HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 25 APRIL 1929 VERGADERING VAN DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. De overladen agenda. Geen administrateur maar een „Directeur van het Armwezen". Niet onder de bevelen van B. en W. Aangenomen voorstel verbetc. ringen Gemeentelijk Concertgebouw. Zitting met gesloten deuren. Waarvoor? Interpellatie over verzorging van kinderen in Haarlem's Kinder Tehuis. Verschillende leden verklaren dat het personeel de taak met liefde en toewijding doet. - Verzoek hou. èen buitengewone Raadszitting. Vele agendapunten aangehouden. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn: Een verzoekschrift van F. J. Wiessing om eervol ontslag als-onderwijzer aan school no. S3 met ingang van 18 Juni 1929. een brief van J. R-oza, waarin hij bedankt als lid van de Commissie van plaatselijk toe zicht op het lager onderwijs. een verzoekschrift van de afdeeling Haar lem van de Vereeniging „Volksonderwijs" om stichting eener openbare school voor voor bereidend onderwijs In het Kleverparkkwar- tier. eén verzoekschrift van dezelfde om Bur gemeester en Wethouders uit te noodigen een onderzoek te doen instellen naar de v/enschelijkheid en mogelijkheid eener reor ganisatie van het aanvullend onderwijs, een schrijven van de afdeeling Haarlem der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, waarin wordt medegedeeld dat 26 leden der vereeniging adhaesie betuigen met het door cleze afdeeling gedaan verzoek om maatre gelen te treffen ter oplossing van de moei lijkheden, <welke zijn ontstaan door het op heffen van de Ceintuurbaan. Gesteld wordt in handen van Burgemees ter en Wethouders om prae-advies: een verzoekschrift van het Kerkbestuur der B.K. Parochie van den H. Joannes den Dooper om beschikbaarstelling van gelden voor de stichting eener school voor gewoon lager onderwijs op een terrein aan de Zo re ervaart. In verband met de noodzakelijkheid om de positie van het Hoofd van den Incasso-, stortings- en ophaaldienst formeel te rege len, wordt besloten J. H. Borger, bij raads- besluit van 18 October 1916, no. 27, benoemd tot boekhouder van het gemeente-electrici- teitsbedrijf, eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Juli 1927, datum waarop be langhebbende is opgetreden als Hoofd van genoemden dienst. De volgende agendapunten worden z.h.s. aangenomen: PUNT 5. Voorstel van B. en W. tot terugneming uit het gemeentelijk grondbedrijf van het terrein waarop de 2e H. B. S. aan het Santpoorter- plein is gebouwd. PUNT 6. Voorstel van B- en W. tot intrekking van het raadsbesluit tot onttrekking aan den onenbaren dienst van een gedeelte van de Nauwe- en van de Wijde Appelaarsteeg. PUNT 16. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het uitbreidingsplan der gronden gelegen ten noorden van de Jan Gijzenvaart, ten zuiden van. de Maasstraat en ten westen van den Rijksstraatweg. I PUNT 17. Voorstel van B. en W. tot het geven van namen aan verschillende straten geprojec teerd op het terrein tusschen den Rijksstraat weg en den Spaarndamscheweg. PUNT 2S. Voorstel van B. en W. om ter beschikking van hen te stellen een bedrag van 400 voor de bijdrage aan schoolbesturen of vereeni- gingen in andere gemeenten, bedoeld in art. 7, 2e lid der „Verordening Buitengewoon La ger Onderwijs Noord Holland". Wijziging Reglement Burgerlijk Armbestuur. FUNT TL Voortzetting der behandeling van het voor stel van B. en W. tot wijziging van het Re glement van het Burgerlijk Armbestuur. Er heeft plaats een herstemming over het amendement van den heer Joosten om te lezen in stede yan Directeur „Administra teur". Het amendement wordt met 2116 stem men verworpen. Bij art. VII verdedigt de heer Joosten teen amendement om te laten vervallen de zinsnede ,H. en W. zullen een der ambtena ren kunnen belasten met de functie van boekhouder-kassier". Naar aanleiding daarvan doet de Voor zitter opmerken, dat wegens den omvang dien de administratie bij het armbestuur ging aannemen, een boekhouder-kassier niet kan worden gemist. Het amendement wordt met 28—9 stem men verworpen. Bij de behandeling van de Instructie voor den Directeur van het Armwezen deelt de Voorzitter mede dat B. en W. voorstel len aan art. 2 een nieuw lid toe te voegen, inhoudende dat de Directeur „zich gedraagt naar de aanwijzingen hem door het Burger lijk Armbestuur gegeven". In de le alinea, staat dat de Directeur- -staat ..onder de bsvelen van S- en W.". De heer Reinalda is van maening, dat door de wijziging die B. en W. nu aanbren gen voor den Directeur een onmogelijke toe stand ontstaat. De ör-vat.eur wordt nu gelijk san een korporaal onder den dienst. Hij dient zich nu naar twee heeren te gedragen. Nadat de heer Joosten een redactie wijziging aan de hand heeft gedaan, die zoo ais de voorzitter zegt, B. en W. gaarne overnemen, doet de heer B ij v o e t op merken dat het voor den directeur moeilijk is uit. te maken wiens bevelen hij moet vol gen, bii een conflict tusschen bevelen van B. en W. en die van het B. A. De heer Slingenberg betoogt dat, indien de directeur niet staat onder de be velen van B. en W„ de positie van den Raad tegenover 't Armbestuur niet wordt ver sterkt. Spr., die niet voor een autonomie van het armbestuur is. wenscht dat met na druk te verklaren. Ds heer Wolzak oordeelt, dat 't B. A. autonoom is en dat B. en W. met bun ge wijzigd voorstel een tweeslachtige houding aannemen. Hot Is gewenschfcer dat de raad aanneemt 't. amendement van den heer Keerwoif, dan de wijziging die B. en W. nu voorstelden. De heer Reinalda zet uiteen, dat er geen sprake van is, volgens de wet,, dat 't Burgerlijk Armbestuur een autonoom lichaam is. Bij een conflict tusschen de be velen van B. en W. en die van het B. A- dient de ambtenaar zich te gedragen naar de be velen van B. en W. en dat op dezen grond, dat het Burgerlijk Armbestuur onder toe zicht van B. en W. staat. Met'de laatste redeneering is de heer Slingenberg het niet eens. Indien er is een conflict tusschen de bevelen van B. en W. en van het Armbestuur en er komt niet een overeenstemming, dan dient de raad te beslissen. Het amendement van den heer Keerwoif en mej. Van Vliet op art. 2 luidende om te laten vervallen de eerste alinea van het ar tikel „Hij staat onder de bevelen van B. en W en gesft uitvoering aan de hem door of namens dat college gegeven opdrachten" wordt met 2513 stemmen aangenomen. Een amendement der heeren Wolzak en Keesen om in art. 3 te lezen dat het perso neel van het Burgerlijk Armbestuur staat onder „het toezicht" van den Directeur, in stede van zooals B. en W. hadden voorge steld is aan den Directeur „onderschikt" wordt aangenomen met- 20 tegen 18 stemmen. Eveneens wordt aangenomen een amende ment van deze heeren om in art. 4 te lezen de „onder het toezicht" van den Directeur staande ambtenaren. Ln de verdere discussie dient de heer Joosten een voorstel in om de functie van den Directeur van het Armwezen te sala- rieeren met 40005000. De Voorzitter kan zich daarmede niet vereenigen. Spr. doet opmerken, dat deze Directeur is gelijk te stellen met den Direc teur van den dienst der werkloosheidsbestrij ding die valt onder de salarisschaal van 4000—6000. Het amendement van den heer Joosten wordt met 2116 stemmen verworpen. Het geheele voorstel van B. en W. wordt met 2810 stemmen aangenomen. Tegen stemden de leden Joosten, Stam, Peper, Groenendaal, Gerritsz, Roodenburg, Slingenberg, Loosjes, Reinalda en Meyers. PUNT 20. Voorstel van B. en W. tot verwerping van het door J. van Roon ingestelde beroep te gen het besluit van B. en W. tot weigering van de vergunniDg tot het maken van een uitbouw achter het perceel aan de Generaal Cronjéstraat no. 45. De heer Gerritsz deelt mede dat de heer Roos met een beperkten doorgang te vreden is. Daar is geen bezwaar tegen. Laat de raad dan dit voorst-el van B. en W. aanne men. Dan kan de heer Roos later een aan vraag van beperkten omvang indienen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Verbetering Gemeente lijk Concertgebouw. PUNT 26. Voorstel van B. en W. om te hunner be schikking te stellen een bedrag van 113.600 voor het doen aanbrengen va.n verbeteringen in het gemeentelijk concertgebouw en hen te machtigen de verbouwingswerken onders hands aan te besteden. De heer Van Kessel informeert- of de Bachvereeniging in de kosten van de verbou wing bijdraagt-. Indien die vereeniging dat niet doet, dan heeft spr. ernstig bezwaar te gen de voordracht. De heer Peper zal niet tegen de voor dracht stemmen maar meent de opmerking te moeten maken dat B. en W. tegenover de leden van de Bachvereeniging wel wat erg tegemoetkomend zijn. Spr. kan niet voelen voor een onderhandsche aanbesteding. Waar om niet deze verbouwing in eigen beheer gaan uitvoeren? De heer Groenendaal is geneigd al leen te stemmen voor 't eerste gedeelte van het voorstel van B. en W. (vernieuwing der kapconstructie)Daarnaast zou men dan aan B. en W. kunnen verzoeken uit te zien naar een betere plaats voor een Gemeentelijk Concertgebouw dan de Lange Begijnestraat. De heer Keesen informeert of het in de bedoeling ligt ook de prijzen van het verhuren der zalen te gaan verhoogen. De heer Reinalda meent dat aanne ming van het geheele voorstel van B. en W. wenschelljk is. Verder doet spr. opmerken, dat óók noodig zou zijn een verandering in het contract voor de exploitatie van het gebouw. De heer Gerritsz verdedigt de voor dacht spr. doet opmerken dat de aan te brengen verbeteringen aan alie bezoekers van concerten te geven in het concertgebouw tem goede komen, zuilen. Behalve met de Bachvereeniging is ook met anderen over leg gepleegd. De vraag naar een geheel nieuw gebouw hebben B. en W. ook overwogen. Daarmede gaat echt-er een aanzienlijk be drag gepaard en een algemeen e drang naar een ander gebouw kwam niet- tot uiting. In aanmerking nemende de jaarlijks noodlge aflossing en rente is op de exploi tatie van het Concertgebouw ieder Jaar nog een vrij aanzienlijk tekort. Het. is daarom gewenscht te maken dat de exploitatie van het gebouw meer gaat opleveren. Echter kunnen de prijzen voor bet huren der zalen niet te hoog gemaakt worden. De noodige voorzichtigheid dient daarbij te worden betracht. Aan een uitvoering van dit werk door de gemeente is bezwaar verbonden. Bo vendien thans is Openbare Werken met werk overladen. De Voorzitter zegt, dat er geen be zwaar is tegen aanneming van het eerste gedeelte van het voorstel; het verleenen van een credïet van 43.000 voor vernieuwing der bestaande kapconstructie enz. Spr. zal laten stemmen over het geheele voorstel. Mocht dat worden verworpen, dan is als aan genomen te beschouwen het eerste gedeelte van het voorsteL Het, sehoele voorstel van B. en W. komt. in stemming. Het wordt aangenomen met 31 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de leden Loerakker, Joosten. Wolff, Groenendaal, - Klein, van Kessel en Visser. Ritting met gesloten deuren. PUNT 33. Vergadering met gesloten deuren. Te tien minuten over zessen wordt de openbare zitting heropend. Aan de orde komt een interpellatie van den heer Oversteeg en. die eenlge vragen gedaan had terzake van *t Haarlem's Kinderhuis. De heer Oversteegen merkt op, dat volgens hem geen der feiten door hem ge noemd ontkend zijn ln de aan den Raad overgelegde rapporten. Spr. stelt de vraag of de straffen die in het. Kinderhuis opgelegd worden opvoedkundig zijn. Een 13-jarig knaapje, deelt spr. mede, dat. geld uit een mantelzak had genomen, een feit, dat spr. niet zal goedkeuren, is de straf opgelegd dat, bij zes dagen op een zolderkamertje moest zitten. Spr. kan dat niet goedkeuren. Die gene, die zulk een straf oplegt is naar zijn meening voor de taak niet berekend. Verder doet spr. opmex-ken dat het niet aangaat de kinderen te verplichten arbeid te doen gelijk in het Kinderhuis geschiedt. Volgens hem moeten de kinderen er te zwa- ren arbeid doen. Het aan den Raad overge legde rapport zegt dat uitbreiding van het personeel ln het Kindertehuis niet noodig is. Maar spr. is van meening dat dit niet eerlijk is gezegd. Indien het personeel een werktijd van 9 1/2 uur heeft, dan is dat te lang. Nog handelt spr. over het geval van een Jong kind dat na eenige weken ln het Kin derhuis geweest te zijn is komen te over lijden. Volgens het rapport- is het kindje door dr. Van Konijnenburg behandeld. Spr. zegt dat ar. van Konijnenburg na 5 dagen niet dan den dood van het kind heeft kunnen staven. Volgens hem Is hier sprake van een grove nalatigheid van het hoofd van het Kinder tehuis. Spr. verzoekt het college van B. en W. nog eens een nader, eerlijk en neutraal on derzoek te laten instellen in de zaken die spr. besprak. Nog deelt spr. mede dat- het een feit is dat steeds verpleegsters en werk sters uit het Kindertehuis weggaan hetgeen naar de meening van spr. bewijst dat er in het tehuis Iets niet in orde ls. De Voorzitter kam antwoorden, dat hetgeen de heer Oversteegen vraagt reeds is geschied, er is een neutraal onderzoek inge steld. Persoonlijk heeft spr. een onderzoek gedaan en hij heeft daarb{j een ervaring op gedaan die overeenkomt met hetgeen is me degedeeld in het rapport van het Burger lijk Armbestuur. Nimmer had spr. den Indruk dat 't in het Kindertehuis niet goed gaat.Im mer was de indruk van spr. dat het perso neel zijn taak met- groote liefde vervv.lt en dat het hoofd der inrichting haar taak uit nemend vervult. Het hoofd is iemand die haar taak volkomen behecrscht. De heer Oversteegen vond het zoo erg dat een jongen werd gestraft met het moeten slapen op zolder. Echter die slaapplaats ls een behoorlijke. Toen het hoofd der inrich ting elders was wegens ziekte en een zuster van haar, een weduwe, haar tijdelijk verving heeft een kind van die weduwe ook op dat kamertje op zolder geslapen. Bovendien de jongen behoefde niet den geheelen dag op het zolderkamertje te zijn. Hij kwam over dag naar beneden, alleen sliep hij op het kamertje op zolder. De commissie van Toe zicht heeft daarin niets gezien. Er is geklaagd dat de kinderen werk ln het Kindertehuis moesten doen. Spr. kan dat niet erg vinden. Tn alle gezinnen moeten de kinderen wel eens werk doen, in gezinnen van alle standen. Echter de kinderen in het Kindertehuis moeten niet werk doen dat boven hun krachten gaat. De kinderen wor den er niet afgebeuld. Op het Teylerfeest zag spr. de kinderen van het Kindertehuis. Ze zagen er allen blozend en opgewekt uit. Wat aangaat het personeel het is onvermijdelijk dat, bij de aanstelling er van wel eens een enkele wordt aangesteld die later blijkt in het Kindertehuis niet te passen. Om die re den kan het voorkomen dat wel eens iemand moet verwijderd worden. Wat aangaat het geval van de baby die is komen te sterven kan spr. mededeeien dat de dorter naar het kindje was komen kijken Volgens den dokter was bet een heel onschul dig geval van neusverkoudheid. Daarna werd de dokter opgebeld met het verzoek nog eens te komen kijken. Er werd echter, en dat. is een fout, niet bij gezegd dat er groote haast bij was en dat de dokter dadelijk moest komen. Toen de boodschap kwam was de dokter niet thuis- Daar er niet bij was ge zegd dat er haast by was, kwam de dokter den volgenden dag naar het kind kijken. Het kind is onder de handen dood gebleven. De geneeskundige dienst heeft later ver klaard dat het kindje, een kindje van zwak ke constitutie, toch niet meer was te redden geweest. Spr. kan verklaren dat naar zUn overtui ging de verzorging van de kinderen in het Kindertehuis in goede handen is. De heer Peper zegt dat meermalen de officieele waarheid van d e waarheid afwijkt. Dat is hier naar de meening van spreker ook het geval. Het Ls een feit, merkt spr. op, dat het kind van 13 jaar als straf 6 dagen op zolder is geweest. Een vader zou zyn kind nimmer op een dergelijke manier straf fen. Die straf is misdadig en verkeerd ge weest. Wat aangaat het geval van de baby, hier was een kindje van een zwakke con stitutie, en in zulk een geval is ieder ver zuim onverantwoordelijk. Indien de Raad er prijs op stelt dat de kinderen in het Kindertehuis een goede ver zorging hebben, dan kan hij. concludeert spr., met de verklaringen van den heer Heerkens Thijssen niet tevreden zijn. De heer Joosten spreekt woorden van lof over de manier van behandelen der kin deren ln het Kindertehuis. Een ieder die er de leiding heeft, vervult er de taak met groote liefde voor de kinderen die er ver toeven. Het is gevaarlijk. Indien er eens een fout gemaakt wordt, dan daar ln het open baar aanmerking over te gaan maken. Dan gaat men die liefde kapot maken. Er kan wel eens een paedagogische fout gemaakt worden. Het kan een ieder ouder overkomen. Er is aanmerking gemaakt over de werk tijden van het personeel. Spr. wil gaarne aan den 8 uren dag vasthouden. Maar indien het personeel van het Kinderhuis niet lan ger dan 8 uur zou willen arbeiden, dan was dat niet geschikt voor zijn taak, dan gaf het niet biyk van liefde voor de kinderen. Een opmerking wenscht spr. echter te maken en wel deze dat in het Kindertehuis niet te veel jonge menschen als hulp moe ten worden aangesteld. Het hoofd van het Tehuis heeft al genoeg met de kle'ne kin deren te doen, indien het daarbij ook nog te kampen heeft met „groote kinderen" ais huln, d'e hun hoslf te nc niet geheel begrij pen, dan gaat dat- niet aan, dan wordt daardoor de taak van hef. hoofd t.o zwaar. Jonge meisjes van 18 of 19 jaar ziin nog niet ten volle voor de taak berekend. Spr. beveelt, deze aangelegenheid in de aandacht van B. en W. aan. Verder zegt spr. noc lets over het rapport van het Burgerlijk Armberttivr dat den Raad is overgelegd. Het is een fout van B. en W. dat niet het rapport, dat oorspronkelijk was opgemaakt, voor de.n R-aad is iex Inzage ge legd. maar dat dit rapport door een ander ls vervangen. Waarom snant sor.. die bet oorspronkelijke rapport be°ft ve'teu, niet. Het oorspronkeiyke ranoori bevatte meer gegevens en was dus daardoor meer er op berekend den Raad inzicht in de zaak te doen krijgen. Indien B. en W. in andere din gen ook deze werkwyze gaan volgen dan zal de Raad minder waarde gaan hechten aan de rapporten die voor den Raad ter Inzage worden gelegd. Mej. Van Vliet maakt- er aanmerking op, dat een der plaatseiyke bladen de vra gen van den heer Oversteegen opnam zonder een onderzoek er naar in te stellen. Het ge beurt vaak, zegt spr., dat de moeders naar een ziekenhuis moeten om daar een operatie te ondergaan, en dat. voor de kinderen op neming in het Kindertehuis gevraagd wordt om daar te worden verpleegd, op aanraden van de Zrs voor maatschappoiyk werk. Als nu de moeders de vragen van den heer Oversteegen. gelezen hebben, dan worden ze maar noodeloos ongerust over het. lot van hun kinderen. Het is daarom onverantwoor delijk, zegt sprde vragen van den heer Oversteegen zoo maar klakkeloos in een blad op te nemen. Nog merkt spr. den heer Oversteegen op, dat hU door het stellen van zyn vragen die genen die hU meende een dienst te bewyzen. feitelijk nog meer leed toebrengt-. De moeders die in een zlekeninrichüng vertoeven booren van de vragen en maken zich dan ongerust. De ouders van kinderen die in het Kinderhuls werden verpleegd uiten nimmer klachten be sluit spr., maaj waren steeds tevreden over de verzorging. Het gebeurt- vaak indien de moeders uit het ziekenhuis terugkomen, dat ze dan vragen of hun kinderen nog 14 dagen in het Kindertehuis mogen blijven omdat ze zich nog niet sterk genoeg voelen thuis hun kinderen die verzorging te geven die ze in het- Kindertehuis hebben. De heer Oversteegen vraagt- of de rap porteur die de zaak onderzocht, ook de Zus ters en werksters heeft ondervraagd. Verder zegt. spr. dat de vragen die hy stelde naar zijn meening niet anders dan gunstig kun nen werken op den algemeenen toestand in het Kinderhuis. De heer- Wolzak zegt, dat hM meermalen met zusters en werksters heeft gesproken en dat deze nimmer klachten hadden geuit over de behandeling der kinderen, maar wel eens klaagden ze over de leiding. Spr. ziet die zaak aldus in, dat- degenen die klaagden over de leiding, zelf de leiding in handen wilden heb ben en dat ze zich niet. aan de leiding van een ander wilden onderwerpen. Echter ln een inrichting als een Kindertehuis is een hoof dige leiding noodig. De leiding van het Hoofd der Inrichting is een goede. Het ls vaak moeiiyk v.'elke straf een kind op te leggen. Spr. ls van meening, dat het laten slapen van een kind op zolder een beste straf is. Spr. is den heer Joosten dankbaar voor hetgeen deze zeide over de toewyding waarmede het personeel zich aan zyn taak geeft. Door allen wordt het werk met groote liefde voor de kinderen gedaan en de ouders der kinderen stellen dat op prys. De heer D e V o s zegt dat er is gesproken van een werktyd van het personeel van 9 1/2 uur, maar dat volgens door hem verkregen Inlichtingen het personeel werkt- van des ochtends 7 tot des avonds 71/2 uur. waar van dan eenige rusltyd afgaat. Indien dat zoo is, dan is de werktyd overdreven lang. Wie stelt de arbeidsvoorwaarden vast vraagt spr. Is het niet goed dat de arbeidsvoorwaar den in de Commissie van Overleg worden be zien? Ten slotte zegt spr. dat hem medegedeeld is een geval van een leerling-verpleegster die dacht dat ze zou worden opgeleid voor ver pleegster maar die ondervond, dat ze meer moest werken dan gaan verplegen. De -heer Peper dient een motie in. waar- by de Raad kennis genomen hebbende van de zaak als zijn meening uitspreekt dat ver andering in dc verpleging enz. noodig is en B. en W. ultnoodigt daartoe de noodige maat regelen te nemen. De motie wordt alleen door den beer Overstegen ondersteund en kan dus niet in behandeling komen. De Voorzitter merkt op dat. aandacht zal worden geschonken aan hetgeen de heer Joosten zeide omtrent het aanstellen van te jeugdig personeel en mede aan hetgeen de heer De Vos zeide. Spr. voegt daaraan toe dal in het Kindertehuis niet kan opgeleid worden tot verpleegster. Voor die opleiding moet men ln een ziekenhuis zijn. De Voorzitter deelt mede, dat van de heeren Loerakker c.s. is ingekomen een voorste] om daar een aantal agendapunten rijp voor behandeling zyn, den Burgemeester te verzoeken voor behandeling van die agen dapunten de volgende week een buitengewone vergadering uit te schryven. Spr. zegt, dat hU dat verzoek aan den Bur gemeester zal overhandigen. Daarna wordt de vergadering te ruim half zeven gesloten. INGEZONDEN MT™"""™ TNGEN W CW. per regeL KANTONGERECHT. Een onpraktische wegindeeling. In de Haarlemsche politieverordening be staat de bepaling, dat op wegen, die uit twee gescheiden gedeelten bestaan de bestuurder van 'n voertuig de rechterhelft moet berijden, Een Haarlemsch advocaat en procureur heeft, op den Kleverparkwog zich niet aan die bepaling gehouden. Inderdaad is dit daar ter plaatse hoogst- moeilijk. Verdachte namelijk kwam uit de Meester GonmUsstraat en wilde fietsen iu de richting van de stad. Volgens de politieverordening had hij nu terug moeten rijden tot Kleverlaan bij het sportterrein, en daarna de rechter weghelft kiezen. Of hy had moeten afstappen, met zyn fiets over het middentrottoir loopen en aan de andere zyde zyn weg vervolgen, Hy deed dit niet maar nam den koristen weg, door hnks af te slaan, met het doel om hij de onderbreking van het middenlrol.toir bij de Aelbertsbergstraat de andere zyde van den weg te kiezen en werd bekeurd. Hei O. M. elschte f 1 boete of 1 dag. Verdachte wees er ln zyn verdediging op, dat hy de beide parallelwegen op deze plaats niet vóór zich had. Hy meende niet in over treding to zyn door links af te slaan. De kantonrechter deelde die meening niet en veroordeelde den advocaat conform den eisch. Ons dunkt, dat de wegindeeling op den Kleverpa.'kweg buitengewoon onpractlsch is en tegeiykertyd met het opnemen van deze bepaling ia de politieverordening had dienen gewyzigd te worden. Zoowel by de Meester Conieiisstraat, als de Begastraat en de Kle verparkstraat is het middentrottoir niet on derbroken door een „overloop" zoodat al wat rijdt- gedwongen wordt groote afstanden ara te rijden. De hier behandelde zal dan ook niet de laatste zijn van overtredingen van 't be treffende artikel in de polit-ievèrordesüng. Behoedt Uzelf tegen kouvatten- Gebruik óók regelmatig LAKEROL-PASTTLLES 50 ct. p. doos. Bij alle Apotheker s en Drogisten. Een arts, die rheuuiatiek geneest. Een Duitscho juffrouw, die zich ln haar va derland arts mag noemen, thans wonende aan den IJweg te Haarlemmermeer st-ond te recht wegens het onbevoegd uitoefenen dor geneeskunde. Op 27 Maart van dit Jaar heeft verdachte een vrouw behandeld, die aan rheumat.lok in het linkerbeen leed. De „arts" heeft de vrouw pleisters gegeven en haar boen belicht met een lamp. Bij een volgende vLsito haalde zy do pleisters er af en waschte het been met benzine. Na eeuigen t-Ud begon zij met massage, waarvoor rij kajapoetoiie gebruikte. De vrouw verklaarde er inderdaad de verlichting van pijn ln gevonden te hebban, die een Uaar- Lernscb doktor haar niet kon verschaffen. BU een andere juffrouw heeft verdachte de zelfde behandeling toegepast. Ook deze Juf frouw heeft er baat by gevonden. Voor de pleisters is in beide gevallen iets betaald. Het O. M. vorderde omdat het de eerste keer is, tweemaal f 25 boete of 2 maal 25 dagen. Verdachte zeide, dat het- haar bedoeling was om de methode van den professor, bfj wlen zij in Duitsc-hland in dienst geweest was in Ne derland bekend te maken. De kantonrechter veroordeelde haar tot tweemaal f 15 of 2 maal 15 dagen. Een hoogc boete- Op den Heer en weg te Heemstede heeft. 23 Maart een van Haarlem komend automobilist een van Leiden komende Brockwayhus aan gereden. Verdachte, die niet. verschenen was, heeft, de laat zijn richtingaanwijzer uitgesto ken toen hfl de Van Merienlaan inreed. Hij meende, dat de van Lelden komende bus zou stoppen voor een halte. Een wiel van de auto bus Ls gebroken en de bus is een .slag omge draaid, en tegen een vrachtauto aangekomon. Tegeu de.n automobilist, die heeft bekend schuld Je hebben werd f 75 boste of 75 dagen geëlschts Hy werd veroordeeld tot f 60 of 60 dagen. MET DE REISVERKENIGLNG NAAK ENGELAND EN STAN JE. wy hadden graag een talrijker publiek zich Woensdagavond onder het gehoor alen scharen van den heer A. C. DUkmans uit Rotterdam, die voor de Nederlandsche Rels- vereenlglng ln den schouwburg Jansweg sprak over de zeereisjes, welke de vereeni ging dezen zomer organiseert. Hij deed daar aan voorafgaan eenige opmerkingen over reizen en de Reisvereeniging ln het alge meen. waarin hij reizen een vredeswerk bij uitstek noemde, aanhalende de woorden van generaal Wëber. Ook stelde hy de beteekenls van by voorbeeld een reis naar de oude we reldzee ln het licht voor studenten en docen ten. De landreizen zyn de wUu. die geen krans behoeft, maar de zeereizen verdienen nog wel eens te worden aanbevolen. Zeeziekte hoeft men niet te vreezen, per schip reist men bovendien comfortabel, dat kan spreker met lichtbeelden bewyzen. Zoo liet h{j er zien van het stoomschip „Oranje Nassau" van do maatschappU „Zeeland", waarmee met Pinksteren een week-end reis naar Enge.land's zuidkust wordt gemaakt. Wie de plaatjes gezien heeft, die de heer Dijkmans van Torquay en Wymouth, Port land en Wight- met Shanklln en Fentner. de belangrijkste badplaats van het eiland, hot Engelsche Madeira, vertoonde, die kijkt er zeker zUn portemonnale nog eens op na. Een tropische plantengroei vindt, mon er naast een kleurenpracht-, die zelfs de enorme rotsgevaarten in tallooze schakeeringen ver- t-oonen. Een andere week-end reis, die de N. R V. gaat maken is die naar Londen. Plaatjes toonden Londen's bezienswaardigheden, de Houses of Parliament. Westminster Abbey, St. Pauls. Trafalgar Square, Tower- Bridge. The Tower, Buckingham Palace, Hyde Park en Kensington Gardens. Ook voor Londen moet wel de belangstelling bij de Haarlem sche N. R. V.'ers hernieuwd zyn. Een grootere reis, van de Reisvereeniging voor van den zomer is die naar de Baloari- sche eilanden en Spanjc's Oostkust. De reis gaat over land vla Parits naar Marseille en van daar met het 16000-tons stoomschip Alesia van de Fabreiyn naar Palma, de hoofd stad van Majorca, het eilnad. waar Chopin 2yn muziek schreef. De heer Dykmans schets te Spanje als een land, dat onder Primo de Rivera een groote opkomst beleeft, het Ls een landbouwstaat by uitnemendheid, met ryst en suikercultures, mineralen, visschei'U en kurklndustrie. Hoeveel het presteert on het gebied van kunst, industrie en sport, daar zullen de we reldtentoonstellingen een Idee van geven, die dit. Jaar gehouden worden te Sevlila e.n Barcelona. Die in de laatste stad kostte van opzet 60 ruiUioen gulden en ls ondergebracht in 11 paleizen en 30 paviljoens, heeft attrac ties, zooals heugende tuinen on een oud- Spaanscb dorp. Met. plaatjes van den metro pool Barcelona besloot spreker-de interessan te lezing. De voorzitter der Haarlemsche afdeeling. de heer J. P. G. Sabsl had can openingswoord gesproken en dankte den spreker ook. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen by: Stavenuiter. Flo- rastraat 25. abonnement; Hoffies, Joh. de Breukstraat 24. bal; Veldhuizen, Leliestraat 40, gele herdershond; Timmerman, v. Sillem- straat 37, idem; Torcque. Gasthuislaan 163, handschoen; Antonisse, Gaelstraat 53, kou sen; Bosch, Ilofdykplein 47, knyptang: Hau- kes. Hodsonstraat 38, zlekenfondskaart: Slig. gers, Hoogstraat 6. kanten mutsjes; Broers, Ged. Schalkburgergracht 42 E. hondenpen ning; Veeninga, Brouwersstraat 92 A. pet; Kapper. Schreveliusstraat 48, portemonnale; Kraan, Voorzorgstraat 13, rozenkrans; Ra- ver, Brouwersvaart 142 rood, idem; de Jong, Tulpenstarat 43, sleutels; Bureau van poll- tel fiinedestraat, sabeldrager; de Jong, Mc- rovingenstraat 33, schoenen en colbertjasje- Freusen, Brouwersstraat 99. klndersihoentjn: Kemper, Nieuwe Groenmarkt 5,' taschje mei Inhoud; Baard, Beekenstraat 57. vulpend Blom. Dr Leydsstraat 27, waschgoed.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7