HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKRONIEK. FLITSEN STADSNIEUWS FEUILLETON. Helen's Juweelen ZATERDAG 27 APRIL 1929 ZESDE BLAD Amsterdam, 25 April. De beurs is dikwijls als een sikkeneurige Juffrouw: erg gauw op de teentjes getrapt, en hevig onderworpen aan „stemmingen", of die nu op stevige basis berusten of niet. En zoo hebben verschillende factoren, als de beurscrisis te New-York, duur geld, onheil- prof etiën, minder gunstige beschouwingen voor verschillende branches, enz. ertoe ge leid, dat een gevoelen van onzekerheid is ontstaan, dat het publiek zich afzijdig doet houden van de beurs en zelfs speculanten die toch anders niet voor een „geruchtje" vervaard zijn (in alle beteekenlssen van het woord) de animo ontneemt. Van ver schillende zijden wordit aan op zoete koers- winstjes beluste beleggers het advies gege ven: „hands off". Hoewel er natuurlijk di verse fondsen zijn, die op het huidige niveau zeer koopwaardig zijn. Alleen, men verwacht voor de toekomst geen verheffing. Uitzonde ringen zijn er natuurlijk. Men wijst dan op de lndustrieele waarden, waarvan er ver schillende zijn, die zich alle malaise ten spijt, wisten te handhaven en te verbeteren, Doeh dat zijn de enkelingen, met bijzondere at tracties, zooals Philips of Margarine Unies, met veelbelovende vooruitzichten of de ver wachting van een of andere financieele operatie. Zoodoende blijft het ter beurze stil In an ders zoo bedrijvige hoeken als die der cul tuurwaarden. Rubbers? Het publiek wordt ongeduldig. Wie voor kort tot aankoop over ging, in de hoop er binnenkort wat aan te verdienen, kwam bedrogen uit. Vooral in die dingen duurt wachten erg lang en het pu bliek, dat inmiddels de productenmarkt wat zag kelderen en de voorraden wat zag aan zwellen, krijgt groote lust, maar te verkoo- pen, daarbij gaarne gesteund door contra- mineurs. Wat inmiddels nog heelemaal niet zeggen wil, dat bet met de rubbervoor uit zichten nu in eens weer zooveel minder gun- Etig gesteld zou zijn. Het is alleen maar ae „onzekerheidstendenz" die de beurs te pak ken heeft. Sulkers? Men is In cultuurkrin gen niet bijster optimistisch. Er is overpro ductie momenteel en de vooruitzichten voor de industrie zijn inderdaad weinig opwek kend. Samenwerking van producenten lijkt op het oogenblik al heel onwaarschijnlijk. Productiebeperking zoo dit al als een mid del tot verbetering te aanvaarden ware is onmogelijk, ook al omdat de diverse be langen zoo sterk uiteenloopen, mede in ver band met de controversie tusschen biet- en rietsuiker. Liepen aandeelen Centrale Sui ker niet terug, op de aanneming van het steunwetje voor de beetwortelsuikerindus- fcrie? De Java-suiker-menschen, waarvan wij - reeente berichten kregen, houden rekening met de omstandigheid, dat de Visp verder omlaag zal moeten met de limites, wil zij be hoorlijke kwantum s oogst 1929 kunnen plaatsen. Dat de toon voor deze fondsen nog vrij goed is, en de handel gering, wijst er op, dat deze papieren uit de handen der spe culatie overgingen in die van den bonafiden belegger, die wel weten kan, dat de belang rijkste suikerconcerns intrensiek wel ge zond zijn en dus wel een stootje kunnen hebben. Maar animeerend, nee, dat is de ten- denz natuurlijk geenszins. Tabakken? Dito. Men is niet gerust in tabakskringen op het verloop van de tabaksmarkt in de komende maanden. Er moeten in de tweede en derde hand nog belangrijke voorraden vorige oogst zijn. En dat drukt natuurlijk. En een uitla ting als die van de „Arendsburg" is ook niet opwekkend, nJ. „Positieve gegevens over de vermoedelijke financieele resultaten over 1928/29 onzer Mij. staan ons niet ter beschik king. Onze meening is echter, dat wij ons vertrouwd moeten maken met de minder gunstige uitkomst, dan waarover wij ons in de laatste voorafgaande jaren mochten ver- Analyse van bet algemeene beurssentïment. De onzekerheidstendenzen. De rustige belegger wacht af. Rubber, suiker, tabak. Het verloop. heugen". Nee, een wonder is het niet, dat de stemming wat gedrukt is. De Beurs bleef ook in deze overzichts periode een verdeeld aanzien behouden en de handel bleef beperkt. Toch was het beeld niet zoo lusteloos als voorheen, en in ver schillende afdeelingen was een klein opwek kend berichtje reeds in staat een niet on aardige koersverheffing teweeg te brengen. Zooals bijvoorbeeld bij rubbers het geval was. De bankafdeeling kwam niettemin vrij algemeen een fractie lager af. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. CU* 7]<rruy's/ftMÏaMj Juvétdtn- iVwé, (va* I&XOUK. De lndustrieele afdeeling was juist nu de eentonige lusteloosheid gebroken scheen en er weer wat optimisme doorbrak, verdeeld. De groote favoriet Philips was wat in reactie, kunstzijdewaarden boetten in (Maekubee op de min-gunstige Italiaansche resultaten, terwijl overigens de handelsbeweging-cijfers voor de NederL Kunstzijde in Maart de ge daalde prijzen voor het product typeerden. De export namelijk steeg ten opzichte van Maart vorig jaar met ca. 30 pet. wat het ge wicht aangaat, doch slechts met ruim 3 pet wat de waarde betreft!). Voor Margarine Unie bestond evenwel goede belangstelling tot oploopende koersen, hoewel daarin na tuurlijk af en toe belangrijke reacties plaats vonden. Goede belangstelling ondervonden o.a. ook Aniems, tot hoogere prijzen. De Ford-emissie werd hier 600 keer vol- teekend. Oliewaarden op den achtergrond, hoewel het soms scheen, alsof er een weinig meer vraag kwam opzetten voor Koninklijke. Toch moest het hoofdfonds een punt of wat prijs geven per saldo. Rubbers waren wat beter gedisponeerd, waartoe een lichte verbetering op de pro- ductiemarkt, en een stilstand in de voorra den, de aanleiding vormden. Zoo kon men hier, bij geringe affaire, een aardig stukje van het verlies der jongste weken inhalen. Wat wijst op de goede ondertoon voor deze papieren. Scheepvaarten stfl, doch vrij goed prijs houdend. Er kwamen eenige aardige divi dend j es af. Stoomvaart Mij. Nederland 11 1/2 pet (v.j. 11 pet.), Rotterdamsche Llyod 11 pet. (v.j. 10 pet). Suikerwaarden ondergingen een voorbij gaande verbetering op onbestemde geruchten betreffende de Visp, die biedingen tot den ouden prijs geweigerd zou hebben. Later trad weer een reactie in. Toch kwamen enkele, als H.V.A. en Java Cultuur nog ten slotte wat hooger af, terwijl de rest zich om ende bij het vorige peil bewoog. Mijnen soms met goede belangstelling voor Boetons en Billiton, op betere tinprij- zen. Ook is er op het verlaagde koersniveau niet zooveel aanbod meer. Simau stelt 61 pet div. voor (v.j. 67 pet.) Tabakken na een aanvankelijk herstel weer wat in reactie, bij geringe affaire. Al houdt men rekening met minder gunstige resultaten, vergeleken met voorgaande jaren een voortdurend pessisme schijnt de beurs toch niet gerechtvaardigd te achten, zoodat men hier per saldo toch dikwijls een punt of tien kon herstellen. Deli Batavia keert een onveranderd slotdividend van 25 pet uit. Amerikanen vaster en kalm van toon. Fok ker wist vrij aardig te monteeren. Metaal soorten eveneens tamelijk goed gestemd. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Termaat, Delft straat 16, autoband met velg; Niemeijer, Zijlweg 223, autoband; Berg, Karolingen- straat 19, bal; Alders, Rijksstraatweg 286, halsband met penning; Metz, Amsterdam straat 40, handschoen; Wensing, Zocher- straat 25, idem; Sliggers, Hoogstarat 6, herdershond: Kennel Fauna, zwart-witte kat, gebracht door Bakker. Kweektuinstr. 22 Hon ij, Maasstraat 38, portemonnaie; van Hoek, Spaarnoogstraat 25, portemonnaïe m. inhoud; Verwij, Karei v. Manderstraat 97, idem idem: Wisbrun en Lifman, Gr. Hout straat 31, idem; Paroo, Kleverparkweg 156, idem; Drogendijk, Zocherstraat 39, pakje met stof, Geenevasen, Tugelastraat 10, rij- wielbelastingmerk; Verpoorten, Groote Houtstraat 175, idem; Frenger, Brouwers straat 99, rozenkrans. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. VIERING VAN HET S0-JARIG BESTAAN Op een bijzonder waardige en aangename wijze heeft de afdeeling Haarlem en Omstre ken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde Vrijdagavond in de benedenzalen van het Gemeentelijk Con certgebouw haar vijftigjarig bestaan her dacht. Bij het podium was een groen- en bloem- versiering aangebracht, die hoe zou het bij deze vereeniging anders künnen zeer smaakvol was. Voor dezen keer waren ook de dames der leden genoodigd, zoodat. mede door de vroo- lijke muziek van een flink ezet strijkje, de stemming allergenoeglijkst was. Daarvan getuigde ook de opgewekte ope ningsrede van den voorzitter, den heer J. L. Bouwer. Hij riep allereerst den aanwezi gen een hartelijk woord van welkom toe, speciaal den afgevaardigde van het hoofdbe stuur, den heer Eveleens Maarsen, den gees telijken vader van de afdeeling. Spreker her innerde aan het doel van deze bijeenkomst: het op gepaste wijze vieren van het vijftig jarig bestaan. Hij had zich voorgenomen alle notulen van deze halve eeuw eens na te snuffelen, maar hij kreeg toen zóóveel bij zonderheden, dat hij besloot dit werkje op te geven. Het zou voor de aanwezigen al te ver velend worden om er naar te luisteren. De heer Bouwer herinnerde er aan, dat de afdeeling Haarlem en Omstreken op 7 Maart 1879 werd opgericht. Zes jaar daarvóór was de Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde gesticht. Het doel van deze maat schappij was, de belangen van den tuinbouw in Nederland er. z'.'n koloniën te bevorderen. Verschillende afdeelingen werden daarna op gericht en de afdeeling Haarlem en Omstre ken was één van de eerste. De middelen, om tot het beoogde doel te geraken, waren vele; o.a. het uitloven van premies, het houden van tentoonstellingen en excursies, het uit schrijven van prijsvragen, het horden van congressen, enz. En als een bewijs dat deze middelen deugdelijk waren, was wel, dat ze tot op heden nog steeds worden toegepast. De afdeeling werd opgericht met 57 leden. Het eerste bestuur bestond uit de heeren: Mr. J. B. Müller, voorzitter; Mr. W. Jager Ger- lings, secretaris-penningmeester: Jhr. J. B. van Merlen; A. J. E. baron Van Ittersum; J. H. Krelage; C. de Lange en Joh. de Breuk. Spreker bracht eerbiedige hulde aan hun nagedachtenis, in 't bijzonder aan die van den heer Joh. de Breuk, die zoo onnoemelijk veel voor de afdeeling heeft gedaan. Van de eerste leden zijn er nog twee in leven, na melijk de heeren F. J. Bolderdijk en J. J. Kerbert. Spreker meende in den geest van de leden te handelen door voor te stellen, drie personen, die voor de afdeeling van zoo veel beteekenis zijn, tot leden van verdienste te benoemen, namelijk de heeren P. Teunis, C. van Blankensteijn en F. J. Bolderdijk. Met luid applaus betuigde de vergadering haar instemming met deze benoeming. De heer Bouwer deelde verder mede, dat de afdeeling Haarlem en Omstreken lang niet bij andere afdeelingen ten achter staat. „En dat mag nooit anders worden", zei hü; „onze afdeeling, die in een bloemenstad ge vestigd is, moet één van de eerste blijven. Blijkens het ledental behoort de afdeeling dan ook tot de grootste". De heer Bouwer gaf daarna de leiding over aan den co- férencier van den avond, den heer R. M. van der Hart, dien hij „de ziel van alles" noemde. Maar eerst werden door een afgevaardig de van de Vereeniging van Oud-leerlingen onder het aanbieden van een prachtig bloem stuk de hartelijke gelukwenschen overge bracht. Hij meende, dat de afdeeling met zulk een bestuur en met een voorzitter als de heer Bouwer wel vooruit moet gaan. (Luid applaus). De heer Van der Hart deelde daarop een en ander over de feestelijkheden mee, waar na Thomasvaer en Pieternel ten tooneele verschenen, die op geestige wijze voorvallen uit de geschiedenis van de afdeeling memo reerden, vaak tot groote vroolijkheid der aanwezigen. Heel veel succes had de heer „Prof. Ben- Ali-Libi" met zijn moderne goocheltoeren. Op zeer beschaafde en humoristische wijze wist hij de aanwezigen van het begin tot het einde te boeien, vooral toen hij het eerste deel van zijn séance eindigde met het uit een bodemlooze kist te voorschijn halen van een groote hoeveelheid Turmac-cigaretten, die hij vervolgens de zaal inwierp, waar ze met smaak werden opgerookt. Een cabaretzanger zong op verdienstelijke wijze eenige levensliedjes, waarvan „Schooier', „Het Snoepwinkeltje" en „De Ver keersagent" veel succes hadden. Het was een avond, waaraan de afdeeling nog langen tijd met genoegen zal terugden ken. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No 1478 MOEILIJK BESLUIT Ala je nog zeven minuten hebt om je trein te h&len en de piano is nog maar bij de tweede verdieping. (Nadruk verboden.) CHRISTELIJKE BEIS VEREENIG ING. Vrijdagavond hield de afdeeling Haarlem en omstreken der Ned. Chr. Reisvereeniging in het Wijklokaal op de Ged. Oude Gracht, haar zesde jaarvergadering onder leiding van den heer T. Verschoor. Uit het jaarverslag van den secretaresse mej. J. B. Lasschult, bleek dat in het af- geloopen jaar het ledenaantal steeg van 462 tot 512. De uitgeschreven excursies konden niet doorgaan, omdat er te weinig belangstelling voor was. Het jaarverslag van den penningmeester den heer A. Heimig, toonde een batig saldo aan van f 139.46. In de bestuursvacature Ds. van Leeuwen werd gekozen ds. G. Waardenburg, die de benoeming aanvaardde. Besproken werd de agenda voor de al gemeene vergadering te Utrecht. Als afge vaardigde naar die vergadering werd aan gewezen de heer J. M. Jonker. Vervolgens hield ds. G. Waardenburg een korte causerie over het onderwerp: „Mijn reis naar Rome!" Rome, aldus spr„ zal altijd een rol in de wereldgeschiedenis blijven vervullen. Het is de tsad van de catacomben, van de eerste Christenmartelaren van de heer- Ujkstebouw- en kunstwerken. En nu treedt Mussolini te Rome op, ook een feit van groote beteekenis. Rome is belangrijk voor zijn cultuurschat ten. Wie daar geen oog voor heeft, moet niet naar Rome gaan. Na eenige bijzonderheden te hebben mede gedeeld over de reisroute en wat daar te zien is en vooral eenigen tijd in Flonrece met zijn gehoor te hebben verbleven, vertel de spr. het een en ander van de geschie denis van Rome, en vond daarbij gelegen heid de aandacht te vestigen op de prachtige bouwwerken en monumenten die thans nog te Rome herinnen aan de glorietijdper ken van de Eeuwige Stad. Over de figuur van Mussolini zeide spr. dat deze juist de man is die het opbruisen de en van den anderen kant toch weer lak- sche Italiaansche volk nodig heeft. Aan het slot van zijn causerie vertoonde Ds. Waardenburg een serie lichtbeelden van gebouwen en monumenten van Rome. R.K. VEREENIGING VAN GROOTE GEZINNEN In gebouw St. Bavo hield de R. K. Bond van Groote Gezinnen Donderdagavond zijn jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. J. B. van Liemt maakte by de opening melding van een vooruitgang van 300 leden, die het aantal bracht van 500 op 800. Mij deelde me de, dat besloten was om alle R.K. kinderen te laten deelnemen aan de vacantiereisjes, ook die van niet-leden. Aan de reisjes na men 1400 kinderen deel, waarbij meer dan 130 dames zich belangeloos beschikbaar heb ben gesteld. Spr. constateerde een algemeene sympathie voor den speeltuin in het Ooster kwartier, en memoreerde het grootsche werk dat tot stand kwam. voor den woningbouw voor groote gezinnen. De aftredende bestuursleden, de heeren Coebergh, Steenman en Van Rossum werden bij acclamatie herkozen. In de vacature ont staan door het bedanken van den heer A. Bos werd gekozen de heer Felix. Uit het jaarverslag bleek, dat de veree niging ondanks vele uitgaven beschikt over een batig saldo van 268.72. In verband met al of niet verhooging der contributie als gevolg van aansluiting bij den Nederlandschen R.K. Bond van Groote Ge zinnen werd van vele zijden het woord ge voerd, o.a. door mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Beslotei verd met de verhooging te wachten tot het najaar, de leden in de ge legenheid te stellen, vrijwillig de contribu tie te verhoogen in verband met de finan cieele verhouding, en daar Haarlem van de 65 bestaande vereenigingen van Groote Ge zinnen de eenige niet aangeslotene ls, over te gaan tot aansluiting bij den Nederland schen Bond. Na een uitvoerige rondvraag, waarbij ook de wensch werd geuit om In Haarlem-Noord een speeltuin te openen werd de belangrijke vergadering gesloten. JBETHESDA SAREPTA" en „MEER EN BOSCH" IN 1928 In de onder voorzitterschap van ds. C. J. van Paassen in „Bethesda Sarepta" gehou den jaarvergadering van de Christelijke Ver eeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem werd door den secretaris ds. J. A. van Leeuwen het Jaarver slag uitgebracht, dat gewaagt van den bloeienden toestand, waarin de vereeniging verkeert. De gebouwen ondergingen in 1928 belangrijke verbeteringen. Dr. J. v. d. Spek bracht het medisch verslag uit. 31 December 1928 werden verpleegd 219 vrouwelijke patiënten in Bethesda Sarepta en 197 mannelijke patiënten ln Meer en Bosch. Dank zij de nieuwe therapeutische middelen vermindert het aantal toevallen en duizelingen. De algemeene gezondheidstoe stand is bevredigend. Uit het financieele verslag van den pen ningmeester, den heer C. F. Bierens de Haan bleek, dat de uitgaven 367.471.04 en de ont vangsten 363.814.27 bedroegen. Het tekort bedraagt dus 3656.77. Aan verpleeggelden is 283.866.69 ontvangen. Met groote dank baarheid wordt erkend hetgeen de vereeni ging „De Macht van het Kleine" in ons va derland voor on- en minvermogende pa- tienten heeft gedaan. De verpleegkosten bedroegen per patient per dag 2.31, de verpleeggelden echter slechts 2.08, zoodat er dagelijks voor eiken patient 23 cent door de vereeniging op too gelegd moet worden. EEN ROMANTISCHE GESCHIEDENIS. 3) door JACQUES FUTRELLE. „Aureool van goud!" Is dat niet mal, paps? „Aureool van goud!" Ze haalde een lok Ihaar naar voren en bestudeerde die critisch door er scheel naar te kijken. „Maar ik zou het rood hebben genoemd. Goden, paps, het is nog rooier dan een geranium". „Ja, ja", stemde hij afwezig toe. Zijn oogen staarden, zijn gedachen waren weer afgedwaald. „Zou het niet oer-Ieuk zijn. paps, om een dichter In de familie te krijgen? Hij zou odes kunnen maken voor onze verjaardagen en voorvoor als de keukenmeid ons in de steek laat. O, paps, ik ben gewoon dol op hem! Het is al maanden lang zoo door gegaan de gedichten in dat tijdschrift bedoel ik en allemaal zijn ze aan mij opgedragen. Toe paps, mag ik hem alsjeblieft hebben van je?" Helen nam haar vaders gezicht tusschen ihaar twee kleine, krachtige handen en dwong hem haar aan te kijken. „Wat zegt moeder er van?" vroeg hij glimlachend. „Nou, ik geloof niet, dat ?e er zoo erg enthousiast over is, bekende Helen. „Zie je, paps, redeneerde ze verder in een plotse linge vlaag van vertrouwelijkheid, „d'r zijn koopmannen, die me gevraagd hebben, maar ik wou er geen een van hebben. Ik zou ge woonweg niet kunnen trouwen met een man, die ik met tennis, golf en al zulke dingen makkelijk kon verslaan. Maar een dichter! Dat is heel iets anders! Je verwacht van een dichter heelemaal niet dat hij dat hij iets zou voelen voor dergelijke din gen. Daar staat hij boven! Hij zou altijd gedichten over me schrijven en altijd even leuke!" Ze leunde voorover en legde haar roode lippen tegen haar vaders gerimpelde voor hoofd. „En hij zou ze gedrukt krijgen ook nog!" „En wie", informeerde haar vader einde lijk met iets dat op belangstelling begon te lijken, „wie is die volmaakte dichter, die ze gedrukt krijgt?" Helen stak haar lippen pruilend vooruit en begon heftig te zwaaien met één van haar in keurige zijden kousen gestoken beenen. „Dat is 't 'm juist", zei ze. „Moeder zei. dat als ik het u vertelde, u ontploffen zou als een hoop dynamiet van pure woe de". „Ik kan me levendig voorstellen, dat Je moeder dat gezegd heeft", zei haar vader sarcastisch, precies in dezelfde uitgezochte bewoordingen. „Nou ja, maar ze zei in alle gevalle dat u erg boos zou zijn". „Waarom zou ik boos zijn?", vroeg hij benieuwd. „Wie is die dichter van Je, „die z« ge drukt krijgt?" gelooft u, dat u niet het heel* huls bij mekaar zult donderen?" „Wie is het?" „Skeets Gaunt". Brokaw Hamilton bleef stokstijf ln zijn stoel zitten, terwijl hij haar perplex aan staarde; toen sprong hij plotseling uit zijn stoel op, en uitte een serie van vocale ont ploffingen, die hij blijkbaar onmogelijk in woorden om kon tooveren. Helen zat prui lend naar hem te kijken met een teleur- gestelden blik in haar blauwe oogen. „Zie je wel!" zei ze tenslotte, „Moeder heeft het wel gezegd!" „Nee!" bulderde Brokaw Hamilton. „Nee! Duizendmaal nee! Die magere slungel met zijn saaie gezicht de zoon van John Gaunt? Nee!" Helen liet zich van het bureau glijden en sloeg haar armen om het woedende vader lijk gezag; ronde bruine armen, die onge veer net zoo zacht en meegevend waren als een kabeltouw. Ze hield hem vast tot hij niet meer tegenstribbelde, terwijl haar oogen hem smeekend aankeken, en haar stem vleide: „Toe, paps!". „Nee!" „Alsjeblieft, papsl" „Nee!!" Helen schudde haar geëerbiedigde vader boos door mekaar, zooals een fox-terrier een rat schudt schudde hem tot de va derlijke tanden rammelden waarna ze hem losliet en woedend naar de deur stevende. Daar bleef ze staan en stampte veront waardigd op den grond. „Ik wil hem hebben!", verklaarde ze heftig. „Ik wil! Ik wil! Ik wil! En Ik zal! En jij bent 'n echt gemeen mispunt, daar! En nadat ze op deze wijze lucht had gegeven aan haar opstandige gevoelens, ging ze de kamer uit, en trok de deur met. een slag achter zich dicht; en het volgende uur amuseerde ze zich met haar kamenier standje na standje te geven. Die glimlachte geduldig; ze was er aan gewoon. Als ons iets verboden wordt, dan zet ten we onze zinnen er pas goed op. Als Brokaw Hamilton en John Gaunt even door kneed waren geweest in de werking van het menscheüjke hart als zij het waren respec tievelijk in steenkolen- en spoorwegkwesties, dan zouden ze geweten hebben, dat vader lijken tegenstand een onfeilbaar middel is om twee twijfelende harten tot elkaar te brengenWant het onvermijdelijke ge beurde. Achtenveertig uren zwoegens met een dic- tlonnalre voor rijmwoorden waren voldoen de om Skeets' tot berstens toe volle ziel uit te storten op papier. Hij vulde vellen en vellen met steeds grooterwordende bitter heid, waarop hij, nogal practlsch, een tele gram aan Helen stuurde. Het luidde: „Mijn vader weigert zijn toestemming. Skeets^. Het antwoord volgde onmiddellijk: „De mijne ook. Helen". Een uur verliep: weer een telegram. Laten we samen wegloopen Skeets". Het antwoord: „Reuze idee Helen" Tien minuten later: „Ga morgen met me lunchen bij St. Regis. We zullen alles afspreken Skeets". De bode ging terug met het volgende: „Ik zal er zijn Helen". Zooals ik al zei, dit alles was onvermij delijk, daar het voor dezen al duizenden keeren gebeurd was onvermijdelijk en heelemaal niet buitengewoon. Het is alleen maar een Inleiding tot de gebeurtenissen, die volgden op den eersten ontwarbaren knoop van de levensdraad van Skeats Gaunt, dichter met die van de Havik, gentleman-avontu- rier. HOOFDSTUK IL Nadat hij zich flink versterkt had met een paar meesterwerken der bakkunst, die hij handig uit een keukenraam gegapt had onder de oogen van de keuenmeid, trok de Havik zijn versleten jas wat dichter om zich heen en slenterde lusteloos den weg af om een plaats te zoeken, waar hij zijn ver-1 moeide leden ter ruste kon leggen. Het was even over tienen 's avonds en de rukwinden die door de straat gierden en de takken van de boomen heen en weer deden zwie pen. waren net koud genoeg, om een nacht- Je onder den blooten hemel heel erg onaan genaam te maken. En door de takken heen kon de Havik zoo af en toe de zware regen wolken zien, die langs de grauwe lucht Joegen en die leder oogenblik donkerder werden. Het zou niet lang meer duren of het begon te regenen, het werd tijd dat hij ergens een onderdak vond. Hij bleef even peinzend stil staan en keek den slecht verlichten weg langs, die hij Juist af was gekomen, terwijl hij trachtte na te gaan, of hij geen schuur of leegstaand huis voorbij was gekomen. Ten slotte draalde hij zich hoofdschuddend om en keek den weg voor zich af, in de rich ting wan het centrum van New York, een twaalftal mijlen verder. Een paar honderd meter voor hem, bij een bocht van den weg, zag hij het schijnsel van een electrische lan taarn. Misschien zou hij daar Iets vinden en hij worstelde verder, voorovergebogen tegen den wind in Het waren slechte dagen voor den Havik magere, leege winstlooze dagen. Van tijd tot tijd dacht hij afgunstig terug aan cle dagen, die meer dan zes jaar achter hem lagen dagen van luxe en weelde dagen uit het begin van zijn mlsdadigerscarrière, een eindelooze zomer van rozen en wijn. Eindeloos? Nou, eigenlijk leek het er niet veel op. Want er was plotseling een einde aan gekomen, op dien morgen, toen hij ont dekte, dat de politie van de heele wereld en vooral inspecteur Meredith uit New York hem op de hielen zat. Op dien dag, zes jaar geleden, had hij zijn triomftocht gestaakt en was verdwenen, spoorloos ver dwenen, (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 21