BUITENLANDSCH OVERZICHT DE DUITSCHE RESERVES IN BESPREKING. EEN ZONDERLINGE STEMMING IN ROME. GEMENGD NIEUWS LETTEREN EN KUNST. SPORT EN SPEL BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 17 MEI 1929 VIERDE BLAD Gunstige symptomen. Merkwaardige rede van den Paus. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. r De Parijsche deskundigen hebben parti culiere besprekingen gehouden over Stamp's eindrapport, dat te elfder ure aangevuld en voltooid is. Daarna begonnen onder Young's voorzitterschap de discussies. Zoo zijn de ge delegeerden in deze zitting die nog wel eenige dagen zal duren eindelijk gekomen tot de bespeking van de reserves. Nadat Stamp de draagwijdte der Duitsche reserves had behandeld kwam hij te spreken over den feitelijken inhoud van het Duitsche voorbehoud. Dit heeft volgens Havas op de Volgende punten betrekking: 1. De mogelijkheid van een tweejarig mo ratorium voor het beschermende deel der Duitsche schuld en wel wat aangaat de trans fereering als de betaling. Dit punt zou ge meenschappelijk met dr- Schacht onderzocht moeten worden. 2. Een garantie-clausule, die het Duitsch- land mogelijk zou maken, zich tot den raad van beheer van de internationale bank te wenden, voor het geval Duitschland zich ge plaatst zou zien voor moeilijkheden van eco- nomischen of financieelen aard, welke zijn betalingscapaciteit aanzienlijk wijzigen. 3. Opheffing van de financieele en econo mische controle van het Dawesplan. Ongetwijfeld zal met de Duitsche gedele geerden gediscussieerd worden, ten einde vast te stellen in welke mate de door de opbrengst der spoorwegen geschapen garantie, zou kun nen worden opgeheven. Heeft men ten aanzien van deze punten overeenstemming bereikt, dan eerst zal het mogelijk zijn om over de verdeeling der annuïteiten te gaan praten. In ieder geval schijnt men in officieele kringen de meening toegedaan te zijn, dat het rapport een zeer goede basis vormt, voor verdere vruchtbare besprekingen- Wij vestigen de aandacht der lezers na drukkelijk onder het hieronder opgenomen verslagje van een rede van den Paus. Na alles wat de fascistische pers in gezwollen pathetische taal aan de fameuze kwestie inzake het vaticaan heeft gezegd, na de brallende redevoeringen van den Duce, werkt deze bezadigde en van zeer helder inzicht getuigende redevoering als een koude dou che. In onverbloemde taal gispt de paus de houding van den Staat tegenover het gezin, en meer in het bijzonder, tegenover de jeugd. De Italiaansche couranten hebben uiteraard weinig van zich laten hooren, en de rede niet van commentaar voorzien, of zelfs in het geheel niet vermeld. Neemt men nu ook nog in aanmerking dat de Osservatore Romano onlangs, zooals wij uitvoerig in het Belangrijkste" Nieuws vermeldden Mussolini's jongste redevoe ring heeft aangevallen in zeer scherpe zij het ook zeer korte bewoordingen dan ontdekt men dat er een anti-Mussolini- stemming in zekere Italiaansche kringen heerscht, die zich onbeschroomd heeft dur ven demonstreeren. F. A. Scherpe rede van den Paus ROME, 15 Mei (WB.) De paus ontving gis teren de leerlingen en de leeraren van het Jezuïetengymnasium van Mondragone bij Frascati en hield bij deze gelegenheid een rede over de opvoeding. Hij zeide o.a. dat de taak der opvoeding voor alles en in de eerste plaats aan de kerk en het gezin, aan de va ders en moeders toekwam. De staat mag zijn belangstelling niet aan de opvoeding ont houden maar moet haar in al die opzichten steunen waarin het individu en het gezin zelfs niets kunnen doen. De staat is er niet om het individu en het gezin op te zuigen, in te slikken en te vernietigen; dat ware iets absurds en tegen de natuur, want het gezin gaat vóór de maatschappij en den staat. Men mag niet zeggesn dat 't voor den staat nood zakelijk of doelmatig is op te voeden voor de verovering. Wat één staat doet zouden ook alle andere staten kunnen doen. En als dan alle staten voor de verovering zouden op voeden, zou men niet den algemeenen vrede dienen, maar eerder tot den algemeenen oor log opwekken. Verder zeide de paus; Op één punt zullen wij het met den staat nooit eens zijn na melijk als men het recht, dat de natuur en God aan het gezin en aan de kerk op het gebied van het opvoedingswezen gegeven hebben, wil verkorten of wegnemen. Als er één punt is waarop wij onverzoenlijk zullen zijn dan is het dit punt. Tenslotte zeide de paus: Wij hebben tot u, geliefde zonen, over onverzoenlijkheid ge sproken. Wij moeten er bij voegen, dat wij niet over materieele middelen beschikken om deze onverzoenlijkheid door te zetten. Dat mishaagt ons anderzijds niet want de waar heid en het recht hebben geen materieele kracht noodig daar zij een eigen, niet te de- finieeren en onweerstaanbare kracht bezit ten. Onderwerping aan Stalin? Te Moskou verluidt in politieke kringen zeer stellig, dat Preobrazjenski, tegelijk met Trotssi uit de communistische partij gestoo- ter. thans verlof gekregen heeft, te Moskou voor zich en zijn politieke vrienden Radek, Smilga, die vroeger een hooge functie in de staatsplannencommissie had en den gewezen volkscommissaris van posterijen Smirnof de wedevtoelating in de partij voor te bereiden. Daarmee zouden alle leiders van de Trots- kiistische oppositie, behalve Trotski zelf en Rakofski weer vrede met de partijleiding ge sloten hebben. Reeds verluidt, dat Preo- bazjenski, direct na zijn wedertoelating in de partij, tot een hoog ambt geroepen zal jporden. (NÜ.CL), GROOTSCHE ELECTRIFICATIE. In d,e Monitor Polski, de Poolsche staats courant, is de door de regeering goedgekeur de aanvrage van het concern-Harriman voor de concessie van de electrificatie van een groot gebied aan Polen bekend gemaakt. Het gebied beslaat 80.000 K.M. 2 dat is 21 pet. van het Poolsche grondgebied, met een der de van de bevolking. De concessie loopt over 60 jaar. De groep-Harriman verplicht zich binnen iO jaar 20 millioen dollar in de electrificatie te steken. Voor den heelen duur der concessie is op ongeveer 100 millioen dollar gerekend. In het gebied van de con cessie vallen de belangrijkste industriege bieden van Polen, ook het oorlogsindustrie gebied van Radom. GEZANT-SMOKKELAAR. Kortgeleden keerde de afgetreden Letti- sche gezant te Moskou, de heer Osohl, naar Riga terug. De Lettische douaniers vonden het verdacht, dat de oud-gezant abnormaal veel koffers (50 stuks) bij zich had. Zij wendden zich tot hun chefs om instructies en kregen bevel, de koffers aan te houden en na te zien. Het ingestelde onderzoek leverde onverwachte resultaten op. Reeds de eerste koffer, die de douaniers openden, bleek veel gouden kruizen en andere kerksieraden te bevatten, alles met veel diamanten en ande re edelsteenen bezet. Alleen in de handba gage werden 60 K.G. fijn zilver, twee K.G. goud en veel gouden munten gevonden. Osohl wilde dat alles Letland binnensmokkelen, zonder invoerrechten te betalen. De koffers bevatten veel kristal, schilderijen van be roemde Russische meesters enz. De kerke lijke voorwerpen behooren tot de kerkschat ten, welke de bolsjewlki eenige jaren geleden in beslag hebben genomen. SOFIA VIERT FEEST. De stad Sofia is begonnen met de viering van den 50sten gedenkdag der bevrijding, 's Morgens vond een feestelijke eeredienst plaats voor de groote kathedraal, waaraan koning Boris, de geheele regeering, de ver tegenwoordigers van het corps diploma tique en de orthodoxe clerus deelnamen. De koning nam de revue af over het garni zoen van Sofia, de sportbonden en de scho- den. Daarna marcheerden deze voorbij in een stoet, die drie uren duurde. De men- schentoeloop was zoo groot en het gedrang zoo hevig, dat verscheidene gevallen van be wusteloosheid voorgekomén zijn. De koning heeft in een besluit zestien ter doodveroor- deelden begenadigd en hun straf veranderd in levenslange tuchthuisstraf. Gisteravond heeft een fakkeloptocht door de feestelijk versierde stad plaats gevonden, aldus de N. R. Ct. Overdag heeft het gestortregend, wat aan de geestdrift, die groot moet zijn geweest, niets afdeed. HET TOONEEL. HAARLEM'S TOONEEL. DE VRIJBUITER door VARIA UIT IJMUIDEN. Er zijn weinig stukken, welke zoo irritee rend op mij werken als „De Vrijbuiter". Daarom wil het noodlot zeker, dat ik het stuk hetwelk men ook „De prettige logé" zou kunnen noemen telkens weer moet zien. Deze Rudolf Verburg, die uit het buiten land terugkomt en de vrouw, die hem twaalf jaar geleden heeft laten „zitten", zoo grof en wreed behandelt, ook zelfs nog, wanneer hij ziet, hoe ongelukkig zij is en hij zelf reeds een ander lief heeft gekregen, en die boven dien aan de heele wereld demonstreert, hoe een flinke keiïge kerel hij eigenlijk wel is en een ieder tot zelfs het meisje van zijn liefde op een allerafgrijselijkst pedante manier beschoolmeestert en kapittelt, deze vrijbuiter is feitelijk niet veel dan een onver- dragelijke waanwijze, ploertige dik-doener. Dit zou misschien nog zoo erg niet zijn, als de schrijver Hans Martin ons maar niet telkens liet voelen, dat hij zelf hem zoo'n „reuze-kerel" vindt, wat je doorloopend het vermoeden geeft, dat de auteur ook niet van grofheid vrij gepleit kan worden. Nu heeft Louis Boeree, die Rudolf Verburg bij Varia speelt, den schrijver den dienst be wezen, dezen vrijbuiter zoo licht en zoo wei nig nadrukkelijk mogelijk te spelen. Hier door wordt de rol minder antipathiek dan in de opvatting van Nico de Jong, die het grove cynisme en het schoolmeesterachtige, in deze figuur indertijd de volle honderd procent gaf. Boeree retoucheert de figuur, waardoor wij hem in voordeeliger licht zien. Wel is waar, valt het nu moeilijker om in dezen amusan- ten jongen „raisonneur" Martin laat zijn vrijbuiter maar aldoor praten, ook tegen alle wetten van wellevendheid in den man te zien. die twaalf harde jaren in den vreemde achter den rug heeft, maar hij wordt in deze opvatting een vrij wat minder onverdragelijk type. Het was duidelijk, dat het spel van Boeree gisteren voor de leden van H. T. voor wie deze gastvoorstelling werd gegeven een ware verrassing was. Een jong acteur met zulk een geprononceerd talent voor „jeune premier" hebben wij in heel Haar lem niet. Dat was de algemeene opinie in de zaal. Boeree's spel was zoo buitengewoon vlug en licht, zoo levendig en los, zoo vol verve en genuanceerd, als wij het maar zelden van r jonge mannen op ons tooneel en zeker niet van dilettanten zien. „Een Ko ninkrijk voor een jeune premier!" heet het dikwijls in tooneelkringen. Welnu in Boeree hebben wij er een! Het is een genoegen zien, hoe zijn spel zich in den loop der jaren heeft ontwikkeld en ik zou hem onverdeeld kunnen prijzen, wanneer zijn uitspraak zooals van den klinker ij en van het woord man geheel van IJmuidensche smetten vrij was. Niet alleen het spel van Boeree. maar van geheel Varia vond grooten bijval bij de leden van H. T. En dat is geen wonder! Hier zag men nu eens wat men bij dilet tanten zoo zelden ziet een ensemble. Deze dames en heeren zijn door lang sa men werken geheel op elkander inge speeld, wat in de opvoering wel duidelijk uit kwam. En Varia heeft materiaal om de verschillende „emplooien" uitstekend te be zetten. Naast een jeune premier als Boeree staat een ingénue mevrouw RozaPeek die volkomen tegen Boeree is opgewassen. Haar spel is pittig, jong. en frisch en ge voelig! Ook mevrouw BoereeKarreman en de heeren Holtslag, Baïs en Roza zijn krach ten, die elke dilettanten-vereeniging dade lijk van Varia zal willen overnemen. En ver geten wij ook niet den altijd consciëntieu- sen, geheel in zijn werk opgaanden regis seur, den heer Roza! In het begin van Februari heb ik de voor stelling van De Vrijbuiter te IJmuiden reeds uitvoerig besproken en ik mag daardoor nu heel kort zijn. Ik blijf er bij dat de opvoe ring als geheel nog sterker zou geweest zijn, als de heeren Holtslag en Baïs de domi nee en Bram Verburg van rollen hadden verwisseld, al viel er ook nu heel veel in het spel dezer beide heeren te waardeeren. De rol van Annie is wel de ondankbaarste uit het heele stuk en ik beklaag altijd weer de actrice, die haar moet opknappen, wan neer Rudolf met zijn lange monoloog in I waarbij Martin geheel vergeet, dat" er ook nog een dame op het tooneel zit, die mee acteeren moet begint. Ik heb nog nooit een actrice gezien ook aan mevrouw Beider en Rika Hopper gelukte dat niet die zich zelfs met een borduurwerkje in haar hand tijdens die lange peroratie een eenigszins aannemelijke houding wist te geven. Mogen wij het dan mevrouw Boeree kwalijk nemen, dat zij er al evenmin in slaag de? Ook verder blijft Annie een vrouwelijk „ridder van de droevige figuur". Veel eer is er met deze rol nooit te behalen en men kan hoogstens zooals gisteren tot de erkenning komen, dat de actrice er zich zoo goed mogelijk door heeft geslagen. Roza Jr. maakte ook nu weer van Kees, den ouden werkman, iets heel goeds en de heer Brak trachtte Jan wat minder uitge sproken braaf te spelen dan hij te IJmuiden deed. Het was voor Varia en voor Haarlem's Tooneel dat de IJmuidenaren voor deze gastvoorstelling had uitgenoodigd een zeer groot en verdiend succes. Dat een plaatsje als IJmuiden zulk een goed dilettanten-en semble bezat, had men blijkbaar niet ver wacht. Voor mij, die Varia herhaaldelijk zag spelen, was dat geen verassing meer. Maar het deed mij voor dat sympathieke, altijd serieus werkende troepje genoegen, dat hun spel een zoo groote waardeering te Haarlem oogstte. Het was voor H. T. een zeer gelukkige slotavond van een zeer rijk en gevarieerd seizoen. J. B. SCHUIL. MUZIEK. HAARLEM'S GEMENGD KOOR. De Mis in Es gr. t. die Schubert kort vóór zijn dood schreef als laatste van het zestai dat door hem is nagelaten, is na de eerste uitvoeringen in 1829 en 1830 tientallen van jaren vrijwel vergeten geweest. De beoor deelingen naar aanleiding van die eerste uit voeringen schijnen niet zeer gunstig geweest te zijn. Eerst in 1865 is het werk in druk verschenen en sindsdien is men de schoon heden ervan gaan erkennen. Dat het op ge lijke hoogte zou staan als Bach's H moll Messe en Beethoven's Missa Solemnis, zal wel niemand beweren. Vindt men in Bach's werk een rij monumentale schilderingen als van een hervormden MIchel-Angelo, in Beet hoven's Mis een steeds wisselend trilbeeld van oneindige zielkundige diepte van ontroerende scherpte-teekening. Schubert's muziek is in zijn Mis noch monumentaal, noch psychologisch verdiept; zij bekoort en ontroert meer door haar absoluut-muzikale schoonheid. Het mag zelfs bevreemdend ge noemd worden, dat de groote zanger, die in tallooze liederen elke denkbare stemming zoo juist en scherp wist te verklanken, over de afzonderlijke deelen der Mis zoo vluchtig heen gegaan is, zonder zich tot gedetailleerde muzikale teekening geïnspireerd te voelen. Wellicht is de verklaring daarvoor te vin den in de omstandigheid dat Schubert het Latijn niet machtig was en dat dus de litur gische handeling wel als geheel op zijn ver beelding werkte, doch dat hij niet het be langrijke van elk woord afzonderlijk door grondde. Zijn haast vluchtige generaliseering blijkt ook daaruit, dat hij enkele zinnen vergat te componeeren. Zoowel in het Gloria als in het Credo komen zulke omissies voor; in het laatste ontbreekt zelfs de geheele ker kelijke geloofsbelijdenis, die Schubert, als goed Katholiek toch zeker niet opzettelijk zal uitgelaten hebben en waaraan zelfs de Luthersche Bach een plaats in zijn werk gaf, terwijl Beethoven, meer door het algemeen- christelijke dan door 't kerkelijk-dogmatische geïnspireerd, dedoelde belijdenis door de tenoren als het ware laat prevelen tus- schen de „Credo"-uitroepen der andere stemmen in. Ook het ontbreken van de woorden „et expecto resurectionem" aan het slot va.n het Credo, waardoor het logisch zinsverband verstoord wordt wijst op Schubert's vluchtigheid. Had de meester tijd of gelegenheid gehad het manuscript nog eens te herzien, dan zou hij denkelijk die fouten wel hersteld, en de leemten aangevuld hebben. Maar de dood nam hem weinige maanden later weg en we hebben Schubert's Mis te aanvaarden met haar gebreken, maar ook met haar vele schoonheden. Welluidend en zingbaar is zij van begin tot eind, een stuk heerlijke muziek, zooals de goddelijke zanger er zoovele heeft nagelaten, en bij het hooren waarvan men eigenlijk niet te veel op de tekstwoorden moet letten. Hoe heerlijk klinkt het „Et incarnatus est" voor de 3 solostemmen, maar hoe zonderling is het dat Schubert na het „Cruzïfixus" het ..Et Incarnatus" nog eens laat herhalen: een bewijs dat het muzikale element bij hem sterker werkte dan de logica der hande ling. De uitvoering door H. G. K. was als slot van een seizoen Schubert-herdenkingen, een verdienstelijke daad, met kennis van zaken en piëteit door den wakkeren dirigent Jan Booda volvoerd. De koren hebben in deze 1 Mis een zeer belangrijke taak: zij zijn. bijna voortdurend aan het woord, en zij hebben die taak volbracht zoo goed als men slechts mocht verwachten. In de ruimte der Groote Kerk klonk de koorzang voortreffelijk en dat de galm wel eens wat verdoezelt ls in dit werk niet hinderlijk, omdat er toch zoo weinig dramatische schildering in voor komt. Ook de solisten waren zonder uit zondering te prij/en; mevr. Jo van LJzer— Vincent, mevr. Van TienhovenKauwling. de heeren Jac. van Kempen en R. C. Tol (welke laatste de 2de tenorsolo zong) en Jac. Ph. Caro, toonden zich gelijkwaardigen in hun samenzang. Eigenlijke solozangen treft men in het werk zoo goed als niet aan. De H.O.V. ver vulde de orkestpartij grootendeels goed; een enkel 6 oogenblik van verwarring mogen we niet te zwaar tillen. Aan de uitvoering der Mis vooraf ging het Andante uit de On voltooide Symphonie, dat in de groote ruimte der gewelven iets oovenaardsch kreeg en een stemming verwekte die door de Mis niet hooger opgevoerd kon worden. KAREL DE JONG. VOETBAL R. C. H. NAAR DORDT R. C. H. neemt op Zaterdag a.s. en een der Pinksterdagen deel aan de seriewedstrijden uitgeschreven door het Sportpark .Ree weg" te Dordrecht. De hoofdprijs is een zeer mooie wisselprijs, terwijl voor de spelers van de elftallen, aie den eersten prijs en tweeden prijs winnen, draagmedailles bescnikbaar worden gesteld. VIJFTIENJARIG BESTAAN T. H. B. Men schrijft ons: Op 22 Mei a.s. bestaat de Sporting Club T H. B. 15 jaar Naar aanleiding daarvan gaf het bestuur een feestavond voor leden en do nateurs in de zaal van het gebouw Rozen- hage, die voor deze gelegenheid een feeste lijk aanzien had. Ongeveer half negen open de de voorzitter, de heer Peters, de bijeen komst. Hij besprak in het kort de gebeur tenissen der vereeniging in de afgeloopen jaren. Het laatste jaar was niet een feest jaar. Geen enkel elftal werd kampioen. Zoo ging het ook met de afdeeling korfbal. Hij spoorde daarom alle spelers en -sters aan om te oefenen, teneinde voor het komende seizoen succes te hebben, vooral de spelers van het eerste elftaL Daarna had door den voorzitter een een voudige huldiging plaats van twee leden v. d. Pol en J. Schornagel, die reeds 12 1 2 jaar de groenwitte kleuren verdedigden. Spreker hoopte dat beiden nog lang voor de Boys hun beste krachten zullen geven en overhandigde hun een speciaal insigne. Do jubilarissen dankten voor deze attentie. Daarna betraden de heer Speenhoff Jr. en zijn echtgenoote het tooneel. Met een zeer aardig programma maakten deze art is- ten de aanwezigen menigmaal aan het lachen, zoodat de stemming er spoedig in was. Te 12 uur begon een gezellig bal onder lei ding van den heer Hesseling. Te drie urn- eindigde het feest. De voorzitter dankte al len die hadden meegewerkt om dit feest zoo goed te doen slagen. HONKBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG Het programma vermeldt deze week voor de eerste klasse: Zaterdag 18 Mei: ConcordiaHaarlem. QuickAjax. OVERZICHT Wij vernemen dat van Haarlem zooveel spelers in verband met Pinksteren afwezig of verhinderd zijn te spelen dat genoemde vereeniging den wedstrijd tegen Concordia gewonnen heeft gegeven. Volgens de verleden Jaa: aangenomen reglementswijziging wrdt die wedstrijd niet meer opnieuw vastgesteld, doch geldt een voudig voor verloren. In den wedstrijd QuickAjax zal Ajax niet veel moeite hebben om te winnen. Als Quick komt met het negental, dat tegen Haarlem «peelde, heeft zij geen schijn van kans. Doch al komt Quick met de spelers die voor het negental zijn opgegeven, dan zal Ajax toch wel de overwinning behalen. BILJARTEN. MASSAKAMP „D. E. S."—„INSULINDE". Bovengenoemde wedstrijden werden in het lokaal van laatstgenoemde voortgezet. Het is buiten verwachting gunstig verloo- pen voor de Haarlemsche spelers, aangezien zij op vreemd terrein moesten strijden. Vlug Jr. (D.E.S.) was verreweg in de meer derheid tegen Van 't Schip (Insulinde). Hij gaf zijn partner geen schijn van kans en wist de 60 punten bijeen te verzamelen in 30 beurten, zijn tegenstander op 32 latende staan. De Nijs (D.E.S.) moest in Pieters (Insulin de) zijn meerdere erkennen, ofschoon na taaien tegenstand. Toen de Amsterdammer de partij van 125 carmboles cadre uitmaak te, stond hij op 104 in 44 beurten. De partij Sanders (D.E.S.)Bljleveld (In sulinde) had een spannend verloop, waarin de Haarlemmer tenlsotte de baas bleef met 150 caramboles cadre om 135 in 45 beurten. Ook Vlug Sr. (DJS.S.) speelde een goede partij tegen L. Blom (Insulinde). Hij wist dadelijk een voorsprong te nemen en liet dien niet meer las. Het einde kwam dan ook met den stand 100 om 76 in 40 beurten. Ofschoon Ronde (D-EJS.) tegen Parser (In sulinde) geen hooge series maakte, was hij dezen toch te sterk af; hij haalde de 125 ca ramboles libre met zeer mooi spel in 41 beur ten, terwijl zijn partner het tot 74 bracht. Daarna volgde een zeer spannende partij tusschen Dekker (DJE.S.) en Hajema (Insu linde). Beiden speelden voor wat zij waard waren en toen de Amsterdammer tenslotte 60 noteerde, had de Haarlemmer er 58. Nu traden De Nijs (D.E.S.) en C. S. Blom (Insulinde) in het strijdperk. Ook ditmaal wist de taaie vechter van ..D.E.S." de over hand te krijgen en de partij met 125 om 100 in 43 beurten in de wacht te sleepen. De ontmoeting tusschen Tabbers (D.E.S.) en Bijleveld (Insulinde) had een spannend verloop, waarbij de „DR.S."-man tenslotte met de eer ging strijken. Het was 150 caram boles cadre om 120 in 33 beurten. De partij Van Schie (D.E.S.)Roth (Insu linde) had eveneens een spannend verloop. Ook nu wist de J).E-S."-speler de zege te be vechten met 100 om 88. N. N. kon het tegen den Amsterdammer INGEZONDEN' MEDEDEF.LINGEN a 60 Cts. per regcL Bezoekt de demonstraties der DJIGUITEN KOZAKKEN (de duivels te paard) Hoofdterrein Gem. Sportpark Hilversum 18 en 20 Mei (2e Pinksterdag) 2 uur Prijzen f 1.— tot f 2 50. exclusief rechten. Helle nie bolwerken. Hij verloor met eere: 146 caramboles cadre om 150 in 52 beurten. In Soestbergon (Insulinde) vond Bottelier (DB.S.) geen tegenpartij. Terwijl de Amster dammer slecht op stoot was. speelde Botte lier een goede partij en bereikte de 70 punten onbedreigd, zijn partner op 49 latende staan. Anders verliep de ontmoeting Kuiper (D. E. S.) met Van Poppel tlnsullnde). Dezen waren aan elkaar gewaagd. Toen de „Insu- linde"-man er nog selchts 2 moest, maakte Kuiper de 100 vol. „VRIENDENKRING"—„H. B. C.". Deze vereenigingen spelen uit en thuis een wedstrijd met aan beide zijden acht spelers. Woensdagavond is de strijd in lokaal Roefs aan den KruLsweg begonnen. Het eerst speelden Houtkooper (H.B.C.) en Copini (Vriendenkring). Eerstgenoemde wist aanvankelijk met series van 16 en 15 de lei ding te nemen, doch later kwam Copini op zetten en wist de 100 te bereiken in 25 beur ten. voordat zijn partner de 50 voorgift kon inhalen. De stand was dus 150 om 121 voor Copini. Roefs (Vriendenkring) wist tegen Grootaers I.H.B.C.) een mooie zege te bevechten met 100 om 67 in 40 beurten. De partij G. Mctz (H.B.C.'*— Boerwinkel (Vriendenkring) was zeer spannend. De eer- ;'.e maakte series van 23. 30 en 16. de an der van 20. 19 en 17. Toen Boerwinkel de 200 cadre vol maakte ln 33 beurten, noteerde zijn, partner er 175. POSTDUIVEN. DE LUCHTGIDS. Deze vereeniging hield een wedvlucht van Mons, 219 K.M. Duiven los 8 uur 45. Volg orde der prljswfnners: G. Kors 1 9 11 49; J. v. d. Pol 2 20: A. Timmermans 3 50; K. Wits 4 13 43 44; R. Heiloo 5 25; C. Katée 6; B. H. Gort 7 36 41; L. v. Bragt 8 16 34 61: Th. Mens 10 18 21 35 54; P. M. Kok 12 17; J. van Duijn 14 48; J. Radsma 15 23 24: H. Koele- meijer 19 28 60; P. Verputten 22; W. Smit 27; J. Lasschuit 29 53 64, P. Steenstra 30: W. Steijl 31 55; Th. Cramer 32 56 57; W. v. d. Horst 33, P. Kruijer 37, J. Harmse 38 39. J. v. d. Klugt 40 46, J. Leurs 42 62, W. Spoor 45; H. Philippo 47, A. v. Heerden 51 52, H. Ban- nink 58 59; A. J. Kloek 63. Eerste duif 11.20, snelheid 1422.2 M. per min. Laatste prijswinnende duif 11 uur 31 min., snelheid 1317 M. per minuut. DAMMEN. COMl'^ilTIES NED. DAMBOND Na een zeer kortstondig bestaan (slechts één seizoen) is de reserve 1ste klas compe titie van den Ned. Dambond opgeheven. Daarvoor in de plaats werd in de verleden week te 's-Hertogenbosch gehouden jaarver gadering van den Ned. Dambond het voorstel aangenomen dat voortaan twee tientallen van een vereeniging in dezelfde klasse zul len mogen uitkomen. De praktijk zal moeten leeren of deze be paling de bezwaren der groote vereenigingen zal ondervangen en of de pi omotie-moge- lijkheden voor de kleinere vereenigingen er beter op geworden zijn. JUBILEA AAN DE CENTRALE WERK PLAATS. Heden was het 25 jaar geleden dat de heeren T. de Vries machine-bankwerker, E. de Kuyper. bankwerker, E. Anderson, wagen maker en L. Vogels den dag herdachten, dat zij voor 25 jaar in dienst der Nederlandsche Spoorwegen kwamen aan de Centrale Werkplaats. Namens de Maatschappij ont vingen zij de gebruikelijke enveloppe met in houd en een oorkonde, waarna de dag ver der ln hulselijken kring werd doorgebracht. Alvorens huiswaarts te gaan begaf de heer Anderson zich naar zijn afdeeling, waar een groot aantal collega's en belangstellenden zich hadden verzameld. Met een kernachtig woord sprak zijn collega Bomhof hem toe en bood hem namens zijn collega^ een mooie bronzen lamp aan en bloemen. Getroffen dankte de jubilaris. HAARLEMMERMEER GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden graanbeurs was de aanvoer als volgt: tarwe witte f 11.50—f 12: rogge f 11—f 11.25; gerst chevalier f 11.50—f 12; haver f 10.75f 11.25 witte duiveboonen f 15—f 16; groene erwten f 15.50—f 16.50; karwij f 44— f 45.50; gele mosterd f 26—f 28; blauw maanzaad f 36 f 37; kanariezaad I 22—f 24. Prijzen per 100 Kilogram. VELSEN. Geboorten: E. Scholder—Broek d. J. Hors- meijer—Nol z. P. A. Bordes—v. d. Rijn d. B. C. BronkhorstWo«seling d. C. J. Bakker— Menzel d. M. C. G. Overzierv. Buuren z. G. J. van Beelen—Leeuw z. H. J. Meeken—Ser- lijn z. Overleden: Pletertje Zegel, 14 J., dochter van J. Zegel. Gehuwd: P. van Adrighem en H. Koene; S. Minks en W. de Boer; J. F. H. Schoenma kers en J. Schmidt; P. J. M. Barnhor-, en L. E. van Roon. BENNEBROEK Overleden; IJ. de Vries, m. 73 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13