Vijftien gebouwen te Rotterdam in lichte laaie. WEILL ZOON HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 29 APRIL 1929 DERDE BLAD BINNENLAND De grootste meubelzaak van de Maasstad totaal uitgebrand EEN MOEDIGE REDDER HAALT EEN DIENSTMEISJE UIT DE VLAMMEN. PANIEKSTEMMING ONDER HET PUBLIEK. Zaterdagavond Iaat en in het begin van den nacht heeft er aan de Klipstraat te Rotterdam een ontzaggelijke brand gewoed. Nauwelijks is van den brand bij de rijst- pellerij van de firma Van Schaardenburg en Co., aan de Nassauhaven getuigd, dat het de felste en zwaarste brand is, welke hier in de laatste decennia heeft gewoed, of er komt er een, die .dat trieste record met stukken slaat, schrijft de N.R.C. Omstreeks kwart voor een, stond van het groote blok panden, dat begrensd is door den Goudschen Wagenstraat en de Korte Frankenstraat een groep van 15 gebouwen in lichte laaie en werkte de brandweer met pl.m. 40 stralen. Een rosse gloed verlichtte spookachtig en fantastisch de huizen in de nabijheid en een dichte vurige vonkenregen dwarrelde op den wind weg. Tot ver in den omtrek is de gloed van den brand te zien en een dikke, zware rookkolom dreef lang zaam over de stad. Te omstreeks 10 minuten over half elf zag een voorbijganger, de heer Philipsen, toen hij door de Kipstraat liep, dat brand was uit gebroken in een van de panden van Piet van Reeuwijk, meubelmagazijn, de grootste zaak in deze branche van -Rotterdam. Hij zag een paar vlammetjes spelen op de benedenverdieping dicht bij een kassa welke bij de monsterkamer ligt en op het oogen- blik, dat hij zich realiseerde, dat er brand was uitgebroken, zag hij het vuur in verba zende vaart voortvliegen, door de geheele parterreruimte. In de vele geëtaleerde meube len vonden de vlammen zulk een gemakke- lijken prooi, dat in een zeer korte spanne tijds de geheele benedenruimte één laaiende vuurzee was. De spiegelruiten sprongen met een luiden knal aan scherven. Op hetzelfde oogenblik kwam van een van de trappen een meneer met een kind op den arm naar buiten rennen. Dit bleek later de heer van Reeuwijk te zijn, die met zijn gezin de derde en vierde verdieping van het complex voor een gedeelte bewoonde. De heer Van Reeuwijk riep den heer Philipsen toe, dat er nog een kind boven was. De heer Ph. rende naar boven, maar vanwege den dichten rook moest hij halverwege zijn reddingspogingen opge ven en noodgedwongen moest hij teruggaan. Gelukkig bleek, dat een ander hem voor was geweest en al eerder naar boven was ge- loopen. Deze kwam vrij spoedig, zoodat de heer Ph. weer op straat was gekomen, naar buiten, met het tweede kind op den arm. Het publiek stroomde toe. De Msb. schrijft voorts: De menschenmenigte die op Zaterdagavond de Hoogstraat dicht bevolkt, stroomde toe, doch daar hier inderdaad van groot gevaar sprake was, werd het publiek al heel gauw op een grooten afstand gehouden, de straten in de buurt werden afgezet, alleen eenige toonderden vrijwilligers van de' brandweer en het vaste personeel waren aanwezig en deze menigte bleek toch nog voldoende om hier en daar een goeden gang van zaken te be lemmeren. Het duurde lang, heel lang voordat de eerste motorspuit water kon gaan gevèn, naar onze schatting wel een kwartier. En de kleine povere straaltjes van slangen op de waterleiding konden tegen deze vlammen zee absoluut niets beginnen. De hitte had reeds alle ruiten van het pand doen springen, de vlammen sloegen naar alle kanten aan de voorzijde naar buiten en ook het woonhuis van den heer P. N. van Reeuwijk op no. 15b boven de étalage welke het meest naar de Westzijde is gelegen, werd door de woedende vuurzee aangetast. Een vreeselijk tafereel. Een vreeselijk tafereel, waarbij twee men- schen ternauwernood aan den dood zijn ont snapt. moest echter nog volgen. Op de hoogste verdieping waren n.l. toen het vuur de kamers reeds in hellen gloed zette, de ruiten al waren gesprongen en de zonne schermen brandden, twee menschen die, om dat er geen ladder was, hoog genoeg om deze verdieping te bereiken, aan een ontzetten- den dood schenen te zijn overgeleverd. Met den moed der wanhoop hebben deae zich echter op het allerlaatste oogenblik. terwijl de menigte beneden angstige kreten slaakte, uit het raam laten zakken en zijn toen, hoewel men ieder oogenblik vreesde dat zij te pletter zouden vallen op een balcon van het naastliggende pand geklauterd, waarna zij zich over het dak van het huis op den hoek van de Korte Frankenstraat in veiligheid konden stellen. De redding van het dienstmeisje Op de tweede verdieping stond het dienst meisje van de familie van Reeuwijk in doods angst in de brandende kamer. Zij werd, zoo goed als het kon door het raam natgespoten, doch de vlammen grepen zoo sne] om zich heen, dat het scheen of er geen redding mo gelijk was. Een dappere vrijwilliger heeft zich toen, terwijl brandende stukken hout vielen en de ladder te kort was en doorboog, naar boven begeven, waarna hij het meisje toeriep, zich uit het raam te laten zakken. Dit scheen haast onmogelijk, het meisje aar zelde. doch eindelijk minuten lijken uren bij zulk een spanning klom zij .t raam uit. Beneden werd geroepen en gegild, ieder dacht dat redder en meisje zouden vallen Met bovennatuurlijke krachtsinspanning reikte de moedige kerel, op de bovenste snort staande naar de jonge vrouw. Zij zou onge twijfeld zijn neergestort als niet haar klee- ren in een spijker waren gehaakt, zoodat zij daaraan hangen bleef. Toen deed de man op de ladder een levensgevaarlijken greep en een seconde later droeg hij het bijna bewus- telooze meisje, wier bovenkdeeding was af gescheurd, de ladder af. Beiden werden toen spoedig goed verzorgd en in veiligheid gebracht want ook op straat voor het pand was het levensgevaarlijk ge worden. Hoe fel de vlammengloed was, hoe hragisch- prachtig het groote gebouw geheel vernietigd werd, is moeilijk te beschrijven. De geheele Kopstraat was fel verlicht, tegenover het pand was de hitte ondraaglijk; vele meters hoog loeiden de vlammen boven het dak. de vonkenregen leek een gigantisch vuurwerk. Tot op den CoolsingeL, ja in de geheele stad, was de gloed zichtbaar en zelfs degenen die op buitenwegen waren, konden zien, dat er in Rotterdam een ontzettende brand woedde. De gevel stort in. Het was klokslag elf uur toen het boven deel van de vooruitspringende glazen lan taarn, welke in het midden van het gebouw van boven den ingang tot het dak doorliep, met donderend geraas op straat stortte. Het werd een paniek onder de menigte de voedingsdraad van de tram knapte af, ver moedelijk was de stroom echter al uitge- scliakeld, want verschillende menschen wer den geraakt, doch niemand bekwam letsel. Inmiddels waren drie der nieuwe motor spuiten gearriveerd, de waterstralen werden dikker en de brandweerleider, hoofdman van Dam, zag in, dat de hoofdzaak was, de be lendende perceelen t>e redden. Gelukkig werd aan de eene zijde de Schoutensteeg een goede brandgang, ware deze er niet geweest, vermoedelijk zouden ook de nulzen tusschen Schoutensteeg Breedestraat en Goudsohe Wagenstraat door het vuur ver teerd zijn. Nu werd met twee stralen van een motorspuit de muur ven deze steeg nat gespoten, het vuur moest hiertegen zwich ten, zij het. dan ook, dat alle bewoners van de huisjes in deze steeg overhaast moesten vluchten. Om tien voor half twaalf stortte hert, twee de gedeelte van den voorgevel in. Weer werd het een paniek, de brandweer lui moesten terugwijken, de tramdraden werden op nog andere plaatsen vernield, voor het pand werd het een opeenhooping van' stukken steen, glas en houtwerk. Ook aan de zijde der Breedestraat sinds de laat ste uitbreiding loopen de magazijnen tot aan deze straat, een oude lagere gemeenteschool, welke daar s^aat is als opslagruimte in ge bruik genomen begon het vuur zichtbaar te worden. Daar is o.a. een kleine garage, slechts een meter of 8 diep. Deze ruimte werd hel verlicht door de vlammen, welke vlak daarachter in de tapijtafdeeling him verwoestend werk deden. Er werd daarom hier een motorspuit aan het werk gezet. De nablussching. Omtrent den geweldigen brand die Zater dagavond te Rotterdam uitbrak wordt ons nog gemeld, dat omstreeks drie uur het ge vaar voor uitbreiding geweken was. De taak van de brandweer was echter nog niet ten einde, want voortdurend kwamen er weer vlammen uit de puinhoopen te voorschijn. Om vier uur ontdekte men in de Kipstraat op het wegdek bulten. Men vreesde dat de daaronder gelegen electrische kabel zou kunnen breken, waarom de politie met schijnwerpers op het terrein van den brand verscheen. Om 5 uur kon een groot gedeelte van het materiaal inrukken en werd de nablussching opgedragen aan twee motorspuiten en drie handspuiten, terwijl om 8 uur slechts een motorspuit achterbleef. Het 70 bij 70 meter groote terrein ls een groote puinhoop. Van den winkel aan de Kipstraat staan alleen nog enkele brokstuk ken en eenige tusschenmuurtjes overeind. De oude school aan de Breedestraat, die volge pakt was met meubelen is totaal uitgebrand. Ook de overige pakhuizen aan de Breede straat zijn vrijwel geheel uitgebrand. Het huis op den hoek van de Korte Vrankenstraat en de Kipstraat, waar een vogelhandel gevestigd is, bleef gespaard, evenals de daarachter lig gende distilleerderij van de fa. Pollen. Men mag van geluk spreken dat deze distilleerde rij die van twee kanten door het vuur werd aangetast, door de brandweer kon worden be houden, daar hier een groote hoeveelheid spiritualiën lag opgeslagen. Waren ook deze een prooi der vlammen geworden, dan had de ramp nog grooter afmetingen aangenomen. Gebouwen en inventaris verzekerd voor f 600.000. In totaal is er gewerkt met 45 stralen, 5000 Meter slangen moesten worden uitgelegd. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. De opgeslagen meubelen waren voor 4 ton verzekerd, terwijl de gebouwen verzekerd waren voor een totaal bedrag van 2 ton. De belangstelling was Zondag buitenge woon groot. Reeds gisteren werd een gedeelte der muren omver gehaald. Het tramverkeer is nog gestagneerd. De schade niet geheel door verzekering gedekt. Wij lezen nog in de Crt.: Over de grootte van de schade, zoo verze kerde men ons, kan op het oogenblik nog niets gezegd worden. Alleen dit staat vast, dat zij lang niet geheel door de verzekering wordt gedekt. Vooral in dezen tijd van het jaar, tusschen Paschen en Pinksteren, heeft de zaak het enorm druk en dit verhoogt niet weinig de schade. Voor den heer .Van Reeu wijk, die in de Kipstraat klein begonnen is en zijn zaken in 15 jaar tijds tot een van de grootste, zoo niet de grootste van Rotterdam, wist uit te breiden, is het gebeurde een ont zettend en tegenslag. Ook voor het talrijke personeel, pl.m. 50 man beteekent de brand groot nadeel. Als vermoedelijke oorzaak meende men ons kortsluiting te moeten op geven. Een centrale telefoonpaal, die op het dak van een der magazijnen van fa. van Reeu wijk stond, begaf het al heel spoedig na het uitbreken van den brand, hetgeen tenge volge had, dat een groot aantal abonné's in die wijk hun telefoon op non-actief zagen gesteld. De draden hingen verward over de straten. DE PENSIOENEN VAN HET TRAMWEGPERSONEEL. NIET AAN DE KAPSTOK. Zooals bekend ls belegden de organisaties van Tramwegpersoneel onlangs een demon stratief congres in den Haag teneinde er bij de regeering met kracht op aan te dringen voor het Tramwegpersoneel de sinds jaren toegezegde, maar niet doorgevoerde pensioen regeling, eindelijk spoedig in te voeren. Het Eerste Kamerlid Moltmaker heeft deze zaak in de Kamer ter sprake gebracht, waarop de Minister van Waterstaat toezegde een staatscommissie in het leven te zullen roe- p<ln'iiet Weekblad der Nederl. Vereeniging ran Spoor- en Tramwegpersoneel schrijft net hoofdbestuurslid L. W. Peterse over deze aan- gelegenheid een artikel waaraan we het vol gende ontleenen: „Op denzelfden morgen, dat ons zoo goed geslaagde Pensioencongres voor het tram wegpersoneel werd gehouden, heeft onze kameraad Moltmaker in de Eerste Kamer den heer Minister stevig aan den tand gevoeld. De minister zegde toe een commissie te zullen benoemen, die het vraagstuk der tram wegen en in verband hiermede der pensioen regeling had te onderzoeken. Wij kunnen niet onbeperkt vertrouwen stellen in het geen de heer v. d. Vegte zegt, want reeds op 8 Maart 1928 verklaarde hij hetzelfde. Wij willen nu even afwachten. Als" het een commissie wordt die werkt, dan zeggen wij accoord. Maar wij passen er voor den pensioen- wensch van het hunkerende trampersoneel aan den kapstok te laten hangen. SANEERING VAN DE JORDAAN. EEN GROOT PLAN. Naar de Tel. verneemt is onlangs in het college van B. en W. van Amsterdam door den wethouder voor de Volkshuisvesting, den heer Walrave Boissevain, aanhangig ge maakt een groot plan, dat ten doel heeft een aanvang te maken met de saneering van de Jordaan, en wel van het gedeelte, dat be grensd wordt door Rozengracht, Lijnbaans gracht, Elandsgracht en Prinsengracht. De bedoeling hiervan is, de daarvoor in aanmerking komende woningen onbewoon baar te verklaren; andere woningen te ver beteren, daarna een voorloopig plan tot ont eigening vast te stellen en tenslotte met een nieuw bebouwingsplan te komen. Met de saneering van dit stadsgedeelte zal ongeveer 3 a 4 jaar gemoeid zijn. Na Uilen burg, Valkenburg en het Ridder- en Jonker kwartier zal dus nu de Jordaan aan de beurt komen, om verbeterd te worden. EEN VUURBAL BOVEN DE ZUIDERZEE. Kapitein Timmer, van de stoomboot „Da- ventria", die Woensdagnacht van Amster dam naar Deventer voer. rapporteerde, dat hij tijdens een storm met zware buien om streeks half twaalf, tusschen Marken en Urk een merkwaardig verschijnsel waarnam. Er kwam plotseling een gefluit of gesis, gevolgd door het zichtbaar worden van een vuurbal, die een dikke, lichtende streep achterlie.t Het verschijnsel hield wel twee minuten aan. Daarna trok de lichtstreep te zamen in den vorm van een parachute, die viel. Het duur de nog wel vier minuten, voor alles, wegzak kend, was verdwenen, aldus de N. R. Ct, NA DEN MOORD TE GIESSEN— NIEUWKERK. Een verdacht briefje van T eunissen. DE STUKKEN NAAR DEN HOOGEN RAAD. Zaterdagmorgen zijn de stukken ïn zake den moord te Giessen-Nieuwkerk van Dor- dracht uit naar het parket van den Hoogen Raad overgebracht. De advocaat-generaal, mr. Van Lier, zal thans deze stukken in stu die nemen en ze daarna met zijn advies aan den Hoogen Raad doen toekomen. De Tel. verneemt nog uit betrouwbare bron dat toen Teunissen in het Huis van Bewa ring te Dordrecht gevangen zat, bij hem een opgerold briefje is gevonden, dat klaarblij kelijk bestemd was om aan zijn vrouw ter hand gesteld te worden, wanneer deze hem het gewone bezoek zou brengen. In dat brief je werd o.a. gezegd, dat getracht moest wor den de getuigen om te koopen. Naar aanleiding van het vinden van vo renbedoeld briefje werd aan Teunissen van dat oogenblik af niet meer toegestaan, zijn vrouw in de spreekkamer van het Huis van Bewaring te ontmoeten, doch mocht hij haar slechts spreken door tralies gescheiden en op een dusdanigen afstand, dat het niet meer mogelijk zou zijn, haar iets over te reiken. DE STAKING DER ZAANSCHE HOUTARBEIDERS. Uitbreiding der actie tot Amsterdam? RUMOERIGE VRIJDAG TE ZAANDAM. Vrijdagavond verspreidde volgens de N.R.C. zich te Zaandam het gerucht, dat vijftig Spa- kenburgsche visschers op weg naar die stad waren om aan de houtwerven der n.v. vh. William Pont op het eiland te werk te worden gesteld. Dit gerucht bracht bij de stakende houtbewerkers begrijpelijkerwijze eenige on rust, en prikkelde tot activiteit. Om de mogelijkheid, dat deze werkwilligen, zonder contact met de stakers te hebben gehad, op het werk zouden aankomen, zoo gering mo gelijk te doen zijn, was een groote groep stakers naar de Oranjesluizen te Amsterdam getrokken, om, indien de Spakenburgers per boot mochten arriveeren, daar direct te trachten hen tot terugkeer te bewegen. Met ditzelfde doel waren op den Dam en het Stationsplein groote groepen stakers samen gekomen. Eerst toen bleek, dat de laatste trein uit de richting Amsterdam, die hier te half een 's nachts aankomt, geen Spaken burgers had medegebracht, vertrokken de laatste vijftig posters naar huis. Intusschen heerschte in verschillende an dere stadsgedeelten, vooral waar werkwilli gen en kantoorbedienden wonen, een onge wone drukte van stakers en stakersvrouwen. Na het gerucht van de komst van werkwil ligen was de Vrijdagmorgen gehouden stakers vergadering vooral oorzaak, dat de stakers meer activiteit aan den dag legden. Stakers op reis. Zoo heerschte er Vrijdagavond tegen 9 uur in de nabijheid van het Gemeente Lyceum, waar de kantoorbediende Vogel van de firma William Pont aan den handels-avondcursus, als stenografie-leeraar is verbonden, groote drukte van stakers en stakersvrouwen. Toen de heer Vogel zich te half tien onder politie- geleide naar het station begaf, werd hU door een groot aantal stakers geëscorteerd. Toen bleek, dat een aantal stakers de reis van den heer Vogel naar Amsterdam mee gingen maken, achtte de politie het raadzaam hem tot Amsterdam te begeleiden, waar hij bij aankomst door de Amsterdamsche politie naar zijn woning aan de Overtoom werd ge bracht. Aan het Konijnenpad hebben andere stakers een bezoek gebracht aan daar wonen de werkwilligen. Tenslotte zijn in den afge- loopen nacht bij den werkwillige B. aan den Zuiddijk, die daar een winkeltje drijft, de ruiten ingegooid. De politie, waarvan in deze dagen zeer veel gevergd wordt, gaat met groote voor zichtigheid en tact te werk. De actie te Amsterdam- Naar aanleiding van de uitlating van een der stakingsleiders op een vergadering van de stakende houtbewerkers te Zaandam in zake de kans op een conflict in de Amster damsche houthaven, herinnert hij er aan, dat reeds geruimen tijd de samenwerkende or ganisaties van arbeiders in het houtbedrijf besprekingen voeren over de arbeidsvoor waarden van de houtbewerkers. De bonden, welke bij deze actie samenwerken zijn de Ned. Federatie van Transportarbeiders, waarin het grootste aantal der betrokken arbeiders georganiseerd is, de Vereeniging van Fa brieksarbeiders, de Chr. Bond van Houtbe werkers en de R. K. Bond. De gestelde elschen komen ongeveer neer op een loons- verhooging van 1 per week, uitbreiding der vacantie van vier dagen tot een volle week en verbetering van de positie der jeug dige arbeiders. In de ledenvergaderingen der samenwerkende organisaties is besloten deze elschen te handhaven. Het overleg met het bestuur van den Ned. Houtb. bond. de patroonsorganisatie, ls evenwel nog niet af- geloopen. INGEZONDEN MEDEDELINGEN a 60 Ct#. per regel. HEDEN GEËTALEERD ZOMER-BONTMANTELS BARTELJORISSTRAAT 26-28 Jehudi Menvhim, de 12-jarige Amerikaan- sche violist, die in Berlijn met het Philhar- monisch Orkest concerteerde. Bet was di muzikale sensatie van Berlijn. In het najaar zal Jehudi Menuhim ook in ons land optre den. Hierboven ziet ge hem afgebeeld met den beroemden dirigent Bruno Walter. Menuhim heeft overal waar hi) speelde de toehoorders verstomd doen staan. INGEZONDEN MEDEDELL1NGEN a 60 Cts. per regel. hevige hoofdpijn, tengevolge van geestelijke overspanningmant kef merkt niet slechts buitengewoon pijnstillend, doch tegelijkertijd verkwikkend en ojimekkend Bi) apothekers «o droji.t.n nrfcrijgb*# SCHIP IN NOOD OP DE ZUIDERZEE. DEEL DER LADING OVERBOORD GEWORPEN. De stoomboot „Zutfen", kapitein Weissen bach, varende In beurtdienst van Sneek op Zutfen, is in den nacht van Vrijdag op Za terdag op de Zuiderzee door een zwaren Zuid-Wester storm overvallen, waardoor het schip slagzijde maakte, meldt de N.R.C. Om verder overhellen te voorkomen is ten anker gegaan, maar de ankerketting is ge broken. zoodat het schip bij Kuinre aan den grond is geloopen. De bemanning heeft een angstigen nacht doorgebracht. Zaterdagmor gen werd het schip te Lemmer opgemerkt. Vijf visschers zijn daarop ter assistentie uit gevaren. Na een gedeelte der lading overge nomen te hebben is het schip vlot gekomen en Zaterdagavond omstreeks zeven uur te Lemmer binnengekomen. DE NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL DER ZUIDERZEEWERKEN. Bij Kon. besluit ls met Ingang van 1 Mei aan dr. ir. H. Wortman, directeur-generaal der Zuiderzeewerken, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend en ls benoemd tot directeur-generaal der Zuider zeewerken ir. V. J. P. de Blocq van Kuffcler, thans hoofdingenieur bij den dienst der Zplderzeewerken. DE STEENFABRIEKEN EN DE JONGSTE VORST. De vorst der laatste dagen heeft enorms schade berokkend aan de steenfabrieken langs Waal en Rijn. Vrijwel alle nteuw-gc- vormde s te enen zijn bevroren. Vele fabrikan ten moeten nu reeds hunne ovenproductie verminderen en het ls te voorzien, dat en kele ovens stil zullen komen te liggen we gens gebrek aan gevormden steen. s Een zeldzame foto van een doodelijkcn sprong met een valscherm. Korporaal A. T. Smith, van 't Engelsche militaire vliegercorps beproefde een nieuwe valschcrmconstruclie. Eén ondeelbaar oogenblik nadat hij den sprong nam werd bovenstaande foto geno men uit een kabelballon. Nauwelijks één minuut later was de man dood, daar het valscherm weigerde open te gaan

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9