LINOIEUMkrommenie HERINGA WUTHRICH, beta CENTRALE VERWARMING toenadering tusschen tramdirectie en gemeentebestuur. J.G.WASSENAAR, Jansweg i weerbericht thermometerstand burgerlijke stand telegrammen HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 27 APRIL 1929 (Adv Lng Med. zijn bureau wandelt met een groot pistool in eiken jaszak, dat hij even om eiken straat hoek kijkt voor-ie 'm om slaat, teneinde zich te vergewissen van de eventueele nadering van een woedenden generaal of zooiets maar In dat opzicht leeft hij niet zooveel gevaarlijker als wij. Ben Ik nog niet gisteren op den Heemstcedschen Binnenweg, per fiets links lijdend omdat de rechterzijde volko men door trams was Ingenomen, op onver klaarbare wijze aan een motorvrachtwagen ontsnapt? Het scheelde ongeveer anderhalve mllimeter. Veel avontuurlijker, boeiender en glorleuser lijkt dan de ontmoeting met e en razenden generaal, wiens staatsgreep je zoo jui.^t per hoofdartikel verijdeld hebt. Het overzicht-schrijven bij de zittingen van het Roemeensche parlement en bij die van den Boekarestcr gemeenteraad lijkt ook veel aantrekkelijker dan ten Prinsen- en Binnen- hove. De mogelijkheden zijn onbegrensd! Er gebeurt altijd wat, of er dreilgt althans iets te gebeuren. Vervelend, in de geweldige af metingen die dit begrip bij onze Holland- sche Algemeene Begrootingsbeschouwingen aanneemt, kant het nooit worden. Het is mogelijk dat het Vrije Woord niet altijd even veilig ls in Roemenië, en dat je af en toe de kans loopt op een séjour ln de staatsgevan genis, afdeeling politieke misdadigers, om dat je de zonde hebt begaan de Waarheid te zeggenmaar lang kan dat nooit du ren. Want weldra komt de tegenpartij aan het bewind, en haalt je met een hoeraatje uit het gevang. Als je er tenminste nog niet door een of andere snoode corruptie uit be vrijd bent. Waarlijk, de Balkan journalistiek moet vol attracties zijn, zeker als je er als objectief vreemdeling in zit, en niet door nationale vooroordeelen gehinderd wordt, zoodat je ln staat bent den ganschen toestand te over zien met de humor, dien zij ongetwijfeld rij kelijk in zich houdt. Het ls waar dat wij ln West-Europa alles veel beter en ordelijker geregeld hebben, en dat wij in schijn braver menschen zijn dan de Roemenen. Daartegenover staat ons ho- pelooae gemis aan avontuur. Toen inder tijd de Bulgaarsche koning Boris in een mo torbus, die hij zelf chauffeerde, z'n eigen woukl-be-moordenaars nazette heb ik hem al in deae rubriek openlijk benijd, en begre pen wat van dezen jongen man bericht werd: dat hij zijn heele taak als een koste lijk, opwindend avontuur beschouwde. He weet, dat 'k niet de eenige ben die vaak de attractie van deze opwindende staten voelt, en in zichzelf glimlacht bij de verrukkelijke gedachte van een carrière in den Balkan, of in Zuid-Amerika.... Maar ik geef itoe: het is onbehoorlijk. R. P. DS. VAN DUYL WORDT NIET GEHAND HAAFD DOOR DEN PROTESTANTEN BOND TE HILVERSUM. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Hilversum van den Ned. Protestantenbond kwam na zeer langdurige en meermalen heftige discussies aan de orde het voorstel van het bestuur om te conclu- deeren, dat de voodganger ds. Van Duyl niet te handhaven ls, welk voorstel werd aange nomen met 247177 stemmen en 31 blanco. Het voorstel van het bestuur om ds. van Duyl ontslag te verleenen werd vervolgens aangenomen met 192182 stemmen en 37 blanco. Aangenomen werd een voorstel om ds. van Duyl nog tot 30 September zijn sala ris te doen ultkeeren, meldt de Tel. GEMEENTERAAD S ZITTTN G - De Haarlemsche gemeenteraad zal ver gaderen op Donderdag 2 Mei a.s., des na middags om half twee. Daarmee wordt af geweken van den vasten regel om op Woens dag te vergaderen. Zooals wij gemeld hebben, vroegen aan het slot van de laatste ver gadering de heeren Loerakker c.s. om een buitengewone vergadering binnen een week, in verband met de vele aangehouden urgen te agendapunten. DE 1 MEI-VIERING. NADERE BIJZONDERHEDEN. De deelneming aan de 1-Mel-viering der moderne arbeidersbeweging belooft dit jaar groot te worden. Voor zoover het de ochtendwandeling be treft (waarvoor de deelnemers bij het ge bouw De Centrale bijeenkomen, waar van daan zij om kwart vóór negen vertrekken) kan worden medegedeeld, dat niet alleen toe stemming is verkregen om in het wandelpaiK Groenedaal te spreken, muziek te maken, te declameeren en te dansen, maar er is ook toestemming gegeven om met muziek door de gemeente Heemstede te trekken. De voorstelling voor de kinderen zal zoo wel in de Gemeentelijke Concertzaal als in het gebouw van den Haarlemsche Kegelbond duren van half twee tot 4 uur. Alle kaarten zijn uitverkocht. De opstelling der avond demonstratie vindt te 6 uur op de Groote Markt plaats, waarvan men te half zeven zal afmarcheeren. Daar ditmaal de 1-Mei-viering uit het Gemeente lijk Concertgebouw per radio wordt uitgezon den, zal men zorg dragen vóór acht uur reeds ln de zaal aanwezig te zijn, opdat men op tij 1 met het programma kan beginnen. De volg orde van den stoet is als volgt: Bestuur H. B. B. en S. D. A. P.; Muziek, 1. Spoor en Tram, 2. Bouwvakarbeiders, 3. Me taalbewerkers, 4. Schilders, 5 Ambtenaren Muziek, 6 Transportarbeiders, 7 Typografen, 8. Handels- en Kantoorbedienden, 9. Bak kers, 10. Stem des Volks, 11. Vrouwenclub, 12. Overheidspersoneel, 13. Land- en Tuinbouw, 14. Hotelpersoneel, 15. Part. Chauffeurs, IS. Kleermakers, 17. Fabrieksarbeiders, Muziek, 18. Meubelmakers, 19. Lito, Foto Chemigrafen, 20. StUcadoors, 21. Sigarenmakers, 22. Onder wijzers, 23. Straatmakers, 25. Slagers, 26 A- J. C., 27. SD.AJP., 28. Instituut voor Ar beidersontwikkeling, 29. V.A.R.A., 30. Nederl. Vereen, tot Afschaffing vanAflcoholh oudend e Dranken, 31. Arbeiders Sportbond. Deze erganisaies zullen allen vooraf wor den gegaan door een groot aantal leuzen. Verder zal de stoet met een tweetal herauten te paard worden geopend. De kaarten voor deze avondbijeenkomst zijn ook reeds geheel uitverkocht. Als spreker 1 reedt op de heer C. van der Lende van het N. V. V. en voorts zal het gezelschap Pisuisse met, Stella Seemers en den heer Dumas me dewerking verleenen. DE OPGEBROKEN SCHOTERWEG Zooals onze lezers weten is de Schoterweg voor de asphaiteerlngswerken opgebroken Toch trachten nog vele wielrijders dien weg te passeeren, maar op ee ngegeven oogenblik kunnen ze niet verder. Dan vervolgen ze hun weg over het trottoir, wat verboden is. De politie treedt daartegen zeer strenk op. Te gen ongeveer tien wielrijders is reeds pro ces-verbaal opgemaakt. Men zij dus gewaar schuwd! BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. In de Vrijdagavond gehouden jaarlijk- sche ledenvergadering van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose werden het jaarverslag en het financieel verslag vastge steld, en goedgekeurd. De aftredende leden van den Raad van Bestuur werden herkozen: mevr. L. Heer- kens Thljssenv. d. Kun en heeren D. S. de Clercq, Jhr. Mr. F. W. van Styrum, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., Mr. J. N. J. .E. Heerkens Thljssen en J. Waller Zeper. In de op 19 April j.l. gehouden jaarlijk- sche. vergadering van den Raad van Be stuur werden herkozen tot lid van het dagelijksch bestuur de heeren G. Adrian en P. Ozinga. BEGRAFENIS TH. SUURENDONK Op het R..K. Kerkhof Sint Barbara had he denmorgen ln stillen eenvoud de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Th. Suurendonk, in le ven concierge van de begrafenisbos de Vrij willige Liefdebeurs en vroeger gedurende verscheidene jaren opzichter van onze tij dingzaal. De dienst in de kapel werd geleid en de beaardingsplechtlgheden werden ver richt door pastoor Sondaal. Aan het graf werd niet gesproken. Onder de aanwezigen waren de heer P. W. Peereboom, directeur van Haarlem's Dagblad en vijf bestuursleden van genoemde begrafenisbos. De zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. De N. Z. H. T. M. door de geasphalteerde Jansstracï? VERBETERING OP HET STATIONSPLEIN. Naar wij vernemen Is er, nadat de on weersbuien der laatste maanden de lucht blijkbaar gezuiverd hadden, een toenadering gekomen tusschen de tramdirectie en het ge meentebestuur. Er worden nu onderhandelingen gevoerd tusschen den wethouder van Openbare Wer ken Mr. J. Gcrrisz en den directeur der tram Ir. W. J. Burgersdijk, die alle kans bieden voor een goede oplossing van het verkeers- vraagstuk ln onze gemeente. Vroeger werden zulke conferenties meermalen bijgewoond door leden van de verkeerscommlssle, maar daarvan ls men blijkbaar teruggekomen, zoo dat de onderhandelingen een meer vertrou welijk karakter gekregen hebben. Daarvan kunnen wij het verloop niet in details mededeelen en moeten wij met eenige algemeene opmerkingen volstaan. Indertijd was er sprake van een lijn der N.Z.H.T.M. Soendaplein—Heemstede te leg gen langs Parklaan, Nassaupleln, Nassau- laan, Ged. Oudegracht, ter ontlasting van. het gevaarlijke tramverkeer in de Kruis straat. Nu is men evenwel teruggekeerd tot het oude plan om de lein Zuid-Noord te laten loopen: Groote Houtstraat, Groote Markt, Jansstraat, Jansweg. Kennemerplein. De tram zou daardoor uit de Smedestraat verdwijnen, terwijl in de Kruisstraat ook slechts tramverkeer in de richting Ncord- Zuld zou plaats hebben. Dit zou een zeer belangrijke verkeersverbetering zijn. Boven dien is daaraan het voordeel verbonden, dat een tramlijn van het Stationsplein zou ver dwijnen. De reizigers die naar Haarlem- Noord gaan, zouden dan wel moeten loopen van den uitgang van het station naar den Jansweg om daar in de tram te kunnen stappen, maar dat is toch niet overwegend. Bovendien zal, zooals men weet, binnenkort do uitgang van het station aan het Kenne merplein op drukke uren worden openge steld. Die trampassagiers kunnen dan op het Kennemerplein instappen. Er is reeds besloten tot afbraak van het Vroegere hotel het Haagje, op dien hoek van de Groote' Markt en de Jansstraat, welk pand zooals men weet, met enkele aangren zende huizen, door het gemeentebestuur is aangekocht. De beslissing over deze tramaangelegen - heid zal zeer gauw vallen, omdat het in elk geval vaststaat, dat dit jaar met de asphal- teering van de Jansstraat en den Jansweg moet worden begonnen. Er is ook kans, dat nog een tramlijn van het Stationsplein zal verdwijnen. Het eind punt van de Overveensche of Bloemendaal- sche tram zal dan naar liet Kennemerplein verplaatst worden. Aan de directie der spoor wegen is gevraagd daarvoor grond af te staan bij de uitgangen, aan het Kennemer plein. Dan wordt het verkeer op liet Stations plein van twee van de vijf tramlijnen ont last. De regeling kan daar dan zoo goed worden, dat bestendiging zeker is, zoodat er geen bezwaar is om ook het Stationsplein te asphaiteeren. Er wordt ook onderhandeld over de nor- maïïseeaing van hot tramspoor. Alles zou dian in Haarlem breed spoor worden. Die on derhandelingen verkeeren ook in een sta dium, dat kans op het verkrijgen van over eenstemming groot is. De tramwegmaatschappij heeft thans opdracht gegeven om de rails van de opge heven Ceintuurbaan, althans voor zoover die niet meer voor andere lijnen gebruikt wordt, op te breken. Het personeel der tram is thans bezig ln den Hout. Aan de Paviljoenslaan zijn de rai:s en de houten dwarsliggers al opgebroken en weggevoerd. Van een eventueel heropenen van de Cein tuurbaan, waarop bli.1kb.aar nog door enkelen gehoopt werd, is dus geen sprake meer. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU per regel. IS HET BESTE LINOLEUM 8 200 cJVl. BREED 3.80 P. METER, ƒ2.60 P. EL naar waarnemingen verricht in den mor gen van-27 April, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.8 m.M. te Jan Mayen. Laagste barometerstand 748.6 m.M. te Den Helder. Verwachting tot den avond van 28 April: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke rich ting, betrokken tot zwaar bewolkt, regen buien, Iets kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM, Vorige stand 759 ntM. Stand van heden: 752 snM, Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien, Gr. Houtstraat 37, TeL 11059, 27 AprlL Hoogste gisteren 49 F. Laagste hedennacht 41 F. Hoogste heden tot 10 uur 45 F. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU. per regeL KREYMBORG's coupe is knap coupeurswerk Haarlem, 27 April. Ondertrouwd: 26 April: C. Heemskerk en C. A. van Beek. Bevallen: 24 April: J, v. d. MeerSte vens z. 25 April J. M. Meerveldde Bondt d. C. M. Verrijt—Eken z. G. Nijssende Vries z. Overleden: 25 April: J. Hoogkamer, 70 J., M. v. Heemskerkstraat, J. A. A. van Ko ningshoven, 28 j., v. Oorschotstraat. DE HERDENKING VAN DESCARTES TE FRANEKER. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN FRANKRIJK* Bij den aanvang van de plechtigheid van gistermiddag in het voormalige universiteits-. gebouw te Franeker heeft de heer W. Keu- ning, voorzitter van het gestichtsbestuur, een inleidend woord gesproken, waarna de Fransche gezant, gevolgd door verschillende autoriteiten, de zaal binnenkwam meldt de N. R. C. Een dame in Friesch costuum bood den Franschen gezant een bloemstuk aan en hield daarbij een toespraak in het Friesch, waarin zij hulde bracht aan den grooten Franschman Descartes. Deze toespraak ont lokte hartelijk applaus. Nadat de burgemeester de aanwezigen welkom geheeten had, droeg hij het voorzit terschap over aan den Heer J. H. Sauveur, president van de Alliance Fran?alse,en hielden mr. J. den Tex, dr. J. D. Bierens de Haan en prof. dr. H. K. de Vries redevoeringen over Descartes, Descartes en de wijsbegeerte en Descartes en de wiskunde. Vervolgens sprak de heer Gaston Des- champs, vertegenwoordiger van de Alliance Framjaise te Parijs, die uit naam van deze instelling de stad Franeker en de Alliance Frangaise in Nederland dankte voor de har telijke ontvangst. In een geestige redevoe ring wees hij erop, dat allen, hier bijeen, ver bonden zijn door de cultus van de weten schap, de menschelijkheid, de waarde en de vrijheid van het geweten. Vervolgens las de voorzitter een brief voor van de Universiteit te Parijs, waarin waar deering wordt uitgesproken voor de Alliance Frangalse in Nederland en voor de stad Franeker- De voorzitter dankte de aanwezigen voor hun belangstelling. De datum van 26 April 1629 ls belangrijk geweest voor de geestelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Neder land. Spr. dankte het comité te Leeuwarden, den burgemeester van Franeker, den ver tegenwoordiger van de Alliance Francaise te Parijs en vooral den secretaris van de Alliance Francjaise in Nederland, van wien het idee van deze herdenking is uitgegaan. De Fransche gezant wees vervolgens op liet belang yan de vroegere universiteit te Franeker, die studenten uit alle deelen van Europa wist te trekken, onder wie zeer be roemde mannen als Descartes. Spr. dankte de drie inleiders voor hun belangwekkende redevoeringen. Tenslotte dankte spr. voor de gastvrijheid. Hij gewaagde van de hartelijke betrekkingen, die er steeds tusschen Frank rijk en Nederland hebben bestaan. Vervolgens bezichtigden de aanwezigen het stadhuis, het planetarium, waar de heer H. K. Schiooers van Drachten een uitlegging gaf, de Martinikerk en eenige andere beziens waardigheden in het oude stadje. OS. L. I). POOT PREDIKANT TE GRONINGEN. Tot tienden predikant bij de Nederduitsch Hervormde gemeente te Groningen is be noemd Ds. L. D. Poot tc Haarlem. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. 121/WARIG BESTAAN GEVIERD MET EEN THEEMIDDAG. De afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging voor Huisvrouwen heeft Vrij dagmiddag haar 12 1/2-jarig bestaan gevierd met een gezelligen theemiddag. Een groot aantal dames bezocht dezen middag; zij hebben het bestuur begroet met het zingen van haar Bondslied, waarbij len van haar stoelen waren opgestaan. Me vrouw Prinsen Geerligs voerde namens de leden het woord, wenschte het bestuur geluk en bood leder der bestuursleden een zilveren potlood aan, waarin de datum van het Ju bileum gegraveerd stond. Ook kregen de dames een bloemenhulde. De voorzitster der afdeeling, mevrouw C J. Cohen TervaertIsraëls hield een herin neringsrede. Wij vieren dit feest niet op grootsche wijze, zëlde zij, omdat de twee groote feestavonden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der afdeeling nog kort achter ons liggen. Maar wel wilde de voor zitster 'den grooten groei der afdeeling me- moreeren en daarbij in dankbaarheid ge denken, het werk van haar, die het initia tief namen tot het stichten der afdeeling, vier jaar nadat de groote vereeniging was opgericht, n.1. in October 1916. Dat waren de dames P. Wehrbein en C. Groot. Het leden tal bedroeg na de oprichting 40, Woensdag ji. echter werd net 2000ó^e lid ingeschre ven! Dit lid werd ter vergadering harte^ lijk verwelkomd en ook de dame, die haar heeft geïntroduceerd, deelde in de hulde, die haar gebracht werd door het aanbieden van een geschenk. Mevrouw Cohen Tervaert sprak ook waardeerende woorden tot de be stuursleden, die de vereeniging door de eer ste moeilijke jaren hebben geholpen, tot de eerste presidente, mevrouw C0 S. de Veer Blok Wybrandi, die nu eerelid is, de tweede presidente, mevrouw R. C. de Voogtde Vogel en de vorige voorzitster M. C. Brauns Schagen, thans presidente van het hoofd bestuur. Het kunstzinnig gedeelte van den middag werd verzorgd door het strijkje der afdeeling onder de kundige leiding van mevrouw van Eden, dat drie Spaansche dansen van Mos- kowsky speelde, voorts door JeekelSchelte- ma, met het zingen van drie liederen. Al leraardigst was de voordracht van mevrouw SteenhuisPolman, die een gedicht zegde, dat de heer Hopkes voor deze gelegenheid ver vaardigd had. In dat gedicht werd de ge schiedenis der afdeeling in de achterliggen de jaren op geestige wijze nog eens opge haald. Hij had een buitengewoon succes. In de pauze vond een verloting plaats van 19 taarten en ander gebak, door leden der vereeniging op verzoek ingezonden. Er wer den niet minder dan 214 loten verkocht, zoo dat de opbrengst, die ten goede komt aan het Comité voor Vacantiebezigheden zeker wel f 50 bedraagt. Na de pauze zegde mevrouw Steenhuis nog een gedicht, mevrouw Jeekel bracht nog een lied ten gehoore, waarnaar met groote aandacht geluisterd werd en het Van Eden- strijkje voerde een fantasie naar de operette „De Geisha" van Sydney Smith uit. De solisten en alle leden van het orkestje ont vingen een bloemenhulde. Tenslotte sprak de oud-voorzitster mevrouw BraunsScha gen -haar gelukwenschen uit, waarna mevr. De Veer met het ophalen van eenige oude geschiedenissen een slot maakte aam den-, gezelligen middag, die gehouden werd ln een zij zaaltje van het Gemeentelijk Concert-, gebouw. AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. OVERGANGSEXAMENS. Bevorderd van de ie naar de 2e klasse: W. v. d. Berg, C. Bogaert, J. P. Cornet, W. Does, A. Driessen, J. J. v, Eeden, J. A. v. d. Horst, J. Kloet, W. Koene, G. Kuyper, C. Oudolf voorw., A. J. v. Paradijs, P. Prins A.J. v. d. Putten, W. Roest, A. Staphorst, J. Struyf, J. Vader, J. Verkruissen voorw., C. J. v. Wij land, F. Bos, W. Bosch, D. Guit, C. J. V. Gijn, H. L. Heugens, H. Hulsbergen, J. Kluit voorw., F. J. Kuperus, W. J. v. d. Linde, H. J. Oolders, H. Poorter, J. v. d. Schaar J. Trap. C. v. Viersen, J. de Vos, A. J. Bink, H. L. v. Bragt, C. J. v. d. Broeke, H. v. Gelder, P. v. Haren, W. J. Honing. W. N. G. Kaan, H. A. R. v. d. Leek, J. J. v. Sluisdam, P. v. d. Wilden, J. F. C. Clausing, A. H. Doornebosch, H. L. M. Fabel, R. J. Glas, J. J. Handgraaf, W. Holdrinet, B. J. Hoogendoorn, J. ten Hove, P. Klinkhamer, J. H. Lasschuit, A. W. Last, K. H. Micgielse, H. Moen, A. Nunnink, J. C. v. Poelgeest, C. Sala, J. W. Schouten, J. J. Steen, C. Keetelaer. Van de Ille klasse naar de IVe klasse: F. D. Alink, G. Bakker, N. van Beelen, H. v. Beijeren, voorw.; J. W. Boks, H. A. de Graaf, voorw.; J. W. Heuperman, J. H. de Jong, Ph. Olman, voorw.; H. J. Prins, F. J. de Wilde, P. J. van Wunnik, G. Henneman. P. Boekei, G. de Bruin, voorw.; A. C. de Bruijn, P. Eikel, J. D. v. Eykelen, J. F. Jos- seaud, J. v. d. Meulen, C. J. v. Nunnink, P. J. Petterson, J. W. Rusbach, J. P. J. Sens, W. Schipper, J. J. Verzijlenberg, C. E. Vogel. Van de IVe naar de Ve klasse: G. v. Andel, J. J. Bestenbreur, J. de Bruyn voorw.; N. W. Cramer, W. Dorsman, J. Eel- man, J. v. Honschoten, R. de Jong, G. J. Jorritsma, H. C. Kaper, C. Karman, W, H. Langereis, C. Leeners, F. C. A. Meerman, S. A. Moens, C. Molenaars, P. H. Mulder, R. IJ. C. Nieuwst,adt, J. Schuitemaker. H. Stringer, P. J. Tél, P, Toeset, P. Vennik, N. de Vries, T. v. d. Plasse. J. M Ak.ersloot, P. Bas, voorw.; H. Boer- rigter; F. Broersma, J. v. d. Bijl, J. A. Der- nison, J E. T. B. Driessen, T. H. Dijkman, W. H. Eken, H. Handgraaf. P. G. Kee, A. J. v. Mourik, D. C A. Regenboog, A. J. Stop pelsteen. „JACOB VAN LENNEP". De Kon. Erk. Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep", heeft een honderdtal plaatsen beschikbaar gesteld voor de inwonenden der verschillende gemeentelijke en kerkelijke pbilantropische stichtingen ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Ju-: liana, voor de tooneelvöorstelling a.s. Dins dag 30 April ln den Stadsschouwburg bij het 21-jarig bestaan der vereeniging. In de gisteravond gehouden commissie vergadering voor het zilveren jubileum werd een definitief dagelijksch bestuur gekozen bestaande uit de heerenP. II. Leveringt.on, voorzitter Leidschevaartweg 151. J. B. Opdam, secretaris. Verbindingsweg 10, Bloemeudaal en -T. Bonfrer penningmeester Koninginne weg 6. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. NEDERLANDSCHE M10DENSTAN0SBANK KANTOOR HAARLEM NASSAUPLEIN 1 TELEF. 1309S ALLE BANKZAKEN KLUISLOKETTEN F5.- PER JAAR BRAND IN EEN JAPANSCH ZIEKENHUIS. GEEN SLACHTOFFERS. TOKIO, 26 April, (Reuter). Hedenavond is hier brand uitgebroken in een ziekenhuis. De brandweer stond aan vankelijk machteloos tengevolge van den hevigen wind, die den brand aanwakkerde, doch toen het gebouw half vernield was, kon de brand gebluscht worden. Er zijn geen menscherilevens te betreuren. TREURIGE SAMENLOOP VAN OMSTANDIGHEDEN BRYNX, 26 April (Wolff) Een treurige samenloop van omstandigheden heeft heden de familie van een melkboer te Marienrat- schitz rouw en vreugde tegelijk gebracht. Terwijl de vrouw van den melkboer het leven schonk aan een kind, werd haar 7-jarig oud ste kind door een vrachtauto overreden en gedood. De vrachtauto werd bestuurd door den zoon van de vroedvrouw, die de moeder bijstond. DE GEZANT TE STOCKHOLM, t AAN EEN FEESTMAAL PLOTSELING OVERLEDEN. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Crfc.:" Vaughan, de Engelsche gezant te Stock holm is Vrijdagavond, terwijl hij op een feestmaal het woord voerde, plotseling door een beroerte getroffen. De gezant was on middellijk dood. NON-STOP VLUCHT VEREENIGDE STATEN—CHILL NEW YORK, 27 April. (Reuter). De non-stop-vlucht van- de Vereenigde Staten naar Santiago de Chile zal over eenige dagen van hier uit geschieden met het Sikorski-vliegtuig, dat voor den Franschen vlieger Fonck was geconstrueerd voor een transatlantische vlucht. BRAND IN EEN SCHIP MET BENZINE. ALEXANDRIë, 27 April (Reuter). .De schoener „Attiat Laden" die met een lading van 5500 flesschen benzine en 4000 fles- schen kerosine met bestemming naar Syrië was vertrokken raakte even buiten de haven in brand. De brand duurde geruimemen tijd voort en vernielde, het geheele schip. De be manning kon worden gered. Men tast in het duister omtrent de oorzaak van den bran7. BLOEMENDAAL CONCERT OP JULIANADAG. Op Julianadag wordt door het gemeente bestuur van Bloemendaal een -conceit, aan- geboaen, 's avonds 8 uur in het Bloemendaal- sche Bosch. Het concert zal uitgevoerd wor den door het Chr. Fanfarecorps „Sursum", directeur de heer J. A. Meng. SANTPOORT. BÖND VOOR STAATSPENSIONNEERING Vrijdagavond was door de plaatselijke af deeling van den Bond, voor Staatspenslon- neering een gezellige bijeenkomst, belegd in „Zomerlust". De afdeeling genoot de vocale medewerking van het Dubbel Mannenkwar- tet „Euterpe" uit Haarlem, dir. de heer A. Bak. Deze Haarlemsche zangers hebben de, jammer genoeg niet al te talrijke aanwezi gen, doen genieten van hun praehtigen sa menzang. Gaarne zien we de heeren nog eens terug. Het „ernst en luim"-gedeelte verzorgden de heeren Verbeek en Van Don selaar van hier en één der leden van „Euter-< pe". Ook deze heeren hadden succes. HAARLEMMERMEER DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Het behoort voorzeker wel tot de zeld zaamheden als man en vrouw op een 60-ja rige echtverbintenis mogen terugzien en dan nog flink en gezond zijn. Dit voorrecht ge niet het echtpaar Leendert Silvis Adriana de Koekkoek, wonende aan den Spiering weg te Vijfhuizen, dat op 29 April dit heug lijk hoopt te herdenken. Deze krasse oudjes de man is 82 en de vrouw 81 jaar kunnen heel wat vertellen van hun wedervaren uit hun lang leven en meer dan 50-jarig verblijf in den Haarlem- mermeerpolder. De teleurstellingen en moeilijke dagen zijn ook dit echtpaar niet gespaard gebleven, maar zij zijn, zooals zij zeggen, het oog naar boven gericht, er toch in geslaagd de stormen des levens te trot seer en en kunnen, dan ook met groote dank- baai'heid op de afgelegde levensbaan terug zien en gedenken de vele rijke zegeningen die hun met hun gëheelè nakomelingschap (63 in getal) werden geschonken. In 1878 verlieten deze sympathieke men schen hun geboorteplaats Dirksland om zich te Nieuwvennep te vestigen. Na ongeveer een jaar aldaar gewoond te hebben, vertrok ken ze naar een ander deel van deze ge meente, den Bennebroekerdijk, alwaar ze vele jaren gevestigd bleven. Reeds op hoogen leeftijd gekomen, namen ze het be sluit om zich te gaan vestigen te Vijfhuizen. Ze wonen daar nu ongeveer 13 jaren en wil len nu maar niets liever dan in dit dorpje hun laatste levensjaren te slijten en van de welverdiende xaist te genieten. Wat wonen ze daar samen knusjes in het eanvoudige huisje aan den Spieringweg, dat zoowel van binnen als van buiten hst kenmerk draagt van helderheid, zindelijk heid. orde en regel. Hun plaatsgenooten zullen ongetwijfeld niet stil blijven zitten om den 29en April voor dit algemeen geacht- echtpaar tot een onvergetelijken dag te maken. Ook de ver eeniging „Dorp Vijfhuizen", heeft reeds een geschenk, een vloerkleed en een som gelds, aangeboden. Op het, bruggetje, voor de woning prijkt een door vriendenhanden geplaatste, eerepoort met een „hulde aan het diamanten bruids paar".

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2