagen hech- tenisè DE DIENST nirT? UC^AMELIJICL OPVOEDING. EEN VERBOUWING. De beschikbare kleedruimte vooi- leerlingen van scholen en leden van vereenigingen, die gebruik maken van de oefenruimten in het gebouw van den dienst der lichamelijke op voeding, aan den Kleinen Houtweg No. 47, is onvoldoende. Het verkleeden door gebruikers van de kleine gymnastiekzaal geschiedt ach ter eenige houten schotwerken, welke in die zaal zijn geplaatst. Daardoor wordt de oefen ruimte, die toch al niet te groot is, belang rijk, verkleind. Het is daarom gewenscht, om twee be schikbare lokaliteiten tot kleedruimte te dóen inrichten. Voorts is het noodzakelijk, om het kantoor personeel bij gemelden tak van dienst een grootere lokaliteit te verschaffen. De thans in gebruik zijnde lokaliteit, alwaar ook het archief wordt bewaard, biedt onvoldoende ruimte. Voorts is bet noodzaeklijlc, om het kantoor personeel bij gemelden tak van dienst een grootere lokaliteit te vereshaffen. De thans in gebruik zijnde lokaliteit, alwaar ook het archief wordt bewaard, biedt onvoldoende ruimte. Aan het nijpend gebrek aan bergruimte in het gebouw kan worden tegemoetgekomen, door het gedeelte van de tegenwoordige wachtkamer, hetwelk niet als nieuwe kan toorruimte in beslag zal worden genomen, tot bergruimte te doen inrichten, en ver volgens, door de destijds tijdelijk tot woning ingerichte voormalige orthopaedische werk plaats van het Zander-instituut, voor berg ruimte geschikt te doen maken. De aan vorenbedoelde wijzigingen verbon den kosten zijn geraamd op 8.050. B. en W. stellen den raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA". Op het gecombineerde concert dat op 21 dezer in de Gemeentelijke Concertzaal door bovengemeld koor met de vereeniging „Zang- lust", Amsterdam, A Capella Koor „Crescen do", Amsterdam en „Crescendo", Noord- Seharwoude wordt gegeven, zal door de ko ren gezamenlijk (ruim 400 zangeressen en zangers) worden uitgevoerd het Halleluja- koor uit de „Messias" van Handel, „Arabiens Kamele" van Max Bruch en „Ehre sei Got aus der Natur" van L. van Beethoven. Voorts zullen door de koren afzonderlijk werken worden uitgevoerd o.a. van Bort- niansky, Sweelinck Ph. Loots en H. Cuypers. Het kinderkoor zal ten gehoore brengen „de Avondcantate" van Cath. van Rennes, „Mijn Nederland" van dezelfde componiste, „Van een- Zeeuwsche Jongen" van B. Zweers en „Zondagmorgen" van Corn. Dopper. De verschillende koorwerken zullen door den heer Jac. Bonset op het orgel worden begeleid: de piano-begeleiding is in handen van mej. Rie Hespe. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. MEVROUW, U hebt zoolang gewacht met het aanschaffen van een Stofzuiger, met de gedachte, in de toekomst wor den nog wel verbeteringen aangebracht. Welnu! de „GENERAL ELECTRIC" heeft alle nieuwe verbeteringen in zich vereenigd, en is dus inderdaad DE VOLMAAKTE MACHINE GEWORDEN VOOR DEZE WAARDEVOLLE MACHINE NOTEEREN WIJ CsÖMPLEET MET 5 JAAR GARANTIE. DESGEWENSCHT REGELEN WIJ DE BETALING MET U. Verouderde machines worden door ons ingeruild. TELEFOON 15497. „J. J. CREMER". HET SUCCES OP DEN WEDSTRIJD TE ZWOLLE. Zondag 14 April j.l. is „Bremer" naar Zwolle getogen om haar aldaar behaalde prijzen in ontvangst te nemen. „Cremer" behaalde met „Moordromance" den len prijs met 164.23 punt, zijnde 94 pet. van het maximum. (176 punten). Ie prijs re gie Willem Hunsche met 63.10 punt, zijnde 90 pet. van het maximum (70).Ie prijs Hee- ren: H. Bakker met 59.6 punt, zijnde 99 pet. van het maximum (60). 2e prijs Ileeren: A. Schinkel met 56.9 punt, zijnde 95 pet. van het maximum (60). 3e prijs Dames: Let Be rendes met 53 punten, zijn 88 pet. van het maximum (60). Ie prijs Heeren bijrol: C. J. Cr ombouw met 57.5 punt, zijnde 96 pet. van het maximum (60). Ook voor uitspraak, rolkennis, tooneelaan- kleeding, enz. werd door „Cremer" bijna het maximum aanital punten behaald. Uit het jury-verslag nemen wij nog over: Het derde bedrijf is het beste en ook het dankbaarste met zijn frappante ontknooping In die ontknooping door de dubbelrol, detec tive-sergeant, schuilt het succes van h.et heele stuk. Voor die rol heeft men dan ook noodig een eerste klasse speler en die was bij Cremer in den persoon van den heer H. Bakker vertegenwoordigd op een wijze, zooals men niet beter zou kunnen wenschen. Doch ook de andere spelers hebben allen, bijna zonder uitzondering, meegewerkt tot een vol komen succes. Het samenspel was van een superioriteit, welke respect inboezemde. Nergens was een afwijking, steeds ging het door in de aan gegeven lijn, waartoe zeer zeker een vaste hand de leiding heeft gehad. Alles sloot als een bus. Spel en uitbeelding van den vertolker van de detectiverol H. Bakker, waren zoo goed als volmaakt, waarbij dan nog komt de zeer bijzondere verdienste van de creatie als sergeant in die rol. Zijn trouwe vriend en helper, Jacques, de heer A. Schinkel, deed niet veel onder voor zijn chef. Van Mees, de zich voorgevende Secretaris- Generaal van het Departement van Koloniën de heer C. J. Crombouw, gaf met bijzondere zorg weer, wat hij in het dagelij ksch leven was, namelijk tooneelspeler. De echtgenoote van den Minister, alias Geertruida Verstraten, Let Berendes, had een zeer moeilijke partij te vervullen, met vele en veeleischende overgangen van gevoel van de eene persoon naar de andere BOUWTERREIN. Bij raadsbesluit van 30 Januari 1929 is be- Wolzak, te Amsterdam in koop af te staan een perceel grond aan de oostzijde van de Kempstraat, groot pl.m. 540 M2. tegen den prijs van 15 per M2. voor pl.m. 440 M2, en van- 8 per M2. voor 100 M2., met de bestem ming om op dien grond drie woonhuizen met een garage te bouwen. Koopers verroeken thans op dien grond te mogen bouwen 2 koningen en 1 beneden- en bovenwoning. Tegen deze wijziging bestaat bij B. en W. geen bezwaar. HET JAAGPAD LANGS HET NOORDER- SPAARNE Ingediend is een wetsontwerp tot over brenging van een gedeelte Rijksweg (Jaag pad) langs het Noorder7Spaarne in de voor malige gemeente Spaarndam, in beheer en onderhoud bij de gemeente Haarlem, over eenkomstig het besluit den Haarlem- schen gemeenteraad van 28 November 1928, het Rijk betaalt aan de gemeente Haarlem f 7000.—. IIAARLEMSCHE BESTUURDERSBOND. In De Centrale werd Woensdagavond-door den Haarl. Bestuurdersbond een ledenver gadering gehouden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter dQ heer A. Mars, mede dat juist dien dag de Kamer had aangenomen de wijziging in de Ziektewet. Op 8 September wordt een congres ge houden van bestuurdersbonden, waarvoor de voorstellen uiterlijk 15 Mei in het bezit van het N. V. V. moeten zijn. Voorheen mocht hier ter stede geen col lecte plaats vinden van „Zonnestraaldag", doch door de genomen beslissing van de Kroon mag dit nu niet meer verboden wor den. Dit jaar zal dus ook te Haarlem deze collecte plaats vinden. Verder werd mededeeling gedaan van het besluit der ex-bestuursleden van de afdee- ling Haarlem P. T. T. personeel, om zich aan te sluiten bij den C. N. A. B., waarbij de mededeeling uit de vergadering kwam, dat dit ook nog met een andere organisatie heb geval was. Het financieel verslag van den Bond en het eigen gebouw, uitgebracht door den heer Flameling werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd in de va cature van secrptaris ontstaan, doordat de heer Mars van secretaris tot voprzitter was verkozen, thans gekozen de heer' A. Eizema, terwijl in de twee ontstane vacatures wer den gekozen de heeren G. Blokdijk en F. C. Gies. De behandeling van het rapport ter zake reorganisatie Bureau voor Arbeidsrecht werd tot een volgende vergadering aangehouden. CLYSMA CIGARETTES EEN NIEUWE CHRISTELIJKE SCHOOL IN HAARLEM-NOORD. AANVRAAG VAN DE VEREENIGING „GROEN VAN PRINSTERER". Het bestuur van de vereeniging „Groen van Prinsterer" verzoekt uit de gemeentekas de benoodigde gelden te mogen ontvangen voor den bouw van een school voor gewoon lager onderwijs op een nader te bepalen ter rein in het Noorden der gemeente. Uit de bij de aanvrage overgelegde stuk ken blijkt, dat het in het voornemen ligt een school te doen bouwen, die voorloopig ruimte biedt voor 140 leerlingen, verdeeld over 4 les lokalen, alsmede een gymnastieklokaal. Bedoeling is, de school later uit te brei den, zoo noodig tot zeven lokalen; in elke klasse hoogstens 40 leerlingen toe te laten, en de volledige school alzoo te bestemmen voor hoogstens 280 leerlingen. Volgens art. 73 der Lager-onderwijswet 1920 behoort uit de overgelegde verklaring te blijken, dat de school door ten minste 100 leerlingen (in een gemeente met meer dan 100.000 ingezetenen) zal worden bezocht. Blijkens de overgelegde lijsten, waarom trent een nauwkeurig onderzoek door het gemeentebestuur is ingesteld, zijn er 124 leerlingen, die de te openen school zullen be zoeken. Zou men rekening houden met de meening van den Minister uitgesproken bij de be handeling van het wets-ontwerp dat bij de woorden „gelijksoortige bijzondere school" alléén gedacht kan worden aan zakelijke ge lijksoortigheid (d.w.z., dat de shcolen voor gewoon-, dan wel voor uitgebreid lager on derwijs bestemd zijn) en dat dus verschil van richting niet ter zake doet, dan zouden 19 leerlingen (t.w. 15 van de Willem de Zwijger- school aan de Herzogstraat en 4 van de Noorderschool aan de Velserstraat) niet me- degerekend mogen worden. Met dat. aantal verminderd, zouden er van de 124 kinderen toch nog 105 overblijven, die wél als leerling- zouden kunnen worden aangemerkt, terwijl het gevorderde minimum slechts 100 is. B. en W. merken hierbij op, dat onder die 105 kinderen er 42 zijn, die „gelijksoortige" bijzondere scholen bezoeken (t-w. 5 van de bijzondere school te Santpoort, gemeente Velsen, en 37 van de Dr. Kuijperschool aan de Rozenhagenstraat alhier). De kinderen van de bijzondere school te Santpoort mogen worden medegerekend wijl zij een inrichting elders bezoeken. De Dr. Kuijperschool, welke bestemd is voor 260 leerlingen, wordt bezocht door 321 kinderen, zoodat deze inrichting van onder wijs overbevolkt is; ten aanzien van.de opge geven 37 leerlingen kan dus niet gezegd wor den dat er gelegenheid tot plaatsing is in de voor hen bestemde klasse aan genoemde (Dr. Knijper)-school. Het aantal leerlingen dier school in de le tot en met de 7e klasse be droeg in Maart j.l. onderscheidenlijk 53, 46, 45, 50, 42, 57 en 28. Over de plaats, waar de nieuwe school zal gebouwd worden, hebben B. en W. het ad vies ingewonnen van den Directeur van openbare werken. Met juistheid kan zij nog niet worden aangegeven, maar wel wordt overleg ge pleegd over een terrein ten Westen van den Rijksstraatweg en ten Noorden van de Van Nesstraat. Volgens, adressant zijn de kosten van den bouw, met inbegrip van den grond, de meu bileering, schoolbehoef.ten enz.) bij benade ring op 108-150.te ramen. B. en W. stellen den raad voor, de gevraag de medewerking te verleenen. VEILING VAN OUDE EN MODERNE SCHILDERIJEN De firma J. Vermeulen te Amsterdam veilt Woensdag 24. dezer in het Brongebouw een verzameling oude en moderne schilderijen uit de verzamelingen van Dr. C. Hofman, Rotterdam; Jhr. S. J. Stern, Den Haag; de nalatenschap S. te Hilversum en in opdracht van Mr. A. J. E. Blaisse, notaris te Amster dam. De voornaamste stukken dezer veiling vor men de schilderijen der Romantische School, waarbij een fraai doek van Eickelberg, de Groote Markt van Haarlem voorstellende, wel de eerste plaats inneemt. Voorts zijn ver tegenwoordigd: Schelfhout, Eug. Ver- bouclchoven. G. J. van de Sande Bakhuyzen, Herman ten Kate, H. Savrij, Louis Apol. Ja cob en Willem Maris, Breitner, Mauve, Hob- be Smith enz. Ook nog een werk van Rem brandt's leerling Gerbrand van den Eek- hout; „Aanbidding der drie Koningen",

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10