X ft RUILRUBRIEK ZUS WORDT BETER! door W. B.Z. Dan word je gauw sterk en flink. Dan mag je naar school, En je tolt weer en je soringt, En je maakt weer jool. Weet je, wat broer Jan hier doet? Hij brengt zusje melk, In een kroes, waarop staat: Melk is goed voor elk. Zusje is pas ziek geweest, Langer dan een week, Nu is ze wel uit 't bed, Maar ziet toch nog bleek. Zus, drink maar je beker leeg, Die broer Jan je bracht, Dan mag je naar buiten toe, Want het weer wordt zacht. MIJN HERBARIUM. PLANTENPERS. -5~ '3 ,a. Zoo nu en dan zullen we eens een praatje maken over in t wild groeiende planten. Vele jongens en meisjes trekken in den zomer velden en bosschen in om kennis te maken met onze rijke flora. Menig onbekend plantje wordt ontdekt en de naam met behulp van leeraar of onderwij zer gevonden. Wil je de planten be waren eoi een herbarium aanleggen, begin dan met ze goed te drogen. Hiervoor heb je noodig filtreerpapier en een plantenpers. Filtreerpapier is in eiken papierhandel te verkrij gen, terwijl we de pers best zelf kun nen maken. We nemen daarvoor een paar ste- J cj-ST. vige plankjes van 2 c.M. dikte, 45 c.M lang en 24 c.M. breed, die we aan de uiteinden iets rond zagen (zie fig. 1) In het gebruik blijkt ech ter, dat de plankjes door het vocht dat uit de planten komt, krom trek ken. Om dit te voorkomen-, worden in elke plank gleuven gemaakt, die we eerst inzagen en daarna met eer. beitel uitdiepen (zie fig. 1 en la). Hiex-in worden goed e'uitend latjes geslagen. De gleuven ztTn 1 c.M. diep. In de eene plank brengen we irT't midden een gleuf aan die van 7 tot 5.5 c.M. breed is; in de andere twee gleuven aan deh kant van 4 tot 3 c.M. breed (zie fig. 2). Zijn de latjes er Ji In geslagen, dan worcit alles nog eens gelijk geschaafd. In 't midden van de planken boren we aan weers kanten 2.5 c.M. van den kant gaten. Hierdoor steken we een pen van 6 c.M. lengte, die aan 't einde van een schroef is voorzien (Zie fig. 3) Om den breeden kop hiervan in 't hout weg te doen vallen, wordt in de onder ste plank rond het gat een cirkel met dezelfde middellijn als deze kop uitge diept, zoodat deze hierin komt te lig gen. Rond de gaten in 't bovenblad leg gen we een paar stukjes ijzer, waar in een evengroot gat als in 't hout. De vleugelmoer (Zie fig. 3), die op de schroef past, kun nen we nu bij 't persen niet in het hout drukken. We moeten er om denken, dat we bij het drogen de pers niet dadelijk al te vast aandraaien, doch deze ge leidelijk aanschroeven. De gedroogde planten plakken we met smalle strookjes gompapier op een blanco vel. Onderaan schrijven we netjes den naam (ook den latijnschen) fami lienaam en datum en plaats, wan neer en waar we de plant hebben ge vonden. Als we de plant een weinig naar rechts op t vel plakken, run nen we de vellen gemakkelijk be waren in een klemband of anders maken we zelf een portefeuille. DANSERESJE Ged. Oude Gracht 106, heeft 121 Huiskamex-plantban- nen, 25 Huiskamerpl. pl., 36 Kwattg.- sterretjes, 3 Quick-schoencrême-bon nen. Dit alles wil zij ruilen voor Me- co- of Slckesz-bonnen 1 tegen 1. JUFFERTJE WILDZANG, Fran- kenstraat 47, hééft 1 Miss Blanche bon, 14 H. O. punten, 1 Kamerpl. 2 Roodbandpl., 9 Quickbonnen, 6 Pe- likaantjes en 14 Kwatta-sterren, Dit alles wil zij ruilen voor Meco bonnen. JUNIBLOEMPJE, Gasthulssingel 40, heeft 163 bonnen van Verkade's Kamerplanten. Deze wou ze graag ruilen voor Sunlight, Vim. Luxe of Rixxso-bonnen, 1 tegen 1. MET Z'N ACHTEN. door W. B.—Z. Een der leeraressen kwam vertel len, dat de klas van Cor Veen al naar huls was. Gelukkig wist deze leerares een probaat middel om inkt vlekken te verwijderen. Ze nam Else mee naar haar lokaal en Ma/rgje haastte zich weg te komen, anders kon ze den trein niet meer haien. Wat had ze moeder straks veel te vertellen. Wat kon er in een dag ook heel veel gebeuren. Ze greep vlug haar strooien hoed van den kap stok zette hem op, of beter gezegd ze" wilde hem opzetten. Maar 't ging niet. Aan de binnenzij waren kris kras groote draden gespannen. „Flauwe mop" prevelde Margje en trachtte met geweld de draden stuk te trekken. Maar 't ging niet. 't Was alles ijzergaren. „Mispunten" schold Margje, hoe wel er in haar buui-t niemand stond. Ja, daar kwamen ook de anderen uit haar klas. Die hadden even gewacht om te weten, hoe het met Else af zóu loopen. ,;Ze hebben mijn hoed vast genaaid," bromde Marg, terwijl Ze om een schaar vroeg. Haar naaidoos was in 't lokaal. Gelukkig was er een gedienstige geest, die een zakschaar- tje rijk was. „O, zeg, mijn mantelmouwen zit ten dicht," riep een ander, die ook juist vandaag voor 't eerst op school was. Al spoedig bleek, dat iedere nieu weling iets had aan hoed of jas, dat dichtgenaaid was. Het was een ge- sjor, een gegiechel, een gemopper, maar ten slotte toch ook een dave rend gelach. Behalve Margje, die stond het huilen nader dan het lachen. Toen ze eindelijk de dra den had stukgeknipt, kon ze met goed fatsoen haar ho- deksel nog "'et. o-"«>ten. Ais f«nia hingen de doorgeknipte draadeinden op haar voorhoofd. Het lachen der andere meisjes maakte haar nog boozer. Hoe konden zij lachen om zoo iets flauws En door al dat ouonthoud kon ze haar trein niet meer halen. Dan moest ze langer dan een uur wach ten. Moeder zou ongerust zijn. En ze hadden haar thuis zoo noodig. „Ga. zonder hoft*. Hcv'd h-°m In je hand," raadde Else, die dankbaar "'—ht en klee- ren weer inktloos waren. Dat zou Marg dan maar doen. Ge lukkig kon ze in haar mantel komen. De mouwen hadden die nare, groote meisjes tenminste niet dicht genaaid „Ik ga een eindje mee." zei Else goedig. Ze draafden langs de straat. Als Marg den trein nog eens halen kon. „Meisie, denk aan je klossie," zei opeens een oud mannetje tegen Marg „Waar moet ik om denken?" vroeg Margje verbaasd. „D'r schijnt een klossie aan je mantel vast te zitten. Hij bengelt achter je an. Zeker een poets die ze je gebakken hebben," ging het man netje door. Marg stond stil en keek hulpeloos rond. Else inspecteerde op aanwijzing van het mannetje Marg- jes rug. ,,'k Zal je wel helpen," zei ze. „Wat is er dan toch?" vroeg Marg „Ze hebben met een speld je klos met ijzergaren vastgemaakt onder je mantelkraag. Door het loopen is hij losgeraakt. Maar de draad zit aan je mantel vast. En nu ELse barstte het uit van 't lachen. „Maak t dan los," zei Marg vinnig „De levendige garenklos," riep een straatjongen. „Heb je geen schaar?" vroeg ELse, haar best doend haar vroolijkheid te beheerschen. „Nee, dat weet je toch wel. Je kunt het toch wel stuk trekken?" ,,'t Is ijzergaren!" Een nieuwe lachbui volgde. Else liep een paar stappen verder en raapté den klos op. Ze wond er het garen om en zei tegen Marg: „Hier stop In je mantelzak. Loop nu door, want die vervelende straatjongen.? maken er een relletje van." (Wordt vervolgd.) POSTZEGELRUBRIEK HONGARIJE VI. In 1915 krijgen we een opdruk op de portzegel 100 filler. Deze werd overdrukt met de nieuwe waarde 20 in groote roode cijfers. Grootte van 't vakje 2.4 bij 2.8 c.M. Gedurende 19151j20 verscheen een nieuwe serie portzegels in de zelfde teekening als de vorige, dóch met roode waardecijfers. Uitgegeven werden: 1, 2,. 5, 6, 10, 12, 15, 20, 30 40, 50, 120 en 200 filler (alle groen mót roode waardecijfers). Grootte van de vakjes 2.4 bij 2.8 cM. In 191617 werd wederom een wel dadigheidsserie uitgegeven met een toeslag van 2 filler. Het zijn echte oorlogszegets; de eers'e 2 vertaonen een soldaat in verschillende houdin gen, terwijl op de hoogste waarde een adelaar is afgebeeld met een zwaard in de noot. De waadden zijn: 10 filler (rood), 15 filler (violet) en 40 filler (bruinkarmijn) Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.4 c.M. In 1916 verscheen een expreszegel, waarop in 't midden op een band met roode letters „Sürgös" staat. Daarboven in een halven cirkel is de Hongaarsche kroon afgebeeld, ter wijl er onder in 'n kleinen cirkel de waarde staat. .Magyar kir Posta" staat bovenaan. De waarde Is 2 filler (olijfgroen en rood). Grootte van t vakje 2.8 bij 2.4 cM. Op 't eind van 1916 verscheen een paar zegels met de beeltenis van den nieuwen keizer en keizerin in 'n me daillon. Boven de cirkel staat weer: „Magyar Kir Posta", terwijl onder aan de waarde is vermeld, benevens jaar en datum van troonsbestijging xx.l.: „1916-XII-30". De waarden zijn: 10 filler (lila beeltenis keizerin Zita) en 15 filler (rood beeltenis keizer Karei). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.4 c.M. In 1916 verscheen nog een zoog. spaarkaszegel van 10 filler (violet). In een klein cirkeltje staat de Hon gaarsche kroon; daaromheen in een band: „M. Kir Posta - Takarekpenz- tar". Aan de bovenzijde is de waarde vei*meld, terwijl onder den cirkel e&n bijenkorf is afgebeeld; op de rest van de zegel zijn eenige versieringen aan gebracht. Grootte van 't vakje 2 8 bij 2.4 c.M. Zie voor de indeeiing het schetsje. ,Zy V y 'fï-Jt i $«^5 V V /0/3--J# ,ct V V f/s-Jta V /Ja/ Jsa V Nieuwe deelnemers: 350. Tootje Compiet, Scheepma- kersdijk 57. 351. Tammo Piek, Vrouwenhekstr. No. 18. Tootje mag een paar mooie zegels bij mij komen uitzoeken. Van de groepen XVTII en XIX heb ik de zendingen nóg niet terug. Een vriendelijk verzoek aan de ouders, te helpen deze zendingen terug te doen bezorgen: Ze kunnen toch niet weg zijn. De deelnemers in Groep XYI1I zijn: N. v. Lingen, Cronjéstr. 76, N. de Wilde, De Wetstr. 9, R. Wilgen burg, De la Reystraat 48, L. Vos, De la Reystraat 91, D. en N. Nijbroek, De la Reystraat 72, B. Vos, Pres. Steyn- straat 127 en J. Welde, Colensostr. 62rd. In Groep XIX: P. v. Duyn, Schalkb.gracht 94, G. Spoor, Rijks straatweg 6, P. Rotteveel, Klooster straat 51zw., J. Rol, Schalkb.gracht 83, P. Siegerist, v. Olststr. 13, J. Las- schuit, Rijksstraatweg 51, J. v. d. Holst, ReLtzstraat- 95, Jac. v. Wijn gaarden, Celebesstraat 13 en H. ten Have, Spionkopstraat 11. Denk er aan, dat door nalatigheid van één de geheele groep de dupe wordt. Rustenburgerlaan 23. KNOLGEWASSEN Oxalis (Klavertje vier) Dit knolgewasje wordt ongeveer 25 c.M. hoog en behoort tot de familie der klaverzuring (Oxalidaceeën). Elk blad bestaat uit vier hartvormige blaadjes (Geluksklaver) en is voor zien van een bruine vlek, wat het plantje een eigenaardig aanzien geeft. In de 2e helft van April plan ten we de knolletjes op onderlingen afstand van 15 tot 20 c.M. Ze bloeien met purperroode bloempjes, die tros- gewijze op vrij lange stengeltjes staan. Ook in kleine potjes (drie in een pdt) maakt geluksklaver een aardig effect. De knolletjes worden in 't najaar uit den grond genomen, goed gedroogd en op een droge vorst- vrije plaats bewaard. Begonia (knolbegonia's in tegen stelling met bladbegonia's, die veel als kamerplant voorkomen). Knol begonia's worden evenals Oxalis niet hoog. Willen we ze vroeg in bloei hebben, dan is het noodzakelijk, dat we de knollen eerst in een bakie zetten één c.M. onder de aarde. Maar kijk goed uit, dat je den goe den kant boven doet. De begonia- knollen hebben zoo'n eigenaai-digen vorm, dat je haast niet kunt zien, wat de bovenkant is. Alleen wanneer de knollen al een beetje beginnen uit te loopen, kun je 't aan de spruit jes zien. Anders zorg je maar, dat de holle zijde naar boven ligt. Goed vochtig gehouden, in de zon, begin nen ze binnenshuis spoedig te sprui ten, zoodat je al spoedig flinke planten hebt, die je kunt uitplanten op een afstand van ongeveer 25 c.M. De grond moet flink bemest zijn, vooral de bovenlaag, daar begonia's niet diep wortelen. Tegen November nemen we de knoiien uit den grond, de stengels worden er van afgebro ken en ze worden van de haarwortels ontdaan. Verdere behandeling als Oxalis. DAHLIA. De knollen worden Maart-April binnenshuis ter sprinting gelegd, om later, na de nachtvorsten, buiten te worden uitgeplant. Je hebt dan na tuurlijk vroeger bloemen'. Ze Kunnen in gewonen tuingrond worden gezet: in bemesten grond krijgen ze wel veel blad, maar weinig bloemen. Vooral oudere knollen komen vaak met heel wat spruiten boven de aar de. Willen jullie flinke stengels krij gen, zorg dan dat er niet meer dan 2 a 3 blijven staan. De kleine snijd je maar bij den grond af en komen er later weer nieuwe, houd die dan steeds weg. Eet kweeken van dahlia's uit zaad geeft steeds groote voldoening. De planten zijn over 't algemeen stevi ger dan die, welke we uit knollen verkrijgen, vooral als die al wat oud worden. In den nazomer bloeien ze reeds en ze hebben bij 't rooien een flinke knol gevormd. Het meest geschikt zijn enkelbloe- mige soorten: o.a. Collerette (hals- kraag), Mignon-, Miniatuur-, pioen en decoratieve dahlia's. Tegen November halen we de knol len uit den grond, daar ze uiterst vatbaar zijn voor vorst. Een hand breed boven den grond worden de stengels afgesneden, terwijl ie ver dere behandeling is als bij de vorige knolgewassen. TUINIER. RUBRIEKERTJES-LIJST. 730. Mathijs Weiland, oud 12 jaar, Z. B. Spaarne 8 rood. M. mag Woens dag bij mij een verrassing komen halen aan mijn nieuwe adres Mar- nixstraat 20. RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING L (Leeftijd 10 jaair en ouder) 1. (Ingez. door Arretje Noff.) Neem uit onderstaande Rubrle- kertjesnamen telkens één letter, zoo dat ge een nieuwen schuilnaam krijgt Wielewaal, Jupiter, Goud klokje, Kraalóog, Roe<tkopje, Attalanta, Theeroosje, Draaitol, Billy Boe, Boschelfje, Tilburgertje, Elzekatje. 2. (Ingez. door Huishen). Strik vragen. a. Welke drank is de sterkste en bedwelmt nooit. b. (Ingez. door Draaitol). Ik roep niet: Oranje boven! Dat is al zoo vaak beweerd. Ik zeg maar: Oranje buiten, Knijp je mij, dan ga ik spuiten, Want dan heb je me bezeerd. c. (Ingez. door Hagenaar.) Welk ijs kan niet smelten? d. Welk ijzer maakt men van goud? e. (Ingez. door Shippy) Wat zijn nare vijgen? f. Welke overeenkomst is er tus- schen een sterke vesting en een bit ter drankje? g. Hoe schrijft men een muizenval met drie letters? h. (Ingez. door Jupiter.) Welk Spaansch veldheer ls onder lava bedolven? i. Wie kan van een jongensnaam en een meisjesnaam een vergif ma ken? 3. (Ingez. door Frans Hals) Mijn geheel bestaat uit 15 letters en is een bezienswaardigheid in onze stad. 1 2 3 4 5 ls een jongensnaam. 6 7 8 9 is een lichaamsdeel. 2 3 7 15 laat licht door in onze huizen. 4 13 14 12 is een lichaamsdeel. 6 7 3 4 1s een vogel. 10 11 14 2 staat om een gevangenis 4. (Ingez. door Roetkopje.) Ver borgen plaatsnamen. a. Waar woont Aal Herm? b. En Nero Veve? c. En Sam Termad? d. (Ingez. door Arretje Noff.) Waar woont Tys Weenk? e. En Han Gesch? f. En Aal Ramk? g. En Daan Heg? 5. (Ingez. door Goudhartje.) Vervang de kruisjes door klinkers, zoodat ge een bekend spreekwoord krijgt. Nx rxgxn kxmt zxnnxschxn. 6. (Ingez. door Appeltje.) Mijn geheel bestaat uit 14 lelt°rs en is de naam van een groot staats man uit de Vaderlandsche geschie denis. 2 7 11 12 9 3 10 13 geef t een heer lijke geur. 6 7 8 5 4 11 12 13 4 is een dorp in Gelderland. 14 7 8 14 7 8 4 9 is de naam van een volksstam. 8 1 1 3 is een klein-. 11 1 12 14 is een lichaamsdeel. 13 7 3 3 10 8 wordt door de glazen- wasschers gebruikt. AFDEELING ET. (Leeftijd 9 jaar en Jonger.) 1. (Ingez. door Krullebol Steil- haar). Strikvragen. a. Wat ls het verschil tusschen een kat en een^spin? b. (Ingez. dooT Jopie Slim.) Welke boem en dragen geen tak ken? c. (Ingez. door Overvener). E'.f mannen gingeri er, Elf peren hingen er, Elk nam er een Zeg mij met verlangen, Hoeveel peren bleven er hangen? d. (Ingez. door Groenling.) Noem eens een school, waar nooit boeken gebruikt worden. e. Welke nieren ontbreken wel eens bij de menschen? f. Ho? lang leefde Gotfried van Bouillon? g. Wie is de grootste dief. die toch niet in de gevangenis komt? 2. (Ingez. door Hagenaar.) Ik ben een spreekwoord van 2u let ters. Je mag niet te 7 8 9 10 op school komen. 6 8 zeggen kleine kindertjes. 23 24 25 is een lidwoord. 4 14 zeg je, als je blij bent. 13 14 is een muzieknoot. 1 2 3 11 is een meisjesnaam. 4 5 6 Ls r- "ord. 11 12 14 13 is voor dieren. Wie 13 14 15 16 17 is blij. 26 27 28 29 is heel goed. 3. (Ingez. door Dierenvriendje.) 2 maal a en 1 maal 1 1 maal r en 1 maal 1 I maal o en eenmaal D En tot besluit nog een keer i, 'k ben een Rubriekertje zeg maar wie. 4. (Ingez. door Danseresje.) Neem uit de volgende Rubrleker- tjesnamen telkens een letter, zoo dat ge een nieuwen schuilnaam krijgt. Boschelfje, Tilburgertje, Juffertje Schrijf graag, Bellefleur, Huishen, Don Fredferik, Juffertje Ongeduld, De kleine Jager, Breeroo, De Woudloo- per, Floris V, Blauwoogje, De kleine Metselaar, Zangvogeltje, Snibbelaar«- tje, Schipperin, Kleine Gymnast. 5. (Ingez. door Tramstudent.) Ik maak de kamer in het schemer uurtje gezellig en besta uit 13 letters. 12 9 1 is een kleedingstuk. II 9 1 vindt men in do bergen. 10 6 4 7 is een groot water. 123 13 567is tusschen licht en donker. 8 9 5 11 gebruikt men 's avonds. 7 4 10 zit aan fietsen. Van een 8 9 11 maakt moeder een jurk. Om zand te scheppen moet men een 1 2 3 6 11 hebben. 6. (Ingez. door Bloemengodin.) Ik ben een Rubriekertje van 11 let ters.) 3 2 1 ls een meisjesnaam. 6 5 4 11 7 dient om water in te ko ken. 7 8 9 Is van haar. 10 11 4 is ook een meisjesnaam. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. Bloemen fee. 2. a. een jaar. b. zwemschool, c. voet en standbeeld, of glas. d. geld, e. leunstoel, f. ze branden korter, g. De r. h. pepermunt, i. de andere helft. 3. a. Kistenmaker, b. planostem mer. c. schoenmaker. 4. Jopie Slim. 5. boot, loot, moot, noot, poot. 6a Tangkoeban Prahoe. AFDEELING II. 1. Goudsterrecje. 2. Krielkip. 3. a. ze gaan er niet in, ze worden er in gedaan, b. schdön. c. Een hoe- denfabrikant. d. luipaard. 4 a. loodgieter, b. Tooneelspeler, c. ambtenaar, d. kleermaker, e. mars kramer, f. koetsier, g. Bedelaar. 5. Haarlem's Dagblad. 6. Dierenvriendje. Goede oplossingen ontvangen van Knagelljntje 6 De kleine Lord 0 Fabriefcsmonteurtje 6 Papavertje 6 Wilgenroosje 6 Darwintulp 6 Kwik staart 6 Schaatsenrijder 6 Orchidee 3 Juffertje Wildzang 4 Timmerman 6 Capricornus 6 Robbedoes 6 Libra 6 Danseresje 5 Bloemenbindstertje 3 Juffertje Lachlust 6. De kleine Cellist 5 Draaitol 0 Boe- kenverslindster 4 Bloemenfee 0 Krielkip 0 Wipneusje 0 De kleine Vogelvriend 6 De kleine Violist 6 Goudsbloem 6 Heliante 4 Dieren vriendje 6 Attalanta 5 Hagenaar 4 Vaders Hu'p 4 Floris V 6 Poesenmoe dertje 6 Blauwoog je 5 Moeders Jong ste 5 De kleine Eouwer 3 Fabrieks monteurtje 4 Damiaatje 6 Blond kopje 6 Boschviooltje 6 Meidoorn tje 6 Rom pelsteelt je 6 Margriet 6 Zonsondergang 4 Baby Peggy 5 Zwartkijker;je 4 De Schipperin 6 Poppenmoedsrtje 6 De kleine Gym nast 6 Koekoek 6 Roodborstje 6 Breerco 5 Darwintulp 5 Annie Zalm 4 Tilburgertje 6 Pioenroos 6 Don Frederik 6 Ob'one 6 Zevenster 6 Roodwangetje 6 Nic. Jansen 5 An-

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 16