HAARLEM'S DAGBLAD BUfTENLANDSCH OVERZICHT DE JONG GERO- DONDERDAG 25 APRIL 1929 VIERDE BLAD EEN BEZOEK AAN SèVRES. Hoe het beroemde porcelein wordt vervaardigd. RUSSISCHE EN FRANSCHE KUNSTNIJVERHEID. DE „VOORBEREIDENDE" WIL BOMBARDEMENTEN UIT DE LUCHT NIET VERBIEDEN! Belachelijke motieven der ont(?)wa- penaars. Hoe zal de publieke opinie ageeren? Onze Parijsche correspondent schrijft ons: Over héél de wex-eld is het Sèvres-porce- lein beroemd en toen nu, bij de opening van de Russische tentoonstelling, de gelegenheid zich voor ons opende om eens tot in détails deze schitterende kunstnijverheidsinstelling te bezichtigen, teen hebben we natuurlijk dankbaar gebruik gemaakt van deze uitnoo- öiging. Want de stichting van Madame de Pompadour wordt behoudens een heel enkel afdeellnkje stijl' gesloten gehouden voor het groote publiek. Niet alleen omdat Sèvres een fabrieksgeheim heeft, want als leek, ook al laat men alles zien, zal men dat geheim toch niet doorgronden, maar het groote be zoek zou het werk belemmeren en de aan dacht afleiden van de kunstenaars die er aan zijn verbonden. Als we onze bevindingen op schrift steller, dan moeten we eerst met een enkel woord melding maken van de magnifieke tentoon stelling van antiek Russisch porcelein, welke direct aanleiding gaf tot ons bezoek. De meeste Russen die nog bijtijds hun ongeluk kig vaderland hebben kunnen verlaten voor de opstandelingen alles kort en klein sloe gen, hebben zich in Parijs gevestigd en zoo kwam hier, in de Fransche hoofdstad ook de wereldberoemde collectie-Popov, welke bij verzamelaars een even groote vermaardheid heeft als b.v. in Nederland de collectic- Loudon. De eigenaar heeft kans gezien om héél zijn verzameling die voor millioenen is verzekerd, uit Rusland mede te nemen en *t is dus wel een zeldzame gebeurtenis, nu in de gelegenheid te worden gesteld nm ceze collectie te bezichtigen. En hier voelen we een groote verlegenheid. Want wat is moei lijker dan in enkele regels te resumeeren wat men daar in die tallooze vitrines heeft gezien? 't Eene stuk is nog mooier dan het andere. Er zijn heele serviezen van het schitterendste porcelein, waarvan elk bord met de hand beschilderd, weer een ander tafereel vertoont. Serviezen met boeren-ta fereeltjes, met galante scènes, met militaire groepen. De beroemdste Russische schilders uit vroeger eeuwen hebben reeds voor de keizerlijke pottenbakkerij van Sint-Peters burg gewerkt en in de collectie-Popov treft men slechts de mooiste exemplaren aan. Qua vorm, qua kleur, qua afwerking zijn al deze borden, kommen, schotels, kopjes zoo fijn, zoo smaakvol, dat iemand die eènlg ge-, voel-, voor schoonheid hèeft een zelfde emotie, over zich voelt komen bij het aanschouwen van deze ceramlque, als bij het zien van een meèsterwerk uit de schilderkunst. De varia tie in kleur en vorm is eindeloos. Dan weei eens heeft de artist een zacht-blauwen on dergrond gekozen voor zware goudmotieven, aan weer vloeit het teere crème uit in don ker violet, waaruit roode rozen te voorschijn komen. Ket raakt soms aan de decadentie. Er zijn hórden b.v. met alleen een keizerlijk initiaal gedekt door een kroon en rondom, een smal goud-randje. Maar kroon en krans zijn met echte paarlen en diamantjes inge legd. Als men dan ineens naast die verfijnde kunst, die zoo veel overeen komt met het ceramlque van ,d&$frs%#rox ducten ziet van den gewonen handwerkman, dat eenvoudige gebruiks-aardewerfe waaraan geen goud werd besteed, maar, in a.1 zijn primitief held, een misschien even groot ta lent, dan eerst krijgt men een.indruk van den grooten kunstzin van het Russische volk. Die eenvoudige,, bijna kinderachtig ge kleurde beeldjes, een moujik, en tartaarsch vrouwtje, zooals men een eeuw geleden nog voor enkele kopeken op de markt van Nijni Nowgorod of Kiev vond, getuigen er van dat de ceramique-kunst niet alleen werd uitgeoefend door en voor de verfijnde mi lieux van Sint .Petersburg, maar ook wel de gelijk in die klassen waar men 't in „be schaafd" Europa niet zou zoeken. Het is ook een Rus. geweest die deze ver bijsterend mooie tentoonstelling heeft ge arrangeerd, zoodat elk voorwerp tot zijn recht komt. Zoo heeft hij b.v. om de schit terende „biscuits", zooals men in de XVIHde eeuw in Rusland vervaardigde, goed uit te laten komen en het pronkstuk van dè ver zameling, een buste vari Catherine de Groo te de plaats te geven welke haar toekomt, een salon er om heen gebouwd. Een salon met de meubels van het tijdperk. Met schil derijen op porcelein, met gobelins en tapij ten. Het hoeft in stijl, smaak en verfijning niet onder te doen voor de sierlijkste Fran sche Interieurs uit die dagen. Eén ding treft ons dadelijk wanneer we het Russische porcelein zien. Het doet aan Delft denken. En de geleerde Denis Roche heeft ons dadelijk verteld hoe dat komt. Het waren de Nederlanders Christoffel Brand en Peter Eggelbrecht uit Delft, twee mees ters in het vak, die de eerste Russische por- celein-fabrieken dreven. In de eerste proe ven van Russisch ceramiek merkt men zeer duidelijk den Hollandschen invloed. Vooral wanneer men gaat vergelijken, wanneer men even naar de afdeellng-Delft gaat (het mu seum van Sèvres telt pl.m. 25.000 stuks aar dewerk van alle eeuwen en landen en vooral de collectie-Delft is zeer rijk), dan ziet men heel duidelijk lioe er in de twee eeuwen dat deze nijverheid in het tsarenrijk bestond, steeds naar is gestreefd om 't typisch Hol- landsche cachet te behouden. Rusland is zoo ver en 't lijkt alles wat „bafbaarsch". Maar wanneer men zulkë col lecties en zulke interieurs ziet en die weelde, dan voelt men 't als een revelatie aan, en, zcoais de Fransche Revolutie verklaarbaar wordt voor dengeen die Versailles kent, zoo wordt misschien ook de Russische omwente ling vair den minderen man die nog in de diepste ellende en armoede leefde, begrijpe lijker. Maar de gedachte welke daarop dan ook onmiddellijk volgt: wat een zegen dat men dat alles heeft kunnen redden uit de vernielende hand van de opstandige menig te. Wanneer men zich indenkt, dat de eens zoo bloeiende Russische ceramique-nij ver heid, die met Sèvres kon wedijveren, sedert 1917 geheel heeft opgehouden te bestaan dat dé teekeningen, procédés, zelfs de ovens totaal zijn vernield, dan zal men beter nog de waarde van deze tentoonstelling begrij pen. Het is niet alleen van kunst-, maar ook van onschatbare historische waarde. En nu dalen we in de kelders af om te zien hoe het Sèvres-porcelein, nog altijd zoo gezocht, wórdt vervaardigd. *n Bezoek aan de ateliers geeft een eigenaardige gewaar wording. Er is electriseh licht in die donkere gangen en vertrekken, maar dat is dan ook 't eenige wat er veranderd is sedert Madame Pompadour Sèvres stichtte. Die zelfde mo delleerkamers, die zelfde zwart gebrande 1 ovens. En men kan zich bijna niet voorstel len dat uit deze stoffige omgeving de pure prachtstukken komen welke over héél de wereld worden bewonderd. De modelleur zit achter een draaibare schijf die door voetbeweging in circulatie v/ordt gehouden. Op de schijf drukt hij een klomp zacht cement (de samenstelling wordt geheim gehouden) waaruit het voor werp, kop, bord of vaas zal worden vervaar digd. En dan kneedt hij maar, terwijl de klomp draait, verwringt de materie tusschen zijn duimen of in de holte van de hand en uit de vormelooze massa groeit een sierlijke vaas. Een quaestie van een minuut. Hij drukt het elegante vaasje meedoogenloos weer in elkaar en een oogenbük later groeit er een sierlijk kommetje uit. Kinderwerk. Of we 't ook eens mogen doen? Met genoe gen. Maar er groeide geen sierlijke vaas uit, 't eenige waseen paar vuile handen Nee, dat Is toch een vak. En wat voor een vak. De modelleur is 'n kunstenaar die zon der één instrument, al'een door één diximbe- weging of een afronding met de platte hand aan 'n vormeloos hoopje kleiachtige stof cle meest sierlijke en artistieke vormen geeft. De materie is uiterst broos, valt bij de min ste aanraking als stof in elkaar en daarom wordt het voorwerp, laten we de vervaardi ging van een vaas volgen, te drogen gezet. Ze gaat na gedroogd te zijn terug naar de schijf waar ze, wederom in toerende bewe ging, wordt afgeschaafd. En dan voor een eerste maal naar den oven. De tweede be werking Is het schilderen (blauw, Sèvres- blauw). De verfstof wordt er niet opge smeerd maar met harde kwasten er in ge stampt. Na nogmaals gebakken te zijn komt de vaas terug bij den kunstenaar, die dB vaas met bloemen, met vogels of andere mo tieven met de hand beschildert. Maar als hij b.v. roode rozen op zijn vaas wil hebben, moet hij in blauw-groen schilderen, want door het bakken krijgen de tinten eerst de gewenschte kleuren. Door het bakken veran deren trouwens ook de vormen, krimpt het voorwerp in, zoodat de modelleur daarmede ook rekening moet houden bij het kneden Voor goud-randen of motieven, zooals men zooveel bij Sèvres-porcelein aantreft, weer een speciale dubbele behandeling. Eerst wordt het motief met de hand geschilderd met een bruine verfstof, gebakken, en dan eerst wordt op die zelfde plaatsen het ver guldsel aangebracht. Ge kunt nagaan wac een monniken-werk dat is. De vaas, om haar te kunnen beschilderen, wordt op een cylinder geplaatst, zoo dat de artist haar voor zich heeft en geleidelijk kan wentelen. En dan, vaak onder een vergrootglas, omdat het werk zoo minutieus is, moet hij met héél fijne penseeltjes op den blauwen achter grond zijn fantasie tooveren. Is dat gedaan, werk dat soms maanden duurt, dan gaat de vaas voor het laatst naar den oven. van den artiest naar den werkman. Elk stuk echt- Sèvres is dus een kunstwerk op zich zelf, waarvan geen tweede, gelijk exemplaar be- üStaat. De werkman, die de ovens bedient ls ook een kunstenaar in zijn vak. Die ovens zijn enorme vertrekken, opgebouwd uit muren van een meter dikte. De voorwerpen die moeten worden gebakken, worden in vuur vaste kommen gezet en in den oven geheel omgeven door fijn zand en dan begint men in de opening van den oven twee dikke mu ren, gescheiden door zand te metselen, een hermetische afsluiting, omdat de minste lucht, welke zou binnendringen, de voorwer pen zou doen springen. In een vrijgehou den rppening wordt een observatie-plaat aangebracht met porceleinen pennen en eerst wanneer de laatste, de dikste porcelei nen pen is kapot - gesprongen, tengevolge van de hitte, is het voorwerp klaar. Het enorme houtvuur wordt gedoofd, de muren v/orden opengebroken en in het zand vindt men de vazen kant en klaar. Men klaagt er wel eens over dat Sèvres zoo duur is. Maar wanneer men deze heele bewerking heeft gevolgd, een werk dat voor een stuk van eenige waarde soms maanden duurt, wan neer men daarbij in aanmerking neemt dat alleen eerste rangs sierkunstenaars er aan werkten en dat bij de heele fabricatie geen machine te pas komt, dat het uitsluitend en geheel het fabrikaat is van hersenen en van handen, dat er het beste wat der menschen is, kennis, kunde en talent aan werd gege-- ven, dan verklaart zich dat. 't Stukje Sèvres dat door geen enkele machine, hoe vernuftig ook kan worden geïmiteerd, stijgt daardoor wel in prijs, maar ook, in aller achting en bewondering. En 't doet weldadig aan als men ziet dat een land die oude en nobele kunst in bloei en eere houdt. Parijs, April. HENRY A. TH. LESTURGEON. UIT DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. DE G. E. W.-DEBATTEN BEGONNEN. In de Woensdag gehouden gemeenteraads vergadering kwam aan de orde een inter pellatie van het raadslid Wijnkoop inzake de behandeling van klachten van den ambte naar De Vos, meldt de N.R.C. De heer Wijnkoop lichtte zijn interpellatie toe, hij zeide dat er van deze kwestie een heele historie is gekomen, wat men daardoor omtrent de wijze van behandeling van zaken in het college van B. en W. te zien kreeg is niet geruststellend. Reeds in 1924 zijn door den heer De Vos grieven geuit; in hetzelfde jaar kreeg deze bezoek van een gemeente-arts, het heet niet op verzoek van den bedrijfsdirecteur, maar het is nu wel duidelijk dat dit bezoek plaats vond op wensch van de directie. Deze arts wilde dat de heer De Vos ziekteverlof zoude nemen. Voorts zeide de heer Wijnkoop, dat de geneeskundige dienst zijn diensten verleent aan directies om menschen weg te werken. In Juni 1926 bracht de heer de Vos zijn klachten in bij den vorzitter van het Scheids gerecht; met opzet niet bij den wethouder, zeide de heer Wijnkoop, omdat die nu een maal in den directeur het grootste vertrouwen bad, en de zaak natuurlijk niet buiten den directeur om zou onderzoeken, waarmede die dan natuurlijk alles in handen zou krijgen. Trouwens, waar most men dergelijke klach ten anders brengen dan bij den voorzitter van het Scheidsgerecht. Dat hij het niet heeft willen brengen bij den toenmaligen wet houder Wibaut, daarin heeft de geschiedenis hem groot gelijk gegeven. Zelfs als men niet aanneemt dat er pogingen zijn gedaan om het bewijsmateriaal weg te werken, moet men er zich over verbazen, dat de heer Wibaut namens het College de stukken ln handen van den secretaris van den heer Lulofs heeft ge steld, hoewel de heer Wibaut beloofd had cle klachten zelf te onderzoeken. De huis dokter van den heer de Vos, de heer dr. Polak, tevens raadslid, is de bemiddelaar ge weest voor het overgeven van de stukken aan den heer Wibaut. Spr. kan in deze dingen niet anders zien dan een schending van ver trouwen. De zaak waarom het gaat ls thans niet meer wat er met oen ambtenaar de Vos moet gebeuren. Het gaat tahns om de vraag, hoe het eigenlijk met- het bedrijf staat; dat is bet gevolg geweest van spr.'s interpellatie. Er is toen een commissie van onderzoek Ingesteld, de conclusies dezer commissie pas sen volgens spreker echter dikwijls niet op de bijlagen die de feiten behelzen. Vreemde rapporten. Maar het is nog gekker geworden. We hebben daarna gekregen twee schriftelijke rapporten van gedeelten der commissie: één van den voorzitter, één van twee leden. Die rapporten kloppen heelemaal niet op de feiten. Hoe meer men naar de verhalen der commissie ziet, hoe minder men van de con clusies begrijpt De heer Wijnkoop besprak vervolgens uit voerig deze rapporten, waarbij hij o.a. zeide: Wat de heeren Borger en Walch in hun rap port schrijven over de wijze van onderzoek van de commissie, is zeer interessant. Zij verklaren de tegenstrijdige verklaringen van ambtenaren uit de vrees om aan chefs onwel gevallige verklaringen af te leggen en dit is van beteekenis voor de werkwijze in 't bedrijf. De kolentransactie kan de heer Wijn koop niet anders dan een schandaal vinden. De directeur heeft geponeerd dat de verkoop van 12.000 ton kolen door de bedrijfsomstandigheden wenschelijk was; dat de motieven ervoor konden worden vastgesteld; dat de transactie financieel voor- deelig was; en dat er van geheimzinnigheid tegenover de commissarissen van de P. E. G. E. M. geen sprake was. Spreker betoogt ver der, dat deze kolentransactie voor de P. E. G. E. M. in plaats van een voordeel een nadeel is geweest. De heer Wijnkoop concludeerde 'ten slot te: Het zal noodig zijn om diep in te grijpen; dr. Lulofs ise onmogelijk als directeur van het bedrijf te handhaven. Dat hij het bedrijf gemaakt heeft tot wat het is, kan onze oogen niet sluiten voor het feit, dat hij niet meer voor zijn taak berekend is. En B. en W. hebben mede schuld; zij hadden zoo ver invreten van het- kwaad misschien kunnen voorkomen door eerder een onderzoek in te stellen, en dan was dr. Lulofs misschien te handhaven geweest Thans moet hem ontslag worden verleend, al was het alleen om cie ambtenaren van hoog tot laag ervan te doordringen, dat zij ieder voor zich, moeten zorgen voor gezonde toestanden in het be drijf. Spr. diende tenslotte een vorcstel in om B .en W. uit te noodigen dr. Lulofs voor ontslag als directeur van het Electriciteits- bearijf voor te dragen. Antwoord van wethouder Ter Haar. Wethouder Ter Haar beantwoordde de in terpellatie, hij zeide o.a., dat B. en W. cr zich over'verheugen, dat. het onderzoek heeft aangetoond, dat de beschuldigingen, in den loop der tijden tegen het bedrijf ingebracht, niet houdbaar zijn; concrete feiten zijn niet, of spaarzaam aangevoerd. Wethouder Ter Haar zeide voorts, dat, als de algemeene geest bij het bedrijf zoo was als die bij een overheidsbedrijf niet het geval mag zijn, men den directeur in over weging zou moeten geven heen te gaan. Maar B. en W. hebben groote waardeering voor den directeur. Zij hebben opmerkingen maar niet van zoo ernstigen aard, dat die de eenige consequentie zou zijn. Natuurlijk komen bij een groot en gecompliceerd bedrijf moeilijk heden en ongewenschte dingen voor; B. en W. hebben dan ook doen blijken van hun meening, dat veranderingen en correcties moeten plaats hebben. Spreker stelt vast, dat het electriciteits- bedrijf zeer goed gaat, en men mag hopen, dat dit bedrijf spoedig niet meer over de tong zal gaan. Van de beschuldigingen van den heer de Vos is niet veel overgebleven. B. en W. hebben hem critiek op zijn houding niet ge spaard, maar hem toegegeven, dat hij din gen aan het Licht heeft gebracht, die voor B. en W. aanleiding zijn geweest tot het maken van gegronde opmerkingen. In het belang van gezonde ambtelijke verhoudin gen, is de heer de Vos in het electriciteits- bedrijf niet te handhaven; B. en W. zullen trachten hem bij een ander bedrijf overge plaatst te krijgen; anders zal de weg zijn ontslag met toekenning van wachtgeld. Spreker ontraadt den raad aanneming van het voorstel Wijnkoop voorzoover dit betreft ontslag voor den directeur van het electrici- teitsbedrijf- Omtrent de octrooien is bepaald dat deze aan de gemeente komen, die er dan -.belooningen voor zal geven. EEN FILM OVER SNELHEID. Onder regie van Gerard Ruiten wordt een film vervaardigd, waarvoor het manuscript geschreven is door den heer Hans Martin en den regisseur- De film, die getiteld is Stalen Webben, heeft het moderne wereldverkeer als onderwerp. Een gedeelte van de film is reeds opgeno men in de groote Europeesche luchthavens, het gedeelte in Nederland werd gemaakt met medewerking van de K. L. M. INGEZONDEN MEDE DEELINGEN a 60 Cts. per regel. Z1LVER EN ALPACCA PORSELEIN, KRISTAL GR. HOUTSTRAAT 82-84 T P.PI ANGRTTKSTF NIEUWS Onder den titel „Bombardementen uit de lucht niet verboden" kunt u hieronder vin den het verslag van een zeer belangrijk de bat in de „Voorbereidende". Bernstorff stelde voor het, bommenwerpon uit de lucht geheel te verbieden En dit voorstel is met groote meerderheid verworpen. Van hoe weinig nut het Geneef- sche geijver op deze wijze is, blijkt wel uit dc bespottelijke motieven die ge bruikt zijn om Bernstorff's voorstel van de baan te werken. Zoo zei Sokal bijvoorbeeld: het is niet onze taak een bepaalde methode te bestrijden, doch alle methodes! En op grond van deze waarlijk hemeltergende uitspraak, meende Sokal zijn stem niet aan dit voorstel te mo gen geven. Het malle betoog van den Fran- schen gedelegeerde Massigli kur.nen wij gevoegelijk buiten beschouwing laten. Van schijnheiligheid droop de uitspraak van den goeden Amerikaan: Het oogenbük is nog met gekomen om bombardementen uit de lucht af te schaffen, doch later zal dit punt zeker onder de oogen moeten worden ge zien. Maar als nu het oogenbük nog niet geko men is, waarvoor komen de heeren dan in Genève bijeen? Cushendun. de schrandere, merkte laconiek op, dat dit voorstel buiten de bevoegdheid der commissie ging! Hartver heffend was de mededeeling van Politis ook niet bepaald: „De staten die het algemeene oorlogsver bod overtreden zullen nog minder scrupules hebben om een verbod voor het gebruik van een bepaald wapen te negeeren. Hij stelde voor de wenschelljkheid van de afschaffing der militaire luchtvaart bij een latere gele genheid te bespreken. Op grond van deze stelling, geachte heer Politis, is immers alles geoorloofd! 't Is verrassend, deze scherpzinnigheid bij de ontwapenaars. om juist alle motieven, die een weldenkend meusch gebruikt voor een ontwapeningscampagne.-pasklaar te maken voor het rechtvaardigen van een afschuwe lijke bewapening. Litwinow, de veel gewraakte zei t ook dit maal weer openlijk: „als 't Kellogg-pact In derdaad iets beteekent, dan moet men ook het Duitsche voorstel aannemen. De com missie moet geen begraafplaats worden van voorstellen als deze". De commissie is een begraafplaats voor goede denkbeelden! Er is één voordeel: De publieke opinie wordt door dit jammerlijke gedoe wakker geschud. Zullen de diverse parlementen, de ontwapenaars ter verantwoording roe pen? F. A. Bombardementen uit de lucht niet verboden. In de voorbereidende ontwapeningscom missie heeft een debat plaats gehad over het voorstel van graaf Bernstorff. behelzend een totaal verbod van bommenwerpen uit de lucht. De Duitsche gedelegeerde lichtte zij" voorstel toe. Hij noemde het bommenwer pen een aanvalswapen bij uitnemendheid, da-t ontzettende branden kan veroorzaken. Een bombardement van een uur op een groo te stad zou duizenden slachtoffers kunnen maken. Hij gelooft de meening der geheele commissie te vertolken als hij voorstelt het bommenwerpen uit de lucht geheel te ver bieden. Bombardementsvliegtuigen behoe ven dan ook niet langer gehandhaafd te worden, hetgeen'een belangrijke stap is in de richting van ontwapening. Zonder dit verbod zou het werk der commissie onvolle dig zijn. Daarop voerde aldus de Telegraaf de Turksche gedelegeerde, Moenix Bey, het woord. Hij zeide er niet op te staan, dat de Turksche ontwapenings voorstellen in deze richting worden behan- deeld. De eerste spreker over het Duitsche voor stel was Sokal (Polen). Hij erkende de waar de daarvan maar wees er op. dat de taak der commissie niet is een bepaalde oorlogs methode te bestrijden, maar aüe oorlogs methodes. Hij wees op dc waarschuwing van Politis, dat de commissie niet het oorlogs recht moet gaan codificeer en, nadat do oor log zelf buiten de wet gesteld is. Dat zou de publieke opinie terecht onbegrijpelijk en tegenstrijdig vinden. Litwinof steunde het Duitsche voorsteL Om dezelfde redenen, zoo zeide hij, is de Russische delegatie voor afschaffing van aüe legers. Hij verklaarde het te betreuren, dat de commissie nog steeds rekening houdt met de mogelijkheid van oorlog. Massigli (Frankrijk) stelde voor het Duit sche voorstel te verwerpen. Hij bestrijdt, dat het luchtbombardement een bij uitstek blind wapen is en zinspelend op de dikkeBertha's stelde hij de vraag of kanonnen met een schotlengte van 120 K.M. niet evenzeer blind zijn. Hij was het verder niet eens met dc be wering, dat het bommenwerpen uit de lucht in hoofdzaak een aanvalswapen is. Al les hangt van de omstandigheden af, een wapen is wat men er van maakt. Bernstorff verklaarde daarop, dat nie mand meer bewondering heeft voor het Kcl- logg-pact dan hij. Mocht de commissie het voorstel van de hand wijzen, dan zal de Duitsche delegatie er tijdens de conferentie op terugkomen. Aan MassigU antwoordde hij. dat Duitschland zeker ook zal voorstellen andere wapens, zooals vèrdragend geschut, te verbieden. De Spaansche gedelegeerde, Goblan, zeide niet op het Duitsche voorstel te kunnen in gaan. in verband met. de speciale positie van Spanje, die het gebruik van vliegtuigen als defensief middel noodig kan maken. Hier bij sloot zich namens België, Monr.heur aan. De Amerikaansche gedelegeerde, Wilson, achtte het oogenbük niet gekomen om ten aanzien van het Duitsche voorsteL een be slissing te nemen De kwestie van de be scherming der burgerbevolking zal later echter stellig onder de oogen moeten wor den gezien, Litwinof wees er nog eens op. dat als het Kellogg-pact inderdaad Iets beteekent. men dan ook het Duitsche voorstel moet aan nemen. De commissie moet geen begraafplaats wor den van goede voorstellen als deze. Lord Cushendun vond het Duitsche voorstel bulten de bevoegdheid der commissie lig gen. Politis wees er op, dat de staten die het algemeene oorlogsverbod overtreden nog minder scrupules zullen hebben een verbod voor het gebruik van een bepaald wapen te negeeren. HU stelde voor de wenschelljkheid van de afschaffing der militaire luchtvaart bij een latere gelegenheid te bespreken. Prof. Rutgers iNederland) wees er op. dat Nederland zich gebonden acht aan de con ventie van Den Haag van 1907 HU ziet niet Ln waarom hU als gedelegeerde van Neder land tegen het Duitsche voorstel zou stem men. Hij vindt het standpunt van Politis bedenkelijk. De Marlnis sloot zich aan bij Amerika en verklaarde zich op practlsche gronden tegen evenals Riddell (Canada). Jhr. Loudon deed ten slotte een beroep op graaf Bernstorft oir. het voorstel in te trek ken, hetgeen deze zeide onmogelijk te kun nen doen. De Duitsche gedelegeerde zeide met grooten spijt geconstateerd te hebben dat de commissie tegen zijn voorstel is. Hij wees er nog op, dat de miütaire subcommissie in dertijd met algemeene stemmen tot de con clusie kwam, dat het bommenwerpen uit dc lucht, een aanvalswapen bij uitnemendheid is. Hij hoopt het oogenbük te mogen beleven, waarop een voorstel als het zijne wel zal worden aangenomen. De voorzitter vroeg daarop wie voor het Duitsche voorstel stemden; dit bleken Dultsch land. Nederland. Zweden, Gnina en Sovjet - Rusland te zijn. De tegenstanders lieten echter uitdrukkelijk vaststellen, dat zij met hun tegenstemmen niet wilden te kennen geven, dat zij voor 't bombardeeren van bur gerbevolkingen zUil De verkiezingen in Denemarken KOPENHAGEN. 24 April. (V. D.) Ten ge volge van het late eindigen der verkiezin gen voor bet Folketing komen de resultaten hier slechts langzaam binnen. Ten opzichte van de verkiezingen van 1926 is de deelne ming sterk toegenomen. Wat de afzonderlijke partijen betreft, verliezen do conservatieven in bet geheele land. zelfs in hun krachtigste districten vrij veel stemmen. Hunne verlie zen komen de huidige regeerlngspartij ten goede, die ook in de steden een matig toe nemen van stemmenaantal te boeken heeft. Het meest winnen echter de verder naar links staande partijen en vooral de sociaal democraten. Deze hebben bUzoncler belang rijke vorderingen gemaakt terwUl de radi calen deels winnen, deels verliezen, zonder dat. een totaalindruk al kan worden vastge steld. Ook het rechtsche staatsverbond hoeft een kleine toeneming van stemmen gekre gen. Volgens berichten uit Noord-Sleeswijk heb ben de verkiezingen daar een verzwakking van de Sleeswijksche partij gebracht, ver- moedelUk ten gevolge van het overloopen van Duitsche kiezers tot de sociaal-democraten. O, die verzoenendei geest! LONDEN, 24 April 'V. D.) Chamberlain heeft Woensdag in het lagerhuis een ver klaring afgelegd betreffende de vlootkwestie, waarin hij o.m. zeide dat de Britsche regce- rlng volledig de verwachtingen en wenschen der Vereenigde Staten, zooals deze tot uit ing komen in de verklaring van Gibson, dealde. De Britsche regeering was bereid tot iedere vermindering der vlootbewapeningen, hoe drastisch deze ook mochten zUn, mits geen klasse van oorlogsschepen van deze vermin dering zou worden uitgesloten. Eveneens wenschte de Engelsche regeering gelUk de Amerikaansche geen eenvoudige begrenzing doch een vermindering der vlootbewapenin gen, die eveneens betrekking hadden op alle klassen van oorlogsschepen. De Britsche re geering heeft met groote belangstelling ken nis genomen van de nieuwe voorstellen van Gibson evenals van groote elasticiteit dezer voorstellen ten opzichte van vroegere Ame rikaansche plannen. ZU wenscht uiting te geven aan haren warmen bijval bU den harte lijken en verzoenenden geest, die uit de voorstellen van Gibson spreek'. De Engelsche regeering zal in denzelfden geest er met den ernstigsten wensch om tot een overeenkomst te komen dc Amerikaan sche voorstellen onderzoeken. De ontbinding van het parlement. LONDEN. 24 April IV. D Heden heeft pre- mier Baldwin aangekondigd, dat het parle ment 10 Mei a.s. za! worden ontbonden. ter wUl dc verkiezingen zijn vastgesteld op 30 Mei. Max Hölz weer eens de dupe In een communistische vergadering te Karlsruhe waar d.e communist Max Hölz het woord voerde, waren behalve zUn aanhan gers, ook ongeveer honderd nationaal-socla- üsten aanwezig. Nadat de spreker hcrhaal- delUk was geïnterrumpeerd, ontstond een vechtpartij waarbij van tafel- en stoelpco- ten, knuppels en boksbeugels gebruik werd gemaakt. De politie moest de zaal ontrie men. Max Hölz werd ernstig gewond en ?ele andere deelnemers aan de bijeenkomst wer den gekwetst. (N. R. Crt.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13