DE HEVIGE BRAND IN ROTTERDAM 46e Jaargang No. 14054 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdar-ert Maandag 29 April 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN» J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR» ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: re' week ƒ0.2754, met Geillusteerd Zondagsblad ƒ0.32. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeentel f3.571/». Franco per post door Nederland f 3.8714. Losse nummers ƒ0.06. GeilL Zondagsblad per 3 maanden 0-5754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Noa.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1—5 regels 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel Reductie bij abonnement Vraag en Aanbcd 14 regels 0.6(^ elke rvgel meer ƒ015, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensd- en Zaterd.) 14 regels 025, elke regel meer /0.10, uitsl. contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies ran Hand, Voet of Oog f 400.-, Daim i 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm* of Beenbreak f 100.» DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD AGENDA MAANDAG 29 APRIL Stadsschouwburg: Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel (Cor v. d. Lugt Melsert). Laatste Gem. Volksvoorstelling. .Minna von Barn- helm" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Bellachini Jr., illu sionist en heksenmeester, 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Openbare vergadering V. A. R. A. Sprekers: mr. J. E. W. Duys en G. Zwertbroek, 8 uur. Cinema Palace: ..Regen"; „Madame de Pompadour". 8 uur. Luxor Theater: „Onderwereld"; „Het eeuwig vrouwelijke". 8 uur. Rembrandt Theater: „Asphalt". Tooneel: Hennes Diodattis. 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „Achter Gevangenis muren"; „De Korfbalheid". 8 uur. Teyler's Museum. Tijdelijke Tentoonstel ling van Teekeuingen door Hollandse he Meesters der 17de eeuw. 113 uur. De Waag, Spaarne: Tentoonstelling van werken der leden van Kunst zij ons Doel". 105 uur. Bureau Armenraad, Jansweg 39, Jaarl. Alg. Vergadering Het Brokkenhuis, 8 uur. Ned. Sigarenfabriek v. h. W. H. Voet en Zonen. Alg. Verg. van Aandeelhouders, 8 u. Manufacturen-, 'Bedden- en Tapijthandel „De Kroon",. Algemeeme Vergadering van Aandeelhouders, 2 uur. Bennebroek: Raadhuis. Gemeente raad 8 uur. DINSDAG 30 APRIL Schouwburg Jansweg: „De Buttler". 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen. Haarl. Ijzergieterij, Spaarndamscheweg 13 Alg. verg. van aandeelhouders, 2.30 uur. keiler en Macdonald, Technisch Bureau: Jaarl- Alg. verg. van aandeelhouders, 7.30 u. Teyler's Museum. Tijdelijke Tentoonstel ling van Teekeningen door Hollandsche Meesters der 17de eeuw. 11—3 uur. De Waag, Spaarne: Tentoonstelling van werken dep leden van Kunst zij ons Doel". 105 uur. HAARLEM, 29 April Het Ridderlijke Gilde. f' 1 Als het Maandagsche nieuws losbarst, jpleeg ik mij zoo gaarne te vermeien in de gedachte dat wij een sportief volk zijn. He laas, vaak zijn de teleurstellingen, die de nationale sportkopy te dezen aanzien ople vert, vele en wreêde. De Courant meldt: Na afloop van den competitiewedstrijd M. Z. M.Staatsmijn Hendrik, welke met 42 door laatstge noemde vereeniging werd verloren, heeft een speler van M. Z. M., Neissen, den scheids rechter knock out geslagen. Er is meer. Na afloop van den te Bergen-op-Zoom ge- ispeelden wedstrijd DoskoZeelandia (23) werd scheidsrechter Plasmeyer gemolesteerd door het publiek. Politie en bestuursleden van Dosko konden niet verhinderen dat iemand hem een slag op zijn hoofd gaf. Het kwam gelukkigerwijze niet ernstig aan. Het publiek werd verdreven en wachtte buiten, maar Dosko smokkelde den scheidsrechter door een achteruitgang veilig weg. Toen er nog een paar minuten te spelen was, had het publiek den bal te pakken gekregen en ge weigerd hem terug te geven, waarop de scheidsrechter het eindsignaal gaf. Er is nog meer. In den wedstrijd VelocitasP. S. V., te Groningen gespeeld om het kampioenschap van Nederland, en door de voetbalhelden van den „stam der Phïïippieten" met niet min der dan 91 gewonnen zond de Groning- sche aanvoerder na een scherpe woorden wisseling een van zijn eigen medespelers van het veld. Van scheidsrechter Maas wordt ge tuigd, dat hij „slechte oogen heeft gekregen," dat hij een heele reeks fouten maakte en dat de N. V. B. goed zal doen, hem geen kampioenswedstrijd1'meer toe te vertrouwen. Er is waarschijnlijk nog wel meer.gebeurd, maar dit bloemlezinkje lijkt voldoende voor mijn doel: een woord van begrijpend mede gevoel te wijden aan den voetbalscheids rechter in het algemeen. En tevens mijzelf te corrigeeren op een te algemeen gestelde bewering in het vorige artikel in deze ru briek. Immers' daarin heb ik betoogd dat ons ordelijke land, in vergelijking met een staat zooals Roemenië, geen gelegenheid tot c.vontuur' biedt. Dit geldt voor mijn beroep en voor vrijwel alle andere, met uitzondering van die van zeeman en van luchtvaarder, die hun avonturen evenwel gemeenlijk bui ten onze grenzen beleven. Maar er is nóg een Uitzondering, en die is de rechtspraak bij voetbalwedstrijden. Het is een zeer speciale uitzondering bovendien, want je wordt er niet -voor betaald. Niemand is. althans in Nederland, voetbalscheidsrechter om den broode. Ieder pleegt dit bedrijf zuiver uit liefhebberij. Vele jaren geleden begreep ik niet, wat toch de' attractie kon wezen. Vooral niet als de scheidsrechter ver reizen moest. Als hij fs Zondagemorgens in de prille vroegte moest opstaan, een haastig zelf-klaarge- xnaakt ontbijt in z'n eentje nuttigen, terwijl de rest van de familie zich nog bezighield met uitslapen. Als hij dan een lange trein reis moest ondernemen, wéér alleen. Verge lijk dat met het bezoekende elftal, dat in gezellige stemming, door geestdriftige sup porters vergezeld en vol van de spannende onzekerheid „gaan -we-winnen-of-n iet door velden en beemden spoort! De scheids rechter is alleen. Hij geniet geen gezellig heid in zijn coupé, behalve dan misschien die van het rose weekblad met den gezelli- gen inhoud. Hij verkeert niet in spanning over het resultaat van den wedstrijd, want in zijn strikte onpartijdigheid laat hem dat volkomen koud. Straks zullen twee elftallen hem met zéér gereserveerde beleefdheid ont vangen. Hij zal verbloemde achterdocht lezen in de blikken van verscheidene spelers, die op grond van een penalty, van drie jaar geleden, of een offsïde-goal van vóór den oorlog, meenen dat hij een specialen afkeer jegens hun club koestert. Als hij het veld betreedt zal het publiek, geladen met thuis- club-chauvinisme hem zwijgend en met on verbloemd wantrouwen aanstaren. Duizen den oogen beloeren hem. Als de thuisclub wint, zal men het zwijgen tot hem doen. Op applaus en toejuichingen hoeft hij niet te rekenen, hetzij dan in ironie, als hij voor offside tegen de bezoekende club mocht fluiten na hetzelfde (naar de meening van het publiek) een paar maal genegeerd te hebben. Als de thuisclub verliest, zijn de mogelijk heden talloos. Hij kan er heelemaal goed af komen. Hij kan er met gehoon, gefluit en sarcastische comme.ntaren afkomen. Maar hij kan ook in allerlei gevaren komen te ver- keeren, waarbij spelers, besturen, politie en achteruitgangen een beslissende rol ver vullen. Er was, zooals ik hierboven zeide, een tijd waarin ik de attractie van dit vrijwillige, on betaalde beroep niet begreep. Nu wel. Het ademt als het ware den drang naar avon tuur, die in zoovelen onzer leeft. En als de spanning onder het reizende bezoekende elf tal groot is.hoeveel grooter nog die van den scheidsrechter, die, eenzaam in zijn hoekje achter het aardige rose weekblad verborgen, zich verkneutert in de gedachte, dat hij straks weer alleen tegenover die massa van duizenden zal staan, terwijl hij niet zeker weet of er wel een achteruitgang is, en hij in 1921 nog een penalty heeft gege ven tegen den captain van de thuisclub, die haar het kampioenschap kostte. Wat is dat anders dan sport in den oud sten, besten, nobelsten vorm? Herinnert het niet aan den ridder der middeleeuwen, die er alleen op uittrok om een heel draken- gezin te bevechten?.... terwijl hem geen andere belooning wachtte dan de glimlach der schoone jonkvrouw, misschien de roos, die zij hem zou toewerpen?.... Waaraan ik onmiddellijk toevoeg: Is er ooit schooner belooning op Aarde geweest? Alzoo heeft de Maandagsche kopy mij dan tenslotte nog, onverhoopt de gelegenheid ge geven om mij te vermeien in de sportiviteit van ons volk, tenminste in die van de scheidsrechters. Aan u, o Plasmeyer, aan u, o Maas, en aan ook, anderen van het hel- dengilde dat op Zondagen tegen alle mis kenning en gevaren in koelbloedig en naar diepste onpartijdige overtuiging fluit mijn hulde. Moge de aloude belooning der ridders u niet ontgaan zijn! Aan u, onbekenden held van den strijd M.Z.M.-Staatsmijn Hendrik, zal zij niet deel zijn gevallen, want gij kreegt den knock-out. Maar ik twijfel er niet aan of bij een vol gende gelegenheid zult gij, na een paar boks- lessen, uw revanche nemen, en een blik uit onpeilbare diepten zal u alles vergoeden wat gij in Naam der Sport, in naam der Ridder schap van het Bruine Monster, geleden hebt. Gij zijt, mijne heerenen thans zwaai ik u de hoogste term van lof toe, die het voetbal-jargon kent.... gij rijt sympathiek! R. P. Het woord is aan Schopenhauer Zie hier DE wet der letterkundige moraal: Zeg ongewone dingen in gewone taal. (Berijmd door Charivarius). SPRAKELOOSHEID. (In de Zuid-Amerikaansche republiek Bolivia is een volks stam ontdekt, die geen taal bezitj. Stel u even voor, die menschen, Heel een volksstam zonder taal, Zoudt u zich iets beters wenschen, Lijkt u dat niet ideaal? 'k Zou er aardig wat voor geven, Als het even mogelijk was, Verder rustig voort te leven, Bij dit altijd zwijgend ras; Dit is wel het rijkst bedeelde, Aller volken, want de taal, Is geen zegen en geen weelde, Maar een menschelijke kwaal; Denk eens aan wat 'n illusie, Voor ons taalbehepte volk, Zonder taal krijg je geen ruzie, Want de ruzie eisclit een tolk; Dan, dit in 't bijzonder namens, Onze veel geplaagde jeugd, Zonder taal ook geen examens, Zelfs geen school denk aan die vreugd; Geen vergaderingsdisputen, Tweede Kamer noch Senaat, Nooit meer moties of minuten. En zelfs geen gemeenteraad; Zonder taal geen misverstanden, Geen gepraat per radio, Geen verdragen tusschen landen, Dus geen oorlog meer o zoo; Geen geroddel, geen gelaster, Nimmer meer kwaadsprekerij, Geen emplooi voor criticaster, Geen gehuichel, geen gevlei; Neen er lijkt me weinig tegen, Heusch, een volksstam zonder taal, Lijkt me welbeschouwd een zegen, En welhaast een ideaal; Ik beken u in 't geheime Dat 'k intusschen hier blijf want, Zonder taal zijn er geen rijmen, Zonder taal is zander, krant. P. GASUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN GEBR. P. J. SCHUURING KAMPERSTRAAT 20-22 TELEF. 12474 HET ADRES VOOR DAMESMANTELS EN MANTELCOSTUUMS NAAR MAAT j0 ELEGANTE COUPE PRIJZEN BILLIJK NACHTELIJKE RUZIE IN DE LANGE BOOGAARDSTRAAT Zaterdagavond half twaalf heeft ln perceel Lange Boogaardstraat 5 een vechtpartij plaats gehad tusschen drie gebroeders O., waarbij een van hen een ander met een gas buis eenige klappen op het hoofd gegeven heeft. Daardoor zijn eenige onbeteekenenae wondjes ont-staan. Een lid van den Ongeval- dendienst heeft den man verbonden.Een an dere broer raakte zoo opgewonden, dat hij met een bezem de ruiten stuk sloeg en met een pikhouweel de deur begon te bewerken. De politie heeft de gemoedenen gekal meerd. BRAND IN DE ABDIJ VAN T0NGERL00. Reeds drie vleugels vernield. KUNSTSCHATTEN VAN GROOTE WAARDE IN GEVAAR. BRUSSEL, 28 Apr. (V.D.) Heden ls brand uitgebroken in de beroemde abdij van Ton- gerloo, in de Belgische provincie Limburg, in de nabijheid van de Nederlandsche grens, dicht bij Weert. De abdij is ln de dertiende eeuw door monniken van de Orde van St. Norbert gebouwd en was een der oudste en mooiste abdijen van België, met talrijke his torische documenten en kunstvoorwerpen van onschatbare waarde. Het vuur heeft reeds drie vleugels van het hoofdgebouw vernield, terwijl de kerk nog in brand staat. Het is den monniken gelukt, de kerkschatten te redden, maar in het klooster zelf zijn vele kunstschatten een prooi der vlammen ge worden. Omtrent den brand ln de abdij van Ton- gerloo verhemen wij uit Brussel nader: De brand in de abdij van Tongerloo ls hedenmiddag te ongeveer drie uur uitgebro ken. Het vuur is ontstaan in het noviciaat, terwijl de paters zich In de kapel bevonden, Dorpelingen zagen den brand het eerst en signaleerden de brandweer. Zooals te begrij pen valt was de brandweer van Tongerloo machteloos t-egen den geweldigen brand, en spoedig nadat de brand ontdekt was werd dan ook de hulp ingeroepen van de brand weer van Mechelen en van Aarschot, en tenslotte werd de brandweer te Antwerpen om assistentie verzocht. De brandweer uit allo drie genoemde steden rukte met volledig materiaal uit, doch intusschen werd de kerk door het vuur aangetast en werd geheel ver nield, evenals drie vleugels van het hoofd gebouw, die op het oogenblik geheel ziin uit gebrand. De bibliotheek en de archieven werden eveneens een prooi der vlammen. Zoowel kerk als kloostergebouw bevatten vele kostbare kunstvoorwerpen, o.a. buiten gewoon waardevolle gobelins, terwijl in de kerk het bekende schilderij van Leonardo da Vinei. .Het Laatste Avondmaal", hing. De kerk was een der oudste bouwwerken van België. Het vuur woedt nog steeds voort Het ls waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting. Dc Burgemeester van Antwerpen, van Cauwc- laert, was ter plaatse om het blusschlngs- werk gade te slaan. De paters hebben tijde lijk hun Intrek genomen in de abdij van Averbode. DRAMA AAN DE ZOMERKADE. Een man vermoordt, in een vlaag van waanzin, zijn vrouw. Het politierapport van hedenmorgen ver meldt het volgende: „In den afgeloopen nacht heeft de 38-ja- rige schilder K., wonende Zomerkade 223, die gedurende den laatsten tijd zenuwpatiënt was, vermoedelijk in een oogenblik van over spanning zijn vrouw met een mes de hals slagader doorgesneden. Hij heeft daarop het jongste van twee kinderen van 3 en 11 jaar meegenomen naar een zwager en verzocht het kind te willen opnemen, mededeelende zijn vrouw te hebben vermoord. Vervolgens ls hij de Zomervaart opgegaan, waar hij door de politie, die inmiddels door den zwager ge waarschuwd was, is aangehouden en naar het bureau overgebracht. De waarnemend substituut-officier van justitie, mr. Stam en de Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck, hebben onmiddellijk ter plaatse een onderzoek ingesteld. De recherche zet dit onderzoek voort. In het huis werd een sterke gaslucht be merkt, men vermoedt dus, dat K. zich eerst door gasverstikking van het leven heeft wil len berooven. Er waren nog acht munten in den gasmeter. Vermoedelijk is de moord ge pleegd in den voornacht. Het lijk van de vrouw is naar het St.-Eli- sabethsgasthuis overgebracht". Aan het einde van de Zomervaart ligt het huis waar zich vannacht het drama heeft afgespeeld. Omwonenden vertelden ons, dat zij niets gemerkt hebben van wat zoo dicht bij gebeurde, eerst toen vanmorgen, omstreeks zes uur, een ziekenauto voorreed, werden zij gewaar dat er iets aan de hand was. Zooals in het bericht van de politie mede gedeeld werd, vertelde K. aan zijn zwager dat hij zijn vrouw vermoord had Deze zwager, de lieer Van B. woont ln de Potgieterstraat. Wij hadden vanmorgen een onderhoud met hem, waarin hij vertelde, dat omstreeks drie uur zijn zwager K. bij hem kwam met het jongste kind. een meisje van drie jaar. K. was erg zenuwachtig, was heelemaal overstuur en zelde, dat hij zijn vrouw had „doodgemaakt". De heer Van B. riep zijn twee zoons, stuurde de eene naar den politiepost bij de Amsterdamsche Poort en ging met K. en den anderen zoon naar de Zomerkade. Hij schoof een raam open, wilde wachten tot de politie aanwezig was, en rook een vrU sterke gaslucht. K. vertelde dan ook, dat hij zelfmoord had willen ple gen, maar er ten slotte toch den moed niet toe had gehad. Toen K. weer bij het huis was, waar Van B. in de kamer flauw het lijk van de vrouw bij de kachel in een bloedplas antwaarde, liep K. de Zomervaart langs. De neer Van B. stuurde zijn zoon achter K. aan, daar hij vreesde dat K. in het water zou springen. Dit bleek de man ook van plan te zijn, doch weer durfde hij niet. Met zijn neef ging hij toen weer naar het huis terug, juist kwam de politie daar aan en kon IC gearresteerd worden. De heer Van B. heeft vervolgens het elf jarige zoontje dat boven sliep, uit bed ge haald en mee naar huis genomen. Het Jon getje had van 't geen beneden tusschen zij a vader en moeder voorviel niets gemerkt, I Wat dreef K. tot den moord. "Wat aanleiding tot den moord was ls niet bekend. K. was zenuwpatiënt en naar de heer Van B. vertelde reeds anderhalf Jaar onder doktershanden. Het echtpaar stond zeer gunstig bekend, zij bemoeiden zich wei nig met de omwonenden, 't waren stille men schen. Naar men ons in de buurt vertelde, hadden zij geen geldgebrek, want K. had ge regeld werk in dienst van zijn broer. Zon dagmiddag zoo wist men nog mede te '{Zie het verslag op de eerste pagina vait 3de blad £e gwaar gehavende aenel van Van Reeuwlj k's meubelmagazijn 'aan de Kipstraat ie. Wat er overbleef nadat, hei PP-W1 Zaterdag nacht sfjn vernielend werk had verricht, Rotterdam

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1