FEMINA PINKSTERPLANNETJES. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 10 MEI 1929 DRIE IN EEN. No. 361 -**> Wié over ëeri beetje fantasie beschikt, kan ionder veel kosten een japon zóó maken, dat ze voor verschillende doeleinden geschikt is en toch telkens een geheel ander aanzien heeft. Wie daar meer over wil weten, bekijke aandachtig bijgaande teekeningen. We zien dan drie japonnen, die alle hetzelfde model hebben, en waarvoor als stof zwarte moiré genomen is. Aan het eerste model zien we als garnee ring een berthe-kraag van witte of gouden kant en verder een losse heupband, waaraan van achteren een groote strik is bevestigd. Een en ander kan met een paar steken, hier jen daar, op z'n plaats gehouden worden. No. 362. Nu een kleine wijziging. Men neemt den tieupband weg en brengt daarvoor in de plaats een smal ceintuurtje van goud, rood of wit leer ook kan een aardige fantasie dienen. De berthekraag wordt eveneens weg genomen, terwijl men op den linker schouder den strik, die vroeger in den rug zat, vast hecht, en ziedaar, een nieuwe robe- No. 363. Ten slotte de clou. De mouwen der japon zijn oorspronkelijk zóó gemaakt dat ze ge makkelijk afneembaar zijn; men kan dit doen door een groot aantal kleine drukknoopjes, zoodanig, dat het schouderstuk niim een halve centimeter los over den mouw schiet. Men neme dus de mouwen weg. Hecht het borstpaneel, dat met een mooie lamee gevoerd is, in den linkerbovenhoek los en sla de punt naar buiten om. Opnieuw wordt de strik ver wijderd en naar den rug verplaatst, waar hij met de lange einden door de ceintuur ge haald wordt. Als bekroning van uw werk, gar neert ge nu den linkerschouder met een groote fluweelen bloem, en een excellente avondjapon is tot uw dispositie. Naar ver kiezing kan men de mouwen er ook inlaten of vervangen door tule. OVER MODEKUNSTWERKEN EN NOG WAT. We hadden het al eerder gezien, in Parijs speciaal: namelijk dat de mode-huizen aan hunne creaties, aan hunne japon nen zeer schoon klinkende namen geven; elk japonnetje in de étalage, zelfs van een vierderangs winkeltje in Montmartre, me' zijn eigen poëtischen en hoogdravenden naam. Hoe duurder in prijs, hoe schooner naam natuurlijk. Wat zou u bijvoorbeeld zeg gen van: „Cage de l'escalier" oftewel „trap penhuis"? Dat stelt het japonnetje links op de teekening voor, van witte crêpe de chine met rijen stiksels, afgescheiden door trap- vormige zwarte galons. Op den rok een zwart satin" volant. Er is 3 meter witte crêpe van 1 meter breed voor noodig en 1 1/2 meter zwarte stof. Langs de „trappenhuis" gaan we naar nummer twee, met den dichterlij ken naam van „clair de lune" of „mane schijn". De maan schijnt in Parijs blijkbaar anders dan bij ons, want deze maneschijn- japon is van roode mousseline, met grijze groote stippen bedrukt. De japon is op ori- gineele wijze gegarneerd met geplisseerde volants van effen mousseline. De stippen en erwten of hoe men de kleine en groote noppen no.emen wil, zijn nog steeds in de mode. De nieuwste toepassing ervan is: velours noppen op tulle en mousseline. De mooie dagen brengen ops natuurlijk weer de mooie dunne stofjes, zijden mous seline en bedrukte crêpes de c-hine, waarvan zulke allerleifste jurken te maken zijn. Maar bedenkt, mijn zussen, dat ge, als ge niet heel tenger zijt, de groote dessins vermijden moet. Onze kousen? Veel veranderingen zijn er nu niet. Beige en duifgrijs zijn „de" mode- tinten, met al de nuances die er liggen tus- schen licht-beige en donker-bcige, donker grijs en zilvergrijs. MADELEINE. MEDAILLES VOOR MOEDERS. Terecht hoort men wel eens beweren, dat de moeders, die een groot aantal kinderen met succes hebben opgevoed, heusch wel met een medaille beloond zouden mogen worden. In Hongarije gebeurt dit nu. Te Boedapest is enkele weken geleden een feest gehouden ter eere van de moeders der nationale hel den. Honderd-twintig moeders ontvingen een medaille en vele anderen een prijs. Tien duizend van de daar vergaderde moeders hadden gezinnen van zeven of meer kinde ren. En de hoogste prijs werd toegekend aan Madame Vida, de vrouw van den oorlogs invalide, die zeven-en-twintig kinderen ter wereld bracht en deze alle tot waardige bur gers opvoedde. Wij twijfelen niet of u zult met ons eens zijn, dat zij den prijs verdiende! -- RECEPT. MOLSLA. Neem hiervoor op een 1/2 pond molsla, 2 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn of ci troensap, 1/2 theelepeltje maggi aroma, wat zout, 1 hardgekookt ei en een paar plakjes koude gekookte biet. De sla zoekt men uit en wascht ze zorgvuldig. Daarna zoo goed mo gelijk tusschen een schoonen doek drogen. De olie klopt men met den azijn (of citroensap) de aroma en het zout door elkaar,waarna men het sausje over de groente giet en die luchtig er door mengt. De aangemaakte sla brengt men over in een slabak en garneert ze met schijfjes gekookte biet en plakjes hardge kookt ei. VISCHRESTEN. Verwijder van overgeschoten visch de graat en de huid en hak haar, samen met wat vet spek, zeer fijn. Meng er verder ge hakte peterselie bij, even in melk gedoopte broodkruimels en zout en peper naar smaak. Maak van het mengsel ballen, rol die eerst door eigeel en vervolgens door wat bloem. In den oven braden tot ze mooi bruin zijn. ONZE VOORJAARSMODE. De voorjaarsmode is buitengewoon gecom pliceerd en van een verbluffend raffinement. De coupe is gewijzigd, de japonnen omspan nen de heupen zeer nauw maar de blouse en rok zijn ontstaan door drapeering en plooiïng, waardoor het vloeiende effect wordt verkregen, deze mode eigen. De verschillende vernuftige garneeringen, de eigenaardige lijn. het lichte bloesende van het corsage, het model der mouwen, de wijdte aangebracht in den rok, dit alles vermag een zeker cachet aan aen japonnetje te geven. De mouwen vooral zijn van een geheel nieuwe en veranderde mode. Ze zijn op aller lei manieren uitgevoerd en vooral de af werking aan den pols is zoo gevarieerd mo gelijk. Ze zijn op allerlei manieren uitgevoerd en vooral de afwprking aan den pols is zoo gevarieerd mogelijk. De lange mouw is uiterst „en vogue" en maakt er evenveel werk van als van de robe zelf. DRIE WOORDEN OVER JONGE GROENTEN KOKEN. Doe het zuinig! Als de groente nog zoo duur is kijkt menige huisvrouw zuinig naar het „likje" dat er overblijft na het koken. Alles slinkt zoo! Daarom deed iemand de idee aan de hand; als de groente nog te duur is om er royaal van te stoven, wel, maak er dan een sla van! Dat kan men zoowel met spinazie als molsla doen, net zooals met de pik- en kropsla. En stoven we toch nu, dan doen we dat ook zoo zuinig mogelijk, opdat er niets van de kostelijke groentesappen ver loren zal gaan. Dus zetten we de groenten zoo droog mogelijk, goed uitgeknepen, op. Het nat dat zich verzamelt, als de groente gaar wordt, gebruiken we dan mee op, door er (bij spinazie of stoofsla) wat broodkruim in fijn te wrijven, of het nat te binden met wat aangemengde bloem of maizena (bij pos telein, zuring). HOE MEN KLEUTERS BEZIGHOUDT. EEN ZELF GEMAAKT TAFEL GROQUET. Zonder dat het veel hoeft te kosten, kan men zelf aardige spelletjes maken. Het croquet spel is U natuurlijk wel bekend en U zult het waarschijnlijk we' met de kinderen 's zomers buiten gespeeld hebben. Tafelcro- quet is het gewone croquetspel, maar dan in het klein. Inplaats van een mooi grasveld kiezen wij nu de tafel uit om het spel op te stellen. Tafelcroquet is een zeer animeerend spelletje en jong en oud kunnen zich er mee amuseeren. Voor het croquetspel heeft men noodig: houten vormknoopen, ijzerdraad, stokjes en kurken. Het materiaal zult U dus wel in huis hebben en U behoeft waarschijnlijk niets aan te schaffen. Wij beginnen met de bogen, negen in getal, die opgebouwd zijn uit 2 houten vormknoo pen, verbonden door een ijzerdraadje. Er wordt dus een rond poortje gevormd (afb. a). Verder bestaat het spel uit twee paaltjes, een beginpaal en een eindpaal Deze paaltjes worden gemaakt door een vormknoop, waar in een pakjes houtje of een rond stokje ge lijmd wordt. Misschien kunt U bij Uw slager wel houten vleeschpennen krijgen; deze zijn mooi van dikte en de helft van het stokje is dan juist genoeg voor een paaltje (afb. b.) Het paaltje moet. stevig kunnen staan. Nu krijgen wij nog de hamers. Twee a vier hamers zijn wel voldoende. Voor de hamers worden een paar kurken opgezocht. In de kurk steekt men een stokje van 20 c.M.; de houten vleeschpennen zijn hier weer zeer geschikt voor. (afb. c-) Maakt U 4 hamers dan moeten ook 4 bal len vervaardigd worden. De ballen zijn van klei te vormen. Hebben de jongens groote knikkers thuis, dan zijn deze laatste als bal len voor het croquetspel zeer aan te bevelen en het spaart weer werk en moeite uit. Het geheel wordt nu geverfd, een mooie roode tint staat altijd zeer aardig. Op de palen worden in breede streepen de kleuren aan gegeven van de hamers en van de ballen. De ballen en ook de hamers worden dus ver schillend van kleur. Het model van het croquetspel is in de Tijdingzaal van ons blad te bezichtigen. W. R. Nu we zooveel kou verwerkt hebben dezen winter, nu we bovendien, hopend op een voorspeld warm voorjaar, tegen de klippen op hebben moeten stoken in datzelfde „warme" voorjaar, en nu tenslotte de lente dan toch eindelijk schijnt gekomen te zijn, is al onze hoop gericht op Pinksteren. Pink steren met een maximum hoeveelheid zon van Vrijdags ervóór, (want de Luilakmarkt wil ook weieens niet verregenen! tot Woensdag erna. wanneer voor iedereen de koek weer op zal zijn. En dan daarbij een zachte wind, en niet de kille, gure Noord wester. waarvan we nu al zoolang genieten. Enfin, één voordeel heeft deze winter ge had: tegen opschepperijen over den geweldig kouden winter van 1890 staan we nu pa raat, we weten nu ook wat een „ouderwet- sche winter" beteekent. Want al moet die van 1929 het in lengte afleggen tegen dien van 1890, de kou is nog strenger geweest dit jaar en we zijn dus volkomen quitte met de generatie vóór ons. Vermoedelijk zullen wy intusschen later niet zoo opsnijden en fan- taseeren tegenover onze nakomelingschap als onze ouders dat tegenover ons gedaan heb ben. Waarop dan opnieuw een „ouderwetsche winter" hen op hun beurt zal komen ver lossen. Laten we dus hopen dat de kou ons voor- loopig verlaten heeft, onze wintergarderobe stoppen we diep weg in de kast en de zomer- kleeren roepen visioenen op van heerlijke, warme avonden, stralende middagen en daarmee samengaande pretjes. Gaat u uit met de Pinksterdagen, naar familie of naar vrienden? Neem dan niet uw halve garderobe mee, zoodat de reis heen en terug een straf is door het zeulen met een zware koffer. Bepaal u tot de noodzakelijk ste kleeding zooals een middag japon en een lekker warme deux pièces, want we hopen wel op mooi weer, maar daarom is het er nog niet vast en zeker. Zult ge gaan tennissen bij uw gastvrouw, neem dan een dunne jumperblouse mee die gedragen wordt bij het wollen rokje, of draag er een pullover op zonder mouwen. Een volledig tenniscostuum neemt allicht weer teveel plaats in. Een avondjapon kan als het noodig mocht zijn, wel in ieder koffertje, hij neemt niet veel plaats in. Maar pak hem er alleen bij, als ge weet dat het noodig zal zijn; komt ge bij menschen, die u een eenvoudige Pinksterva- cantie aanbieden willen, dan schreeuwt die avondjapon hun brutaal toe: ik had meer verwacht, en dat zal hun genoegen misschien bederven. Maar we gaan lang niet allemaal voor eenige dagen uit: de meesten van ons spitsen zich op een enkélen dag. Gaat ge een wandeltocht ondernemen op een der feestdagen? Trek dan een gemakke- lijkzittend japonnetje aan met een wijden rok, zoodat ge flink kunt stappen, en dat bovendien tegen een stootje kan. Trek pret tige schoenen aan: al zijn ze oud, het hin dert niet, want ze zullen al heel gauw zoo bestoven zijn, dat ouderdom noch jeugd meer te zien zullen komen.. Neem liefst een kort jasje mee dat de avondkilte moet verdrijven, laat de handschoenen thuis, neem wat geld mee in de mantelzak of desnoods in de zak doek, zoodat ook een taschje overbodig is, en trek er op uit met een gemakkelijk, klein hoedje. Is een fietstocht uw Pinksterideaal, trek dan zeker geen zeer nauwe of zeer dunne japon aan, zoodat ge doorloöpend in actie moet blijven om uw rok op zijn plaats te houden, zoodat tenslotte noch landschap, noch Pinksterzon u meer in de gewenschte stemming kunnen houden. Een klein hoedje een manteltje op de bagagedrager, geen taschje, dit alles opdat ge uw beide handen vrij hebt om te sturen, want met zulke dagen Kleeren, eten en humeur. komt het er ln de drukte op aan. Hebt ge tenslotte een heerlijk plaatsje in een open auto veroverd, dan is een warme mantel, of een vest onder den zomermantel geen overdreven luxe: het moet wel hee! warm zijn, zóó zelfs dat er al over een hittegolf wordt gepraat, wanneer je zonder mantel in een open auto kunt zitten, zonder koud te worden. En zelfs dan nog is het 's avonds vast en zeker te kil. Een kleine hoed Is hier ook onmisbaar: slechts zij die in een dichte auto uitgaan kunnen een groote hoed. eei\ teere japon, fijne schoentjes en allerlei an dere luxe dingen meenemen of aantrekken. Maar er is veel kans op dat haar drie andere zussen die wij hiervoor noemden, meer echt, uitbundig plezier hebben. Dit is nu wat betreft de kleeding: neemt ge brood mee op uw tocht, maak dan sand wiches van casinobrood, wikkel ze in een vochtig vingerdoekje en pak ze verder ln een trommeltje of een stukje zeildoek. Het laat ste is natuurlijk gemakkelijker omdat het, na het gebruik, in een zak kan verdwijnen. Vergeet echter één ding niet mee te nemen, namelijk uw goede humeur: één mopperpot kan van een heel gezelschap vroolijke men schen het genoegen bederven. Laat dat goede humeur niet verdrijven door het slechte, omdat ge een trein hebt gemist, of omdat het gaat regenen, of omdat uw jurk is ge vlekt, en nog honderd andere kleinigheden. En gaat er dan ook nog een zeer belang rijke „hij" met het gezelschap mee, bedenk dan, dat hij u liever ziet met een vroolijk dan met een zuur gezicht. Want als de kleine teleurstellingen u al zoo in de war brengen, hoe zal het dan gaan met de groote, die zeker niet uit zullen blijven in uw leven! M E N U: Kalfsbiefstuk. Aardappelcroquetten. Aardappelcroquetten. Andijvie. Griesmeelschoteltje. Voor de aardappelcroquetten die nu wel kom zullen zijn, omdat de aardappelen slecht beginnen te worden, nemen wij: Koude aardappelen. dL. melk, peper cn zout, nootmuskaat, gehakte peterselie, een klontje boter ei en paneermeel, reuzel voor frituurvet. De aardappelen worden fijngemaakt en tot een stevig deeg gemaakt met melk, kruiden, gesmolten boter en eidooier. Paneer ze op de bekende wijze dubbel, na er kleine balletjes van gevormd te hebben en bak ze in dampend heet frituurvet. Behalve het menu noemen we hier nog een sandwich, die misschien met Pinksteren dienst kan doen voor een picnic. Bedenk voor zulke sandwiches dat ze niet te vochtig en niet te zout moeten zijn: de eersten wor den onsmakelijk te voorschijn gehaald, de laatsten veroorzaken teveel dorst. Voor de sandwiches die hier bedoeld zijn, nemen wij: K ons koud vleesch (geen varkensvleesch), 1/2 ons ham, 2 eieren, citroensap, olie, wat mosterd. Kook de eieren maak ze met een vork zoo fijn mogelijk en vermeng ze met de olie, het citroensap en de mosterd. Hak daarna de beide vleeschsoorten vermeng dit met het ei, voeg er zoo noodig na geproefd te hebben, wat zout bij en besmeer de sandwiches met dit mengsel, dat hartig en toch niet zout behoeft te rijn. E. E. J.—P. DE VAKMAN GEEFT RAAD AAN DE HUISVROUW. D>e laarzenmaker: Drijfnatte schoenen voor het vuur te drogen is heel verkeerd, want het leer gaat ervan barsten. Vul twee netel- doeksche zakjes met zemelen en stop er in elke schoen één. Binnen een uur of zoo is alle vocht door de zemelen opgezogen. Zwarte kinderschoenen, die er wat vaal en aftandsch beginnen uit te zien, knapt men aldus op. Maak een mengsel van 1 deel zoete olie met 2 deelen zwarte (Oost Indische) inkt. Spons de schoenen daarmee in. Een paar minuten laten staan en dan op de ge wone manier poetsen. .w. De Jamfabrikant: Ja, dat jampotje had U te lang bewaard en dus werd de jam hard en suiker-achtig. En onvoordeelig om uit te smeren. Doch als U het potje even in een warme oven zet, tot de suiker weer smelt, dan is het weer voor gebruik geschikt. De kok en de melkboer samen: Aanbran den van melk is dikwijls te voorkomen, zegt de kok, door vooraf de koker of de pan, waar in de melk gekookt wordt, met koud water flink om te spoelen. Jawel, en toch brandt soms de melk nog aan. Dat komt door mijn beste melk, zegt de melkboer. Ze heeft dan een paar uur gestaan, en alle zware bestanddeelen zijn naar bene den gezakt. Gaat men nu koken, dan brandt de boel aan. Dus. roer de melk eerst goed om, als ze een tijd gestaan heeft en kook ze in een andere, goed omgespoelde pan. Dfc groentenman: U kunt gerust wat meer citroenen koopen. dan U direct noodig heeft. U kunt ze immers goed en versch en sappig houden, als U ze bewaart in een kan koud water. Verversch het water eiken dag. Dc pannenfabrikant: Een middel om vuile pannen, van allerlei soort te boenen, maakt men als volgt: Doe in een oud pannetje ge lijke deelen zachte zeep, wit fijn zand en krijtpoeder en verder een schep zout. Roer dit dooreen in een kan kouti water en laat het daarna tien minuten koken, voort-durend roerend. Dan koud laten worden en in een pot bewaren. Men boent de pannen ermee, met behulp van een stijve boender.De pan in warm water afspoelen. Gebruik nooit soda voor aluminium of emaille pannen, want het aluminium wordt er zwart van, terwijl het emaille ervan gaat barsten op den duur. Gebruik dan liever heet zeepsop en een stijve boender. Zout ver wijdert hardnekkige vlekken. IEDEREEN HEEFT HET RECHT OM TE BROMMENMAAR NIET HARDOP! Medegevoel Is een eigenschap, welke de mensch zonder bewuste poging in zichzelf aankweekt. Zij wordt niet op maat gemaakt en wie een ander om medegevoel vraagt, maakt hem daardoor zelf Juist onbekwaam het te geven. Voorbeeld: men ziet een ouden bedelaar in stille misère en gevoelt medelijden met hem. Maar een eindje verder zien wij een andere, die zijn hand uitsteekt en om mede lijden vraagt, en zie, die stoot ons gevoel af. De oplossing hiervan is niet gemakkelijk te vinden. Maar het kan zijn dat de moderne mensch zijn hart ongevoelig voor treurige verhalen maakt omdat zijn voorouders een terurig verhaal altijd opvatten als een be dreiging van hun eigenbelang. Als holbewoner Oeka verwondingen te toonen had of pijnen kon beschrijven, was oermensch Wong bang, dat hij die wonden of pijnen ook zou krijgen door te luisteren of te kijken. Zoo kwam men ertoe het ver haal van smart te gaan geschouwen als een profetie van smart voor den toehoorder en men haatte daarom den mensch, die „nare dingen" vertelde. Het was zelfs geen onge woon ding in dien ouden tijd, dat de ver teller van veel kwaad gestecnlgd werd. Hoe het echter zij met de vroegere oor zaak en de tegenwoordige gevolgen, een feit is, dat wij menschen kwaad geluimd worden en ontmoedigd en gedrukt door het verhaal van andermans zorgen en tegenspoed. Wij beginnen onzen dag met het vaste voornemen onze eigen moeilijkheden te ver geten, wij stappen naar buiten en kijken naar de lucht; wij probeeren te glimlachen en een wijsje te neuriën, kortom, wij fleuren onszelf zoon beetje op. Dan komt er een kennis aan wiens zorgen niet grooter zijn dan de onze, maar zijn levensopvattingen zijn minder op gewekt. De kennis heeft medelijden met zichzelf; hij voelt zich verongelijkt: hij heeft een brom-bui. en zijn ijdelheid cn zijn kwade zin werken samen om hem ertoe te brengen het wereldkundig te maken. Dat doet hij en wij, die besloten waren vandaag vroolijk te zijn, zien onze zon verduisteren door het gebrom van een ander. De mensch is vrij, maar de rechten van den een houden op waar de rechten van een ander beginnen. Det wet beschouwt woro- den als wapens. Iemand krenken met woor den is evengoed een misdaad als iemand mishandelen met een knuppel. Iémands geluk stelen is even afkeurenswaardig als het stelen van iemands geld. Een ander te belasten met uw klachten is even unfair als hem te belasten met uw schulden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 17