H. D. VERTELLINGEN FEUILLETON. Helen's Juweelen STADSNIEUWS LANGS DE STRAAT HAARLEM'S DAGBLADMAANDAG 13 MEI 1929 (Nadrnk varbodoaj auteursrecht -roorbabonden-) Mientje's verjaardag DOOR CHRISTINE VAN DER LAAO „Kom Mientje, kind, je zit te suffen van middag! Je moet beter in je boek kijken hoor!" Hè, Mientje schrok, een donkere blos kleur de 't magere gezichtje. Vlug ging ze rechtop zitten, legde ze 't linkerhandje op het rug getje; 't groezelige vingertje wees dadelijk weer bij. Nog even bleef de juffrouw naar Mientje kijken. Wat scheelde dat kind vanmiddag toch? Ze zat maar steeds voor zich uit te staren, hoorde niets van wat er gezegd werd. 'i Schaap had zeker weer wat. Misschien v/as er thuis weer ruzie geweest, of was haar vader weer dronken thuis gekomen. Wat wist je er van waar zoo'n kind over zat te pieke ren, Wie weet wat er in dat hoofdje omging. Ze moest er maar niets van zeggen en haar maar stilletjes laten zitten, als ze weer afdwaalde. Maar Mientje's vingertje bleef bijwijzen, 't blonde hoofde bleef gehoorzaam voorover ge'.:ogen en de droeve hlnuwe n volgden gedwee de woordjes die langzaam, zeurig op gelezen werden en als uit de verte tot haar doordrongen. Ze wilde de juffrouw niet boos maken, hoor! Ze zou wel opletten. Maar ze moest toch cok aldnrr- o-irv morgen denken. Morgen was ze toch jarig! Morgen werd ze toch acht jaar! Ach, was die dag maar voorbij! Dat ze geen cadeautje kreeg, dat wist ze al lang. Maar dat ze niet uitdeelen mocht, dat ze niks aan de Juffrouw kon geven dat was toch zoo Verschrikkelijk! O, wat was dat verleden jaar toch fijn ge weest! Toen was ze 's morgens met moeder de koekjes gaan koopen, een grooten zak vol. Heerlijke koekjes met suiker waar je zoo lang wat aan had, waar je zoo lang aan lik ken kon tot je alleen nog maar koek over hield. En de reep voor de juffrouw had ze zelf uit mogen zoeken. Eerst had ze niet ge durfd, maar de winkeljuffrouw had maar al door gelachen en gezegd dat ze gerust lang kijken mocht. En toen had ze d'r een gevon den, nee maar, zoo'n fijne had ze nog nooit gezien! 'n Erge dure was 't hoor! Hij kostte wel 'n kwartje! Maar moeder had 't zoo maar goed gevonden, moeder wist wel, dat ze zooveel van de juffrouw hield, 't Was toch zoo'n heerlijke dag geweest! En de juffrouw was toch zoo blij met de reep. Toen ze een stukje geproefd had nam ze telkens weer een stukje. Aldoor had ze d'r bij gelachen en gezegd dat ze d'r niet af kon blijven, zoo lekker was 't. Nou, dat was nog eens 'n fij ne verjaardag geweest Maar toen was alles ook veel prettiger. Toen leefde moeder nogToen hadden ze altijd eten genoeg, toen lachten de kinderen d'r nooit uit om d'r afgedragen kleeren en toen was vader ook nooit dronken Hè, nou wist ze alweer niet waar 't was en door die akelige tranen kon ze de letters 09k haast niet zién..,. Schuw, aschblondé hoofdje omlaag, schoof Mientje met kloppend hartje de klas binnen, zocht ze haar plaatsje op en pakte zonder op te zien haar lei. O, als de juffrouw nou toch maar niet zag, dat ze gehuild had! Wat zou dat verschrikkelijk zijn! Dan zou ze natuurlijk moeten vertellen, dat ze jarig was. dan zouden alle kinderen naar d'r handen kijken en zien ,dat ze niks had om uit te dcelen, dat ze niks had voor de juffrouw Ze zou maar stil gaan teekenen, misschien zagen ze 't. dan niet. 't Blonde kopje zakte Lager en lager, 't lijfje schokte af en toe van ingehouden snikken. Stijf klemde ze de lipjes op elkaar, trachtte ze de tranen tegen te houden. Ze wou niet huilen! Ze wou 't niet! Daar ging de bel en gelukkig moesten alle kinderen hun lei pakken en sommen maken. Nou letten ze niet op haar. Nou zou de juf frouw 't wel niet zien. O, dat ze nou toch geen reep voor d'r had. De juffrouw was zoo lief en ze had er verleden jaar zóó van ge smuld Ze moest maar sommen maken, 't gaf Immers toch niks! Ijverig schreef ze de sommetjes recht on der elkaar, maakte mooie krullen aan de vij- 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Q&. /Sacvtr 4*. EEN ROMANTISCHE GESCHIEDENIS, door JAQUES FUTRELLE. 15) Na een poosje nam de Havik het juweelen kistje van onder '41 n kussen en strooide de inhoud peinzend over de dekens uit. Stuk voor stuk bekeek hij de typisch gevormde sieraden die getuigden van den grilligen smaak van hun bezitsterDie ringen had ze aan haar vingers gedragen; die arm banden hadden om haar ronde smalle polsen gezeten: die broche' had zich genesteld tegen haar zachte, blanke hals!.... En één enkele munt een halve dollar! Die had ze hem gegeven, omdat ze dacht dat hij honger had! De Havik drukte hem aan zijn lippen zonder zich te schamen. De liefde ds schaamteloos. Meer dan een uur lag de Havik plat op zijn ruK met nSo'.sdénde oogen voor zich uït te .ur. r en teidroomen van haar' HU dacht weer terug aan de licht sprankjes, die op haar haar speelden, toen ze zich uit het raam boog en onbewust haar Juweelen aan hem had g geven. Hij herinnerde zich elke lijn van haar slank figuurtje, zooals ze op den stoep van het politiebureau had gestaan met haar vader en Meredith, met medelijden in haar oogen. toon hij haar om een aalmoes ge vraagd had; en naar oogen waren blauw, diepblauw! De Havik ging plotseling rechtop in zijn bed zitten. „En waarom niet?" informeerde hij bij de pooien Van zijn bed, en „waarom niet?" vroeg hij aan het kleine tafeltje ven en drieën, trok keurig rechte strepen achter de rijtjes. Hé, ze kon 't toch maar wat mooi hoor! Je kon toch zien, dat ze geen klein kind meer was. Groot was ze al, ver schrikkelijk groot! De meeste kinderen wa ren nog maar zeven, zij was al acht!.. Toch was 't fijn vanmorgen toen ze wakker werd en toen ze die fijne boterham zag staan met heel dik suiker d'r op. Toch lief van Catrien hoor! Die had er toch maar goed om gedacht, dat ze jarig was. Vanmorgen heel vroeg, voor ze naar de fabriek ging, had ze dien boterham stielcum voor d'r bed neergezet. Vader had nergens om gedacht.Die wist misschien niet eens wanneer ze jarig v/asVader had d'r vanmorgen wel 'n pak slaag gegeven, die had d'r wel geschopt, toen ze al op den grond lag. Nou 'n mooien vader had ze! Net of hij zoo goed was, net of ie niet altijd dronk en 't geld opmaakte. Was 't nou zoo heel erg, wat ze gedaan had? Catrien had 't ook al zoo vaak gedaan, als ze geen centen meer had om eten te koo pen. Hij merkte d'r toch niks van, hij wist niet eens hoeveel ie 's morgens nog in z'n zak had O, als Ie 't toch es niet gemerkt had, dat ze centen uit z'n zak wou halen, toen ie nog sliep, o, wat zou dat fijn geweest zijn Dan had ze nou 'n reep gehad en koekjes met suiker, dan had ze op 't trapje mogen staan en hadden de kinderen voor d'r gezongen: „Lang zal ze leven". Hè, nou kwamen die akelige tranen al weer! O, als niemand 't nou maar zag. 't Blonde hoofdje zakte lager en lager, de traantjes drupten op de lei, maakten de mooie sommetjes nat en vlekkerig. Opeens voelde Mientje een hand op haar hoofd, hoorde ze de juffrouw zeggen: „Mien tje, kind, heb jij zoo'n verdriet? Wat scheelt er toch aan?" Dat was te veel. Met 'n bons vlei Mientje's hoofdje op de bank, 't kleine lijfje schokte krampachtig, gierend klonken de langinge- houden snikken door 't lokaal. Met een over slaand stemmetje riep ze: „Nee, ik zeg 't niet.... nee.... ik doe 't niet...." Eerst veel later, toen alle kinderen naar huis waren, hoorde de juffrouw bij stukken en brokken de oorzaak van Mientje's groot verdriet. Met 't blonde kopje tegen haar aangedrukt hoorde ze, naar wat Mientje had willen doen om toch 'n reep te kunnen koo pen, om toch uit te deelenMet tranen in de oogen dacht ze aan wat de toekomst naar alle waarschijnlijkheid voor dit kind zoïi worden. Ze sloeg de armen om Mientje heen, gaf haar een zoen op 't magere gezichtje Een oogenblik later kwam Mientje de school uit, de oogen stralend van blijdschap, de blonde haren dansend rond haar van ge luk overbloosd gezichtje, 't manteltje wappe rend achter haar aan. Tegen elk kind, dat ze tegen kwam riep ze al van verre: „Ik ben jarig, ik ben jarig!" Kijk, daar stond Tootje Zwaan, die naast haar zat. „Ik ben jarig To! Echt!" •„Dat zal wel", zei Tootje smalend, „waarom heb je dat vanmorgen dan niet gezegd? Ik geloof d'r niks van!" „Nou, dan niet. Maar wat is dat dan, hè? Zijn dat soms niet twee kwartjes om 'n reep en koekjes te koopen". „Mag ik mee", vroeg Tootje, die 't nu wel gelooven moest. „Nee, hoor, nee", zei Mientje, en ze rende weg. Dat deed ze niet. Ze ging lekker alleen, hoor, heelemaal alleen. De koekjes, van die dikke met rose suiker, waren gauw genoeg gekocht, maar de reep, daar moest ze lang voor zoeken, want voor de juffrouw, haar juffrouw, die zoo maar twee kwartjes gaf, zonder dat ze d'r om vroeg, daar moest ze een reep voor uitzoeken, 'n reep, zoo'n fijne, zoo'n lekkere als ze d'r heele leven nog nooit geproefd hadi UIT DE R.-K. STAATSPARTIJ. Prof. Veraart wenscht geen plaatsvexwangend candidaat te zijn. Naar het Centrum verneemt, heeft prof. rar. Veraart tot het partijbestuur der R.K. Staatspartij het verzoek gericht van de can- didateniijst voor de Tweede Kamerverkie zingen te worden afgevoerd, omdat hij daarop geen plaats als plaatsvervanger wenscht. waarop zijn revolver lag en „waarom niet?" zei hij tegen den halven dollar dien zij zij aangeraakt had; en „waarom niet?" wilde hij weten van het electrische lampje dat boven hem gloeide en „waarom niet?" was de vraag die hij door het open raam aan de heele v/ereld deed Hij stond op en ging naar den spiegel, waar hij langen tijd naar het gezicht stond te staren, dat hem aankeek. Er was een dieper uitdrukking in de oogen gekomen; er was iets nieuws in hem geboren. Op dat oogen blik was de Havik verre verheven boven aardsche dingen; de liefde had hem ver edeld, hij had bijna een ziel gekregen. Plot seling begreep hij, waarom Skeets, toon hij verliefd werd op Helen Hamilton, gedichten kon schrijven. Wel verdraaid, 't zou hem ook nog overkomen, dat hij ging dichten! Hij geloofde waarachtig, dat hij het op dat oogen blik zelf zou kunnen! „Waarom niet?" vroeg hij nu aan het ge zicht in den spiegel. En het antwoord kwam vanuit de duisternis: „Daddy Heinz!" Het gezicht werd somber, de oogen vernauwden zich. De Havik was dood voor iedereen zelfs voor Meredith behalve voor Daddy Heinz! Het was een grove fout geweest, dat hij Daddy Heinz weer aan het bestaan van den Havik herinnerd had; dat hij naar hem was gegaan. Als hij zijn hersens maar ge bruikt had! Maar Daddy Heinz kende hem, en daarin lag het gevaar. Hij had zich wil lens en we'.ens aan den ouden man overge leverd, en hij zou hem altijd blijven bedrei gen, en hem geld afzettenAls iemand hem maar uit den weg ruimde!" De Havik klemde zijn tanden op elkaar; zijn gespierde handen ba'.den zich tot vuisten.... Hij had zich nog nooit schuldig gemaakt aar. iets anders dan diefstal, maar nu was het. noodig om....! „Daddy Heinz is het eenige bezwaar", zei HONDERDJARIG BESTAAN VAN DE KONINKLIJKE LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIENDSCHAP". INSTALLATIE VAN HET EERE- COMITé. Zaterdagmiddag werd in het eigen ge bouw van de koninklijke liedertafel het voor het a.s. jubileum genoodigde Eereco mité geïnstalleerd. Aanwezig waren een groot aantal leden van dat Comité, het Be stuur van Zang en Vriendschap en de feest commissie. De voorzitter Dr. G. E. A. Broese van Groenou opende de bijeenkomst met een enthousiaste toespraak, waarin hij dank en hulde bracht aan allen, die zich bereid heb ben verklaard mede te werken tot een fees telijke viering van het 100-jarig bestaan en verklaarde het Eerecomité voor geïnstal leerd. Daarna kreeg de algemeene secretaris, de heer C. Warnier, het woord om de namen der leden van het Eerecomité voor te lezen. Beschermheer; Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. Eere-Comlté. Eere-Voorzitters Z. Exc. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland. Jul. C. Bunge, Eere-Voorzitter (pertinent) der Liedertafel. C. Maarschalk, die als Burgemeester van Haarlem, de eerst aangewezene is. Leden: Jhr. A. Bas Backer, Burgemeester van Bloe- mendaal; Jhr. Mr. J. P. W. van Doorn, Bur gemeester van Heemstede: R. G. Rij kens, Bur gemeester van Velsen; Mr. P. F. Pont. Bur gemeester van Hillegom; H. van Alphen, Burgemeester van Zandvoort; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Mr. M. Slingenberg, Mr. J. Gerritsz, W. Roodenburg, (Wethou ders van Haarlem)Mr. Th. A. Wesstra, secretaris van Haarlem; P. C. Adrian, C. Baron d'Aulnis de Bourouill, A. H. H. Bn'-.ker, A. Bertling, E. Eertlfng, J. W. A. Beynes, Dr. J. D. Bierens de Haan, W. F. Bloemendaal, A. G. Boes, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Ir. C. Bosman, C. ten Boom, M. van Breemen, J. Brinkmann, Mr. A. Bruch, C. J. v. d. Broek, A. E. von Brucken Fock, S. W. de Clercq, R. C. A. van Cranenburg, Mr. W. G. Del Baere, G. J. Droste Jr., A. M. Duytshoff, W. Dyserinck, J. van Eden, Mevr. de Wed. Fokker, J. A. Fontein, J. Fontein, J. D. Franse, G. D. Gratema, C. A. Gunters. P. Haitsma Muiier. C. C. M. van Hees, N. J. Hoeflake, Th. M. Hoog, H. E. J. Huysser v. d. Biesen, Karei de Jong, J. P. de Josselin de Jong. B. de Kanter, P. J. van Kessel, Jos. de Klerk, M. C. Ko ning, Olivier Koop, F. H. D. Kop, A. F. Kre- mer, E. H. Krelage, W. Kruyshoop Jr., Dr. A. A. G. Land. N Levenkamp, Vincent Loosjes, Jac. van Maris. Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman, Dr. W. E. Merens. Jhr. J. C. Mol- lerus; Mej. A. Niephaus, J. C. Peereboom, R. Peereboom, C. J. A. Reigersman, M. A. Rei- nalda, Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, J. H. Sauveur, J. B. Schuil, F. H. Smit, Dr. J M. A. Smits, Dr. C. Spoelder, J. C. Tadema, J. L. Ta- dema, Jhr. mr. E. H. E. Tedfng v. Berkhout, Jhr. F. Teding v. Berkhout, E. H. Tencklnck, P. J. M. v. Tetering, Mr. J. H. Thiel, Mr. C. W. Thöne, J. J, Thöne, Mr. P. Tideman. Mr. W. E. Baron van Till, Dr. J. Timmer, Mr. L. J. v. Toulon v. d. Koog, Mr. M. v. Toulon v. d. Koog, V/. Tuyl Schuitemaker, Mr. S. H. Ve- ning Meinesz, Mr. H. P. Visser 't Hooft, G. Wanderink Vinke, L. F. van Wagtendonk, L. W. Weterings, G. H. Weustink. Vervolgens kreeg het woord de heer Wan ders, voorzitter van de feestcommissie, die in korte woorden uiteenzette op welke wijze de jubileerende vereeniging haar eeuwfeest denkt te vieren, namelijk met een optocht, concerten voor de leden van het eerecomité en hun familie en voor het publiek, een kerkconcert voor de onvermogenden, een feestdiner voor de leden en hunne dames, een tentoonstelling van het archief der lie dertafel, die zeer merkwaardig belooft te worden, ontvangst van groote Nederland- sclie liedertafels, die gedurende drie dagen de gasten van de Jubileerende vereeniging zullen zijn. Het voornemen is om ook weder- keerig deze andere liedertafels te bezoeken. Er wordt verwacht, dat het Gemeente bestuur van Haarlem de liedertafel officieel op het Stadhuis ontvangen zal. en een bui- tenlandsche reis is ontworpen, zoodat Zang en Vriendschap daar concerten geven zal. Tot dit programma riep spreker de mede werking en de belangstelling van het Eere comité in, de medewerking bijvoorbeeld voor deelneming van hunne kinderen aan het bloemencorso, dat einde April zal worden gegeven. Na deze mededeelingen, die de vergade ring warm toejuichte, werd de vergadering gesloten. bij tenslotte tegen zichzelf, hij verspilde zelfs geen enkele onnoodige gedachte aan Skeets. Weer bestudeerde hij zijn beeld in den spie gel. „Een barbier zou me in een half uur weer bijgewerkt hebben! En ik moet ik zal haar hebben!" Hij glimlachte vriendelijk tegen zijn spiegelbeeld. „Het zou Brokaw Hamilton waarschijnlijk zeer veel genoegen doen mijn besluit te vernemen". Kort na middernacht merkte een nacht waker, dat in de Dertigste Straat de deur van een vervallen oud huis open stond en hij stelde een onderzoek In. In één van de kamers op de benedenverdieping vond hij Daddy Heinz, dood. Er waren drie kogel- wonden in zijn lichaam, en één ervan was in het achterhoofdOp den grond naast den ouden man lag een revolver, waarin drie leege hulzen zaten. Er w.as geen teeken van iemand anders in het heele huis, behalve in de kamer, recht tegenover die, waarin het lijk gevonden was. Er had daar iemand in het bed geslapenEr werd een groote hoeveelheid gestolen juweelen en kunstvoor werpen gevonden; ook een typisch, klein, in leer gebonden boekje. Het scheen een soort van kasboek te zijn* Tprwiil de Dolii'p van hei Tenderloin politiebureau een onderzoek instelde, wan kelde Brokaw x,m dood., «.uk. een van zijn huis op en stak den sleutel in het slot. Hij ging regelrecht door naar zijn kamer, sloot de deur achter zich en legde een enkele, losse diamant in een geheime lade van één van de kastenHet was de steen die dp Havik uit den kouseband van de Gravin van Salisbury gehaald had!.... Er was een klein' bloedvlekje op Brokaw Ha milton's hand! Hij staarde ernaar, terwijl zijn oogen groot werden van afschuw. Einde van het tweede deel. DE JUBILEERENDE T. B. C. BESTRIJDING. RÖNTGEN-APPARAAT GEWENSCHT. Zooals wij gemeld hebben viert de Ver eeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Haarlem dit jaar haar 25-jarig bestaan en met haar de voorzitter dr. L. C. Kersbergen. Het Huldigingscomité richt zich thans tot de bevolking met een circulaire, die een bijzon dere aanbeveling heeft van den Haarlem- schen, den Neutralen en den Christelijken Bestuurdersbond, het R.K. Werkliedenver bond en de Middenstandscentrale. Daarin wordt er aan herinnerd hoe de vereeniging begonnen is in het klein onder leiding van dr. Kersbergen en zich door de offervaardig heid van duizenden heeft kunnen ontwikke len. Haar geschiedenis bereikte het hoogte punt door de stichting van het herstellings oord Brederode duin. Er is echter nog een toestel, dat niet ge makkelijk aangeschaft zal kunnen worden, een Röntgenapparaat. Met plaatsing bedra gen de kosten hiervan 25.000.—. Gezien het bevolkingscijfer van den kring, welke de ver eeniging omvat gelooft het comité wel, dat dit bijeen te brengen is. Het sluit dan ook een inteekenbiljet in, dat gezonden kan wor den aan jhr. F. Teding 'van Berkhout, p/a Haarlemsche Bank vereeniging. Ongetwijfeld zal ook ditmaal het vertrouwen van dr. Kers bergen en het bestuur niet besqhaamd worden. DE NED. REISVEREENIGING. Jaarvergadering te Eindhoven Vrijdag heeft de Nederlandsche Reisveree- niging haar jaarlijksche vergadering gehou den te Eindhoven. Vooraf vereenigden de deelnemers zich aan een noenmaal, waarna een excursie werd gemaakt naar de Karei I- sigarenfabrieken. Om 5 uur ontving het ge meentebestuur de dames en heeren in het stadhuis, waarbij burgemeester Verdijk een welkomstrede hield. Om 8 uur opende de algemeene voorzitter, mr. M. J. van der Flier de vergadering. In het jaarverslag deelde de secretaris mee, dat de vereeniging thans 72.675 leden telt. De commissie voor de reizen met de Rijndam verschafte aan 2000 leden een zee reis. In het geheel werden 479 reizen ge maakt met een totaal aantal deelnemers van 13.100. Het voordeelig saldo over 1928 is 2519.33 1/2 wat gedeeltelijk aan afschrijving en aan uitbreiding van inventaris zal worden be steed. De aftredende hoofdbestuursleden de hee ren T. Coini, mr. M. J. van der Flier, C. de Jong, J. A. Landstra en V. J. Uri werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer A. T. W. Kortüm, die zich niet herkies baar stelde, werd gekozen de heer Beurs. Als plaats voor de volgende vergadering werd Utrecht aangewezen. De vergadering is Zaterdag voortgezet. De Haarlemsche voorstellen. In de Zaterdag te Eindhoven voortgezette jaarlijksche vergadering van de Nederland sche Relsvereeniging zijn de voorstellen der afdeelingen aan de orde gekomen, meldt de N. R. Crt. Op voorstel van de afdeelingen Den Haag en Rotterdam werd met 292 stemmen be sloten, een commissie te benoemen om een ingrijpende statutenwijziging voor te berei den. Het voorstel van de afdeellng Haarlem om het aantal reizen te verminderen, werd aan genomen. De motie van Haarlem om het reisbureau der N. R. V. op te heffen, als zijn de dit niet in overeenstemming met het ideëele doel der N.R.V., werd met groote meerderheid verworpen. Laat in den middag is de vergadering ge sloten. ZWEEDSCHE NAAIMACHINES. In Zweden bestaat sinds 1689 de wapenfa briek Husqvarna. In 1870 is deze fabriek be gonnen ook naaimachines te fahriceercn uit het om zijn hardheid en zijn taaiheid beken de Zweedsche smeedstaal. Juist door het ge bruik van dit uitnemende staal is ds fabriek in de mogelijkheid om op haar machines een eeuwigdurende garantie te geven. Eigen mij nen en eigen bosschen stellen haar trouwens in staat tot productie van het beste. Deze fabriek heeft thans Gedempte Oude Gracht 22 een filiaal geopend behoorende ut de Hol- landsche Husqvarna Maatschappij. Daar staan nu de eenvoudige handnaaimachines en de salonkasten waarin de machine ge heel wordt opgeborgen, de trapmachines en de geheel electrische die geruischloos loopt. Er zijn ook de vakmachines, die 4000 steken per minuut maken en de industriemachines met een capaciteit van 2500 steken. Hier biedt de maatschappij gratis bo^duurles aan op de machines en de materialen er bij. De Husqvarna-machines zullen er wel ko men in Haarlem op deze manier. DEEL m. „Ik hou van je!" HOOFDSTUK I. Er was een genoegelijk dorpje Satuit, d.at ergens aan de baai van Massachusetts ligt, verborgen achter een rij steile klippen, waartegen de woeste golven zich tevergeefs te pletter slaan. In den o.uden tijd, toen stoutmoedige zee schuimers op hun stille, lage vaartuigen de kusten onveilig maakten, en toen smokkelen een algemeen erkend beroep was, was Satuit met zijn veilige haven een beroemde verza melplaats en schuilhoek. Zelfs nu nog zwer ven er daar grijze, leerkleurige, waggelen de ouwe heeren rond, die u wonderbaarlijke verhalen zouden kunnen vertellen, verhalen van buitgemaakte zeekasteelen. verhalen over het uitplunderen van rijke zeehavens in West-Indië en ze smakken wellustig met hun lippen, als ze klaar met vertellen zijn. Zelfs kan men zoo nu en dan in de één of andere oude, stoffige kelder een klein drupje gouden rum vinden, dat zorgvuldig bewaard is in de lange jaren, die het moderne heden scheiden van de zonnige dagen, toen die goddelijke nectar uit Jamaica een gemak kelijke prooi was voor de zeeroovers; zelfs nu nog vindt men wel eens het één of andere typische kunstvoorwerp, dat waarschijnlijk eens prijkte in het paleis van een machtige Spaansche Grande, weggestopt in een hoekje van een Satuitische visscherswoning. Tegenwoordig is Satuit niet meer dan een onbeduidend dorpje, een deel van een vorige eeuw, waarover nog een beetje van de glanzende romantiek van die eeuw is blij ven hangen. Zoo af en toe wandelt er zelfs nog wel eens een verdwaalde Indiaan rond, Kinderen Twee kinderen speelden samen en de lucht was vol van het lawaai van hun spel. Hij een stevige, kleine jongen van een ja.ar of acht, met een paar pientere oogen in zijn leuk gezicht, zij een wildebras, met een bos donkerk krullend haar, dat verward om haar warm gezichtje slierde. Ze was zeven, dat wist ik toevallig, maar ze had tien kunnen, zijn. Op haar vijftiende jaar zou ze waar schijnlijk voor vijf en twintig door kunnen gaan. Ze deed in niets voor hem onder. Als ze ekaar nazaten liep ze even hard als hij en <was veel handiger in het maken van plotse linge zwenkingen om hem te ontwijken. Haasje over hup! Achter elkaar, steeds maar door, juichend, schaterend, hijgend, tot hij zich in het gras liet vallen en naar adem snakkend zei: „Ik schei er uit, ik kan niet meer." Ze lachte hem uit en zei uitdagend: „Wedden dat je niet over dat hek kan springen? Poeh je durft niet." „Ik durf wel zoo direct", zei hij lui, en ze gaf hem het voorbeeld, nam een grooten aanloop, kwam er over, struikelde aan den anderen kant en viel. Maar meteen was ze al weer op en antwoordde -minachtend op zijn vraag: „Pijn gedaan? Je bent gek, jó. Vooruit nou jijDan gaan we daar Indiaantje spelen." Ook hij sprong, kwam er en samen ver dwenen ze. Twee uur later zag ik hem langzaam naar huis toe slenteren, met een wapperenden In- dianenveerbos van elzetakken op zijn hoofd, en ik informeerde: „Plezier gehad?" „Och ja," zei hij en 't leek of hij per slot van rekening toch niet erg voldaan was, „maar je kan evengoed met een jongen spe len 't is net of ze geen meisje is." W. T. HET NED. TOONEELVERBOND. De jaarvergadering te Arnhem. De geldmiddelen In de onder voorzitterschap van prof. dr- P. H. van Moerkerken Zaterdag te Arnhem gehouden algemeene vergadering zijn na de openingsrede van den voorzitter de notulen der vorige vergadering goedgekeurd, aldus de N. R. Crt. Bij de behandeling van het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, mr. J. de Vrieze, bracht de voorzitter in bespreking enkele daarin voorkomende mededeelingen o.a. die over de geldmiddelen. De secretaris deelde mede, dat het met de vlottende middelen van het verbond steeds misère is. Een der hoofdbestuursleden heeft nu ook weer 11 a 1200 voorgeschoten in afwachting van de straks te ontvangen sub sidies. Dit acht spreker geen goeden tóe stand. Om daarin verbetering te brengen heeft spreker overwogen of het niet mogelijk zou zijn om op het gebouw der tooneelschool een tweede hypotheek te krijgen (de eerste is 18-500 groot). Een betrouwbare transac tie heeft aangetoond dat alleen de grond, waarop het gebouw staat, 28.000 waard is. Spreker hoopt nu dat er onder de leden een of misschien een combinatie te vinden is, die tegen matige rente op het gebouw een 2de hypotheek wil verleenen van 5000. Dan zou aan het voortdurend kastekort een einde zijn, totdat de financieele toestand van het verbond definitief verbeterd is. Spreker meent, dat er een keerpunt in het zicht is. Minister Waszink wil wel helpen, de heer Ketelaar wil ook helpen en de re- geeringscommissaris bij de Tooneelschool dr. Sterck meent eveneens, dat er wel wat te bereiken is. De periodiek aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren prof. dr. P. H. van Moerkerken, prof. dr. J. H. Scholte, dr. Tj. Franken en A. Goekoop werden bij acclama tie herkozen. De heer Cor van der Lugt Mel- sert werd, eveneens bij acclamatie, herkozen als lid van de commissie van beheer en toe zicht op de Tooneelschool. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. AMSTERDAM UTRECHT Nieuwendijk 225/229 oude Gracht 15J lakoniek als altijd maar lui en vadsig ge worden onder den verheffenden invloed der blanken. Ter wille van hem werd de eerste verordening van Satuit gemaakt. Die veror dening bepaalde, dat er op Zondag geen wild geschoten mocht worden, behalve wolven en Indianen. Op een kleinen afstand van het dorpje staat het kleine witte kerkje, waar naar men zegt Daniël Webster iederen Zondag morgen doorbracht; nog wat verder vindt men den-Plymouthrots, de wieg der Ameri- kaansche vrijheid. Hij is nogal klein voor zijn leeftijd, die Plymouthrots hij zou bijna door een gewone kip gelegd kunnen zijn klein voor zijn leeftijd en nogal ver van hèt water af. De overlevering zegt, dat de vrijheidshelden daar het eerst voet aan wal zetten en als we dat verhaal over Daniël Webster en zijn kerk gelooven, dan kunnen we dit ook nog wel op den koop toe ne men. In de tegenovergestelde richting, meer naar het Noorden, staat dezelfde vuurtoren, waar Abigail en Rebecca Bates zich verbor gen en het alarmsein luidden, en zoo de Engelschen vijanden in den oorlog van 1812 verdreven. Ja, het is warempel waar; en nu nog ziet men soms oo stormachtige nachten witte, spookachtige figuurtjes om de ruïne van den vuurtoren zweven en men kan het geroffel van een trom en het toeteren van een trompet hoog boven het geweld van den wind uit hooren klinken. Nog verder naar het Noorden zijn de Zwarte Rots en de Merrymount. Ik geloof, dat daar ook een paar belangrijke historische gebeurtenissen plaats gehad hebben, maar ze zijn me op het oogenblik ontschoten. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6