HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 2 ME! 1929 wereld, zoo eindigde spreker, is groot genoeg voor allen; er is plaats voor Amerikanen zon der banken, voor Engelschen zonder vloot, voor Franschen zonder argwaan, voor Duit- schers zonder wrok, voor Nederlanders met Rotterdam, en voor Belgen met Antwerpen. (Applaus), maar er is geen plaats in de we reld voor het geweld, hetzij in den vorm van bolsjewisme, hetzij in den vorm van fascis me. EEN 1 MEI-INCIDENTJE TE ROTTERDAM. EEN BORD IN BESLAG GENOMEN. Woensdagmorgen omstreeks half tien ver scheen een vrachtauto met ongeveer 30 man nen bij het Vrijheidsbeeld op de Nieuwe Markt te Rotterdam. De mannen hadden een groot bord, voorzien van roode linten en bloemen bij zich, welk bord zij aan het beeld rijen van vier trok de optocht In behoorlijk marschtempo langs Amstelveenscheweg en De Lairessestraat naar het Museumplein, waar de ontbinding der verschillende groe pen plaats had. In den stoet reden sierlijk opgetuigde praalwagens mee. De communisten verzamelden zich in het gebouw „Carré", waar aan de daar aanwezi gen de I. R. H.-leuzen werden kenbaar ge maakt. Ook de middagmeeting in het Oos terpark was druk bezocht. In Den Haag. Woensdagmiddag ls In Den Haag ter vie ring van den lsten Mei een optocht gehou den, georganiseerd door de federatie der 8. D A. P. en door den Haagschen Bestuur - dersbond. Naar schatting namen ongeveer 8000 personen aan de betooging deeL De 1 Mei-viering werd besloten met een meeting in den Dierentuin. In de groote zaal van den Dierentuin, die stampvol was, ter wijl nog velen moesten worden afgewezen, hebben gisteravond de S. D. A. P. en Bestuur- óersbond een 1 Mei-meeting gehouden. De heer W. Drees voorzitter der federatie 's-Gra- venhage, sprak een openingswoord, waarin hij Camille Huysmans welkom heette. De heer Camille Huysmans heeft een rede gehouden, waarin hij volgens het Hbld. o.a. zeide: „Antwerpen en Rotterdam bloeien, zij zijn de oog2n van hetzelfde lichaam en het is Het opstellen en het vertrek van den optocht der 1 Meibetooging op de Groote Markt. niet waar dat men scheel moet kyken om beter te kunnen zien. Intusschen zijn er na tuurlijk vraagstukken tusschen de beide lan den, die door hun ligging elkaar noodig heb ben maar deze vraagstukken moeten worden opgelost door samenwerking, welke tusschen twee kleine landen steeds hechter moet wor den". Spreker behandelde voorts de beteeke- nis van het 1-Mei-feest en schetste de ver schrikkingen van een nieuwen oorlog. De De dansen der A. J. C. op Grocnendaal. wilden hechten. Een agent heeft hun dit be let. Zij zijn daarop naar het politiebureau aan de Lange Torenstraat gegaan om verlof te vragen voor het ophangen van het bord. Daar heeft men hen naar het college van B. en W. verwezen. Op het bord stond o.m. te lezen, dat in Nederlandsch-Indië 50 mil- lioen Indonesiërs in verdrukking leven, en dat de partij van den heer L. de Visser hun de vrijheid wil hergeven. Het bord, dat voor zien was van een teekening, voorstellende een hamer en een sikkel, is in beslag geno men, meldt de N. R. Ct. De viering van den eersten Meidag ging in Rotterdam uit van de Federatie S. D. A. P. en den Rotterdamschen Bestuurdersbond. Aangevangen werd met een bijeenkomst op het afgesloten sportterrein aan het Hene gouwerplein, waarheen men in optocht was getrokken. In den namiddag werden nog bijeenkom sten gehouden op de Mare bij Tuindorp- Vreewijk, op het Heemraadsplein en in de Oude Plantage. Deze bijeenkomsten werden opgeluisterd door muziek, zang en spelen der A. J. C. Onder het zingen van socialistische strijd liederen trok men gisterenavond in grooten optocht naar het terrein van de voormalige Nenijto, waar vuurwerk werd afgestoken. Een aantal praalwagens werd meegevoerd in de zen stoet, meldt de Msb. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" Gr. Houtstr. 169 I VERGROOTINGEN Tal. 13472 Haarlem I REPRODUCTIES DE BRAND TE MAASSLUIS. EEN SCHADE VAN ZEVEN TON. Over den fabrieksbrand te Maassluis lezen wij nog in de N.R.C.: De brand ls vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in een motor, die in de weverij staat, op de scheiding van weverij en scheer- derij. De hekelarij, de spinnerij en geelspin- nerij zijn gespaard gebleven. De bedrijfs leider hoopte Donderdag weer het grootste gedeelte van het personeel aan het werk te kunnen zetten. Om 11 uur was het vuur vrijwel bedwongen en is begonnen met het omhalen van de ruïne. Merkwaardig ls, dat het groote pakhuis waarin de afgewerkte producten gereed liggen voor de expeditie gespaard gebleven. Dit pand word1- slechts door een 1-steens muurtje van de overige gebouwen, welke door het vuur totaal verwoest zijn, geschei den. In dit pakhuis lag o.a. een partij van 20.000 balen a. 25 K.G. touwkluwen opge slagen. Het vuur is rakelings langs deze partij gegaan. Ook de vlak bij dit pakhuis liggen de opslagplaats van teer is wonderlijk ge noeg onaangetast gebleven. Ten gevolge van de dikke rookwolken welke het uit 12 lokalen bestaande schoolge bouw vulden, hebben de leerlingen van de in de omliggende nabijheid van den brand gelegen dr. A. Kuyperschool gisteren vrijaf gekregen. Over de stagaatle ln het bedrijf verneemt het blad nader, dat in leder geval de helft van het personeel aan het werk zal kunnen •blijven. Indien een overwerkvergunning wordt verleend, zal het geheele personeel aan het werk kunnen blijven. Het geheele com plex is voor 3 1/2 millioen gulden verzekerd. De schade wordt globaal op 20 pet. ge schat. In totaal ls over een oppervlakte van rond 6000 M2. het oude fabrieksterrein in een rookenden puinhoop herschapen. Slechts enkele kale, zwart geblakerde muren ston den no? overeind. Behalve de gebouwen, die ln het geheel niet zijn aangetast, is vrijwel alles Ingestort. De nieuwe fabriek is nog volkomen in tact en heeft geen schade ge kregen. INTREDE TAN DS. L. J. VAN LEEUWEN IN DEN HAAG. In de Groote Kerk te 's-Gravenhage, die mooi bezet was, heeft ds. L. J. van Leeuwen, uit Haarlem gekomen, gisteravond intrede gedaan bij de Herv. gemeente van 's-Gra venhage. Alle Herv. predikanten waren aan wezig (behalve ds. Ravesloot, die ongesteld is), zoomede de predikant-directeur van het Diaconessenhuis, ds. Snethlage en de Twee de Kamerleden Snoeck Henkemans en Krij ger meldt het Hbld. Bij de binnenkomst van ds. Van Leeuwen, werd deze voorafgegaan door ds. W. L. Wei ter, wiens opvolger hij ls. Na het lezen van de geloofsbelijdenis, waarop de gemeente Ge zang 3 3 zong, werd voorgelezen 1 Corlnthe 15 111. In zijn voorwoord zelde spr., dat hij aanvankelijk voor de groote stad gehui verd had, maar God heeft hem naar de stad geleid, eerst naar een provinciehoofdstad, en thans naar de groote stad. De schoonheid van de groote stad is spr. geopenbaard in de Middachter Allee; daar heeft hij eerbied ge kregen voor het gerijde, geordende en mas sale; daar hangt een wondere ontroering van heerlijkheid. Mag de nuchterling zeggen, dat deze Allee slechts bestaat uit lange rijen uit hun kracht gegroeide beukeboomen, en mis schien heeft hij wel gelijk, maar dat neemt niet weg, de schoonheid blijft, de heerlijk heid van het massale. Dat is voor spr. ook de schoonheid voor de groote stad. Gods gang door de toppen der boomen kan ook in de stad beluisterd worden, als de stilte er is, de stilte, die Gods nadering verwacht. Daar over wil spr. handelen. Zijn tekst was 1 Cor. 15 6: „Daarna is Hij gezien van meer dan vijfhonderd broederen op éénmaal Enkele toespraken volgden. Tot ds. Weiter zei spr.. dat het hem een groote eer is in zijn vacature beroepen te worden, want ds. Weiter heeft zijn ambt met groote waardig heid gedragen en dit zal spr. steeds als een voorbeeld voor oogen blijven. Spr. hoopte, dat ds. Weiter zich met den gang van zaken bij de Herv. gemeente van Den Haag met blijdschap zal kunnen vereenigen. Spr. richt te een bijzonder woord tot zijn boezemvriend Bolkestein, die aanwezig was en tot leden van vorige gemeenten. Na het uitspreken van den zegen werd toegezongen Gezang 91 3: „Och, dat uw geest den leeraar sterk". VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. Dinsdag hield bovengenoemde vereeniging een vergadering. Wegens het uittreden uit het bestuur van mej. T. Honig werd in haar plaats benoemd de heer E. van Voolen. Het agendapunt Zo merkamp werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Hierna hield mej. H. van Dam, een inlei ding over Coöperatie, waar een geanimeerd debat op volgde. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN De agenda voor de 68-ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 7 Mei 1929, des namiddags te TA uur luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Goedkeuring verzonden brieven aan: a- den Minister van Financiën betreffen de verplaatsing In- en Uitklaringsdienst IJmuiden (schrijven van 29 Maart 1929). b. het Hoog-Heemraadschap Rijnland te Leiden, betreffende de heffing van sluisgel- den te Spaarndam. 5. a. Ontslagaanvrage Mr. A. J. R. Mauritz, adjunct-secretaris der Kamer. b. Benoeming als zoodanig van Mr- A. A. Bouman te 's-Gravenhage. c. Ontslagaanvrage Mejuffrouw E. M. G. Kamp te Haarlem. d. Benoeming Mejuffrouw A. C. Nijboer te Heemstede in vasten dienst. 6. a. Subsidie-aanvrage van het Neder- landsch Economisch-Historisch Archief te Amsterdam over het jaar 1929. b. Goedkeuring dd- 8 Maart 1929 verstrek te subsidie ad 150.aan de IJscommissie der Haarlemsche Beurtvaarders voor open breken Ringvaart Haarlemmermeerpolder. 7. Concept-schijven van de Commissie voor Verkeer en Vervoer aan den Minister van Waterstaat te 's-Gravenhage, inzake Rijksweg HaarlemAmsterdam. 8. Rondvraag. 9. Besloten vergadering. TE VEEL POLITIEVERTQON TE ZAANDAM? DE MEENING VAN BURGEMEESTER K. TER LAAN. Dinsdagavond is te Zaandam een raads vergadering gehouden, waarin de heer R. Plooyer (s.d.) interpelleerde. De heer Plooyer was van oordeel dat er de laatste weken to veel poiitievertoon geweest is, waardoor de arbeiders die kalm en op waar dige wijze hun strijd voeren, onnoodlg wor den geprikkeld, meldt de N.R.C. Het optreden van enkele hoogere politie ambtenaren veroorzaakt de moeilijkheden. De stakers, aldus de heer Plooyer, worden belet contact te Krijgen met de werkwilligen om hen tot andere gedachten te brengen. Spreker stemt toe, dat de taak van de po litie zeer moeilijk is, doch er dient niet ver hinderd te worden dat werkwilligen gevolgd worden. Ook het verbaliseeren van stakers die werkwilligen naschreeuwen, acht spr. onjuist. De burgemeester, de heer K. ter Laan, onderschreef de klacht tegen de politie niet. Dat het poiitievertoon groot is, ontkent spreker. In normale tijden is het corps reeds te klein. Dit conflict maakt uitbreiding met de Zaandamsche brigade van de rijksveld- wacht noodig. Wethouder Kamphuis (r.k.) kon zich in denken dat er grieven zijn, doch deze zijn er zoowel bij de stakers als bij de patroons. Spreker hoopte dat, hoe de oplossing zal mogen zijn, aan dit conflict, waarbij naast de werkgevers en werknemers, de geheele gemeente is betrokken, zoo spoedig mogelijk een einde komen moge. Aan het slot van de interpellatie werd met de stemmen van de sociaal-democraten en den communist Bosman tegen, besloten aan de rIjksveldwacht een vergoeding voor de gemaakte overuren toe te kennen. JUBILEUM E. J. MüHREN. Woensdag vierde de heer E. J. Mühren, bouwkundige, Chef der Afdeeling „Onder houd Gebouwen" bij het bedrijf van Open bare Werken zijn 25 jarig jubilé. Aan de zaal van genoemde afdeeling was, door den dienst Van „Hout en Plantsoenen", door een bloemenversiering een feestelijk aanzien gegeven. In den morgen werd de jubilaris, die met vrouw en dochter per auto van zijn woning was gehaald, door het geheele personeel har telijk verwelkomd. Mevrouw Mühren en haar dochter ontvingen bloemen. De Directeur Ir. L. C. Dumont, sprak den heer Mühren, die bij directie en collega's zeer gezien is, op waardeerende wijze toe. Hij schetste hem als een bekwaam en toegewijd ambtenaar, onder wiens deskundig toezicht in den loop der jaren, tot groote tevreden heid der Directie, vele belangrijke bouw werken zijn uitgevoerd, b.v. het Slachthuis, Frans Halsmuseum en de nieuwe H.B.S. aan het Santpooterplein, om slechts enkele der voornaamste te noemen. Aan het einde van zijn toespraak, waarop een krachtig applaus volgde, bood de directeur, mede namens het personeel, den jubilaris als blijvend aanden ken een fraaie pendule aan, vergezeld van een oorkonde met de handteekeningen. Daarna werd het woord gevoerd door den heer A. S. Hillebrand, architect bij Openbare Werken, die den heer Mühren een zeer be trouwbaar ambtenaar en goed collega noem de, waarmede hij lange jaren op de meest aangename en vriendschappelijke wijze heeft mogen samenwerken. De heer J. N. Lobel, inspecteur bij de af deeling „bestratingen" sprak mede namens collega's hartelijke woorden van waardeering tot den jubilaris waarna tenslotte door den heer Elffers, inspecteur bij de afdeeling „On derhoud Gebouwen" aan den heer Mühren, namens de afdeeling hulde werd gebracht, terwijl hem als aandenken een artistiek ge- teekende oorkonde werd geschonken, voor stellende eenige gedenkwaardige gebouwen. Het bestuur van de „A.RK.A." (Alg. R.K. Ambtenaarsvereeniging) was vertegenwoor digd door den voorzitter, den heer Wolff en den 2den secretaris, den heer van Emmerik. Door den heer Wolff werd de jublaris met welgekozen, van waardeering getuigende woorden, toegesproken en hem, namens de genoemde organisatie, een bloemenmand aangeboden. De heer Mühren, zichtbaar ontroerd door de hem gebrachte spontane hulde, dankte hierop mede namens zijn gezin, den direc teur en de overige sprekers, voor de tot hem gesproken woorden van waardeering en vriendschap, die op hem een diepen indruk ha!dden gemaakt en waardoor deze dag bij hem in dankbare herinnering zal blijven. Door alle aanwezigen persoonlijk werd nu de jublilaris gelukgewenscht. Daarna werd de heer Mühren ten stadhuize ontvangen door den burgemeester, die hem op hartelijke wijze dank bracht voor zijn ver diensten als ambtenaar, en hem het gebrui kelijke herinneringsgeschenk in zilver aan bood. In den namiddag weTd van de gelegenheid, om den jubilaris te zijnen huize te compli menteeren, een druk gebruik gemaakt. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 21 tot en met 27 April zijn ta^Haarlem voorgekomen 6 gevallen van roodvcmk en 4 gevallen van diphterle. Te Heemstede 1 geval van roodvonk. Te Velsen 1 geval van roodvonk. Te Zandvoort 3 gevallen van roodvonk. KLACHTEN VAN ONZE LEZERS. „Voertuigen rechts". Een onzer lezers schrijft ons, dat hij ge woon was om, wanneer hij bij iemand op de Nassaulaan, even zijde, moest zijn, ko mende van de Nieuwe Gracht langs het ge bouw van de Spaarnestad te rijden, daarna het lange stuk dwarsverbinding te nemen en naar de overzijde te gaan. Op het rech tergedeelte van laatstgenoemde zijde werd onze lezer aangehouden door een politie agent. Hij wist toen niets van het bestaan van een bordje „Voertuigen rechts", en nog minder van de beteekenis dezer woorden af. Onze lezer had toen nog gedacht, dat het bordje alleen diende om op bepaalde plaat sen het publiek nog eens in 't bijzonder at tent te maken op het feit dat men rechts moet houden. Wij willen hierbij aanteekenen dat een soortgelijke klacht reeds in ons nummer van 24 Januari werd opgenomen. Ruim ander half jaar staan de bordjes er reeds en meer dan eens is in ons blad op de beteekenis er van gewezen. ERNSTIGE FAMILIETWIST TE AMSTERDAM. TWEE VROUWEN GESTOKEN EN EEN MAN GEWOND. In het portaal van een der woningen in de Resedastraat te Amsterdam (Noord) is het Woensdagmorgen ietwat ruw toegegaan en er heeft een familietwist plaats gehad, waarbij met een mes werd gestoken en met een hamer werd geslagen, meldt de Tel. Een 25-jarige man leefde gescheiden van zijn vrouw; deze laatste had met haar kin deren intrek genomen ten huize van haar ouders in de Resedastraat. Woensdagmorgen omstreeks half tien bekroop den man de lust zijn kinderen te zien; hij begaf rich daartoe naar genoemde straat en ging het huis binnen. Dit werd hem door de vrouw niet toegestaan en toen hij tóch wilde door dringen, belette de gansche familie hem den doortocht. De man ontstak hierdoor in woe de en trachtte met geweld het perceel bin nen te dringen. Tijdens de vechtpartij sloeg iemand hem met een hamer op het achter hoofd ten gevolge waarvan hij bloedend ge wond werd. Daarop trok hij een dolkmes en stak in blinde woede daarmede om zich heen. Zijn echtgenoote trof hij tweemaal in den bovenarm en eenmaal aan het schouder blad. Deze wonden zijn niet van zeer ern- stigen aard. Minder gunstig kwam zijn schoonmoeder er af. Deze liep een diepe steek in den buik op. Beide vrouwen werden, nadat buren de politie en den G. G. D. hadden gewaar schuwd, per autobrancard naar het Binnen gasthuis vervoerd. De jonge vrouw kon, na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. De schoonmoeder echter moest ter verpleging worden opgenomen. Haar toestand was gis teravond zeer ernstig. De dader werd, nadat een verband was aangelegd, naar het bureau Volewijkspark overgebracht, waar hij gehoord werd. De man was zeer van streek en verklaarde, in blinde woede om zich heen te hebben ge stoken. Hij zal ter beschikking van de Justi tie gesteld worden. DE STAKING IN DE ZAANSTREEK. EEN WERKWILLIGE BEDREIGD. Van het conflict In het houtbedrijf viel Woensdag te Zaandam, in verband met den 1 Mei-dag niets te bespeuren, meldt het Hbld. Er heerschte in de omgeving van het bootwerkersgebouw „Ons Huis" voor het eerst sedert geruimen tijd, groote rust. Alle sta kers hadden „vrij af" gekregen en behoefden zich niet voor het stempelen of volgen van werkwilligen te komen melden Een groot aantal stakers liep in den hedenmiddag ge houden optocht mede. Kort na het ont binden van den stoet is, naar ons wordt ge- meldt, een werkman van de firma Pont, dia zich zonder politie-geleide naar huis begaf, op den West-Z.aanerdijk door een tweehon- dertal stakers gevolgd, bedreigd en aange grepen. Toegeschoten burgers, zijn er ten slotte ingeslaagd den man in veiligheid ta brengen. Met ingang van heden, Donderdag, wordt 't politiecorps met 25 rijksveldwachters ver sterkt, terwijl voor bewaking te water een door rijksveldwacht bemande politieboot naar de gemeente wordt gedetacheerd. KERKCONCERT IN DE NOORDERKERK. In de Noorderkerk wordt Maandag 6 Mei een kerkconcert gegeven ten bate van het Schulddelgingsfonds. De volgende solisten hebben belanglooze medewerking toegezegd: Hélène Cals, sopraan, Nico Huisman, bas, Mart. J. Lürsen, fluit, Jac. Zwaan, organist der kerk, orgel. DRANKBESTRIJDING. Hedenavond houdt de loge der Goede Tem pelieren I.O.G.T. een propaganda-avond in. het Blauwe Kruis. Op het programma staan: zang, voordracht en muziek. Voor belang stellenden is de toegang kosteloos. Prof. mr. M. W. F- TRECB. Weer teruggekeerd. Woensdagmiddag met den Pullmantrein van vijf uur veertien uit Parijs arriveerde in Den Haag prof. mr. M. W. F. Treub, die zooals bekend als voorzitter van den In- dischen Ondernemersraad een reis van eeni ge maanden naar Ned. Oost-Indië heeft ge maakt. De terugkeer van prof. Treub ge schiedde vrij onverwacht, zoodat slechts enke vrienden en 'bekenden op het perron ter begroeting aanwezig waren. HALFWEG VOLKSONDERWIJS. Uit het verslag over het vereenlglngsjaar 1928—'29 blijkt dat de bibliotheek 820 boe ken telt tegen 700 in het vorige seizoen. Het aantal ingeschreven gezinnen bedroeg 120, terwijl in totaal zijn uitgegeven 6692 boeken, dat ls per week 257 stuks en gemid deld 56 boeken per gezin. De totale inkomsten hebben bedragen 398.90 en de uitgaven 376.62, zoodat een batig saldo aanwezig is van 22.28. Voor dit jaar geeft „Volksonderwijs" voor het floraliawerk der kinderen 5 soorten plan ten uit, nl. geranium, fuchsia, begonia, afri kaan en asparagus, terwijl voor de ouderen de witte lelie genomen is. Daar „Plaatselijk Belang" te Zwanenburg haren moreelen steun heeft toegezegd, wordt verwacht, dat ook dit jaar het aantal aan vragen en inzendingen dat van vorige ja ren weer zal overtreffen. IJMUIDEN DUITSCH BEZOEK AAN DE VISCHHALLEN. In de tweede week van Juni zal een ge zelschap Duitsche handelaren in levensmid delen ons land bezoeken. Zij zullen o.a. ds vischhalen te IJmuiden bezichtigen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14