De 1-Meifeesten te Haarlem en elders. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE KAMER. DONDERDAG 2 MEI 1929 VIERDE BLAD 1 Mei. De financiëele verhouding afgehandeld. Vrüdag eindstemming. In- en doorvoer van eieren. Waarborgen voor export-producten. De krank zinnigenwet gewijzigd. De Kamer moest vandaag nog een staartje afdoen van het wetsontwerp tot regeling van de financieels verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Allereerst werd, na heel korte discussie, een regeeringswijriging aanvaard voor nood lijdende gemeenten. Voor noodlijdende ge meenten, die na 1 Januari 1929 en voor 1 Mei 1931 buitengewone hulp van het Rijk ontvangen en die voor één of meer der ja ren van het tijdvak 1 Januari 1926 tot 1 Januari 1929 de rekening van den gewonen dienst hebben afgesloten of moeten afsluiten met een tekort, wordt het bedrag van dit tekort bij het inschakelen van de (in de vo rige week zoo uitvoerig besproken) garantie regeling geheel of gedeeltelijk als opbrengst van de gemeentelijke inkomstenbelasting be schouwd. Vervolgens heeft Dr. v. d. Tempel daar toe mede door den heer Schaper gedrongen zich een échec bespaard, door rijn amen dement in te trekken, dat het maximum aantal opcenten, hetwelk de gemeenten op de gemeentefondsbelasting mogen heffen, van 80 op 120 wilde brengen. Echter des mi nisters „onaannemelijk" (Dr. v. d. Tempel had volkomen gelijk) zou een volledig onzui vere stemming hebben teweeggebracht. Kans op aanneming was er immers niet. De heer Smeenk bleef zijn amendement handhaven, zelfs nadat de minister van Fi nanciën een z.i. betere redactie had aan de hand gedaan. Zoowel de heer Smeenk als de minister wenschten tegemoet te komen aan die gemeenten die ondanks alle moeite er niet in zouden slagen om hare begrooting slui tend te maken. Waar de heer Smeenk tot voorwaarde voor de uitvaardiging van een KB, dat het opcenten-maximum op 100 zou kunnen bepalen, wilde gemaakt zien het door de gemeenten inschakelen van een progres sief tarief voor de opcenten op de gemeen tefondsbelasting, daar wilde de minister de voorwaarde stellen, dat een gemeente alle heffingen tot redelijke bedragen moest heb ben opgevoerd, wilde zij voor verhooging van het maximum aantal opcenten in aanmer king kunnen komen. De heeren Smeenk's amendement werd aanvaard met 4721 stemmen. Uit deze stemmenciifers blijkt, dat, wanneer alle so ciaal-democraten aanwezig waren geweest en niet slechts het tiental, dat vandaag op de soc.-dem. banken zat de 1 Mei-dag oefende zijn invloed het amendement- Smeenk tóch was aangenomen. t Wij maken deze opmerking, wijl de heer Albarda het voorstel deed de stemming over het amendement uit te stellen tot morgen, wijl er gisteren op had mogen gerekend wor den, dat de behandeling van het verhoudings ontwerp ten einde zou zijn gevoerd. De af wezigheid van het grootste deel der s.-d. fractie wegens den 1 Mei-dag was hem daar toe aanleiding. Het was misschien van de Kamer niet onvriendelijk geweest, wanneer zij aan den wensch van den heer Albarda had voldaan. Zij deed 't niet met 4721 stemmen werd het voorstel-Albarda verwor pen maar wij zeiden reeds: de s.-d. to tale aanwezigheid zou geen verandering heb ben gebracht. Ook zouden wij willen vragen of het niet beter zou geweest zijn van den heer Albarda, om te verzoeken op den lsten Mei niet te vergaderen. Want is er eenmaal een vergadering uitgeschreven, dan moeten er ook besluiten kunnen genomen worden. A.s. Vrijdag te 1 uur zal de eindstemming over het geheele wetsontwerp worden ge houden. Onder algemeene toejuiching lauweren werden gevlochten rondom het door het bui tenleven gebruinde hoofd van minister Kan door de heeren Ebels, Weitkamp, Korten- horst en van Voorst tot Voorst gingen twee wetsontwerpen onder des voorzitters hamer door. Allereerst het ontwerp, dat bepalingen vastleggen wilde betr. den in- en doorvoer van kippen- en eendeneieren. Dit ontwerp hing samen met een besluit van de Engel- sche regeering, waardoor het verboden werd, eieren in Engeland in te voeren of ingevoer de eieren ten verkoop uit te stallen, die niet voorzien zijn van een aanduiding van het land van herkomst. Aan dezen eisch zouden natuurlijk de eieren-exnorteurs zelve kunnen voldoen. Maar tegelijk zou daarmee de mogelijkheid geschapen zijn, dat buitenland- sche knoeiers van ons land uit met „Hol land" hunne eieren gingen bestempelen. Bo vendien zou het gevaar ontstaan, dat het Nederlandsche product daardoor in dlscre- diet komen kan, wijl elke Engelsche ei-ge bruiker oogenblikkeüjk bespeuren zou uit welk land het slechte ei komt. Wat alles dan Nederlandschen export groote schade zou kunnen berokkenen. Het wetsontwerp wilde er nu tegen waken, dat onder den Neder landschen uitvoer geen van het Nederland- sche oorsprongmerk voorziene eieren voor komen, welke van uitheemschen oorsprong zijn. De heeren Kortenhorst en Weitkamp vroe gen expresse maatregelen tegen koelhuis eieren. Maar de bewindsman betoogde, dat daarop voldoende toezicht bestaat. Het tweede wetsontwerp, dat op hetzelfde gebied ligt op het gebied van toezicht op den uitvoer van producten werd ook aan genomen. Zonder discussie en zonder stem ming. Dit ontwerp heette officieel: „Voor schriften betr. het waarborgen van bepaalde elg. ischappen of hoedanigheid in uitgevoer de voortbrengselen van het- landbouw-, tuin bouw-, veeteelt- en zuivelbedrijfDit ont werp bedoelt te geven den algemeenen grondslag voor bijzondere regelingen, welke zich ieder bewegen op het terrein van een bepaald uitvoerproduct, bijzondere regelin gen in overleg met belanghebbenden. Dit laatste ligt vast in het ontwerp. De inhoud immers voor de bijzondere regeling hangt nauw samen met den aard van het product. Het goede van dit algemeene ontwerp is nu dit, dat, wanneer er gevaren dreigen, oogen blikkelijk op grond van het ontwerp, een al gemeene maatregel van bestuur kan uitge vaardigd worden op korten termijn, welke dan spoedig door een wetsontwerp kan ge volgd worden. De bedoeling Is natuurlijk maatregelen te treffen, gelijk b.v. reeds praktijk hebben ge kregen voor de boter, de kaas en de haring in een kwaliteits- of garantie-merk of iets dergelijks. De Kamer is blijven steken in de wijziging van de Krankzinnigenwet. Algemeen juichte de Kamer de hoofdzaken van het ontwerp toe. De heeren v. d- Heide, Dr. Vos en van Schaick brachten met mej. Katz en mevr. Bakker-Nort den beiden ministers, die het ontwerp hadden ingediend n.l. den heeren Kan en Dormer hulde. Voor die hulde was reden. Immers, het werd nu mogelijk gemaakt, dat aan bepaalde, daarvoor in aanmerking ko mende krankzinnigen verlof kan worden ge geven, het werd mede mogelijk gemaakt, dat ook armlastigen en onvermogenden in bij zondere en particuliere inrichtingen kunnen geplaatst worden en in de derde plaats wij noemen enkele hoofdzaken wordt ook aan den verpleegde zelf de gelegenheid ge schonken, ontslag uit het krankzinnigen ge sticht te vragen. Ook worden de waarborgen tegen willekeurige opneming versterkt. Waar de heer Dr. Vos en mej. Katz pleitten voor een meer principieele wijziging, een alge meene herziening, die rekening hield met de moderne inrichten op psychiatrisch gebied, daar liet minister Kan dezen wensch een wensch, de Kamer adviseerende aan te nemen, wat zij zich voorgelegd zag en wat algemeene instemming verwierf. Minister Kan beloofde de wettelijke rege ling der nazorg in onderzoek te nemen. Morgen zeggen wij nog iets over de artike len, in verband met de dan daarover en over in te dienen amendementen te houden be sprekingen. Zonder de minste moeite vereenigde de Kamer zich met het ontwerp tot Intrekking van het tweede lid van art. 59 der wet op de Grondbelasting. Dit ingetrokken tweede lid schreef een herschatting om de twintig jaar voor van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen. INTIMUS. Kinder-Meifeest in twee zalen. In ons vorige nummer konden wij nog melden, hoe te half twee Woensdagmiddag de kinderfeesten, georganiseerd door het Mei-comité waren begonnen! Omdat er zoo'n enorm groot aantal kinderen aan deel nam werden ze gegeven in de Gemeentelijke Concertzaal en in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond tegelijk. In de Concertzaal werden films gedraaid, die het jonge volkje ten zeerste amuseerden. Ach, het tegenwoordige geslacht van ouders is niet jong genoeg om uit eigen ervaring te weten hoe heerlijk voor een kind een film voorstelling is, waar geschikte rolprenten vertoond worden. Het kan het slechts gis sen of opmaken uit het enthousiasme van zijn spruiten. En daar bestond gelegenheid te over toe, Woensdagmiddag. Eerst wekte een Vogelfilm de belangstelling van jonge oogen en harten, daarna was het de nog altijd boeiende geschiedenis van Robinson Crusoë, die de aandacht vele acten lang ge vangen hield. Er waren heel veel goede en mooie momenten in dezè film, bijvoorbeeld, waar de verlatene de armen strekt naar d9 einöelooze zee, die hem nochtans geen schip geeft ter verlossing en ook het droombeeld van Robinson. Tooneeltjes als van den aap en den hond, de dood van het hondje en zijn begrafenis troffen door hun diep gevoel. Leden van de Arbeiders-Jeugdcentrale be geleidden zeer smaakvol met mandoline en fluit. In de pauze week de stilte die tijdens de •filmvertooning heerschte voor een opge wekt rumoer, een leven zooals het op een kinderfeest hoort te zijn. Toen speelde de muziek, het arbeidersmuziekcorps „Excel sior", onder leiding van zijn directeur den heer Peter Wit, en de heele zaal raakte in deining. Vooral van het balcon af was dat leuk om te zien. Die deining verhinderde inmiddels niet, dat men intusschen behage- lijk van groote ronde koeken de randjes af knabbelde en verfrisschenden drank dronk bij volle teugen. Nadat nog wat grappige films vertoond waren kwam aan het feest te ruim vier uur een einde. In den Kegelbond werd de poppenkast vertoond. Gelukkig blijft de poppenkast als volksvermaak in trek, alle modernere amu sementen ten spijt. Maar aan moderne stroomingen heeft ook de popenkast niet kunnen ontkomen. Men heeft de requisieten en décors, de poppen en het „scenario" voor den poppenkast op een hooger plan gebracht Zoo is gekomen het paedagogisch poppen spel, gelijk de heer Kellenbach uit Den Haag dit vertoont, zooals de kinderen in den Kegelbond het Woensdag zagen. De heer Kellenbach voert sprookjes ten tooneele en hii verbindt er een moraal aan. Vrees niet. dat de vertooning daardoor een zede- preek wordt. Het tegendeel heeft de jeugd ondervonden. De kleinen hebben genoten van Rood Kapje en de Wolf en van de ver makelijke geschiedenis van „Tafeltje dek je", maar het allerliefst Is den kinderen toch nog maar immer Jan Klaasen dien zij harte lijk toegejuicht hebben om zijn dwaze gri massen. Ook hier werden versnaperingen rondge deeld met kwistige hand door de vele vrouwen, die haar diensten het 1 Mei comité ter beschikking hadden gesteld. Even- als verleden jaar mag het kinder-Meifeest uitnemend geslaagd heeten. De optocht. Wederom was Woensdagavond de vlucht heuvel van de Groote Markt door een groote politiemacht afgezet, ditmaal voor het op stellen van den optocht der moderne arbei dersbeweging. De stoet was niet zoo lang als andere ja ren. Er reden nu ook geen praalwagens mee. Wel was het aantal organisaties bijzonder groot. De stoet werd als volgt geformeerd: Bestuur H. B. B. en S. D. A. P.; Muziek; 1. Spoor en Tram. 2 Bouwvakarbeiders, 3 Me taalbewerkers, 4 Schilders, 5 Ambtenaren, Muziek, 6 Transportarbeiders, 7 Typografen, 8 Handels- en Kantoorbedienden, 9 Bak kers, 10 Stem des Volks. 11 Vrouwenclub, 12 Overheidspersoneel, 13 Land- en Tuinbouw. 14 Hotelpersoneel. 15 Part. Chauffeurs, 16 Kleermakers. 17 Fabrieksarbeiders, Muziek, 18 Meubelmakers. 19 Lito, Foto Chemigrafen, 20 Stucadoors, 21 Sigarenmakers. 22 Onder wijzers, 23 Straatmakers (Haarlem), 24 Straatmakers (Bloemer.daal), 25 Slagers, 26 A. J. C„ 27 S.D.A.P., 28 Instituut voor Ar beidersontwikkeling. 29 V-A.R-A-, 30 Nederl. Vereen, tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, 31 Arbeiders Sportbond. Voorop reed weer inspecteur P. van Ton geren met twee ruiters en daarachter twee In 't rood gekleede herauten. Behalve eenige leden van de sociaal-demo cratische raadsfractie liep ook wethouder Mr. J. Gerritsz mee. Verschillende leuzen op gekleurde doeken werden meegevoerd. We lazen o.a. de volgende: „Wij hebben reeds veel tot stand gebracht; hebt gij daar aan meegedaan?" „1 Mei Arbeidersfeest dag". „Vrede beteekent welvaart". .Eischt medezeggenschap". „Op voor de socialisatie!" Ook de nieuwe Ziektewet kan ons niet bevredigen; strijdt mee p3or een betere". „Wij eischen Staatspensioen!" „Arbeiders aller landen, vereenigt u!" „Coöperatie is zelf doen" „Op voor ont wapening!" „Wij eischen een zorgeloozen ouden dag" „Strijdt mee voor den acht- urendag" „Strijd is de voorwaarde voor overwinning". „Arbeiders, verrijkt uw ken nis; sluit u aan bij het instituut voor Ar beidersontwikkeling" „Oorlog is vernieti ging" „Wij eischen vacantie!" enz. De stoet werd gesloten door een groote groep vrouwelijke en mannelijke leden van den Arbeiders-Sportbond, die evenals de 250 leden van de A. J. C. een frisschen indruk maakte. Begeleid door muziek trok de stoet langs de volgende wegen naar het Gemeentelijk Concertgebouw: Groote Markt. Smedestraat, Kruisstraat. Kruisweg, viaduct Kruisweg, Kennemerplein, Frans Halsplein (rechts), Zocherstraat. Pres. Steljnstraat, Reitzstraat, Javastraat, Soaansche Vaartstraat, At.ieh- straat. Floresstraat, Schoterboschstraat, Lin- denstraat, Piinboomstraat, Hoogerwoerd- straat. Ter Spijtstraat. Kleveriaan, Judith Leijsterstraat, Saenredamstraat. Maerten van Heemskerkstraat. Staten Bolwerk, Via duct Kenaimark (links). Nassaunlein. Nas- saulaan. Zijlstraat, Groote Markt, Rivier- vischmarkt. Bij achten kwam de stoet bij het Concert gebouw aan, waar hij in goede orde ontbon den werd. Het avondfeest. Zooals te verwachten was, was de Groote Gemeentelijke Concertzaal, waar naast het tooneel en langs de wanden van de zaal de vaandels van de verschillende vereenigingen, die aan de demonstratie hadden deelgeno men, stonden opgesteld, stampvol, toen de voorzitter den avond opende. Iets nieuws op het tooneel bij deze 1 Mei- vierlng was de microfoon. Zcoals bekend was door de zorgen van de „Vara" het mede- genieten van deze viering, ook voor hen die niet aanwezig konden zijn, mogelijk ge maakt. Zoo hebben dan de luisteraars thuis kun nen vernemen dat de heer A. Mars, voorzit ter van den Haarlemschen Bestuurdersbond. in zijn geestdriftig openingswoord er de aan dacht op vestigde dat nu reeds 40 jaar lang op 1 Mei door de arbeiders wordt gede monstreerd. De demonstraties nemen steeds in omvang toe, omdat de arbeidersbeweging in kracht groeit. Spr. bracht voorts dank aan de „Vara", voor hare zoo gewaardeerde medewerking en zeide o.m., herinnerend aan den door de Vara gevoerden strijd: „De Vara zal haar recht opeischen en verkrijgen!" Verder herinnerde de heer t Mars aan de Zaandamsche staking en dan&te de A. J C. en hen die geassisteerd hadden bij het kin derfeest. In het slot van zijn toespraak laak te de heer Mars de houding van sommige muziekcorpsen, waarvan velen deel uitma ken die tot de moderne arbeidersbeweging behooren, wel hun medewerking toezeggen voor Koninginnedag maar niet voor hun eigen beweging (gefluit). Spr. hoopte dat de ze muziekcorpsen spoedig zouden terugkee- ren van den verkeerden weg, dien zij hebben betreden. Hierna werd een begin gemaakt met het cabaretprogramma dat voor dezen avond onder de algemeene leiding van Paul Collin werd uitgevoerd. Stella Seemer, die inderdaad mag zeggen (zooals ze deed) dat ze hier te Haarlem een goeden naam heeft, had met verschillende liedjes en voordrachten veel succes, vooral haar anti-oorlog-voordracht werd met een donderend applaus beloond. Sofia Galirruc, verdienstelijk lid van Paul Collin's gezelschap deed haar danskunst be wonderen in eenige Spaansche dansen en de humorist Dumas deed zich in zijn repertoire hooren. Hierna was het woord aan den heer C. van der Lende, bestuurder van het N. V. V.. voor het uitspreken van de Meirede. Spr. sprak zijn vreugde uit over de over winning, onlangs door de sociaal-democraten in Denemarken behaald- Stauning heeft daar nu een programma ontworpen, waarop de ontwapening nr. 1 is. Ook in Engeland hebben de partijgenooten goeden moed bij de aanstaande verkiezingen de conservatieve regeering omver te werpen. Uit België komen hoop gevende berichten. In Amsterdam werd op 1 Mei een schitterende optocht gehouden en het aantal betoogers was veel grooter dan verleden jaar. Dc be weging groeit. Het gaat de S. D. A. P. goed. De partU zal straks 60.000 leden hebben. Ook het N. V. V. gaat steeds vooruit. De Vara eischt haar plaats in den aether op. Spr. uitte den wensch dat na de verkiezingen de S. D. A. P. tot de conservatieve heeren za! kunnen zeggen: „Goeden nacht en wel te rusten". De heer van der Lende besprak vervolgens in het kort dc vier leuzen van de S. D. A. P.: Staatspensioen. Nog 40.000 ouden van da gen in ons land zijn zonder eenige verzor ging. Voor hun hulpgeroep mag de S. D. A. P. niet doof blijven. De achturen dag. De bourgeoisie neem», langzamerhand terug, wat rij vroeger toe zegde. Zeer vele arbeiders vallen nog niet on der de Arbeidswet en hebben een onbeperkte werkweek: winkelbedienden, chauffeurs, in het restaurantbedrijf werkenden enz. De conventie van Washington is in ons land nog niet geratificeerd, evenmin als ln Engeland. Medezeggingschap. Nog steeds zijn de trusts machtig en maken kolossale winsten. Medezeggingschap zal hiertegen in kunnen gaan. Evenals tegen de rationaliseering in de bedrijven, hetgeen niets anders is dan hel opvoeren van de productie, wat weer neer komt op afbeulen van de arbeiders. Medezeg gingschap zal het kapitalisme, dat gebaseerd is op niets dan winst, onttroonen. Ontwapening. Daarmede ls het nog lang niet wat het zijn moet. In Genève kunnen de heeren het niet eens worden. Intusschen moet de S- D. A. P. niet wanhopen aan Ge nève. De ontwapeningscommissie moet op gestuwd worden. „Liever dood ln den strijd tegen den oorlog dan in den oorlog"! (ap plaus) Over de staking in Zaandam zelde spr., da; de Centrale Bond er zóó voorstaat, dat de strijd desnoods tot het volgend jaar Mei kan worden volgehouden. De strijd der landar beiders in Oostelijk Groningen staat er niet zoo goed voor. Maar het land staat achter dezen strijd. Met het reciteeren van het gedicht: „Wij rijn niet meer bang om opstandig te zijn", eindigde spr. zijn luid toegejuichte rede. Na de pauze danste Else Dankmeyer eenige dansfantasieën: een Oostersche fantasie- dans, een Hongaarschen dans van Brahms en een Wiener Wals: waarna Stella Seemer weer „liedjes en wijsjes'' ten beste gaf en Dumas nog eenmaal de lachers op zijn hand kreeg. De avond werd op aangename en artistieke wijze gesloten met enkele beurt- en samen zangen van het gezelschap Pisuisse: de da mes Diny van Maarle en Sofia Galirrué en Paul Collin en Henk Stuurop. Onder het zingen van de Internationale verlieten de aanwezigen de zaal. By de communisten. De afd. Haarlem der Comm. Partij, Int. Rooae Hulp, Rev. Soc. Vrouwenbond. Prop. Comm., Rev. Vakbewegingstaktlek, hadden Woensdagavond in het Brongebouw een ver gadering belegd. De vergadering stond onder leiding v$u het lid van den Raad, den heer Peper. In 't openingswoord zelde de heer Peper dat de geringe opkomst van de vergadering is te wijten aan de verdeeldheid die er is onder de lieden met een rev. sentiment. Verder deelde spr. mede dat mevr. Van Zelm wegens ziekte met kan optreden. Daarna werd het woord verleend aan den eersten spreker. De eerste spreker de heer G. van Mun ster, handelde over het optreden in Duitschland tegen de communisten en dc voorlichting die dienaangaande het orgaan der S.D.A.P. in Nederland geeft. Spr. zeide verder dat óók bij de groep, die Sneevliet bezig is te vormen en bij de groep Wijnkoop een revolutionair sentiment aanwezig is. maar dat aan die groepen duidelijk dient gemaakt te worden dat alléén binnen het kader van het internationaal communisme met succes den strijd tegen het kapitalisme is te voeren. De 1 Mei-leuzen van de communisten licht te spr. nader toe. oan. die aangaande de uitkeeringen aan de werkloozen. De soc.-dem. mennen dat die zaak niet is te bereiken ln deze „kapitalistische maatschappij", aldus spr. Maar, de soc.-dem. zelf gaan nu mani festeeren onder de leuze van „ontwape ning" alsof in „deze maatschappij" een ont wapening is te bereiken, voegde spreker daar aan toe. Over de houding die de soc.-cem. in ons land aannemen m het ontwapeningsvraag- stuk had spr. woorden van critlek. Hun leuze van ontwapening is niets dan een ..hol le leus" concludeerde spr. Opmerkelijk is, deed hij opmerken, dat volgens 't ontwape ningsrapport der soc.-dem. in Indië het „mi litair geweld" dient te worden gehandhaafd. Voortgaande noemde spr. de leuze: „Indië las van Nederland", de eenige leuze die ten opzichte van de ko'oniën dient te worden teo- gepast en kwam hij op tegen het imperialis me. Daarna werd afgedraaid een gramofoon- plaat met een rede van den heer Louis de Visser. Nog volgde zang v?n den heer Van Vloten met pianobegeleiding. Tenslotte werd gesproken door D 3 r s o n s (een verbannen Indonesiër) bij wiens binnenkomen in de zaal de Internationale werd aangeheven. D a r s o n s deelde mede dat te Berlijn en te Parijs, naar ingekomen berichten de Mei- demonstraties niet rustig zijn geëindigd. Te Berlijn vielen eenige dooden (geroep: „schande" en te Parijs werden honderden gevangenen gemaakt. En verder, na een herinnering aan het ontstaan van den Meidag, trad spr. in bij zonderheden aangaande den strijd der com munisten in het oosten en in Indië. De „kameraden" in Holland wekte spr. op ook aan de beweging in het oosten te denken. En dat. cmdat de strijd die in 't oosten wordt gestreden 'n deel van den algemeenen strijd des arbeiders is; die strijd óók is een strijd tegen onderdrukking". De heer Peper sloot de vergadering met woorden van dank aan de sprekers. Te Santpoort. Onder vrij gunstige weersomstandigheden hebben Woensdag eon 10-tal afdeelingen van politieke- en vakorganisaties hier ter plaat se het 1 Mei-feest gevierd. Des morgens om 9 uur was het aantreden tusschen ce woningen van Bloemendaal- Noorcl en het gebouw der Coöperatie „Voor uitgang". In optocht ging het daarna naar het „Eigen Gebouw", waar de voorzitster van de S. D. Vrouwenclub. Mevr. M. G. v. Veen een gedenksteen plaatste. Toen deze plechtigheid was geschied, werd de tocht naar Santpoort-dorp ondernomen, waar het feestterrein was gelegen in „Ter ras", nabij de Chr. School. Hier was alles voor ontvangst van oude en jonge Meivlerders in gereedheid ge bracht.. Men amuseerde rich buitengewoon met spelen, dansjes, ringen enz. Intusschen werd re dorstige en snoeplustige mensch niet vergeten cn werd „koffie gedronken" in ..Zomerlust' Hier vond des avonds ook de 1 Mei-verga dering plaats, waarvoor de belangstelling zeer groot was. De heer Bakker riep allen het welkom toe en verheugde zich er over. dat deze 1 Mei dag zoo buitengewoon goed geslaagd was. Hierna was het woord aan de gem. Zang- vereenlging .Morgenrood", weke een twea- tal strijdliederen deed hooren. Een succesnummer bleek de opvoering van „Prometheus" van H. Roland Holst door een spreekkoor te zijn. Daartoe droeg zeer bij ce duidelijke verklaring van Mevr. M. G. v. Veen De Meirede werd uitgesproken door don heer M. v. Veen. Deze had zijn rede ge noemd .De onbekende Arbeider" met wie a hij bedoelde hen, die in stilte arbeidden voor de partij in hun naaste omgeving. .Dat zijn aldus spr. ..de kurken, waarop de partij voor een goed deel drijft. Geen leider ten doen, wat zij in hun dagelljksch leven ver richten. Verder behandelde spr. de Meileu zen der S. D. A. P.: Strijd voor den 8-urigea werkdag. Medezeggingschap der Arbeiders, Premie vrij Staatspensioen. Ontwapening. Na diens met applaus beloonde rede. werd een tableau „Marianne" te zien gegeven, het welk niet naliet indruk te maken. Hierna werd op straat een stoet gefor meerd en trok men onder de tonen van een vroolljken marsch van „Excelsior" uit Haar lem en voorzien van fakkels naar LJ mui- den-Oost. Dat deze stoet een fantastisch ge richt opieverde is te begrijpen. Te Veisen. De S. D. A. P. vierde ook dit Jaar in onze gemeente het Meifeest in samenwerking met den IJmuider Bestuurdersbond. Des morgens om tien uur trokken eenige honderden kin deren uit alle deelen der gemeente naar Vel- serbeek. waar op het weiland nabij de Ver Loren van Themaatlaan gespeeld, gezon gen en gedanst werd. Voor de kinderen in Velsen was er een feestelijke bijeenkomst in „Bloemoord". Des avonds vond een openbare vergade ring plaats in „Bloemoord en in .Thalia". In eerstgenoemde vergadering, die drukbezocht werd, sprak dc heer H. J. J. Ey gelshelm, voorzitter van den Ned. Sigarenmakersbond en werd een tooneelstukje van Upton Sin clair opgevoerd. De openbare vergadering, door de afdee- ling LJmuiden en den IJmuider Bestuurders bond in Thalia belegd, was eveneens druk bezocht. Vóór de opening kortten de aanwe zingen den tijd met he-t zingen van liederen. De bijeenkomst werd geopend door den heer den Bok, die de aanwezigen opwekte, zich aan te sluiten bij de Vara. Nadat de Arbei ders-Mandolineclub .Excelsior" eenige pro- paganda-liederen had gespeeld, trad als spreker op de heer Sormani van Amsterdam. Hij zeide dat hij geen verkiezingsspeech zou houden, omdat hij meende dat dit niet de be doeling van den 1-Metdag is. Do Meidag ls een dag met een hooge symboliek. Spreker wees op de groote cultureels beteekenis van den 8-urendag, die de hoeksteen van de ar beiderswetgeving genoemd kan worden. Uitweidende over de beteekenis van den 8-urendag, noemde hij dezen de poort, waardoor men de socialistische samenleving zou binnentreden. Ten opzichte van de:i 8-urendag heeft onze regeering woordbreuk gepleegd. Ondanks de schoone beloften van 1919 doet zij niets voor de uitbreiding van den 8-urendag. Landarbeiders, transport arbeiders enz., staan nog buiten den 8-uren dag. Medezeggingschap is mode een zeer be langrijke eisch Spreker betreurde het, dat alle arbeiders dit nog niet begrijpen. De be langrijkste leuze: „vóór de ontwapening, te gen oorlogsvoorbereiding", behoeft haast geen verdere aanbeveling. De arbeiders moe ten bij een oorlogs-psychose zorgen voor het tegengif. De fascistische ideeën vinden meer en meer aanhang, doordat de bourgeoisie de democratie heeft vaarwel gezegd- Na afloop der vergaderingen werden fak keloptochten gehouden. Van drie plaatsen uit, nl. van IJmuiden-Velscn en Santpoort trokken lange stoeten met talrijke kleurige banieren naar het terrein voor de H. B. S. Vooral de stoet van IJmuidcn was zeer lang. Hierin liepen meer dan 300 fakkeldragers. De stoet van LJmuiden werd voorafgegaan door de harmonie „Voorwaarts", die van Santpoort door .Excelsior" van Haarlem. Op de groote vlakte voor de H. B. S. stond in dc nabijheid van den tunnel een graaie groep opgesteld, voorstellende „Ontwapening". Ver licht door eenige schijnwerpers en door do honderden fakkels der inmiddels vereenigde optochten, vormde deze gToep een interes sant schouwspel. Nadat een zangkoor eenige liederen had gezongen werd allereerst nog gesproken door den heer den Bok, die mede deelde, dat op 16 Mei a.s. door de Vara ln Thalia een vergadering zal worden belegd tegen het Avro-petitionnement. Daarna voerde de heer Eormanl nog het woord, waarna de samenkomst te ongeveer 10.30 uur werd ontbonden. Een ernorme menigte woonde dez' avond- bijeenkomst bij. Ook het stille weer werkte bijzonder mede, om dit indrukwekkende slot van den 1-Mei-dag uitstekend te doen sla gen. Te Haarlemmermeer. Woensdagmiddag had te Hoofddorp on der begunstiging van prachtig weder do 1-Meiviering plaats, georganiseerd door de afdeelingen van de S. D. A. P. en het N. V. V. Omstreeks twee uur had een optocht plaats met een praalwagen en ontplooide banieren van het stationsplein af naar het gemeentelijk sportterrein, voorafgegaan door de muziekvereeniglng „Opwaarts". Op het feestterrein werden verschillende kinderspelen gehouden, waarna de kinderen in een op het terrein aanwezige tent werden onthaald. Des avonds werd het feest In de Beurs voortgezet en trad aldaar de heer Kruit als spreker op, met het onderwerp: „1 Mei"; voor een en ander was nogal belangstel!''*?. DE 1 MEI-VIERING. IN DE GROOTE STEDEN. In Amsterdam. Het hoogtepunt van de 1-Mei-viering door de sociaal-democraten in de hoofdstad was wel de betooging, welke in het Olympisch Stadion aan den Amstelveenscheweg heeft plaats gehad. Reeds te twaalf uur zag het stadion de eerste betoogers en betoogsters binnen zUn mui-en, de traditionele "ronde tulp op de borst gespeld of in het knoopsgat bevestigd. Te 2 uur werd de massa-meeting door den federatie-voorzitter met een toespraak ge opend, waarna het vastgesteld programma werd afgewerkt. Te half vier formeerden zich dc groepen tot een grooton stoet, waarin vele vaandels banieren en borden werden meegedragen. Jq

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13