SPORT EN SPEL SOCIALE MAATREGELEN BIJ GROOT-WERKGEVERS INGEZONDEN SCHEEPVAARTBERICHTEN Schoonmaak HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 25 APRIL 1929 Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek. VOETBAL NED. ELFTALREST VAN NEDERLAND. (5—4). Het Nederlandsch elftal speelde Woensdag avond te Rotterdam een proef wedstrijd tegen de Rest van Nederland; de nationale ploeg won met 54. K. F. C. n—HAARLEM TL Werd Haarlem I Zondag jj. kampioen, Haarlem II zal a.s. Zondag probeeren beslag op de eerste plaats van de reserve tweede klasse A te leggen. Hiervoor is en overwin ning noodzakelijk. Wordt er echter zoo ge speeld als Zondag in Alkmaar, dan is ook dit kampioenschap een feit. Het elftal is geheel ongewijzigd en ver schijnt dus als volgt; Hoeben, Van der Valk, Van Balen Blanken, Torringa, Bulsslnk, Muringer. Borghouts, Kammeijer, Groeneveld, Van Polanen, Onkenhout. Het medespelen van Van Balen Blanken !s nog niet zeker. BILJARTEN. GROENEND AALONS GENOEGEN. Dinsdagavond had de 3de ontmoeting plaats In het café van den heer Van Til aan de tusscben „Groenendaal" en „Ons Genoegen" Leidschevaart. De uitslag was: „Groenendaal": 56, 94, 100, 78 is 328. „Ons Genoegen": 100, 100, 60, 100 is 360. De helft van de wedstrijden is nu gespeeld; .Ons Genoegen" heeft een voorsprong van 19 caramboles. MASSAKAMP D. E. S.—BENOORDEN HET LI. In het lokaal van laatstgenoemde veree niging zijn wederom 10 partijen gespeeld. De ontmoeting Lubbers (D.E.S.)Speyer (Benoorden het IJ» was zeer spannend en mooi. Om beurten hadden de spelers de lei ding. Toen de stand 73 om 78 was in het voordeel van Speyer, maakte Lubbers op de 17de beurt 23, waardoor hij weder voor kwam te staan. Even daarna maakte de Amster dammer 6, 17, 42, 0 en 30, waarmede de 175 caramboles cadre in 23 beurten vol waren, Lubbers noteerde 117. Ook de partij Vlug (DE.S.)Groenemeyer (Benoorden het LJ) was een echte vechtpar tij, waarin de Benoorden het IJ-speler ten slotte de overwinning behaald; 110 om 107. Brauckman (D.E.S.) was tegen Rubens (Benoorden het IJ) voortdurend in de meer derheid. Vooral in het begin liep hij hard weg met 16, 12, 14 en 20 had hij fn 12 beur ten reeds 88 om 35. Even later was de stand reeds 106 om 36 in 14 beurten. De partij was toen feitelijk voor den Haarlemmer gewon nen. Van een inzinking van Brauckman wist de Amsterdammer geen partij te trekken. Toen de Haarlemmer de 175 caramboles cadre bijeen had, stond hij op 130 in 42 beurten. Ln de ontmoeting v. d. Putten (D.E.S.)A. Polak (Benoorden het IJ) domineerde de D. E.S.-man voortdurend. Na 14 beurten stond deze op 96, terwijl zijn partner pas 34 had. Later haalde Polak nog wat op, doch toen v. d. Putten op de 23ste beurt een mooie 24 scoorde was de stand 129 om 73. Op de 28ste beurt kwam het einde: 140 om 83 voor den Haarlemmer. Tuninga (D.E.S.) en v. d. Velde (Benoor den het IJ) streden een vinnige partij. Op het laatst wist de Benoorden het IJ'er voor te komen en te winnen met 100 om 82. De ontmoeting tusschen Kuiper (D.E.S.) en Brunn (Benoorden het IJ) begon voor bei den slecht. Daarna raakte de Amsterdam mer goed op dreef en liet zijn tegenstander ver achter. Toen hij de 100 caramboles bij een had, stond Kuiper pas op 60. TEGEN DE SCHOONHEIDS WEDSTRIJDEN. PROTESTEN VAN 15 VROUWEN- VEREENIGINGEN. De besturen van 15 vrouwenverenigingen te Amsterdam hebben hun oprechte instem ming betuigd met de reeds in de pers ver schenen protesten, tegen te houden schoon heidswedstrijden. Ook aan haar komt het voor, dat niet alleen aan de waardigheid van de vrouwen, die zich aan een keuring onderwerpen maar aan de waardigheid van alle vrouwen door zulk een bedrijf wordt te kort gedaan. Dit protest is onderteekend door de besturen van: Vereeniging Onderlingen Vrouwenbescherming, afdeeling Amsterdam; Amsterdamsche Vereeniging van Werkende Jonge Vrouwen; Nederlandsche Christen- Vrouwenbond afdeeling Amsterdam; Chris ten Jonge Vrouwenbond; Kederl. Vereen, van Huisvrouwen afdeeling Amsterdam; Neder landsche Vereeniging tot bevordering van het Onderwijs in Kinderverzorging en Op voeding, afdeeling Amsterdam; Nederland sche Vereeniging ter behartiging van de be langen van Jonge Meisjes afdeeling Am sterdam; Nederlandsche Vereeniging van Staatsburgeressen, afdeeling Amsterdam; Nederlandsch Meisjesgilde, afdeeling Am sterdam; Nederlandsche Unie voor Vrouwen- belangen, afdeeling Amsterdam; Neder landsche Vrouwenbond tot verhooging van het Zedelijk Bewustzijn, afdeeling Amster dam; R. K. Vrouwenbond, afdeeling Am sterdam; R. K. Intern. Vereeniging ter Be scherming van Meisjes, afdeeling Amster dam; Vereeniging ter Bescherming van Jood sche Meisjes; Vereeniging de Zwaluw nesten. BUURTVERKEER TTJSSCITEN AERDEN- HOUT-nEFM^TF.DF. EN AMSTERDAM EN HAARLEM. Indertijd hebb°n wij gewezen oo de wen- scheüjkheid om buurtverkeerkaarten uit te geven voor het traject Aerdenhout. Heem stede. Amsterdam, omdat men goedkooper kon reizen door een buurtverkeer Haarlem- Amsterdam te nemen en verder per tram te gaan. Thans zullen echter, naar wij vernemen, ingaande op 1 Mei ook buurtverkeerkaarten voor dit traject uitgegeven worden en even eens voor het traject Aerdenhout-Heemste- de-Haarlem. De prijzen kon men ons nog niet mededee- Jen. Leek het er aanvankelijk naar of Ph. Po lak (Benoorden het IJ) tegen Bottelier (D. E.S.) de overwinning zou behalen, de Haar lemmer dacht er anders over en wist met goed spel zijn aanvankelijken achterstand niet alleen fn te halen, maar ten slotte te winnen met tamelijken voorsprong. De stand was 80 om 60. Van Terwisga (D.E.S.) bood tegen Bekke ring (Benoorden het IJ) taaien tegenstand. Toen de stand 71 om 90 was voor den Am sterdammer, maakte hij met een fraaie 21 den stand gelijk. In de volgende beurt scoorde de Amsterdammer evenwel een serie van 23. waardoor het pleit vrijwel beslist was. Toch wist de D.E.S.-man het nog tot 115 om 125 te brengen en leed zoodoende een eervolle nederlaag. In het begin leek het er naar of Van Weer denburg (Benoorden het IJ) revanche zou nemen tegen Steegstra (D.E.S.) van zijn ne derlaag in Haarlem. Hij begon goed; op de 12de beurt was de stand reeds 27 om 61 in zijn voordeel. Daarna kwam de D.E.S.-speler onweerstaanbaar opzetten, maakte o.a. 11, 10, 10, 10 en 21. Hierdoor nam hij de leiding over, om die niet meer af te staan en ten slotte te winnen met 130 om 110. A. Polak (Benoorden het IJ) lukte het be ter om zijn nederlaag in Haarlem te wreken tegen Veraart. Toch was het verschil niet groot: 140 om 123 in 43 beurten. De eindstand van den avond was: D.E.S. 1129, Benoorden het IJ 1133 caramboles. De algemeene stand na 40 partijen luidt: D. E. S. 4699 en Benoorden het IJ 4843. Ver schil 144 punten. POSTDUIVEN. DE REISDUIF TE HAARLEM Uitslag der onderlinge wedvlucht van Schiedam. Afstand 54 KM. Los 10.23 uur. Eerstgetoonde 11.28.29 uur; laatste prijs winnende duif 11.38.14 uur. J. Boogaard en A. van Lit le 2e 9e 17e 19e en 20e prijs; P. Kroon 3e 4e 5e 6e 12e en 16e prijs; P. Copini 7e 10e 13e prijs; A. Vergers 8e 14e 15e prijs; J. T. Scherf 11e prijs; A, B. v. Straaten 18e prijs. In concours waren 100 duiven. DAMMEN. HULDIGING KAMPIOEN VAN HAARLEM. Maandagavond 29 April zal ïn de „Koren beurs" te Haarlem de huldiging plaats vin den van den nieuwen Haarlemschen. kam pioen J. B. Sluiter Jr. Tevens zullen dien avond de in den kam pioenswedstrijd behaalde prijzen worden uit gereikt. Ter gelegenheid hiervan zal door den kampioen een simultaanséance gegeven wor den, waaraan alle Haarlemsche damspelers krnnen deelnemen. De aanvang der séance ls bepaald op 8 uur KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Dinsdagavond werden de wedstrijden om het 2de klasse kampioenschap van Haarlem en omstreken voortgezet. De uitslagen luiden: G, A. Ottolini Jr. wïnt van F. W. de Pater. W. J. Bosman wint van P. Mollema. H. van Lunenburg Jr. wint van W. J. Bosman. KAMPIOENSCHAP HAARLEM NED. R.K. DAMBOND. Hieronder volgt de stand na de 2de ronde van bovengenoemden wedstrijd. Spelers: gesp. gew. rem. verl. pt. 1. B. H. Stevens 2 2 0 0 4 2. D. Rump 2 2 0 0 4 3. G. Rump 2 0 2 0 2 4. P. H. Meure 1 0 1 0 1 5 P. Mul 2 0 1 1 1 6. C. Castelaars 1 0 0 1 0 7. C. Warmerdam 2 0 0 2 0 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. VOGELBESCHERMING. (Een beroep op ouders en opvoeders.) Rooskleurig is de toestand onzer vogelbe volking niet integendeel! De strenge winter heeft vele soorten belangrijk in aantal doen afnemen; het gure voorjaar heeft den broedtijd verschoven en verschillende soor ten, welke anders twee legsels in één sei zoen uitbroeden, zullen zich nu waarschijn lijk tot één enkel broedsel moeten beper ken. Aan den eenen kant derhalve een abnormaal groote sterfte, aan de andere zij de een kleinere aanwinst dan gewoonlijk. Zoo ooit, dan moet thans alles in het werk worden gesteld, om den vogels een rustigen broedtijd te verzekeren. Immers, wij kunnen onze vogels niet missen, omdat zij het even wicht in de natuur helpen bevorderen: zij zijn de schepselen, die insecten- en slakken- schade voorkomen en bestrijden. Dikwijls wordt beweerd, dat een strenge winter een flinke opruiming houdt onder insecten, maar de ondervinding leert wel anders; deze die ren, volwassen of als larf, doorstaan de he vigste koude en bij het invallen van den dooi zetten zij hun oude levenswijze voort, alsof er niets gebeurd ware. Van den komenden broedtijd hangt het af, of de vogels zich weer van hun taak zullen kunnen kwijten. De natuur zal trachten de geleden verliezen te herstellen, doch de mensch maakt dat al te dikwijls onmogelijk. Vooral de jeugd maakt zich nog schuldig aan vogelvernietiging in den broedtijd door het uithalen van vogelnesten en door het wegnemen van jongen. Er zijn gelukkig over al teekenen, die op verandering ten goede wijzen, maar zeer veel valt er toch nog te verbeteren. Overal moet de Nederlandsche Jeugd van vogelverdelging afgehouden, voor vogelbescherming gewonnen worden. Dat kan alleen, indien niet alleen op de scholen, doch ook in het gezin gewezen wordt op de beteekenis onzer vogels, op het nut hunner bescherming. Houdt onze jongens voor oogen, telkens weer, dat het uithalen van vogeleieren en van jonge vogels laf is. een daad, de Ne derlandsche jeugd onwaardig. Als het on doordachte verstoren van nest,en kan worden tegengegaan, zijn wij reeds veel ge vorderd, want wreed, willens en wetens, is onze jeugd gelukkig zelden, Leert den Jongens genieten van de na tuur, van het lenteleven; prent hun daarbij eerbied in voor het leven. Zij zullen ons later dankbaar zijn voor onze raadgevingen; zij zullen spoedig begrijpen, dat een bewoond vogelnest veel meer genot verschaft dan uit gehaalde eieren. Wij moeten er op wijzen, dat de omgeving van een nest niet vertrapt mag worden, dat jonge vogels nooit in handen moeten worden genomen, doch dat, vooral in den broedtijd, de grootst mogelijke voorzichtig heid moet worden betracht. Onze vogelbevolking zal op den duur weer toenemen, tenzij de mensch dat onmogelijk maakt. Moge de geheele Nederlandsche volk zich tegen vogelverdelging kanten en inzien, dat ..vogelsbescherming" beteekent: „oogst beveiligen, schoonheid behouden". Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels: Dr. E. A. H. SWAEN, voorzitter. J. DRIJVER, secretaris, Amsterdam, April 1929. Heerengracht 540. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. FOTOGRAFISCH ATELIER „R I C H E" Gr. Houtstr. 169 Moderne DAMES- en Tel. 13472 - Haerler» HEERENPORTRETTEN Alderamin p. 23 Perim, Japan n. Rotter dam. Abbekerk 24 te Huil v. Rotterdam. Amstelkerk 24 te Hamburg v. Amsterdam. Alkaid 22 v. Freetown n. Havre, W.-Afrika naar Amsterdam. Aagtekerk 24 te Melbourne van Rotter dam. Bengkalis 17 24 uur te Honkong, Los Ange les naar Batavia. Burgerdijk 23 te Philadelphia van Rotter dam. Bennekom 24 te Hamburg van Rotterdam. Chr. Huygens 23 te Belawan-Deli, Amster dam naar Batavia. Cottica 23 te New York v. West Indië. Delfland p. 24 Vlissingen, Amsterdam 1. v. Antwerpen n. Buenos Aires. Dinteldijk 22 18 u. 9 m. 350 mijl West van Land's End, Paclfickust n. Liverpool en Rot terdam. Flandria 23 v. Santos, Amsterdam naar B. Aires. Gelria 24 v. Pernambuco, Amsterdam naar B.-Aires. Giekerk 23 te East Londen v. Amsterdam. Grotius 23 v. Belawan-Deli, Amsterdam n- Batavia. Hoogkerk 24 v. Port Said, Bombay naar Rotterdam. Kambangan 22 te Penan v. Amsterdam. Kilstroom 23 v. Dakar n. Havre, W.-Afrika naar Amsterdam. Klipfontein 23 te Las Palmas van Rot terdam vertrok n. Port NataL Kota Radja 24 10 uur te Sabang, Rotter dam naar Batavia. Kennemerland 24 v. Cuxhaven naar Am sterdam. Laertes 23 te Londen ultgekl. naar Am sterdam. Lochmonar v. Pacifickust 20 v. Los Ange les. Minerva 25 te Havre verw., Trinidad naar Amsterdam. Mars 23 van Lagos naar Freetown, W. Afrika naar Amsterdam. Montferland 23 te Buenos Aires v. Amster dam. Moerdijk 22 v. Cristobal, Rotterdam n. Pa cifickust. Mapia 24 te Amsterdam van Batavia. Nieuwkerk p. 22 Perim, Beira naar Rotter dam. Oberon 22 v. Freetown, W.-Afrika naar Amsterdam. Orania 23 v. Southampton, 24 17 uur te IJmuiden verwacht, Buenos Aires naar Am sterdam. Oranje Nassau 23 v. Madeira, Paramaribo naar Amsterdam. Oldekerk 22 v. Hong Kong, Japan naar Rotterdam. Poelau Laut 24 te Londen, Batavia naar Amsterdam. Phrontis p. 24 Gibraltar Batavia naar Am sterdam. Sembilan p. 23 Perim, New York naar Java. Sumatra 23 v. Mozambique naar Dar-es- Salaam. Samarinda 22 te Singapore, Batavia naar New York. Spaarndam 24 te Antwerpen, Rotterdam n. New Orleans. Sibajak 24 v. Batavia naar Rotterdam Tjibodos 22 te Manila. Tjikarang 22 te Hong Kong v. Sjanghai. Vlieland 24 6 uur te Marseille, Batavia n. Rotterdam. Vulcanis 23 v. Kotonou n. Takoradi. Vondel 23 v. Port Harcourt n. Calabar, Am sterdam naar W.-Afrika. IJstroom 23 te Amsterdam van Antwerpen. Bengkalis 24 April te Hongkong, Pacific kust n. Java. Crijnssen 24 April van Havree, W.-Indië n. Amsterdam. Giekerk 24 April van East London n. Port Natal. Koudekerk 24 April te Rotterdam van Antwerpen. Krakatau 24 April van Amsterdam naar New-York. Kota Gede p. 24 April 15 u. Gibraltar, Ba tavia il Rotterdam. Laertes 25 April v. Batavia te Amsterdam verwacht. Minerva 25 April .v W.Indië te Amsterdam verwacht. Orania, 24 April te Amsterdam v. Buenos Ayres. Poelau Laut, 24 April te Londen, Batavia n. Amsterdam. Prinsese Juliana 24 April te Southampton, Amsterdam n. Batavia. Radja, 24 April v. Padang, Batavia n. Am sterdam. Rokan 24 April van Aden, Rotterdam n. Batavia. Randfontein 26 April van Hamburg te Amsterdam verwacht. Schiekerk 24 April van Rotterdam naar Calcutta. Salland 23 April 20 u. te Montevideo. Bue nos Ayres n. Amsterdam. Streefkerk p. 24 April 18 u. 40 m. Dun- geness, Calcutta n. Rotterdam. IJsselkerk 23 April te Colombo, Rotterdam r. Calcutta. De N. Vennootschap Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek te Delft heeft voor de le den van het vaste personeel tal van maatre gelen getroffen, die van groot belang zijn. Zij zijn van een dergélijke uitgebreidheid, dat bij de aanstelling van leden van het vast personeel een lederen taschje wordt uitge reikt, waarin de boekjes bewaard moeten worden, welke op de verschillende fondsen betrekking hebben. De getroffen maatregelen kunnen in ver schillende groepen verdeeld worden: 1. de wijze van loonbetaling en de gelegenheid tot sparen, welke daarmede in verband staat. 2. winstdeeling. 3. deelneming in het kapi taal. 4. het werk der vereeniging tot behar- tigng van de belangen van het personeel in vasten dienst der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, bedrijf te Delft. 5. ziekengeld en ongevallenuitkeering. 6. de kern. Loonbetaling en sparen van loon. Het loon, hetwelk uitbetaald wordt is een z.g. „gemiddeld" weekloon. Van dit loon wordt de contributie afgehouden, welke be taald moet v/orden aan 't Weduwenfonds en het Ziekenfonds en eventueel de extra bij storting aan de Pensioenspaarkas en het Weduwenfonds. Behalve deze kortingen wordt per week nog één gulden ingehouden voor het z.g. verplichte belastingsparen. (Men lette op de verplichting!) Na aftrek van deze be dragen wordt het gemiddeld verdiend loon, afgerond in guldens in 't loonzakje gedaan. Het restant wordt iedere drie maanden afge rekend terwijl de mogelijkheid bestaat z.g. „op de drie maanden te sparen", waarvoor men met de Loonafdeeling afspreekt, hoeveel men van zijn gemiddeld loon wenscht af te zonderen. Als rente wordt 2 pet. van het be- dx-ag, aan het einde van de drie maanden aanwezig, daarbij gevoegd, welke 2 pet. be schouwd kan worden als een premie om het sparen aan te moedigen. De populariteit dezer regeling wordt wel bewezen door het feit dat de meeste leden van het personeel die weekloon ontvangen, hiervan gebruik maken. Ten einde het profijt van het sparen op deze wijze zoo groot mogelijk te doen zijn is bepaald, dat het „overleggen" langer dan voor 3 maanden voortgezet kan wor den, waarvoor het bedrag der driemaande- lijksche afrekening, vermeerderd met de rente, overgeschreven kan worden naar de spaarkas van de „Vereeniging", welke 5 pet. rente per jaar vergoedt. Deze spaarkas, al gemeen bekend als „Vrijwillige Spaarkas" is een onderdeel der „Vereeniging tot beharti ging van de belangen van het personeel enz." Teneinde loonbeslag, in verband met ach terstallige belastingschuld te voorkomen zij, die het op loonbeslag laten aankomen worden ontslagen wordt per week boven genoemde 1 van het gemiddeld wekelijksch loon ingehouden. Bij de op deze wijze ver kregen 52, voegt de vennootschap f 1.50 als rente. Het bedrag van 53.50, in de eer ste plaats bestemd voor de Rijksinkomsten- belasting, wordt door de Loonafdeeling af gedragen aan den ontvanger der belastin gen. Winstdeeling, Indien de aandeelhouders 5 pet. rente over hunne deelneming in het kapitaal hebben ontvangen en zoolang de statutaire reserve der vennootschap het in de statuten bepaalde bedrag nog niet bereikt heeft, geven de sta tuten de mogelijkheid aan het personeel 15 pet. der overwinst uit te keeren, als aandeel in de winst. Dit winstaandeel wordt gewoon lijk geheel in contanten uitgekeerd naar evenredigheid van het in het afgeloopen jaar genoten loon. Daarnaast bestaat de mogelijkheid aan de leden van het personeel aandeel te geven in het kapitaal der vennootschap. Directie en Commissarissen besluiten welke leden van het personeel daarvoor in aanmerking ko- HET „CENTRAAL GENOOTSCHAP" IN 1928. In het Jaarverslag over 1928 van de af deeling Haarlem en Omstreken van het Centraal Genootschap van kinderherstel- lings- en vacantiekolonies lezen wij: Het aantal leden- bedraagt 705 tegen 440 In 1927 en 330 in 1926. De toeneming vindt haar oox-zaak in de toetreding der afdeeling Schoten en de door enkele leden gevoerde propaganda. Het aantal uitgezonden kinde ren bedraagt 194 tegen 156 in 1927 en 166 in 1926. Voor 20 kinderen betaalden de ouders de geheele som, voor enkele kinde ren betaalden de ouders wat bij en dit deden ook aanverwante vereenigingen zooals die tot bestrijding der tuberculose (3 kinderen) en het Onderling Ondersteuningsfonds van het tramwegpersoneel (3 kinderen). Opgericht werd de afdeeling „Zieken zorg". Op kosten van de stichting „Bio- vacantieoord" werden 5 kinderen uitgezon den naar Kerdijk. De collecte bracht 1389.— op. De gemeen tesubsidie bleef 1333,34. Van den Armen raad ontving de vereeniging 64.—. Aan giften ontving de vereeniging 43.— n.l. van een begrafenisbos en van de Vereeniging voor Huisvrouwen. De opbrengst van zilver papier was 12.van een collecte op twee bijzondere scholen 55.van de uitvoerin gen Goeting en Steenman 410 en 452.—. Van enkele ouderavonden werd 30ont vangen, van de afdeeling Schoten het saldo bij de fusie 74.—. De afdeeling doet een beroep op de huls vrouwen, die met den schoonmaak kleeren wegdoen, met wat er nog over is na den strengen winter kunnen zij de vereeniging zeer helpen. De vereeniging ..Brokkenhuis" wordt dank gebracht voor haar hulp. Nog steeds werd door de ouders niet vol doende de hoofdzaak ingezien om naar ver mogen bij te dragen in de onkosten der uit zending hunner kinderen. Wanneer ieder naar vermogen bijdraagt kan de vereeniging weer enkele kinderen meer uitzenden. De vereeniging doet zulk uitstekend werk, dat iedereen er voor voelen moet. Het ver slag sluit met den wensch, dat men dat eens late blijken door lid te worden. De minimum-contributie bedraagt slechts 0.50. In de Maandagavond gehouden ledenver gadering werden de aftredende bestuurs leden de dames Ferf en Melchior en de heer N. J. Hoeflake herkozen. I. men. De ten behoeve van het personeel uit gegeven aandeelen geven recht op hetzelfde dividend als door de gewone aandeelhouders wordt ontvangen. Als houder van een z.g. „certificaatboekje" is men mededeelnemer (copartner) in het bedrijf. Het „certificaat- dividend", hetwelk voor het eerst wordt uit gekeerd, nadat men een jaar lang een certi ficaatboekje heeft gehad, wordt ieder jaar in Mei in geld betaald, wanneer tenminste de vennootschap dividend uitkeert. Het vaste personeel is lid van de „Vereeni ging tot Behartiging van de Belangen van het Personeel in Vasten dienst der Neder landsche Gist- en Spiritusfabriek, Bedrijf in Delft", een eigen rechtspersoon, welke ge- splitstl is in verschillende afdeelingen. De afdeeling „Pensioenen" geeft z.g. pen sioenboekjes uit, waarin ieder jaar een be drag wordt ingeschreven, overeenkomende met het door de vennootschap vastgesteld percentage van ieders loon, welk bedrag verminderd wordt met hetgeen door de ven nootschap voor verplichte pensioenverzeke ring (rentezegels) moet worden betaald. De bedoeling dezer regeling is een bedrag te sparen, waarvan vanaf het 60ste jaar een week- of maandpiemie kan worden betaald. Naast de afdeeling Pensioenen staat o.m. de afdeeling: „Weduwenfonds". Aan dit fonds moeten de mannelijke leden van het vaste personeel contributie betalen, welke een zeker percentage van het loon bedraagt en welke contributie wordt betaald over een loonbedrag van ten hoogste f 3500. Over het loon boven f 3500 wordt geen contributie betaald, maar wordt daarover ook geen uit- keering gegeven. Ook de vennootschap geeft ieder jaar aan het fonds een bijdrage. De uitkeering geschiedt aan weduwen van hen die deelnemer aan het fonds zijn geweest en is afhankelijk van de inkomsten van het fonds, van het aantal kinderen beneden 16 jaar ten laste van de weduwe en van het gemiddelde van het loon van den overleden echtgenoot over de laatste drie jaren. Behalve deze fondsen bestaat een „Zieken fonds", hetwelk gratis genees-, heel- en tandheelkundige behandeling verstrekt aan hen die aan het fonds contribueeren. Dit fonds bedruipt zich uit de ontvangen con tributies; de vennootschap bekostigt de ad ministratiekosten van het fonds. Voor de leden van het vaste personeel is deelneming verplicht, voor zoover deze minder dan een bepaald loon verdienen en binnen een zekere rayon woonachtig zijn. De „Vrijwillige Spaar kas" is toegankelijk voor ieder lid van het vaste personeel. De rentevergoeding der in- leggelden bedraagt 2 cent voor iedere f 10 welke een halve maand in de Spaarkas was ingelegd. Over de geplaatste bedragen heeft de inlegger volkomen vrije beschikking. Teneinde de personeelbelangen zooveel mo gelijk recht te doen wedervaren is een „Kern" ingesteld, zijnde de vertegenwoordiging van het personeel te Delft, welke uit eigen be weging of op verzoek aan de Directie voor lichting geeft over de belangen van de leden van het personeel, verband houdende met den dienst bij de vennootschap of welke te beslissen heeft in zaken, welke door de Directie aan de Kern worden overgelaten. Deze Kern wordt gekozen door de leden van het pei'soneel, welke aan de voorwaarden van diensttijd en leeftijd in het Kernregle- ment bepaald, voldoen en bestaat uit vijf Kamers, welke in het algemeen afzonderlijk vergaderen en afzonderlijk met de Directie in verbinding staan. Somtijds komt een Al gemeene Kernvergadering bijeen, bijv. dan wanneer de Directie mededeeling doet aan. de Kern hoe groot het winstaandeel zal zijn. Naast een ziekengeld en ongevallenuit keering bestaat voorts een Fonds voor In- validiteits- en Ouderdomspensioenen, kort weg de Stichting genoemd en wordt iedere week, gratis de Fabrieksbode uitgegeven, bestemd voor hen die bij de vennootschap in dienst zijn. j MOLLERU3. r INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol HEEMSTEDE GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen trj: G. Heijmans, Lin- schotenstraat 72, Haarlem, een portemon- naie met inhoud. Bennekom, Lanckhorst- laan 10, een kinderportemonnaie met inhoud. Wagemans, Lindenlaan 5, een speelpop. A de Jong, Burgwal 83, Haarlem, een pakje met band en een lap stof. Eonkenburg, Glipper- weg 7, een rijwielbelastingmerk. Wilmot, Bos boom Toussaintstraat 17, een tennisbal. J. Lenderink, Schouwbroekerstraat 5, een rij wielbelastingmerk. IJMUIDEN. ZESTIG JAAR BIJ EEN FAMILIE EEN ZELDZAAM JUBILé. De heer H. van Kaam, thans incasseerder bij de ijsfabriek voor de Vischhandelvereenl- ging, directeur de heer L. Allard, hoopt 15 Mei den dag te herdenken, vaarop hij vóór 60 aar in dienst trad bij de familie Allard. Op 5 Mei 1869 kwam hij jp 9-jarigen leeftijd als tuinjongen bij den vader van den heer L. Allard in Noord-Brabant, waar zijn vader eveneens werkzaam was. Na diens dood bleef hij bij de weduwe werkzaam. In 1895 ves tigde de heer van Kaam zich te Haarlem, om daar in dienst te treden van de Bierbrou werij „t Spaarne", waarvan de heer L. Al lard inmiddels directeur was geworden. Het spreekt haast vanzelf, dat toen de heer Al lard in 1912 benoemd werd tot directeur van de LJsfabriek v. d. Vischhandelvereeniging, de heer van Kaam zijn patroon naar IJmui den volgde, waar thans eveneens drie zoons van hem werkzaam zijn. In Augustus van het vorig jaar werd de heer van Kaam begiftigd met de bronzen eere-medaille van de Oranje-Nassau-ordc.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14