BUITENLANDSCH OVERZICHT OOK DE PRUISISCHE REGEERING VERBIEDT DEN ROODEN FRONT STRIJDERSBOND. DOCH WAT ZAL HET RESULTAAT ZIJN? STADSNIEUWS INGEZONDEN ANSWERS ANSWERS MARKTNIEUWS SCHEEP V AARTBERICHTEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 11 MEI 1929 VIERDE BLAD Besluit op deugdelijke motieven gegrond. Dr. Schacht en Owen Young. T BELANGRIJKSTE NIEUWS Er zijn ten aanzien van den zorgelijken dag vergelijkingen gemaakt tusschen Parijs en Berlijn. Parijs is er zonder kleer scheuren afgekomen- Berlijn heeft zwaar moeten offeren. Zoolang men nog zoo dicht op de gebeurtenissen staat, is het niet mo gelijk een eerlijk oordeel te vellen, en het als vaststaand aan te nemen, dat de Parij- sche politie de zaak beter heeft aangepakt dan de Berlijnsche. Hoe dit ook zij, het ge volg van den bloedigen Duitschen 1-Mei dag- is, dat de Roode Frontstrijdersbond verbo den is. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft aan het bestuur mededeeling gedaan van het besluit tot ontbinding van den bond en van de redenen, die daartoe hebben geleid. Blijkens een door den afflcieelen Pruisi- schen Persdienst gepubliceerd uittreksel wordt daarin o.a. gezegd: De bond heeft, ten einde leidend, maar naar buiten toch zoo onbemerkt mogelijk te kunnen optreden, in het verloop der gebeur tenissen te kunnen ingrijpen en deze te kun nen stimuleeren, reeds vóór 1 Mei 1929 aan zijn leden order gegeven, aan optochten fin weerwil van het verbod) in bondskleeding deel te nemen. Dit bevel is opgevolgd, het geen wordt beschouwd als een bewijs, dat het tot de taak van den bond behoort, maat regelen der autoriteiten met onrechtmatige middelen te verhinderen of krachteloos te maken. Sedert jaren wordt de Roode Front strijdersbond door de communistische afge vaardigden en bondsleiders beschouwd als een elitetroep voor de a.s. revolutie, zooals blijkt, uit aanhalingen uit communistische brochures, waaruit de conclusie wordt ge trokken, dat de bond onder strenge disci pline wordt geschoold voor den gewapendcn strijd met het doel de regeering ten val te brengen en de dictatuur van het proleta riaat af te kondigen. Dienvolgens is de bond een den staat vijandige organisatie. Bij de jongste onlusten te Berlijn is voorts gebleken, dat de bij deze gebeurtenissen be trokken Roode Frontstrijders in het bezit waren van verboden wapenen. De leden van den bond zijn zoowel theo retisch.. alspractisch militair, opgeleid. Naai de opvatting van h:et bondsbestuur zijn de omverwerping'dei* grondwet en de afkondi- ging., dér dictatuur .vaju het. - proèltariaat slechte te bereiken door een" militair ge- vormden en gedisciplineerden" troep. Der halve" heeft elke afdeeling van den bond naast den politieken leider een z.g. fcechni- sohen leider, wiens taak het is, de leden van den bond overeenkomstig een door het be stuur verstrekt reglement van den bond in strijd met artt. 177 en 178 van het vredes verdrag. Ten slotte wordt nog geconstateerd, dat door de veelvuldigheid en de stelselmatig heid van overvallen op personen, die een an dere poütieke richting zijn toegedaan, en op politie-ambtenaren, de veronderstelling wordt gerechtvaardigd, dat dit optreden door het bondsbestuur wordt gewild, althans goedgekeurd, zoodat de bond streeft naar hettoebrengen van lichamelijk letsel, land- vredebreuk en andere dergelijke strafbare daden. Na dit verbod heeft de Pruisische regeering het recht met alle haar ten dierste staande middelen het communisme te bestlijden. Want zij maakt zich natuurlijk niet de illusie dat een dergelijk verbod de organisatie van het communisme zal stop zetten. Integendeel. En dit is dan ook de schaduwzijde van het geval: De Roode Frontstrijders zullen thans niet zoo makkelijk meer te controleeren zijn. Zooals men weet heeft de Rijksregeering den Bond eveneens verboden verklaard. In het rijksdepartement van binnenlandsche zaken is nu een conferentie gehouden van vertegenwoordigers der rijksregeering en der landen. De vertegenwoordigers van het rijk en Pruisen gaven een uitvoerige motiveering van het verbod van den Rooden Frontstrij dersbond, die der landen schilderden het op treden van den bond in hun land. Daarbij betoogden de vertegenwoordigers der landen, in welke de bond nog niet is verboden, dat deze stap is nagelateïi, omda4t in hun land de toestanden anders zijn en er geen dringende aanleiding was, ook niet uit juridisch oog punt gezien, om den bond te verbieden. Thans loopt echter het gerucht, dat de rijksregeering van plan is de regeeringen der landen te verzoeken den Bond te verbieden. Als dit gerucht waarheid bevat is de kans niet denkbeeldig dat het verbod over het ge- heele rijk geldend wordt. Het is nog maar de vraag of dit den strijd tegen het communisme ten goed zou komen! Hierboven wordt in de motiveering van het Pruisische besluit gezegd dat de militaire leest waarop de bond geschoeid is, in strijd is met het Vredesverdrag. Ook dit is juist. Dochniemand zal durven beweren dat de Roode Frontstrijders te dezen opzichte alleen schuldig zijn' De bond heeft zijn antipode! En hoeverre die groep in strijd is met. het vredesverdrag is nog nooit heelemaol uitge maakt. Ook hieruit zullen de Duitsche communis ten nog wel politieke munt slaan. F. A. Young heeft weinig kans. De leden van de herstelcommissie hebben hun particuliere besprekingen over de gew^igde percentages van Spa voortgezet. De verschillende gedelegeerden formuleerden plannen voor een mogelijke verbetering van de huidige positie, maar men is algemeen van opvatting, dat er weinig hoop bestaat op een algemeen aanvaardbare verdeeling, zoolang de gemiddelde annuïteit van 2050 millioen mark onveranderd blijft. Daar dit cijfer voorloopig óoor de meeste delegaties is aanvaard, bestaat er weinig vooruitzicht op een verhooging en de Britsche delegatie, die het meest moet offeren door de voor gestelde percentagewijziging, is niet bereid een verhooging in de annuïteiten te vra gen, aldus de Tel. Onder deze omstandigheden schijnt de eenige hoop op redding der conferentie te liggen in een scheiding van de kwestie der verdeeling en de xwestie der ontvangsten. In deze richting werken thans de Britsche ge delegeerden. Verwacht wordt, dat de Duitsche reserves zonder veel moeite aanvaard zullen worden en in het rapport zullen worden op genomen. Dr. Schacht kwam voor het eerst sedert vele dagen naar het hoofdbureau der commissie, naar men gelooft met het plan aan den voorzitter de Duitsche reserves mede te deelen, die in den loop van een onderhoud met Sir Josiah Stamp gewijzigd zijn. Owen Young zal deze reserves waarschijn lijk nagaan, en indien hij ze redelijk acht, zal hij een plenaire bijeenkomst bijeenroepen Indien zij worden aanvaard, zullen zij wor den ingelascht in het rapport, dat daarna gereed zal zijn om onderteekend te worden. De kwestie der verdeeling zal dan onder het oog worden gezien en daar deze alleen de crediteur-mogendheden aangaat, zal men de Duitschers vragen zich terug te trekken Daarna zal een afzonderlijk document be- spj-oken worden, dat de verdeeling behan delt. Als Duitschland de nieuwe cijfers aanvaardt. PARIJS, 10 Mei, Havas meldt dat de deskundigen der crediteurmogendheden gis termiddag om drie uur zijn bijeengekomen onder voorzitterscnap van Owen Young, die zijn collega's heeft ingelicht over het verloop der onderhandelhïgen, welke hij sedert Zaterdag j.l. met de Duitsche delegatie heeft gevoerd. Owen Young heeft er in het bijzonder op gewezen, dat hij het met den leider der Duitsche delegatie eens is gewórden over een .procedure, welke het allen belanghebben den délegaties mogelijk maakt om zonder tijdverlies, in bijzonderheden kennis te nemen van de reserves eh'de voorwaarden, welke^de Duitsche" deskundigen aan de.aanneming van de laatste hun voorgestelde betalingen vast- knoopen. Met dit doel zal dr. Schacht de reserves kenbaar maken, hij namens de Duitsche delegatie in het algemeen rapport over de werkzaamheden der conferentie op genomen wenscht. De leider der Duitsche delegatie zal ander zijds mededeelen dat hij op den grondslag van het op deze wijze gewijzigde algemeen rapport bereid is de cijfers van Owen Young te aanvaarden. Onder deze omstandigheden zal de Com missie van Deskundigen, zoodra zij in het bezit van deze documenten is, zich in de eerste plaat- over de Duitsche reserves heb ben uit te spreken. Men neemt aan dat zij in staat zal zijn Dinsdag of Woensdag a.s. met dit onderzoek te beginnen. De val van Canton nabij? Ondanks de strenge censuur wordt verno men, dat de troepen van Kwangsi Hokhau hebben bezet en dat men weldra den val van Canton tegemoet ziet. Een Britsche kanon neerboot is naar Canton vertrokken. De Kwangsi-troepen bevinden zich op het oogenblik op ongeveer 50 KM. afstand van Canton. Te Canton zijn twee stoomschepen aangekomen met nationalistische troepen uit Sjanghai. Cantontroepen zijn plotseling begonnen met mitrailleurs en vliegtuigen de Chinee- sche oorlogsschepen bij de Macao-foiten te beschieten, aangezien men de bemanning er van verdacht de Kwangsi-troepen te steu nen. Gedurende het gevecht, dat een half uur duurde, vielen vele dooden. D° Chinee- sche vloot zette vervolgens koers op de reede van Sjamien, waar nabij de buitenlandsche kanonneerbooten het anker werd uitgewor pen. Gedurende het bombardement heerschte in de buitenlandsche nederzetting van Sja mien buitengewone opwinding vooral toen er vliegtuigbommen in de directe nabijheid van de buitenlandsche kanonneerbooten vie len. De consuls trachtten de Chineesche schepen te bewegen een andere ligplaats te zoeken doch de bevelvoerders weigerden. Ten slotte hebben de Cantonneezen de beman ning ontwapend. In Canton is de staat van beleg afgekon digd en duizenden personen zijn naar Hong kong gevlucht aldus de Tel. Thans liggen zeven buitenlandsche oor logsschepen voor Canton. Gemeld wordt dat de Kwangsi-troepen een verbond hebben gesloten met Feng Joe- sjiang Tsang Fat-kwei, Jang-sen en Ten Sengtsjing. Indien dit verbond inderdaad tot stand komt, wil men een nieuw© centrale regeering vormen, waarschijnlijk te Canton waarvan voorzitter zal zijn Wang Tsjing-wei, op voorwaarde dat deze ae extremistische ideeën zal bestrijden. De Iberisch-Amerikaansche tentoonstelling geopend. De opening van de groote Iberisch-Ame- rikaansche tentoonstelling heeft met een in drukwekkende plechtigheid piaats gehad. De opening geschiedde op het plein voor het hoofdgebouw, welks twee vleugel? het plein in een halven cirkel omsluiten. Alle balu strades en vensters en de verschil'cnde ver diepingen van den toren waren dicht bezet.Op het plein zelf hadden de genood igden hun zitplaatsen: de aristocratie van Spanje, de buitenlandsche diplomaten, zoomede de af gevaardigden van leger en vloot. Daartegen over was een groote tribune voor de konink lijke familie met haar gevolg en voor een aantal eeregasten opgericht. Voor het ko ningspaar waren twee vergulde troonzetels opgesteld, aldus meldt de TeL Om twaalf uur arriveerden de kening en de koningin. De aartsbisschop van Sevilla sprak een gebed uit waarop de directeur der tentoonstelling een rede hield, waarin hij wees on de vele thans gelukkig overwonnen moeilijkheden, welke de tentoonstelling heeft ontmoet. Vervolgens hield Primo de Rivera een toe spraak, waarin hij zeide, dat Spanje aan zijn Amerikaansche zusters en aan zijn zuster Portugal door de tentoonstelling wil toonen, hoe de oude Spaansche geest nog altijd leeft, en dat Spanje door kunst, wetenschap en ar beid met alle landen wil vereenigd zijn. Zijn rede bevatte geen enkele toespeling op den blnnenlandschen politieken toestand. Toen verhief de koning zich en sprak slechts de woorden: „De SDaansch-Ameri- kaansche tentoonstelling is geopend". Na af loop van de plechtigheid bracht het konings paar met zijn gevolg een bezoek aan de ten toonstelling. (Zie ook het 6de blad). NEDERLANDSCH TOONEEL- VERBOND. AFDEELING HAARLEM EN OMSTREKEN. Dezer dagen hield de afdeeling Haarlem en omstreken van het Nederlandsch Tooneel- verbond haar algemeené vergadering. Aan de orde kwam de bespreking van den beschrijvingsbrief van het hoofdbestuur voor de algemeene vergadering te Arnhem. In het algemeen gaf de beschrijvingsbrief weinig aanleiding tot bijzondere gedachtenwisse- ling. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten te vragen aan het hoofdbestuur waar of het propagandageschrift, samengesteld door de propagandacommissie, is gebleven. Gaarne zou de afdeeling alsnog zoo'n ge schrift in druk zien ten einde er een ruim gebruik van te maken, door bijvoorbeeld ver breiding in de schouwburgen en elders. Tot afgevaardigde werd verkozen de heer C. C. M. van Hees, directeur van den Stads schouwburg. Bij de rondvraag werden de plannen be sproken voor het komende seizoen. Er zal weer een aantal tweeguldensvoorstellingen gegeven worden en zoo de kas het toelaat een tweetal cabaretavonden, waarschijnlijk in een andere localiteit dan gewoonlijk. Bovendien heeft het bestuur nog andere plannen. Als gewoonlijk zal ook een gratis- voorstelling gegeven worden voor de leden, teneinde de vorderingen te kunnen zien van de tooneelschoolleerlingen. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten, nadat de voorzitter den secretaris dank had gebracht voor zijn bemoeiingen. VERKEERSONGELUKKEN. Te Aerdenhout. Donderdagmiddag omstreeks vier uur reden twee meisjes uit Amsterdam per fiets op den Boekenrodeweg, die wegens ver nieuwing gedeeltelijk door zandhoopen is versperd. Vermoedelijk door het drukke auto verkeer maakten zij zich zenuwachtig. Een meisje viel en brak een been. Door dr. Dippel werd het been voorloopig gespalkt, waarna het meisje op eigen verzoek per auto naar de tram en met deze naar haar woning te Am sterdam werd vervoerd. TE VOET NAAR NOORD WIJK. A.s. Zondag beleggen Instituut voor Ar beidersontwikkeling en de N. A. R. V. een groote dagwandeling naar Noordwij k door de prachtige gebieden van Leyduin en van Staatsboschbeheer onder Noordwïjk, welke beide terreinen gelijk bekend is alleen voor houders van kaarten toeganke'ijk zijn. Het vertrek is bepaal dom 10 uur van. van de Groote Markt, de deelnemers moeten voor mondvoorraad en stevig schoeisel moeten zorgen. Men hoopt den prachtigen tocht, die onder leiding van den heer van Herwerden staat, in 5 uur af te leggen, waarbij dan nog een uur voor de rustpoozen komt. Terug gaat het per Noordwljksche autobus, zoodat de deelnemers (sters) weer te 5 a 6 uur in den namiddag in Haarlem terug kunnen zijn. Het is zoo schrijft men ons een ver heugend verschijnsel dat de Natuurvrienden beweging ook onder de Nederlandsche arbei ders en hun vrouwen zoo'n groote aanhang krijgt, dat dergelijke flinke wandeltochten met succes georganiseerd kunnen worden! BLAUWE WEEK-ACTIE. Als vervolg op het bericht in ons vorig nummer kunnen wij mededeelen. dat de route van den optocht met muziek, vaandels en banieren zal zijn 4 uur van 't Pretoriaplein langs Kloosterstraat. Ged. Schalkburger- gracht. Delistraat. Floresstraat. Mentawi- straat, Obistraat. Timorstraat, Zaanenstraat, Zaanenlaan, Middenweg, Schoterboschplein, Eikenstraat, Accasiastraat, Meidoornplein. Wileenstraat, Olmenstraat, Eikenstraat, Scho terboschplein, Middenweg, Fuhrhopstraat. Rijksstraatweg, Overtonweg, Indischcstraat, Spaarnhovenstraat, Timorstraat. Floresstraat Lombokstraat, Soendastraat, Atjebstraat, Kritzingerstraat, Pres. Steynstraat, Pretoria- plein, waar de stoet dan ontbonden wordt. MUZIEK IN DEN HOUT. De H. O. V. geeft een middagconcert op Zondag 12 Mei, 2 1/2 uur in den Hout, onder leiding van Marinus Adam, 2e dirigent. Het programma luidt: 1. Marsch „La Reine de Saba". Ch. Gounod. 2. Ouverture ..Gazza Ladra". Rossini. 3. Geschichten aus dem Wienerwald. Strauss. 4. Ballet ..La Reine de Saba", Ch. Gounod. 5. Ouverture Zampa. Herold. 6. Zwei Spanische Tanze. Moszkowsky. 7. Ballet Faust, Ch. Gounod. BESMETTELIJKE ZTEKTEN. Volgens de Staatscourant kwamen in de week van 28 An ril tot en .net 4 Mei in Haar lem twee gevallen van roodvonk en vier van diphtheritis voor. in Bloemendaal een rood- vonkgeval en in Zandvoort drie gevallen van roodvonk. TEL~FOONSTRF*KNETTE!f. De minister heeft geen nader advies noodig. Op vragen van het Eerste-Kamsrlid den heer Briëi. inzake het uitbrengen van ad vies over teiefoonstreeknetten. heett de mi- nisier van Waterstaat geantwoord, cat ver schillende organisaties welke haar zienswij ze kenbaar maakten, en andere belangheb benden. aanvankelijk aangenomen hadden, dat de streeknetten, zooals men die hiei te lande nu kent, behouden zouden blijven en tot vestiging van nieuwe zou kunnen worden overgegaan. Ook de na dien gevormde inzichten van vorenbedoelde organisaties zijn d-_n nrnlster voldoende bekend, zoodat hij voor het ne- nemen van een beslissing nader advies harer zijds niet noodig acht DE ZONSVERDUISTERING. HET WEER WERKTE NIET MEE. Naar Reuter uit Medan meldt was Donder dagmiddag de eclips daar slechts gedurende enkele seconden waarneembaar tengevolge van zware wolken, de corona is echter wel waargenomen De Nederlandsche expeditie bracht haar programma geheel ten einde, maar zij is sceptisch met betrekking tot de wetenschap pelijke resultaten. Aneta ontving uit Medan nog het vol gende bericht: De dichtgesluierde lucht is oorzaak geworden, dat tijdens de zonsver duistering slechts een enkel oogenblik het binnengedeelte van de corona zichtbaar was. Ook het werk der andere expedities die op Sumatra, de zonsverduistering zouden obser veer en, werd bemoeilijkt door het weer. NOG VUUR IN DE RUÏNE VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Het Paleis voro Volksvlijt wil zich niet over geven. Eerst verzetten de ruïnes zrih tegen den slooper, thans na drie weken kwam het vuur weer uit de geheimzinnige kelders te voorschijn.. Want op Hemelvaartsdag in den middag werd de brandweer gealarmeerd met de mededeeling, dat het in een der diepten onder de puinhoopen weer brandde, meldt de Tel. Eenige brandwachts met een handkar, waarop slangen en een standpijp geladen waren, togen er heen en doofden met een straal het brandje, dat in een voorraad pa pier bleek ontstaan te zijn. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. OP HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT-TERREIN. EEN GROOTE SCHOUWBURG EEN AMSTERDAMSCH BELANG! Nu er allerlei geruchten de ronde doen omtrent de bestemming, die aan het door den-brand van het Palels voor Volksvlijt vrij gekomen terrein zal worden gegeven, moge u mij veroorloven de. volgende opmerkingen te maken. Welke andere vraagstukken hierbij ook naar voren mogen worden gebracht, het is een Amsterdamsch belang, dat op dezelfde plaats weer een schouwburg verrijze! Waar om? Eerstens omdat dit de aangewezen plaats is voor het wederopbouwen van een schouw burg. Tweedens omdat die plaats voor de Am sterdammers in zekeren zin historische be- teekenis heeft gekregen; omdat idereen voelt, dat daar iets verloren gegaan is dat' ons lief was. Het Paleis voor Volksvlijt was voor ons een centrum van kunst en van amusement. Hier mag geen dood groot kantorengebouw of iets dergelijks verrijzen! Het Paleis-terrein is op het oogenblik de eenige beschikbare vrije plek, waarop een schouwburg gebouwd kan worden; en een grooten, nieuwen schouwburg hebben wij noodig. zoowel voor ons zeiven als voor den vreemdeling. Men noemt Amsterdam wereldstad, doch gebrek aan voldoende „amusement" brengt vele zakenmenschen er toe, hunne besprekin gen met buitenlandsche relaties naar elders te verleggen, omdat zij 's avonds niet weten waar zij met hunne gasten heen moeten gaan. Dit beteekent kapltaalafvloeiïng. Een stad daarentegen die „vooruit" wil, moet trach ten het kapitaal binnen hare poorten te hou den. en moet de vreemdelingen tot zich nooden. moet door allerlei middelen als ten toonstellingen, congressen, bezienswaardig heden of vertier, nieuw kapitaal tot zich trekken. Een groot theater brengt vertier, trekt menschen. trekt vreemdelingen. Iedereen is daarmede gebaat, óók de gemeentekas, die hare vermakelijkheidsbelasting krijgt; ieder Amsterdammer heeft daarvan direct of indi rect profijt. Daarom zoo spoedig mogelijk een Paleis Schouwburg in modernen trant gebouwd! Een theater op deze plaats is Amsterdam- sche traditie en een zeer groot en urgent Amsterdamsch belang. Met dank voor de plaatsruimte Uw dienstwillige G. H. KOOPMAN. The popular Home Journal of Great Britain Th e Jou rna) I hat t ell* how Britiihera live, think, work and play Splendid Stories Bright Article* BEVERWIJK. Noteerir.g van 10 Mel 1929. Sla f 3f 13 per 100 krop. Spinazie f 0.08—f 0.1G per K O. Postelein f 0.20—i 0.36 per K.G. Andijvie f 4—f 8 per 100 str. Selderij f 0.05—f 0.07 per bos. Pieterselie i 0.10 per bos. Radijs f 7—f 10 pe- 100 bos. Raapstelen f 5f 8 per 100 bos. Prei f 0.40—f 0.50 per bos. Bloemkool f 30—f 60 per 100 Uien f 0.05—f 0.07 per K.G. Rabarber f 12—f 18 per 100 bos. Brusselsch lof f 0.14f 0.18 per K.G. Alcinous passeerde 9 Mei Gibraltar, Bata via naar Amsterdam. Alkaid 10 Mei te Hamburg van W.-Afrika. Albadi 10 Mei te Hamburg var Rotterdam. Abbekerk passeerde 9 Mei Vlisslrtgtn. Rot terdam 1. van Antwerpen naar Melbourne. Alcinous passeerde 9 Mei Gibraltar, Ma cassar naar Amsterdam. Arendskerk passeerde 9 Mei 12 u. Finister- re, Australië naar Rotterdam. Abbekerk passeerde 19 Mei 16 u. 15 m. Dover, Rotterdam naar Australië. Agamemnon 7 Mei te Kingston J. van Am sterdam, vertrok n. Almelo 7 Mei van Talcahuano naar Corral. Amstelland 8 Mei 16 u. te Montevideo, Amsterdam naar Buenos Aires. Boskoop 7 Mei te Port of pain, 25 Mei te Duinkerken verwacht. Bodegraven 8 Mei te Guayaquil, van Am sterdam. Baarn 9 Mei te Arica van Amsterdam, ver trok naar Iquique. Binnendijk passeerde 9 Mei Dungeness, Rotterdam naar Baltimore. Binnendijk 9 Mei van Rotterdam naar Bal- timore. Bandoeng passeerde 9 Mei 20 u Finisterre, Batavia naar Rotterdam. Bovenkerk 9 Mei van Rangoon, Rott'idam naar Calcutta. Flandria 8 Mei van Rio de Janeiro, Buenos Aires naar Amsterdam. Gaasterland 8 Mei 24 uur van Bahia, Am sterdam naar Buenos-Aires. Gaasterdijk 9 Mei te Bremen. Pecifickust naar Rotterdam. Glamorganshire 9 Mei te Colon, Antwer pen naar de Pacifickust. Helder 9 Mei van La Guaira naar Pto. Cabello. Highland Heather 9 Mei van Rotterdam naar Londen. Insulinde 10 Mei te Rotterdam van Bata via. Jagersfontein 8 Mei van Mozambique naar Beira. J. P. Coen 10 Mei te Genua, Batavia naar Amsterdam. Kilstroom 9 Mei te Rotterdam van West- Afrika. Krakatau 9 Mei van New Port News. Kangean 9 Mei te Marseille Batavia naar Amsterdam. Kedoe passeerde 9 Mei 3 uur Pcint de Galle Rotterdam naar Batavia. Kr aba ran 8 Mei te Hampton Roads van Amsterdam. Lochkatrine passeerde 10 Mei PrawJe Point, Pacifickust naar Rotterdam. Leerdam 7 Mei te Tampico, Rotterdam n. New-Orleans. Moena 8 Me! van Singapore. Manoeran passeerde 7 Mei Perim, Amster dam naar Batavia. Madioen 9 Mei te Hamburg van Rotterdam. Melampus 8 Mei van Port Said. Batavia n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam 8 Mei van Ha'ifax, Rot terdam naar New-York. Noorderdijk 9 Mei te Portland Pacifickust naar Rotterdam. NIeuwkerk passeerde 9 Mei Gibraltar, Beira naar Rotterdam. Nieuw Holland 9 Mei te Melbourne van Sydney. Orania 8 Mei 20 uur van Las Palmas, Am sterdam naar Buenos Aires. Oberon 9 Mei te Rotterdam van West- Afrika. Orestes 8 Mei te Lagos, West-Afrika naar Amsterdam. Prins der Nederlanden 9 Mei van Colombo, Batavia naar Amsterdam. P. C. Hooft 9 Mei van Southampton, Am sterdam naar Batavia. Poseidon 7 Mei van S. Domingo naar Pto. Cortes. Riouw 8 Mei van Genua, Amsterdam, naar Java. Rijperkerk 9 Mei te Antwerpen, Beira naar Rotterdam. Ridderkerk 9 Mei van Hamburg naar Ant werpen. Rijnland 8 Mei n.m. van *®aranagua, Bue nos-Aires naar Amsterdam. Rhea passeerde 8 Mel van Pto. Plata naar Havre en Amsterdam. Simon Bolivar passeerde 9 Mei Azoren, Amsterdam naar W.-ndië. Salland passeerde 8 Mei 11 uur Fernando Noronha, Buenos Aires naar Amsterdam. Siantar 8 Mei te Los Angeles van Java. Saleler 9 Mei van Singapore, Batavia naar Amsterdam. Soemba passeerde 9 Mei Ouessant, Ara sterdam naar Java. Salabangka 10 Mei van Suez, Amsterdam naar Batavia. Schouwen 10 Mei 3 uur te Suez, Baravla naar Rotterdam. Springfontein passeerde 8 Mei Gib-altar, Beira naar Rotterdam. Soekaboemi 9 Mei 22 uur te Suez, Batavia naar Rotterdam. Sibajak passeerde 8 Mei Perim, Batavia n. Rotterdam. Samarlnda passeerde 9 Mei 19 uur Perim, Java naar New-York. Sommelscüjk passeerde 9 Mei Dover, Rot terdam naar Br.-Indië. Springfontein passeerde 8 Mei Gibraltar, Beira naar Rotterdam. Tjimanoek 7 Mei te Sjanghai. Tjerimai 10 Mei van Singapore, Batavia naar Rotterdam. Tambora 9 Mei 15 uur te Marseille, Rot terdam naar Batavia. Vulcanis 6 Mei van Freetown naar Sher- borough. Van Spilbergen passeerde 3 Mei Thur:day Island. Veendam passeerde 9 Mel Lizard, Rotter dam naar New-York. Venezuela 8 Mei van Barbados naar Ply mouth en Amsterdam. IJstroom passeerde 8 Mei Dakar. Amster dam naar Kaapstad. IJselkerk 9 Mei te Calcutta van Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11