ATER KINDEREN EN LAMMEREN IN 'T VOORJAAR. V uilnisbak-geneugten. EEN ZIGEUNER-HUWELIJK. ZATERDAG 27 APRIL 1929 BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD VIJFDE BLAD Het doel heiligt de middelen Deze moeder heeft een radicale oplossing gevonden om alle gevaren die een kind bedrei- gen te bezweren. Een paal in den grond en een paar meter touwI Daaronder een andere moeder met drie kinde ren, in de natuurOp de wei in de zon. Gebondenheid, in de stad en de onge bondenheid in de natuur. HOE DE ZIGEUNERS BRUILOFT VIEREN. EEN FEEST BIJ HET LICHT VAN VOLLE MAAN. (Van onzen Weenschen correspondent.^ Weenen, 21 April. De Zigeuners vieren huwelijksplechtig heden, welke ten zeerste afwijken van de gebruiken bij andere volkeren. Dezer dagen trok een groote troep Zigeu ners door Weenen. Zij waren op weg naar Hongarije, maar te Weenen werd een Zigeu nerbruiloft gehouden. Zulk een bruiloftsfeest kan namelijk alléén maar plaatsvinden, wanneer het volle maan is en dat was juist het geval. De troep, die uit ongeveer hon derd mannen, vrouwen en kinderen bestond, maakte halt op een der weiden in den uit- gestrekten Prater, niet ver van den oever van den Donau. Men kampeerde hier en men besteedde den geheelen dag aan de voorbe reidingen voor het feest, dat des avonds plaats zou vinden. Reeds des morgens waschten de Zigeunerwijven de kinderen met water dat uit den Donau werd gehaald, alles maakte zich mooi en de vrouwen verfden haar gelaat nog fraaier dan ge woonlijk. De mannen togen naar de stad om er spek en likeur te koopen (of te stelen!) en ook moesten zij een sluier voor de bruid meebrengen. De geheele uitzet, die een Zigeunerbruid namelijk mee ten huwe lijk brengt, bestaat slechts uit een bruids sluier! De wagens van het. kamp wérden met kransen en guirlandes van groene blaren en van voorjaarsbloemen versierd en tegen den avond heerschte er een groote bedrijvigheid op de Praterweide. Men wachtte, tot de zon was ondergegaan. Alle leden van de troep hadden zich nu op het open veld verzameld, alleen de bruid en de bruidegom waren nog onzichtbaar. Een oude man trad in het mid den van den kring. Hij was de oudste van den stam en hij leek wel honderd jaar te zijn. Hij zag er eerbiedwaardig uit. hij had lange witte haren, die als manen over zijn schouders hingen, terwijl de uiteinden van zijn snor bijna zijn borst bereikten. Hij was in bonte lompen gekleed en in de hand hield hij een ruwen stok. Evenals bij de oude Germanen is ook bij de Zigeuners de oudste van den stam steeds het opperhoofd, die tegelijkertijd de functies yan rechter en priester bekleedt. Zonder een woord te zeggen gaf hij op plechtige wijze een teeken met zijn stok. Alle aanwezigen zetten zich neer, allen zwegen en ook de kinderen hadden him luidruchtig spel gestaakt. Dan ging de grijs aard op een der woonwagens toe en haalde daaruit het bruidspaar te voorschijn. De bruid was een slank bruin meisje met git zwarte haren en donkere oogen. Haar witte tanden blonken, wanneer zij lachte. Zij kon nauwelijks vijftien jaren tellen. De bruide gom, een krachtig gespierde Zigeunerknaap met weelderige zwarte lokken en een klein snorretje op de bovenlip, kon niet veel ouder zijn. Alle Zigeuners in den kring begonnen t- zingen en in de handen te klappen, het jonge bruidspaar voerde een dans uit, dan kreeg het meisje bloemen in het haar en vervolgens werden de hoofden van bruid en bruidegom met een sluier bedekt. Het oude opperhoofd van den stam haalde een klein zakmes voor den dag, hij wreef het lemet Sangs zijn blooten arm om het schoon te maken. Allen waren stil, de volle maan goot een zilveren licht over het tafereel, de grijs aard begon nu een monotone melodie te zingen. Het was een soort gebed, een oude spreuk, die hij zong. Af en toe blikte hij omhoog naar den hemel en hij riep de maan als getuige aan van hetgeen er nu zou ge beuren. Dan nam hij de rechterhand van de bruid en van den bruidegom, hij maakte eerst een snede in den duim van de bruid en vervolgens een in den duim van den brui degom. Hij legde de beide wonden tegen el kaar en het bloed van beiden druppelde ge meenzaam op de aarde. Daarmee was de huwelijksplechtigheid voltrokken. De grijs aard klapte driemaal in de handen, ten teeken, dat nu de vroolijke feestelij kir eden konden beginnen. Men zong en danste den geheelen nacht, men at en men dronk voort durend en eerst toen het morgenlicht begon te grauwen, liep het feest ten einde. Eerst kropen de vrouwen en de kinderen moede in hun wagens en dan volgden ook weldra de mannen, die eerst nog de laatste druppels sterken drank uit de flesschen dronken. Het huwelijk van het jonge Zigeunerpaar was op waardige wijze gevierd. W. M. BEKAAR^ DE MODERNE DILIGENCE. Nu het vacantieseizoen nadert zal straks blijken dat motordiensten voor vacantie- gangers enorm in aantal zijn toegeno men. Dit nieuwe vervoerstelsel ontwikkelt zich op verbazingwekkende wijze. De fabri kanten, die de wegkasteelen vervaardigen, worden overstelpt met orders voor groote aantallen nieuwe wagens, die er alweer aan trekkelijker uit zullen zien dan die van ver leden jaar. Want de groei van dezen vorm van verkeer houdt gelijken, tred met de toe nemende weelderigheid der voertuigen. Een der motorvervoerondernemingen heeft te kennen gegeven dat zij niet minder dan drie dagelijksche diensten zal onderhouden tus- schen Londen en alle kustplaatsen in het Zuiden en Zuid-Oosten. Voor uitvoering van dit plan heeft zij tweehonderd wagens noo- dig. En dat is slechts het plan van een en kele onderneming. Aangezien ze bij hon derden zijn te tellen kan men een denk beeld krijgen van de uitgebreidheid, die deze moderne vorm van reizen heeft aangeno men. De char-a-banc, het open rijtuig dus, waarin de passagiers bij ongunstig weer beschermd werden door een kap van doek en schermen van celluloid is al een reliquie van het verleden geworden. De nieuwste koetsen zijn gebouwd naar de beginselen van luxe auto's; de bak is werkelijk koets werk en er zijn „zonneschijn"-daken, stevig gemaakt, het effect van slecht weer buiten houdend en aan den anderen kant het volle zonlicht toelatend door het in werking stellen van een schuif-inrichting, die het dak geheel of gedeeltelijk oprolt. In de beste gevallen heeft men dubbele wanden en da ken toegepast, met een luchtledig er tus- schen, zoodat het geraas van den motor nau welijks wordt gehoord. Koetsen voor lange reizen hebben, afgescheiden van de midde len om het lichaam te verkwikken ook boe kerijen om den geest te verkwikken. Een der ondernemingen legt zich speciaal toe op in ternationale reizen. Ze organiseert o.a. mo- torkoetsreizen van Londen naar Napels, een afstand van meer dan 3000 K.M. Die koetsen nemen haar route langs de schoonste we gen van Europa. De onderneming zorgt voor alle gemakken en komt aan de wenschen harer reizigers tegemoet op een wijze, die spoorwegondernemingen tot voorbeeld kan strekken. Koffers' van speciale afmetingen, die passen in de wagens, worden door de onderneming aan reizigers' in bruikleen ge geven. Ze zorgt er ook voor dat" de nieuwste dagbladen voor haar passagiers beschikbaar zijn. De tocht LondenNapels en terug kost 1100 gulden en hij duurt 25 dagen. Men kan ook een tocht naar Spanje ondernemen, 32 dagen, voor een paar honderd gulden meer. Opdat den reiziger gedurende den tocht niets behoeft te ontgaan, ontrolt zich, tege lijkertijd met het landschap en het stads beeld, in de koets een beschrijving van de route en haar schoonheden en merkwaar digheden. DE ANDERE SNELHEIDSHELD. Ofschoon Captain Malcolm Campbell heeft gefaald in zijn eerste poging, heeft hij toch een merkwaardige prestatie verricht door op een oogenblik een snelheid van 224 mijl per uur te bereiken, vooral indien men bedenkt dat hier sprake is van een gansch indivi dueel pogen. Zijn wagen, de Blue Bird, waar van de bouw bijna twee jaar eischte, heeft hem uit eigen zak 10.000 gekost. Campbell's renwagens worpen altijd door hem zelf ont worpen. Hij houdt bovendien persoonlijk het oog op de constructie en hij is van record naar record gerend zonder den steun van de groote handels- en productie-organisaties, die b.v. Segrave aohter zich heeft. Campbell was de pionier van deze helsche hardrijde rijen. Hij vestigde het eerste indrukwekkende record op dit gebied in een rit over een vlak Britsch strand in Carmarthenshire en bereik te nu drie jaar geleden een snelheid van 174.2 mijl per uur. Majoor Segrave verbeter de later dat record op een gunstiger strand, dat van Daytona in Florida. De snelheid, die deze renner met zijn beroemd geworden „schallenbijter"-wagen bereikte, was enorm. Campell werd geheel geëclipseerd door een, voor den tijd indrukwekkende vaart van 203.7 mijl. Maar er was gnog geen jaar verloopen toen Campbell, die zijn Blue Bird wat had veranderd, het reeds weer op het zelfde strand in Florida had verbeterd door een uur gemiddelde van bijna 207 mijl te bereiken. Zijn triomf was van korten duur. Want een Amerikaan behaalde luttele dagen later een snelheid van 207 1/2 mijl. En een tweede aan val van Segrave bracht het cijfer op meer dan 231 mijl. Niemand verwachtte hier dat Campbell op die met veel arbeid en kosten gereedgemaakte baan in een woestenij van Zuid-Afrika Se- grave's prestatie kon verbeteren. Maar toen hij in een proefrit 215 mijl haalde als ge middelde, begon men óp te zitten. Hij schijnt het nog eens te willen probeeren. Zij die met kennis van zaken kunnen oordeelen ge- looven niet dat hij zal slagen. Maar Campbell die de beste deskundige is in dit geval, nog aan zijn succes gelooft, doet vermoeden dat er althans nog een greintje kans voor hem aanwezig is. Campbell was reeds in Zuid-Afrika toen de Amerikaan Lee Bible in een poging Segrave te overtreffen om het leven kwam. Bij die gelegenheid kreeg hij dringende telegram men van zijn vrienden hier en elders, zijn plannen op te geven. Zijn antwoord was: Ik waardeer de vriendelijke gedachten in hooge mate. maar gevaren van dezen aard moeten worden getrotseerd. Blue Bird Is me tot nu toe trouw gebleven en ik weet zeker dat ze me bij deze gelegenheid niet in den steek zal laten. Campbell, die eens een eigen vermogen had maar dit nu wel grootendeels in zijn ondernemingen moet hebben verspeeld, was aanvankelijk een klerk op een kantoor van een scheepvaartmaatschappij. Later ging hij in de verzekering-branche en werd lid van Lloyds. Dat is hij nog. Hij is nu de nestor der motorrenners, heeft een kast vol tropheeën en is vaker dan alle andere coureurs aan den dood ontsnapt. EEN PLANT DIE LEEUWEN DOODT. In Zuid-Afrika groeit een plant, die naar men zegt, leeuwen kan dooden door verstik king. De zaden van deze plant zijn n.l. voor zien van een groot aantal haakjes die blijven zitten in de huid en de hoeven van dieren. Wanneer de dieren trachten deze zaden uit hun huid te verwijderen krijgen zij ze vaak in den bek. Met zeer noodlottige gevolgen. Duizenden geiten, antilopen en andere dieren worden ieder Jaar door deze plant kreupel ge maakt. In Zuld-Amerika groeit ook een plant die dieren kwelt en zelfs doodt. Ook haar zaden hebben tal van scherpe haken. Merkwaardige verhalen worden verteld in verband met een zekere rietsoort in West-In- dië. Men zegt dat ongelukkige slaven wel wer den gedwongen deze plant te eten. De keel van een ieder die de plant eet zwelt daarna spoedig zóó op, dat spreken, eten en zelfs ademhalen onmogelijk worden. Een Indische soort van netel, die in groote struiken groeit, wordt door de inboorlingen zeer gevreesd. Wanneer iemand deze plant aanraakt geeft hem dit het gevoel alsof hij met een gloeiend ijzer over de hand gestreken wordt. METAAL VERVANGT HOUT. Voor wie een werkelijk modern lngerlch- ten „salon" in zijn huis wenscht te hebben is veel bewerkt ijzer en nikkel nu noodzake lijk. Het nikkel wordt gebruikt om stoelen, tafeltjes, balustrades en „legplanken" van te maken en het bewerkte ijzer wordt aan gewend voor tafels, radiatorbedekkingen en andere dergelijke artikelen. Dat het nikkel zooveel wordt gebruikt is hoofdzakelijk te danken aan zekere eigen schappen van dit metaal die het zeer ge schikt maken voor stoffeering volgens do moderne iedeeën. In de eerste plaats weer kaatst het en doet dus elke verlichting goed uitkomen. Ten tweede is het warm van toon. En dan is zijn duurzaamheid een groote aanbeveling en het kan uitstekend worden aangewend in combinatie met glas en mar mer. Dr. W. Einstein, een familielid van Prof. Einstein, den man van de relativiteitstheo rie, heeft een uitvinding gedaan waardoor het door een speciaal proces mogelijk is ge worden, hout, leer, papier en weefsels te bedekken met een laag metaal, zoodat zij geheel het voorkomen van metaal krijgen. Een aantal artikelen, dat op deze wijze was behandeld werd onlangs te Londen tentoon gesteld. DE „BEET" VAN DEN BLOEDZUIGER. De bloedzuiger, die vroeger zoo veelvuldig In de geneeskunde werd gebruikt om zieke menschen bloed „af te tappen" heeft een weerzinwekkend uiterlijk- Maar üewondering verdient zijn orgaan om te bijten, dat al buitengewoon geschikt is voor het doel, waarvoor het moet dienen. De beet van den bloedzuiger is eigenlijk geen „beet" in de gewone beteekenis van hot woord, want hij heeft meer van een snede van een zaag; eigenlijk is het meer een combinatie van die sneden, die uit één mid delpunt komen. Deze driehoekige inkerving wordt veroorzaakt door het gelijktijdig wer ken van drie zoogenaamde kaken: doorzich tige, halfronde lichamen. Als de tanden sterk vergroot word en tegen een donkeren achter grond, zien zij er uit als puntige tanden met scherpe randen, die langs den rand van een ronde zaag staan. Zij bewegen zich op en neer, hetgeen veroorzaakt wordt door do spier die aan elke kaak is vastgehecht. gen hors tToeuvre varié.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 17