DE UITVOERING VAN DEN KENNEMER TURNKRING. ZWEMMEN. WATERPOLO. WIELRIJDEN SCHERMEN. Ned Korfbalbond Haarl. Korfbalbond UW ITDiCC. Olympische turners en turnsters. Zaterdagavond gaf de Kennemer Turn kring in den Schouwburg Jansweg een keur- uil.voering met medewerking van verschil lende leden van de K. N. G. V. keurkorpsen. Een zeer talrijk publiek was aanwezig, wat in verband vooral met, de medewerking van de tot deze korpsen behoorende turnsters en turners te verwachten was. Maar ook de door anderen bezette nummers vonden alge- meene waardeering, daar de T. C. van den kring er in geslaagd was, van het beste uit Kennemerland 's vereeniging-gy mnastiek naar voren te brengen. Door omstandigheden buiten onzen wil waren wij niet in staat, de eerste drie num mers te volgen, maar te oordeelen naar het applaus, dat wij buiten de zaal hoorden vielen deze nummers (brug jongens T. V. IJmui- den, vriïe oefeningen heeren Bloemendaal en knotsoefeningen dames Turnlust Haarlem) in den smaak. Daarna volgde paardturnen door het heeren-keurkorps van het K. N. G. V., hier bestaande uit de Amsterdamsche turners Pouw, Jacobs, Caranqa, Zwaaf, Schavrion, Mouwers, Blitz en Lopas Dias (beide eerst- genoemden maakten vorig jaar deel uit van onze Olympische ploeg). De zeker niet zeldzame mislukkingen aan dit toestel konden niet verhinderen, dat het publiek in verbazing kwam over het volti geeren van deze voortreffelijke turners. En inderdaad is vooral 't paardturnen in Neder land de laatste jaren zoowel in stijl als in gehalte sterk vooruitgegaan op voorbeeld van onzen trainer Miez, den Olympischen pioen. Niet slechts aan paard, maar ook aan rin gen en rek kwam duidelijk naar voren, dat de krachten van de keurturners niet onbe langrijk uiteenliepen. De ringen- en rek- oefeningen werden over het algemeen beter afgewerkt dan de paard-oefeningen. Aan ringen zagen wij volgens internationaal ge bruik de krachtsoefeningen, die langzamer hand in ons land verwaarloozing worden, voldoende in eere hersteld. Wat belangwek kendheid voor t publiek betreft, spande het hoogrekturnen natuurlijk de kroon. De dames van het K. N. G. K. keurkorps vingen aan met hoogbrug, en daaraan reeds toonden zij o.a. met haar onberispelijke op zetten. rollen en schouderstanden aan de Haarlemsche toeschouwers, dat de Neder- landsche turnsters in internationaal opzicht duchtig meetellen. Trouwens, de dames- ploeg was sterker samengesteld dan de heeren-ploeg, want zij bestond uit 6 Olym pische turnsters, n.l. de dames L. Nordheim, A. Polak, H. Agsteribbe, H. van Rumt, A. v. d. Bos en A. v. d. Vegt, benevens de dames F. Flick en W- Wolzak. De ringen-oefeningen van deze turnsters bracht het publiek in vervoering. En met recht! Met welk een sierlijkheid werden de uiterst moeilijke zwaai-oefeningen afgewerkt. Uit den aard der zaak stond het werk van de keurploegen ver boven dat van de Ken- nemer gymnasten. Overigens was een vol komen directe vergelijking onmogelijk, om dat de keurploegen aan toestellen turnden en de leden van den K. T. K. niet. Hierop was HET ZWEMFEEST DER A. M. V. J. ZYVEM- CLUB, TE AMSTERDAM. (Van één onzer medewerkers). In de Zweminrichting van de Afmsterdam- fiche) M(aatschappij) V(oor) J(ongemannen) werden Vrijdagavond ondei-linge en nationale zwem- en waterpolowedstrijden gehouden. Een teleurstelling was het niet verschij nen van mej. Marie Braun, die wegens een keelontsteking geen gevolg kon geven aan haar voornemen het wereldrecord 150 yards irugzwemmen voor dames te ver-beteren. lnplaats van de wereldkampioene kwamen mej. J. Grendel en mej. Oversloot (beiden O.D.Z.) op deze baan uit De eerst aankomende, mej. Grendel, maak te een tijd van 2 m. 2 2/5 sec., zoodat ze ongeveer 5 seconden boven het wereld record bleef, ten name van Miss E. King ^Engeland) met 1 m. 57 1/5 sec. Van de Haarlemsche Vereenigingen nam alleen Zignea deel aan het nummer 4 x 50 M. Estafette Wisselslag Dames. Uit de prestatie op de onderlinge wedstrij den bleek dat onder de jongere A. M. V. J.- zwemmers, veelbelovende krachten schuilen. Na de onderlinge wedstrijden verschenen de estafetteploegen van A. Z. en U- Z. C. aan den start voor het nummer 4 x 200 M. estafette vrije slag voor Heeren. De A. Z.-ploeg was verre superieur en eindigde met een voor sprong van 50 Meter. Het nummer 4 x 50 M. Estafette wisselslag Dames was voor ploeg I van O. D. Z. in 2 min. 35 3/5 sec. (nieuw Ned. record) met het IJ als goede tweede. Zignea, dat met een ge havende ploeg uitkwam kon geen succes boeken. Hieronder volgen de gemaakte tijden in de nationale nummers. 1. 4 x 200 M. estafette vrije slag voor heeren: 1. A. Z. met M. Koper, W. Ambagt sheer, p. v. Voorst, P. Bannenberg, 10 min. 59 2/5 s. 2. U. Z. C. 11 m. 57 2/5 s. 2. 4 x 50 M. Estafette Wisselslag Dames. 1. O. D. Z. I dames J. Grendel, M. Baron, N. Dclevel, C. v. Noort 2 m. 35 3/5 sec. 2. Het IJ. 2 in. 39 3/5 sec. ALGEMEENE VERGADERING N.Z.B. Zondag 19 Mei wordt te Amsterdam we derom een algemeene vergadering van den Ned. Zwembond gehouden. Op de agenda staan o.a. de volgende pun ten: Statutenwijzigingen, voortspruitende uit de reorganisatievoorstellen. Wijziging huis houdelijk reglement, idem. Bestuursver kiezing. Onder de wijzigingen van het huishoude lijk reglement zijn natuurlijk eenige zeer be langrijke. Vooral die waarbij bepaald wordt, dat de bond voortaan zal bestaan uit vijf afdeelin- gen, ieder bestaande uit een gedeelte van het land. Vereenigingen, welke behooren tot één af- deeling, kunnen zich onderverbinden tot een kring. Een afdeeling wordt bestuurd door ten minste drie leden. De kringen kunnen eigen reglementen ontwerpen, mits niet in strijd met die van den N.Z.B. Het is dus duidelijk, dat de thans z.g, „er» evenwel één uitzondering aan te treffen, want de dames-keurploeg sprong paard en turn sters van Concordia te Haarlem namen springtafel voor haar rekening. En als wij dan vergelijken, dan stond Concordia toch minstens één klasse lager dan de keurploeg, bij welke het gehalte van het paardturnen 't minst hooge bleek van de drie door haar gegeven nummers. En dat verschil kwam wel voornamelijk, door de gemakkelijkheid, soepelheid, veerkracht, in 't kort: door den stijl, waarmede de keurtumsters werkten. Wij geven bovenstaande voor dezen avond eenig mogelijke directe vergelijking niet, omdat t nummer van de Concordia- dames minder was dan de overige nummers uit den K. T. K. Integendeel: haar zeer ver dienstelijk werk paste wel in 't kader van de keur-uitvoering. Zelfs streefden zij haar mannelijke clubgenooten, die óók voortref felijk springtafel gaven, op zij. De meisjes van de T. V. IJmuiden lieten een dansje zien, waarvan de aantrekkelijke samenstelling zeer te roemen was, waarna de dames van O. S. S. uit Zandvoort haar aller- wege bekende groote geoefendheid in een zware serie vrije oefeningen toonden. Daar in vonden wij de verwerking van nieuwere vormen niet bijster gelukkig. Ook de vrije oefeningen van Turnlust (Haarlem) waren van hoog gehalte. De vast heid in uitvoering liet hier evenwel meer te wenschen over dan wij van deze stevige ploeg verwachtten. Moderne oefeningen werden ten slotte ge geven door de dames van Gratia te IJmui- den-Oost en door die van Turnlust te Bever wijk. De Gratianen lieten staafoefeningen zien, die in tegenstelling met wat wij wel eens te*x aanzien van nieuwe staaf-oefenin- gen elders zagen op logische manier waren uitgewerkt. Ook door de uitvoering werd dit onderdeel één der sucessen van den avond. Gelet op het applaus meenen wij verder, dat mede het knotszwaaien van Turnlust in den smaak viel. De heer J. Hop, voorzitter van den kring, kwam nog even voor het voetlicht, om de dames van het keurkorps met een hartelijke toespraak onder aanbieding van bouquetten tulpen te huldigen. Een daarop gevolgde ovatie vertalkte den dank van het publiek. Wel wat laat was de uitvoering geëindigd, maar geenszins was dit te wijten aan den hoofdleider, den heer D. Beets, die met vaart het geheel leidde De Kennemer gymnasten, die immers op turngebied zoo weinig van daadwerkelijk contact met de buitenwereld bemerken, mogen Bestuur en T. C. van den kring wel dankbaar zijn, dat deze hun zoo'n voortref- felijken avond hebben bereid- W. L. Concordia. Concordia heeft met de plannen tot op richting van een veteranen-afdeeling succes gehad. Met een zeer voldoend aantal deel nemers beginnen Dinsdag des avonds van 9—10 de eerste oefeningen in de zaal van het Gemeentelijk Lyceum. kende bonden" worden omgezet tot een „kring". De Haarlemsche zwembond wordt nu „een kring", in het afdeelingsverband „Noord- Holland". Zoo ook de Amsterdamsche zwem bond, en de Nooi'd-Hollandsche zwembond" (bestaande uit de vereenigingen boven het IJ). De afdeelingen zullen niet geheel en al provincie-gewijs worden samengesteld. Hille- gom, b.v., zal hij Noord-Holland worden ge voegd en aansluiting moeten zoeken bij den Haarlemschen zwembond. Het stemrecht wordt ook belangrijk gewij zigd, waardoor meer eenheid in den bond mogelijk zal zijn. Op de bondsvergadering wordt het stem recht slechts uitgeoefend oor de afgevaar digden gekozen door de afdeelingsvergade- ring. Een en ander is zóó geregeld dat het aan tal stemmen vóór of tegen een voorstel op de kring- en afdeelingvergaderingen ook tot uiting komt op de bondsvergadering. Het dagelijksch bestuur van den Ned. Zwembond bestaat uit vijf leden. Dit dagelijksch bestuur wordt aangevuld met twee of vier commissarissen, zoodanig dat zooveel mogelijk iedere afdeeling een vertegenwoordiger in het bondsbestuur heeft. Er worden voorts nog een aantal com missies ingesteld, die allen dienen om het werk van het bondsbestuur te verlichten, en een goeden en vooral vlotten gang van za ken mogelijk te maken. Teneinde te voorkomen dat het bondsbe stuur onophoudelijk wordt lastig gevallen met de beslechting van geschillen etc., wordt een protest- en arbitrage-commissie inge steld. Op haar beslissing is slechts beroep mo gelijk bij de Commissie van Beroep. Dus ook niet bij de algemeene vergadering. Een goede stap vooruit is de officieele In stelling van een trainingscommissie, waarvan ook professionals lid kunnen zijn. Het wordt dus een zeer belangrijke ver gadering. „DE ZWEMKRONIEK". „De Zwemkroniek" thans weer officieel or gaan van den Ned. Zwembond, zal op 7 Mei in een geheel nieuwe gedaante verschijnen onder de redactie van een commissie, be staande uit de heeren A. C. Slop, W. J. Rijs- terborgh en B. J. Moolenaar. DE COMPETITIE 1929. ,.De Zwemkroniek bevat thans de officieele indeeling van de Waterpolocompetitie 1929. De Waterpolocommissie deelt daarbij me de. dat die indeeling nog niet volledig is, zoodat verandex-ing nog kan plaats hebben. Wij gelooven niet dat die verandex-ing, in dien ze dan xxog geschiedt van veel belang kan zijn, zoodat we ons reeds nu gerust aan een bespreking van de huidige indeeling kunnen wagen. Allereex-st de dames: De eerste klasse A. bestaat uit drie Am sterdamsche vereenigingen. In vex-band met de aderlating, die de A.D.Z. heeft gedaan, door de oprichting der zwemvex-eeniging „In ter Nos", zal de H.D.Z. niet veel moeite heb ben in deze afdeeling eerste te worden. In de eerste klasse B. is ..Zignea" ingedeeld bij de Haagsche en Rot terdanische dames. Dat is zeer ongelukkig getroffen, want met de H. D. Z. behooren die zeventallen tot de allersterkste in den lande. In deze afdeelirxg verwachten wij spannende ontmoetingen tusschen H. Z. en P. C. en R. D. Z. De tweede klasse A zal ongetwijfeld het afdeelingskampioenschap brengen aan R. D. Z. II, en in B, aan HD.Z. II. In de eerste klasse A heeren, komen te za- men D. J. K., L. Z. C., U. Z. C. en het LJ. De witblauwe Amsterdammers zullen zich hier zeker de sterkste toon en, evenals Dolfijn in de afdeeling B. die behalve genoemd ze vental nog telt G. Z. C., Maas en A. Z. In de reserve eerste klasse A zien we span nende ontmoetingen tegemoet tusschen U. Z. C. II, het LJ H, terwijl in de B-afdee- ling A. Z. II wel sterker zal blijken dan Dolfijn n, L. Z. C. H en Neptunus II. In de tweede klasse A zitten de zuide lijke vereenigingen, aangevuld met H.V.G.B. De Haarlemmers genieten thans de eer tegen S. V. H., R.Z.C., en H. Z. en P. C. uit te ko men, nadat eerst H. P. C. daar twee jaren en A. Z. en P. C. één jaar tegen gespeeld heeft. S. V. H. dat ook dit jaar weer vrij sterk uitkomt, zal haar tx-aditie wel willen volgen en het kampioenschap in de wacht sleepen. Hopen de slechts dat H.V.G.B. zich extra zal verzetten. In de afdeeling B. krijgt H. P. C. zware wedstrijden te spelen tegen de oude tegen standers Neptunus, A. Z. en P. C. en Nereus. Drie zeventallen, die vrij sterk zijn. De beide Zaansche zeventallen zullen zeker beter spelen dan verleden jaar; daarom lijkt ons van alle afdeelingen hier voor spellen het moeilijkst. In de reserve tweede klasse A., spelen H. Z. P. C. H, Maas n en S. V. H. n. We missen de Rotterdammers. Naar onze meening doet S. V. H. een goede gooi naar het kampioen schap. De B-afdeeling bevat de noordelijke reser visten A. Z., Nereus en IJ, terwijl de C-afdee ling wordt gevormd door A. Z. P. C. n, U- Z. C. IH en B. Z. Z. H. De derde klasse A. wordt slechts door drie vereenigingen gevormd: D.W.R., Zian en de ZijL Onze Haarlemsche Club wacht hier een harden strijd. De Gooische vereenigingen zitten met. Zwemlust te zamen in de afdeeling B. Zwem- lust zal hier wel de sterkste blijken. In de reserve derde klasse A snelen te za men: H. P. C. H, L. Z. C. m, Zian II en de Zfjl n. Een flink programma voor de Heem- steedsche reserves,, evenals voor H.V.G3. II, dat in afdeeling B, tegen zich krijgt D. J. K. Hl, Dolfijn III, Nereixs IH en Neptunus Hl. Bij de inschrijvingen missen wij de zwem- club „Haarlem", die toch een zevental heeft, dat een goed figuur slaat in de derde klasse van den N. Z. B. Wij twijfelen er niet aan of weglating van deze club berixst op een mis verstand. Indien het zevental nog wordt in gedeeld, gebeurt dat in de derde klasse A, en zal dan ook aan Zian en de Zijl tegen stand hebben te bieden. Een slecht debuut zxxl len de spelers echter zeker niet maken, daar de meesten van hen over jarenlange routine beschikken en er flink wox-dt geoefend, het geen trouwens bij alle vereenigingen uit Haarlem en Heemstede het geval is. H. S. V. „De Kampioen". Zondag werd K.M. sprint gereden. We derom troffen de renxiers het niet met het weder, waardoor slechts 9 deelnemex-s op kwamen, terwijl Sijpesteijn en Egmond in het Stadion uitkwamen. Kossen won op fraaie wijze de finale; De Groot was een zeer goede tweede. Het verloop was als volgt: lste serie: 1 Kossen, 2 Schel n. g. v. d. Beeke; 2e sex-ie: 1 de Groot, 2 Siccama n. g. Balm lekke band. 3de serie: 1 Fabel, 2 v- Bree, n. g. Gruyters. Demifinales: lste dem. 1 Kossen, 2 v. Bree 3e Demi-finale: 1 Groot, 2 Balm, 3 Schel; 3e Demi-finale 1 Fabel, 2 Siccama. Finale: 1 Kossen, 2 de Groot, 3 Fabel. Dit was eer zeer mooie rit, dien Kossen won; De Groot was een uitstekende 2de. De juniores reden 3 manches. Uitslag: 1 Langeveld, 2 Moerkerk, 3 Verlies. Volgende week le rit om den Kikkertbeker Haarlem-Den Deyl. H. S. C. „Excelsior". Zondag hield „Excelsior" een wedstrijd over 50 K.M., maar deze werd wegens den regen op 30 K.M. gestaakt. De uitslag is als volgt: lste prijs Th. v. d. Putten, 2de G. H. St-outen, (banddikte), 3de C. de Nijs, 4de v. Eerde, 5de W. v. Dok, (bandenpech). Dins dag vex-gadering en px-ijsuitreiking. H. S. C. „De Bataaf". Zondag werd een aanvang gemaakt met het record rijden om den Kikker-beker. Er werd in twee klassen gereden. De A-klasse reed 62 KJ/I., de B-klasse 31 K.M. Er stond een zeer sterke wind, die aan de tijden nog al eenige afbx-exik maakte. Eerst stax-tte de A- klasse, waarvan de uitslag is als volgt: le L. Buis 1 uur 57 min. 30 1/5 sec., 2e. J. de Reus 2 uur 1 min. 10 3/5 sec., 3e P. Koe nen, 2 uur 7 min. 10 sec. 4e N. J. de Jong 2 uur 14 min. 21 1/5 sec. H. Walter, pech. B-klasse: 31 K.M. le J. Boterman, 1 uur 4 min. 20 sec. 2e C. Koenen 1 uur 6 min. 25 sec., 3e J. Tienstra 1 uur 7 min. 31 sec. Ja. Buis (2 lekke banden). De overigen gaven op, daar de wind en regen hun te hinderlijk De schermeleerlingen van den heer A. J. Meïjex-ink wex-den Doxxdex-dagavond in de ge legenheid gesteld om het brevet van Prévót en Meester op floret en sabel te behalen. De jongelui hadden trouw de lessen gevolgd en voldeden allen aan de hxm gestelde eischen. Prévót op flox-et werd behaald door mej. Engelmann en de heeren E. de Lange. A. Leeuwin, A. Cassée en F. Cassée: terwijl de heeren E. de Lange, A. Leeuwin en B. Cassée ook het meesterschap op sabel verwiervn. De Jury bestond uit Mevrouw Admiraal de heer Meijex-ink en de heer L. Smit. Er werd een onderlinge wedstrijd gehou den op floret en iü I was F. Cassée met 3 gew. partijen en 8 treffers. No. H B. Gassée 3 gew. p. en 9 treffers. No. m Mej- Engelmanxx 2 gew. p. en 8 tr. No. IV. E. de Laxxge 2 gew. p. en 10 tr. No. V A Leeuwin 1 gew. p. en 10 tr. Op sabel was de uitslag No. 1 B. Cassée. No. 2 en 3 de Lange en Leeuwixi xnct gelijk aantal treffers. Mevrouw Admiraal reikte na afloop met enkele hartelijke woorden de diploma's uit. Overzicht Het Advendo-terrein bleek ditmaal den regen te kunnen verdragen, want hoewel glad, was het goed bespeelbaar. De thuisclub was direct in de meerderheid, maar voor de mand wilde het niet lukken. AdvendoWesterkwartier (30) Door de, voor het volgende seizoen voor gestelde nieuwe competitie-indeeling waren de door Advendo nog te spelen wedstrijden plotseling weer van belang geworden. Door van W. K. te winnen is het zoo goed als ze ker, dat Advendo een van de bovenste plaat sen in haar afdeeling zal bezetten; hetgeen bij eventueel verdwijnen van de overgangs klasse een px-omotie zou beteekenen. Als scheidsrechter W. v. Lohxiizen laat be- giixnen, blijkt, dat Advendo invallers(sters) heeft voor mej. Hesselixik en v. Hezsl. Zij werden zeer goed vervangen door mej. Zoete- meyer en P. Rus. Westerkwartier is volledig. Direct na den uitgooi heeft Advendo reeds pech als een afstandschot van Krelage uit de mand springt. De aanvallen van W. K. zijn zeer gevaax-lijk, doch de Advendo-verdedi ging is op haar post. Na ongeveer een kwar tier spelen heeft Philippo voor Advendo met een zeer ver schot succes (10). Dan krijgt W. K. een mooie kans voor den gelijkmaker, als één van de spelers geheel vrij komt te staan; welke echter wordt gemist. Bij Ad vendo lukt het beter; als mej. Lodder een zelfde kans kx-ijgt, brengt zij met een zuiver schot den stand op 20. Daarmede gaat de rust in. Na de rust is Advendo eenigszxns in de meerdex-heid. De gladheid van het veld en van den bal is oorzaak, dat er geregelde val- en glijpartijen ontstaan. Deegenaar c.s. spe len een zeer vlug aanvalsspel, doch de W. K.-verdediging is zeer goed op dreef. Dan krijgt Advendo een strafwoi-p te nemen, die gexrxist wordt. Kort voor het einde komt Dee genaar, door kundig spel van Rus geheel vrij voor den korf en schiet direct goed in (30) De regen is intixsschen gaan stroomen en ieder is blij als de heer v. Lohixizen, die goed voldeed, eindigen blaast. Bij Advendo speel de Mevr. JoostenHeixis een uitstekenden wedstrijd. Advendo 2Sport Vereent 2 (40) Zondag ontvingen de Advendo-reserves het tweede twaalftal van Sport Vereent. Onder leiding van scheidsrechter N. de Vi'ies stellen beide partijen zich op. Advendo zoowel als S. V. zijn niet voltallig. Reeds bij den aanvang laat het zich aan zien wie hier absoluut in de meerderheid is. De Advendo-aanval is goed op dreef, het sa menspel heeft hier een vlot vex-loop, zoodat S. V. alle moeite moet doen om door te bre ken. Door het goede middenvakspel wordt aan den aanval voox-tdurend werk verschaft. Het juiste schob ontbreekt echter, hetgeen vooral aan den hevigen wind te wijten is. W. Ohms geeft eindelijk met een mooi vxij schot aan Advexido de leiding, spoedig gevolgd door een punt van IJ. Dix. De vakverwisseling kómt S. V. iets ten goede; zij doet nog alle pogingen om eexi tegenpunt te maken. De niexxwe Advendo-aanval is ook lang zoo sterk niet in het schieten; na. vele mislukte pogingen weet Mej. Zoetemeyer het 3de doelpunt te maken. Kort daarop, maakt deze. vlugge speelster het laatste en 4de punt in dezen wedstrijd. Als 't einde geblazen is, heeft Advendo haar laatsten wedstrijd gewonnen. Vijftienjarig bestaan van „Haarlem". De H. K. C. verkeert ixi jubileumstemming' En terecht. Want 7 Mei bestaat de oudste kox-fbalclub van Haarlem en omstreken 15 jaar. Het ziet er naar onze bescheiden mee ning niet naar uit, dat het vierde lustrum niet gevierd zal worden. Na de verschillende ups and downs, die elke club heeft is er weer volop leven in de vereeniging die zeer veel voor de korfbalsport in Haarlem heeft gedaan en die tal van eex-ste klas speelsters en spe lers aan de korfbalgemeenschap geleverd heeft. De H. K. C. oxxtstond na meeningsverschil in het aloude H. O. C., de eerste vereeniging in Haarlem, die het spel van bal en mand propageerde, maar die reeds jaren geleden opgeheven werd. Het jonge „Haarlem" van 7 Mei 1914 bezat al spoedig levenskracht en groeide, niette- genstaaixde vele ongunstige omstandigheden, want Haarlem is steeds een moeilijk terrein geweest voor korfbal. Haarlem I kreeg in 1915 een plaatsje in de 2e klasse van den N. K. B.; het tweede in de 3e klasse, terwijl in 1915 het 3e in den A. K. B. speelde. Het kampioenschap, dat direct volgde, bracht geen promotie, want de pro motiewedstrijden werden verloren. Haarlem III wist zich in de 2e kl. A. K. B. de eerste plaats te veroverexi. Het begin was dus wel succesvol! Na enkele jaren werd Haarlem I gepromo veerd tot de le kl. van den N. K. B., n.l. in 1918. Veel overwinningen werden niet be haald, maar van de toenmalige Amsterdam sche schoolclubs werd veel geleerd; men kreeg meer idee van techniek en tactiek van het spel. Reeds toen telde Haarlem eenige goede korfballex-s, die zich konden meten met de besten in het land. Een ongelukkige degradatieregeling, (Haar lem stond dx-ie van onder) zorgde er voor, dat de Haarlemmers in de Overgang kwamen, waarin het eerste twaalftal nu nog xiitkomt. Het zou ons te ver voeren, jaar na jaar na tc gaaxx, hoe de positie op 't x-anglijstje is geweest. Na goede seizoenen kwamen er minder goede. Goede krachten verlieten de club en trokken naar een ander deel van het laxxd of naar de Ti-open, die ook xxu weer vooraanstaande spelers exi speelsters aan Haarlem ontxiomen heeft. Door eexx nxinder goed doelgemiddelde werd het eerste twaalftal in het seizoen 1927'28 geen kampioen. Dit seizoen drukte het verlies van enkele spelers zóó zwaar, dat in de competitie eexx matig figuur geslagen werd. Doch degradatie stond niet op het programma! Op sex-ie-wedstrijden maakte Haarlem meestal behoorlijke prestaties; zij wist meer malen nxet eerste prijzen den strijd te ver laten. De verovering van den zilveren N. v. d. Dagbal staat den ouderen nog zeer leven dig voor den geest. Her. enthousiasme en wilskracht uit dicxx wedstrijd moge voor de Haarlemmers een spoorslag zijn om straks weer met dubbelen moed aan het werk te gaan, ook al zou een nieuwe indeeling hen in de tweede klasse brengen! Het spreekt vanzelf, dat een club als Haar lem met haar 15-jarig bestaan tal van „kop stukken" gehad heeft. Haar oprichter, thans eere-voorzitter en veteraan, en nog steeds meelevend met Haar» lem, de heer Pruschen, moge zeker in de allereerste plaats genoemd worden. Als spe ler der oude garde was hij een der besten; niet alleen op het veld, maar ook achter de bestuurstafel (hij was tal van jaren voor zitter) heeft de H. K. C. bvxitengewoon veel aan hem te danken. Nieuwe zienswijzen en veranderde omstandigheden kunnen niet on gedaan maken, wat hij gewrocht heeft. Haar lem houde dat steeds onder oogen. Zijn club-enthousiasme en werkkracht, gelukkig door velen gevolgd, is een voorbeeld, dat de jonge Haarlemmers volgen moeten, wil Haar lem ook straks tot de eersten blijven be hooren. Met hem en na hem heeft Haarlem nog talrijke op den voorgrond tredende leden ge had. Ook onder de dames zijn er talrijke ge weest, die voor Haarlem niet genoeg konden doen. We noemen mej. M. Perry, niej. M. Bremer, mej. N. Paulen, mevr. A. de Vries- Modoo, mevr. v. Maasdam-Veldhuyzen, mevr. H. Schmitz-Kettman. Be heeren W. v. Maasdam, Heyboer, W. Schmitz, W. Bremer, Rootselaar hebben ook het hunne bijgedragen, Haarlem groot tc maken. Het is niet mogelijk allen te noemen. Daarom willen we dit lijstje sluiten met het noemen van nog een naam. De familie Wulf horst is zeker een der weinige families, die zooveel spelers en speelsters geleverd heeft als geen andere. Dat Haarlem in haar bestaan nog wel eens van home veranderd is, laat zich met de terreinenschaarschte begrijpen. Van het Leidsche Vaai-t-terrein naar een terrein aan den Doodweg te Schoten. Later aan den Meerweg te Heemstede. Na dien tijd op een der Gemeentelijke Sportterreinen. Een bewijs, dat er leven in de vereeniging genoeg is, is wel dit: na aan den Doodweg een eigen club huis gehad te hebben, dat na veel opoffering opgericht was, werd aan den Meerweg een eigen gebouwtje ingericht, dat door de vele giften een huiselijk aanzicht kreeg. Doch (het was toen nog eenzaam aan den Meer weg) de jeugd kende geen medelijden met den inventaris; alles werd óf meegenomen óf vernield. En toch, hoewel Haarlem toen ge noodzaakt was, te verhuizen, het idee van een „eigen huis" liet de bestuurders niet xnet rust, getuige de schitterende geslaagde fancy-fair, die een grondkapitaaltje oplever de voor het eigen huis. Haarlem kan dus met vol vertrouwen dé toekomst ingaan. Het tegenwoordig be stuur draagt het zijne er toe bij om de oude traditie te handhaven en Haarlem, dat weer met vier twaalftallen uitkomt, de plaats te doen behouden, waarop het in de korfbal- wereld te Haarlem recht heeft. We mogen daarom met genoegen consta* teeren, dat de samenwerking met den H. KL B., waaraaxi Haarlem van de oprichting af, bekwame leiders leiders afstond, met de an dere H. K. B.-clubs en met den N. K. B. goed te noemen is. We hopen met deze enkele grepen uit Haarlem's verleden de belangstel ling voor Haardem in het bijzonder exi voor het korfbalspel in het algemeen opgewekt te hebben en wexischen de H. K. C. nog een, goede toekoixist toe, zoodat onder een krach tig bestuur en met een goeden clubgeest het) vierde lustrum luisterrijk gevierd zal worderx!, Het Noordelijk Twaaltfal. Het Noordelijk twaalftal, dat op 9 Mei a..S (Hemelvaartsdag) te Hilversum in den Noord-Zuid wedstrijd tegen het Zuidelijk twaalftal, is als volgt samengesteld: Aanval: J. Madsen (D.T.V.), A. Hendriksen (Olympia) en de dames J. Cohen (D.T.VJ, en T. Hendriksen (Olympia). Midden: L. Tas (DL.V.), G. Jambroeé (D.T.V.), en de dames C. Cohen (Hercules), Huitema (Z.K.V.) Verdediging: H. Leur (Olympia), C. Bak ker (D.D.V.) en de dames M, Klein (Swift), en A. Krelage (D.T.V.) Reserves: A. Arends(Swift), H. Boekei (Westerkwartier), H. Venema (D.D.V.) en de dames N. Verhagen (Ready Tecka), M. v. d, Brugge (K.V.D.) en G. Couton (Swift). A. Madesen (D.T.V.) was niet beschikbaar, De H. K. B.-bekerwedstrijden. Hoewel de weersomstandigheden nu juist niet schitterend waren, kunnen we toch vol mondig zeggen, dat de eerste dag der H. K. B. bekerwedstrijden goed geslaagd is en dat dit korfbalfestijn op het T. H. B.-terrein goed begonnen is. Haarlem n bleek In de eerste groep favo riet te zijn; zij wist de twee wedstrijden te winnen. Zoowel van T. H. B. als van Ulysses werd met 10 gewonnen. Ulysses bleek het zwakst en verloor van T. H. B. met 15. De uitslagen van groep A luiden als volgt: Haarlem 3T. H. B. 10 Haarlem 3Ulysses 1 10 Ulysses 1—T. H. B. 5—1 De 2e klasser T. H. B. gaf in den eex-sten wedstrijd uitstekend aan Haarlem partij. In het veld even sterk was Haarlem met doelen gevaarlijker, dit besliste tenslotte in dezen prettigen wedstrijd. Daarna speelden Ulysses I en Haarlem 3 tegen elkaar. Haarlem had spoedig de leiding en ondanks alle pogingen van het vooral na de rust sterker zijnde Ulysses, wist het die te behouden. Tot slot Ulysses I en T. H. B. In het begin wogen beide ploegen aardig tegexx elkaar op, maar toen de stand 21 voor Ulysses was, waren verschillende T. H. B.-ers uitgespeeld. Met 51 voor Ulysses kwam het einde. Ondanks het slechte weer was het terrein uitstekend. De belangstelling was echter zeer matig en uit propaganda-oogpunt beziexx is het een verloren dag. G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 111 TELEFOON 12225 KLEERMAKER ÉiniM jwwwunéiauie**' Js

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 8