GYMNASTIEK. WIELRIJDEN CRICKET. HONKBAL BILJARTEN. DAMMEN POSTDUIVEN. UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD stelling hiervoor zeer groot; S.S.H. kan haar eersten wedstrijd een succes noemen. S.S.H. beschikt over zeer goede spelers en speelsters, waaronder eenige oud-leden van H.K.B,-clubs. Het was dan ook vrij sterk; zij deed direct een paar goedopgezette aanval len op den korf, die evenwel door de D.S.V. verdediging onschadelijk werden gemaakt. De D.S.V.-aanvallen waren gevaarlijker; het terugspringen van den bal uit de mand was oorzaak, dat niet gedoelpunt werd. S.S.H. be machtigde den bal; een fraai samenspel van middenvak en aanval nam het de leiding (10>. Even later maakte D.S.V. gelijk, waar na rust intrad. Na de hervatting was DS.V. het sterkst; gaf haar nieuwe aanvalsvak volop werk. De vele schoten op de mand leverden geen doel punten op. S.S.H. weerde zich kranig en werkte steeds goed weg. Haar aanvallen waren evenwel wat zwak, waardoor de gasten de meerderheid behielden en met een mooi schot den stand opvoerden, hetgeen voor SS.H. reden was om nog eens goed aan te pakken en gelijk te maken. (2—2). Het spel van beide partijen ging gelijk op; reeds meende men, dat de wedstrijd met dezen stand zou eindigen, toen een der heren (H. Ketman) van S.S.H. zich wist vrij te maken, en met een keurig schot zijn club de overwinning bezorgde. (32). De toeschouwers leefden geheel met dezen spannenden, prettigen wedstrijd mee; zij gaven menigmaal door applaus hun goed keuring over fraaie schoten en samenspel te kennen. Het Nederlandsch Twaalftal. Het Nederlandsch Korfbaltwaalftal, dat op 2 Juni a.s. te Antwerpen tegen een Belgisch twaalftal zal spelen, als als volgt samenge steld: Aanval: A. Madsen, J. Madsen (beiden D.T.V.), mej. M. Klein (Swift), Mej. T. Hen- driksert (Olympia). Middenvak: G. de Mey (Deetos) aan voerder, B. Dorsman (Het Zuiden), mej. G. Voordenberg (Deetos), mevr. M. van Dijk Vijfwinkel (Velox). Verdediging: C. Bakker (D.D.V.)H. Deur (Olympia), mej. A. Vaandrager Het Zuiden), mej. D. Richel (Het Zuiden). Invallers: A. Hendriksen (Olympia), L. mej. M. 't Hart (Deetos), Invallers: A. Hendrikson (Olympia), L. Wcdemcyer (Deetos). Uitvoering te Hoofddorp. Donderdagmiddag werd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de gymnastiek- en athletiek-vereeniging „Hoofddorp" op het Gemeentelijk Sportterrein aldaar een open lucht-uitvoering gegeven door den turnkring Noord-Holland's Zuiderkwartier. Deze uitvoering werd, behalve, door een optocht, voorafgegaan door een officieele ontvangst in het Raadhuis, waar woorden van sympathie jegens de gymnastiek en je gens de jubileerende vereeniging werden ge sproken door mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer, J. A. Esschauzier, voorzit ter van den turnkring, L. J. A. van Ekern, secretaris van het K. N. G. V., J. Hop, voor zitter van den Kennemer Turnkring, Dr. H. D. Nanninga, voorzitter van „Hoofddorp", en G. A. A. Knaap, wethouder van Haarlem mermeer. De uitvoering, die dank zij mede het gunstige weer door een talrijk publiek werd bijgewoond, stond .onder de zaakkundi ge hoofdleiding van den heer F. Muller. Wij beginnen ons verslag van de demon straties, die overigens goed slaagden, met enkele opmerkingen. Het programma was zoodanjg samengesteld, dat van een snelle opvolging der nummers meestal weinig spra ke kon zijn. Daarbij kwam, dat alle massale oefeningen O-V onnoodig werden voorge- turnd.. Een en ander had tot gevolg, dat de uitvoering ver over tijd eindigde. Ten slotte willen wij er op wijzen, dat de keuze van de begeleidende muziek in veel gevallen niet medewerkte tot pit en gelijkheid in de af werking. Bij het persoonlijk toestelturnen kregen wij den indruk, dat dit over het algemeen in geen geval achterstaat bij het toestel- turnen in den Kennemer Turnkring. Ook twee klassikale toestelnummers waren in het programma opgenomen, nl. paard- dames en brug heeren. Opvallend klein waren de aantallen hee ren en dames, die massaal de Bondsoefenin- gen 1928 uitvoerden. Ook de meisjes en jon gens. gaven een nummer vrije oefeningen, waarbij het werk van de meisjes de kroon shpande. Als massale nummers golden voorts knotszwaaien dames en algemeene vrije oefe ningen. Het programma werd gecompleteerd door een estafetteloop en door een groot aantal vereenigingsnummers. In deze laatste was veel te genieten, en dikwijls kwam duidelijk uit. dat eenvoud in de oefenstof het succes niet in den weg behoeft te staan. Als extra-nummer trad het keurkorps K.N. G. V. aan ringen op. 's Avonds werd in „De Beurs" een eere avond gegeven, waaraan het keurkorps K.N.G.V. zijn medewerking verleende aan paard, brug en rek. Dc overige nummers werden verzorgd door vooraanstaande ver eenigingen uit den kring. W. L. Uitvoering van den K. T. K. Zooals wij reeds mededeelden, geeft de Kennemer Turnkring op Zondag 30 Juni een uitvoering op het Kennemer-terrein te Velsen-Noord. De aangesloten vereenigingen fijn reeds begonnen'met de voorbereiding voor deze uitvoering. De dames krijgen massaal 2 knotsoefenin gen te verwerken, waarin ook nieuwe vor men zijn opgenomen, en verder klassikaal brug-oefeningen (voor elk deelneemster een tweetal) in 3 graden. Voor de heeren zijn bestemd 2 massale vrije oefeningen, waarvan de eerste volgens Niels Bukh en de tweede naar oud-model, voorts klassikaal paardspringen en ten s'"'te algemeen toestel turnen. De meisjes en jongens hebben gedeel telijk in kanon-vorm gezamenlijk 2 vrije oefeningen te verwerken. De meisjes krijgen bovendien vrije oefeningen van de plaats, de jongens klassikaal bokspringen, waarbij do jongens zelf als bok dienen. Veteranen zullen klassikaal brugturnen met 3 oefeningen in één graad. Dc jubileerende vereeniging Sparta zal afzonderlijk optreden. Ook voor andere ver- VRIJDAG 10 MEI 1929 eeniglngen bestaat gelegenheid voor een eigen optreden. Ook het keurkorps K.N.G.V. zal mede werking verleenen. De wedstrijden in het Stadion. De uitslagen van de Donderdag in het Sta dion te Amsterdam gehouden wielerwedstrij den luiden als volgt: 10 K.M.-rit achter groote motoren: 1. Schlebaiun (8 min. 31 sec.), 2. Sausin (inge vallen voor Suter), 3. Benoit. 25 K.M. rit: 1. Schlebaum (21 min. 7 2'5 sec. 2. Sausin. 3. Van der Wulp. 4. Benoit. 30 K.M. rit: 1. Sausin (24 min. 37 1/10 sec.) 2. Schlebaum. Einduitslag: 1. Schlebaum, 2. Sausin. R. C. H. 1—Haarlem 2. R.C.H. heeft het cricketseizoen geopend met het spelen van een friendly-game tegen het reserve-elftal van Haarlem. R.C.H. gaat eerst batten. Het begin is niet erg bemoedi gend, maar de Graaf en de Jong hebben er goed het oog in en slaan diverse boundaries. Een mooie catch van de la Mar maakt een einde aan de innings van de Jong en als even later de Graaf gestumpt wordt is het einde spoedig daar. Het totaal is dan 97 geworden, waarvan de Graaf 31 en de Jong 24. Visser bowlde 327; de la Mar 422, v. Dalsum 2—5 en B. Kleefstra 1—12. Het begin van de Haarlem innings is even slecht. Heimig wordt reeds met den tweden bal van de Graaf gebowld en ook Kleefstra en Visser maken het niet lang. Misset en de la Mar echter voeren het totaal flink op; vooral de la Mar staat, hoewel niet kansloos, fraai te spelen. Op een heel ongelukkige manier gaat hij tenslotte run out. Even gaat het dan nog spannen, maar een bijzonder fraaie catch van P. Dik in de slips, maakt cle overwinning tot een feit. De Graaf heeft weinig moeite om den laatsten man te bowlen, waarna Haarlem de innigs sluit op 88, waar van H. de la Mar 32 en W. Misset 24. J. de Graaf bowlde 525; H. de Jong 113, W. Kleyn 017 en W. Spoor 221. R.C.H. boekte dus een kleine overwinning Van 9 runs. Het programma. Het programma van deze week bevat de volgende wedstrijden: Zaterdag. Le klasse: Ajax—Concordia. Blauw Wit—Z.R.C. 2e klasse: T.O.G.O.—A.G.H.C. V.V.G.A. n—T.O.G.O. II. Zondag. Ie klasse: HaarlemQuick. Overzicht. Wat de wedstrijden in de eerste klasse be treft: we vermoeden dat Zaterdag de beide ontvangende vereenigingen winnen zullen. Verleden jaar waren Ajax en Blauw Wit felle concurrenten voor de eerste plaats. Van Ajax hebben wel een paar spelers de honkbalsport vaarwel gezegd, doch haar tweede negental was vorig jaar zoo sterk, dat de ledige plaat sen in het eerste gemakkelijk te bezetten zijn. Zondagmorgen om half tien begint Haarlem het seizoen op het terrein aan de Klever laan. Naar wij vernemen is door het lang durige voetballen van oefenen nog weinig gekomen. Bovendien zullen Vrugt en Smit ook dezen Zondag weer moeten voetballen, zoodat het zeer waarschijnlijk is dat zij niet van de partij zullen zijn tegen Quick. Het zal dus van Quick afhangen, hoe de uitslag zal zijn. Komt dit negental zoo sterk uit als het wezen kan, dan heeft Haarlem vanzelf sprekend weinig kans om met een overwin ning te beginnen. Om den Zilveren Bal. Door het bestuur van de H. C. Haarlem is aan het Bondsbestuur verzocht de wedstrij den om den Zilveren Bal te mogen houden op Zondag 9 Juni a.s. De inschrijving voor tweede klasse negentallen is geopend tot 24 Mei. MASSAKAMP D.E.S.DE ZON. De biljartvereenigingen D.E.S. te Haarlem en De Zon te Heemskerk, hebben een wed strijd uit en thuis met elkaar georganiseerd, waaraan van beide clubs veertien spelers deelnemen. De eerste zes partijen werden gespeeld in het lokaal van den heer Van Egmond. te Heemskerk. Het eerst speelde Bottelier (D.E.S. tegen Bank Beentjes (De Zon). De Haarlemmer kon er in het; eerst niet g-oed inkomen, terwijl de Heemskerker een behoorlijke partij speelde. Daardoor had deze spoedig de leiding, die hij niet meer afstond, of schoon Bottelier op het einde verbeterde. Het slot was 60 om 35 voor De Zon. Daarna speelden de kopspelers van beide clubs:: Dc Foeljaeger (D.E.S.) en H. v. Hooff (De Zon). Eerstgenoemde, dlc een voorgift van 50 moest toestaan, was niet bijzonder op dreef en had spoedig een ach terstand, die hij geleidelijk inliep. Door pech kon hij zijn voorgift niet geheel inha len. Niettegenstaande dezen tegenslag maakte hij een vlot gespeelde serie van 33: maar toen v. Hoff er 150 bijeen had, no teerde hij 160 in 22 beurten. Daarna bonden Vlug Jr. (D.E.S.) en L. Tuin (De Zon) den strijd aan. De Haarlemmer speelde een goede partij en wist spoedig een voorsprong te verkrijgen, die hij niet meer los liet, om ten slotte te winnen met 60 om 52 in 21 beurten. Vervolgens traden De Nijs (D.E.S.) en T. Beentjes (De Zon) in het strijdperk. Beiden waren goed op dreef. Al spoedig, maakte De Nijs een serie van 21 en verkreeg daardoor een voorsprong, maar zijn partner gaf niet op. Wel bleef de Haarlemmer steeds een ■gift van 25 in te loopen. Toen Beentjes de weinig voor, doch nïet genoeg, om de voor- 100 caramboles gemaakt had, stond de Nijs op 113 in 35 beurten. De strijd tusschen Vlug Sr (D.E.S.) en A. Beentjes (De Zon) was zeer ongelijk. Ter wijl eerstgenoemde goed op dreef was en meermalen series van dubbele cijfers scoorde, kon zijn partner er niet inkomen, waardoor deze meer en meer achter raakte. Spoedig kwam het einde in zicht. Toen Vlug de 100 vol maakte, noteerde zijn tegenpartij pas 59 in 31 beurten. Tenslotte stonden Van Schie (DJE.S.) en B. Mijland (De Zon) tegenover elkaar. Dit werd een zeer spannende strijd tot het einde toe, waarin de Heemskerker met de eer der overwinning ging strijken met 100 om 93. Het resultaat van dezen avond was, dat D.E.S. 561 caramboles behaalde en De Zon 596 caramboles. Alzoo een verschil van 35 ca ramboles. OM HET NEDERLANDSCH CLUB KAMPIOENSCHAP. Zondag 12 Mei speelt de Haarlemsche Damclub I haar eersten kampioenswedstrijd in de competitie om het nationale clubkam- pfoenschap tegen Mutua Delectatio I uit 's-Gravenhage. 2de KLASSE KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Dinsdagavond werd bovengenoemde wed strijd in „De Korenbeurs" te Haarlem voort gezet. De uitslagen waren; P. Mollema wint van Joh. Fabel Jr. F. W. de Pater remise met W. J. Bosman. COMPETITIE DAMBOND VOOR HET DIS TRICT HAARLEM EN OMSTREKEN. DE HAARL. DAMCLUB IV KAMPIOEN! Voor bovengenoemde competitie speelden Dinsdagavond in het clublokaal der Bever wij ksche Damclub te Beverwijk. Haarl. Damclub IV. Castrieumsche Damclub Haarlem. II, Castricum. P. G. M. Ottolinf Sr.J. Sprenkeling 11 J. OtterW. Beumer 11 J. H. Reedijk—G. Strik 2—0 H. van Lunenburg Jr.A. de Zeeuw 11 G. EisingJ. Steeman 20 Jac. Fr. van GarderenJ. Lensen 20 Th. WesselmanP. Stet 02 A. van PeltA. Huisman 1 j 02 Totaal voor Haarlem 97 Beide tientallen kwamen met 8 spelers uit. Door deze overwinning behaalde de Haarl. Damclub IV ongeslagen het clubkam pioenschap van den Dambond voor het dis trict Haarlem en Omstreken. „DE REISDUIF" TE HAARLEM. Uitslag der wedvlucht van Vilvoorden, 'af stand pl.m. 164 K.M. Los 8 uur. Eerstge- toondë 9.35.22 is 1434.9 M. per min.; laatste prijswinnende duif '9:40:44, is 1632.1 M. per minuut. C. van 't Ende le, 2e prijs; P. A. Blom- maert 3e 11e 31e 35e prijs; B. Zonneveld 4e 32e prijs; J. Verver 5e 6e 15e 18e prijs: P. Kroon 7e 10e prijs; J. G. 'van Leuven 8e 27e prijs; J. F. Scherf 9e 20e 30e prijs; J. Libbin- ga 12e prijs; A. Vergers 13e prijs; P. de Wil de 14e prijs; J. Broekhof 16e prijs; J. R. Ver gers 17e 28e prijs; G. Jansen 19e 26e prijs; Th. Heinsbergen 21e 29e prijs; H. Boogaard 22e 24e prijs A. B. v. Straaten 23e prijs; J. Samson 25e 36e prijs; A. H. J. S. Schijve- naar 33e prijs; P. J. Kroon 34e prijs. HET CENTRUM. Uitslag der wedvlucht van Roosendaal: 1 3 4 5; H. J. A. van der Kort 2 9 10; S. Nijs- sen 6; L. Mutsears 7, S. DE OOIEVAAR. Eovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht van Vilvoorden, afstand 160 K.M. De uitslag luidt als volgt: 1 en 12 F. Krijgsman; 2 5 en 13 P. v. d. Pol; 3 en 7 L. van Meurs; 4 en 15 C. v. Meurs 6 10 en 14 H. M. Willemse; 8 en 9 H. P. v. d. Poll; 11 en 16 A. Selhorst; 17 H. v. d. Eijkhof De eerste duif bereikte een snelheid van 16.80 per minuut; de laatste 15.24 per minuut DE STAKING TE ZAANDAM. (Zie ook elders in dit nummer.) De Rijksbemiddelaar roept partijen bijeen. Naar het Volk verneemt heeft, de Rijks bemiddelaar Mr. S. de Vries een uitnoodiging gericht tot de partijen in het houtconflict om Vrijdagmiddag in Den Haag een bespre king met hem te hebben. Het standpunt der werknemers. Van werknemerszijde zendt men aan het Hbld. uitvoerig verweer op het dezer dagen geplaatste stuk, afkomstig van de werkge vers. Wij ontleenen aan het verweer van de sta- kingsleiding het volgende: sn „In clc in velerlei opzicht eenzijdig ge kleurde beschouwingen der werkgevers over het conflict te Zaandam, wordt de indruk gevestigd, alsof de loonen daar ter plaatse gunstig zijn, zij een staking niet wettigen en ver boven de eigenlijke contractloonen uitgaan. Deze indruk wordt verkregen door voor de onderscheiden groepen telkens de gemiddelde loonen aan te geven. Daarbij wordt even tueel verzwegen, dat verschillende dezer gemiddelden, aannemende, dat de cijfers der werkgevers juist zijn, sterk naar boven wer den opgevoerd, door de loonen van een dee! der technische arbeiders, die inderdaad een goed eind boven het contractloon uitgaan, in de gemiddelden te verwerken. Verder wordt verzuimd mede te deelen, dat voor verschil lende der genoemde loonen regelmatig drie tot negen uur per week boven de 48-urige werkweek moet worden overgewerkt. Boven dien kan, trots alle gemiddelden, het feit niet worden ontkend, dat zeer velen nooit anders dan met het armelijke contractloon naar huis gaan". Het ontstaan van het conflict. Vervolgens maken de werknemers eenige opmerkingen ten opzichte van de oordeel vellingen der werkgevers. Men schrijft dan: „Allereerst treft ons daarbij hun opvat ting, dat de staking ("veeleer zou zijn „een vakvereenigingspolitiek, die over de hoofden van werkgevers en arbeiders ooor de leiders wordt gevoerd". Deze uitlating over den aard van het conflict, waarbij wij ons moeite moeten geven niet aan een insinuatie te denken, geeft aan. dat de werkgevers de mentaliteit hunner arbeiders slecht verstaan. De drang naar ver betering der arbeidsvoorwaarden immer leeft onder de arbeiders zeer sterk. Zóó sterk, dat toen de besturen verslag uitbrachten van de conferentie van 5 Maart en zij moesten medeelen, dat de werkgevers meenden te kunnen volstaan met de aanbieding van een verruiming der vacantie met feitelijk slechts een halven dag en tot verdere bespreking en behandeling van de verlangens der arbeiders niet bereid waren, de arbeiders tot onmid dellijke verzending van een ultimatum wil den besluiten. Onder den invloed der be stuurders is het nemen dezer beslissing toen van 22 tot 28 Maart verschoven, juist om den werkgevers nog gelegenheid te geven zich te bezinnen en daardoor de staking te ver mijden. Bovendien hebben de bestuurders vóór de stemming, ter bekrachting van het ultimatum, met grooten nadruk op den ernst dezer beslissing gewezen: n.l. de zeer groote waarschijnlijkheid van een staking van bui tengewoon langen duur". Wat gevraagd wordt. Door de werknemers wordt slechts ge vraagd: behoorlijke onderhandeling over de door de arbeiders rechtmatig geoordeelde verlangens met terzijde stelling van het een zijdige inzicht der werkgevers. Waarbij ter loops zij opgemerkt, d,at naar het oordeel der arbeiders, gezien de uitkomsten van ver schillende ondernemingen in het houtbe drijf, aan den Zaan, het bedrijf zeer wel de lasten der gevraagde verbeteringen dragen kan. Tenslotte: blijkbaar ten bewijze van den onwil der arbeidersleiders om tot een rede lijke oplossing van het geschil te geraken, deelden de werkgevers in hun artikel mede: dat. op een der stakersvergaderingen zou zijn besloten: „de staking door te zetten op leven en dood", met afwijzing van iedere bemiddeling". „Een dergelijke uitlating afgezien er van, dat wij verklaren, dat zoo'n besluit niet is genomen is zoo in tegenstelling met de practijk der arbeidersvakvereenigin- gen, dat wij met verbazing ons afvragen hoe ernstige menschen iets derglijks kunnen beweren. Integendeel: besturen zoowel als leden zijn zooals steeds ook thans volkomen toegankelijk voor ieder intermediair, dat er op gericht is om, met inachtneming der redelijke verlangens, dit conduct tot een be vredigende oplossing te brengen", SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. IsraëL Gemeente. Van 10 Mei af. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang te 7 uur. iJt Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 8.33 uur. Werkdagen: Middagdiènstèn: Zondag te 7.45 uur. Maandag en Dinsdag të 8 uur. 1 m Woensdag en Donderdag te 9 uur. Avonddiensten bij het invallen van: „nacht" Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen: tusschen de Middag- en de Avonddiensten. De diensten op Sabbath en de ochtenddien sten op de Werkdagen, vinden plaats ter Synagoge L. Begijnestraat 11. De overige diensten, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentege bouw L. Wijngaardstraat 14. BAZAR VOOR nET DOOPSGEZINDE BROE DERSCHAPSHUIS,. Zooals wij gemeld hebben wordt in de be nedenzalen van het Gemeentelijk Concert gebouw op het oogenblik een bazar gehouden ten bate van het Doopsgezinde Broeder schapshuis te Elspeet. Deze bazar werd Woensdagmiddag geopend met zang van de kinderen der Doopsgezinde School waarna Ds. ,J. M. Leendertsz de tal rijke aanwezigen toesprak. Spr. zeide dat hij met groote vreugde de zen bazar.opende omdat de opbrengst ten goede konit aan het Broederschapshuis te Elspeet, waar een geest van broeder- en ge meenschapszin heerscht. Te Haarlem en el ders is deze geest ook tot uiting gekomen: er is zeer veel gedaan voor dezen bazar; het Broederschapshuis heeft blijkbaar de liefde van honderden in den lande. De bazar zal dezer dagen het middelpunt zijn van het Doopsgezind gemeenteleven te Haarlem. Spr. heette vervolgens in het bijzonder de eere-presidente van het comité, mevrouw Maarschalk, welkom en de. leden van den Kerkeraad, dankte voor de hartelijke samen werking, door zoovelen betoond, speciaal door de dames die zich voor dezen bazar zooveel moeite hebben getroost en huldigde nog den heer Andrea, die met veler hulp een artis tiek geheel heeft weten te scheppen. Ds. Leendertsz eindigde met den wensch dat op den bazar dezelfde geest van gemeen schapszin zou heerschen als in het Tehuis te Elspeet. Hierna-zongen allen, samen met de kinde ren van de Doopsgezinde School, het Broe derschapslied. Namens de dames die de handenwerkafdee- ling hadden verzorgd bood mej. G. Barger een lamp aan voor de gezelschapskamer in het Broederschapshuis, die door Ds. Leen dertsz met een woord van hartelijken dank werd aanvaard. Vervolgens maakten de aanwezigen een rondgang langs de verschillende afdeelingen. SANTPOORT. P. A. KEERS t Gisterenmorgen overleed alhier na een kortstondige ziekte de heer P. A. Keers, op- perbrandmeester en lid van den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente. ZANDVOORT HANDENARBEID. De tentoonstelling van werkstukken door ■leerlingen van den Slöydcursus vervaardigd, onder leiding van den heer G. van Beek zal worden gehouden op Zaterdag 11 en Zon dag 12 Mei. 's middags van 35 uur in school A aan den Hoogeweg. VERGADERING S. D. A. P. REDE VAN MR. J. E. W# DUYS, Woensdagavond vergaderde de afdeeling Zandvoort van de S.D.A.P. in „Zomerlust" on der leiding van den heer D. Forrer. Na een korte inleiding van den voorzitter en nadat de Zangvereeniging De Stem des Volks onder leiding van den heer Post een tweetal liederen had gezongen, betrad de spreker het podium, om zijn rede te houden. Mr. Duys meende dat de sociaal-democra ten in den verkiezingstijd niet beter kunnen doen dan hun beginsel uit te dragen. Staats pensioen, achturendag, medezeggingschap, ontwapening, het zijn allen erkende levensbelangen van de arbeiders, die door 't socialisme op de bourgeoisie zijn veroverd. De groote massa is nog niet overtuigd dat door het socialisme talrijke politieke en eco nomische voordeelen zijn behaald, of dat zon der haar stuwkracht deze niet waren gekre gen. Maar die zich rekenschap geeft van het wereldgebeuren, dat zich niet alleen in 1914 1918 heeft afgespeeld, doch ook thans nog in alle landen aan de orde van den dag is, die moet erkennen dat het naar den afgrond gaat. Zoowel in Locarno als in Genève wordt met de belangen van het proletariaat ge spot. Men is reeds lang weer bezig om een nieuwen oorlog voor te bereiden. Maar vele rampen heeft de S. D. A. P. weten te voorkomen of te beteugelen. De ge houden congressen zoowel nationaal als in ternationaal, waarop het proletariaat aller landen zijn stem kan verheffen voor betere levensvoorwaarden, waren in de geschiede nis der partij geboekstaafd. Om iets te kun nen voortbrengen moeten kapitaal en ar beid samengaan, echter met deze in het oog vallende ongelijkheid van kracht, dat het kapitaal in geld niet vermindert en geen onderhoud kost, terwijl het kapitaal in ar beid, dat uit de vermogens van het men- schelijk lichaam bestaat gevoed en gekleed moet worden. In het eerste geval is de rente netto winst in het tweede daarentegen heeft een onvermijdelijke en voortdurende korting van den interest, tot het' onderhoud van het leven, plaat's voor er van eenige winst sprake kan zijn. De loonen en voedingsmid delen zijn twee factoren die de arbeidende klasse in den weg staan om te sparen voor den ouden dag. Op den ouden dag heeft het kapitaal hen overgeleverd aan de gemeen- schapszorg. Telken jare worden ongeveer een 30.000 proletariërs opgenomen onder de vleu gelen van de sociale verzekeringswetten en spreker geeft toe dat het bedrag ten eenenmale onvoldoende is, maar hij is dank baar dat het instituut in werking is. Het is een leugen, die telkens weer wordt gedebiteerd, dat de sociaal-democraten te gen het kapitaal zijn of tegen de kapitalis ten in persoon. Zij zijn tegen het stelsel van het kapitalisme. Ook meent de S. D. A. P. niet dat zij onaanvechtbaar is en haar idealen niet voor verbetering vatbaar zijn. Spreker was van zichzelf overtuigd, dat ook hij meermalen tekort was geschoten of te veel had gevraagd, of wel dat het beter ware ge weest iets te doen, maar dit wilde spreker zeggen, dat zij die zich verbeelden, dat hun politieke partij enkel en alleen de maat schappij kan vervormen er vlak naast staan De partijen moeten elkaar vinden. Ware het kapitaal nog niet zoo krachtig georganiseerd geweest dan was de wereld-, oorlog niet uitgebroken. Alleen dé groote' vooruitgang op het gebied der techniek heeft millioenen menschen in de kracht, van hun leven ten grave doen dalen. Ieder weldenkend mensch moet den strijd aanbinden tegen den oorlog. Het komt er niet op aan op welke wijze de Ontwapening tot stand komt, doch zij m o e t tot stand komen. Het is ook een der eerste idealen die de S.D.A.P. in haar vaandel voert. Spreker bracht nog dank aan den mi nister-president van Denemarken, Stauning, die algeheele ontwapening had voorbereid Nederland was bovendien noch in staat zich te verdedigen, noch om aan te vallen. Spre ker vergeleek de dreadnoughts en kruisers van Amerika en Engeland bij onze „schui ten". De strijd van de S. D. A. P. ,gaat niet te gen den godsdienst, zij laat haar leden ge heel vrij, doch het kapitaal maakt gebruik van den godsdienst om het proletariaat te drukken. Het samenwerken met de christelijke par tijen is onmogelijk. Zoowel met Katholieken als Christelijk Historischen als anti-revo- lutionnairen is geen afspraak te maken in het belang van de arbeidende, klasse. De kerk is in dienst van het kapitaal, van de gTooten en machtigen der aarde. Spreker wekte ten slotte krachtig op om aan de verkiezingsactie deel te nemen. Vooral door huisbezoek is veel te bereiken. De voorzitter dankte daarop den spreker voor zijn met zooveel gloed en overtuiging uitgesproken rede. De vergadering was zeer druk bezocht. HEEMSTEDE VOOR RADIO IN DE BRONSTEESCHOOL Uit het personeel van de Bronsteesehool heeft zich een commissie gevormd, die een bazar heeft georganiseerd, ten einde te ko men tot aanschaffing van een radio-toestel voor genoemde school. Vrijdagavond en Zaterdagmiddag- en -avond 10 en 11 Mei wordt in de gymnastiek zaal van genoemde school deze bazar gehou den. Allerlei voorwerpen, waarvan vele dooi de leerlingen zelf vervaardigd zijn, worden te koop aangeboden. Er zal ook gelegenheid zïin een bijdrage in het te,vormen fonds te storten of toe te zeggen. HET ZENDINGSFEEST OP 2cn PINKSTER DAG. Over het Zendingsfeest op den 2en Pink sterdag te houden op het Landgoed „Meer en Berg", gelegen aan den Giipperweg te Heem stede. kan nu worden medegedeeld dat. Ds. M. G. Blauw het zal openen. Zendeling L. Bodaan uit de Karo Bataklan- den zal spreken over: „Naar het Binnenland van Sumatra". Ds. W. Kroese van IJmuiden- Oost over: „Het huisgezin van Isaï", Ds. J. C. Salverda van Hoofddorp over: „Samen werken en samen deelen". De slotrede zal gehouden worden door Dr. F. W. A. Korff te Heemstede. Het terrein, met twee ingangen aan den Heerenweg en den Giipperweg, is toeganke lijk van half 2 af en gemakkelijk per elec- trische tram en stoomtram te bereiken. Een fietsenbewaarplaats en een cantine zijn op het terrein aanwezig. Het fanfarecorps „Meer en Bosch", directeur de heer Bets, zal den zang begeleiden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12