TWEEDE KAMER. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 27 APRIL 1929 SPORT EN SPEL VOETBAL De wedstrijden van Zondag. Feijenoord heeft den laatsten Zondag on dervonden, dat ook een heel sterk kam pioenselftal niet onoverwinnelijk is, zelfs niet al speelt het óp eigen terrein. D. F. C. wist aan Feijenoord een 3O-nederlaag toe te brengen. De Rotterdammers moeten nu nog twee uitwedstrijden spelen, tegen E.D.O. en H. B. S. En hoewel zij het kampioen schap al een paar weken binnen hebben, zul len zij nu wel beter oppassen. Morgen wordt op het terrein aan de Kleverlaan de wedstrijd E.D.O.Feijenoord gespeeld. Dit is voor Feijenoord en heel nuttige oefening vóór zij aan de zware kampioanscompetitie begint en E.D.O. is daarvoor een heel geschikte te genpartij. De Feijenoorders kunnen de man nen van de Perukels maar niet klein krij gen. Op 9 December wonnen de Haarlem mers in Rotterdam reeds met 63 wat een waar kunststukje mocht genoemd worden. Met dit- alles rekening houdende, kan de penningmeester van E.D.O. morgen toch nog reden tot tevredenheid hebben, vooral om dat in Haarlem en omstreken geen enkele andere wedstrijd van beteekenis gespeeld wordt. Jammer is het, dat De Kiefte die weer eenige maanden achtereen in zulk een uit stekenden vorm gekeept heeft, wegens een blessure niet van de partij kan wezen. R. C. H. die ook nog een theoretische kans op het kampioenschap heeft, gaat morgen naar A. D. O., met wie ze nog een appeltje te schillen heeft, want aan den Middenweg wonnen de Hagenaars op 11 November met 2—0. Dit kan, gelet op de omstandigheden, ook nog een vinnige strijd worden. Het zeldzame verschijnsel doet zich voor, dat ook het tweede elftal van Haarlem een schitterende kans op het kampioenschap heeft. Het is ons gebleken, dat sommige le zers de mededeeling in ons „Sport en Spel" van Maandag: „Haarlem I en Haarlem II beide op de eerste plaats hunner afdeeling" verkeerd begrepen hebben. Zij maakten daaruit op, dat we bedoelden dat ook Haar lem n reeds kampioen was. Dat is onjuist. Een club kan op de eerste plaats staan en toch nog geen kampioen zijn. Men zie daar voor de volgende cijfers: geso. gsw. gel. verl. v. teg. pt. Haarlem H 13 10 1 2 21 72—22 Blauw Wit Hl 13 9 2 2 20 44—19 De cijfers van Haarlem II bewijzen wel afdoende, dat de club der roodbroeken er nog lang niet hopeloos voor staat. De elftal commissie heeft nog de beschikking over uitstekend materiaal. Men zie maar eens naar het doelgemiddelde: 72 maal heeft de voorhoede der reserves kans gezien, het doel der tegenstanders te doorboren. De midden voor Groeneveld nam er hiervan ruim dertig voor zijn rekening! Een prestatie, die bij Haarlem niet weinig de aandacht trekt. Haarlem n kan morgenmiddag ook kam pioen worden. Daarvoor is het noodig, dat zij in Koog-Zaandijk van K. F. C. H wint. Dan krijgt zij 23 punten, welk aantal door een andere club niet meer bereikt kan wor den. Weliswaar_bestaat de kans dak Blauw Wit in haar "laatsten wedstrijd verliest, maar daarop moeten de Haarlem-reserves het maar niet laten aankomen. Er moet ge wonnen worden, dan is alle twijfel weg. Dat zou wel een mooi resultaat van dit seizoen zijn: Haarlem I en Haarlem n beide kampioen! Met de mogelijkheid, dat ze bel de promoveer en! Sparta en Go ahead kunnen morgen, als zij resp. van Hermes en Wageningen win nen, ook de kampioensvlag uitsteken. Het is yrij zeker dat dit gebeuren zal. a. d. o. r. c. h. Men schrijft ons: Zondag gaat R. C. H. in Den Haag den laatsten competitiewedstrijd spelen en al is het de laatste, het is zeker nog een van de belangrijkste. Weliswaar zijn de kansen op het kampioenschap door de nederlaag te gen Sparta, aan den Middenweg vrijwel tot- nul gereduceerd, doch zoolang Sparta nog niet méér punten heeft dan'de andere ge gadigden, is er theoretisch nog kans. En zoo'n kans hebhen A.D.O. en R. C. H. nog beide, waarbij nog komt dat deze wedstrijd in elk geval beslissend is voor de tweede plaats. We mogen derhalve aannemen, dat onze stadgenooten zich nog weer eens van hun allerbeste zijde zullen laten zien en al achten we de kans op een nederlaag groo- ter dan op een overwinning, toch is de mo gelijkheid tot winnen niet uitgesloten. Zou den de R. C. H.'ers dus het seizoen besluiten met een overwinning op de Hagenaars, dan .is dat niet alleen een prachtig slot van een succesvol seizoen, als Sparta dan nog ver liezen zou' van H. D. V. S., dan is de moge lijkheid nog niet geheel uitgesloten, dat het nog op een beslissingswedstrijd uitloopt. R.C.H. komt naar we vernemen geheel vol ledig uit, nl. met: Kos. Vrugt, Prevost, Geutskens, Ruis, Krom, Hans?, van der Werve, Roelfsema Verkerk. Brugman e.d.o.—fe yenoord. Men schrijft ons: Nu vragen de rood-zwarten wederom de aandacht, zij het dan ook niet voor een wedstrijd, waarbij een kampioenschap of de gradatie op het spel staat. Maar het gaat tegen Feijenoord. Men weet reeds van vorige wedstrijden wat dat zeggen wil, Feyenoord te ontvangen. Voor velen is de naam Feyenoord als een electri- sche vonk, die de liefhebbers doet watertan den. Feyenoord is bijna jaar op jaar kampioen barer afdeeling en toch vielen de wedstrij den, welke in den loop der jai-en reeds door beide clubs tegen elkaar gespeeld zijn, bijna steeds in het voordeel onzer stadgenooten uit. Nog geen enkele maal is het Feyenoord mogen gelukken het zoet der overwinning te- smaken. Nog dit seizoen gelukte het E.D.O. wat nog geen enkele maal gebeurd was, Feyenoord in eigen huis een gevoelige nederlaag toe te brengen (63). Deze wedstrijden zijn steeds iets bijzonders geweest, zooals er tegenwoordig helaas zeer weinig te zien zijn, omdat hier twee ploegen tegen elkaar komen, die zeer goed voetbal spelen. Vooral Feyenoord vertoont dit sei zoen een spel vol aantrekkelijkheid. Het is dan ook geen wonder dat zij wederom beslag op het kampioenschap legde. We verwachten ook nu weer een moolen Strijd en vooral omdat bij Feyenoord de ze nuwen, welke bij wedstrijden van beteekenis zoo'n belangrijke rol kunnen spelen, nu geen afbreuk aan haar spel zullen doen. Feyenoord is vol goeden wil om nu einde lijk eens met de traditie van gelijkspelen of verliezen te breken, vooral voor de in Rot terdam geleden nederlaag revanche te ne men, doch of EJD.O het daarmee eens is, meenen we te mogen bewijfelen. In ieder geval verwachten wij een mooien strijd met goed voetbal. E.D.O. verschijnt 'in de volgende opstel ling: J. G. van Roon, C. van der Kuyl, H. Boeree, H. Zwart, J. Dlnkla, C. van der Laan. J. Perukel, B. Steffens, D. Tanis, J. L. Perukel H. Oomen. Zooals men ziet zal De Kiefte rn'et in het doel staan; hij werd namelijk de vorige week in den wedstrijd tegen Z. F. C. ge blesseerd. Collecte voor de hulpbe hoevende zwakzinnigen. Ook het bestuur van E.D.O. heeft toestem ming verleend om te laten collecteeren ten behoeve van de Nazorgfondsen voor hulp behoevende zwakzinnigen, blinden en licha melijk gebrekkigen. Gaarne wekken we onze lezers op, de collecte goed te gedenken. STORMVOGELS—V. S. V. Zondag spelen Stormvogels en V. S. V. een vriendschappelijken wedstrijd op het Storm vogels-terrein. De clubs komen met sterke elftallen uit, nl. als volgt: Stormvogels: Thijssen, Blinkhof, Koster, Effern, Haak, v. d. Velde, De Jonge, Hoogerauin, Kuikens, Tol, Boeke- laar. V. S. V.: Hillekamp, Wey, De Koning, Horeman, Ko ning, Demmers, Heijermans, Wey Jr., v. d. Griendt, v. d. Pieterman, Van der Wint. HAARL. VOETBALBOND Het bestuur van den Haarl. Voetbalbond heeft bekend gemaakt, dat na 5 Mei geen wedstrijden meer zullen worden vastgesteld, die niet rechtstreeks van belang zijn voor promotie of degradatie. De reden hiervan is dat vele clubs in Mei geen beschikking meer hebben over hun veld of dit voor zomer sport willen inrichten. Dit lijkt ons een zeer verstandige maat regel; het voetbalseizoen duurt lang genoeg en andere sporten, zooals cricket en athle- tiek zijn in de warme zomermaanden om meer dan één reden te prefereeren. (a). Zondag j.l. werd niet veel gespeeld. In I A won R. C. H. 4 met .4—1 van Hillegom en daar H. F. C. 3 met 52 van Bennebroek verloor, kan men in laatstgenoemde vereeni- ging binnenkort de kampioen zien. V. V. H. speelde-tegen Schoten 2 en ver loor met 4^-0.De oude vefeenighig blijkt moegestreden-en -zal dit -jaar wel voor het laatst in de eerste klasse'gespeeld hebben. Hoe zou het dan verder gaan? Voor promotie naar de eerste klasse won Spaarnevogels op Overtuigende wijze met 52. van D. W. O., terwijl D. O. A. haar kan sen aanmerkelijk gereduceerd zag door een 21 nederlaag tegen Damlaten. Weliswaar protesteerde D. O. A., maar protesten zijn lastige dingen, die maar zelden het ge- wenschte resultaat brengen. Het programma voor Zondag. Uit den aard der zaak zijn de wedstrijden voor Zondag a.s. van weinig belang. Hille gom speelt thuis tegen Aurora en zal wel winnen, terwijl R. C. H. 4 ook wel kans zal zien om H. F. C. 3 met een nederlaag huis waarts te sturen. E. D. O. 4D. S. O. eindigt waarschijnlijk in het voordeel van de gasten In I B worden nog vier wedstrijden ge speeld. De Haarlem-Veteranen ontvangen Kerinèmers 2 en zullen hun gasten wél een lesje geven, terwijl ook Haarlem 3 tegen het bezoekende V. V. H. geen al te zware taak wacht. V. S. V. 2 wint op eigen terrein vrij zeker van E. D. O. 3 en bij Bloemendaal 2Schoten 2 lijkt een gelijkspel of kleine zege voor de bezoekers een aannemelijk resultaat. Voor de promotie naar de eerste klasse kan Zondag a.s., behoudens het protest, reeds de beslissing vallen. Wint Spaarnevogels van D. O. A., waarop wel kans is en Damiaten van D. W. O., wat zeer waarschijnlijk is, dan zullen Spaarnevo gels en .Damiate het volgend jaar in de eerste klasse uitkomen. Wint D. O. A. daarentegen dan is zij zeker van promotie. D. W. O. is kansloos. Het volledige programma luidt als volgt: I a: R. C. H. 4—H- F. C. 3 10 uur HillegomAurora 2 uur E. D. O. 4—D. L O. 10 uur i b: Haarlem 3V. V. H. 10 uur Bloemendaal 2Schoten 2 1 uur Haarlem VeteranenKennemers 2 12 uur V. S. V. 2—E. D. O. 3 12 uur n a: Zandvoort II—E. H. S. 2 10 uur n B: Bloemendaal 3d. w. o. 2 v. s. v. 3—h. f. c. 6 ii d: Haarlem 5Aurora 2 12.30 uur 2 uur 10 uur (a) Tot zoover onze medewerker. Ook wij zijn er voorstanders van. dat het voetbalseizoen niet te lang duurt. Maar dit maal is de stagnatie, door den langdurigen strengen winter veroorzaakt, wel bijzonder groot geweest. O.i. had daar wel meer re kening mee gehouden mogen worden. De be trokken clubs zullen het dan ook verre van aangenaam vinden, dat zij hun programma niet kunnen afwerken. Men neemt nu een maal aan een competitie deel om die tot het einde toe af te werken. Had men niet kun nen probeeren, terreinen van vrij zijnde clubs in bruikleen te krijgen? De N. V. B. heeft een even groote stagnatie gehad, maar zijn programma wordt onverkort en tot het einde toe afgewerkt. Zelfs om het kampioen schap van Nederland wordt (in afwijking, van de voornemens na de vorst-periode) een heele competitie gespeeld. RED. m A: t. h. b. 3—e. t. o. 2 E. H. S. 3Bennebroek 2 Zandvoort 3D. I. O. 4 Kinheim 2H. O. S. C. ill b: Schoten 4—D. S. K. T. h. b. 4Kennemers 4 m C: D. L O. 3-D. O. A. 3 Stormvogels 6H. O. S. C. 2 Damiate 2Hillinen 3 iii d: Spaarnevogels 2Damiate 3 Bloemendaal 5Zeemeeuwen 3 iii e: Spaarnestad 2Swastika 2 Zeemeeuwen 4Spaarnevogels 3 ni f: Zeemeeuwen 5E. D. O. 7 AFDEELING A: HaarlemR. C. H. b Hillegom—D. L O. AFDEELING B: Zeemeeuwen aR. C. H. a .D.O. aHalfweg T. H. B.—E. D. O. G 10 uur 2 uur 12 uur 10.30 uur 10 uur 10.30 uur 10 uur 12 uur 10 uur 10 uur 2.30 uur 10 uur 10 uur 12 uur 10.30 uur 2 uur 10 uur 2 uur promotie-competitie 2e klasse: D. W. O.—Damiate (Damiate- t'errein) D. O. A.Spaarnevogels (H. F. C.- terrein) 10 uur 3e klasse: Zeemeeuwen 2Swastika 10 uur KORFBAL het programma voor zondag Westelijke afdeeling. (Noord-Holland) Eerste Klasse. Kampioenschap Amsterdam: D. T. V.Deetos. Koog ZaandijkD. V. D. D. D. V.Westerkwartier. SwiftExcelsior. (Zuid-Holland). H. K. V.—H. S. V. Het ZuidenVelox. Overgangsklasse. (Noord-Holland) Afdeeling A: 'BilthovenZ. K. V. Ready Tekca II—Hercules. Afdeeling B: .Ready Tekca—K. V. K. "7. HaarlemWester kwartier II EendrachtB. EL -p. (Zuid-Holland). O. S. C. R.—Rozenburg. Deetos II—H. K. V. II. N. K. B. Haarlem speelt morgen op eigen terrein een harer laatste wedstrijden in de Overgangs klasse, die in t nieuwe seizoen wel verdwe nen zal zijn. Westerkwartier n kan verliezen, als de Haarlemmers flink aanpakken en zoo vol ledig mogelijk uit kunnen komen. Advendo heeft de eer, het sterke Allen Weerbaar te ontvangen, zij zal wel alle po gingen in 't werk stellen om den Amsterdam mers één puntje af te snoepen, wat al een heele prestatie zou zijn. De andere N. K. B.-' ers hebben vrij af. H. K. B. Voor de le klasse zal Advendo II de IJmui- densche kampioenen G. S. D. ontvangen. Ulysses I krijgt S. V. II op visite. In de 2e kl. zal D. S- V. I wel van Ulysses II winnen; K. V. I speelt tegen D. V. V. IL Voor de 3e klasse gaat Haarlem IV naar Voorwaarts. Bekerwedstrijden. Na loting zijn de volgende drie afdeellngen gevormd Groep A: Ulysses, T. H. B-, Haarlem UI en Voorwaarts III. Groep B: D. S. V.. S. V. en G. S. D. Groep C: K. V-, D. V. V. en Advendo. Nieuwe competïtie-indeeling H. K. B. Het N. K. B.-Bondsbestuur hechtte zijn goedkeuring aan het volgende ontwerp- sche ma, wat betreft de competitie van den N. K. B. Wij melden momenteel, dat wat Noord- Holland betreft er een le klasse zal komen met 2 keer 7 twaalftallen; een tweede klasse met 4 keer 7 twaalftallen; (eerste jaar 2x7 en 2 x 6) en een 3e klasse met 8 keer 6 twaalf tallen, met mogelijke uitbreiding of een nieuwe groepeering. Het eerste gevolg zal zijn, dat de over gangsklasse zal verdwijnen. Uit elke overgangsklasse zouden de num mers 1. 2 en 3 naar de eerste klasse gaan; de rest- wordt aangevuld en zal de 2e klasse vormen. Welke verandering eventueel met de Haarlemsche N. K. B.-twaalftallen zal plaats hebben, zullen we nader nagaan. Ook welk twaalftal van den H. K. B. in de nieuwe 3e kl. van den N. K. B. zal komen. LAWNTENNIS. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Afd. 1. Amsterdam: D.D.V. ILeimonias I; Rotterdam: Anelo Dutch IFestina I. Afd. 2. Bussum: Het Spie??ll Alta I; Hil versum: Hilversum ID.D.V. II. Afd. 3. Amsterdam: Smash IHaarlem: Groen WitF.I.T. I; Bussum: Het Spiegel nOranje T.C. Afd. 4. Den Haag: Leimonias IIBreda; Dordrecht: Dordt IAnglo Dutch II. Afd. 5. Tilburg: PhilharmonieEindho- yen; Eindhoven: Eindhoven nDen Bosch. HOCKEY HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kampioenschap van Nederland. AmsterdamDeventer. Kampioenschap derde klasse. H. D. M. IIAmersfoort. Westelijke tweede klasse. Afdeeling B. m. h. c. n—h. o. c. in. Victoria H—T. O. G. O. n WIELRIJDEN WIELERBAAN RIJSWIJK. Zondag a.s. worden op de Rijswijksche Wie lerbaan de groote openingswedstrijden verre den. Achter groote motoren over 4 maal 25 K.M. zullen starten: Jan Snoek, kampioen van Nederland, gangmaker Kaeser; Jules Miquel, Frankrijk, gangmaker Siterre; Henri Wijnsdau. België, gangmaker Andrée; Henk Asberg. Holland, gangmaker Ceurremans. Verder een internationale sprintrace in 6 matches a deux en een match a quatre tus- schen: Piet Moeskops, vijfmaal wereldkam pioen: César Moretti, kampioen van Italië; Alois Degraeve, kampioen van België, en Ja- ques Arlet, de nieuwe Belgische ster, overwin naar van Moeskops. Verder heeft het tan- dempaar Bontekoe-Piet. Leene de Olympische kampioenen Bernard LeeneDaan van Dijk op tandem uitgedaagd tot een match, welke Zondag op Rijswijk tevens verreden wordt, Sprint- en 10 KM. puntenrade voor ama teurs en onafhankelij ken completeeren het programma. BILJARTEN. MASSAKAMP VRIENDENKRING Dr ONDERLINGE VRIENDSCHAP. Donderdagavond werd in het lokaal vaü den heer Engwerda deze kamp voortgezet. De uitslag was als volgt: Onderlinge Vriendschap 80. 80. 71 63 is 294. Vrienden-, kring II 68. 38. 80. 80 Is 26S caramboles. De stand Is nu: O. V. S. 2341, Vrienden kring II 2318 caramboles. DAMMEN. HET NED. DAMKAMPIOENSCHAP. De wedstrijd om het kampioenschap van Nederland zal op 18 Mei aanvangen. Een bijzondere attractie vormt de deel- deelneming van Herm. de Jongh (2de aan komende uit den wedstrijd om het wereld kampioenschap 19281 die voor dezen wed strijd speciaal uit Parijs zal overkomen. Voorts schreven In A. K. W. Damme (titel houder), P. J. van Dartelen. W. Rustenburg W. C. J. Polman en I. J. de Jong. Gespeeld zal worden op Zaterdagen één partij en op Zondagen twee partijen met een tempo van 25 zetten per uur. 26 April. Regeling der werkzaamheden. De financiëele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten. Buitenlanders belast. Het tarief van de Fondsbelasting. Zake- lyke bedrijfsbelasting. Woonforensen. Wat wij reeds bij geruchte vernomen had den en waarvan wij onzen Lezers ook reeds mededeeling deden, is thans officieel afge kondigd: de Tweede Kamer gaat dit Jaar in verband met de verkiezingen uiteen op Vrijdag voor Pinksteren, uiteen vóór de cand id aatstelling. Dat beteekent dat de Kamer nog maar drie weken te vergaderen heeft, drie weken, waarin ook nog de Hemelvaartsdag valt. Ge volg hiervan is. dat de Kamer niet veel meer kan afdoen. De minsters zouden net wel an ders willen zij hebben memorie van ant woord na memorie van antwoord ingediend maar de Kamer kan zich nu eenmaal niet richten naar wat één minister of de ministers graag zouden willen. Werden alle groote ont werpen, electriciteitswet, winkelsluitingswet-, drankwet etc., die gereed gekomen zijn, af gedaan de Kamer zou in de hondsdagen nóg vergaderen. Wij begrijpen volkomen, dat de president daar niet aan wiL Wanneer van daag dan ook bij de regeling van werkzaam heden de heeren B ijle veld en'ter Laan cm behandeling vroegen van de rechtstoestand- wet voor ambtenaren, wanneer de heer Scha per vroeg om behandeling van de winkelslui tingswet, dan beluisterde de Kamer de wen- schen met een genoeglijken glimlach, dan sprak de voorzitter zeer waardeerende woor den voor die wenschen, repte hij van zijn vriendelijke gevoelens jegens die ontwerpen, maar hij deed zwaar wegen het feit, dat de tijd van de Kamer haar maar zeer krap is toegemeten, als gevolg van een overladen agenda. De agenda, die het noodsaxslijk maakte reeds a.s. Dinsdag een avondverga dering te houden, om de Wegenfondsbegroo- ting voor dit jaar nog te bespreken. De heoren Drop en Schaoer roogden nog de behandeling van de moties-Drop en Joekes, betreffende de vacantie voor arbeiders, op de agenda te krijgen. De meerderheid van de Kamer in het oog houdend, dat, er ock een belangrijk aantal kleinere spoed-ontwer- pen te wachten zijn was voor die behan deling niet te vinden. Met 4828 stemmen werd het voorstel Drop verworpen. Op de agenda stonden o.a. reeds de beken de drie strafstelsel-ontwerpen. Daaraan zijn thans .nog toegevoegd dat beide wetsontwer pen, die bepalingen treffen willen aangaande de controle op den uitvoer van eieren en die in het algemeen wettelijke bepalingen willen in het leven roepen t. a. v. den uitvoer van producten. De agenda voor de komende we ken is zwaar belast. Er ls echter ook wat lucht gebracht. Reeds enkele malen ging het schoolgeld ontwerp van de agenda af. De Ka mer denkt allerminst gunstig over dit ont- werpje. Wij vermoeden, dat het ook thans van de agenda zal verdwijnen. De Kamer heeft 't althans reeds een zetje in de goede richting gegeven door het naar het einde van de agenda te verplaatsen. Dan nóg een rukje en het ligt in het ongewisse. De behandeling van de wet op de finan cieels verhouding voor vandaag moest aan vangen met enkele stemmingen over de van gisteren overgebleven amendementen. De heer J. ter Laan poogde nog eenmaal de be slissing over de garantiebepaling uit te stel len. wegens gebrek aan gegevens ter beoor deeling der gevolgen. De Kamer wenschte te beslissen, met 55—22 stemmen. Zij achtte het blijkbaar met den heer van Vu uren onge- wenscht, dat een dergelijk uitstel-voorstel werd gedaan vlak voor de stemming. Het amendement-J. ter Laan, hetwelk uit de garantiebepaling elke limiet naar boven wilde wegnemen, viel met 562> stemmen. Het amendement-v. d. Eempel, hetwelk elke classificatie bij de fondsbelasting uit het ontwerp wilde verwijderen, werd met 5225 stemmen verworpen. En het amendement-Bulten, dat bij de classificatie de ongehuwden nog wat zwaar der wilde treffen dan de gehuwden, werd ook verworpen. Met 41-35 stemmen. Tegen stem den ook dit was min of meer onverwacht een aantal R.K. afgevaardigden. Wat daarvan de oorzaak kan zijn? De heer van Gijn heeft zonder veel moei te een bepaling in het ontwerp ingelascht gekregen, waardoor ook buitenlandsche be lastingschuldigen. die daarvoor volgens be staande internationale regelingen In aan merking komen, in de fondsbelasting zullen moete bijdragen. De Inwoners van Indië, Suriname en Curasao vallen echter buiten deze bepaling. Een amendement-Oud om het tarief voor de heffing der Gemeentebelasting te ver anderen. had geen succes hier lag een van die punten, die de regeering onaannemelijk moest verklaen. De heer Oud wilde het tarief voor die heffing volkomen in overeen stem ming brengen met het tarief der Rijksin- komstenbelasting en zulks dan een belasting te verkrijgen,die z.i. meer naar draagkracht zou drukken dan die. welke het ontwerp zou doen heffen. Hiertegen verzette zich de heer Smeenk. Immers, z.i. door het amendement zouden de gemeenten, om uit de opcenten hetzelfde te halen als dat. wat wij met het tarief, volgens het ontwerp zouden kunnen bereiken, mepr oncenten noodig hebben, maar zij zouden dan in vele gevallen niet toekunnen met de voorgeschreven 80 opcen ten. De heer van Glin. en veelmeer nog do regeering. verzette zich tegen het amende ment. omdat het ontwerp nu niet precies de juiste gelegenheid bood. om den druk der directe belastingen op de hooge inkomens scherp te gaan verzwaren. Bovendien wilden beide heeren er op letten, dat het tarief rekening heeft te houden met wat op het oogenblik als algemeene normen wordt aan genomen door de verschillende gemeenten bij de heffing der huidige gemeente-belas tingen. De regeering zocht naar een gemid delde bij de samenstelling van haar tarief. De heer Oud bleef zijn amendement verde digen als beter tot uitdrukking brengende het beginsel „belasting naar draagkracht", maar de regeering wees 't als onaanvaard baar af:: de hoogere inkomens zouden zoo zwaar belast worden, dat de minister daar niet aan wilde. Het amendement werd toen ingetrokken door de voorstellers. Meer succes had de heer J. ter Laan. De re geering nam toch zijn amendement over, waardoor de gemeenten Amsterdam, Rotter dam en den Haag bij een iets hooger liggend inkomen kunnen aanvangen dc gemeente- fondsbelastlng te heffen. Begint het wettelij ke tarief met f 800 belastbare som te tref fen. de drie groote gemeenten kunnen met f 900 hunne eerste heffing aanvangen. Een amendement-v. d. Tempel leed weer schipbreuk op de rotsen des bewindsmans standvastigheid. Onze lezers weten, dat de gemeenten vanwege het Rijk 75 pet. zullen uitgekeerd krijgen van de zuivere opbrengst van de hoofdsom der grondbelasting ter plaatse geheven. De heer v. d. Tempel nu heeft een amendement teruggenomen, het welk de grondbelastlng-uitkecrlng van 75 pet. op 90 pet. wilde brengen. Hij had daar voor de overweging, dat vergeleken met den eersten staat van 's ministers wetsontwerp verschillende gemeenten zouden schade lij den. Daar zette de minister tegenover, dat er sterk gewaakt moet worden, den indruk te wekken alsof des ministers eerste ontwerp rechten heeft geschapen voor de gemeenten. De geraadslaging heeft toch 't snel rech ten tegen rechten af te wegen. Waarvan wij zigingen het gevolg kunnen zijn. De heer Kortenhorst maakte van de gele genheid die het ontwerp bood, gebruik om de zakelijke bedrijfsbelasting uit de Ge meentewet te schrappen, waardoor in de verschillende gemeenten, die thans een be drijfsbelasting heffen, de mogelijkheid daar toe zou worden ontnomen. Dc poging heeft gefaald. De heer Kortenhorst betoogde, ondersteund door den heer Snoeck Henkemans, dat er voor de heffing van een zakelijke bedrijfsbe lasting niet de minste rechtsgrond aanwe zig is. Door de bedrijfsbelasting worden hef fingen geheven, die door allen moeten opge bracht worden. De heer Oud betoogde 't ook, dat er voor een zakelijke bedrijfsbelasting geen rechts grond aanwezig is, wijl het, niet goed is een belasting te beschouwen als een soort con tra-prestatie voor gemeentelijk dienstbe toon. Immers de heeren Vliegen en Smeenk zagen wel een rechtsgrond aanwezig en wel iö het feit, dat door de vestiging van In dustrieën een gemeente on hoogere kosten wordt gejaagd. De heeren Kortenhorst, Oud en Snoeck Henkemans betoogden voorts, dat de zake lijke bedrijfsbelasting mede verkeerd werkt, wijl zij geen rekening houdt met de bedri.jfs- uitkomsten. Toch was de heer Oud tegen het amendement, in de eerste plaats, wijl som mige gemeenten op het oogenblik zonder de bedrijfsheffing er niet kunnen komen en in de tweede plaats, wijl het amendement viel buiten het kader van het ontwerp. Ook de minister meende, dat het behoor de tot die vragen over het Nederlandsch be lastingstelsel, die thans bij het onderhavig belastingontwerp door de regeering niet wa ren aan de orde gesteld. De heer Kortenhorst wilde een verwerping van zijn amendement niet rlskeeren en hij trok het daarom in. Een ander amendement een amende ment Oud mocht genade vinden in de oogen van den minister en van de Kamer. Hot zal Dinsdag ongetwijfeld aanvaard worden. Het amendement, dat aan de gemeenten de mogelijkheid biedt om, let wel, van de woon forensen, niet van de werkforensen (deze hadden de groo'.e forensen-ellende veroor zaakt) een directe belasting te heffen, wan neer de personeele belasting de gemeente niet genoegzaam middelen aan de hand doet om hen te treffen. Dinsdag stoomen wij verder door de amen dementen-zee. Maar de behouden haven komt in ge- zichti INTIMUS

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13