HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE KAMER. BINNENLAND NA DEN MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK. HANDELSBLAD f TEMPELIERSSTR. 32 VRIJDAG 26 APRIL 1929 VIERDE BLAD Onjuistheden in het revisie-verzoek? 'jDE KROON'S LIETEN RECHERCHE UR DE JONG NIET MET RUST." „JE HAMER MOET IN GIESSEN-NIEUWKERK LIGGEN BIJ DIEN VENT. DIEN WE KAPOT HEBBEN GESLAGEN." 25 April. De financieel® verhouding tusschen Rük en Go- meenten. De vergoeding voor de salarissen van Burgemeester en Secretaris. Onderwijs en Armen zorg. De garantiebepaling weer op andere leest geschoeid. De rechter-commissaris te Dordrecht, Mr. Van Aken,, heeft Woensdag in de Giessen- "Nieuwkerksche moordzaak verhoord den ge wezen veldwachter te Sliedrecht, Mijntjes, thans wonende te Gorinchem. Deze Mijntjes heeft destijds ter terechtzitting verklaard, dat hij op den avond van den moord Klunder en Teunissen met een fiets aan de hand om elf uur heeft zien loopen in de richting Gies- sen-Nieuwkerk. Mijntjes bleef thans volgens het Volk bij deze verklaring en bevestigde eveneens, dat hij vand eze ontmoeting eenige dagen na den moord mededeeling heeft gedaan aan den inspecteur Snijders te Sliedrecht. Kroon en zijn vrouw ontkenden pertinent dat Mijn tjes de beide mannen dien avond op dat uur heeft kunnen zien. De hamer. Door Kroon is in den loop van het verhoor, waarbij ook rar. Kronenberg, de substituut officier te Dordrecht, weer aanwezig was, nog een andere kwestie ter sprake gebracht. Kroon zei vplgens het blad tot mr. Kronen- berg: „Toen ik ongeveer een jaar geleden voor meineed werd vervolgd, werd mij den hamer, waarvan ik destijds onder pressie heb verklaard, dat het mijn hamer was, ge toond. Mij werd toen gevraagd, hoe ik dien hamer gemaakt had. Ik dacht: Nu vlieg je er in en deed mijn best om mij' te redden. Ik verklaarde dat ik den hamerkop eerst heet gemaakt had in de kachel, waardoor de kop uitzette en dat ik er met een anderen ha mer den steel, dien ik op de werf „De Klok" te Sliedrecht gesmeed nad, had ingeslagen. Er was toen een deskundige aanwezig, die door den rechter-commissaris, mr. Paulus, was beëedigd. Die deskundige verklaarde da. die hamer n zoo gemaakt kon zijn omdat 'de steel door een ijzeren pin aan den hamer- kop was bevestigd. Kroon antwoordde toen op een vraag van mr. Paulus, hoe dat zat: ,.Dat moet wel een eigenaardigen indruk ma ken". Kroon vroeg nu aan mr. Kronenberg: „Waarom hebt u mij toen niet vervolgd voor meineed?" Mr. Kronenberg antwoordde niet op deze vraag. Hoe Iaat werd de moord gepleegd? Wij lezen In de Telegraaf o.a. het volgende: „Naar ons dezer dagen in een onderhoud, dat wij hadden met een ingezetene van Slie- drecnt, met stelligheid verzekerd werd, ko men er in het ingediende revisie-verzoek in "zake den in den nacht van 3 op 4 Augustus "-1923- gepleegden moord op den halte-chef - eeiniiuiswachter De Jong te Giesen Nieuw- kerk, eenige onjuistheden voor, welke recht zetting behoeven. „Volgens onzen zegsman Is de afstand van het perceel Dijkstraat 12 te Sliedrecht, waar uit Teunissen en Klunder den avond'van den moord vertrokken om daar in het nachte lijk uur weer terug te keeren, tot de halte Giesen-Nieuwkerk, niet ongeveer 14 K.M.. doch circa 9 K.M. Bij een genomen proef werd per fiets in een zeer matig gangetje (11 K.M. per uurj de afstand in ongeveer 40 mi nuten afgelegd. Waar de afstand door de beidé beklaarden heen en terug moest afge legd worden, zou het hier gesignaleerde af- standsverschil dus 2 maal 5 of 10 K-M. bedra gen. „Nog wees de vorenbedoelde ingezetene ons er cp, dat in het revisie-verzoek gezegd word: dat de laatste goederentrein uit Gorinchem vertrekt om 12.05 's nachts, doch dat ln werkelijkheid die trein omstreeks 11.40 ver trok op den tragischen avond en ongeveer 10 minuten later de halte Giesen-Nieuwkerk passeerde. Maar dan was dien nacht de be doelde trein ook omstreeks 12 uur te Har- dinxveld, en niet, zooals in het revisie-ver- zoek wordt gezegd, te 12.20. „Zooals reeds bericht werd, was de sein huiswachter De Jong gewoon, onmiddellijk nadat de laatste trein zijn halte gepasseerd was, het licht in de richting Gorinchem te gaan dooven, waarvoor hij 400 M. moest af leggen. Dit beteekende dus voor den heen- en terugweg een afstand van 800 M., waar over zeker niet meer dan 10 minuten gedaan behoefde te' worden. Het licht in de richting Hardinxveld-Giesendam bevond zich even eens op een afstand van 400 M. van het sein huis. De daaraan te verrichten werkzaamhe den werden echter niet voltooid, aangezien De Jong bij dien seinpaal werd neergeslagen. Rekening houdende met de vorenvermelde tijdstippen, moet de moord geschied zijn tus schen 12 uur en 12.10 's nachts en niet, zoo als het revisie-verzoek aangeeft, na half één De rol van den rechercheur De Jong. „Bij een onderhoud, dat wij over de kwes tie, welke de laatste weken zooveel stof deed opwaaien, met den bovenbedoelden ingeze tene van Sliedrecht hadden, kwam ook ter sprake hetgeen door het echtpaar Kroon nu verzekerd is ten opzichte van den rijksre chercheur. „Ik kon mijn oogen niet gelooven aldus onze zegsman toen lk die berichten in de bladen las. U moet nl. weten, dat de zaak zich precies andersom heeft afgespeeld. Niet de rechercheur vervolgde de Kroons. maar d° Kroons lieten hém niet met rust, om zijn bijstand in te roeoen". „Maar het echtoaar Kroon behoorde toch rr'et tot de verdachten? Waarvoor hadden zij da*1 bijstand noodig?" „Om de eenvoudige reden, dat ze niet met rust gelaten werden door advokaten en ook n"c andere personen, waarover ik u nog heel wat moois zou kunnen vertellen, naar aan- le'-i'rT van de door hen afgelegde ■verklarin gen. Herhaaldelijk kreeg ik een briefje, dat geschreven was door vrouw Kroon, maar als on^erteekenine den naam van haar man droeg, nl. C. Kroon, waarbij m'i sevr^^d werd, of ik nog eens vragen wou, of die mijn heer, die rechercheur, nog eens bij hen wilde komen, omdat men hen zoo lastig viel. Trou wens, de meeste menschen schijnen te den ken, dat die rijksrechercheur van mset-ai in de zaak gemoeid is geweest. Het lijkt er niet naar. Pas in November 1924, dat was vijftien maanden nadat de moord gepleegd was, werd aan den rijksrechercheur De Jong opgedra gen, deez zaak verder te onderzoeken en dat onderzoek heeft hij in circa vier maanden voleindigd. Hoe ze dus kunnen beweren, dat hij hen drie jaren achterna geloopen heeft, is mij een raadsel. „Zoudt u deze verklaringen ook onder eede eventueel willen bevestigen? vroegen wij. En hierop werd ons met een fijn lachje ge antwoord: „Ik geloof u wel te kunnen zeg gen, dat het niet meer zoo heel lang zal du ren, of ik zal hiertoe in de gelegenheid wor den gesteld!" In den nacht, waarin de moord gepleegd werd. Volgens de ambtseedige rapporten zijn Klunder en Teunissen 's nachts om één uur bij de Kroon's teruggekomen. Toen vrouw Kroon den beiden mannen vroeg, waar zij vandaan kwamen „antwoordde Tennissen met een zwaren vloek, dat zij maar liever niets vragen moest, want dat hij haar anders wel eens „hartstikke dood" kon slaan. „Deze bedreiging scheen vrouw Kroon niet bijzonder te verontrusten, want zij vroeg verder, waar de bqlde mannen haar hamer gelaten hadden, dien zij tevoren hadden me degenomen. Het antwoord op deze vraag werd door Teunissen gegeven (Klunder sprak in den regel niet veel) en luidde volgens boven bedoelde rapporten: „Je hamer moet In Gies- sen-Niekerk liggen, bij dien vent, die we ka pot hebben geslagen. D'r was maar weinig te halen, niet meer dan een gulden of 7; k is nauwelijks genoeg om er een potje bier van te drinken". „Inmiddels hadden Krooi en zijn vrouw ontdekt, dat op een der broekspijpen van Klunder bloedsporen te zien aren. Niet zoo dra bemerkte vrouw Kroon dit, of zij riep uit: „Als die hamer gevonden wordt, zullen wij er de schuld van krijgen, want ze weten hier wel, dat het onze hamer is". „Thans mengde ook Klunder zich in k ge sprek en mét Teunissen gaf hij Let echtpaar den welgemeenden raad, om als de politie kwam, eenvoudig te ontkennen, dat het hun hamer was. „Jullie hebt 'm nooit gezien". Een cipier die Teunissen en Klunder hielp. In het Huis van Bewaring te Dordrecht heeft zich naar de TeL voorts verneemt terwijl Teunissen en Klunder aldaar in voor- loopige hechtenis waren opgesloten, iets af gespeeld, dat, naar het blad meent, nimmer algemeen bekend is geworden. Het schrijft dan: „De directeur van het Huis van Bewaring, de heer Hoeksma, deed op een avond weer eens de ronde cn zag toen, hoe Teunissen in zijn cel tegen den wand op een stukje papier stond te schrijven. De directeur ging de cel in en wilde het papiertje grijpen, doch de ander scheurde het voor zijn ooien in snip pers en wierp deze in de „kiebelton", met welke benaming het object wordt aangeduid, hetwelk in de gevangenissen de W. C. ver vangt. Onmiddellijk liet de directeur Teunis sen naar een andere cel overbrengen en daar na werden de snippers uit de ton gegaard, vervolgens goed gereinigd en daarna tracht te men de stukjes panier zoo aan elkaar te plakken, dat het briefje ontcijferd kon wor den. O.a. kwamen deze woor'en er op v"or: „Chris, denk er om, pas op, anders krijg je levenslang „Het was duidelijk, dat dit briefje bestemd was voor Chris Klunder en even duidelijk was het. dat er in het Huis van Bewaring te Dordrecht toenmaals minstens één beambte moet geweest zijn, die on schromelijke wijze zijn plicht verzuimde, daar anders immers noch papier en potlood in het bezit van Teu nissen hadden kunnen komen, noch briefjes van de belde verdachten aan elkander had den kunnen worden ter hand i-steld". HET WETSONTWERP-DE GEER. Adres van het Verbond van Werkgevers aangaande de zakelijke bedrijfsbelasting Het verbond van Nederlandsche Werkge vers heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden naar aanleiding van het wetsont werp ter herziening van de financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeenten. Dit adres bevat een uitvoerig pleidooi voor het doen vervallen van de gelegenheid tot heffing van de zakelijke bedrijfsbelasing, die volgens het ontwerp aan de gemeenten blijft. De bezwaren tegen deze belasting worden ook door de Regeering niet ontkend. Bij vroegere verzoeken om tot afschaffing over te gaan. heeft zij echter juist overweging hiervan ln verband gebracht met het vraag stuk van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Indien er ooit een oogen- blik is. waarop ons belastingstelsel van deze vlek kan worden bevrijd, dan is dit bij de behandeling van dit wetsontwerp. De minister doet evenwel geen voorstel tot afschaffing, doch verklaart thans dat hij het oogenblik om deze heffing weder uit de wet te lichten slecht gekozen acht. „nu het aan hangige wetsontwerp.... mede beoogt in de gemeentelijke heffingen meer dan tot dus ver een zakelijk element naar voren te bren gen, ze iommers meer te doen aansluiten aan de vaste outillage der gemeente". Adr. bestrijdt dit argi'ment. In het ver slag der Commissie voor Voorbereiding wordt de vrees geuit, dat vele eemeenten, vooral in Twente, door de afschaffing in groote moei lijkheden zouden komen, maar juist som mige Twentsche gemeenten zijn reeds tot afschaffing van deze belasting overgegaan. Adr. vraagt tenslotte het lichten van deze belasting uit de wet, of subsidiair een bepa ling, die den gemeenten voldoende gelegen heid geeft tot aanpassing bijv. door een thans in de wet op te nemen, over eenige ja ren ingaande, afschaffing gepaard met een terstond ingaande vermindering van de hef fing tot de helft van het thans per arbeider geheven bedrag. RENê DESCARTES. DE HERDENKING TE FRANEKER Bij de herdenking van Descartes' inschrij ving als student aan de Universiteit te Fra- neker cp heden 26 April, zou de Alliance Frangaise vertegenwoordigd worden door den heer Gaston Deschamps. Ook van de Fransche legatie en van de universiteit van Parijs zouden representanten aanwezig zijn. Verder zouden de drie Rijksuniversiteiten, de universiteit van Amsterdam en de RJC. Universiteit te Nijmegen afgevaardigden zen den. Aanwezig zouden ook zijn de burge meesters van drie steden, waar Descartes heeft gewoond: Utrecht, Leiden en Deventer en voorts vertegenwoordigers van de ver- eeniging „Platoon", het Nederl. Natuur- en Geneeskundig Congres, de Hollandsche Maatschappij der wetenschappen, Het Spi- nozahuis, de Vereeniging voor Wijsbegeerte, het Genootschap Nederland-Frankrijk, het Friesch Genootschap van Geschied- en Oud heidkunde, het Historisch Genootschap te Utrecht, de Senaten van het Groningsen en van het Utrechtsch Studentencorps, de meeste comité's van de Alliance Fran ca ise in Nederland. Verder zouden vele onderwljsautorltelten in Friesland, leden van den gemeenteraad van Franeker en notabelen uit die plaats en uit Leeuwarden de viering der herdenkings plechtigheid bijwonen, welke Vrijdagmiddag om half twee zou aanvangen. Den avond te voren vereenigden de burgemeester van Leeuwarden en mevrouw Van Beyraa, Huber, presidente van de Alliance Frangaise, de feestgangers op Leeuwarden's stadhuis. BEHANDELING DER STRAFZAAK-LIEBERMANN. THANS DEFINITIEF BEPAALD OP 5 JUNI a.s. De aanvang van de openbare behandeling der strafzaak tegen S. Lieberman, is vol gens de Tel. thans definitief bepaald op Woensdag 5 Juni a.s. Gelijk reeds eerder ge meld, zal hij voor de Vierde Kamer van de Amsterdamsche rechtbank terecht staan, welker samenstelling als volgt is: Mr. J. W. Huysinga, president, mrs. J. E. Hoekstra en M. D. K. S. van Lier, rechters. Dezer dagen hoopt de rechter-commissaris mr. H. D. Feenstra. de instructie te kunnen sluiten waardoor de verdere tijd wel krap is toegemeten, zoowel voor het opstellen van de dagvaarding als voor de voorberei ding door de rechtbank en door de verdedi ging. Men houdt er, naar het blad voorts vernam, reeds rekening mede, dat de be handeling der zaak wel eens een kleine maand in beslag zou kunnen nemen. Het O. M. wordt evenals de zaak der Veen- dammer Hypotheekbank waargenomen door den subst. officier van Justitie mr. D. Reillngh Wzn. Verdediger van Lieberman is mr. D. Giltay Veth. NOODLOTTIGE BRAND TE ZWOLLE. EEN MAN OM HET LEVEN GEKOMEN. Woensdagavond ontdekte de 63-jarlge schoenmaker en oud-Oost-Indisch militair G Scheer, met zijn vrouw thuis komende, brand in zijn woning in de Vechtstraat te Zwolle, meldt het Hbld. Scheer liep naar binnen, vermoedelijk om zijn papieren te redden, want zijn vrouw herinnerde hem er aan, dat de pensioen akte in de bedstede geborgen was. Kort daarop hoorde de vrouw, die buiten stond, hulpgeroep, maar het was tengevolge van vuur en rook niet mogelijk in het huis door te dringen. Buren trachtten, door hem een ladder toe te steken, hem nog te redden. Waarschijnlijk echter kon de man de goede richting niet vinden en is hij door een ande re, leege bedstee naar beneden gevallen in den kelder. Men vond hem op den vloer met slechts twee kleine verwondingen aan hoofd en been. Het huis brandde geheel af. Niets was verzekerd. DE WEG ARNHEM—EDE GEDURENDE TWEE MAANDEN AFGESLOTEN. PROTESTEN VAN EDE HIELPEN NIET De groote verkeersweg ArnhemEde, de weg van Zuid-Oostelijk Gelderland naar Utrecht en Amsterdam is sedert 10 April voor onbepaalden tijd afgesloten wegens het her stellen van dien weg. Druk bezocht protestvergaderingen werden in Ede gehouden. Na bespreking der kwestie in de vergadering van B. en W. verzocht de burgemeester van Ede telegrafisch om een audiëntie bij den minister van Waterstaat, schrijft de Tel. Een dag later kwam diens antwoord, dat wegens drukke bezigheden een onderhoud onmogelijk was, maar dat aan den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat opdracht was gegeven om met den burgemeester ln overleg te treden. Onmiddellijk daarna heeft de burgemees ter dan ook dezen hoofdambtenaar telegra fisch verzocht om dienzelfden dag ten ge meentehuize te Ede te komen, doch de hoofdingenieur-directeur antwoordde niet en bleef kalmpjes weg. Op den elfden April werden, als was er niets gebeurd, de borden op den weg ArnhemEde geplaatst met het opschrift „afgesloten rijweg". 's Middags stelde de burgemeester van Ede den minister opnieuw met den stand van zaken od de hoogte onder mededeeling. dat de hoofd-ingenieur-directeur niet in overleg was getreden en het resultaat was. dat den volgenden morgen bericht binnen kwam, dat minister Van der Vegte den bur gemeester in den middag sou ontvangen. In deze audiëntie werden zoowel Eie's bur gemeester, baron Creutz als de hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat, lr. Baucke in de gelegenheid gesteld om hun standpunt uiteen te zetten. En de weg EdeArnhem bleef afgeslo ten De weg zal, zoo vernam het blad van de zijde van den Rijkswaterstaat ongeveer twee maanden voor het verkeer afgesloten blij ven. Reeds was een deel van den weg van een cement-betondek voorzien, men had daarbij om beurten of linker- of rechter zijde van den weg afgesloten. Om spoediger met het werk gereed te komen neemt men nu vakken over de geheele breedte van den weg onder handen. De financieele verhouding te regelen is een opgave, door de regeering aan de Kamer gesteld, welke niet gemakkelijk is. De re geering en de Kamer zitten bedolven ln de moeilijke materie en de klacht van den heer v. d. Tempel, dat regelmatige afdoening niet vergemakkelijkt wordt, wanneer de re geering met herhaalde nota's van wijzigin gen komt en de Kamer met plotseling ver schenen amendementen is maar al te ge rechtvaardig. Ga daar nu eens de gevolgen van na, toets de beteekenis van al het ge wijzigde nu eens a prima vista. voo""l wan neer de regeering over gegevens beschikt, die nog geen publiek domein zijn en het voorloopig ook niet worden zullen! Het ls voor de Kamer moei' is is voor de pers nog moeilijker, die de wijzigingen en de amendementen in eenigszins begrijpelijken vorm den lezers moet voorzetten. Op de perstribune werd het bewijs van medeleven, dat Dr. v. d. Tempel den parlementairen journalisten gaf, zeer gewaardeerd, toen Dr. v. d. Tempel de arme kantleden „beklaagde" die hun werk hadden te doen onder een regen van wijzigingen in een moeilijke stof. Maar wij laten ons door dat beklag niet ontmoedigen. Evenals er aan de Ziek tewet-bespreking ten eind kwam, zoo zal ook de financieele verhouding wel tot een slot komen. Al gaat de behandeling nog zoo langzaam en nog zoo bezwaarlijk. Wij zullen onze lezers met lange uiteen zettingen niet vermoeien. En niet op alle detail-punten ingaan, die voor den alge- meenen lezer geenerlei beteekenl sheb- ben. De heer Kampschoer heeft den kleinen ge meenten een voordeeltje bezorgd, daar hij met 3926 stemmen een amendement aan genomen zag. Dit amendement betrof art. 3 Over de beide eerste artikelen viel geen woord, Artikel 3 zegt, dat de gemeenten elk jaar twee uitkeeringen krijgen, de ultkeering volgens de „tooverformule" van het ontwerp (Dr. v. d. Tempel noemt het het rad van avontuur) en een ultkeering ten bedrage van 50 pet. van de jaarwedden van burgemeester en secretaris met een maximum van f 2500. Deze laatste ultkeering wist de heer Kamp schoer (burgem. van Monster) te doe bedra gen 75 pet. van de jaarwedden tot een maximum van f 3000. f 500 scheelt voor de kleine gemeenten, waar de salarissen van burgemeester en secretaris heele groote posten zijn, heel veel. De heer v. d. Tempel zag in het amendement het nadeel, dat ver schillende kleine gemeenten, die er niet slecht voorstaan, tegemoet gekomen worden op kosten van grootere gemeenten, wier finan cieele verhouding niet zoo rooskleurig is. Het rad van avontuur: de uitkeer in gsfor- mule. Met de vele factoren. Een der factoren wordt gevormd door de bedragen, die door de gemeente zijn uitge geven voor politie, onderwijs en armenzorg. Voor onderwijs. De heer Lovink was met een amendement gekomen een amendement, dat uitdrukking gaf aan den wensch van velen waardoor alleen die onderwij s-be- dragen zouden mogen worden in rekening gebracht die steunen op de L. O-wet. Alle uitgaven dus voor boventallige onderwijzers wilde het amendement op de gemeenten doen blijven drukken in vollen omvang. De heeren Lovink en Schouten achtten dit niet Lieer dan billijk elke gemeente moest weten wat het zelve doen wil opdat niet de zuinige gemeenten zouden moeten bloeden voor de onzulnige. De heeren ter Laan en Schaper noemden het amendement een premie op de onkunde, een reactlonnairen maatregel, die de ontwikkeling der bevolking zou tegen houden. De meerderheid van de Kamer koos voor het standpunt van den heer Lovink. hetwelk als rechtvaardig werd verdedigd. Met 4028 stemmen werd het ontwerp aanvaard. De minister had aan de Kamer de beslissing overgelaten. Er was, vóór het tot die beslissing kwam, nóg een stemming noodig geweest. De heer J. ter Laan deed ni. een voorstel van orde, om de beslissing over het amende ment uit te stellen tot de Kamer zou hebben kunnen nagaan wat de gevolgen van het amendement zouden zijn voor verschillende gemeenten. Daartegen merkte de Schouten op, dat wanneer alle amendementen zou den moeten worden opgehouden, omdat de gevolgen in cijfers niet bekend zijn, er met geen modelij khe'd een amendement 20u kunnen worden verdedigd. Met 4227 stem men werd het voorstel verworpen. De heer ter Laan had later een goed oogenblik, toon bij de verdediging van een amendement van hem en den heer Smeenk, de heer de Wilde den wensch naar schorsing der beraadslagingen over de garantiebepa ling uitsprak, omdat de Kamer niet in de gelegenheid nog geweest was met cijfers de nieuwe redactie te bezien, die de minister aan de garantiebepaling hedenmorgen had gegeven. De heer Lovink had een tweede amende ment, hetwelk bij de berekening van de ar- menzorgcfers ook de uitgaven wilde doen meetellen van kerkelijke en particuliere ar menzorg in een gemeente. Maar hier lagen zóóveel voetangels en klemmen, aangewezen door den minister en den heer van Vuur en, dat het amendement zoo spoedig mogelijk weer werd opgerold. De nota van wijzigingen, die hedenmor gen verschenen was, bevatte ook nieuwe be palingen. betreffende de classificatie. In de Kamer was, vooral van plattelandszij de, geageerd tegen de classificatie, door den minister vastgesteld. Immers deze classifica tie maakte het mogelijk, dat ln verschillende gemeenten bij lager inkomen dan het nor male, Ln de groote steden geldend, de ge meentefondsbelasting zou geheven kunnen worden. Daar maakte men den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en voor onge- huwden geringer. Hiervan zoo klaagde het platteland is een gevolg, dat in verschillende kleinere ge meenten de geringe inkomens zouden moeten meebetalen ln de fondsbelasting ook ten bate van de groote gemeenten, die alle immers uit het fonds een uitkeering krijgen. Aan deze klacht is de minister tegemoetgekomen, door vanmorgen te bepalen, dat de gemeenten hunne eigen classificatie-klasse kunnen kie zen en dat zij. wat zij winnen door te begin nen beneden de normale inkomen-grens van het ontwerp, zelve voor eigen gemeentelijk gebruik kunnen aanwenden. De heeren Vliegen en v. d. Tempel hadden bezwaar tegen dezen vorm van classificatie, nog meer dan tegen den vorlgen. Zij wiiden een uniforme aftrek. Zij houden niet van het heffen van kleine bedragjes van 1 en 2. De minister antwoordde, dat vele kleine ge meenten drijven moeten <-p de belastingop brengst dezer kleine menschen. En ook do heer Oud zag hier niet zulke groote bezwa ren: het belasting betalen, ook van kleine bedragen, versterkt het verantwoordelijk heidsgevoel en heeft tevens tot uitwerking, dat er minder Indirecte belastingen noodig zijn. die toch ook den kleinen man grijpen en dan waarschijnlijk nijpender. De Kamer zal morgen moeten stemmen over een amendement-Bulten, hetwelk de ongehuwden nog at sterker order den druk brengt, dan de minister wilde doen. Wilde do minister de ongehuwden-aftrek in de ver schillende klassen 100 minder doen zijn, dan die voor de gehuwden, de heer Bulten brengt dit verschil op 200. Tot deze classtf!cat> benaling-n het brengen-van de cias<?!ficati',-voorde"'"en bij de gemeenten was de minister alleen be reid. wanneer hij ook zijn wijzigingen op art. 6 betreffende de garantie-bepaling zou aan genomen krijgen. Morgen moet over dit alles gestemd worden. De garantie-bepaling van art. 6 ls opgeno men, om te zorgen dat de uitkeeringen aan de gemeenten uit het nieuwe gemeentefonds niet beneden een zeker minimum gaan. Oor spronkelijk hing deze garantie alleen af an de opbrengst der huidige gemeentelijk- In komstenbelasting en wel werd 50 pet. mini maal gegarandeerd en maximaal 75 pet. In de laatste wijzigirigsnota wordt nu ook re kening gehouden met het feit, dat de hoofd som der personeele belasting geheel ter be schikking komt van de gemeenten. De reke ning wordt nu aldus: De ultkeering wordt vermeerderd met de opbrengst in hoofdsom van de personeele belasting en dan mag zij niet minder bedragen dan 60 pet. van de ge middelde opbrengst der gemeentelijke inkom stenheffing over de laatste drie jaren. In- tusschen heeft de minister overgenomen "en amendement de Wilde, waardoor in het be drag waarvan 60 pet. moet worden berekend, ook wordt opgenomen de opbrengst der bo ven 50 gaande opcenten op de inkomstenbe lasting. De heer Ter Laan wil het maximum-pro cent. dat de minister van 75 pet. vanmorgen op 85 pet. bracht, geheel laten vervallen maar daar wil de minister niet aan. Ten slotte werd er nog een amendemftnt overgenomen, hetwelk bedoelde de garantie- bepalingen uit het ontwerp van het oogen blik tot op 1 Mei "36 te laten gelden, om met de practijk der komende vijf Jaren in de hand voor na 1 Mei "36 een nieuwe garantie regeling te ontwe-pen. Dit was een goede ge dachte der heeren Oud en Ebels. Morgen regelen we de financieele verhou ding verder. INTIMUS. DE WERKVERSCHAFFING TE BEILEN. ZESTIG MAN ONTSLAGEN. Wegens herhaaldelijke staking van do Amsterdamsche werkloozen bij de werkver schaffing te Bellen is Woensdag aan 60 man ontslag aangezegd. Zij vertrokken Woensdag middag te half drie naar Amsterdam, meldt Het Volk. PROF. MR. J. H. CARPENTIER ALTING. t Op 65-Jarlgen leeftijd is na een ongesteld heid van enkele dagen te 's-Gravenhago overleden prof mr. J. H. Carpentler Altlng, oud boogleeraar, oud-lid van den Raad van Ned.-Indlë en grootmeester van de orde van Vrijmetselaren onder het Groote Oosten der Nederlanden meldt de Tel- De crematie van het stoffelijk overschot heeft Maandag plaats te Westerveld na aan komst van trein 11.46. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. Dr H NANNING's RVI g \jf Ml TANDPASTA Evi I ¥Mz5&75cptube reinigt mond en tanden. I ''T'TUWüfflngHKÜÏMrTI'V'««4 rn: Geeft uwe advertentie» op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde i kringen. -- ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 bet Bijkantoor HandtIsb'ad [rJ:: 'Wensine's Alg. Advtrrt.-Bureau Telefoon 10209 ii»III181 JUM&lHf..1lj w"J.V■y.-" -'ï**LT' i GROENTEMARKT TE HAARLEM Op de op 24 April alhier gev~ irten v ;enmarkt waren aangevoerd en Bloemkool 5055 cent per Gele kool 1018 cent per s'.u Roode kool 823 cent per s' 'ik Raapstelen 24 cent per bos. Radijs 712 ct. per bos. Rabarber 2530 cent per bos. Prei 1530 cent per bos. Seldery 525 cent per bos. Sla 614 cent per krop. Spinazie f 0.90—f 2.60 per kist. Andijvie f 1.30—f 1.90 per kist. Knakpeen 1210 cent per KG. Brusselsch lof 2230 cent per KG. Uien f 2.25f 3 per zak.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13