HA AM EM'S DAGBLAD DONDERDAG 16 MEI 1929 DERDE BLAD UIT SPANJE. Enkele indrukken op reis naar Madrid en uit deze stad. Wanneer men Bordeaux per trein heeft verlaten op reis naar de Fransch-Spaansche grens en men komt door de streek in de buurt van de golf van Biscaye dan kenmerkt het landschap zich over groote uitgestrekt heden door uitgebreide dennenbosschen en kurk-eik-aanplantingen. De dennen worden blijkbaar uitsluitend gebruikt voor hars-win ning. Zij zien er in onze oogen uiterst geha vend uit; zijn van even onder de kruinen tot bijna aan den grond ontdaan van hun bast en op tal van plaatsen zijn tegen de gemaak te inkervingen bakjes aangebracht, waarin het hars wordt opgevangen. Gedurende de geheele reis tot Hendaye, het Fransche grensstation, vertoond zich hetzelf de beeld, hier en daar afgewisseld door eenige nederzettingen, tot men aan de grens zelf de eerste uitloopers ziet van de Pyreneeën. In de onmiddellijke omgeving ligt Irun; het eerste station op Spaansch grondgebied. Het is een plaatsje van circa 15.000 inwoners, schilderachtig gelegen in de bocht van de golf van Biscaye. De chef van dit grenssta tion is in het Fransch niet te benaderen en geeft allerminst den indruk van den bewe- gelijken Spanjaard, overstroomend van be leefdheidsvormen. Irun leeft blijkbaar groo- tendeels van den verkoop van visch, welk product wordt uitgevent, iq manden door vrouwen rondgedragen op het hoofd, onder het uitstooten van de meest merkwaardige geluiden. In de onmiddellijke omgeving van Irun ligt Fuenterrabia, van waar men een fraai gezicht heeft over de zee. Het is bekend om zijn processie op Goeden Vrijdag, bij wel ke gelegenheid de geheele omgeving zich naar deze plaats begeeft, terwijl een der be zienswaardigheden gevormd wordt door een oud kasteel van Karei V, waar deze vorst eenige maanden per jaar vertoefde. Van Irun naar Madrid reist men uren ach tereen door vlakten hier en daar golvend, ginds weder overdekt met enorme omhoog stekende steenmassa's, alles begroeid met een schamele vegetatie, waartusschen enkele hoogst eenvoudige huisjes te voorschijn ko men en een eenzame ezel of muildier zijn kostje tracht te vinden. Het landschap maakt meerendeels een droefgeestigen indruk. De trein slingert zich over zijn éénsporige baan langs de weinige plaatsjes, welke men aan deze lijn aantreft. Slechts eenige malen stopt men voor grootere stations, maar overal het zelfde beeld. De stationsklok wordt geluid, tweemaal, driemaal en daarna wordt eerst gevlagd voor het vertrek. In de omgeving van Madrid wijzigt het landschap zich; hier en daar duiken groote complexen van olijfboomen op, er zijn zelfs akkers met opkomend koren, welk gewas in Spanje reeds in Juni wordt geoogst en men bemerkt de bewoonde wereld te naderen. Madrid zelf is een moderne stad met circa één millioen inwoners dus grooter dan Am sterdam. Het vormt het centrum van Span je en is zooals bekend de residentie der ko ninklijke familie. Met menigeen heb ik ge legenheid gehad eens te spreken over de Spaansche toestanden, over de berichten der onlusten welke in zoo ruime mate in onze Nederlandsche pers de ronde hebben gedaan en ik heb daarbij niet nagelaten mijn zegs lieden t- kiezen uit de meest verscheidene groepen. Niettegenstaande dat alles waag ik niet te zeggen: zoo is de toestand en anders niet; alleen hij, die jaren achtereen in Spanje woont en zich interesseert voor het politieke- en economische leven aldaar, die alle stroomingen in het land kent die precies op de hoogte is van wat achter de schermen gebeurt, kan misschien een oordeel vellen over alles wat ginds op dat groote schier eiland plaats vindt Ingewikkeld is de situatie, dat is wel zeker en dat blijkt ook wel uit de tegenstrijdighe den in de inlichtingen welke men ontvangt. Dat alles neemt niet weg, dat men met eigen oogen het noodige kan opmerken en ten slotte ook wel uiteenzettingen, uit verschil lende monden verneemt, die geheel met el kander overeenstemmen. Daarover enkele opmerkingen. Van stu dentenrelletjes of andere wanordelijkheden heb ik in Madrid, gedurende een verblijf van circa tien dagen niets kunnen bespeuren. Hoe het intusschen zij, een beweging in de breede lagen der bevolking van de hoofdstad kan er toch loeilijk bestaan, anders zou men daarvan wel iets hebben moeten bemerken en zooals ik reeds schreef zelf bemerk te ik geen ongeregeldheden, maar ook de andere in dien tijd in Madrid verblijf hou dende landgenooten dachten er evenzoo over. Of iedereen daarom met het regiem van den minister-president Primo de Rivera ingeno men is, is een andere vraag, of beter gezegd het is geen vraag. Het is natuurlijk van zelf sprekend, dat deze dictator vrienden en vijanden heeft; of de groep der eersten grooter is dan die der laatsten, weet ik niet, maar menigmaal hoorde ik de opmerking, dat de Spaansche dictatuur de zachtste van alle. is. Ik heb helaas van dezen grooten Spanjaard geen rede gehoord, al was daar voor zeker gelegenheid geweest bij de ope ning der Nederlandsche bloemen- en plan- tententoonstelling te Madrid. Zeker is, dat de heer Primo de Rivera geen mooi stemgeluid heeft, maar anderzijds toont hij in den om gang de vastberadenheid van den oud-mili tair, die precies weet wat hij wil. Over de groote moeilijkheden, waarmede ook Spanje te kampen heeft, kan ik mij niet uitlaten, ik zou in mijn gedachten daarover ongetwijfeld fouten maken, die onmiddellijk bemerkt zou den worden door den man, die Spanje kent. In tien dagen is dat onmogelijk, volgens ve len zelfs in tien jaar niet. Het leven in Madrid verschilt hemelsbreed van dat ten onzent. Ik snreek natuurlijk niet over het leven- en familie, aangezien ik de Trover geen ervaring heb opgedaan. De temperatuur in Madrid is van Juni tot medio Sentember zeer hoog. circa 100 gr. in de schaduw, ve'en trekken in dien tijd naar San S"bastlaan en menige winkel is dan zelfs ges'oten. De in ons land bestaande gedachte, dat in Madrid en buiten deze stad geen vrouw ongesluierd loopt, is volkomen onjuist. Mo gelijk dat er dêelen van Spanje zijn waar deze gewoonte nog wel bestaat, maar in Ma drid en omgeving en Toledo, waar ik een dag vertoefde, is dat niet het geval. Iets anders is het wanneer men zou zeggen, dat in Spanje geen vrouw met ongedekten hoofde loopt, dat is juist en indien geen hoed ge dragen wordt, komt daarvoor in de plaats een kanten doekje, hetwelk meer dan eens ten deele voor het gelaat gedragen wordt en verder over het hoofd. Des morgens circa 10 uur gaan de winkels in Madrid open, vóór dat uur is er, prac- tisch gesproken, niets te beleven. Van 10 tot 2 uur kan men er terecht, daarna wordt we der gesloten tot 4 uur of half vijf en blijven de winkels open tot 9 uur of later. De Span jaard is matig bij het gebruik van zijn ont bijt, men kan dat het beste waarnemen in de stations-restaurants. Met koffie, waarin het brood geweekt wordt, is hij tevreden. Om 2 uur of half 3 wordt het middageten ge bruikt en om 9 uur het avondeten. Te circa 10 uur gaat men naar den schouw burg, zoodat men altijd, in vergelijking bij ons, laat is. De uren die men 's ochtends lan ger slaapt, dan ien bij ons pleegt te doen, plakt men er als het ware 's avonds weder bij ian. Het-is wel duidelijk, dat deze wijze van dagindeeling ons vreemd aandoet, even zeer als 't Spaansche eten, hetwelk menigen Hollander zeker minder bevalt dan onze in- heemsche kost. De Spanjaard rookt zijn zelf gerolde siga ret of Spaansche sigaar welke ook voor ons minder aantrekkelijk zijn. De in Madrid ge kochte Abdulla sigaret is schandelijk duur, evenals de benoodigde lucifers, die 7 1/2 cent per doosje kosten. De verkoop van rookarti kelen en lucifers is in handen van den Staat. Het doet vreemd aan, wanneer men voor de afés of in de barbierswinkels de schoen poetsers bezig ziet een klant te behandelen, met een accuratesse en een fijngevoeligheid, voor, ja vooreen paar schoenen, een behandeling waar men versteld van staat. Met groote zorg worden de verschillende smeerseltjes uit de diverse potjes op borstel tjes gedaan en daarna over de schoenen ge- reven, waarna verschillende kwaliteitslap jes de rest doen. Met glimmende schoenen trekt m verder zooals men in ons land zelden ziet. En al die zorg voor een luttel be drag, voor enkele koperstukkën slechts zoo dat de schoenpoetser zich ook niet de moeite heeft te getroosten een 5 peseta-stuk op zijn echtheid te toetsen door dit geldstuk op de steen of het marmer te laten vallen. En waar om is dat noodig? zal men zich afvragen, omdat een reeds verdwenen Spaansch Mi nister deze zilverstukken ten eigen bate heeft laten vervaardigen. Madrid is ruim aangelegd, heeft hier en daar gedeelten, welke aan München doen denken, de straten zijn grootendeels geas- phalteerd, loopen dikwijls sterk omhoog, ter wijl vele mooie grootere en kleinere parken het geheel versieren. Het aantal paarden het welk men in Madrid ontmoet is zeer gering, daartegenover is het aantal ezels en muil dieren zeer groot. Zwaar beladen vrachten ziet men door muildieren voortgetrokken, dikwijls meer dieren voor elkander, de met water gevulde aarden kruiken ziet men ten plattelande met behulp van eezltjes van de eene plaats naar de andere gebracht; kleine verhuizingen gaan per ezel en niet per vracht auto kortom menige Spanjaard is samenge groeid met zijn ezel. Het koninklijk paleis munt niet zoo zeer uit door fraaiheid; hoogst merkwaardig is het om het aflossen van de wacht voor het paleis gade te slaan, waar men de Spaansche soldaten in oude uniformen ziet en men zich kan verbazen over de gelijkheid in kleur der bij die gelegenheid gebruikte paarden. Tenslotte nog een enkele opmerking over een stierengevecht waarover men ten onzent de meest fantastische verhalen kan hooren. Ik kan me begrijpen dat, indien men een zuidelijk temperament heeft en indien men volkomen op de hoogte is van de beteekenis der verschillende uitroepen en dan den stier niet bekijkt, doch slechts oog heeft voor zijn bevechters, een stierengevecht zelfs voor niet-Spanjaarden aantrekkelijk is; maar aan gezien die voorwaarden bij mij ontbraken en ik in tegenstelling met een goed georgani seerde jacht, waar het wild een kans krijgt in den stier een beest zie, hetwelk iedere fair chance ontbreekt, zal het bij dat eerste bezoek blijven; al moet men bewondering hebben voor de behendigheid en doodsver achting, die de torero's aan den dag leggen. MOLLERUS. MUZIEK. CONCERT IN AERDENHOÜT. De heeren Zoltan Szekely, violist en Paul Hermann, violoncellist hebben gisteravond in het gebouw van den Religieuzen Kring te Aerdenhout een aantal duetten gespeeld. Het mocht een gewaagde onderneming schijnen, om te trachten met duo's voor viool en violoncel een gehoor een geheelen avond bezig te houden, en aanvankelijk, bij het brave duet van Vader Haydn zagen we met eenige vrees het volgende tegemoet, doch het viel erg mee; zelfs boeiden de voor drachten hoe langer hoe meer. Bij Haydn's werken voelden we het gemis van tweede viool en alt; de ijselijke symmetrie van den bouw, die al van te voren deed vermoeden wat er komen zou, kon de belangstelling niet levendig houden en de spelers schenen nog niet geheel geacclimatiseerd; spicati en dub- belgrepen klonken veel minder goed dan la ter. Interessanter waren de variaties, die de Deensche componist Halvorsen op de beken de Sarabande in d min. van Handel ge maakt heeft, en met het Duo van den Hon- gaarschen componist Zoltan KodAly, die door zijn Psalmus Hungaricus beroemdheid verwierf, kwam de nieuwe tijd aan 't woord. Een geweldig temperament uit zich in dit werk op een wijze die voor de luttele bezet ting haast te machtig schijnt; de technische eischen, aan de uitvoerenden gesteld zijn dan ook zeer groot: de rhythmiek is zeer ge compliceerd en acoustische hardheden wor den den hoorder niet gespaard. Misschien nog moeilijker, althans voor den cellist, is het „Grand Duo brillant" van den Leipziger vioolprofessor Friedrich Hermann, den be werker van zoovele vioolinuziek-uitgaven in de Ed. Peters. Doch van karakter is diens muziek veel gemoedelijker, ook veel ouder- wetscher dan die van Kodaly. Spohr, Men delssohn, Hummel en Vieuxtemps meent men in Hermanns Duo terug te vinden; maar hij heeft een volstemmigheid weten te be reiken, welke die van een strijkkwartet haast evenaart. Dubbelgrepen, arpeggios, gecom pliceerde begeleidingsfiguren wisselen dan ook onophoudelijk af. en menig cello-con cert bevat niet de helft van de moeilijkhe den die dit duo den cellist biedt. Ook de vioolpartij is zeer zwaar, maar de beide spelers bleken in dit duo evenzeer boven de technische en muzikale moeilijkheden te staan als In de vorige werken. Het was een werkelijk brillante prestatie, die een lang- durigen bijval wekte, zoodat \de heeren Szekely en Hermann als toegift nog een vijftal Roemeensche dansen van Bela Bar- tok speelden, korte, geestige nummers met merkwaardige instrumentale effecten, b.v. in de derde, waar de cello zich voortdurend met hooge flageoletten, zelfs in trillers, be zighoudt, terwijl de viool accompagneerend optreedt, de langzame vierde en de wild- hartstochtelijke vijfde. Ook deze dansen werden door hef vrij talrijke gehoor dank baar ontvangen. Den violist kenden we reeds van een paar concerten der H. O. V., zijn partner Paul Hermann heeft zich als een uitstekend, technisch hoog-ontwikkeld cellist doen ken nen. KAREL DE JONG. EEN NIEUWE BOUWVERORDENING. TEGEN LEELIJKE ANTENNES. NIET MEER DAN ééN BOVENWONING B. en W. hebben aan den gemeenteraad moeder aan den overkant wandelde. Zonder nieuwe bouwverordening aangeboden. Sedert een door de Rechtsgeleerde Comm. ontworpen de grensregeling waren in de verschillende deelen der gemeente öbouwverordeningen van kracht gebleven. Door de nu ontworpen ver ordening zal weer de noodige eenheid ver kregen worden. In afwachting van een later tot stand te brengen algeheele herziening zijn bij de sa menstelling thans in hoofdzaak vorm en in houd der bouwverordening van Klein-Haar- lem gevolgd. Naast verschillende wijzigingen van redactioneelen aard zijn echter een aan tal technische verbeteringen aangebracht en eenige noodzakelijke aanvullingen opgeno men. De Commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken kan zich naar B. en W. mededeelen met dit ontwerp ver eenigen. In artikel 1 is wijziging gebracht waardoor ook de „opvanginrichting voor draadlooze telegrafie en telefonie en dergelijke toestel len" onder bouwwerken gerekend worden. Daardoor zal het mogelijk zijn op grond van de welstandsbepaling voorschriften te geven om ontsierende antennes minder hinderlijk te maken. Indertijd hebben wij al medegedeeld, dat het niet de bedoeling was om gewone an tennes te weren, maar we lom bijvoorbeeld te voorkomen, dat „ongeschilde juffers" (ruwe palen) aan voorgevels werden bevestigd. Artikel 16 en 18 zijn, wat betreft de vei ligheidsvoorschriften voor steigers, enz. in overleg met werkgevers en werknemers aangevuld. Bij de thans bestaande bepalingen betref fende de achterrooilijnen moeten deze door den Raad worden vastgesteld overeenkom stig den in artikel 75 vastgelegden regel. Is in een bouwblok door den Raad geen ach terrooilijn vastgesteld, dan kan de dieptebe bouwing van een terrein alleen beperkt wor den door middel van de bepalingen omtrent de licht- en luchttoetreding en den eisch van een open ruimte achter het gebouw van 3 Meter. Bij de nieuwe regeling, is in ieder bouwblok een achterrooilijn welke bepaald wordt door het voorschrift in artikel 75, ter wijl bovendien de Raad achterrooilijnen kar v--' 'ellen ook afwijkende van dit voor cchr!" Mede overeenkomstig den wensch van den Inspecteur der Volksgezondheid is voor Haar lem als regel gesteld dat een huis niet meer dan één bovenwoning mag hebben. HET AUTOBUSVERKEER. ADRES AAN DEN BLOEMEN- DAALSCHEN RAAD. De besturen van de afdeelingen Bloemen- daal-Santpoort van de Nat. Christen Geheel Onthouders Vereeniging en de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken hebben in verband met een voorstel tot het verleenen van een vergunning voor het on derhouden van een autobusdienst, dat he denmiddag in den Bloemendaalschen Raad behandeld wordt, een brief aan dien raad ge richt, waarin zij herinneren aan het groot aantal ongelukken, door het toenemend snel verkeer veroorzaakt. In vele gevallen, aldus schrijven zij, worden die ongelukken door het gebruik van alcoholhoudende dranken door de motorbestuurders veroorzaakt. De i.lcohol is dan ook een vijand van de veilig heid bij het snelverkeer. Bovengenoemde be sturen verzoeken daarom aan den raad, in de voorwaarden ook de bepaling op te nemen, dat het dne chauffeurs van autobussen ver boden is, om in diensttijd alcoholhoudende dranken te gebruiken. „DE HOLLANDSCHE MOLEN". EEN SUBSIDIE DER PROVINCIE. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen voor aan „De Hollandsche Molen", vereen-iging tot behoud van molens in Ne derland gedurende 2 achtereenvolgende jaren een jaarlijksche bijdrage te verleenen van f 400 onder voorwaarde, dat tot de toeken ning van deze bijdrage slechts wordt over gegaan, nadat aan Ged. Staten telken jare zal zijn gebleken, dar de door de vereeniging verrichte technische onderzoekingen betref fende de windmolens en de deswege ge maakte kosten het toekennen van deze bij drage wettigen. DE SCHOOL IN DE WELTEVREDENSTRAAT. In verband met het raadsbesluit tot stich ting van een dubbele school voor openbaar gewoon L o. met gymnastieklokaal in de Weltevredenstraat (Haarlem-Noord) vragen B. en W. 17000 voor inrichting, meubilee ring en de aanschaffing van gymnastiek- werktuigen. Voor meubileering en gvmnastïekwerk- tuigen voor de nieuwe openbare lagere school in het Amsterdarasche kwartier vragen B. en W. 9600. DE VERBINDING AMSTERDAM— ZANDVOORT. EEN REQUEST AAN DE KONINGIN. De heer D. H. P. Forrer, lid van den Zand- voortschen Gemeenteraad, heeft zich tot de Koningin gewend met een request, waarin wordt medegedeeld dat bij besluit van Ged. Staten van Noord-Holland geweigerd is aan het gemeentebestuur van Zandvoort, een autobusdienst in werking te doen brengen tusschen Amsterdam en Zandvoort. Naar de meening van den heer Forrer kan genoemde beschikking worden geacht te zijn in het be lang van een gezonde ontwikkeling der reeds bestaande vervoermiddelen en dus in 't be lang van het publiek verkeer. De Raad der gemeente Zand voort besloot echter aan de Konin gin te verzoeken, de genoemde be slissing te vernietigen en alsnog vergunning te verleenen voor het doen exploiteeren van autobussen. Adressant verzoekt nu aan de Koningin het beroep van het Gemeentebe stuur van Zandvoort ongegrond te verklaren. Het request is voorzien van een uitvoerige toelichting, waarin adressant er de aandacht op vestigt dat een autobusdienst niet berekend is op massa-vervoer, evenmin voor plotseling opkomend sterk vervoer. In beide kunnen de Nederlandsche Spoorwegen en de N. Z. H. T. M. op voortreffelijke wijze voor zien. Adressant erkent, dat met name de Neder landsche Spoorwegen, zich niet met alle energie aan de tegenwoordige eischen van het verkeer hebben aangepast en dat de be wering van het Gemeentebestuur van Zand voort, dat door het niet electrificeeren van den spoorweg Haarlem-Zandvoort en het niet inleggen van een zeer veelvuldiger dienst, zoowel in den winter als in den zomer, Zand voort ernstige schade heeft geleden, juist is. Invoering van een autobusdienst kan in den bestaanden toestand geen verbetering brengen, omdat het verkeer met een autobus altijd nog minder snel is dan met de Spoor wegen en ook niet omdat de autobuslijn vrij wel parallel zou loopen met de lijnen der Noord Zuid Hollandsche Tramwegmaat- schappfj, welke maatschappij zeker niet het verwijt zal kunnen worden gemaakt niet te voldoen aan den eisch van veelvuldig verkeer en massa-vervoer. HET HANDELSREGISTER. DE 10.000ste ZAAK INGESCHREVEN. In 1921 werden de Handelsregisters Inge steld, die verbonden zijn aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken in de verschillende districten en waarin, zooals bekend, de han delszaken die zich daarvoor hebben opgege ven, in de districten zijn ingeschreven. Een groot gemak en ook een groot belang voor handel en industrie, want het Handelsregis ter is op deze wijze langzamerhand een bron geworden van waardevolle inlichtingen. Dat ook het Haarlemsche Handelsregister steeds meer in omvang toeneemt blijkt wel uit het feit dat heden daarin de tienduizend ste handelszaak in dit dictrict werd inge schreven. Dit is wel een belangrijk aantal, dat bereikt werd in ongeveer acht jaar tijd en getuigt van de beteekenis die onze stad ook op handelsgebied heeft. DE WERKVERSCHAFFING IN DRENTE. DE ONWILLIGEN KRIJGEN GEEN STEUN. In de vergadering van het Burgerlijk Armbestuur zijn de verschillende gevallen, waarin werkloozen, die reeds geruimen tijd zonder werk waren en weigerden naar de werkverschaffing te gaan. behandeld. Het Burgerlijk Armbestuur besloot in de gevallen waarin onomstootelijk vast staat dat het hier weigeringen betrof zonder behoorlijke rede nen en waarbij de betrokkenen reeds zeer geruimen tijd ondersteuning genieten, dezen steun niet meer to verstrekken. Men heeft ieder geval afzonderlijk be schouwd en dus niet allen, die niet bereid waren naar Drente te gaan van de steunlijst afgevoerd, doch alleen zij, die reeds gerui men tijd (waaronder van 1923 en 1925 af met slechts korte 'onderbrekingen) elke week hun ondersteuning ontvingen. DE VERKIEZINGEN. De Chr. Dem. Partij zal er niet aan deel nemen. De Christen-Democratsiche partij, voor zitter het oud-Kamerlid A. P. Staalman, schrijft ons dat zij besloten heeft ditmaal geen cancVaten te stellen voor de Kamer verkiezing en volledig handhaven hare Or ganisatie, zich voorshands terug te trekken op Staten- en Raadsverkiezingen en als pro test tegen de beperkende bepalingen der Kieswet, het machtsmisbruik en de overheer- sching der groote partijen, die vernietigend zullen blijken voor het parlementaire stel sel, op 3 Juli hare stemmen blanco uit te brengen. Zij ziet zich daartoe o.a. genoopt door de onrechtmatige verdeeling der overschotten ten voordeele der groote partijen. VERKIEZINGSREDEVOERINGEN VOOR DE MICROFOON. REGELING GETROFFEN DOOR DEN MINISTER. De minister van Waterstaat heeft een re geling getroffen voor de uitzending door middel van den radio-omroep van verkie zingsredevoeringen der thans in de Staten- Generaal vertegenwoordigde politieke par tijen. Deze partijen zijn met de regeling in kennis gesteld. De politieke partijen, die niet In de Staten- Generaal zijn vertegenwoordigd en verkie zingsredevoeringen zouden willen uitzenden, kunnen zich daartoe tot den minister van Waterstaat richten. Deze verzoeken moeten uiterlijk voor 21 Mei op het Departement zijn ontvangen. DE BRANDWEERKAZERNE. WAT DAARIN ZAL KOMEN. wy hebben reeds eerder medegedeeld, dat het de bedoeling van het gemeentebestuur is om het schoolgebouw aan de Ged. Oude Gracht, tusschen Kleine Houtstraat en Spaarne. te verbouwen tot Brandweerkazerne Het tijdstip der verbouwing is al herhaal delijk uitgesteld moeten worden. De bouw- van de nieuwe H. B. S. in het Kleverpark heeft langer geduurd dan verwacht werd. Nu blijkt het noodig ln het door de HJï.S.'er» ontruimde schoolgebouw aan het Prinsen Bolwerk meer te verbouwen dan eerst ver moed werd. om daar een behoorlijke huis vesting te krijgen voor de leerlingen van het buitengewoon lager onderwijs, die nu in het gebouw aan de Ged. Oude Gracht zitten. Het zal meevallen als de verbouwing aan het Prinsen Bolwerk nog dit jaar voltooid zal zijn. Eerst dan kan begonnen worden aan da verbouwing der school aan de Ged. Oude Gracht. Die verbouwing zal tot het strikt- noodzakelijke beperkt worden, maar er zul len toch verschillende veranderingen noodig zijn. In de benedéTi-ruimte komt een groote garage voor het stallen van de twee auto motorbrandspuiten en de auto-gereedschap wagen. Er zal dan dag en nacht eigen per soneel van de brandweer beschikbaar zijn om bij brand onmiddellijk te kunnen uitruk ken. Verder komen gelijkvloers ook de werk plaatsen en eventueel een garage voor de auto's van het ziekenvervoer. De mogelijk heid wordt namelijk door het gemeentebe stuur overwogen om het ziekentransport, dat nu evenals het. stallen van de brandweer auto's aan particulieren is uitbesteed, in eigen beheer te nemen. Boven is reeds de selnzaal voor de brand weer ingericht. Daarbij komt nog een ver gaderzaaltje voor oen staf van de brandweer een administratielokaaltje en een wacht kamer. Zooals men weet is ook de oproep dienst van den Ongevallendienst hier onder gebracht. Tenslotte is het noodig. dat er een toren gebouwd wordt voor het drogen van de slangen. Met deze verbouwing zullen wel eenige maanden gemoeid zijn, zoodat te verwachten is. dat de Brandweerkazerne omstreeks Maart of April van het volgend jaar in ge bruik genomen zal kunnen worden. HET PROVINCIAAL ZIEKENHUIS BIJ SANTPOORT. UITBREIDING EN ARBEIDS- THERAPIE. Aan de Provinciale Staten van Noord- Holland is door Ged. Staten een suppletoire begrooting van het ziekenhuis bij Santpoort ingezonden. Daarbij is 32-150 aangevraagd voor verbouwingen ten doel hebbende het aantal plaatsen voor patiënten met 50 uit te breiden. Nu ook op de vroeger met den naam „On rustige afdeeling" aangeduide onderafdee- ling der hoogere klasse aan de arbeidsthera- pie die waarde wordt toegekend, welke haar toekomt, blijkt geen voldoende ruimte aan wezig te zijn om deze verpleegmethode met vrucht door te voeren. Het bestuur heeft gemeend zich tevreden te mogen stellen met het laten verrichten van arbeid in dc bestaande ruimten, die eveneens voor verblijf- en eetzaal van 2e en 3e klasse patiënten dienst moeten doen. Het gevolg hiervan is, dat steeds de meubelen tusschen de maaltijden in, naar buiten moeten worden gebracht, hetgeen met groo te stoornissen voor de verpleging gepaard gaat. Op dit oogenblik doet zich dagelijks zeer sterk de behoefte gevoelen aan aparte werkzalen voor de patiënten. Het zal nu mogelijk zijn de ruimte der per manente badafdeellngen, welke reeds ge ruimen tijd geheel buiten gebruik staan, met relatief geringe kosten tot werkateliers in te richten. De kosten van verbouwing worden geraamd op 13.000. Reeds langen tijd wordt in het Ziekenhuis behoefte gevoeld aan een goed ingerichte, ruime, overzichtelijke weverij voor vrou wenpatiënten, vooral nu meer en meer blijkt dat het laten weven van zoowel nuttige (katoen voor hemden, bedlakens, handdoe ken, enz.), als luxe artikelen (wollen kleed jes, tasschen en kussenovertrekken e. d.) be hoort tot die werkzaamheden, waarmede het hoogste therapeutisch effect bereikt kan worden. Daar de tegenwoordige lokaliteiten waar geweven wordt ln „Meerzicht" reeds lang niet meer aan de eischen, die men aan een goed ingerichte weverij mag stellen, voldoen, achten Ged. Staten den tijd gekomen hierin op afdoende wijze verbetering te brengen. Dit kan geschieden door een van hout opge trokken gebouw, op betonnen voet, te plaat sen op een centraal punt, gelegen tusschen het Oude en het Nieuwe Gedeelte van het Ziekenhuis, waardoor tevens de mogelijkheid wordt geopend om aan meer patiënten dan tot nu toe het geval is geweest gelegenheid te geven zich in het weven te bekwamen. De kosten van dit gebouw worden ge raamd op 9.600. DE NOORDZEEKUST TEN Z. VAN KAMPERDUIN. 560.000 VOOR DEN AANLEG VAN 9 HOOFDEN. In 1927 stelden Ged. Staten aan de Prov, Staten voor om de verdediging van de Noordzeekust ten zuiden van Kamperduin ter hand te nemen. Zij vroegen f 75.000 voor het aankoopen van eenige strookjes grond en het aanleggen van een werkspoor. Daar na zouden de plannen voor de verdediging van dit kunstvak nader worden uitgewerkt. Deze plannen vonden in de commissie uit de Prov. Staten weinig instemming. Men be twijfelde of de voorgestelde oplossing wel de beste was. Ged. Staten hebben de zaak nader onder zocht en handhaven thans hun voorstel. Het is bovendien noodig dat er 9 hoofden worden aangelegd op afstanden van 300, 4C0, en 500 Meter. Met Inbegrip van de bovenbedoelde f 75.000 zal voor de uitvoering van dit werk f 560.000 noodig zijn. BENOEMING ONDERWIJZERES. Voor onderwijzeres aan School 13 (Haar- lemmerlicdestraat) worden door B. en W. aan den raad voorgedragen: 1. mej. A. Klln- gens, 2. mej. F. M. C. van Nop en 3. mej. T. A. H. Slis, allen te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9