HAARLEM'S DAGBLAD UIT DEN RAAD. WIJNHANDEL JAGER GERLINGS 1 WEGENS STERFGEVAL GESLOTEN ZIJN. DONDERDAG 23 APRIL 1929 DERDE BLAD Overladen agenda Veel aangehouden. Over een week weer vergadering? Het Armwezen krijgt een directeur. De Gemeentelijke Concertzaal wordt ver. bouwd. Een interpellatie-Oversteegen. Na vier weken rust was er een mateloos- lange agenda uitgezonden. Onbegrijpelijk, met een man als mr. Gerritsz, die vroeger als gewoon raadslid altijd placht aan te dringen op veertiendaagsche vergaderingen, in het College. Voor den aandrang van het raadslid Gerritsz placht de burgemeester te zwichten, tegen wethouder Gerritsz zet hij zich blijkbaar schrap. Of zou de aandrang verslapt zijn? Zou de wethouder o schrik- lijk denkbeeld al te ministeriëel zijn ge worden om de veertiendaagsche inmengin gen des Raads nog te kunnen savoureeren, zooals vroeger? Zou hijneen, ik mag er niet aan denken. De burgemeester zelf was er in elk geval niet, en mr. Heerkens Thijssen, met den ambtsketen omhangen, presideerde. Hij ha merde een heele reeks punten z. d. en z. h. s. af, waarna een zeer langdurige en buitenge woon saaie discussie ontstond over de her zieningen in het regiement van het Burger lijk Armbestuur, ten1 tweede keere aan de orde. Het culminatiepunt lag in een treffen tusschen onze beide Raadsnotarissen, mr. Slingenberg en den heer Wolzak over de vraag of de te benoemen directeur onder B. en W. dan wel onder het Armbestuur moest staan. Velen namen aan dit dispuut deel, maar de notarissen brachten het op het hoogtepunt. Mr. Slingenberg zei dat het in het belang van den Raad zelf was als B. en W. direct hun bevelen aan den directeur ga ven, want dan zou de Raad het College zoo mooi ter verantwoording kunnen roepen. En niets wil de wethouder, democraat tot in hart en nieren, liever. Maar de heer Wolzak wees erop dat een der wethouders voorzitter van het Armbestuur is, dat de Raad er nog drie leden uit zijn eigen midden in kiest, en dat er dus overvloed van controle is. De zienswijze-Wolzak won het, door aanneming van een amendement-Keerwolf-v. Vliet. Het debat was zoo ingewikkeld geworden dat de S.D.A.P.-fractie alleen al drie richtingen in deze kwestie opleverde. Tenslotte werd de heele reglementsher ziening aangenomen met 2810 stemmen. De wethouders stemden tegen. Er zal nu een directeur benoemd worden. Het voorstel- Joosten, om hem administrateur te noemen, werd met 2116 stemmen verworpen. Het sa- lari wordt f 4000f 6000. Verder zal ik er maar niet op ingaan, want het was een van die lange praterijen die geen nieuwe ge zichtspunten meer kunnen openen en waar van de Raad zelf de saaiheid intens beseft. Aan de Gemeentelijke Concertzaal zal voor 113000 verbouwd worden, zooals B. en W. hebben voorgesteld. De wethouder (mr. Gerritsz) had in de considerans de Bach- vereeniging geciteerd, welker meening over diverse verbeteringen was gevraagd, en dit beviel de heeren Ven Kessel, Peper en Groe nendal geen van allen. De heer Van Kessel scheen te meenen, dat het zoo duur moest worden omdat de Bachvereeniging zooveel eischen had (hetgeen-de wethouder ontken de, zeggend dat hij haar meening had ge vraagd omdat zij de grootste huurder is, en dat sommige van haar denkbeelden instem ming hadden gevonden, andere niet). De heer Van Kessel vond voorts, dat Bach dan maar mee moest betalen, anders zou hij tegenstemmen. De heer Peper was er wel voor dat Haar lem een goede concertzaal zou hebben, en zou daarom niet tegenstemmen, maar hij duidde de Bachvereeniging aan als „het minst nuttige d«el der maatschappij" en schamperde zoowat over „de poudre-dë-riz en de rouge" van de dames, die door luifels tegen het woeden der elementen beschermd moeten worden. Erg onbeleefd tegen velen van zijn raadscollega's, die leden van Bach zijn en trouwe concertbezoekers. Maar zij trokken het zich niet aan, en schikten zich in hun lidmaatschap van het minst-nuttige deel. De heer Groenendaal ging verder, be pleitte mildelijk den bouw van een nieuwe concertzaal, wijzend op de slechte ligging van de huidige, maar het bleef bij den wensch en de voordracht werd met 317 stemmen aangenomen, nadat de heer Visser nog wat gepraat had over de kleuren van de zaal. Hij wou dat de Raad vooruit een kleuren-ontwerpje te zien zou krijgen, en de heer Reinalda vond dit denkbeeld geniaal, maar te gevaarlijk. „Want", zei hij, „ik wil de zaal natuurlijk rood hebben, en anderen geel, en weer anderen zwart. Kleuren zijn een gevaarlijk ding voor den Raad: houd hem er liever buiten". De heer Visser inter rumpeerde natuurlijk, hevig snor-wapperend zooals hij sinds zijn prilste politieke jeugd heeft gedaan als hij een S.D.AP.'er hoort. Hier bleef het bij. Er was een geheime zitting, die vrij lang duurde. Buiten sneeuwde het, en de wacht kamer van de Pers zoowel als de corridor waren onverwarmd. Ik mag dus zeggen dat het zéér lang duurde. Daarna interpelleerde de heer Overstee gen (die zich volgende de laatste berichten aan de Cöte d'Azur zal gaan vestigen, zoodra de Fransche regeering de grenzen voor hem wil openzetten) over t Kindettehufs. Hij was niet tevreden over de paedagogische opvat tingen van de besturende zuster, over de commissie van toezicht die z. i. meer toe zicht had moeten houden, over den arbeids tijd van het personeel en over eenige voor vallen, die hij omstandig critiseerde. Het antwoord dat hij kreeg van wethouder Thijssen, van de heeren Joosten en Wolzak en van me}. Varj Vliet was zoo'afdoende, dat Ik geloof dat men zich geenerlei zorg over de toestanden in ditKindertehuïs behoeft te ma ken. Wij hebben er ook nooit iets anders dan goeds van vernomen. Als eenig ander raads lid dergelijke bezwaren tegen een openbare instelling had te berde gebracht zou ik be schouwingen over de interpellatie gaan hou den, maar nuneen, het is de moeite, de ruimte en het papier niet waard. Maar het hield den Raad weer een heelen tijd op. De heer Peper diende nog een motie in, waarin B. en W. werden uitgenoodigd om maatregelen te nemen tot verandering van de verpleging enz. in het Kindertehuis, maar alleen de heer Oversteegen steunde hem, zoo dat de motie niet in behandeling kon ko men. Met een opmerking van den heer Joosten, die vond dat men wel eens te jeug dig personeel aanstelde en dat de besturen de zuster daardoor te veel werk krijgt, om dat zij niet alleen op kleine maar ook op groote kinderen moet letten, zullen B. en W. rekening houden. Ook met een opmerking van den heer De Vos over te langen arbeids tijd van het personeel. De heer Loerakker en anderen stelden voor om de volgende week een buitengewone Raadsvergadering te houden omdat een aan tal nu-aangehouden agendapunter, rijp voor behandeling is. Mr .Thijssen beloofde dat hij dit verzoek aan den burgemeester zou over handigen, waarna de vergadering werd ge sloten. R. P. MUZIEK. WELDADIGHEIDSCONCERT. De jaarlljksche uitvoering van het orkest van Joh. Steenman laat telkens aangename Indrukken na zoowel dooi het goed verzorg de spel als wegens bet menschlievend werk dat er door bevorderd wordt. Met toewijding en geestdrift volgen de vele strijkers, meest leerlingen of oud-leerlingen de aanwijzin gen van den grjzon meester, wiens hart nog steeds vol jeugdig enthousiasme is. Ge makkelijk had hij het ditmaal noch voor zich zeiven, noch voor zijn orkest gemaakt: het programma vermeldde een viertal kei- Jge stukken. Vooral de Eur.vanthe-ouverture stelt een orkest voor moeilijkheden die niet gering te schatten zijn, doch die voor dit ensemble geen struikelblokken bleken. Van het Concerto grosso in g kl. t. van Handel werden vooral de Allegri met kern achtige rhythmiek gespeeld. In alle deelen waren zuiverheid en klank te loven: in het Larghetto scheen mij het samenspel niet altijd volkomen. Bij het concertino onder scheidde zich in het vierde deel de concert meester, de heer J. Floor, door zijn geache veerde vioolspel. In het volgende nummer, de Ballade en Polonaise van Vleuxtemps trad een leerlinge van Joh. Steeman, mej. Truus de Quaasteniet als soliste op en gaf blijk van aardige violistische qualiteiten en reeds aanmerkelijk gevorderde techniek. Haar toongeving was wat zwak voor de groote ruimte der concertzaal en sommige passages in de Polonaise werden een beetje te veel per vliegtuig genomen, waarbij de landing in hooge streken wel zonder ongelukken plaats vindt, maar de snelheid der vlucht ons geen duidelijk beeld van het aan die landing voor afgegane gedoogde. Daarentegen waren haar staccato, haar arpeggios en haar intonatie te roemen en gaf zij blijk van een zekere virtuoze allure, die bij meer vrijheid en grcoter toonproductie zeker nog aan effect zal winnen. Het is voor den heer Steenman en zijn or- ke-t jammer dat zij deze violiste niet kunnen behouden: zij zal. naar we vernamen, bin nenkort naar Indië vertrekken. Bloemen en ook een minder dan bloemen verwelkende lauwerkrans werden haar aangeboden: ook de leiding ontving huldeblijken, o.a. van den beer Hoeflake. bestuurslid der Afd. Haarlem van de Centrale Vacantie-Kolonies, ten voor deed waarvan de opbrengst van het concert bestemd was. Een gave uitvoering van de menuetlooze Symohonie in D van Mozart werd ons na de pauze geboden en de Euryanthe Ouverture vormde een brillant slot. al zou ik mij het tempo hier en daar een'g^zins anders den ken. De zekerheid en nauwkeurigheid, waar mee het zware stuk werd gespeeld, de mooie toonontwikkeling in het langzame deel waren even zoovele klinkende huldebetuigingen aan Steenman's onderwijs. En de groote op komst van het publiek geeft de overtuiging dat het doel: een flinke opbrengst voor de Centr. Vacantie-Kolonies, met dit concert bereikt zal zijn. KAREL DE JONG. „VOLKSZANG". SLUITINGSAVOND. We waren een kwartier te vroeg; maar de zaal was al bijkans tot den laatsten stoel bezet. Men wilde wel wat stoelen bijplaatsen, doch dit laat de politie, om goede redenen, niet toe. En zoo hoorden we van den heer Sixma, die alweer ongeduldig het eindje van zijn dirigeerstokje stond te inspecteeren, hoe de toekomstplannen evenredig zijn met den groei van Volkszang. Nu de zaal van het Blauwe Kruis te klein wordt, zal men wel haast moeten verhuizen naar zooiets als de Gem. Concertzaal. En in de fantasie van den heer Sixma doemde het droombeeld op, nam vaste vormen aan en daar rees op den achter wand van het podium het grootsche orgel op, en klonk alreeds het stemmen der H.O.V.- instrumenten hem in de ooren. Eén ding zal hij er erg missen; men heeft het dezen harden winter, als geen hond zich buitenwaagde en de trouwe volkszangers zoo ongeveer de eenige menschen waren die den Woensdagavond tot geen prijs wilden mis sen, leeren waardeeren; het is de kachel, de hartelijk-snorrende kachel. Daarvoor in de plaats zal dan de centrale verwarming moeten komen. „Daar kom ik nooit overheen", zegt Sixma met heimwee in de stem. Laat ons alvast maar zingen van Hendrika van Tussenbroek: „de huiselijke haard". De slimmerd, hij had al weer geraden wat ons het best smaakte, en toen er dra de gezelligheid was en men zich knus schikte naast hem of haar, die dachten zooals jij, toen begon ik half en half te twijfelen aan die verhuizing. Hoewel ik, eer lijk gezegd, geen oplossing weet om dit pro bleem van „volks"-huisvesting tot goede oplossing te brengen. Gelukkig echter was er voor zorgelijke overpeinzingen geen tijd, want alweer volgde het eene lied op het andere, en, vreemd toch! het volgende altijd weer mooier dan het voorgaande. Hoe dat komt? Ja, daarvan heeft Sixma het geheim. En in de pauze had hij gelegenheid om er van te reppen Maar er moest nog heel wat gebeuren eer het pauze was. Het toeval, het altijd gelukkige toeval deed Sixma, als hij op weg was naar Haar lem, in den trein een graag geziene gast der volkszangavonden ontmoeten. Helaas was mevrouw Nuwenhulzen, die zoo schoon verzen zegt van Gezelle, Van Beers, en stukken van Felix Timmermans reciteert, op weg naar den dokter. Maar Sixma wist alweer zóó schoon en zoo overtuigend te praten over Volkszang, dat mevr. Nuwenhulzen alreeds in de zaal was, vóór ze t goed wist. Wat hebben we aiweer hartelijk gelachen om „het zieke boerinnetje", de teere schoonheid gepuurd uit „het merelnestje", elkaar vroolijk gemaakt om „de pas van drie". Ook Charivarius ontbrak niet. En de heer Spaan, die zoo vriendelijk was, om een voor dracht te illustreeren met de zoete tonen der fluit, gaf nog puur muziekgenot in het Andante uit een Mozarl-fluitconcert en deed zich aan de piano knap begeleiden door zijn alter ego. De verzen en de prozastukjes deden na tuurlijk weer een regen van mooie liedjes uit den bundel neerdalen. Wat is het toch heerlijk, dat 'lied; en 't is niet alleen die prettige longengymnastiek, maar allereerst de stemming, die je maakt tot een heel ander mensch. Dat hoorden we nog eens nadrukkelijk zeg gen in de pauze, toen na een hartelijk dank woord (van den voorzitter den heer van de Wateren) de heer Sixma als toegesprokene kort en keurig het doel der Volkszangbewe- ging uiteenzette. De aanwezigen hebben het stellig prettige gevonden, hun eigen gevoelens nog eens in woorden te zien gebracht door den man, die van Volkszang is de groote stuwen de kracht. Er zijn er aan de Haarl. afd. van Volkszang wel is waar vele, die we altijd weeraan trouw op hun post weten (Sixma verzuimde niet, aller arbeid nog even te be lichten), maar toch zonder den muzikalen leider, zooals ook de heer Steenhuizen als tweede spreker belichtte, zou men met de handen in het haar zitten. Aan hem en aan den trouwen pianist die alles met overdroten ijver en degelijke zaakkennis aan de piano begeleidt, den heer Vink, viel ten slotte een schoon stoffelijk blijk van waardeering ten deel, terwijl er ook fraaie bloemstukken gingen naar Mevr. Sixma en mevr. Vink, die zoo menigen avond hun „anderen ik" willig aan Volkszang afstaan. Maar voor lang praten was het alweer de tijd niet. Sixma had nog. naar zijn zeggen een ongelooflijk aantal liederen, die elkaar alweer verdrongen als de menschen, die toe gang willen tot de zaal. En de gemoederen waren dra weer zóó warm gezongen, dat er bij de aanwezigen met goed succes een aan val kon worden gedaan op hun tact. Meer, veel meer nog mochten de menschen komen, als men straks na eenige maanden rust elkaar weer zou terugvinden. Dat dan de getrouwen den nieuwelingen zullen toezingen (zoo ein digde de heer Sixma) den slotregel uit dat goede en mooie lied: „Komt tot den zingenden Bard". G. J. KALT. HET TOONEEL. DE BRAND VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. DE HONDERDSTE GETEMDE FEEKS. De brand van het Paleis voor Volksvlijt heeft het gezelschap van Louis Saalborn Het Nieuw-Nederlandsch Tooneel wel het meest getroffen. Algemeen wordt gevoeld, dat dit gezelschap in de eerste plaats steun behoeft en het voortbestaan van Het Nieuw- Nederlandsch Tooneel, dat de tradities vanDr. Willem Royaards hoog houdt, een cultureel Nederlandsch belang is. Van particuliere zij de worden reeds pogingen in het werk ge steld om het gezelschap van Saalborn finan cieel te helpen. En terecht, want het zou niet minder dan een ramp zijn, als ook dit uitste kende gezelschap het eenige, dat dit jaar Shakespeare-opvoeringen in grooten stijl heeft gegeven zou moeten verdwijnen. Wij, Haarlemmers, kunnen reeds dadelijk iets bijdragen door in zoo groot mogelijken getale op te komen bij de twee voorstellin gen, welke Het Nieuw-Nederlandsch Tooneel hier Zaterdag en Zondag brengt van „De Getemde Feeks"! Dit zou voor het gezelschap een moreele en een financieele steun zijn. Wij zouden hiermee het gezelschap helpen en ons zelf een groot genot verschaffen, want de voorstelling van „De Getemde Feeks" is nog altijd het beste, wat dit seizoen ons heeft gebracht; zij was een tooneel-evenement en heeft duizenden genot geschonken. Er is geen beter hulp voor een gezelschap dan de waardeering van het publiek. Laten wij Za terdag en Zondag van die waardeering blijk geven door het zwaar beproefde gezelschap de vreugde van twee volle schouwburgzalen te schenken. J. B. SCHUIL. DECORS VAN HET NEDER- LANDSCH TOONEEL IN VEILING. Er waren slechts vier koopers. EEN ZWERFTOCHT OVER DE ZOLDERS. Stoffig en donker was het op den décor zolder. kaal was de lage gang. rommelig het kille repetitielokaal, waar jaren geleden Royaards nieuwe stukken van Het Neder landsch Tooneel instudeerde. Op den eersten Mei loopt de huur af van deze lokaliteiten in de Pieter Pauwstraat te Amsterdam, dicht bij de puinhoopen van het „Paleis" waar Royaards in het café zoo vaak biljartte, en de Koninklijke vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" wilde een deel der décors, vele requisieten, doozen vol cos tumes opruimen. Woensdag was er veiling, hoopte men den boel voor een schappelijk prijsje kwijt te raken, want het gaat. niet aan die oude spullen, die, als het Neder landsch misschien nog eens gaat spelen, toch niet gebruikt zouden kunnen worden, tot In lengte van dagen opgeslagen te hou den. De befaamde décors, zooals die van Midzo- mernachtsdroom, Faust, Droomspel, Merca- det, Seiglieire. Danton's dood zijn reeds naar andere pakhuizen overgebracht, die blijven bewaard, doch de zijstukken en doeken van Schakels, De vtouw in 'fc spel. De dwaze maagd. De opgaande zon, De Violiers, De roos van Shiraz, Freuleken moesten weg, waren overbodig. En tusschen de tallooze décors en requisie ten leidde de heer J. P. de Jong, die jaren lang voor de expeditie zorgde, die maakte dat in iedere plaats waar gespeeld moest worden de décors en de andere spullen op tijd aanwezig waren, ons rond. Sterk rook het naar kamfer op de cos- tuumkamers, daar was een massa goed op gestapeld, daar stonden schoenen en laar zen en klompen eendrachtig nevenseen, daar lagen hoeden en mutsen en petten in alle mogelijke soorten en vormen. Nog stond op INGEZONDEN MEDEDEEL!NGEN S «0 Cl. p«r r,„l. DE KANTOREN EN PAKHUIZEN VAN DEN ZULLEN VRIJDAG 26 DEZER DES NAMIDDAGS het atelier de naaimachine, hier waren doozen met galon en knoopen, hier werden tallooze costuums voor de verschillende stuk ken gemaakt door nijvere meisjes. Een krokodil van hout en grijze stof die met bonte l'orsche streken wat beschilderd is ligt in het vroegere repetitielokaal met zijn snuit op een gebloemde sofa. terwijl zijn staart een houten kachel aait. Bossen pie ken en speren, liggen op de balken, een ..kris tallen" luchter hangt naast een petroleum lamp, kasten en tafels, kisten en koffers, stoelen en banken, het staat er bont door een. Donker en groot ls de decorzolder, hoog staan er de beschilderde schermen, stukken van een b'.okkentooneel. en een armzalig. Kapot hobbelpaard wordt er gekoesterd door de zon, die door een groot luik binnenvalt. Die decors, ze stonden eens fel belicht onder de schijnwerpers en lichtbakken, ze waren eens mooi en deden hun werk. Maar als ze gebruikt zijn, als het stuk van 't re pertoire afgevoerd is, worden ze op non- actief gesteld, moeten ze hun geld opgebracht hebben en zijn het slechts met beschilderd linnen overtrokken latten/ En dus kwamen Woensdagmorgen de ver- koopers en een notaris naar den zolder. Men hoopte en verwachtte ook. dat er heel wat opgeruimd zou worden. Er kwamen koopers vier in getal. Mr. Merkelbach kocht voor den Amster- damschen Stadsschouwburg twee decors van „Zijn wij dat dan niet allemaaltwee kamers en een derde decor van „De vrouw in 't spel" zullen naar den Schouwburg aan den Jansweg verhulzen, de heer Kaart nam ze over voor luttel dertig guldens. Iemand uit Hoorn werd eigenaar van een decor voor schrik niet drie rijksdaalders en de vierde kooper sleepte wat loopers in de wacht. Dat was alles. En de Koninklijke vereeniging Het Neder landsch Tooneel blijft met de decors zitten. Misschien wordt er uit de hand nog iets ver kocht, doch de. meest vijf meter hooge, decors zijn te groot voor dilettantengezel schappen en voor schouwburgen in de pro vincie. En de costumes zullen binnenkort wel verhuizen naar een verhuurder van carna vals-, maskerade- en bal-masqué-pakjes. Om met Bredero te spreken: ,,'t Kan verkeeren." C. G. B. „OOST EN WEST" EEN RIJSTTAFEL. De jaarvergadering van de afdeeling Haar lem en omstreken van de vereeniging „Oost en West" wordt Dinsdagavond 30 April te 6.30 uur in' het restaurant Brinkmann Groote Markt gehouden. Na afloop van deze vergadering (die kort zal duren) zal een rijsttafel worden gereser veerd voor hen. die zich daarvoor hebben opgegeven, welke rijsttafel geleverd wordt door de Vereeniging Boeatan te 's Graven- De vergadering ls toegankelijk voor allen die aan de Rijsttafel zullen deelnemen dus niet alleen voor leden der vereeniging. HET CONTRACT-PERSONEEL IN RIJKS DIENST. Het bestuur van de afd. Haarlem van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond verzond aan den directeur van het Telegraafkantoor en den Controleur op het Zegel der tabaks accijns een brief waarin herinnerd wordt aan de toezegging der regeering in het ge organiseerd overleg voor rijksambtenaren gedaan, om een aanschrijving aan de dienst hoofden te richten om te voorkomen dat. hangende de algemeene beslissing inzake het contractpersoneel. de contractueel over eengekomen arbeidsvoorwaarden geen wij ziging zouden mogen ondergaan, ook al zou zulks in verband met gewijzigde omstandig heden (van plaatseliiken loonstandaard e.d-j alleszins rationeel zijn. Daarna wordt het adres der organisatie d.d. 19 December 1928 in herinnering ge bracht. Door den Directeur van het Postkantoor is, als gevolg van een verzoek, het salaris van het hulppersoneel verhoogde tot 5. per dag, waarmede zoo merkt adressant op de plaatselijke loonstandaard beter tot uitdrukking komt. KINDEK-MEIFEEST. Woensdagavond werd in het gebouw Da Centrale een druk bezochte vergadering ge houden van het Kinder-Meicomlu^ met dc dames die bij de kinderfeesten hun hulp zullen verleenen. Uit het overzicht van den kaarteuverkoop bleek dat het kinderfeest een groot succes zal worden daar ook de kaarten voor de tweede zaal ook al zoo goed als uitverkocht zijn. Alleen aan het adres van mevrouw Koeleveld ln de Rozenprieol- straat zijn nog een klein aantal verkrijg baar. Nader werd op deze vergadering vastge steld hoe de medewerking het meest doel treffend kan zijn. waarbij tevens werd be sloten om de kinderen welke in Haarlem Noord wonen te kwart vóór een uur op het Soendaplein te doen verzamelen, terwijl de kinderen wonende in Haarlem-West, zich op dienzeldcn tijd bij de Oosten de Bruyn- straat verzamelen. Van deze punten wordt dan gezamenlijk naar de Gemeentelijke Concertzaal en naar den Haarlemschen Ke gelbond gewandeld, begeleid door leidsters er onderwijzers en onderwijzeressen. Zooals reeds werd medegedeeld zullen de kinderen een vroolijken middag doormaken, terwijl ook diverse versnaperingen zullen worden uitgereikt. In beide zalen zal een mandolinegezelschap voor de muzikale bege leiding zorgen. VOLKSCONCERT DER H. O. V. MET MEVR. VAN BEINUM. Insterie van op Dondèrdag zal deze week het Hout-concert van de II. O. V. gegeven worden op Vrijdag in de Gemeentelijke Con certzaal.1 Zooals onze lezers weten ls dit. een volksconcert, dat voor 15 cent toegankelijk is. Daarom is het zoo buitengewoon te ap- precieeren. dat mevrouw Sepha van Beinum- Jansen zich geheel belangeloos bereid ver klaard heeft om als soliste op te treden. Me vrouw van Beinum zal het vioolconcert van Mendelssohn uitvoeren, als tweede nummer van het programma. Het eerste ls de Ouver ture „Oberon" van C. M. von Weber, na de pauze worden drie werken van Joh. Strauss gespeeld: „An der schonen blauen Donau", „Geschichten aus dem Wlenerwald" en Ouverture „Die Fledermaus". Een groote be langstelling voor dit concert is dus zeer ge rechtvaardigd. HAARLEMSCH ORKEST VOOR AMATEURS. Een dezer dagen is bovengenoemde orkest vereniging „H.O.V.A." opgericht, die uit sluitend ten doel heeft haar belanglooze medewerking te verleenen voor liefdadige doeleinden, ongeacht van welke politieke ot godsdienstige richting. Als leider van deze club treedt op de heer Frans Geylvoet. BRANDJE. Hedenmorgen omstreeks half negen ont stond een brandje in een timmermanswinkel aan de Bakenessergracht bij het Spaarne, doordat de vlam sloeg in een pannetje mot was, dat de timmerman aan het koken was. Binnen enkele minuten had de timmerman den brand gebluscht. De brandweer was aan wezig, maar behoefde niet op te treden. TEHUIS VOOR MILITAIREN. Dinsdagavond hield ds. Poot, voorzitter van bovengenoemd Tehuis, aldaar een causerie met lichtbeelden over: „Langs Frankrijk's slagvelden". Ter afwisseling gaven de gebroeders Alphenaar en mej. de Vries muziek op piano en viool. Een groot aantal pas opgekomen reeruten maakte gebruik van dezen ontspannings avond. MAATSCHAPPIJ „DE EENDRACHT" In de Dinsdag gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders der N.V. maat schappij tot exploitatie van onroerende goe deren te Haarlem „De Eendracht" werden de balans en verlies- en winstrekening goed gekeurd. Het dividend werd na ruime af schrijvingen bepaald op 93.per aandeel a 1000.Met algemeene stemmen werd de heer J. J. Dijkstra als commissaris herko zen. GEDENKBOEK OLYMPISCHE SPELEN 1928. Naar het Nederlandsch Olymnisch Comité 1928 aan Vaz Dias mededeelt, zal aan het einde des jaars het Hollandsche offi- cieele Gedenkboek der Olympische Spelen 1928 verschijnen, terwijl in het begin van 1930 de Fransche en Engelsche cditiën daar van het licht zullen zien. Als uitgeefster is door het Comité de firma J. H. de Bussy te Amsterdam aangewezen. ONDERWIJS AAN DE RIJPERE JEUGD. De Haarlemsche N. O. G.-afdeellng heeft adhaesie betuigd aan het adres van Volks onderwijs aan Haarlem's Gemeenteraad In houdend een verzoek tot organisatie van bovengenoemd onderwijs. nET GLADDE ASPH4TT. Woensdagmiddag slipte op den Rijksstraat- weg een auto uit Santnoort. bestuurd door W. B., tengevolge van de gladheid van het asphalt. De auto kwam eerst terecht op een vlonder over een bijna droge sloot, welke brak, waarna de auto in de sloot terecht kwam. Door den garagehouder G. Vrijer uit Haarlem-Noord werd de wagen na een uur weer op den weg gebracht. MAXTMUM SNELHEID. Woensdag werd tegen twee autobestu ders proces-verbaal opgemaakt omdat z' hard reden. De één reed op den Verspro weg 55 en de ander op de Lange Hecrc- 60 K.M.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9