AGENDA YJE WIJKSTRA VOOR DE GRONINGSCHE RECHTBANK. 46 e Jaargang No. 14059 Verscfiynï dagelü'Es, EeHalve óp Zon- en FeestcLr-ri Dinsdag 23 April 1029 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN» J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V, LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR» ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.2754, met Geïllusteerd Zondagsblad 10.32. Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeentel ƒ3.5754. Franco per post door Nederland 3.8754. Losse nummers ƒ0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden f 0-5754. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No».: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels /0.6(^ elke regel meer /0 15, buiten Arrondissement dubbele prijs- Onze Groentjes (Woensd- en Zaterd.) 14 regels f 025. elke regel meer 0.10, uitsl. A contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 1 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Daim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN- EERSTE BLAD DINSDAG 23 APRIL Schouwburg Jansweg: Balletavond Tilly Sylon met de H. O. V., 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Concert Doopsgezind Zangkoor. 8 uur. Cinema Palace: „De Gaucho". 8 uur. Luxor Theater: „De Acrobaten des Doods". ^Schaduwen van Parijs". 8 uur. Rembrandt Theater: „Op bevel van Napo leon. Tooneel: Dansen van voorheen en thans 1 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Tijdelijke Tentoonstel ling van Teekeningen door Hollandsche Meesters der X7de eeuw. 11—3 uur. WOENSDAG 24 APRIL Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstel- ling 4de serie. „Hokus Pokus". 8 uur. Gem. Concertzaal: Weldadigheidsconcert voor de Centrale Vakantiekolonie door het orkest o. 1. v. Joh. Steenman. 8 uur. Het Blauwe Kruis: Sluitingsavond „Volks zang", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middagi en 's avonds. Bethesda-Sarepta. J aarvergadering Chr. Ver. voor de verpleging van,lijders aan val lende ziekten. Teyler's Museum. Tijdelijke Tentoonstel ling van Teekeningen door Hollandsche Meesters der 17de eeuw. 11—3 uur. Statenzaal Prinsenhof: Gemeenteraad 1.30 uur. TEGEN DEN OORLOG. De Drang naar Ontwapening. OOK IN DE ZAKENWERELD. jhr. J-. Loudon, onze. gezant te Parijs en de voorzitter- van. de Voorbereidende Ontwape ningscommissie, heeft met -genoegdoening verklaard, :dat hij talrijke bewijzen had ont vangen van het' groeiende ongeduld van het publiek, dat met klem begint aan te dringen op nakoming van de ontwapeningsbelofte. De Engelsche gedelegeerde Lord Cushendun (vroeger Mr. Ronald MacNeill, en bekend als een aarts-conservatief) verweet hem dat hij „de vergadering lastig viel met particuliere aangelegenheden". Een dergelijke critiek is, zouden wij zoo zeggen, even dom als brutaal.... Het bekende Amsterdamsche weekblad De Zakenwereld, dat algemeen in handelskrin gen gelezen wordt, teekent in zijn weekover zicht bij de opmerkingen van Jhr. Loudon aan: „De drang moet uit de groote massa komen. Van de volkeren zelf. En dan zullen de staatslieden, die uit onderling wantrou wen, uit vrees voor elkaar, de zaak nog niet aandurven, wel leeren aanpakken. Een reus achtige internationale propaganda voor de beperking der bewapening, dat zij voortaan de leus". Inderdaad. Onze hoofdredacteur is mede werker aan De Zakenwereld en heeft in een vorig nummer van dat blad een beroep op de zakenmenschen gedaan om mee te vech ten tegen oorlog, om zich te verzekeren tegen hun zwaarste risico, om te strijden tegen een stomme, brute vernietiging waaraan zoowel ridderlijkheid en heldenmoed als winstbejag totaal vreemd zijn geworden. Het verheugt ons dat de hoofdredactie van De Zakenwereld in haar volgende nummer reeds zijn pleiten voor een reusachtige in ternationale propaganda onderschrijft. Als de zakenmenschen hun schouders er onder willen zetten, dan zal die propaganda slagen. En het is hun belang! Hun zakelijk, reëel belang! Het is een zeer verblijdend verschijn sel, dat hun eigen voornaamste vakbladen hen dit beginnen voor te houden. WERKLOOZENSTEUN HEEMSTEDE. TE NAAR HET BURGERLIJK ARMBESTUUR? De af deeling Heemstede der SD.A.P. heeft aan den Raad der gemeente Heemstede een adres gezonden, waarin gezegd wordt, dat vernomen is dat met 1 Mei a.s. de gemeente lijke werkloozensteun afgeloopen zal zijn, waardoor de werkloozen zullen verwezen worden naar het Burgerlijk Armbestuur. Daarin zit voor de werkloozen, die niets anders zijn dan slachtoffers van de min gunstige economische structuur onzer maat schappij, een element van vernedering, wijl een g'ang naar het Burgerlijk Armbestuur voor hen beteekent een bedekte bedelpartij, terwijl het ontvangen van gemeentelijken werkloozensteun beschouwd kan worden als een recht. Uit moreel oogpunt is een voortzetting van den gemeentelijken werk loozensteun daarom zeer aan te bevelen, zoo- viat daarop wordt aangedrongen, Het drama te Grootegast. VELEN TRACHTTEN EEN PLAATSJE OP DE TRIBUNE TE VEROVEREN. REEDS OM TWEE UUR VANNACHT MAAKTE MEN QUEUE. Men zal zich nog goed kunnen herinne ren dat op 18 Januari te Grootegast in de provincie Groningen vier veldwachters, Van der Molen, Meyer. Werkman en Hoving wer den vermoord door Yje Wijkstra. Wat op 18 Januari gebeurde. Wijkstra, arbeider en muzikant stond be kend als een gevaarlijk individu, die geen macht boven zich kon verdragen. Sinds eenige dagen woonde bij hem in Aaltje van der Tuin, de vrouw van H. Wobbes te Opende, die in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen vertoeft wegens diefstal van kippen. Vrouw Wobbes had haar 6 kinderen in den steek gelaten, daar ze, zooals ze zeide. hen niet onderhouden kon. Wijkstra's moe der, die bij hem inwoonde, heeft, toen vrouw Wobbes haar intrek bij haar zoon nam, het huis moeten verlaten. Een der veldwachters van Grootegast had Wijkstra reeds eenige malen gewaarschuwd dat vrouw Wobbes naar haar kinderen terug moest gaan anders zou de politie haar komen halen. Wijkstra had daarop geantwoord, dat er dooden zouden vallen, als dat gebeurde. Daar hij bekend stond als een zeer kundig scherpschutter en als een gevaarlijk mensch gingen de vier veldwachters op 18 Januari 's morgens samen erop uit om vrouw Wobbes op last van den Officier van Justitie te ar resteeren. De deur van het huis dat erg af gelegen ligt, bleek gegrendeld en de politie moest haar forceeren. Door een spleet keek v. d. Molen naar binnen en meteen werd hij door Wijkstra, die achter de deur stond, met een browning in het hoofd geschoten. Ter wijl de veldwachters, geschrokken, zich ver dekt opstelden op zij van het huis, sloop Wijkstra achterom en viel hen in den rug aan met een repeteergeweer en doodde hen. Daarna sneed hij zijn slachtoffers, waarvan Meyer vermoedelijk nog niet geheel dood was, de keely af en stak het huis in brand. Wijkstra was door Meyer aan onderbeen en rechterhand gewond. Hij ging daarom per fiets naar een dokter te Tolbert. De dokter was echter niet. thuis en de huishoudster raadde hèm aan naar 't R.K. Ziekenhuis te Groningen te gaan, Per auto heeft Wijkstra toen zijn reis naar Groningen hervat. Onder weg werd de auto nog aangehouden door een marechaussee uit Zuldhorn, die echter den van top tot teen gewapenden moordenaar liet doorgaan, doch de politie te Groningen waarschuwde. Den chauffeur vertelde Wijk stra toen onder het vertoonen van een re volver wat er gebeurd was. Deze chauffeur liet, zoodra hij zijn gevaarlijke last kwijt was bij het R.K. Ziekenhuis te Groningen de politie waarschuwen, waarop de rechercheurs H. L. Stiekema en J. C. v. d. Woude zich onmiddellijk naar het R.K. Ziekenhuis be gaven. Intusschen was Wijkstra bij het R.K. Ziekenhuis gezegd, naar het Academisch Ziekenhuis te gaan. Op den Heereweg is de moordenaar toen door beide rechercheurs ge arresteerd. "Vrouw Wobbes, die eerst eveneens gear resteerd was, is later, nadat gebleken was, dat ze geen schuld aan het voorgevallene had, naar Amsterdam overgebracht en in een der tehuizen van het Leger des Heils onder gebracht. Ook een zekere Hut, die met hem naar Groningen was gegaan, is, na met Wijkstra gearresteerd te zijn, spoedig weer op vrije voeten gesteld. De dader, een man van middelmatige grootte, met onverschillige, domme, uit stekende jukbeenderen en donkerblond, reeds grijzend haar, toonde bij én pok na zijn ar restatie geen berouw. Bij onderzoek is tevens gebleken, dat hij volkomen bij zijn verstand Onze eigen verslaggever meldt uit Gro ningen: Voor de Arrondissements-rechtbank te Groningen stond heden terecht IJje Wijkstra arbeider en muzikant, wonende te Doezum (gem. Grootegast) betrokken in den viervou- digen moord te Grootegast. Men zal zich de bijzonderheden van dit geruchtmakende dra ma nog herinneren. Op den 18en Jan. gin gen de gemeenteveldwachters M. v. d. Molen en A. Meijer in gezelschap van de rijksveld wachters H. H. Hoving en J. Werkman naar de woning van genoemden Wijkstra, waar zich ook bevond Aaltje v. d. Tuin, huisvrouw van zekeren Wobbes, die haar kinderen on der zeer behoeftige omstandigheden moed willig had verlaten; Wobbes bevond zich in hechtenis. Teneinde deze vrouw voor den Officier van Justitie te Groningen te kun nen geleiden begaven genoemde veldwach ters zich vroeg in den morgen naar de wo ning van Wijkstra, die hen achtereenvolgens neerschoot en bovendien met een mes ern stige verwondingen toebracht. Veel belangstelling. Reeds vroeg verzamelde zich hedenmorgen voor 't gerechtsgebouw een groote menigte belangstellenden, in de hoop zich een plaats je te kunnen veroveren op de tribune, welke voor de helft was gereserveerd voor belang stellenden uit politiekringen. De zitting werd verder bijgewoond o.m. door 14 persmenschen den burgemeester van Grootegast en prof. M. P. Vrij met eenige studenten. De rechtbank was samengesteld als volgt: Mr. F. J. Lisman, president, Mr. B. P. Enklaar, Mr. J. G. A. Kattenbusch, rechters, Mr. J. N. Meindersma, O. M. en Mr. W. G. Wiemann, griffier. 26 getuigen. Er waren 17 getuigen i. charge gedag vaard, nï: 1 Ane Jutte, opperwachtmeester Kon Marechaussée te Marum; 2. A. Bouma, wachtmeester Kon. Marechausée te Marum; 3. O. C. Boelens, gem. veldwachter te Marum 4. Klaas Pouw, arbeider te Doezum (gem. Grootegast"»5. Ate Postma, veehouder te Doezum (gem. Grootegast)6. Klaas Homan, landbouwer te Doezum (gem. Grootegast 7. Wietse Dijk, idem; 8. Hendrik Huisma, bak ker te Noordwijk (gem. Marum); 9. Cornelis Sikkema, koopman te Kornhorn (gem. Groo tegast); 10. Aaltje Lenting, huisvrouw van voornoemden Sikkema; 11. mr. P. H. W. C. van Wicheren, advocaat en procureur te Gro ningen; 12. J. C. v. d. Woude, maj.-recher cheur van politie te Groningen; 13. H. L. Stiekema, idem; 14. Hendrik Gorter, land bouwer te Doezum, (gem. Grootegast); 15. Sietske Kuipers, huisvrouw van voornoem den Gorter; 16 Aaltje v. d. Tuin, huisvrouw van Wobbes en 17. dr. C. W. G. Mieremet, arts te Groningen, die tevens als deskundige is gedagvaard. Bovendien waren door den verdediger, Mr. M. Levie, gedagvaard 9 getuigen a décharge. Men seint ons: In verband met de zaak Yje Wijkstra, die zooals men weet heden voor de rechtbank te Groningen zou terecht staan, bestond vannacht om 2 uur reeds de noodige belang stelling. Er werd nl. reeds toen queu ge maakt voor de publieke tribune. (Zie verder tweede pagina)'. AUTOTOCHT VOOR BEJAARDEN Eenigen tijd geleden hebben wij mededee- ling gedaan over een comité, dat zich ge vormd had met het doel om aan bejaarde lieden uit verschillende inrichtingen in Haarlem in den a.s. zomer een autotocht aan te bieden. Deze zaak heeft nu vasten vorm aangenomen; de tocht zal plaats heb ben op Donderdag 13 Juni a-s. Des namid dags tusschen half twee en twee uur zullen de deelnemers aan de inrichting, waar ze wonen, worden afgehaald. Dat zijn: het Stads-Armen en Ziekenhuis, het St. Jacobs Godshuis, Diaconiehuis der Nederduitsch Hervormde Gemeente, St. Johs. de Deo en Armenhuis der Evangelisch Luthersche Ge meente. Het aantal verpleegden, dat den tocht zal meemaken, bedraagt ongeveer 200; een ge deelte van het personeel gaat mee om eventueel behulpzaam te zijn. De bedoeling is ongeveer 2 uur te vertrekken en een rit te maken langs den Heerenweg, door Groe- nendaal, in de richting Bennebroek (de juiste route wordt nader vastgesteld) en vandaar naar Zandvoort, waar gepleisterd zal worden en aan de bejaarden een versna pering, een kop thee en een koekje zal wor den aangeboden. Het ligt ook in de bedoe ling hun na afloop van den tocht een kleine herinnering aan te bieden, b.v. aan de vrou wen een doosje bonbons en aan de mannen een doosje sigaren. Over den zesboulevard en den Zeeweg keert de stoet naar huis terug. Men hoopt voor dezen tocht te mogen re kenen op auto's van particulieren, die deze met een bestuurder zouden willen afstaan. Een verzoek daartoe wordt rondgezonden en reeds bij voorbaat hebben velen hun auto toegezegd. De commissie twijfelt er niet aan, of voor dit sympathieke doel zullen auto's genoeg worden aangeboden. Met het oog op den leeftijd van hare gasten worden natuur lijk alleen gesloten auto's gewenscht. Te 5 uur a half 6 keeren de bejaarden naar de inrichting, waar zij behooren, terug. De com missie, die zich voor deze zaak gevormd heeft, bestaat uit de heeren B. W. Lasschuit, A. Beijnes, H. Franken Jr., E. H. Tenckinck, J. C. Peereboom en G. van Zon. Het spreekt vanzelf, dat er voor dit goede doel eenig geld noodig is: de tractatie en het aanden ken aan den tocht vereischen eenige hon derden guldens, die de commissie hoopt door vrijwillige bijdragen van de Haarlemsche burgerij te ontvangen. Penningmeester van de commissie Is de heer H. Franken Jr., Julianastraat 7, op wiens gironummer 70462 bijdragen kunnen worden gestort. De commissie is van plan. wanneer de bijdragen eenigszins ruim vloeien, den tocht het volgende jaar te her halen. Elders heeft men ook dergelijke tochten gehouden en, zooals gebleken is, met groot succes. De bejaarden uit de inrichtingen, die niet altijd veel hebben, dat hun ouden dag verheldert, waren buitengewoon gelukkig met dezen autotocht, die vooraf en nader hand nog vaak het onderwerp der gesprek ken was. Zonder twijfel zal Haarlem ook niet ach terblijven, zoodat wij herinneren aan het gironummer van- den heer Franken: 70462. Van de ingekomen giften zal behoorlijk ver antwoording worden gedaan. KERK EN VREDE. Wij vernemen, dat Vrijdagavond een bij eenkomst van genoodigden zal worden ge houden in het gebouw van den Prot. Bond aan de Berkenstraat om tot oprichting te komen van een afdeeling Haarlem-Noord van Kerk en Vrede. Het woord, is aan Chariüarius t De politiek brengt vaak ministers, zeg 't noode, Met minder kennis van hun baantje dan de bode. HAARLEM, 23 April Genève. De Voorbereidende Ontwapeningscommis sie is te Genève eindelijk een stap verder ge komen door toedoen van Gibson, den ver tegenwoordiger van Amerika dat nog al tijd geen lid van den Volkenbond is. Presi dent Hoover is blijkbaar voornemens om een ernstige poging te doen, en een nieuwe con ferentie van de groote mogendheden over vlootbeperking misschien zelfs over vloot- vermindering is nu mogelijk. Terwijl het ons kan verheugen dat er ein delijk tenminste een kans is dat er iets ge beurt, moet men vooral de beteekenis van deze zaak niet overschatten. Behalve vloten zijn er nog legers. Behalve legers zijn er nog luchtvloten. Behalve dat zijn er de monster achtige, weerzinwekkende voorbereidingen voor den oorlog met gassen en bacteriën. Daarover heeft de Voorbereidende Ontwa peningscommissie ook gepraat. Bijvoorbeeld over de vraag, of verdediging tegen den gas- oorlog bij een aanval toelaatbaar is. Dat wil dan zeggen: als een land nu, ondanks ons verbod, toch tot gasaanvallen overgaat, is de tegenpartij dan gerechtigd om er zich tegen te verdedigen, of is zij dan ook „in overtre ding"? En meer in dit genre. Dit is weer het oude liedje. Leeg, doelloos gepraat, waarvoor de internationale tijd te kostbaar hoorde te wezen. Het helpt niets om op mooie, gezegelde documenten te schrijven welke oorlogsmiddelen verboden zijn. Als de oorlog eenmaal uitbreekt zal geen enkel land zich meer aan die documen ten storen. Dat weten wij niet alleen op grond van de waanzin-periode 19141918, maar dat kan ieder voor zichzelf beseffen zonder de minste historische kennis. Ont keten den waanzin, en er bestaan geen trac- taten met reserves meer. Niemand zai er zich meer een zier van aantrekken. Beperkende bepalingen gelden niet in een oorlog. Dat weten de diplomaten en generaals in Genève ook wel, maar zij zijn weer bezig met de comédie, de schijnver tooning volgens het oude recept. Boven ales staat het voeren van een mach tige internationale propaganda tegen den oorlog. Zaai haat tegen den oorlog! Stel hem voor als het sluipende, brute, gemeene Beest dat hij is. Overtuig de massa's ervan dat hij alle ridderlijkheid, allen heldenmoed uit sluit, dat hij met al het nobele in den mensch in strijd isen dat geen enkel land hem meer winnen kan! Vooral ook dat! Ongetwij feld zouden er nog een aantal enkelingen geld aan kunnen verdienen maar geen dier enkelingen heeft daar vooruit de min ste zekerheid van. Integendeel: allen heb ben, als zij het vooruitzicht koel beschou wen, een kans van 99 pet. op vernietiging van allen en alles die hun lief zijn. Wat „De Zakenwereld" in haar weekover zicht in haar laatste nummer heeft geschre ven, is de leuze die Ik steeds blijf voorop stellen. Als de zakenmenschen haar willen aanvaarden, en er naar handelen, is het succes vrijwel verzekerd. Ik onderschat het werk van idealisten en humanisten in de vredesactie niet, maar het zal geen resultaten opleveren als de menschen van de harde werkelijkheid en het practisch inzicht zich er niet bij aansluiten en hun geld steken in een practische, harde, reeële assurantie campagne tegen den oorlog. Zooals de Menschheld vervuld wordt van afschuw jegens den misdadiger die een schul deloos kind vermoordt, zoo moet zij vervuld worden van haat tegen den oorlog. De weer zin, de walging van hetgeen er in een moder nen oorlog gebeurt leeft in ons allen. Het is alleen noodig om het tenslotte tot aller be sef te brengen. De afkeer die ieder mensch met levensmoed Jegens zelfmoord voelt dien moet hij ook gevoelen jegens den oorlog, tegen de brute, stomme vernietiging, het waanzinnig uitmoorden van steden en dor pen en gansche landstreken, zonder een enkel doel, met geen ander resultaat dan Dood, Ondergang, Verlies van alles. Een dergelijke wereld-propaganda tegen den oorlog moet vooropgesteld worden. Zij zal meer tengevolge hebben dan vlootbeper king. Zij zal de algeheele ontwapening brengen. Er zijn menschen geweest die tot mij ge zegd hebben: Maar wat geeft het of wij er in. Holland mee beginnen? Het Holland sche volk is al wel overtuigd. Daarop antwoordde ik: „Het is niet meer of minder overtuid dan eenig ander volk. Het is niet geestdriftiger of lauwer. Het is niet beter of slechter. Het heeft niet meer of niet minder belang bij den strijd tegen den oorlog. Dit is een vraagstuk van massa psychologie, dat reikt ver over alle -grenzen.; De oorlog is in dit vraagstuk, het vechten' tegen den oorlog dus evenzeer. Als wij een dergelijke campagne ontkete nen, als maar enkele kapitaalkrachtige men schen in ons land er geld voor willen four- neeren, als er maar aan begonnen wordt. dan zal ons voorbeeld doen volgen, dan zal zij, vrijwel gelijktijdig, ook in andere landen losbarsten. Dergelijke uitingen der massa werken als een epidemie, zij verspreiden zich bliksemsnel, zij geven plots ieder het besef: ,.De tijd is gekomen. Het nieuwe bevangt de wereld". Zoo is het in de historie met zoovele groote bewegingen gegaan. Het is niet te INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Langs de Straat Mannen op de tram vragen elkaar: „Weet Jij wat DIDOZA is?" „Neen, JU?" „Ik ook niet". Oude vrouwtjes op straat zeg gen tot elkaar: „Weet u, wat DIDOZA is, juf frouw?" „Neen, u?" „Ik evenmin". Vroolijke jongelui, altUd zoe kende naar wat nieuws, roepen elkaar in het voorbijgaan toe: „DIDOZA. Goeien avond!" argumenteeren, het is heelemaal niet te be wijzen, het is dus zeer onwetenschappelijk. Maar de hoogste en grootste en belangrijk ste dingen in dit leven zijn niet de weten schappelijke. De intuïtie van sommigen voelt ze komen, als een bijna-zekerheid. Maar die Intuïtie zegt er dan meteen bij: „Wacht niet ai. Help mee! Het is tijd!" Dit moet Erich Maria Remarque tot zijn prachtig boek geïnspireerd hebben. Als de staatslieden en de diplomaten ge voelen dat zij den volkswil achter zich heb ben dan zullen bun ontwapeningsdaden komen. Eerder niet. Als Genève een petitie ontving, geteekend door millioenen Hollan ders, dan zouden de petities van millioenen Franschen, Engelschen, Dultschers, Denen, Spanjaarden enz. weldra volgen, en de eerste groote daad in de internationale propagan da tegen den oorlog zou bedreven zijn, en onmiddellijk effect hebben. Waarop wacht zulk een daad? Alleen op wat geld, dat de menschen die het niet geven straks honderdvoudig in een oorlog zouden verliezen R. P. AMBITIE. He ben een zeer bescheiden man, Al klinkt die uitspraak vrij pedantig, Wat slechts men van mU zeggen kan, Mijn deugd is, ik ben niet parmantig; 'k Heb nimmer van mezelf verwacht, Dat ik tot hoogen roem zou stijgen, En nooit heb ik ook maar gedacht, Dat ik een knoopsgatlint zou krijgen; 'k Ben geen Hoogwelgeboren Heer, Wanneer ze aan me brieven schrijven, Maar dat betreur ik niet zoozeer, Ik zal toch wel geboren blijven; In 't kort, lk ben een simpel mensch, En stil tevree met mijn positie, Maar met dat al heb ik een wensch, Eén albeheerschende ambitie; Als 'k in de kranten foto's zie. Van menschen die gewichtig kUken, Dan hoop ik vurig, dat ik die Distinctie ook nog zal bereiken; Van links naar rechts op d' eerste rij, En dan kun je de namen lezen, Maar ach, hoe pijnlijk is 't voor m!J, Daar schijn ik wel nooit bij te wezen; 'k Heb dikwijls pogingen gewaagd, Om ergens in 't bestuur te komen, Maar ook al zijn die soms geslaagd, Er zijn nooit foto's van genomen; Ik heb verwoed aan sport gedaan, Het heeft helaas niet mogen baten, Nooit heb ik in de krant gestaan, Men schijnt mij altijd weg te laten; O, dat ik dat beleven kon, Dat ik die eer nog mocht verwerven, Zoo'n heel klein plaatsje in de zon, Wat zou ik dan tevreden sterven; Wanneer ik naar het kerkhof ga, Dat zal het groot moment misschien zijn, Dan klikt aan 't graf de camera, Maar dan zaj ik niet meer te zien zUn. P. GASUS. DE WEG HAARLEM- AMSTERDAM. UITBREIDING DER VERLICHTING Eenige maanden geleden heeft onze ge meente op bet gedeelte van den rijksweg HaarlemAmsterdam voorzoover dit op Haarlem's gebied gebouwd is, een sterke elec- trische verlichting door booglampen aange bracht, die ook 's nachts blijven branden. Die verlichting voldoet uitstekend. Het ge volg is, dat vrijwel alle automobilisten op dat deel van den weg hun groote verblin dende lichten dooven, terwijl ook de elec- trlsche tram daar zonder koplicht rijdt- Nu is men bezig deze booglampen-verlich ting uit te breiden tot aan den spoorweg overgang der Haarlemmermeerlijnen. Daar loopt evenwel de grens van Haar lem. Het is nu aan den rijkswaterstaat om de verlichting eventueel verder uit te brei den, dan zal de gemeente Haarlemmerliede dat wel in het dorp Halfweg doen, en de gemeente Amsterdam in de omgeving van Sloterdijk. Maar het rijk weigert vooralsnog om oven te gaan tot verlichting der rijkswegen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1