ERRES RADIO BUITENLANDSCH OVERZICHT GENèVE, PARUS EN LONDEN. SCHACHT IN BERLIJN. LETTEREN EN KUNST Ontve Singen PUROL EEN ERRES K.Y. EN UW HUIS! UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 22 APRTL 1929 Incident LoudonLitwinof. De afwikkeling van het geVal-Snowden T rflavcri 'KSTP NIEUWS Elders kunnen onze lezers het verloop van de Conferentie der voorbereidende ontwape ningscommissie lezen. Belangrijke emoties worden niet vermeid. Of liet moest zijn het betrekkelijk onbeteelcenende incident tus- echen Jhr. Loudon en Litwinof. De Russische gedelegeerde had zich als eersten spreker laten inschrijven over de Duitsche voorstellen inzake de publiciteit der bewapeningen. Bij de opening der zitting was hij evenwel niet aanwezig, waarop Loenartsjarski Loudon verzocht, Litwlnol' op een later oogenblik het woord te ver- leenen. Intusschen besloot de commissie op voorstel van Massigli, de bespreking van de Duitsche voorstellen uit te stellen tot na de behandeling der effectieven- en materlaal- quaestle, en thans den chemischen oorlog eerst te behandelen. Litwinof was Inmiddels in de zaal gearri veerd en vroeg het woord. Loudon, blijkbaar vreezende dat er weer een lange algemeene rede zou volgen, die met den chemischen oorlog niets te maken had, wees Litwinof er op. dat hij thans alleen over dit punt der agenda kon spreken. Litwinof gaf daarop te kennen, dat hij over een procedure- quaestie en over de publiciteit wenschte te spreken. Loudon stond hem het eerste toe, het tweede niet. De sovjet.gedelegeerde, die zichtbaar geïrriteerd was, verklaarde hierop van het woord af te zien, wanneer telkens wanneer hij wenschte te spreken, de toe stemming van de commissie noodlg was. Het Incident wekte in d^n boezem der Russische delegatie den indruk, dat sommige gedele geerden het er on aansturen, dat de Russen de commissie zullen verlaten. De plotselinge gestrengheid van Loudon tegenover Litwi nof werd nogal gecritiseerd. Officieel wordt medegedeeld: De beide DuHsche deskundigen, de direc te'- van de Rijksbank, Dr. Schacht, en Dr. Vo' r, vertoefden Zondag te Berlijn om de leden van het Rijkskabinet in te lichten over den stand der onderhandedngen der des kundigen te Parijs. Zij brachten in het bij zonder rapport uit over de beteekenis en de behandeling van het Duitsche memorandum en de deskundigen constateerden daarbij, dat geen politieke, doch slechts economische punten in het memorandum waren opgeno men. Verder constateerden zij, dat het ge deelte van het memorandum, dat vol?ens verklaringen van andere zijde een politiek karakter zou dra<ren, noch in de sub-com missie. noch in de plenaire conferentie is behandeld en dat het memorandum even als de vorige memorandi als basis voor de besprekingen zou dienen. De ministers namen kennis van het rap port en verklaarden, dat zij den deskundigen ook in de toekomst hun onveranderde vrij heid wenschen te laten. Interessanter dan de bovenstaande kwestie ls de afwikkeling van het geval'Snowden in Londen, dat we de vorige week uitvoerig be handeld hébben. In de „Sunday Times" heeft Churchill thans een antwoord gegeven op diens aanval in de schuldenkwestie. Churchill stelt voor op, dat Snowden gedreven is door haat tegen Frankrijk. Iïij wenscht eensdeels vast te houden aan de nota Balfour, doch wijst alge meene opheffing van de schulden af. Vol gens berekening van Churchill zou een der gelijke opheffing van schulden voor Enge land een verlies van 1 milliard pond sterling beteek enen. In een hoofdartikel in de „Sunday Ex press" schrijft Snowden, dat zijn opmerkin gen de eenzijdigheid van de Britsche offers betroffen. HIJ beroept zich daarbij op het door de conservatieven voortdurend over hot hoofd geziene feit, dat Frankrijk nog steeds de schuldenoveresnkomst met Engeland niet heeft geratificeerd, zoodat tegenover dit land de beginselen van de Balfournota niet bindend kunnen zijn. Daartegenover wordt de Engelsch-Italiaansche schuldenovereen- komst van kracht, ook wanneer een gelegen heid zou worden gevonden tot verandering in de intergealUeerde schuldenregeling. De overeenkomst, tusschen Engeland en Amerika legt Engeland verplichtingen op,- die uitko men op een verdriedubbeling van de oor spronkelijke Engelsche schuld, terwijl Frank rijk en Italië samen minder dan het bedrag van hun oorspronkelijke schuld aan Enge land moesten brtVen. Snowden beroept zich er overigens op, dat Engeland zijn schuld aan Amerika niet voor zichzelf op zich heeft ge nomen, doch deze verder gegeven heeft aan zijn oorlogsbondgenoot en. Wij teekenen hierbij ter verduidelijking aan, dat niemand het Snowden kwalijk zou genomen hebben als hij de nota Balfour had aangevallen, zooals dat voor hem, al zoo dik wijls is gebeurd. Snowden was echter zoo onvoorzichtig om te verklaren, dat die nota op een gegeven oogenblik wel eens verloo chend zou kunnen worden! In den voorbe reidenden verkiezingsstrijd was deze uitla ting koren op den molen van de conservatie ven, dï.e in weeklagen uitbarstten, en dra matisch jammerden over Labour die de eer van Engeland in het buitenland had aange rand. Zelfs Macdonald zag zich toean genood zaakt om collega Snowden af te vallen! Hoe Snowden zich ook wendde en draaide, dat het niet zóó bedoeld was, de conservatieven (en Liberalen als lachende derden) waren veel te blij dat Labour deze troef uit handen had gegeven. F. A. Tegen den chemischen oorlog Men is ter conferentie in Genève overge gaan tot de bespreking van het in 1927 door de delegaties van België, Polen en de kleine entente ingediende voorstel, om in de con ventie een verbetorings- en versterkings protocol betreffende het verbod van den che mischen oorlog op te nemen. Zooals bekend heeft de Volken'oondsoonferentle van 1925 over het toezicht cp den wapenhandel reeds een protocol aangenomen, met een verbod van den chemischen oorlog, welk protoccol thans door 13 staten ls geratificeerd, terwijl prof. Rutgers vanmorgen mededeelde, dat de Nederlandsche regeering besloten heeft de ratificatie van hec protocol eveneens aan het parlement voor te stellen. Op initiatief van de Brouckère, stelden de delegaties van Bel gië, Polen en de kleine entente in 1927 een versterking van dit protocol voor, voorname lijk bestaande in een toevoeging, dat het eveneens verboden zou zijn in vredestijd het gebruik van giftige gassen, enz. voor den oorlog voor te bereiden. Het was de bedoeling- dat dit verbeterde protocol een hoofdstuk zal worden van. de te sluiten ontwapenings conventie. Bij de discussies over dit voorstel, waarbij Bernstorff een nieuw denkbeeld indiende om in het algemeen het werpen van bommen uit de lucht te verbieden, gebeurde iets on gewoons: Litwinof kreeg steun van een an dere delegatie dan de Chineesche, Duitsche of Tur-ksche. Litwinof waarschuwde n.l. tegen het opnemen van een verbeterd protocol in het ontwerp-conventie, aangezien dit zou kunnen leiden tot een vertraging van de ratificatie van het protocol van 1925. Dit waren de delegaties v.an Italië en Japan vol komen met Litwinof eens, die daardoor het succes kreeg, dat de commisise vandaag bij de voortzetting der besprekingen ernstig zal overwegen, of het niet beter is zich maar met het beslaande en door 13 staten reeds ge ratificeerde protocol van 1925 te vergenoe gen. Krach in Boekarest BOEKAREST 19 April (W.B.) Volgens berichten, door het dept. van financiën, het dept. van handel en den gouverneur der Nationale Bank ontvangen, heeft een groote bank te Boekarest met haar veertig filialen door vervalsching der boeken den staat een schade van vele millioenen lei wegens te weinig betaalde belasting berokkend. „Adeveroel" voegt er bij, dat deze bank door ongeoorloofde middelen het vertrou wen der kolonisten in de nieuwe Dobroedsja heeft weten te winnen en hen heeft bewogen haar hun spaarpenningen toe te vertrouwen welke thans verloren zijn. PRINS HEIMRICH VAN PRUISEN GESTORVEN. Prins Heinrich van Pruisen, een jongere broer van den gewezen keizer, is Zaterdag middag op het landgoed Hemelxnark bij Eckerenförde in Sleeswijk Holstein overleden in den ouderdom van 66 jaar. Prins Heinrich had samen met zijn broe der Wilhelm het gymnasium te Kassei be zocht, aldus de N. R. Ct. Na het eindexamen te hebben afgelegd, trad hij in dienst van de marine. Op 39-jarigen leeftijd was hij ad miraal. In 1906 werd hij commandant van de actieve strijdkrachten ter zee, drie jaar later volgde zyn benoeming tot groot-admiraal en inspecteur-generaal van de marine. Op politiek gebied heeft de overledene nimmer een rol gespeeld, al werden hem door zijn broeder vaak belangrijke politieke odrpachten gegeven. In 1896 vertegenwoor digde hij den keizer bij de kroning van den tsaar van Rusland. Tijdens den oorlog had de prins geen commando. Na de revolutie hoorde men weinig meer van hem. In No vember 1927 bracht hij een bezoek aan den bij Eckerenförde liggenden kruiser Berlin. Hij hield daarbij 'n toespraak tot de bemanning van dit schip. Deze gebeurtenis heeft, zooals men zich zal herinneren, veel opschudding verwekt. Prins Heinrich, die op 14 Augustus 1862 geboren was, was gehuwd met prinses Irene, dochter van Lodewijk IV, groothertog van Hessen. Prinses Irene was een zuster van de laatste tsarin. HET TOONEEL. H£T NEDERLANDSCH-INDISCH TOONEEL HET GROOTE ABC (MONSIEUR TOPAZE). Satire in 4 bedrijven van Marcel Pagnol. In het datumstukje van 16 Januari hadden wij al gelezen van „Monsieur Topaze", den braven onderwijzer, die om zijn al te groote eerlijkheid ontslagen wordt en pas slaagt in het leven, wanneer hij geleerd heeft, dat geld macht beteekent en een mensch vooral niet te scrupuleus moet zijn, als hij zijn doel wil bereiken. -R. P. heeft ons reeds verteld van het groote succes van Monsieur Topaze te Parijs en hoe de Parijzenaars avond aan avond dol veel pleizier hadden ora deze satire, waarin zoo fel de spot wordt gedreven met de politieke knoeiers en sjacheraars. Zaterdag hebben de Haarlemmers de gele genheid .gehad met Monsieur Topaze kennis te maken en zij hebben zich al evenzeer ge amuseerd om dit geestige, scherpe blijpel van Marcel Pagnol. Genoten hebben wij van deze satire. In Monsieur Topaze is voortdurend de zuivere hekeltoon van het oude, zotte too- neel, waar het volk zijn gal in luchtte over er gernis uit den hooge. O zeker, de spot in Monsieur Topaze Is heel sterk aangezet, wij krijgen daarvoor Is het tenslotte een sa tire alles in een bollen lachsniegel te zien. maar. het ware beeld herkennen wij or toch aldoor in. Wij lachen smakelijk om het groote ABC van het leven, dat Topaze ons leert, maar als wij uitgelachen zijn. komen wij tot de erkenning, dat er achter dit A B C helaas! veel waarheid schuilt en Pagnol au fond veel ernstiger is dan hij met zijn voortdurend lachend gezicht schijnt'. Het is,' of hij ons zegt: „II faut rire pour ne pas en pleurer!" Lach er maar om, als Je er niet om huilen wilt! Ook van dit stuk heeft Cor Ruys een in veel opzichten zeer goede vertooning gegeven, a stond zij als geheel niet zoo hoog als die van Puberteit, welke volmaakt kon worden ge noemd. Ruys had voor zichzelf de rol van Topaze gekozen. Hij speelde deze rol zeer fijn met op sommige pogenblikken een min of meer kluchtig accent. Zijn inzet Topaze als onderwijzer, was prachtig. Hij gaf het -schuchtere, verlegene en schoolmeesterachtige in deze figuur kostelijk weer. Het was lichtelijk caricaturaal, maar zoo fijn, dat het menschelijke er toch steeds in door straalde. En aan het slot van I, wanneer hij door Muche ontslagen is en daar verwe zen alleen in het kille, koude schoollokaal staat, nauwelijks begrijpend, wat er gebeurd ls, gaf hij spel, dat wij kortweg subliem mo gen noemen. Dat was in deze opvoering wel het hoogtepunt! Het was een solo-scènetje, zoo gevoelig en fijn gespeeld, dat de lach om onze lippen bestierf en wij in Monsieur To paze plotseling heel iets meer zagen dan en kel een blijspelfiguur. Voortreffelijk ook was Ruys in het tweede bedrijf, wanneer hij zich in goed vertrouwen overgeeft aan Cartel Bénac en Suzy Courtois en vooral het moment, als hij in de meening verkeert, dat men hem uit louter liefdadig heid helpt, gaf weer een staaltje van zeer bij zondere tooneelspeelkunst te zien. In III hield Ruys de rol naar mijn meening niet op de zelfde hoogte. Toen was er geen vaste lijn in het spel, overheerschte nu en dan teveel het kluchtige. Ook bedierf het zeer onduidelijk spreken daar heel veel. Er'waren heele zin nen, waarvan wij geen woord zelfs verston den en wij maar naar de bedoeling moesten raden. Maar in het laatste bedrijf, wanneer hij geheel gemetamorphoseerd, als de Napo leon der oplichters terugkomt, was Ruys weer heerlijk op dreef. Daar speelde hij aldoor met. sterk komische kracht. Naast Ruys traden Lola Cornero en Nico de Jong op den voorgrond, Lola Cornero als Suzy Courtois, een en al gratie, van féline charme, volkomen „Paiïsienne" en in haar spel aldoor expressief, Nico de Jong als Castel Bénac vol aplomb, het tooneel geheel vullend, levendig' en bewegelijk, een prachtig type var. een chevalier d'industrie. De bijrollen en dat was het groote ver schil met de opvoering van Puberteit kre gen niet alle het relief, dat vereischt werd. Het school-tafereeltje was heel aardig en amusant, maar deze jongens maakten toch meer den indruk van leerlingen van een kos- telooze school dan van een kostschool. Roger de Berville Louis Borel had in zijn op treden wel het brutale van den man zonder scrupules, maar niets rechtvaardigde in dit spel zijn ijdelheid op zijn adellijken naam Er was geen voldoende contrast tusschen den plomp-burgerlijken en den elegant-voorna men chevalier d'industrie. De barones in I miste eveneens het cachet van een zeer in vloedrijke adellijke dame, en ook de kost school-directeur had wel wat meer „allure" mogen hebben. Een zeer goed type daarente gen gaf Jan C. de Vos Jr. van den „eerbïed- waardigen grijsaard". Dat was heel fijn cn „Fransch". En ook Pierre Myln onderscheid de zich door de manier, waarop hij Tamise, den tweeden ondewijzer, speelde. Maar het groote succes dankte Monsieur Topaze, behalve dan aan den geest van den schrijver Pagnol, aan de drie hoofdpersonen, Cor Ruys, Nico de Jong en Lola Cornero, die di't stuk de volle maat gaven. Het publiek, dat in vrij grooten getale was opgekomen, vooral op de benedenrangen heeft zich uitermate met dit geestige, echt Fransche suk vermaakt,. Er is onbedaarlijk gelachen en na elk bedrijf en vooral aan het slot was er telkens een zeer warm applaus. J. B. SCHUIL. MUZIEK. GECOMBINEERD CONCERT. „Polyhymnia", onze goede bekende Haar- lemsche zangvereeniging, was de gastvrouwe van gisteravond. Maar zij had zelve slechts een bescheiden deel van het programma voor den avond, die eèn groote zangdemonstratie mocht heeten, en in elk geval den naam „concert" met recht droeg. Niet minder dan vier gemengde koren, uit Amsterdam, Noord- Scharwoude en Haarlem, benevens een Haar- lemseh kinderkoor betraden achtereenvol gens het podium, als gold het een zangwed strijd. Dit was nu -wel niet- het geval, maar onwillekeurig gaat de hoorder toch vergelij ken en keurt in gedachte aan deze of gene de palm der overwinning toe. De vergelij king kon ditmaal te objectlever zijn, wijl alle koren onder leiding van eenzelfden dirigent, Willem Hespe stonden. Ongetwijfeld heeft deze gisteravond met de vruchten van zijn arbeid een uitnemenden indruk gemaakt. Alle koren hadden vele goede hoedanigheden. Zij zongen nagenoeg zonder uitzondering zuiver en goed op toon, hadden goede uit spraak, toonden in de veelstemmige gedeel ten der werken rhythmische en tonale zeker heid. De nuanceering zou nog wel wat rijker kunnen worden en de sopranen dienen in de hoogte wat gemakkelijker, minder scherp te leeren zingen. De praestaties vergelijkend zou ik nu niet aarzelen om aan ..Polyhymnia" zelve de eere- palm toe te kennen. „Du Hirte Israels" van Bortniansky en „Tota pulchra" van Loots werden zeer goéd, vol en beschaafd van klank, zuiver en op toon gezongen Willem Hespe'a a Cappella-koor uit Amsterdam was in het forte niet zoo goed, in het p. wel mooi. Het zong „O salutaris hostia" van Liszt, „Tenebrae factae Sunt" van Ingegneri, waar in in het bijzonder het vrouwenkoor zich gunstig onderscheidde, hoewel het nog iets weeker mag trachten te zingen, en „Cantio sacra" van Sweelinck, waarin de sopranen en'tenoren wat geknepen klonken, het geheel wat dun van toon scheen. „Crescendo" uit Noord-Scharwoude de toneerde in Griegs „Ave Maris Stella" beide malen bij de modulatie van G naar E en de stemming rees; „Ave Maria" van P. v. d. Putten ging aanmerkelijk beter; het man nenkoor dezer vereeniging moge echter in aantal nog crescendo gaan. „Zanglust"' uit Amsterdam had het zeer moeilijke koorwerk „Super Flumina Babylonis" van Hub. Cuypers uit te voeren en deed het over 't geheel goed; in de chromatische negende storfe raakte echter de tonaliteit zoek, doch' dit ls geen wonder want dit deel is wel bijzonder moei lijk a cappella te zingen. Zeer te prijzen was daarentegen de uitvoering der beweeglijke figuren in de derde strofe en de zuiverheid in de meeste overige gedeelten. De compo sitie is vrij ongelijk; naast goede komen ba nale, haast platte episodes, zoo b.v. het slot van strofe 3: „Hymnuiu cantate" enz. met het getierelier der sopranen en het zoetige slot. Een echt concoursstuk, meer op bestel- zoo'n werkje als „Tota Pirüphra" van Loot? dat van 't begin 'ot eind no&el en overtuigd klinkt! Het reusachtige kinderkoor kloKtk alleraar digst en voerde vooral de „Avoncleantate' van Cath. van Rennes hoogst verdienstelijk uit. De „suisstemmen" in het begin, die», ik in dit geval geen „bromstemmen" mag noemen gaven een goed idee van het suizen van cien wind; in het derde couplet was het merk waardig, met welk een zekerheid de kinde-^ ren de met elkaar gecombineerde regels en tegen elkaar optredende melodieën zongen. Een welgemeend „bravo" voor den dirigent! In „Van een Zeeuwschen Jongen" van Zweers was speciaal de weergeving der tegenstelling goed. Aan het slot van elk der beide afdeelingen van het programma vereenigden alle mede werkende koren rich tot een reusachtig koor van wel een vierhonderd deelnemers, met begeleiding van orgel. Geweldig klonk „Die Ehre Gottes aus der Natur" van Beethoven, zeer goed ook het bekende „Hallelujah" uit Handels Messias, waarmee de avond beslo ten werd; in dit laatste waren echter de so pranen nog te scherp; zij schenen moeite te hebben om zich tot de tweegestreepte g op werken. Hespe. die verleden jaar Polvhymnia een paar koralen en een koor van Bach liet uitvoeren had dus ook nu de gelukkige ge dachte gehad een Oratorium-koor te kiezen en zóó zijn zangers en zangeressen met de schoonheden der beroemde werken van groote toondichters bekend te maken. De organist Jac. Bonset uit Amsterdam opende het concert met de „Lamentation et Hymne" van Guilmant. Ik heb wel eens hoo- ren zeggen dat hij op eenigszins vijandelijken voet met het pedaal zou staan; dit kan wel zoo zijn, want zijn pedaalpartij week heel erg af van de noten die Guilmant geschreven heeft. Soms, als in het canonische gedeelte bleef ze zelfs geheel weg. Echter scheen de speler, meer speciaal wat zijn linkerhand be treft ook met het manuaal geen aangename relaties te onderhouden; de voorgeschreven tegenmelodie in halve noten was althans nergens te hooren. Misschien is dit alles, ook wat de metrische afwijkingen aangaat, vrije opvatting van den speler. Ik gun gaarne ieders vrijheid, maar vind toch deze opvat ting dan wel wat heel erg bijzonder onge woon vrij; en zou Guilmant als hij nog leef de en er bij ware geweest ongetwijfeld ter stond tót een nieuwe „Lamentation" hebben geïnspireerd. Ook in de begeleiding van Handels „Hal lelujah" was de organist vrij en soeelde b.v. een tonïca-accoord van D waar Handel een dominant-accoord schreef. Gelukkig raakte het koor er niet door van de wijs. Als steeds wanneer Polyhymnia gastvrouw is, was de regeling voortreffelijk. Alles liep vlug na elkaar af zoodat ondanks de ver schillende medewerkenden het programma tijdig ten einde was. Een bijzonder compli ment aan het bestuur van Polyhymnia vinde hier zijn plaats. KAREL DE JONG. ALLIANCE FRANsAISE. MADAME DUSSANE OVER MADAME DE SéVIGNé. Madame Dussane over Madame de Sévigné, dat beteekende dus: een geestige, charmante en begaafde vrouw uit de 20e over een gees tige, charmante en begaafde vrouw uit de 17e eeuw. Het was een wardige sluiting van het zoo succesvolle seizoen der Haarlemsche Alliance Frangaise, Zaterdagavond in De Kroon, Op boeiende, geestige en gevoelige wijze teekende Madame Dussane, Sociétaire. de la Comédie Francaise, ons het beeld van de be roemde' markiezin de Sévigné. Wij hoorden van haar huwelijk met Henri de Sévigné, dat verre van gelukkig was, maar waarin zijtoch steeds een trouwe echtge- noote bleef. Inderdaad: geen vlekje is er te vinden in het leven van deze nobele vrouw, die een voorbeeldige en toegewijde moeder was voor haar zoon Charles en haar dochter Marguerite. Tal van aanzoeken kreeg zy na den dood van den markies de Sévigné, de beroemdste en grootste mannen van haar tijd dongen naar haaf hand, maar zij sloeg alle huwelijksaanzoeken af al bleef zij met velen een oprechte en hartelijke vriendschap onderhouden. In' haar hart was slechts plaats, voor één allesbeheerschende harts tocht: de moederliefde. Aan deze liefde dan ken wij eigenlijk haar onsterfelijke brieven, want door het huwelijk van Marguétite de Sévigné met den Graaf de Grignan, gou verneur van Provence ontstond de 25-jarige briefwisseling tusschen moeder en dochter, die natuurlijk oorspronkelijk niet voor open baarheid was bestemd, maar later werd uit gegeven, waardoor toen ook aan het groote publiek bleek, dat madame de Sévigné een der schitterendste figuren van de letterkun dige wereld van haar tijd was, een wereld die zooveel schitterende figuren telde. 'Er waren geen couranten in die dagen en dus waren de brieven van madame de Sé vigné, die zooveel van haar talrijke relaties te Parijs en elders hoorde, nieuwstijdingen maar in welk een meesterlijken, geestigen en boeienden vorm! voor hen, die haar brieven ontvingen. Er werden dan ook spe ciale, besloten kringen gevormd, waarin de brieven van madame de Sévigné werden voorgelezen. De begaafde conférenclère las neen: „spéélde" verschillende dezer brieven voor. Zoo: de van geesttinteler.de aankondiging van het huwelijk van Mademoiselle"; de prachtige brief waarin de schrijfster uiting geeft aan haar gevoel van eenzaamheid na het huwelijk van haar dochter; de epistels geschreven na den dood van Turenne en de vermakelijke beschrijving van haar „onder houd" met den Zonnekoning. Voor den Franschman „la gaité c'est une poïitesse" en madame de Sévigné bezat deze beleefdheid meer dan eenig ander. Zij geleek op Frankrijk: zij was vroolijk en degelijk, fijngevoelig, dapper en zelfopofferend: zij stierf bij het verplegen van haar dochter, die zij zoo innig lief had. Zij was de verper soonlijking van „la femme Frangaise". „Si, si!" antwoorde de spreekster op de vraag van den voorzitter, (die haar zeer hartelijk dankte voor haar doorwrochte .en boeiende voordracht) of zij nog voor den vierden keer te Haarlem zou willen terug komen. Dat het zoo zij INGEZONDEN MEDEDEEL IN GEN a 60 Cts. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a bO Ct*. oer recrel. ling dan uit Inspiratie geschreven, Hoe anders J Doos 30 60-90 ct. Tube 80 ct. Geschaafde Huid, Schrammen en Schrijnende Plekken, Huidwondjes. Brand- en Snijwonden genezen met 7 Maak U geen zorg over de keuze van een radiotoestel, "Neem een K.Y.! IdeaalI Errea K.Y. werkt op het stadsnet, is uiterst selectief en geeft muziek en spraak wondermooi weer. Toch is de bediening eenvoudig en de prijs heel laag. K.Y. werd ontworpen door de knapste radio-inge nieurs en wordt door Stokvis ten volle gegarandeerd. Aar zelt Unog? Stap naar den Erres- agent en laat U overtuigen! Erres K.Y., in eikenh. kast, geh. compL» £225.— in metalen uitvoering £215.*=— N. V. R. S. STOKVIS ZS Rotterdam «- Amsterdam Groningen HEEMSTEDE HOEK ADKIAAN PAUWLAAN EN CBAYENESTERSINGEL, B. en W. achten het wenscheïijk dat wordU overgegaan tot verbetering van den hoek Adriaan Pauwlaan en CrayenestersingeL In verband hiermede stellen B. en W. vootf van den heer J. Nieuwenhuizen Kruseman te Manilla voor 100 over te nemen een strook grond, groot 1 M2., gelegen op genoemden hoek. 7 VERBETERING LEIDSCHEVAARTWEG, B. en W. vragen van den Raad een credieë van 39000 voor het verbeteren van den Leidschevaartweg tusschen de Zandvoort- schelaan en de Houtvaart, door het aan brengen van een beschoeiing van gewapend beton ter lengte van pl.m. 60 M. en het ver« nieuwen van de Boekenrodebrug. TWEEDE KASGELDLEENING. B. en W. geven den Raad in overweging hen opnieuw te machtigen voor 1929 kas- geldleeningen aan te gaan tot een bedrag van 2.000.000. ONTHEFFING BOUWVERORDENING B. en W. stellen den Raad voor, ontheft fing te verleenen van het. bepaalde in art. 15 ter der Bouw- en Woningverordening voor den bouw van een hulpgebouw op de terreinen van het gesticht „Meer en Bosch" aan den Achterweg, onder voorwaarde dat de afstand van den meest naar voren- uit stekenden hoek tot den Achterweg niet min der dan 1.50 M. zal bedragen. IJMUIDEN. DE VISSCHERIJSCHOOL. De Reedersvercenlglng verleent hulp. Eenigen tijd geleden werd in ons blad het een en ander medegedeeld over de Gemeen telijke VisscherJjschool te IJmuiden. Wij wezen er op, dat de school van den kant der zeevisschers slechts een zeer matige be langstelling geniet en dat er reeds sprake van was, de school op te heffen. De Vereeniging van Reeders van Visschers- vaartuigen heeft in haar laatste algemeene vergadering een besluit genomen, dat voor het vlsseherijondcrwijs in het algemeen en voor de school In IJmuiden in het bijzon der van groote en goéde beteekenis zal kun nen worden. Op voorstel van het bestuur werd met al gemeene stemman beslopen, gelden beschik baar te stellen voor steun aan personen, die niet uit eigen middelen kunnen voorden In de kosten v.an het onderwijs op de Vis- scherij school. De reeders zullen nu een zeker bedrag per schip per jaar storten; het bestuur zal een regeling vaststellen, op welke wijze de gelden voor het doei zullen worden benut. Ter inleiding van de bespreking op de Algemeene Vergadering had het bestuur aan alle leden een circulaire gericht, waarin de plannen breedvoerig ontwikkeld worden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10