HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT ©DSM LETTEREN EN KUNST HAARLEMSCH BACHKOOR GEMENGDE BERICHTEN. DE ECONOMISCHE WERELDPOLITIEK. UIT DE uiïia i aLivtiN HEDEN GEETALEERD WEILL ZOON BURGERLIJKE STAND MAANDAG 13 MEI 1929 TWEEDE BLAD MUZIEK. SCHOUWBURGAVOND TEN BATE VAN MAATSCHAPPELIJKE ZORG VOOR ZIEKEN Een avond, waarop het goede doel langs verschillende wegen nagestreefd werd. Ex- was zang, er was jazz, er waren bloemen en loten» er was paarsmerk-koffie met coffeïhe en er waren andere verkwikkingen elk wat wils! Zelfs was er bal na. Maar het be langrijkste deel van het p'-ogramma, dat trouwens deh avond tot half elf in beslag nam, vormden de voordrachten der leer lingen van Mevrouw Sybrandi-Halberstadt. Groepsgewijze en als solisten traden ze voor het voetlicht: de kleintjes het eerst. Daar waren aardige tafereeltjes te zien, als „De Koekbakster". „De verkeersagent" en „Waschdag", waarbij ook aan de mise-en- scène heel wat wei-k besteed was; daar was een kleine prima donna, die om haar zuivere intonatie uitgenoodigd werd bis te zingen. De grooteren toonden ook hun bedrevenheid in *t Fransch. Latijn en Duitsch; de uitvoering van het koortje „lm Frühling" verdient een bijzondere vermelding. Zeer veel bijval vond het tex-zet uit het „Dreimadl'erhaus" on de balletmuziek uit Schubei-ts Rosamunde; de grappige ouderwetsche costumes met de hoe pelrokken en de pijpjes wilde men ook nog wel een tweede maal zien. De solozangeres sen zongen over 't geheel zuiver doch zacht; slechts één toonde in liederen van Strauss, Wagner en Kuiler meer stemvolume en zeg gingskracht. Zeggingskracht is ook noodig voor de declamatie van verzen van Boutens; hierin werd al aardig wat bereikt, maar er kan nog meer uit groeien; voor toekomst verwachtingen blijft dus ruimte. De „Land- liche Konzertprobe" vormde een humoris tisch intermezzo, de „Schone blaue Donau" een aardig slot van de reeks der zangnum mers, die ondanks de verscheidenheid, wat lang was. De pianobegeleidingen werden welwillend vervuld door jnej. Emmy Van Eden en Mevr. dr. Petri. Over de begelei dingskunst der eerstgenoemde behoef ik niets meer toe te voegen aan hetgeen ik reeds vaak schreef; ook Mevr. Petri kweet zich accuraat en volgzaam van haar taak in liederen van Saint-Saëns en Hugo Wolf. Eén koor, „Ste Marie Madeleine" van d'Indy werd met begeleiding van harmonium en piano uitgevoerd; mej. Van Eden stond toen haar plaats af aan mej. Cor Teves en be speelde zelve het harmonium. Zij heeft Za terdagavond wel een kolossaal stuk arbeid verricht en verdient een bijzonder woord van lof. Voorzeker kan Mevr. Sybrandi met tevre denheid terugdenken aan dezen avond die van haar paedagogische bekwaamheden een gunstig getuigenis schonk. Ook de vereeni- ging voor maatschappelijk wex!: zal tevreden kunnen zijn. Wethouder Heerkens Thijssen zette, voordat de pauze begon, het doel der vereeniging uiteen en betuigde zijn ingeno menheid met de goed gevulde zaal. Toen ging men pauzeei-en en verving de jazz de muziek en wei-d de uitslag der vei-loting be kend gemaakt. Maar al gauw ging het ooo- neelscherm weer op en stond Clinge Dooren- bos op het tooneel; begeleid door zijn echt- genoote oogstte hij met eenige liedjes, w.o. „De Uitverkoop" veel succes. Van het bal weet ik u niets te vertellen, maar dat zal wel geanimeerd geweest zijn, K. DE JONG. OPERETTEKOOR „EXCELSIOR". „De Mascotte". Men kan zijn vorming ontvangen in de school voor kerkmuziek, zijn halve leven slijten op het koor der kathedraal, om ten slotte zijn bestemming te vinden als compo nist van luchtige zangspelen. Zoo verging het den Franschen componist Eduard Aud- ran, van wien men, in den tijd van de ver wording der kerkmuziek dan ook naar waar heid kon zeggen dat hij zijn bestemming vond. wijl in het werk van zijn lateren tijd, de operette, niets den musicus verraadt die in de kerkmuziekschool werd grootgebracht. Wat men uit zijn zangspelen, waaronder eigenlijk de Mascotte het was die een we reldnaam verwierf, allerzekerst proeft, is de melodieuze Fransche musicus, die zijn land aard niet verloochent, wanneer hij als hier schrijft „pour faire plaisir". Dat musiceeren enkel en alleen om te verheugen, treft ons in de prachtige melodie die ook den zanger gelegenheid geeft, zijn muzikantenhart te luchten; maar allereerst in het vreugdige. lichte en luchtige rythme (zetter, pas op! niet met rh, ik houd hier de Fransche schrijfwijze, die me heel het tijdvak van een Couperin tot een Debussy heeft vergezeld, als de grootmeesters der Fransche schooi ons wilden duidelijk maken, wat wel het wezen is hunner schoone muziek-kunst Het rythme dus, het blijde, levengevende, ja 't leven zelf. De verstarring tot het metrum, dat duinpad tusschen twee rijen prikkel draadversperring, waarop ten leste na den Palestrinatijd dat heerlijk-vrije dolen door ongerepte duinpartijen moest uitloopen, kwam ook wel tot over de grenzen van Frankrijk. Maar wij hervinden toch in het hart van eiken Franschman de celluie, bron en oorzaak van die blijmakende kunst, die langs dwaalweeen ten leste bij Debussy aan zijn gaf aan die hernieuwde schoonheid die nergeixs op zóó in 't oogvallende wijze was gecamoufleerd als juist in de muziek, waar men 't minst den invloed van 't menschelijk ingrijpen zou verwachten. Een kunst, waarmee 't zóó is gesteld, vraagt een speciale vertolking. Niet eene, die is aangeleerd op conservatoria, of waarin traditie de groote rol speelt. Maar een ver tolking. die de kern dezer vreugdige kunst dadelijk aanvoelt. De keuze alleen reeds van zoo'n blij zangspel als de Mascotte wijst er op, dat in beginsel alles reeds goed is. Kan een gezelschap dan nog aanspx-aak maken op een spelex-, die de rol van den herder Pipo op zich neemt, groept hij om zich heen twee vrouwenfiguren als de dochter van Koning Laxu-ent en de ganzenhoedster, dan kan de hoorder xnet recht zeggen: ik had een goeden avond. Het toeval wilde nog, dat de partijen van den koning en van boer Rocco (deze even stijfhoofdig maar ook even goedhartig als in Beethoven's Fidelio) waren toevertrouwd aan twee broeders, die eikaars spelaard door en door kennen en ons dus menigmaal deden vergeten dat hier dilet- tanten-kunst werd gegeven. De rij van spe lers en speelsters, zooals die hier volgens 't bovenstaande moet volgen, en die (natuur lijk!) opent met dengene die van dit alles de Urheber is, n.l. dirigent Jan Overhuys, luidt dan ónen zoeke nu zelf uit hoe sluit)J. van Driel. de dames E. de Lange en Joop Keizer, de heeren C. Steenkist en P. Steen- kist. Naast hen was H. Landwerd een goede Prins Fritelini, en bracht M. van Scelen den waard Matteo, die in geen operette mag ontbreken. Met J. Kramer, den xiniform- man die 't op de planken altijd „doet", heb ben we welhaast de hoofdpersonen genoemd Maar van hun goeden zang en meermalen heel goede actie zeiden we nog niet veel. Laat ik slechts herinneren aan menige goe de uitvoering van Excelsior en er dan bij voegen dat ze, voor zoover we die bijwoon den, een eind terugblijven bij deze opvoering der Mascotte. Het stuk werd in hoofdzaak gedragen door den heer J. van DrieL Zijn spel was voorbeeldig, want van zxxlk een vi taliteit, dat er niet een enkel oogenblik van inzinking viel te bespeuren, zoo hij dit kon voorkomen. Buiten hem om was dit nog wel eens, zeer begrijpelijk, het geval. Ook mej. J. Keizer was huisvast in haar rol en bleef welhaast bij Van Drie] niet ten achter; bo vendien was ze weer uitnemend bij stem, terwijl mej. De Lange ook heel xnooien zang gaf, en de rol van prinses geheel in stijl weergaf. En wat waren meestal die koren mooi zui ver, prachtig rythmisch, altijd slagvaardig. En toch had men geen ander instrument dan een s:mpele piano, lang niet overal zui ver gestemd, maar met bekwame hand be speeld door maestro Overhuys; dat deze voorbeeldig werd gesteund door den man in het souffleurshuxs, den heer Groeneveld, den stillen werker en stuwende kracht van Excel sior, zullen slechts weinigen hebben be merkt. Uitnemende repetities moeten zijn voorafgegaaxx om te komen tot een uitvoe ring, waarin nu letterlijk niets aan het toe val is overgelaten. Als volleerde danseresjes b.v. gaven in het tweede bedrijf de meiskes aan het hof van koning Laurent XIH van Fiombino haar menuet en kleurden en fleur den het tooneel als voorjaarsbloemen het grastapijt Daar ook de costumeering was „di primo cartello", verlustigden zich oog en oor heel den avond, die tot bijna 't middernachtelijk uur duurde, maar waarop we welhaast on afgebroken hebben genoten. Een herhaling, en dan met orkest, zou 't niet gaan? Ik zou dan 't bezoek warm kun nen aanbevelen. G. J. KALT. HET TOONEEL. TONEVO. KETTY JOKT NIET. Blijspel in drie bedrijven van Mary Maya.. „Ketty jokt niet" is de titel, wat dus wil zeggen dat Ketty heel den avond geen woord waarheid speekt! Deze Ketty jokt, dat het ons groen en geel voor de oogen wordt, zij komt er zelfs toe als indertijd koningin Draga van Servië het moederschap te si- muleex'exi, enkel en alleen om haar man die verstooi'd was over een onschuldig jok- kexitje, dat Ketty van een lunch met een on- noozeleu vrixid had opgedischt weer aan zich te binden! De voor gejokte baby groeit met elk bedrijf uit erx is in het derde bedrijf zelfs een drieling geworden. Wanneer er nog 'n paar bedrijven aangelapt hadden kunnen worden zouden er zeker op het laatst vijf kinderen in de wieg hebben gelegen. Deze Amerikaansche klucht, die van onzin aan elkaar hangt als je nog van aan elkaar hangen bij zoo'n stuk kunt spreken heb ben wij jaren geleden van een Duitsch gezel schap eens in Amsterdam onder dexi titel. „Mein Baby" gezien exx ook Hollandsche tooneelisten hebben met de babies van Miss Mary Maya later op de planken gesold! Tonevo is er gisteren mee gekomen en het was te verwachten, dat het publiek bij dezen dollen onzin krom van plezier zou zijn! Ex- zijn veel babies in de wereld, ook buiten de wieg! Soms was de lach onbedaarlijk, zoodat heele stukken van den dialoog onver staanbaar werden, wat volstrekt niet erg was bij deze clownerie! Het toppunt werd be reikt toen William Harrison met één en Maggi Scott met twee babies tegenover el kander stonden! Hartelijk lachen is gezond en al heeft de opvoering van zoo'n klucht met tooneelspeel- kunst eigenlijk niets te maken, de leden van Tonevo zullen zich over dezen vroolijken slotavond allerminst beklaagd hebben. De heer Pollé gaf als de man die zoo onver wachts met kinderen gezegend wordt, den toon aan. Hij speelde met brio, opgewekt en zoo als wij van hem gewoon zijn er geheel en al in! Exx ook in het tempo, dat zoo'n klucht verlangt., al vermochten de anderen dan ook dat vlotte tempo xiiet aldoor te volgen. De daxnes en heeren van Tonevo hadden niet veel moeite met Ketty jokt niet: Me vrouw de Vos-Jacobs jokte, of het gedrukt stond en toonde zich een vlotte actrice, die den heer Pollé aardig tegenspel gaf! Zij was levendig, opgewekt en sproxxg in en uit haar bed o, alles heel decent-, hoor! met een vaardigheid en vlugheid, dat je bij het ziexi alleen al moe van werd. Mevrouw Ulderink is als actrice eenige graden minder getaxeerd. Haar spel is wat ijl, maar het is als van mevrouw de Vos beschaafd en natuixrlijk en dat is veel waard. De heer W. van der Haven had Jimmy, den „schaapskop" op te knappen en hij deed dat zooals wij van hem gewoon zijn op ver makelijke wijze. Een groot sxxcces had ook telkens de verschijning van Zoe, de neger meid, aai'dig getypeerd door mevrouw J. Deken. Miss Petinkton had het er wel wat dikker op kunnen leggen. In zoo'n klucht behoef je heusch niet voor een kleintje ver vaard te zijn de woordspeling is hier heel toevallig en het publiek moet bij de ver schijning even goed de „stuipen op het lijf" krijgen als Jixnmy, die toch niet voor niets bij het hooren van haar stem onder het bed kruipt! De leden van Tonevo hebben gisteren voor een half jaar genoeg gelachen; zij kunnen er op teren tot het volgend seizoen. J. B. SCHUIL. NEDERLAND EN BELGIë. Het memorandum van Jbr. Beelaerts» De heer G. Nijpels, medewerker van het Hbld. schrijft uit Brussel aan zijn blad o.a.: „Na hier vernomen te hebben welke de toon en feitelijke inhoud zijn van "net zeer lijvige Memorandum van jhr. Beelaerts, neig ik er toe tp gelooven, dat het tijd stip, waarop eindelijk een goed Belglsch- Nederlandsch verdrag gesloten zal kunnen worden, daardoor noch verder noch dichter bij gekomen is. Er zal echter uit blijken voor het groote publiek, wat thans nog slechts enkele inge wijden weten, dat de Belgen niet langer meer kunnen rekenen of hopen op wat hun tot nu toe een zwakke plek leek en ook was in het Nederlandsche kamp. n.l. de onderlinge strijd bij ons, het verschil van opinie in dezen getrouwelijk weerspiegeld ment van buitenlaxxdsche zaken en van de groote meerderheid van ons volk welks opinie in dezexi getrouwelijk weerspiegeld wex-d in de meerderheid der leden van onze Staten-Generaal ever de vraag hoever men de Belgen tegemoet kon en moest komen. Thans, na dit zeer duidelijk en dikwijls ikx-achtig gesteld memorandum van jhr. Beelaei'ts, zijn uitingen als die van minister Hymans en van zijn ambtsvoorganger Van- dervelde in de Belgische Kamer van Afge vaardigden, over door jhr. Beelaei'ts ei'kende „absoluut rechtvaardige eischen" van België en over een betere gezindheid van hem dan van de leden van onze Staten-Generaal, voor goed onmogelijk geworden". STAKING ONDER DE HARING- VISSCHERS. ALGEMEEN HET WERK NEERGELEGD Men seint ons uit Den Haag: Wegens een loonconflict is onder de Sche- veningsche haringvisschers de aangekondig de staking uitgebroken. De aangesloten vis- schers bij den Centralen Bond hadden oor spronkelijk het door de Reedersvereeniging gedane voorstel aangenomen, doch nu de staking door den Christ. Bond (die meent dat het bedrijf wel degelijk de gevraagde verhooging van het percentage der besom ming kan lijden) geproclameerd is, hebben ook zij het werk neergelegd. De ^taking kan dus vrij algemeen genoemd worden. Alleen de trawlervisschers staken niet. De staking omvat momenteel 4 a 500 man vrijwel allen leden van den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Trans portarbeiders. Wij vernemen nader, dat de Rijksbemidde laar de heer H. A. van IJsselstein, partijen tegen morgenmiddag half vier in conferentie heeft samengeroepen. EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl», per regel. Voor bovengenoemd binnenkort op te richten koor word.n dames en heeren gevraagd met goede stem es vsMZ. ontvr» Brieves sc» 5423 5ur= ves dithled. Dinsdag 21 Mei is het vijftig jaar geleden, dat de heer Johannes Gerax-dus Hxrs er. me juffrouw Cornelia Sala met elkaar in het hxiwelijk traden. Beiden zijn nog 'link en ge zond, daartoe in staat gesteld door hun kin deren leven zij tharxs stil in hun huisje Gast huisstraat 11 rood. Het lijdt geen twijfel of beiden zullen hun gouden huwe.fijxslefcst op een prettige wijze mogen vieren. VISSCHERIJ-UITKOMSTEN. STAAT VAN BESOMMINGEN. Zaterdag waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 15 stoomtrawlers, 1 stoombeuger, 3 kotters en 9 loggers. De besommingen waren: Trawler Derika XVI 1500; Duvvïs 2700; Christina 2100; Victoria 1700; Victor 1800; Dirk Jacobus 1800; Plutos 2000; Peter D 1900; Friesland 1700; Tïmmersi» f 1500; Invierno f 2000; Ecliotica 2000; Avanti 2500; Clivia 1700; Limbur- gia 1500; Stoombeuger VI 207 ƒ450; Kot ters E 142 557; E 50 ƒ717; E 321 f 950. Loggers Sch. 297 337; Sch. 378 f 767; Sch. 75 *471; KW 79 f 528; KW 44 TD2; KW 47 480; KW 42 331; KW 121 517; KW 135 678. Heden waren aan den Rijksvischafslag te IJnxuiden 23 stoomtrawlers,, 4 stoombeugers, 1 kotter en 20 loggers. De besommingen wa ren: Trawlers: Henriëtte Jacoba f 4600; Gerberdina Johanna f 3400; Nelly Geziena f 2400; Jhr. du Beer Poortugal f 1700; Om- mering f 2500; Gorredijk f 1900; Derika V f 1700, Derika XV f 1900, Holland IV f 2000, Holland VI f 1400, Holland VH f 1800, Jean ne f 1600. Jeanne (VI. 10) f 2800, Erica f 1100, Timor f 3600, Annie f 1600, Irene f 2700, Petria f 1400, Alkxnaria f 1100, Eme rald f2100. Dolfijn f 1600, Zeemeeuw f 1600, Elie Genevière f 1700. Loggers: K.W. 161 f 899, K L. 8 f 617, Sch. 103 f 870, Sch. 130 f 588, Sch. 53 f 634, Sch. 7 f 729, Sell. 8 f 693, Sch. 263 f 378, VI. 88 f 640. Kotters: E 66 f 569 (opgave nog onvol ledig)- JUBILEUM W. F. A. SMIT. Heden Is de heer W. F. A. Smit, een zeer geziene figuixr onder het personeel van de N.V. Haarlemsche Melkinrichting „De Sier- kan", 25 jaar bij die Vennootschap in dienst. Hij is thans voorman. Vanmorgen werd hij in de directiekamer ontvangen en door den directeur den heer Th. E. Joxxstra, gefeli citeerd. Hij kreeg een enveloppe met inhoud. Namens het personeel sprak de fabrieks- chef, de heer J. H. J. Blomsteel, die een divan met kleed aanbood. De heer Smit heeft verder den dag in den huistelijken kring doorgebracht. T BELANGRIJKSTE NIEUWS Van de Duitsche spoor wegcris's, Woldemaras, en de demonstraties in Weenen. handelsverdragen vrijwel algemeen de onbe perkte toenas^m» van de mee>tbegnnstlgings clausule tot uiting, maar van groeten invloed op de tarieven Is dit totnutoe niet geweest, terwijl ae duur dier handelsverdragen nog veel te kort was (een Jaar) oxa ccn zekere stabiliteit aar. den handel te geven. Een factor, die momenteel een zekere be zorgdheid wekt, is de onzekerheid omtrent de toekomstige fiscale politiek van Engeland en de bcdx'eiglng van lxoogere tarieven in do V. S. De toertand in Centraal-Europa wordt nacieelig beïixvloed door de onzekerheid om trent de Poolsch-Duitsche onHerhande;ingen. Uit het rapnort b'ijkt. duidelijk. de gi'oo- te meerderheid van den raad niets moest hebben van de ideeëxi van Loucheur, die do tariefverlaging wcnscht to bespoedigen door de stichting van internationale kartels. Het rapport wijst op de groote verantwoor delijkheid, welke rust op de groote produ- ceex-ende staten, die door de verhooglng hxxn- ner rechten pogingen der kleine s'.aten om aan de beginselen van de economische we reldconferentie trouw tc blijven, kunnen ver ijdelen. 't Conflict ParaguayBolivia De secretaris-generaal van den Volken bond heeft van Paraquay een mededeeling ontvangen, waarin geantwoord wordt op de berichten van Bolivia in zake iixcidentexx, die zich hebben voorgedaan op 4 en 5 Mei in de grenszone van het fort Vanguardia, aldixs de Tel. De regeering van Paraguay zet uiteen, dat de commissie van ondei'zoek te Washington haar gevraagd had door afgevaardigden ge gevens te laten verzamelen over de geogra fische positie van het fort Vanguardia. Met dit doel heeft de regeering naar deze streek technische commissarissen gezonden, die van een klein escorte vergezeld waren. Deze commissarissen en hun escorte werden aan gevallen door een Bolivlaansch detachement uit een naburig kamp. De regeering deelt ten slotte mede, dat nimmer eexxige handeling zal worden toegelaten, die in strijd is met het compromis, dat door Paraguay is on- derteekexid. De demonstraties te Weenen, WEENEN. 12 Mel. (V.D.) Te Weenen wer den heden de verwachte demonstraties ge houden der Helmwehren en der sociaal-de mocraten en van den Arbeiders-Sportbond. Hedenmorgen werd door de Heimwehren een nieuw vaandel en 53 nieuwe leden ingewijd, welke plechtigheid gevolgd werd door een rede van den leider der Heimwehren, Dr. Steidle, waarna een optocht langs den door de politie bepaalden weg werd gehouden. De sociaal-democraten en de sportbonden be legden terzelfdertijd hun demonstraties, waaraan een groote massa Weensche arbei ders deelxiam. Hun demonsratles volgden een anderen weg dan die der Heimwehren en splitsen zich in verschillende groepen, diè zich naar de sportterreinen in de ver schillende deelen van Weenen begaven. 't Belangrijkste Nieuws beperkt zich heden tot een aantal gemengde berichten, waarbij commentaar overbodig is, en die wij hier onder laten volgen. Het dreigend conflict bij de Duitsche spoorwegen. BERLIJN, 13 Mei (VX>.) Naar semeld wordt, zijn de spooi-wegorganisaties bij hun- ne beraadslagingen tot het besluit gekomen om voor het proclameeren van een spoor wegstaking gevolg te geven aan den oproep van de regeering exx de bestuui'sorganisaties exx de Rijksminister van Arbeid te verzoeken tot scheidsrechterlijke bemoeienis. De spoor weg arbeidersbonden verbinden hieraan de positieve verwachting, dat rekening gehou den zal wordexx met de eischen der leden der betrokken organisaties. Wanneer de rijksmi nister van ax-beid onderhandelingen zal aan- knoopen voor de arbitrage en wie als scheids rechter zal worden aangesteld is nog niet be kend. Noorwegen uit den Volkenbond? OSLO. 11 Mel (V.D). De Arbeiders- partij van Noorwegen, die in het Storthing de meerderheid achter zich heeft, heeft voor gesteld, dat Noorwegexx uit den Volkenbond zal treden. De aanslag op Woldemaras. KOWNO, 12 Mei (VP.) Officieel wordt medegedeeld, dat het bevestigd wordt, dat de daders van dexx aanslag gezocht moeten worden in studentenkringen. 3 der daders zijn reeds gearresteerd. Een aantal studenten dat voor medeplichtigen gehouden wordt, is voortvluchtig. Hun personalia zijn echter bekend. Naar verluidt zijn In verband met den aanslag in totaal 200 personen gearresteerd. Ook in den afgek-open nacht zijn xxog ar restaties gedaan. De politie heeft echter ook heden geweigerd de pers inlichtingen te ver strekken. Het rapport van den Economi- schen Raad. De tweede zitting van den Economischen Raad is gesloten. De Raad hoeft i.et resul taat van zijn beraadslagingen samengevat in een lijvig rapport, dat thans aan den Vol kenbond wordt voorgelegd. In het inleidende overzicht vaxx de economische politiek in het afgeloopen jaar wijst de Raad er op. dat hoewel de resoluties van de «conorrrscbe we- reldconfex-entie in begixxsel direcc en alge meen zijn aanvaard, de practtsche toepas sing er van door middel van een nationale of internationale actie noodgedwongen gerui- men tijd vereischt. Weliswaar komt in de IN HET OOG GETROFFEN. In Groenendaal te Heemstede wierp een 7- jarige jongen een stokje spelenderwijs naar een hord. Hij trof daarbij echter juffrouw M. wonende te Heemstede zoodanig aan het oog. dat zij naar het Diaconessenhuis te Haarlem moest wox-den vervoerd. Na aldaar te zijn verboxxden kon zij echter naar haar woning worden vervoerd. NAAR KLEIN ZWITSERLAND. De zangvereeniging „Eben Haezer" orga niseert op 2en Pinksterdag een boottocht naar Schoorl. „Klein Zwitserland" genoemd. De tocht gaat heen ever Zaandam en Alk maar, terug over Alkmaar, Purmerend en Amsterdam. De toch wordt opgeluisterd door de mu ziekvereniging Arti et Religioni". BLOEMENDAAL. HET BLOEMENDAALSCHE STRAND. B. en W. stellen den Raad voor, onder intrekking van zijn besluit van 28 Maart tot wijzigiixg der Verordening op het Noordzee strand, vast te stellen de volgende verorde- xxing op het Noox-d-Zeestrand. Art. 4 wordt gelezen als volgt: „Met boete van ten hoogste 25 of hech tenis van ten hoogte 6 dageix wordt gestraft ieder, die op het strand, in pacht bij de ge meente, koopwaren vent of tegen betaling of vergoeding deze aflevert. Door B. en W. kan hiervaxx ontheffing woi'dexx verleexxd". GEMEENTERAAD. Er wordt eexx opexxbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehouden op Doixderdag 16 Mei 1929 te 14 ure ('s nam. 2 uurt op het Raadhuis te Overveen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming leden Commissie van Toe zicht M.O. Aanbevolen worden: Vacature de Visser: no. 1 C. W. de Visser, no. 2. Mr. F. J. D. The-ijse; Vacature Theijse: no. 1. Mr. F. J. D. Theijse. no. 2 C. W. de Visser. 3- Vaststelling 4de Suppletoire begrooting, dlenx-t 1928. 4. Ontwerp-besluit tot af- en overschrij ving op de begrooting voor 1928. 5. Wijziging der Verordening op het Noordzeestrand. 6. Wijziging der Bouwverordenixxg. 7. Verkoop van grond langs den Bloemen- daalscheweg aan: a. N. Cohen; b. P. L. Kerk vliet. 8. Vaststelling kohier Hondenbelasting, dienst 1929, 9. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening. 10. Verleening concessie voor een aut<v- busdienst DxxixxlustparkVogelenzang. EEN GOEDE MAATREGEL. Dezer dagen zijn op de Zandvoorter- laan borden geplaatst, waarop aan wiel rijders verboden wordt, van den rijweg ge bruik te maken. Aangezien zich aaxx weers zijden van den rijweg een flink betegeld rijwielpad bevindt, is dit verbod alleszins te billijken. VELSEN DE WERF DER AMSTFRDAMSCHE BALLAST MIJ. Naar wij vernemen zal de werf der Am- sterdamsche Ballast Maatschappij, die thans gevestigd is aau den Zuidelijken oever van het Noordzeekanaal binnenkort moeten ver dwijnen. aangezien de vergunning vanwege den Hoofdingenieur van het Noordzeekanaal in ingetrokken. De bedoeling dei Maatschap pij is, het bedrijf over te plaatsen naar Nieuwendam. Aangezien ongeveer 35 man op de werf in dienst zijn, beteekeixt de ver plaatsing daarvan voor dc gemeente Velsea een belangrijk verlies. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts per regel. BARTELJORISSTR. 26-28 BEVERWIJK. Ondertrouwd: A. Beentjes en G. Dulneveld. F. J. Cornelissens en C. M. Zonneveld. Getrouwd: J. P. Samshuizen en M. E. Kors- mail. M. MoolJ en A. van Geest- Bevallen: L. van der Linde—Slings, d J Comls—Steenbeek, z. L. J. Schuljt—Zuur bier, d. Overleden: M. Vellema, 82 jr.. wede. v. P. J. Schweitzer,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 5