H. D. VERTELLINGEN FLITSEN STADSNIEUWS FEUILLETON. Helen's Juweelen HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 16 MEI 1920 (Nadruk r«rbode»| autawsracht voorbehouden.) floor EUGèNE D'ALEMBINO. Het Geneesmiddel In hot dorpje Maniaka ergens, vèr van de bewoonde wereld, in Rusland woonde Stalawl, een zéér welgestelde boer. De man was de rijkste van het plaatsje en kon zich vrijv/el alles aanschaffen wat Zijn hart maar begeerde. Hij bezat een mooie vrouw, een aardig huis en vele beesten. Maar toch was hij niet gelukkig, want één ding kon hij voor al zijn goud niet koopen: rust Jarenlang reeds werd Stalawi gekweld door een vreeselijke angst. Een ontzettende angst, die hem vele uren den slaap ontroofde. En eerst, wanneer de zon reeds aan den hemel stond, dommelde de gekwelde rijkaard wat in. Eiken avond was hij overtuigd, dat iemand onder zijn ledikant gekropen was. Iemand met booze wreedaardige bedoelingen. Alvo rens in bed te stappen spiedde hij zorgvuldig met een brandende kaars of hij „den boos wicht" niet zag liggen. En bij het minste kraken sprong hij doodsbleek, met parelen de druppels over zijn voorhoofd, op, en alar meerde zijn hééle huis en hof bij elkaar. Meestal, gebeurde dat twee en soms zelfs drie keer per nacht. Het gevolg was, dat vele knechts en meiden hem den dienst opzeg den, en anderen opstookten dat „enge spook huis" te mijden. Het was Stalawi aan te zien, dat hij ver schrikkelijk onder zijn telkens terugkeeren- de vrees leed. Zijn gezicht kreeg langzamer hand een akelige goor-greene tint en zijn oogen schitterden vreemd en koortsig. Ten slotte ging de priester van het dorpje Ostro bas zich met het geval bemoeien. Hij sprak tot Stalawi: beste vriend geef mij hon derd roebel en dan zal ik mij met mijn boe ken een week in de bergen terug trekken om in de eenzaamheid naar het geneesmiddel tegen Je sloopende kwaal te zoeken. Honderd roebel waren voor den rijken Stalawi een bagatel en hij gaf ze grif. Toen de priester, na den afgesproken tijd, weer in het dorpje kwam, schudde hij bedroefd het eerbiedwaar dige hoofd: ik heb zeven dagen en nach ten, schier zonder te eten, in mijn dikste fo lianten gelezen, maar ik heb het middel he laas niet kunnen vinden. Maar, Stalawi, wanhoop niet. In het stadje Starawa, vier dagreizen hier vandaan woont de wijze pries ter Alohas en hij zal zeker de kiuiden weten te mengen, die jc van je vrees zullen bevrij den geef mij duizend roebel cn ik zal nog heden tot hem gaanWelerom tastte Stalawi in zijn zak en gaf den priester de verlangde duizend roebel. Vele dagen hoorde Stalawi niets; avond aan avond werd hij steeds gemarteld door den angst, dat zich een snoodaard onder zijn ledikant verscholen had. En v%rig bad hij, dat de priester spoedig zou wederkeeren. Ein delijk, na twintig lange dagen en nachten, keerde Ostrobas terug en sprak terneer ge slagen: Arme Stalawi, ook deze tocht is tevergeefsch geweest., de wijze priester Alo has heeft vele uren gepeinsd en gezocht, maar ook hij is er niet in geslaagd het ge neesmiddel te ontdekkenhoudt echter moed, Stalawi, want in de groo'e stad Stelan, dertig dagreizen van hier, woont de priester Benok en deze, die de wijste is van ons al len. zal je zonder twijfel kunnen helpen geef mij tienduizend roebel en ik zal met liefde voor je de lange en vermoeiende reis maken. Ten derden male greep Stalawi in z'n zak en gaf het vei'langde goud. Dagen, weken, maanden verliepen. Men vreesde reeds in het dorpje, dr.t Ostrobas nooit weer zou terugkeeren. en de angst sar de Stalawi méér dan ooit. Maar eindelijk kwam de wit-gebaarde priester weei in zijn dorpje. Hij scheen verjongd, verkwikt. En sneller dan men het van den'grijsaard had kunnen verwachten, liep hij naar Stalawi's woning. Klopte op de deur. bonkte: Stalawi Stalawidoe dan toch open ik weet hetik ken het middelEn toen Stalawi, sidderend van verwachting, tegen over hem stond, sprak de oude, als een too- verformule, deze gedenkwaardige woorden: De hoog-wijze Benok heeft gezegd: Laat hij onmiddellijk de pooten van zijn ledikant afzagen.... KANTONGERECHT. Fietsen in Haarlem een janboel. 19 April Is op den Heerenweg een wielrijd-* ster aangereden door een Brockway-bus. Terzake van deze aanrijding had de chauf feur van de bus zich .te verantwoorden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de juffrouw niet op het klinkerpad maar op het asphalt, althans op den rand daarvan had gereden. Hoewel zij nog 2 Meter ruimte rechts van zich had,' is zij op de herhaalde signalen van den chauffeur niet naar rechts uitgeweken. Omdat de bestuurder evenmin naar links kon, wijl er van den anderen kant een andere bus kwam en de schuld dus bij de juffrouw ligt vroeg het O.M. voor den chauf feur vrijspraak. Het fietsen op de hoofdwegen is in Haarlem eenvoudig een janboel, zei de ambtenaar, die zelf ondervindt, dat de fietsers steeds op den rijweg komen en daardoor als auto mobilist herhaaldelijk in gevaar komt. De kantonrechter sprak den chauffeur vrij. Wie niet hooren wü.... Een Haarlemsche drukkerspatroon heeft bij achtste en negende herhaling de arbei- derswet overtreden, door zijn arbeiders te laten overwerken zonder de uren op de over- werklijst aan te geven en door zijn vrouw in de drukkerij werk te laten verrichten zonder dat zij een arbeidskaart had. Den vorlgen keer nog had de kantonrech ter in plaats van hechtenis on te leggen ge bruik makende van de hem bij uitzondering verleende bevoegdheid, verdachte veroordeeld tot boete. Het O.M. verzocht thans om dat niet meer te doen en vroeg twee hechtenisstraffen van 3 dagen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cta. per repel. (fUlli Verdachte verdedigde ziijh door te zeggen dat hij de uren abusievelijk in de verkeerde kolom van de kaart had ingevuld. De kantonrechter vond dat hij nu geen uitzondering meer kon maken en veroor deelde den drukkerspatroon tot een hechte nis van driemaal een dag en eenmaal een dag hechtenis. Ten voorbeeld. Twee jongens die op het asphalt van den Rijksstraatweg hadden gefietst, terwijl zij op het fietspad hoorden kregen ieder 2. boete. Neem me niet kwalijk. Een oude man, die dronken was geweest zeide gekomen te zijn om zijn verontschuldi gingen aan te bieden. Ondanks die excuses kreeg hij 5.boete. Een nlt velen, Een van de trottoirfietsers op den Schoter- Weg kreeg een gulden boete. Hij zei, dat er op den Schoterweg in het niets op 't oogenblik zelfs geen trottoir te onderscheiden is. AANBESTEDING. Twee huizen naast het postkantoor. In het bureau van den Rijksgebouwendienst in Den Haag heeft gisteren de aanbesteding plaats gehad van het sloopen van eenige perceelen naast het post- en telegraafkan toor te Haarlem in de Zijlstraat en het daar ter plaatse bouwen van twee dienstwoningen c. a. Laagste inschrijver was de N.V. Aanne mingsbedrijf P. Rosenhart te Haarlem voor 15.874.—. PERSONALIA. Mej. A. H. van den Bos zal 1 Juni het feit herdenken dat ze 12 1/2 jaar geleden als kin derjuffrouw in dienst trad bij den heer B. Bunschoten, Lorentzplein. Ds. L. D. Poot te Haarlem, heeft voor het beroep bij de Ned. Hervormde Kerk te Gro ningen bedankt. DE PROVINCIALE BEDRIJVEN. RAAD VAN TOEZICHT. Ged. Staten heoben de volgende aanbe velingen aan de Prov. Staten gezonden voor de benoeming van leden van den Raad van toezicht op de Provinciale bedrijven. Vacature N. Dekker: 1. N. Dekker, lid der Provinciale Staten; 2. A. Commandeur, lid der Provinciale Staten. Vacature Jhr. J. P. W. van Doorn: 1. Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heem stede; 2. Mr. G. J. Bisschop, burgemeester van Hoorn. Vacature Mr. L. M. de Jong Schouwenburg. 1. Mr. L. M. de Jone Schouwenburg, lid der Provinciale Staten; 2. E. Luden, lid der Pro vinciale Staten. Vacature K. ter Laan; 1. K. ter Laan, bur gemeester van Zaandam; 2. R. G. Rij kens, burgemeester van Velsen. Vacature Jhr. G. C. Quarles van Ufford: 1. Jhr. G. C. Quarles van Ufford te Bloemen- daal; 2. H. R. du Mosch, te Amsterdam. Vacature R. P. van Royen: 1. R. P. van Royen, directeur der Gemeentewaterleidingen van Amsterdam; 2. Ir. P. F. M. Wirtz, direc teur der Drinkwatereiding van de gemeente Rotterdam. "Vacature Dr. Th. van der Waerden: 1. Dr. Th. van der Waerden, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland; 2. L. van der Wal, lid der Provinciale Staten van Noord- Holland. Vacature C. Noome; lo. Ir. H. H. Ehrenburg directeur der Gemeentelijke Electriciteits- werken te Rotterdam; 2.H. Lohr, directeur der N.V. Provinciale Geldersche Electrici- teits Maatschappij te Arnhem. Vacature J. G. Bellaar Spruyt: lo. Mr. C. H. Guépin, lid der Provinciale Staten; 2. Mr. A. S. Miedema, lid der Provinciale Staten. Vacature Mr. M. Slingenberg: lo. J Koster lid der Provinciale Staten; 2. P. Kostelijk Pzn., lid der Provinciale Staten. ZEVENDE JAARVERGADERING NED. CHRISTEN VROUWENBOND. Woensdagavond hield in „Het Blauwe Kruis" de afdeeling Haarlem van den Ned- Christen Vrouwenbond haar zevende jaar vergadering. De avond werd geopend met het zingen van Psalm 100 vers 1 en 4 en het lezen van Ro meinen 11 vers 33 tot het eind. De presidente, mevrouw Anema Gertzen uitte haar vreugde over de aanwezigheid van mevrouw Maarschalk, eerelid der afdee ling. Zij memoreerde wat in het afgeloopen jaar gebeurde. In den zomer van 1930 zal in de omgeving van Haarlem een provinciale landdag ge houden worden. Er zijn vele teekenen van groei in de afdeeling, dank zij de propaganda. De secretaresse, mevrouw Van Leyden, bracht het jaarverslag over 1928 uit, dat ge deeltelijk opgesteld was door de vorige se cretaresse, mevrouw Buiser, die naar Alkmaar vertrokken is. Zij herinnerde aan het over lijden van het lid mej. De Waal Malefijt. Een bedrag van 100 werd afgedragen aan het comité voor de Armenische Christenen. Er werden talrijke lezingen en eenige cur sussen gehouden. Uit het verslag van de penningmeesteresse, mevrouw De Jong, bleek, dat er een batig saldo in kas is van 26.67. Na de behandeling van dit huishoudelijk gedeelte gaf de voordracht van mejuffrouw L. C. Diehl, leerares aan het conservatorium te Amsterdam een schoone wijding aan den avond. Mej. Diehl zegde van Vondel fragmenten uit .Lucifer". Zij deed daaraan voorafgaan een inleiding over de beteeken is van Vondel, en over Lucifer, het door hem nog op 67-ja- rigen leeftijd geschapen „treurspel in de En gelenwereld". Van haar declamatie gaat een groote bekoring uit, die haar publiek dan ook ten zeerste boeide. Mevrouw De Jong zegde mevrouw Anema dank voor alles wat zij voor den Bond doet. Haar werd een mooie paarse hortensia aan geboden. Nadat een gezellige pauze gehouden was werd de agenda voor de algemeene vergade ring besproken. Afgevaardigden naar deze vergadering zijn mevrouw Belgraver en me vrouw Krouwer. Besloten werd dat de afdeeling zal stem men voor het herkiesbaar stellen van de Bondspresidente mevrouw Havelaar het evenwel betreurende dat mevrouw Diepen horst en mejuffrouw Barger niet herkiesbaar gesteld werden. De afgevaardigden zullen stommen tegen het in behandeling nemen van het voorstel tot aansluiting bij den Nationalen Vrouwen raad, daar zij deze behandeling uitgesteld wil zien tot 1930. Besloten werd met de andere voorstellen accoord te gaan. Daarna was het woord weer aan mejuf frouw L. C. Diehl. die eenige „Sabbathliede- ren" en andere gedichten van Jacob Israël de Haan voordroeg. Ook hierbij gaf zij een zeer gewaardeerde toelichting. Tenslotte gaf zij een vers van Frederik van Eeden, Willem de Mérode. Mevrouw Anema dankte haar voor de VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1434 HET HUISHOUDBOEK Moeder besluit baar huis houdboek te gaan bijwer ken schrijft alles op wat ze be denken kan en vindt 1.22 onverklaard controleert de optelling als vader de radio aanzet is opnieuw aan het tellen als Mientje van boven roept om een sohoonen handdoek klemt de tanden op elkaar en gaat weer aan het zoe ken als de telefoon belt vraagt of vader even wil luisteren en tracht zich te binnen te roepen, wat ze den melkboer betaald heeft telefoon belt door, want va der is er niet en moeder gaat zelf als ze net weer begonnen is, informeert Jantje of hij zich nog moet wasschen voor hij naar bed gaat Moeder zucht, boekt de 1-22 op liefdadigheid, en beëindigt haar taak. (Nadruk verboden.)" oogenblikken van superbe schoonheid, die zij geschonken had. Mevrouw Anema deelde mede dat het be stuur als candidaten in de vacature mej. De Waal Malefijt aanbeveelt de dames Abra ham en Wentink. Zij bedankte mevrouw Bel graver voor het waarnemen van het secre tariaat. Mej. Diehl sloot den avond met dankgebed. TENTOONSTELLING HANDENARBEID. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging voor Handenarbeid heeft in het afgeloopen seizoen weer onder leiding van de heeren D. Been en A. Peddemors een cursus in een- voudigen metaalarbeid gegeven, die blijkbaar weer veel succes gehad heeft. Er is tenmin ste voor Donderdagavond van half acht tot half tien in één der zalen van de Rijkskweek school voor Onderwijzers een tentoonstelling georganiseerd van voorwerpen, die door deze cursisten vervaardigd zijn. De heer Been, die zich altijd met groote liefde aan deze beweging gegeven heeft en er dan ook de ziel van is, had Dinsdagmid dag de vriendelijkheid om ons de tentoon stelling te laten zien en er vele interessante bijzonderheden van te vertellen. Veertien leerlingen, zoowel mannelijke als vrouwelij ke, hebben in dezen cursus een les van twee uur per week genoten. Dit bleek voor hen voldoende om allerlei nuttige en fraaie voorwerpen van rood en geel koper, alumi nium en nieuw zilver te vervaardigen en dat op een wijze, dis veel lol verdient. Zoo zagen we o.a. twee keurige schemerlampjes, die iedereen wel op zijn schrijfbureau zou willen hebben. Verder presenteerbladen, wandschotels, vruchtenschalen, allerlei, schotels, servetringen, inktpotten, bonbon- nières, lucifersstandaards, armbanden, hou ders voor blocnote's, broches, portretlijstjes, enz. In alle voorwerpen zijn prachtige orna menten gedreven of gegraveerd. Er zijn voorwerpen bij, die een vakman niet beter zou kunnen maken. Met deze tentoonstelling neemt de heer Been wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd officieel afscheid als leeraar in handenarbeid aan de Rijkskweek- en -Leerschool. Prettig vindt hij dit aller minst. Hij mint den arbeid en zou liever nog een paar jaar leiding willen geven. Bij elkaar heeft de heer Been nu 52 jaar lang voor een schoolklasse gestaan; reeds op jeugdigen leeftijd is hij in Rotterdam be gonnen; 31 jaar is hij aan de Rijkskweek school verbonden geweest en telt onder de leerlingen en oud-leerlingen vele vrienden. De heer Been hoopt weer op veel belang stelling voor deze tentoonstelling, waarvoor iedereen welkom is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJOR1SSTRA AT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS F 125.- HAARLEMSCHE VEREENIGING VOOR HUISVLIJT. JAARVERSLAG. Van het bestuur der Haarl. Vereen, voor Huisvlijt ontvingen wij het volgende verslag: In het begin van September werden inge schreven 121 jongens en 106 meisjes, verdeeld over de volgende clubs: 9 meisjesclubs en jongensclubs waarvan mej. Ritter 2, mej. Lettinga 2, mej. Keijserswaard 1, mej. Ber ger 1, mevr. Hoogeboom 1. mevr. van Norden 1, mevr. Visser 1, de heer v. d. Bogaart 2, de heer Wijma 2, de heer Prinsen 2, mevr. Nolthenius 1 en mej. Kaldenbach 1 club onder hun hoede namen. Door welwillende medewerking van het dagelijksch bestuur onzer gemeente konden dit jaar weer drie clubs ondergebracht wor den in de school aan de Botermarkt, de overige clubs in lokalen aan de Bakenesser- gracht 63. Op 14 April '28 werd een druk bezochte tentoonstelling gehouden in de Stads Doelen die evenals vorige jaren weer welwillend te onzer beschikking werd gesteld. De tentoon stelling zag er uitstekend uit. Voor de tentoonstelling werd het gebrui kelijke aantal loten (2000) verkocht. De fihanciele toestand van de Vereeniging is nog altijd niet rooskleurig hoewel gelukkig geen achteruitgang is te constateeren. De geest onder de leidsters, leiders en kinderen was uitstekend. Mej. E. Keijserswaard nam afscheid, na tal van jaren een clubje te hebben geleid, zoodat een woord van dank hier zeker op zijn plaats is. Bij de kinderen was zij zeer geliefd, zoodat zij haar slechts noode zagen vertrekken. Verder moest de vereeniging de hulp van den heer Prent missen, aangezien deze door drukke werkzaamheden verder geen club meer kan leiden. Gok de heer Prent verdient een woord van welgemeenden dank voor zijn uit stekende leiding. Ten slotte nog een woord van dank aan allen die gedurende den afge loopen cursus hunne krachten gaven aan en belangstelling toonden voor de vereeniging. EEN ROMANTISCHE GESCHIEDENIS, door JAQUES FUTRELLE. 381 „Mijn echtgenoot houdt er zijn eigen denkbeelden op na", vervolgde ze. „Ik zou zijn plannen nooit werkelijk willen tegen werken. Hi,j heeft bezwaren tegen u, waarom weet ik niet. U had hier niet moeten ko men". „Maarmaar", stamelde Skcets, „u na wat u gezegd hebt, zult u me toch niet wegsturen?" „Ik zou u niet kunnen wegsturen uit liet dorp, bedoel ik, zei ze. „Ik weet niet eens, of ik u wel het huls zou verbie den, hoewel het eigenlijk mijn plicht is". „En bovendien", draafde Skeets door, „zijn u en uw dochter hier alleen. U zult een man noodig hebben omom „Er is hier een man", vertelde Mrs. Quain. „Een zekere meneer van Derp. Voor zoover lk weet. zal hij den hcelen zomer bij ons blijven logeeren". „Van Derp!" Skeets' gedachten gingen onmiddellijk terug naar den blondharlgen vreemdeling. „Bedoelt u die vent, die ik in de oprijlaan ontmoette". „Ja, cl at zal wel. I-lij was net uitgegaan, toen u binnen kwam". „Wie is, dat?" „Ik weet hot heusch niet", antwoordde Mrs. Quain, ,ik weet alleen dat hij uit Holland komt uit Amsterdam gelood ik hij is de zoon van een zakenvriend van mijn man daar. Ik weet niet", voegde ze er bex-ustend aan toe, „waarom we den heelen zomer met hem opgescheept moeten zitten. Altijd met z'n drieën bridgen is mij ook zoo amusant niet". Van de beschutte waranda uit, waar ze zaten, zagen ze Cicely en van Derp den oprijweg Inslaan. Hij had zich iets naar haar overgebogen en ze waren druk in ge sprek. Onwillekeurig balde Skeets zijn vuisten. Mrs. Quain zag het. „Ik krijg ook altijd de neiging om dat te deen als ik hem zie", zei ze. „Ik geloof zekex-, dat hij een man is, die hevig verliefd zou kunnen worden op een meisje, als ze maar rijk genoeg is". Plotseling keek Cicely op, alsof Van Derp haar gewaarschuwd had, zag Skeets en holde met een verschrikt gezicht een zijgang in, die naar haar kamer leidde. Van Derp ging de voordeur lxx en even later vex-scheen hij op de veranda, waar zijn gastvrouw en Skeets zaten. „Mr. Gaunt, een vriend uit New York Mr. Van Derp uit Holland". „Aangenaam", zei van Derp met een glim lach die al zijn witte tarxden ontblootte. „Als ik me niet vergis, Mr. Gaunt, dan heb ik een paar dagen geleden een foto van u in de krant gezien?" „Dat kan", gaf Skcets toe, maar er was iets vijandigs in zijn manier van doen ge komen. „Dat was toen ik gearresteerd was in vex-band met den diefstal van een kouse band en van de juweelen van een zekere Miss Hamilton". „Ik feliciteer u met uw ja. hoe zal ik het noenien?" zei van Derp. „Het was een belachelijk geval. Ik hoop, dat u me niet kwalijk neemt, dat .ik u daar straks zoo nieuwsgierig heb opgenomen. Ik verbeeldde me, dat ik u al eens eerder gezien had, maar ik wist niet waar". Mrs. Quain stuurde dienzelfden dag nog een telegx-am aan haar man: „Keats Gaunt heeft ons hier gevonden; wil zich niet laten wegsturen. Wat zullen we doen?" Waarop hij antwoordde: „Vraag hem te logeeren. Geef hem zooveel mogelijk gelegenheid om met Cicely samen te zijn. Huwelijk tussclien hen absoluut nood zakelijk". Mrs. Quain's mooie oogen gingen wijd open van verbazing. „Wel, in eik geval", overlegde ze kalm. „zullen we ïxu met z'n vieren kunnen brid gen". HOOFDSTUK III. De motorboot „De Pyramide" schoot in een wijden boog om Race Point heen, wend de zijn steven bijna recht naar het Westen en onderzocht de duisternis met zijn krach tig zoeklicht. Toen verlangzaamde hij zijn vaart even en schoot daarna weer met ver nieuwde kracht vooruit door het donker groene water. Ver naar rechts blinkerden een paar licht jes dat moest Provincetown zijn. Ver scheidene keeren keek de stuurman van de Pyramide naar die lichtjes en herhaaldelijk draaide hij zich om om achter zich te zien. Tweemaal stak hij zijn hand uit als om de machine langzamer te laten gaan, maar eiken keer bedacht hij zich. Tenslotte verscheen, een heel eind achter hem, datgene, dat hij blijkbaar vex-wacht had de helle straal van een ander zoek licht. Daar was blijkbaar een tweede motor boot; en het scheen wel, dat dit tweetal met elkaar het spel van kat en muis speelde. De Pyramide hield er blijkbaar zijn eigen methodes op na, want de machine werd plotseling bijna stop gezet, en hij schoot met een grooten boog naar de kust, terwijl het licht van den achtervolger achter Cape Cad verdween. Toen tenslotte het andere licht weer te voorschijn kwam, was de Pyx-a- mide vlak bij de menigte visschersbooten, dis in de haven van Provincetown voor an ker lagen. De stuurman van de Pyramide scheen zich niet veel te bekommeren om het gevaar van botsing, dat hij daar liep. Hij schoot recht op het vijftigtal zeilbooten af, drukte op drie knopjes vlak bij hem en al zijn lichten gin gen uit eerst het zoeklicht, toen het groene stuurboord- en daarna het roode bakbcorölicht. Er bleef nog een flauwe licht straal uit de kajuit over; hij dnxkte op een viex-de knopje en ook dat was verdwenen. Van een afstand gezien leek het wel, alsof de Pyramide het anker had laten vallen en zich gereedmaakte voor den nacht blijk baar was het de bedoeling van den stuurman om zijn achtervolger van het spoor af te brengen. Maar de Pyramide liet zijn anker niet val len. Hij schoot vooruit door den donkeren nacht als een duister zeemonster, zijn stuur man zat ingespannen voor zich uit te turen, want de lichten, van de andere booten waren nu zijn eenige. bakens. Zoo nu en dan schuur de hij langs een zeilboot of een sloep of een motorbootje ten slotte had hij de open zee weer vcor zich. Toen pas keek de stuurman achter zich. Het krachtige zoeklicht van de andere mo torboot scheen al op de buitenste schepen van de kleine vissehersvloot, en hij had zijn vaart verlangzaamd. De Pyramide wendde de steven weer naar links, de motor begon' harder te sputteren en de boot schoot voor uit als een levend dier. De achtervolger zat hopeloos verward tusschen de menigte kleine schepen. En de stuurman van de Pyramide glimlachte vergenoegd. „Daarmee zal die vent zich wel een paar, uur kunnen amuseeren", merkte hij op. Met nog steeds alle lichten uitgedoofd het was misschien wel een beetje overdre ven voorzichtig schoot de Pyramide blin delings vooruit door de duisternis. Mijl na mijl legde hij af, terwijl de stuurman rustig rookend voor zich uit zat teS staren. Bin nen een kwartier zou het licht van Minot's Ledge te zien zijn; dan zou hij makkelijk de haven van Satuit of Bars Cove kunnen bereiken, die volgens zijri kaart tusschen Secoxxd en Third Cliff lagen. Daar zou hij het anker kunnen uitgooien, zijn benzine reservoir bijvullen, en vroeg in den ochtend weer verdwijnen. „Ikhouvanje!" Heel in de verte zag hij flauw de flitsen van Minot's Ledge, laag aan den horizon. De stuurman knikte begrijpelijkTien minuten later onderscheidde hij een klein lichtpuntje op Third Cliff; nog tien minuten en ook op de Secono begon zoo'n puntje te gloeien Binnen een uur was hij tusschen de twee klippen, en wierp tflcht bij het strand het anker uit. Het zou misschien eexi kwestie van een paar uur zijn tot dat zijn achter volger ontdekte, wat voor poets hij hem ge bakken had, maar ze zouden waarschijn lijk de heele kust moeten afzoeken om hem te vinden en in dien tusschcntijd kon hij eens goed uitslapen. GVora- vervorsa.2

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6