HAARLEM'S DAGBLAD FLITSEN STADSNIEUWS FEUILLETON. Helen's Juweelen ZATERDAG 11 MEI 1929 ZESDE BLAD VOOR DEN POLITIE RECHTER. Een „vriendendienst". Als je uit bent met 'n vriend en je maakt van diens erge dronkenschap misbruik door hem een bankbiljet van f 10 uit zijn porte- monnaie te stelen, dan is dat op zichzelf al een zeer afkeurenswaardige daad. Maar als Je het dan later doet voorkomen alsof je je maar over die f 10 hebt ontfermd omdat je z-oo bang was dat je vriend het biljet, ln den toestand waarin hij verkeerde, zou verliezen en je dan bovendien op het poliite- bureau, als je ziet aankomen dat alles mis loopt, nog moeite doet het geld weer „stie- kum" in e vriend's zak terug te duwen, dan wordt de zaak nog veel bedenkelijker. De Purmerender jongeling, die zich aan het beschrevene had schuldig gemaakt, hoorde dan ook 14 dagen gevangenisstraf tegen zich eischen. waarvan de politie-rech- t\r f 40 boete of 40 dagen hechtenis maakte. Scheldpartij. De heeren M. v. d. W., werktuigkundig Ingenieur, vroeger in Indië, thans te Sant poort en P. P. P., architect („Maar hij kan zijn naam niet schrijven", beweerde getuige v. d. W.) ook aldaar, schijnen het niet goed met elkaar te kunnen vinden. De reden hier van bleef ter terechtzitting in het duister, maar wel deed de getuige een boekje open over de beleedigingen, waaraan hij van de zijde van P. P. P. voortdurend bloot staat en waarvan woorden als: „verrkoloniaal" en „Ze hebben je Indië uitgetrapt" staaltjes zijn. V. d. W. deelde mede dat P. hem al eens met een klewang had gedreigd. „Ik woon nu een jaar aan den Brederodeweg hij heeft mij daar nog nooit met rust gelaten". Ook zou de architect hebben gezegd: „Ik zal ze wegpdan kan ik zijn huisje misschien voor een klein prijsje terugkoopen". Met zijn motor had hij den ouden heer v. d. W. ook al eens ondersteboven gereden. De Officier gaf den ouden heer den raad, maar uit den gezichtskring van P. te blijven en eischte tegen den verdachte, die geschre ven had dat hij niet kwam en wiens zaak dus bij verstek behandeld was, f 25 boete of 10 dagen hechtenis. De Politierechter vonniste conform dezen eisch. „ALS BEESTEN". DE DRANK MAAKT HEN ONHANDELBAAR. „Te Wormermeer, woont een meneer", die los sjouwerman van beroep en erg lastig is, als hij „wat op" heeft. Op Zaterdagavond 24 Maart J..1 had hij „alles nieuw" aan: een mooi blauw pak, mooie schoenen enz. enz. Was hij met al dat moois aan nu maar thuis gebleven, dan was er waarschijnlijk niets gebeurd. Maar hij ging met deze beste plunje naar ©en café en toen was het al heel gauw mis. De Wormerveersche caféhouder, wiens tij delijke gast de losse sjouwerman was zag hem uit het café gaan en ontdekte toen spoedig dat „de losse" buiten aan 't bakke leien was. „Ik deed toen de deur dicht, want ik ben erg bang", verklaarde hij Vrijdag morgen aan den Politierechter. Daarbuiten werd het leelijk meenens. Wel dra lag de sjouwerman bewusteloos op den grond. Van zijn mooie kleeren was niet veel meer over. Hiermede nog niet tevreden ble ven zijn tegenstanders maar slaan en trap pen, zoodat zijn gezicht geheel met bloed overdekt was. Ter terechtzitting droeg hij den linkerarm nog in een doek. D. O., J. V. en diens broeder R. V. stonden Vrijdag voor dit gevalletje terecht. De losse sjouwerman bleek een zonderling te zijn, die zichzelf verbazend graag hoort praten en dol is op Hollandsche spreek woorden. Onder de verklaringen, die de ver dachten aflegden, kon hij zich niet goed houden en interrumpeerde hij telkens, eens zelfs met: „Man wat sta je toch te liegen!" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta, per regel. Op 't laatst maakte hij het zoo bont, dat hij de zaal werd uitgezet. Getuigen verklaarden dat J. V. maar al door had geschopt en dat R. V. zou hebben gezegd: „O, is het die? Schop hem dan maar dood!" Er scheen allang een veete bestaan te hebben tusschen den eerste verdachte, wiens vrouw vroeger voor den lossen sjouwerman had gewasschen en dezen laatste, over het wegraken van een broek. Naar aanleiding van dit feit schold de sjouwerman den ander telkens voor broekendlef. Eenige caféhouders kwamen als getuigen a décharge, verklaren dat de losse sjouwer man een ontzettend lastige persoonlijkheid is, die altijd maar dreigt, den boel kort en klein te slaan. Verdachte J. V. zeide dat v. Z. (dat is de lastige) hem al dikwijls had belaagd. Dien avond had hij hem ook weer bij den strot gegrepen. De derde verdacht©, R. V., verklaarde dat hij aan het gevecht in het geheel geen deel had genomen en dat hij alleen zijn broer met kracht van de anderen had afgehaald. Hij had er volstrekt niet toe aangespoord, den man maar dood te trappen. Het O. M. gaf toe, dat de sjouwerman een vreemde, zenuwachtige man is, die, als hij gedronken heeft, het anderen zeer lastig maakt. Maar de verdachten hadden-toch, al had v. Z. hen dan misschien uitgedaagd, niet zoo als beesten te keer mogen gaan. De beide oogen van den man zaten na het gevecht dicht en hij is een week onder dokters be handeling geweest. De eisch luidde: f 50 boete voor elk of 20 dagen hechtenis en betaling door alle drie tezamen van f 150 schadevergoeding voor vernieling der kleeding van den spouwer man, geneeskundige behandeling enz. De Politierechter legde f 50 boete of 20 dagen op aan J. en R. V. en f 25 boete of 10 dagen aan D O. en zegde den eisch tot schadevergoeding volledig toe. R. V. kondigde aan dat hij in hooger be roep ging. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. F. J. N. R. overtreding van de Motor- en Rijwielwet 25 subs. 25 d. h, J. M. de J. het als bestuurder van een motorrijtuig daarme de rijden over een weg op zoodanige wijze, dat de vrijheid en de veiligheid van het ver keer wordt belemmerd en in gevaar gebracht f 8 subs. 8 dagen hechtenis. J. W. L. 8. over treding van art. 11 van het Motor- en Rij wielreglement f 1 subs. 1 dag hechter is. J. L. M. overtreding van het Motor- en Rijwiel reglement ontslag van rechtsvervoïging. J. K. bekrachtiging van het op 2 Januari 1929 ge wezen verstek vonnis. J. K. idem idem. C. V. verzet vervallen verklaard. G. v. T. idem. L. B. E. overtreding der Drankwet f 15 subs. 15 dagen. J. de K. overtreding der Leerplichtwet, verzet niet ontvankelijk verklaard. DE ACTIE IN HET BOUWBEDRIJF Door de samenwerkende organisaties der bouwvakarbeiders werd aan het hier ter ste de gevestigde bestuur van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven, een schrijven ver zonden, waarin o.a. gezegd wordt: „Met verbazing namen wij kennis van Uw schrijven d.d. 19 April 1.1. waarin ons wordt gemeld dat uw ledenvergadering het door uw onderhandelingscommissie met de leiders van onze organisaties getroffen compromis heeft aanvaard, en Uw Bond dus bereid is met onze organisaties een Collectieve Arbeids overeenkomst aan te gaan op de voorwaar den, in bedoeld compromis aangegeven. „Met verbazing herhalen wij, omdat U on ze brieven van 5 en 11 April totaal negeert. In deze brieven Is reeds uitdrukkelijk gezegd dat onze Bonden, om de daarin aangegeven reden, het bedoelde compromis niet meer konden aanvaarden. Thans nog eens te vra gen om een definitief bericht van onze zijde, mag toch overbodig worden genoemd. Voor den goeden gang van zaken willen wij U echter nogmaals mededeelen dat onze bonden, het met uwe onderhandelingscom missie getroffen compromis, niet kunnen aanvaarden. Reeds voor Uwe ledenvergade ring werd gehouden was U dit bekend en wij betreuren het, dat u van deze mededeeling blijkbaar geen nota hebt genomen. Hadden partijen voor dien nog eens met elkander kunnen spreken, dan waren misschien de moeilijkheden, welke uit de huidige situatie zullen moeten voortvloeien, voorkomen kun nen worden". Voorts wordt er op gewezen dat zich spoe dig ernstige moeilijkheden kunnen voordoen. G. MEN SINK Onder vele blijken van belangstelling her dacht de heer G. Mensink Woensdag den dag dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van het Gemeentelijk laboratorium. Hij werd op het laboratorium op hartelijke wijze toegesproken door den directeur. Dr. J v. Konijnenburg, die er aan herinnerde, hoe de Jubilaris het kleine boompje, dat het la boratorium vroeger was. in alle phasen van ontwikkeling had zien groeien tot een krach- tigen, flinken stam. De heer Mensink was het, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de bestrijding van den typhus, die thans in Haarlem weinig voorkomt. Dr. van Konijnenburg schetste vervolgens den heer Mensink als een ambtenaar, die altijd met groote bereidwilligheid zijn taak heeft vervuld, en daardoor vele vrienden heeft verworven. Als blijk van waardeering bood hij hem namens het personeel een fraaie, electrische schemerlamp aan en sprak daarbij den wensch uit, dat het schijn sel van deze lamp nog vaak de herinnering zal opwekken aan de vele Jaren in dienst van het laboratorium doorgebracht. De heer Tijsseling, voorzitter van liet Nat. Verbond van gemeente ambtenaren, maakte gaarne gebruik van deze gelegenheid om den jubilaris, behalve met zijn ambtsjubileum, ook te feliciteeren met zijn 25-jarig huwe lijksfeest, 't welk juist met dit jubileum sa menviel. Namens de organisatie bracht hij een bloemenhulde aan het jubileerende echt paar. De heer Verkoren, commies aan de Duin waterleiding, die vele jaren met den heer Mensink had samengewerkt, bracht namens de ambtenaren van zijn dienst een spontane hulde in den vorm van een pracht theeser vies. De jubilaris dankte alle aanwezigen voor de wijze waarop zij dezen dag voor hem tol een onvergetelijken hadden gemaakt. Daarna werd hij op het Stadhuis op waar- deerende wijze door den burgemeester toege sproken, waarbij hem het gebruikelijke ge schenk werd aangeboden. JUBILEUM P. M. KENTGENS. Donderdag vierde de heer P. M. Kentgens, depótchef der Electrotechnische tractie en van de Locomotievenremise der Nederland- sche Spoorwegen te Haarlem, zijn zilveren jubileum in dienst van de Spoorwegen. Su perieuren zoowel als ondergeschikten hebben den dag voor hem onvergetelijk gemaakt. Te elf uur 's morgens bezochten de tractie- ingenieur B. J. Nachenius uit Amsterdam, met zijn staf, de heeren Ir. P. M. Quist, ir. L. Y. J. Vinke en ir. E. v. d. Hoek, den jubi laris. Ir. Nachenius hield een waardeerende toespraak namens de directie. Van de di rectie kreeg de jubilaris een oorkonde. Ge noemde heeren schonken den jubilaris een klokstel voor op den schoorsteenmantel en twee plateelvazen, mede namens de amb tenaren, die onder den ^heer Kentgens wer ken. Voorts was er een' feestcommissie uit alle groepen van het personeel, dat onder den heer Kentgens staat. De machinist W. J. Nieuwenburg voerde het woord namens het locomotiefpersoneel, de heer P. den Ouden, opzichter der tractie te Leidschendam haalde als oud vriend talrijke herinneringen op aan gezamenlijken schooltijd en gezamen- lijken arbeid bij de spoorwegen. De beamb ten boden een prachtige schemerlamp aan. In een huis vol bloemen heeft de heer Kentgens verder onder buitengewoon groote belangstelling den dag gevierd. ZOMERUITYOERING H. G. K. Booda as. Donderdag in de Groote Kerk, Booda a.s. Donderdag in de Groote Kera, zal worden uitgevoerd de Mis in Es gr. t. van Fr. Schubert. Dit concert is bedoeld als her denking \an den lOOsten sterfdag van Schu bert. De datum hiervan viel in de maand November jl., maar daar bovengenoemde Mis zich bijzonder leent voor een uitvoering in de kérk, werd hiermede gewacht tot de zomeruitvoerin g. Deze Mis, welke een van Schuberts laatste werken is, is wel de mooiste zijner missen en werd daarom dan ook dit seizoen door vele oratoriumvereenigingen uitgevoerd, Namelijk Toonkunst te Amsterdam, met het concert gebouworkest gaf hiervan onder leiding van Pierre Monteux, twee zeer geslaagde uitvoe ringen. Zeer zeker zal deze Mis, welke in Haarlem nog niet werd uitgevoerd door ve len bijgewoond worden. De solisten zijn: mevr. Jo van IJzer-Vin- cent, mevr. v. Tienhoven-Kauwling en de heeren Jac. v. Kempen (tenor), R. C. Tol (tenor) en Jac. Caro (bas). De begeleiding is in handen van de H. O. V. VERBETERING. In aanvulling van ons stukje ln het num mer van Woensdag over een ongeluk ln de Smedestraat, verzocht men ons mede te dee- len, dat het slachtoffer, mej. S. uit Beverwijk, niet naar een straatorgel stond te luisteren, maar daar wandelde en toen plotseling de straat overstak. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No 1432 DRAAGSPORT Wel reker. als Jantje moe is, zal pappie hem wel <ira«e» zwaait hem op in rijc armen zet zijn hoed recht, tracht hem los te die Jantje b(J een I maken uit een al te houdingsverandering I Innige. smorende in zbn oogen heeft I omhelzing geslagen 1 slaagt op het oogen- blik dat Jantje een hond ziet en bijna over zijn schouder heen glijdt I krijgt hem weer in de i oorspronkelijke hou. ding, maar niet zon der verlies van zijn I hood zet hem over naar den rechterarm als de linker moe wordt en Jantje wordt at tent op vaders oor besluit, dat hot veei beter voor Jantje ia. om op eigen beoneu te staan (Nadruk verboden.) VEREENIGING VOOR KINDERBEWAAR- FLAATSEN. Dezer dagen had de Jaarvergadering van deze vereeniging plaats onder leiding van de presidente mevrouw PliesterDe Vries. Voorlezing werd gedaan van het door de secretaresse, mej. Kam opgesteld jaarver slag over 1928. Daarin werd geconstateerd, dat in het afgeloopen jaar weder veel is ge daan om door herstel en gedeeltelijke ver nieuwing van gebouw en inventaris de kin derbewaarplaats in de Asterstraat steeds bruikbaarder te doen zijn. Intusschen is, om aan het steeds toenemend aantal aanvragen beter te kunnen voldoen, een vergrooting van de crèche door aanbouw van een vijfde zaal noodzakelijk gebleken. In 1928 is daartoe be sloten en thans zijn de werkzaamheden reeds begonnen. In het afgeloopen jaar bedroeg het aan tal verpleegdagen tusschen 350 en 450 per week. Tot het bestuur traden toe mevrouw KroeseWijtema en mevrouw Peereboom Kikkert. Een „Clir.ge-Doorenbos-avond en twee uit voeringen van de Haarlemsche Kinder- Operette Vereeniging droegen bij tot Ver sterking der geldmiddelen. Uit het door den penningmeester, mr. Bak huizen van den Brink, uitgebrachte finan- cieele verslag bleek, dat de vereeniging nog steeds met een nadeelig saldo moet werken en belangrijke steun van buiten voor de ex ploitatie, en thans In het bijzonder ook voor de kosten van aanbouw der nieuwe zaal, niet kan worden gemist. Het jaar eindigde met een nadeelig saldo van f 886.69 op de gewone rekening en van f 500 op de verbouwingsre kening. Na ampele besprekingen over middelen tot verbetering der financiën en nadat besloten was o.a. een verloting te organiseeren, werd de vergadering gesloten. DE WERKVERSCHAFFING IN DRENTE. Zij, die er niet heen willen. Het heeft bij de autoriteiten ontstemming gewekt, dat een groot aantal werkloozen weigerachtig blijkt om te worden uitgezonden naar Drente. In de eerstvolgende vergadering van het Haarlemsche Burgerlijk Armbestuur zal deze aangelegenheid ter sprake worden gebracht en een beslissing worden genomen omtrent de personen die weigerachtig zijn aan de werkverschaffing deel te nemen. Aloversn hiertoe te komen heeft men eerst de redenen die de betrokkenen opgaven waarom zij wei gerden onderzocht, en bleek de reden juist te zijn, dan zullen tegen een dergelijk per soon geen maatregelen worden getroffen; doch het meerendeel der opgegeven argu menten, was dat men meer wilde verdienen, niet van huls kon enz. EEN NIEUWE LUIDSPREKER. De radio-techniek blijft nog steeds naar het volmaakte streven! In het bijzonder wordt den laatsten tijd de aandacht gewijd aan den luidspreker. En met veel succes. Nu heeft onze stadgenoot de heer B. A. Janssen, radio- handelaar, Wagenweg 76, een nieuwe electro- dynamlsche luidspreker in den handel ge bracht waarop hij trotsch kan zijn. Op Donderdagavond geeft hij daarmee de monstraties in het zaaltje Wilhelminaparlc hoek Wagenweg. Na een nauwgezet onder zoek is ons gebleken, dat dit Inderdaad een uitvinding van beteekenis is. De klar.k van dezen luidspreker is uitstekend, zoowel de hooge als de lage tonen komen volledig tot hun recht, terwijl ook de instumenten van een groot orkest afzonderlijk tc hooren zijn. Niet alleen muziek, maar ook het gesproken woord klinkt zeer natuurlijk. De demonstraties zijn bezocht door ver schillende musici van naam die over het met dezen luidspreker behaalde resultaat terecht verbaasd waren. Ook onze muzikale mede werker de heer K, de Jong heeft eenlgo de monstraties bijgewoond, waarna hij verklaar de, dat met dezen luidspreker het ideaal be reikt ls. Toen de H.O.V. In de studio tc Hil versum een concert gaf, had hij de partitu ren van verschillende werken meegenomen en met eenige andere musici had hij niet alleen alles kunnen volgen, maar ook zeer veel genoten. TOONEELVEREEN. „VOORUITGANG". De Arbeiderstooneclvereeniging „Vooruit gang" gaat Zondag naar Nijmegen, waar de prijsuitrolklng zal plaats hebben van den ge houden tooneelwedstrljd, uitgeschreven door den Bond van Arbeiders Tooneelvereenlgln- gen. Men zal des avonds met den trein van 7 uur hier ter stede aankomen waarna men gezamenlijk naar het gebouw De Centrale zal trekken waar de vereeniging gecompli menteerd kan worden. Daar men algemeen verwacht dat „Vooruitgang" één of meer prij zen heeft behaald ln den wedstrijd, neemt men thans reeds maatregelen om de huldi ging zoo grootsch mogelijk te doen zijn. PERSONALIA. Bij het te 's Gravenhage gehouden machi nisten-examen ls de heer N. J. Paape uit Haarlem voor het voorloopig diploma ge slaagd. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANT KUNDE. Op Dinsdag 14 Mei vergadert de afdeellng Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde ln de Tuinzaal van Café Brinkmann. De heer O. W. Witt zal een lezing houden over „Kassenbouw en Verwarming". EEN ROMANTISCHE GESCHIEDENIS, door JAQUES FUTRELLE. 14) „De gevolgen van deze zaak zouden wel eens ernstiger kunnen zijn, dan we nu ver onderstellen", ging hij voort. „Het is in alle gevalle beter, dat moeder en jij weggaan". Hij raapte in gedachten de gemummifi ceerde voet van de Egyptische prinses op, en keek ernaar alsof hij hem nog nooit van tevoren gezien had. HIJ had nog iets anders te zeggen, en hij wist niet, hoe hij zou be ginnenHelen rilde even. „Leg dat griezelige ding alsjeblieft neer!" beval ze. „Ik wore! er gewoon kriebelig van. Stel je voor, dat je zoo met iemands voet zit te spelen!" „Je hebt de kranten toch zeker al ge lezen?", Informeerde Brokaw Hamilton. „Ja, en ze waren afschuwelijk. Die kiek van mij met m'n mond wagenwijd open „Dus ik hoef je niet te vertellen, dat ik mijn aanklacht tegen Skeets Gaunt heb in getrokken?" i „Ja, dat heb lk gezien, minachtend. „En de beschuldiging van diefstal van den kouseband is ook ingetrokken". „Ingetrokken! Ta. maar het zou me niets verwonderen als hij het werkelijk „Het is belachelijk om te gelooven, dat Skeets Gaunt een dief is. Iemand anders moet je juweelen hebben opgevangen, toen je ze naar beneden gooide. Mijn eigen detec tive is bezig dat zaakje te onderzoeken". Hij zweeg even en keek Helen nieuwsgierig aan. „Nu Je weet, dat Skeets Gaunt niet meer verdacht wordt, houd .'Je toch zeker nog van hem?" „Ik haat hem!" kwam het antwoord on middellijk. „Haten? Waarom?" Daarom". „Waarom?" „Nou, daarom". „Ja. maar dat Is geen reden". Brokaw Hamilton keek haar verbaasd aan. „En je weet, dat hij onschuldig ls?" „Geen reden! Poeh! Geeft u me dan eens een betere". „Als ik als ik en hij begon heel langzaam en duidelijk te spreken, „als ik mijn toestemming tot jouw huwelijk met Skeets Gaunt nu eens gaf?" „Het zou absoluut geen verschil voor me maken", antwoordde Helen koeltjes. „Ik zou voor geen geld meer met hem willen trouwen. Naar mispunt!" „En als", hield haar vader vol, terwijl zijn oogen haar uitvorschend aankeken, „en als ik er nu eens op stond, dat je met hem trouwde?" „Maar paps, Ik „Als ik nu eens zei, dat je met hem moest trouwen?" „Moest!" Dat woord deed haar meteen in opstand komen. Ze was niet het soort meisje, waartegen je „je moet" kunt zeggen en denken, dat daarmee de zaak gezond is. „Ik zou niet met hem willen trouwen „Denk eraan, dat hij onschuldig is", hield haar vader aan. „Gisterenavond zou Je je door hem hebben laten schaken; vandaag je houding is nogal onlogisch. Als je van hem gehouden hebt, dan moet je nu nog van hem houden. Als hij nu eens ontdekte, waar jij den zomer gaat doorbrengen, en. „Ik wil hem niet hebben!" verklaarde ze heftig. „Niet! Niet! Niet! Niet! En ik vind je een gemeen, akelig mispunt, daar!" En ze holde de kamer uit en liet hem stomverbaasd achter. Eén van Brokaw Hamilton's treinen, Gaunt's kolen ontwikkeld werd, vervoerde gestuwd door een kracht, die door John op dit psychologische moment een persoon lijke vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche Zaken van de stad Wash ington naar de -tad New York. Hij had een zeer zonderlinge opdracht tc vervullen. Hij moest de pers verzoeken zich verder te ont houden van eenig commentaar op het mysterie van den verdwenen kouseband. Dit ongewone verzoek was het'onmiddellijk ge volg van een gesprek tusschen den Brit- schen gezant en den president der Vereenig- de Staten van Amerika. HOOFDSTUK IX. De klok sloeg negen. Brokaw Hamilton haalde uit een lade van zijn groot bureau een revolver en stak die in een buitenzak van zijn jas, na er zich van overtuigd te hebben, dat hij geladen was. Toen ging hij de hal in. „Ik kom misschien pas laat terug", zei hij tegen den knecht, Dawkins. „Het is niet noodig, dat er iemand op mij blijft wachten. Ik heb een sleutel". De knecht knikte en de spoorwegmagnaat ging den stoep af. Zijn auto stond te wach ten. „Eighth Avenue, op den hoek van de Der tigste S'raat", beval hij den chauffeur. ..Het is nu L.gen uur. Ik moet er om half tien zyn". Hij stapte in en de auto schoof geruisch- loos weg Het was twee minuten over half tien toen hij stil hield en Brokaw Hamilton uitstap te. „Dank Je", zei hij. ,Jk heb je vanavond niet meer noodig". Hij stond het roode achterlicht van den auto na te staren, tot het verdwenen was. toen ging hij den hock van de Dertigste Straat omAan den overkant was het nieuwe Tenderloin politiebureauBrokaw Hamilton, die blijkbaar op bekend terrein was, stak een typisch gevormde sleutel in hei slot van een deur: en ergens achter in het huis luidde een electrische belHij ging de hal door, zeker van zijn weg en stapte toen een kamer links binnen. Zij was bijna leeg, op een paar wrakke stoelen en een tafel na. en ergens ln een hoek stond een groene sofa. Er ging een deur open en Daddy Heinz kwam binnen, nieuwsgierig voor zich uit- turend, terwijl hij in zijn oude verdorde han den wreef. „Aha, Mr. Hamilton", begroette hij hem zonder eenige verwondering. „Je verwachtte me zeker vanavond niet?" vroeg de spoorwegmagnaat. „O jawel", en de oude man begon te grijn zen. „U komt om den kousoband van de gravin van Salisbury. Ik heb de avondbla den gelezen". In een kamer vlak boven hen lag de Havik in een heerlijke luie houding ln bed, terwijl hij tot tijdverdrijf eenige aanlokkelijke toe komstplannen maakte. Op een tafel vlak bij hem lag Daddy Heinz' revolver; en naast dat glinsterende moordwerktuig lag een keurig stapeltje bankbiljetten, 't Was niet veel oh nee! en de Havik gaapte vergenoegd maar een paar duizend dollar, een beetje los zakgeld. Onder zijn kussen was een Juweelen kistje en er naast lag de kouscband van de gravin van Salisbury, waaraan één diamant mankeerde. Het was me een meta morphose! De magere dagen hadden afge daan hoor! De Havik kon zich nog maar vaag den tijd herinneren, waarin hij ge noodzaakt was geveest zijn diner uit een keukenraam te gappen. Toekomstplannen maken! En heelemaal niet dezelfde toekomstplannen, die hij den vorlgen avond gemaakt had, toen hij door regen en modder l!ep te baggeren of was het duizend jaar geleden? Het was een veel grootscher toekomst een toekomst waar uit Helen Hamilton's krullend haar en lieve stem zich niet lieten verdringen. Want de Havik had de avondbladen ook gelezen, hij had ze regel voor regel verslonden met een begeerigheid, die misschien wel te begrijpen is, als men zijn intieme connectie met de daar verhaalde gebeurtenissen in aanmer king neemt. Hij vond het prettig te weten, dat zij Helen Hamilton heette; hij vond het nog prettiger te weten dat zij een dochter was van Brokaw Hamilton, den spoorwegmagnaat het was een buitengewoon aangename ontdekking. Hij had rich slap gelachen om de reeks ongelukken, die den armen Skeets overkomen waren; en hij was werkelijk blij te weten, dat de dichter zich eindelijk uit het warnet van geheimzinnigheden losge- wurmd had. De Havik glimlachte, toen hU las, dat detective Meredith bezig was hemel en aarde te bewegen om de mysteriën van dien avontuurlijken nacht te doorgronden. En hij was zeer büj te weten, dat het voor werp dat hij daar van den schoorsteen mantel van een leegstaand huls had geno men, een dameskouseband was. (Wordt vervolgu.;

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 19