BUITENLANDSCH OVERZICHT GERUCHTEN OVER EEN DICTATUUR IN ROEMENIE. EEN VERGELIJKING MET YOEGO-SLAVIë GAAT NIET OP UIT DE OMSTREKEN BEVERWIJK RAADSVERGADERING. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERT\&G 27 APRIL 1P29 Die veel grond van waarschijnlijkheid missen. De Roemeensche regeering is gewaar schuwd. 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Naar uit Boekarest aan de „Pester Lloyd" gemeld wordt, publiceert het blad „Adeverul" sensationeele onthullingen over het plan van zekere Roemeensche militaire kringen om in Roemenië een staatsgreep uit te voeren en een dictatuur, gelijk aan die in Joegoslavië, te proclameeren. Als motief wordt aange voerd, dat de regeerlng-Maniu voor de ver dediging van de belangen des lr.nds te zwak is en dat ook 'e regentschapsraad niet tegen zijn taak is opgewassen. Men moet derhalve het beheer over de nalatenschap van koning Ferdinand overnemen om deze koning Mi chael bij zijn meerderjarigheid onaangetast te kunnen overdragen. De eerste manifestatie dezer beweging zou op den herdenkingsdag.van den slag bij Ma- rascheoti, dus den 9en Mei a.s. plaats heb ben. In regeer lngskringen wordt deze actie vol gens de „Adeverul" met zekere bezorgdheid gade geslagen. Men hoopt haar echter te kunnen onderdrukken, daar de regeering er van overtuigd is bij de verdediging der grondwet en der democratie, op den steun van het geheele land te kunnen rekenen.. Ook in liberale kringen moet men bereid zijn de regeering in den strijd tegen de militaire dictatuur bij te staan. Wij teekenen hierbij nog aan dat zoowel aangekondigde revoluties als aangekondigde dictaturen weinig kans op verwezenlijking hebben. Dit leert ons de geschiedenis. Een, tweede punt van belang is, dat sedert de warboel in Roemenië door Maniu en de zij nen geconsolideerd is, Maniu die daar voor een strijd van eenige jaren heeft ge streden tegen de Bratianoe's er een pe riode van rust vQor Roemenië is aangebro ken, een evenwichtig tijdperk; de regeering is tot stand gekomen met den steun van bij kans de geheele Roemeensche boerenbe volking. Men mag dus aannemen dat de ver worpen kaste der nationalisten en een kleine groep intellectueelen, benevens ..zekere be windsmannen en autoriteiten van de vorige periode, het element der opstandigheid vor men. Wij gelooven niet dat deze minderheid een dictatuur zullen kunnen forceeren; de vergelijking met Yoego-Slavlë gaat ten eenenmale niet op. Daar was de dictatuur een logisch gevolg van den heerschenden toestand, daar was de dictatuur zeker geen inbreuk op een voorgeschreven natuurlijken ontwikkelingsgang. Dit zou wel het geval zijn in Roemenië. Maar Maniu is gewaarschuwd. P. A. Cenève en de luchtvaart. De voorbereidende ontwapeningscommis sie hoeft de Italiaansche reserve op het Fran- sche voorstel in zake de scheiding van de mi litaire luchtvaart van moederland en kolo niën besproken. Deze reserve werd alleen door graaf Bernstorff gesteund en de com missie besloot, dat het bureau der commis sie later voorstellen zal doen op welke wijze de Italiaansche reserve in de conventie kan worden opgenomen. Verscheidene gedelegeer den maakten bezwaar tegen te veel reserves. Het Fransche voorstel werd tenslotte aange nomen. De commissie besprak vervolgens het arti kel betreffende de beperking van lucht strijdkrachten door de verdragsluitende partijen waarbij in aanmerking genomen zal worden de ontwikkeling van de burgerlijke cn deze geheel afgescheiden te houden van de militaire luchtvaart. .De Duitsche en de Amerlkaansches gedele geerde stelden voor dit artikel te laten val len, daar zij geen belemmering der civiele luctiitvaart wenschten. Polen, Frankrijk en Japan stelden voor dit artikel tegelijk te behandelen met het artikel dat betrekking heeft op de contröle en de in stelling van een contröle-orgaan. Dien over eenkomstig werd besloten. Daarna werd behandeld het artikel, waarbij de staten zich verbinden op geen enkele wij ze in de burgerlijke luchtvaart in te grijpen en militaire luchtvaart. Lltwinof stelde een amendement voor, dat iedere aanpassing' van het materiaal der bur gerlijke luchtvaart en der installaties aan het gebruik voor oorlogtijd verbiedt. Polen verklaarde dit amendement slechts te kun nen aanvaarden, in dien het verbod voor de regecrin.gen bestemd is. Litwinof verklaarde, dat het zijn bedoeling was, dat de regeering maatregelen treft om particuliere onderne mingen te beletten haar vliegtuigen voor militaire doeleinden bruikbaar te maken. De Belgische gedelegeerde stelde voor, de parti culiere ondernemingen geheel vrij te laten. Lltwinof diende vervolgens een tegenvoorstel in, dat hierop neerkomt, dat een bepaling zal worden opgenomen, gelijk aan die voor de marlnebewapénlng is voorgesteld., die be paalt. dat in vredestild geen voorbereidende installaties op handelsschepen gemaakt zul len worden, om deze in oorlogsbodems te ver anderen. Dit voorstel werd door den Belgi schen gedelegeerde overgenomen en vervol gens ook door de commissie aanvaard. De Spaansche gedelegeerde steunde met kracht 'het voorstel van den voorzitter der Ligue Internationale des aviateurs te Parijs. Clifford Harmon, hetwelk Loudon in een der eerste zittingen aan de commissie had mede gedeeld en dat betrekking heeft op de vor ming van een luchtpolitie voor den Volken bond, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta psr regel. Naar een klein portret uit een cvoep dat onde&chiki. ic, vooreen photo$k, w?rtfroófi"ö «edenS'tfedeellen van an- .-tob li-tié p?r»5ienkdn wel «en mooie tee- kenind rfenwokl worden. \M?ndt U tot ffijfyaSg* Litwinof zag hierin een toepassing van sancties en meende overigens, dat het voor stel niets met de vermindering der bewape ning had te maken. De Spaansche gedele geerde was het echter met deze zienswijze niet eens. Besloten werd deze kwestie ter kennis der regeering te brengen. Amerika zorgt voor de 2de verrassing Aan het slot van de zitting der voorbe reidende ontwapeningscommissie heeft zich een belangrijke gebeurtenis voorgedaan, die door Massigll later een historisch feit werd genoemd. Het was wederom de Amerikaan- sche gedelegeerde Gibson, die voor deze ver rassing zorgde, aldus de Telegraaf. Hij begon met te zeggen ,dat de Vereen. Staten zich steeds op het standpunt heb ben gesteld, dat de beperking der landstrijd krachten zich tot alle onderdeelen der land macht, dus ook tot de geoefende reserves moet uitstrekken, aangezien die reserves ook in vredestijd beslaan en militaire waarde hebben. Zij maken het den staten mogelijk eventueele aanvallen te organiseeren. De logica en de billijkheid eischen dus de be perking dezer geoefende reserves. De Ver. Staten erkennen evenwel, dat andere delegaties met niet minder overtui ging het tegenovergestelde standpunt in nemen. Teneinde tot een vergelijk te komen zijn concessies 'van alle delegaties noodig. Zich plaatsend op een practisch standpunt zijn de Ver. Staten daarom bereid wat aan gaat de bewapening te land zich aan te sluiten bij de zienswijze van de meerderheid der staten, wier landstrijdkrachten het voor naamste deel hunner totale weermacht vor men. Amerika doet deze concessie, teneinde de werkzaamheden der commissie zooveel mogelijk te bevorderen. Hij hoopt, dat alduh een basis voor verderen practischen arbeid zal zijn geschapen en verwacht, dat ook andere delegaties bereid zullen zijn con cessies te doen, wanneer dat noodig is, ten einde tor resultaten te komen. Practisch komt Gibson's verklaring hier op neer, dat de V. S. hun tegenstand tegen het onbeperkt laten der geoefende reserves ongegeven, hetgeen Engeland reeds eerder heeft gedaan. Graaf Bernstorff zeide dermate onder den indruk van Gibson's verklaring te zijn, dat hij daarop niet nu maar morgen zal ant woorden. Massigli (Frankrijk) noemde Gibson's mededeeling een uiterst belangrijke; zoo niet een, historische gebeurtenis en hij betreurde het, dat Paul-Boncour niet op zijn plaats was om de gevoelens urn Frankrijk te vertolken. Frankrijk heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat de bescherming van zijn vitale belangen geen concessie op het punt der geoefende reserves toelaat, hoezeer het ook bereid is met het standpunt van anderen •rekening te houden. Sato (Japan) sloot zich aan bij de meening van Frankrijk. Ook Japan kan zijn stand punt niet wijzigen. Hij dankte Gibson voor diens verklaring en zeide, dat als zich nog moeilijkheden mochten voordoen, ook Japan gaarne bereid is zich zooveel mogelijk tege moetkomend te toonen. Stalin zegeviert. KOWNO, 25 April. Uit Moskou wordt gemeld, dat Boecharin en Rykof in de zit ting van hedenmorgen van het congres der Russische communistische f artij hebben ver klaard, dat zij bereid zijn, zich aan alle be sluiten van het partijcongres te onderwer pen. Hiermede heeft Stalin een politieke overwinning behaald op de oppositie. Rykof en Boecharin verklaren voorts, dat zij zoo wel op politiek als op economisch gebied met de partij nauw zouden blijven samenwer ken. De vertegenwoordigers dre Moskousche partij af deeling dienden een resolutie in. waar in het vertrouwen in de partij en in het po litiek bureau, alsmede in den wederopbouw van Sovjet-Rusland wordt uitgesproken. (V. D.) Nadat Stalin, Rusland's dictator, Trotski en diens vrienden uit alle politieke betrek kingen gestooten heeft, heeft hij thans ook RyUow's Tomski'r en Bucbarin's maeht ge knot. Hierboven ~en caricatuur, waarvan het onderschrift luidt: „Schrijft u maar op, meneer de secretaris: Alle besluiten werden eenstemmig genomen De Primaire weg. De wet houders stemmen tegen bet voorstel van B. en W. Het sportpark komt. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder •voorzitterschap van den Burgemeester. Aanwezig zijn alle leden. Aan de orde komt eerst het voorstel tot het ombouwen van den gashouder, waarvan de kosten bedragen 30.000. Het voorstel wordt aangenomen. Eveneens wordt aange nomen het voorstel tot het aanvragen van ee% machtiging tot het treffen van een nieuwe, gemeenschappelijke regeling met de gemeente Velsen inzake de toelating van leerlingen op openbare scholen. Bij het voor stel Inzake de gasverlichting geven eenige leden enkele punten op waar zij eveneens een betere verlichting wenschen. De v o o r- z i 11 e r zegt toe, dat met deze wenschen rekening zal worden gehouden. De Primaire weg. Bij het voorstel tot het toestaan van een crediet voor het maken van een kostenbe rekening van een door het Comité van Actie indiend plan i.z. den primairen weg, brengt de voorzitter den Raad in ken nis yan het tegen dit voorstel Ingekomen adres van neringdoenden aan de Meerstraat. De heer Zwager wethouder verklaart, dat als hij niet verhinderd was de vergade ring van het college bij te wonen, waar deze kwestie behandeld was, de voordracht zeker niet bij-den Raad zou zijn gekomen. Spreker acht het niet gewenscht, dat deze verkeers weg door Beverwijk wordt geprojecteerd. De hoofdzaak voor Beverwijk ligt ergens an ders. Men behoeft er niet op gesteld te zijn, dat het steeds drukker, wordende verkeer binnen de enge grenzen van de gemeente blijft. Er dient echter een goede aansluiting van de gemeente uit op den grooten ver keersweg te komen. Spreker doet eenige me- dedeelingen omtrent de plannen van het Rijk. He plan van het Comité van actie heeft weinig kans, verwezenlijkt te worden, daar volgens een globale berekening dit plan 2 a 3 ton meer zal kosten dan dat van den wa terstaat. Verder heeft spreker bezwaren tegen het plan van het Comité omdat de haven dan zal moeten verdwijnen. Als de Raad het Comité een crediet verleent, doet men wellicht monnikenwerk, terwijl de ge meente ltaer op hooge kosten komt. De heer Visser heeft van den beginne af niet zoo sympathiek gestaan tegenover de plannen, om den weg door de gemeente te krijgen. Maar toch heeft hij respect voor het Comité, dat de zaak ter hand heeft ge nomen. Met het ingekomen adres moet >e- kening worden gehouden, maar het mag toch den doorslag niet geven. Het gaat niet alleen om den weg maar ook om de andere dingen, die daarmee in verband staan, zoo als de openbare veiligheid. Principiëel staat spreker niet tegen de plannen. Spreker heeft inlichtingen ingewonnen bij den Ingenieur van den Waterstaat. Deze deed echter slechts vage mededeelingen. Spreker geeft den Raad in overweging, het bedrag toe te. staan onder voorwaarde, dat geen uitgaven gedaan mo gen worden, indien .geen redelijke zekerheid bestaat, dat de plannen kans van slagen hebben. Hij dient in dien geest een motie in. De heer E ij k 1 n g wil het crediet toe staan. Hij heeft vertrouwen in het Comité Wat de haven betreft, men zal thans het eene werk met het andere kunnen verrich ten. Het marktterrein zal niet verdwijnen, het zal integendeel grooter worden. De heer Maters wees er op, dat bij de uiteenzetting voor den Raad, de beide wethouders afwezig waren. Spreker bestrijdt de bezwaren van den heer Zwager. Spreker onderstreept de woorden van den heer Eyklng. De Raad neemt geen enkele beslis sing met dit voorstel. Spreker geeft den heer Visser in overweging z'n motie in te trek ken. De heer Pattes wethouder onderschrijft de woorden van den heer Zwager. Het is spreker niet mogelijk, om steeds de overdag gehouden besprekingen bij te wonen. Laat de Raad eerst eens even informeeren, wat het tweede plan van Waterstaat inhoudt. De heer Tromp acht het nog niet bewe zen dat Beverwijk er voordeel van heeft, dat het snelverkeer door Beverwijk gaat. De Voorzitter zou het jammer vinden, als de zaak niet zou kunnen worden onder zocht en de Raad het bedrag niet wil toe staan. Het is nu niet meer een voorstel van B. en W. maar alléén van B. De heer S t e ij n is vóór het voorstel. Het is in het belang van een plaats, aan een grooten verkeersweg te liggen. Met dit plan bestaat de mogelijkheid, dat men dichter bij de verwezenlijking der plannen van een nieuw marktterrein komt. Het is nog zeer de vraag of het eerste plan dat door talrijke ont eigeningen zeer duur zal zijn, niet duurder is dan dat van het comité. De heer de Groot doet eveneens een voorstel in verband met deze aangelegenheid. De heer Groot keurt het af, dat de beide wethouders zoowel bij de uiteenzetting door den ingenieur aks bij de bespreking in het college afv/ezig waren. De heeren Visser en Groot trekken voorloopig hunne moties is. In stemming komt het voorstel van B. en W. Het wordt verworpen met 7 stemmen te gen. Belde wethouders stemmen tegen. De heer Visser dient daarop z'n motie weer in. Deze wordt aangenomen met 7 te- ger 3 stemmen, zoodat het bedrag toch wordt toegestaan. Alleen zai-het comité moeten trachten, de kosten op Waterstaat te schui ven. Het voorstel inzake het doen drukken van den inventaris en de beschrijving' van het oud-archief wordt aangenomen. Het sportpark. Verband met dit voorstel houdt een inder tijd door le heeren Visser en Groot ingediend voorsted tot het bouwen van 100 woningen, die op dit terrein gebouwd zouden moeten worden. Na eenige discussie over deze aangelegen heid komt het eigenlijke voorstel in bespre king. De heer V i ss er drukt er zijn spijt over uit dat juist dit terrein is gekozen in verband met de noodzakelijkheid van het bouwen van goede arbeiderswoningen. De heeren E ij k i n g en Tromp spreken in gelijken zin. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 2 stemmen tegen.. Het voorstel inzake grasverpachttng van het voor sportterrein bestemde land wordt aangenomen. Aangenomen wordt het voorstel tot, aan koop van grond voor schoolbouw. Aan de orde komt daarna het voorstel inza ke het aanbesteden van de onderhoudswer ken. Dit voorstel wordt na eenige discussie aangenomen. Een adres van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders houdende verzoek, voortaan de gemeentewerken in eigen beheer te doen geschieden wordt voor kennisge ving aangenomen. Een verzoek van het schoolbesturu van de Parochie van de H. Agatha, om gelden be schikbaar te stellen voor uitbreiding der school wordt ingewilligd. Een verzoek van F. Hart om vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting voor tooneeluit- voerhigen of om subsidie te verleenen aan uitvoeringen van Nederlandsche gezelschap pen, wordt in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Bij de rondvraag vestigt de heer S t e y n de aandacht van B. en W. op de pogingen van de Kamer van Koophandel om het telefoon kantoor ook des nachts geopend te houden. De Voorzitter zegt, dat dit in behan deling is. Het houdt verband met de plannen van het alarmsysteem voor de brandweer. De heer E y k i n g stelt eenige vragen om trent het verhuizen van den directeur van de gasfabriek naar het villapark en van den gemeente-architect naar de woning van den directeur. Verder vraagt spreker wie de provisie krijgt van de artikelen, die door het gasbedrijf wor den verkocht. De Voorzitter acht den door den heer Eyking gevoerden toon ongepast. De Raad gaat daarna over in comité-gene- raaL BLOEMENDAAL VERGADERING S. D. A. P. POLITIEKE REDE IR. C. G, CRAMER. Donderdagavond hield de af<L Bloemen- daal van de -S. D. A. P. een openbare verga dering in hotel Vreeburg, waarin Ir. C. G. Cramer, lid van de Tweede Kamer, een rede hield over: De verkiezingen en het Kolo niaal program. De heer Noorman opende de bijeenkomst met een klacht over de slechte opkomst. De heer Cramer begon met te verklaren, dat hij zich zou beperken tot dat, waar het bij de a.s. verkiezingen in hoofdzaak om zal gaan. Was 4 Jaar geleden de leuze: weg met Co- lijn en de coalitie, thans in 1929 zal deze waarschijnlijk zijn: „terugkeer van Colijn en de coalitie voorkomen." 't Jaar 1925 was, zegt spr., voor ons een groot succes. Wij klommen van 20 tot 24 ka merzetels, De coalitie en speciaal de A. R. partij leer verlies, welke aan S. D. A. P. en Vryz. Dem. ten goede kwam. Spr. heeft alle hoop, dat *t dit jaar mogehjk zal zijn, de coalitieparty en nog meer klappen toe te dienen, zoodat er in de plaats van 't Inter mezzo kabinet een parlementair kabinet komt. Een coalitie kabinet heeft niet zooveel kans van slagen meer, immers er zyn tal vangeschilpunten, die zich den laatsten tyd zeer toegespitst hebben. En er zyn vele teekenen, die Wyzen op een afkeer van een bestendigen van, .de coalitie, zoowel by Chr. Historischen als by Ant. Revolutionairen. Ook een pauselyke encycliek keurt ,,'t zich afgeven van de R.-Katholieken met ailériei Christ, partijen" af. Als punten, waarover de coalitie-partijen t niet eens zyn, noemt spr. de doodstraf, de Zondagsrust, vrijheid van missie, enz. Verder wijst spr. er op, dat de tegenstel ling geloof en ongeloof heeft afgedaan. Voor Christélyke arbeiders is er niet 't minste be zwaar, hun stem op een S. D. A. P.'er uit te brengen. By' ons, zegt spreker, is er plaats voor ieder geloof, ook voor den R.-Katho liek. Immers in onze rijen is er groot e aan was van religieus aangelegd-en. In Engeland Duitschlaind en Oostenryk behooren posi tief Christelijke menschen tot de S. D. A. P. Waarom zou 't.hier niet mogelyk zyn? En waar 't geloof dus geen beletsel Is voor den arbeider om zich by ons aan te sluiten, welk beletsel is er dan wel voor hem? Is de S. D. A. P. niet voortdurend voor de belangen van den, ook R.K. arbeider opgekomen? Adres sen van R.K. arbeiders zijn door ons S. D. A. P.-ers in de Kamer verdedigd terwyl R.K. afgevaardigden daartegen stemden. De be handeling van de Ziektewet is er om dit te bewijzen. Spreker noemde de houding van dezee RK, afgevaardigden een verraad van de zaak der R.K. arbeiders. Hy zou willen, dat men dit en ook andere feiten eens in ging zien. 't Gevolg hiervan zou zyn, dat arbei ders zich in groote massa's by de S. D. A. P. aansloten. Vervolgens had spreker het over verschil lende verwijten, die men 'vooral in verkie zingsdagen, de S. D. A. P. voor de voeten werpt, zooals *t alleen oog hebben voor ma- terieele belangen,' 't in gevaar brengen van 't huweiyksleven, 't standpunt van de S. D. A. P. ten opzichte van steun aan ongehuw de moeders, enz. Al deze verwijten zyn onge grond. Sprekende over t verkiezlngsprogram, zooals dit werd samengesteld op 't congres te Nymegen, worden verschillende punten uitvoerig toegelicht, zooals de noodza.kelyz heid van staatspensionneering, ontwapening enz. Wie voor ontwapening is, en dat is hst grootste deel van 't Nederlandsche volk, is dan ook verplicht zyn stem op de S. D. A. P. uit te brengen. Daarna ging de heer Cramer over tot het tweede gedeelte fan zyn rede, n.l. do kolo niale paragraaf, waarvan hy alleen de hoofdzaak wilde bespreken. De koloniale kwestie zal ln de toekomst steeds grooter plaats Innemen bij do ver kiezingen. Veel te weinig' is er notatie ge nomen van de koloniale kwesties. Een eer lang te houden Koloniaal Congres zal de ze vraagpunten duchtig onder de oogen zien. En waarom zyn deze zoo belangxyk? omdat zy groot gevaar opleveren voor nieuwe oorlogen. Voor het Nederlandsche volk Is 't van 't grootste belang hoe de za ken zich in Indië ontwikkelen. De Kamer schynt zich dit niet bewust te zyn: die steunt én reactionaire èn vooruitstrevende bewindslieden, wy zyn het alleen geweest, die critiek hebben u:C geoefend op den' gang van zaken, omdat wy ons verant- woordeiyk voelden voor de wandaden in Indië bedreven. Deze wandaden hebben in Indië opstanden uitgelokt, waaraan, spre ker moet 't erkennen, communistische in vloeden niet geheel vreemd waren. Als oor- za keil van groote ontevredenheid, speciaal door den Gouverneur-Generaal Focfc uit»- gelokt, noemde spreker de verkeerde be zuinigingen en 't opschroeven der belas tingen, 't spionnagesysteem, reactie, vervol ging van volksleiders en 't bevoordeelen. van 't groot kapitaal. En hoe werden de ze opstanden gestraft? Met verbanning en doodstraf! By de verbanning is er zeer on rechtvaardig te werk gegaan, doordat er gestraft werd zonder behoorlijk onderzoek. wy mogen de zaak niet al te optimis tisch beschouwen. De leiders van 't volk staan de onafhankelykbeid van Indonesië voor, thans nog zonder van geweld gebruik te willen maken. „Maar", is er gezegd, „wij vreezen, dat 't niet gaan zal zonder ge weld". Op ons rust de taak, de menschen er voor voor te bereiden, dat zij onafhanke- ïyk worden. Alleen over 't tempo heerscht verschil van meening. Tenslotte wees spreker er nog op, dat 't voor Indië een ramp zou zijn, als Colijn ooit een-leidende positie in Indië zou krij gen. Door zyn te volgen koloniale politiek, „zou Indië op de punt van de bajonet ge regeerd moeten worden." Met een aansporing om in de eerstvol gende maanden krachtig te werken voor da S. D. A. P., zoodat Indië voor 't Colyn- regiem bespaard moge worden, besloot spr, zyn rede. Met een woord van dank aan den spre ker sloot de voorzitter daarna de vergade ring. HEEMSTEDE HEEMSTEDE IN 1928. Tri druk is verschenen een uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente Heemstede over 1928. De bevolking steeg dat jaar van 12179 tot 13199. Op 31 Dec. 1928 waren er in Heem stede 6348 manden en 6851 vrouwen. Br waren 60Jt) kiezers voor de Tweede Kamer, 5803, voor de Prov. Staten en 5329 voor den raad. De Gem. inkomstenbelasting werd geraamd voor 1928/1929 op 373.653.87. In het badhuis zyn in 1928 26493 baden genomen (in 1927 25087) het bezoekersaantal der bad- en zweminrichting beliep 69.180 (tegen 45512 in 1927). Er kwamen in 1928 44 gevallen van rood vonk voor en 1 van diphterie. Het verslag is met eenige mooie foto's utfc Heemstede geïllustreerd. VREEMDELINGENVERKEER. Donderdagavond vergaderde de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer Heemstede Bennebroek 4n hotel van Ree. Uit de jaarverslagen bleek dat de ver- eeniging wederom een gunstig jaar te boe ken had. Beide gemeenten nemen steeds in groei en bloei toe. Het ledental is van 138 tot 182 toegenomen. Dank zy de actie van de gemeentebesturen van Heemstede en Bloemendaal is er een station Heemstede— Aerdenhout gekomen. Eenige nieuwe banken werden zeer ten gerieve der inwoners ge plaatst, terwyi de rekening met een batig saldo van f 426.29 sluit. By de bestuursverkiezingen werden her kozen de heeren jhr. P. N. Quarles v. Ufford, dr. E. A. M. Da-oog, J. Molenaar, D. J. van Stam en H. M. Ruyzenaars, terwijl wegens bedanken van de heeren G- N. Aberson'-en M. Lugt werden gekozen" de heereii Vaags en Stoutjesdijk. Als afgevaardigde naar het congres der Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer werd gekozen dr. E. A. M. Droog en als plaatsvervanger de heer N. Vos. Van een der leden was een klacht Inge komen over de wijze van propaganda voeren der afdeeling Haarlem. Deze afdeeling zou trachten door het ver spreiden van circulaires te Heemstede leden uit Heemstede te winnen. De voorzitter jhr- P. N. Quarles v. Ufford betreurde dit ten zeerste. Een afdeeling als Haarlem, waai reeds zoolang mee samengewerkt wordt past dit niet, meende hy en de vergadering was dit met den voorzitter volkomen eens. Na een uitvoerige discussie werd besloten hier over met de afdeeling Haarlem te onderhan delen. By de rondvraag werd voorgesteld dit jaar 2 banken te plaatsen, een by het station HeemstedeAerdenhout en een te Benne broek. Voor de vereeniging is een nieuwe platte grond van HeemstedeBennebroek vervaar digd. Nadat nog eenige punten behandeld -waren' werd de vergadering gesloten. ZANDVOORT AFGESLOTEN RIJWEG. Wegens de verbreeding van de Brederode- straat. en in aansluiting daarmede van de veranderingen, d.ie daarmede verband hou den van de Groote Krocht en Hoogeweg, is het verkeer aan het einde van de Haarlem merstraat gesloten. De weg naar de Brede- rodestraat leidt voor voertuigen nu over Wilhelminaweg. Kostverloren, Haltestraat, Oranjestraat of Kerkstraat naar den Hoo geweg, waar dan verder verbinding verkre gen kan worden met de Brederodestraat. VELSEN DIERENBESCHERMING, In de !n het Statlonskoffiehuts alMer ge houden vergadering van de afd. Velsen en Omstreken van de Ned. Vereeniging tot be scherming van dieren hield de heer Y. Fop- pema van Hilversum een lezing over de vivi sectie. Spreker stelde de vraag, of de mensch het recht heeft om het dier te beschouwen als een reageerbuis, waarby meer of minder voorzichtigheid betracht wordt, al naar 'de geldswaarde van het dier. Naar schatting vallen jaarlijks meer dan 3 millioen dieren aan de vivisectie ten offer, welk aantal on danks de beweging der anti-vivrtectie steeds toeneemt. Aan 't eind van z'n uitvoerig be toog snrak de heer Foo^ema de verwachting uit, dat de viviseetievrye geneeskunde ten slotte baan zal breken. By het behandelen der jaarverslagen bleek, dat de afdeeling thans 263 leden telt. Van het asyl wordt weinig van de kliniek daarentegen een druk gebruik gemaakt. De dierenarts behandelde 121 dieren. Het grond- kapitaal voor de te stichten moderne kliniek bedraagt reeds 720. De kas van den pen ningmeester wees een batig saldo van /'245.18 aan.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6