FEMINA JONG BLIJVEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 25 APRIL '29 VOOR HET JONGE MEISJE. J Zomerjurkje No. 353 r, Ben aardig jurkje van licht gele mousseline, bedrukt met blauwe stippen. De breede ber- thekraag met het strikje voor dm hals zal vooral de jeugd goed staan. De rok bestaat uit twee strooken waarvan de voorpanden in het midden gescheiden zijn en even over elkaar vallen. Om de taille een ceintuur met grooten strik van effen blauwe mousseline. En heel smalle ruche loopt langs de zoomen van rok 'en berthekraag. No. 353. Jonge meisjes moeten vooral eenvoudige kleeren dragen. Daarom is dit model zoo bij zonder goed. Het is van lich blauwe marocain en heeft gem andere garneering dan de bro derie van rechte steken zijde in dezelfde kleur langs voor- m onderzoom, op de mauwen en het kraagje. Vestigen we nog de aandacht op de ongelijke zoom. EEN GEBREID VESTJE. Neen, zegt n nu niet in een overmoedige voorjaarsbui: „Lieve deugd, mensch, kom je nü nog met een wollen vestje aan om zelf te breien!" Want heusch, in de eerste plaats is het nog gem Augustus, en in de tweede plaats is een wollen vestje altijd van nut, ook in de zomermaanden, en heelemaal in de voorj aars- tijden, als we dunne jurkjes en blousen dra gen onder dunne mantels of tailleurtjes. En bedenk wed: nu heeft u nog 'n langen avond, al lengen de dagen al aardigDus zoo héél raar is het niet om nu een leuk wollen vestje ie breien. De teekening is heel duidelijk en geeft t partoon voor den rand enz. aan. Maar ter verduidelijking kan nog het volgende gezegd worden. De ceintuur, de onderkant van de mouwen en de rand worden iets vaster ge breid. Men begint met 80 steken vierdraadsch donkere wol op te zetten. De tweede toer be staat uit zooals de teekening ook laat zien 1 donkere steek, 2 lichte, 1 donkere, 12 lichte, 1 donkere, 2 lichte, enzoovoort. De der de toer is hetzelfde, de vierde is heelemaal van donkere wol. Het begin is recht gebreid. Van af de vijfde toer krijgt men aldoor: 1 steek donker, 2 lichte, 1 donkere, recht, terwijl de 12 lichte steken averechts zijn. Zoo maakt men twaalf toeren, waarna men weer opnieuw be gint. Zoo maakt mm 3 rijm ruiten. De rug is, net als van voren, met drie rijen ruiten. De rand wordt, ter breedte van 5 steken, vast ge breid, 12 toeren averechts lichte wol, 1 roer donker, twee toeren licht, 1 donker, enz. Voor dm mouw zet mm 50 steken op. Voor de ver houdingen kan men de verhoudingen van de teekening volgen, daarbij natuurlijk rekening houdend met de eigen maat. Dus: wie er nog breien kandie brede mee! En wie er niet breien kanof wil? Wel,- die maakt een vestje van effen velours, of bedrukte velours, of zelfds van lamé. Want dat is óók mode, weet U? MADELEINE. SOUFFLé VAN HAM. 150 gr. goede ham, 80 gr. boter, 30 gr. bloem 4 eieren, 3 theekopjes melk, 1 bordeauglas cognac. Snij de ham in kleine dobbelsteentjes en laat er 30 gram van weeken in de cognac Maak een saus van de bloem, 30 gram boter en de melk, Erver hierdoor 120 gram fijn ge hakte ham, 50 gram der tot room geslagen bo ter, het geen der eieren, daarna het zeer stijf geklopte wit. Zout en andere kruiderijen naar smaak. Vervolgens de in cognac geweekte ham er door roeren en het geheel overgieten in een geboterde souffléschotel, die men 35 mi nuten in een goed warmen oven zet. Dadelijk opdienen daarna. RECEPT. „Eieren met tomatensaus", is een zeer sma kelijk gerecht, vooral als de eieren goedkooper worden. Op 6 hardgekookte eieren neemt men 4 gewone theekopjes water met wat zout, 1 theekopje dikke tomatenpuree, 1 uitje, snuifje peper, 3 afgestreken eetlepels bloem, 2 afge streken eetlepels boter, 1 eetlepel fijngehakte peterselie. Op een zacht vuur wordt roerende de boter met de bloem tot een gelijk meng sel verwarmd, waarna de tomatenpuree erbij gevoegd wordt en daarna, onder voortdurend roeren, langzamerhand het zoute water. On der toevoeging van het geschilde maar niet gesnipperde uitje laat men de saus zachtjes een kwartier doorkoken. In dien tijd kookt men de eieren hard, pelt ze, snijdt ze in twee gelijke helften, en schikt die, met den open gesneden kant naar beneden op een verwarm den schotel. Aldus bedekt men ze met de warme saus, waaruit het uitje verwijderd is en bestrooit den schotel met fijngehakte pe terselie. FRAGMENTEN UITEEN BRIEF VAN EEN WIJZE HUISMOEDER AAN HAAR DOCHTER. een van de geheimen voor een goed, gelukkig gezin, mijn kind, is orde, proper heid, netheid in huis, een voortdurende en nauwgezette zorg voor kleeren en huisraad, geen overdreven pietluttigheid en zindelijk heidsmanie, die een ramp voor de gezellig heid is, maar een redelijke zorg, waardoor het hoogste nut van huisraad en kleeding wordt verkregen. Dat is wijze zuinigheid, die je tenslotte heel goed in je beurs kunt mer ken. vlekken moet je nooit laten zitten. Dat staat buitengewoon slordig en typeert de huisvrouwVlekken van zwarte inkt, als ze nog nat zijn, kunnen makkelijk wegge- kregen worden, door de vlek, over een kopje of beker te spannen en er dan het sap van een rauwe tomaat door te wrijven. Een paar minuten laten intrekken en dan uitspoelen met ruim heet water.... Oude inktvlekken verwijder je met heet water, waarin wa1 zuringzout opgelost is. Bij witte kleedingstukken kan dit water zoo heet mogelijk zijn, bij gekleurde stoffen moet het minder warm zijn, anders verdwijnt met de vlek ook een deel van de kleur. Gebeurt dat toch, spons dan de aangetaste plekken met een mengsel van gelijke deelen azijn en koud water. Dat haalt de kleur weer op oyer liet algemeen moet je dit goed onthouden, dat je alle zuur-vlekken kunt weg krijgen met een zacht lapje, waarop wat borax, bevochtigd met water is gedaan. Daarna gewoon uitwasschen. Thee- en koffie vlekken krijg je uit alle stoffen, door bet heelemaal in koud water te weeken, waarin wat borax is gedaan. Na een poosje gewoon uitwasschen Die glacé-handschoenen? Weggooien, om dat ze zóó vuil zijn. dat er toch niets meer mee te beginnen is? Ben je dwaas! Heb je het al eens met melk geprobeerd? Nee? Wel, doe dan een beetje melk in een oud panne tje, maak ze heet en los er wat gewone zachte huishoudzeepvlokken in op; roeren tot de zeep door en door opgelost is. Trek de hand schoenen aan en wrijf ze met het melksopje met een flanellen lapje.... BAN ANENJAM. Als de bananen goedkoop zijn, kunnen we net zoo goed probeeren bananen jam te ma ken. Op 2 1/2 pond bananen neemt men 1 pond winterperen (of sappige appelen), 2 pond broodsuiker en een citroen. De bananen en peren werden geschild en in stukjes ge- sne^n. De peren worden in de pan gedaan met het citroensap en de helft van de suiker. Als het kookt doet men er pas de bananen en de rest van de suiker bij. Goed roeren, koken laten en het schuim afscheppen. Drie kwartier laten koken en dan in potjes doen, die goed gesloten worden. HUISVROUW. HOE MEN DE KLEUTERS BEZIG HOUDT. EEN POTLOODENKOKER. Het is altijd zeer wenscheüjk het speel goed op een vast plaatsje te bergen. Toch is het dikwijls voor de kleintjes heel moeilijk, nadat zij een geheelen morgen prettig er mede gespeeld hebben alles terug te bren gen. waar het hoort. Spelenderwijze kan men de kleuters deze goede gewoonte toch aan- leeren. Ja, ik ken zelfs zoo'n klein peuter- tje, dat het een ware vreugde vindt alles weg te bergen op het bekende plaatsje. Moeder mag dan natuurlijk volstrekt niet helpen. Maar ik geef toe, dat dit laatste niet veel voorkomt Wat van het speelgoed veelal wegraakt zijn wel de potlooden en meest nog de kleur- potloodjes. Een potlooden étui is kostbaar en voor de kleintjes ook niet noodzakelijk. Daarom zullen we nu een kokertje gaan vouwen. De potlooden koker zal bestaan uit 2 ge vouwen bisschopmutsen door een langwer pig papiertje verbonden. Voor de mutsen hebben wij noodig 2 rechthoekige stevige papiertjes, lang 16 c.M. en breed 12 c.M. U kunt ook vouwblaadjes gebruiken, die U rechthoekig maakt, door een strook van 4 c.M. af te knippen. De bisschopmuts is heel gemakkelijk te vouwen en wordt grootendeels hetzelfde ge vouwen als de steek, die ik U eenige weken geleden beschreef. Wij leggen den rechthoek voor ons. De korte banen worden op elkaar gelegd. Zoek het midden door de zijkanten op elkaar te vouwen Sla den rechter dubbelen bovenhoek langs deze vouw (afb. a). Draai het vouwsel om en doe en 2en hoek aan den ant, die nu boven ligt op gelijke ma nier. Sla de randen, van onderen leder naar een kant om naar boven. (afb. Tot zoover is het vouwsel dus hetzelf de als de steek. Nu volgt een verande ring. De linkerhoek wordt ingestoken, juist boven d^" rand, daarna aan de andere zijde eveneens de tweede hoek en m°n de bisschopsmuts verkregen, (afb. c). Voor den koker zijn dus 2 mutsen noodig. Nu nemen wij nog een papiertje van 16 c.M. in het vierr kant. U meet aan één zijde drie keer 4K c-M. af en vouwt het papiertje op deze afstanden in. Er blijft dan nog 2% c.M. over en dit over gebleven randje wordt op het papiertje vast geplakt. De potloodjes worden dus ln het langwer pig gevouwen papiertje verstopt en de beide mutsen worden er op gezet, opdat de pot loodjes er niet uit kunnen vallen, (afb. d.) Het modelletje is in de Tijdingzaal van ons blad te bezichtigen. W. R. EEN GOED VOORJAARS- COSTUUM. In dezen tijd van het jaar kan het weer soms te mooi zijn voor een wintermantel, maar ook, tegelijk, te frisch voor het zoo juist ge kochte zomerjaponnetje. Dan rijst de groote vraag: wat zuilen we dragen? Niets is op zoo'n moment meer op z'n plaats dan een japon a!s de hier afgebeelde, zij is van een zwarte wol len stof, met geheel gesloten hals, waarop een sjaaikraag geplaatst is van grijs veulen, in drie strooken telkens in tegengestelde rich ting aan elkaar gezet. Vanaf den linker schouder tot op de borst wordt een drul:- knoopsluiting gemaakt. De rok heeft een heupband, midden daarover is een ceintuurtje geplaatst, dat Ln de linkerzijde over een kleine afstand niet vastgezet is. om het emde van den sjaalkraag door te laten. Kleine slip jes, kenmerken de einden der mouwen, ter wijl, om ruimte- te scheppen, den rok een over slaand voorpand is gegeven. Over jeugd en ouderdom. Uit mijn kindertijd herinner ik mij den titel van een boekje: „Oud worden en Jong blij ven". Waar ik het gezien heb, ls me ontgaan, den schrijver ervan heb ik nooit geweten en zelfs wat de inhoud ervan was, kan ik me niet herinneren omdat ik het nooit heb inge zien. Maar die paar woorden „Oud worden en jong blijven" zijn me altijd bijgebleven. Werd er over „oud worden" gepraat, dan vervolgde ik onwillekeurig bij mezelf „en jong blijven", en het leek me verbazingwekkend. Voor een kind is men al spoedig oud: een kind van twaalf jaar bijvoorbeeld vindt een vrouw van vijf en twintig oud. Alles wat vol wassen is, is oud: de juffrouw op school is oud, het dienstmeisje is oud en vader en moeder zijn zeker oud, daaraan valt niet te twijfelen. Vinden de kinderen van tegenwoordig dat echter ook nog, nu iedereen zijn of haar best doe£, steeds maar Jong te blijven; vinden ze de ouders ook nog oud, wanneer die tennis sen of roeien, en wanneer ze zwemmen of hockeyen? Wij zijn tegenwoordig allemaal min of meer bezeten door een jeugd-manie, want jong- zijn, dat is immers het mooiste wat er be staat! Niemand wil graag oud worden en wij leven in een tijd, die ons alle mogelijke mid delen aan de hand doet, om den ouderdom lang op een afstand te kunnen houden. De sport is een belangrijk hulpmiddel hierbij, de meerdere vrijheid van ons vrouwen, de ge makkelijker kleeding, de vrijere opvoeding en dan nog allerhande chemische hulpmiddel tjes. Als zij de kansen gehad hadden, die wij nu hebben, zouden onze overgrootmoeders waar schijnlijk ook heel wat langer van haar jeugd genoten hebben dan nu het geval is geweest: maar die hadden met jeugd en spel afgedaan, zoodra haar huwelijk gesloten was. Het is veel gemakkelijker Iets radicaal af te schaffen, dan er een matig gebruik van te maken. Op diezelfde wijze gaat het met onze overgrootmoeders en met ons. Waren die grootjes getrouwd, dan waren zij dadelijk oud en droegen er, meen ik, zelfs een speciaal mutsje voor. Wij lachen erom en peinzen niet over ouderdom, maar kunnen ons verfrisschen met sport, kunnen uitgelaten zijn als kinde ren en kleeden ons als jonge meisjes. Maar we moeten matig zijn in het gebruik van al die jeugd voorrechten, wij mogen ons er niet aan te buiten gaan, en wij moeten op een oogenblik zeggen: verder gaan we niet. Voor onze grootjes werd die scheidingslijn getrok ken, wij moeten hem zelf trekken en daarin licht tegelijkertijd een voorrecht en een ge vaar. Het voorrecht bestaat daarin, dat wij uit vrijen wil kunnen zeggen: „tot zoover ga ik," dat onze persoonlijkheid tot volle ontplooiing kan doen komen; het gevaar echter, dat niet denkbeeldig is, schuilt ln een gemis aan per soonlijkheid, waardoor wij den grens over schrijden en meenen een eeuwige jeugd ver overd te hebben. Een waardig gedragen ouderdom is een van de mooiste verschijnselen, die er onder ons menschen zijn, waarvan menig kunstenaar onder de bekoring is gekomen. Denkt echter niet dat een oude vrouw plotseling tot die waardigheid is verheven doordat zij bij zich zelf gedacht heeft: nu moet het maar eens uit HET „AVONDTASCHJE". Iedere vrouw heeft graag, behalve haar flinke, groote tasch van leder, waarin ze op bfl.a r middag-wandeling al boodschappen- doende, het eene pakje na het andere laat glijden, een fijn en luxieus dingske, zoo'n echt snoezig „uitgaanstaschje". Maar de taschjes. die we nu juist bepaald mooi vinden, zijn te kostbaar en die, welke we zouden kunnen be talen, vinden we niet mooi, omdat.we een goeden smaak hebben. Welnu, ik hoop u op weg te helpen. Hebt ge een lappendoos, zoo'n gezellige doos met kleine en grootere lapjes zijde, kant enz.? Kijk eens goed na of er niet een aardig lap je gebloemde zijde of lint bij is. U zoekt 2 bij elkaar harmonieerende kleu ren zijde uit. één b.v. effen, één gewerkt en gaat daarmede een bijpassenden beugel koopen. Imitatie schildpad beugels zijn nog ..en vo gue", ook effen-kleurige beugels van golehth zijn in zwang. De eigenlijke zak moet van gewerkte zijde zijn, daaraan wordt een blad bovenstuk ge zet, hetwelk rond geknipt wordt in den vorm van den beugel. Aan dit gladde stuk van effen gekleurde zijde wordt de beugel met een zij den draad in dezelfde kleur bevestigd. De tasch wordt gevoerd met dezelfde zijde of in goed bijkomende tint. zijn met alle pretjes, aïïe sport en alle schoon heidsmiddeltjes. van nu af ben ik een oude vrouw. Allerminst; langzamerhand, met het klimmen der jaren heeft zU jeugdgewoontes afgelegd en zij is altijd trouw geweest aan haar leeftijd en aan haar eigen kunnen. Dat is de schoonheid van zulke oude menschen: dat zU den ouderdom hebben aanvaard en hem niet stelselmatig op een onnatuurlijke» afstand hebben gehouden. Hoe oneindig veel hooger staat zoo'n oude vrouw dan een quasi-jeugdige. die nog aan al les meedoet, en die medelijdend haar schou ders ophaalt over haar tijdgenoote, die er zoo ouwelijk gekleed uitziet en die zoo'n plan- tenbestaan leidt. Maar hoe schrikbarend oud is die jeugdige in het prille ochtendlicht en hoeveel ouder lijkt zij dan de andere die haar leeftijd weet te dragen! Niet alleen bij oude menschen valt dit ver schil zoo op: vrouwen van veertig Jaar Kun nen niet meer zoo doen als meisjes van twin tig, en een jong moedertje van dertig zal Joli ger en drukker kunnen ravotten en meedoen met haar bengels dan grootmoeder die al vijf tig is geweest. Zeker, kinderen zijn dol op een jeugdige grootmoeder, maar niet op een die eruii ziet en zich gedraagt als een jong meisje. Daarin ligt het groote verschil nu juist: of men een nog Jonge geest heeft, die zich één kan voelen met de jeugd, of dat men het ln de uiterlijkheden zoekt, die op een belachelijk of op een meelijwekkend echec uitloopen. Want tenslotte bestaat al het jong blijven maar ln één ding: een jeugdige geest houden, die nog frisch is en vroolijk, maar die de ervaring van een heel leven achter zich heeft. En nu ls het niet de bedoeling, dat wc alle maal weer terug zouden gaan naar den tijd van het Jeugdafsluitende huwelijk: het ls een zegen van onzen tijd, dat wij zooveel langer jong kunnen blijven. Maar wc worden ouder en we moeten zorgen, dat we ons daarbij Li chamelijk aanpassen, en dat onze geest de frischheid der jeugd behoudt. MENU. Gehakt. Spinazie. Aardappelen. Stekelvarken- De spinazie moet in dezen tijd zeer zorgvul dig worden uitgezocht, omdat er veel zaadjes in zijn, die, als zij erin achterblijven, den smaak van de groente zouden bederven. Voor het dessert nemen wij: 2 ons boler, 11/2 ons poedersuiker, 2 1/2 d.U. sterk koffie-extract, 1 ons zachte biscuits, 2 eierdooiers, 2 ons amandelen. De boter wordt tot room geroerd, de gezeef de poedersuiker erbij geroerd, een voor een de eidooiers en tenslotte het koffie-extract. De biscuits worden met deze mocca crème be streken. op een schotel opgestapeld, het ge heel nog eens bestreken met het mengsel en daarna bestoken met de gebroeide en gepelde amandelen, die overlangs in reepen gesneden zijn. Het gerecht moet daarna nog eenige uren op een zeer koele plaats staan, voordat heb kan worden opgediend, E. E. J.—P. ZOMERJAPON No. 357. THEE MET WITTE PUNTJES. Ja, zoo noemt men thee, die niet bepaald smakelijk is te noemen en aan bleekzucht lijdt. Met andere woorden: slappe, smake- looze thee. En toch kan thee, diezelfde thee, zoo heerlijk geurig zijn, zoodat onze voor ouders die zelfs bezongen als „godendrank". Indien men gelooft, dat de thee veel van de geur verloren heeft, door lang bewaren, \n kan men die geur weer te voorschijn roep door ze op een blad papier uit te spreiden en gedurende 10 minuten aldus in een matig warme oven te leggen. De oven mag niet te heet zijn, want dan kan het theeblad bros worden en tot stof vergruizen. Een andere manier om de geur van thee op uitnemende wijze te verhoogen, is een paar stukjes ge droogde sinaasappel of citroenschil in het theebusje of theetrommeltje te leggen. Wil men een buitengewoon lekkere geur aan de thee geven, dan doet men één klein druppel tje rozenolie op een stuk zacht papier, bij voorbeeld dik inktvloel, en legt dit papier onder in den theebus. Let u dan eens op. wat voor een glunder gezicht uw gasten zetten, als ze uw thee proeven! WAT DOEN WE MET DIE GLYCERINE? Heeft \i nog glycerine in huis, overgehou den van het inwrijven van de vensterruiten aan den binnenkant om het „aanslaan" te voorkomen? Dat is nooit weg. Want glycerine kan voor verschillende doeleinden in huls worden toegepast. Ruwe handen worden er zacht meegemaakt, namelijk aidus, dat men eerst de handen in warm water wascht, en ze dan inwrijft met gelijke deelen citroen sap en glycerine. Verder verwijdert men kof- fievlekken uit diverse stoffen door glycerine. De glycerine zelf haalt men er dan weer uit roet brandspiritus. Op dezelfde manier haalt men gras-vlekken uit zijde, een uur vóórdat men de zijden stof gaat wassohen. Dit is ook oen goed middel tot bet verwijderen van transpiratie-vlekken uit zijden kleedingstuk ken. Een charmant en niet al te gecompliceerd model waarvoor een der vele bedrukte crcj>cs de chine als stof genomen kan worden. De rok bestaat uit, vijf strooken. waarvan de vier bovenste gegarneerd zijn met een gepüsseerd strookje van dezelfde slof. Een dergelijk strookte zien we eveneens langs de manchet ten der mouwen en het kraagje. Dit laa'.sie is van een effen crêpe de chine in een van de kleuren van het drukpa troon. Nieuwe blikken cake-vormpjes moet men, vóór zo in gebruik genomen worden, goed met reuzel invetten en een paar uur in den oven bakken laten. Daarna zal de cake niet aan de vormpjes blijven kleven, zooals ge woonlijk het geval bij nieuwe vormpjes is.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11