ROOFMOORD TE AMSTELVEEN. Waar de ramp geschiedde. De Graf Zeppelin'heeft pech. :®Èp 36e Jaargang No. 14079 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrüdag 17 Mei 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN! J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 102714, met Geïjlusteerd Zondagsblad 0.32. Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeentel f 3.5754. Franco per post door Nederland 3.S7& Losse nummer» 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden f 0.5754. franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkery 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIENl 1—5 regels 1 1.75. elke regel meer 1 0.35. Reclames 70.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbcd 14 regel» f 0.60t elke regel meer /0 15, buiten Arrondissement dubbele prijs- Onze Groentje» (Woensd- en Zaterd.) 14 regels 0 25. elke regel meer /0.10. uitsl. a contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.» DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Bejaarde vrouw gewurgd. SLECHTS f 60.— ONTVREEMD. E...I SMIDSJONGEN AANGEHOUDEN, MAAR WEER IN VRIJHEID GESTELD. Nieuwe Meerlaan No. 2 te Amstelveen is een kleine boerderij, die bewoond wordt door den heer Hoogeveen. Bij he min woont de 66- jarige juffrouw G., die voor hem het huis houden waarneemt. Hoogeveen was tegen half tien Donderdagmorgen naar het ge meentehuis gegaan om belasting te betalen. Bij zijn thuiskomst vond hij juffrouw G. in de woonkamer op den vloer liggen met een touw om den hals en met gebonden handen. Zij bleek geworgd *te zijn. Een ontboden ge neesheer kon geen hulp meer bieden. Uit den toestand in de kamer bleek, dat aan de mis daad een worsteling was voorafgegaan. Ook de doode droeg daarvan de teekenen op het lichaam. Aan de marechaussee te Amstel veen werd kermis gegeven. De opperwacht meester begaf zich dadelijk naar de boer derij. Het bleek bij zijn ingesteld onderzoek, dat het geld een bedrag van 60 was ver dwenen. Donderdagmiddag is ook het parket uit Amsterdam ter plaatse geweest. Het lijk van de 66-jarige vrouw is in beslag genomen en naar het gemeentehuis overgebracht. Heden zou er een sectie op verricht worden. Naar de daders van dezen roofoverval werd een onderzoek ingesteld. Een jonge man werd gearresteerd, maar weer vrij gelaten, omdat hij zijn onschuld volkomen kon bewijzen. Donderdagavond zijn echter in Amsterdam twee mannen gearresteerd, in wie men de vermoedelijke daders meent gevonden te hebben. Zij zijn nog gisteren naar Amstel veen overgebracht. De buren hadden niets ge merkt. Het Hbld. meldt nog-, dat Hoogeveen de buren van de slechts door een dunnen wand van zijne woning gescheiden, andere behui zing riep, toen hij thuis was gekomen. Deze menschen waren in den voormiddag buitens huis en hebben niets verdachts gehoord noch bespeurd. Het werken met den politiehond uit Am sterdam. had geen resultaat. De justitie, die het. géval als „roofmoord" beschouwt, hoorde enkele personen ter plaatse, nam eenige voorwerpen en hét lijk van de verslagene in beslag, dat nog gisteravond naar het Wil- helminagasthuis te Amsterdam werd over gebracht. De strop van te voren klaar gemaakt? De Tel. meldt nog: Het touw, voor deze gewelddaad gebruikt, was bruinachtig, grof en vezelig paktouw. Aan het eind van dit touw was het leder van den slag van èen zweep bevestigd en dit was dusdanig geknoopt, dat de lus van de strop door het leder gevormd werd. Dit zou er op kunnen wijzen, dat deze strep niet voorbe dachten rade tevoren was klaargemaakt. Hij was met kracht om den hals van de vrouw geknoopt en hierdoor waren bloedende ver wondingen ontstaan. Trouwens ook het ge laat van de weduwe G. vertoonde letsels, waaruit gevoegelijk de gevolgtrekking ge maakt kan worden dat de bejaarde vrouw zich krachtdadig tegen haar aanrander, mo gelijk tegen haar aam-anders, heeft verzet. De wijze van binden doet de vraag rijzen of dit het werk is van één persoon. Ook het vertrek vertoonde de. gevolgen van een verwoede worsteling. De meubelen wa ren van de plaats geschoven. De grond was bedekt met den inhoud der kasten die door de daders waren omgetrokken. Over de wijze waarop alles in het vertrek op den vloer lag was duidelijk te zien, dat de dader in groote haast had gehandeld. De smidsjongen is nog bij het huis geweest. Het onderzoek met een politiehond dat met de bekende accuratesse plaats vond, bracht aan het licht, dat tijdens de afwezigheid van Hoogeveen, de zoon van den smid aan de hoeve was geweest. Hoogeveen had eenigen tijd geleden nl. aan de smederij een zeis ge bracht, met de opdracht deze te doen slijpen. Deze zeis werd in de hoeve aangetroffen: zij was daar nog niet toen de landbouwer de deur uitging, zoodat zij daar in den loop van den ochtend gebracht moet zijn. Nu wilde bovendien het toeval wij zouden haast zeg gen het noodlot dat Hoogeveen, toen ïij geheel van streek naar den dokter ijlde den 18-jarigen zoon van den smid ter hocgte van het bruggetje had ontmoet. De voorzichtig heid gebood dus, dat deze jongeman werd op gezocht. Het duurde niet lang, of de politie had hem gevonden. De jongeman schrok merk baar, toen hij in het vertrek werd gebracht. Hij ontkende iets van het misdrijf af te we ten en zeide, dat hij de zeis gewoon aan de hoeve had afgegeven. Hij had niets verdachts bemerkt en het slachtoffer had in levenden lijve de geslepen zeis aangepakt. Met het oog op de vermoedens van worsteling liet men den jongen zich ontkleeden en onder zocht men hem. Bezwarende feiten. Het bleek, dat de knaap in het linker borst gedeelte een vex-wonding vertoonde, die eeni gen tijd geleden moest hebben gebloed. In zijn hemd op de correspondserende plaats was een gat, dat aanvankelijk niet ten gun ste van den jongen was. En om de verden king nog stei-ker te maken rapporteerde een der politiebeambten, die in de woning van den smid een onderzoek had ingesteld, dat in het bed van den knaap een met bloed be vlekte zakdoek was aangetroffen. Op deze bezwarende feiten deelde de jeug dige arrestant echter mede, dat die zakdoek het eigendom was van zijn broertje. In den loop van den dag werd zijn verklaring nog nader onderzocht; de jongeman werd zoo lang ondergebracht in de marechausséeka- zerne nabij het stationnetje. Een nader on derzoek werd ook ingesteld naar de wond, die hij in de borst geki-egen had. Het is zeer waarschijnlijk, dat deze veroorzaakt werd door een stomp voorwei-p, hetgeen klopt met de verklaring van den jongen, die zeide. dat hij het letsel in de smedex-ij had opgedaan. De bebloede zakdoek bleek voorts inderdaad van zijn kleine broertje te zijn. Niettemin werd hij voorloopig in bewaring gehouden, maar later weer in vrijheid gesteld, daar de voorloopige algemeene indruk was, dat de jongexi niet schuldig is aan den moord en- er ook niets van weet. VOOR DE AGENDA wij naar de tweede -pagina van verwijzen dit blad. Gezicht op Cleveland, Het woord is aan Ralph Waldo Trine Slechts datgene dat uit het hart komt kan het hart bereiken. DE „GRAF ZEPPELIN" KEERT TERUG. Krukas gebroken. LANGZAAM TEGEN DEN MISTRAL VOORUIT. (Zie ook onder telegrammen). FRIEDRICHSHAFEN, 16 Mei (V.D.) Vol gens een draadloos bericht van boord van „Graaf Zeppelin", is de vlucht naar Amerika plotseling afgebroken, daar de machines on regelmatig functionneerden, zoodat het niet raadzaam is den tocht over de Oceaan voort te zetten. Dr. Eckener heeft na overleg met de passagiers besloten naar Friedrichshafen terug te keeren en den tocht eerst na ophef fing der storing te vervolgen. BERLIJN, 16 Mei (VD.) Naar uit Friedrichshafen gemeld wordt, wil de Graf Zeppelin langs denzelfden weg terugkeeren naar Friedx-ichshafen. Naar nader bericht wordt zijn door het motordefect (het bre ken van een krukas) 2 motoren buiten wer king gesteld, dr. Eckener is van meening na het uitvallen van deze motoren de verant woording niet op zich te kunnen nemen van een overtocht over den Oceaan. Op het mo ment waarop de Zeppelin zich keerde, be vond het luchtschip zich op oxxgeveer 20 zee mijlen ten Z. O. van Kaap de la Nao (tus- schen Valentia en Alicante). De weersom standigheden schijnt voor den terugtocht niet zoo gunstig te zijn als voor het vertrek. De Tel. schrijft nog: Tot zes uur was de tocht van de „Graf Zeppelin" zeer voorspoedig het gevaar te bereikte zelfs een i-ecordsnelheid. Na wes telijk Marseille te zijn voorbijgevlogen, be reikte het luchtschip de kust van de Mid- dellandsche Zee en zette koers naar Perpig- nan. Om 2 uur 45 verscheen het boven Bar celona; de Zeppelin vloog zoo laag, dat de menschen op stx-aat de passagiers van uit de gondels koxiden zien wuiven, hetgeen met ge juich beantwoord werd. Het luchtschip ging in Zixidelijke richting verder; men hoopte des avonds om ongeveer 8 uur Gibraltar te bereiken. Tegen halfzeven begonnen echter de motoren de storingen te vertoonen, die dr. Eckener deden besluiten om te keeren en naar Friedrichshafen terug te vliegen. Bij onderzoek bleek te transmissie-as van twee motoren gebroken te zijn! In vakkringen wijst men er op, dat deze assen bij de tegen woordige constx-uctie van de Zeppelin geheel bloot liggen. Het luchtschip zon met verminderde snel heid de reis hebben kunnen voortzetten, in dien zulks noodzakelijk ware geweest. Men neemt daarom aan, dat de Zeppelin zonder groote moeite naar Friedrichshafen zal kun nen terugkeeren. FRIEDRICHSHAFEN, 17 Mei (VD.) Bij den Luchtscheepsbouw „Zeppelin" is van boord van den „Graf Zeppelin" het volgende radiobericht binnengekomen: 1 uur 30 tach tig zeemijlen ten zuiden van de Rhonemond, komen tegen den mistral langzaam vooruit." DE RAMP IN CLEVELAND. Reeds 125 dooden GEHEIMZINNIGE VERSCHIJNSELEN. LANGZAME VERNIELING DER BLOEDLICHAAMPJES? NEW-YORK, 16 Mei (V.D.) Het aantal der slachtoffers van het ontploffingsongeluk in Cleveland is gestegen tot 125. De deskun- digexx zijn het er nog niet over eens welk gas verantwoordelijk is voor de ontzettende uitbreiding van de catastrophe. Het is opval lend, dat vele betrokkenen eerst later over lijden, terwijl het er eerst uitzag, alsof bij hexi geen gasvergiftiging opgetreden was. Voor het einde voelen zij zich heel goed. Plotseling daarop treedt dan de dood in. Men vreest daarom, dat er nog meer sterfgevallen zullen voorkomen, ook onder degenen, die er thans welvarend uitzien. Talrijke personen, die naar den braxxd gekeken hebben zijn onder weg naar huis overleden. Onder de dooden bevinden zich behalve 6 dokters ook nog matrozen, brandweerlieden en verplegers. Het gas schijnt de bloedlichaampjes lang zaam te vernielen. De deskundigen herinne ren aan dergelijke verschijnselen aan het Westelijk front tijdens den wereldoorlog. Sommigen denken aan stikstof gassen, ande ren aan Broomgas. Dc oorzaak van het ongeluk schijnt kort sluiting te zijn geweest. Volgens dc laatste hier uit Clevelaixd binnengekomen berichten kan men verwachten dat het aantal dooden nog zal stijgen tot 160, POTPOURRI PER RADIO. Als de omroeper gaat zeggen: „Nu een potpourri tot besluit", Trek ik vóór het kan beginnen, Resoluut 't contact eruit. Een stuk van dit, een brok vaxi dat, Fragmenten van ik weet niet wat, Een wals, een nxarsch, niet afgemaakt Een ouverture opeens gestaakt, Een lied in 't midden doorgezaagd, Daar wox-dt de luisteraar mee geplaagd. Wie zelf zich in de rede valt. Voortdurend van wat anders kalt, Die maakt, als hij tot anderen praat, Toch iederen hoorder desperaat. 't Is of hij maar voortdurend hikt, Zich onophoudelijk verslikt, Zoo is dan ook een potpoxxrri, Onafgewerkte melodie. Daarom zeg ik tot de heeren, Die orkesten dirigeeren. Potpourri's zijn uit den boozen, Voortaan die dus niet gekomen. Eerbied voor de scheppers, die Schreven schoone melodie! TOM DE RIJMER. BRAND TE BEVERWIJK. DE OUDE MOLEN DER BEVER- WIJKSCHE EXPORTVEILING IN ASCH GELEGD. De Beverwijksche Export veiling, waar eiken zomer groote hoeveelheden aardbeien wor den geveild, oefent haar bedrijf uit in een tweetal gebouwen nabij het station. Een dezer gebouwen, het onderstuk van een ouden molen diende voorhéén als veiling gebouw doch na den bouw van de hal daar naast, werd daarin allerlei materiaal opge slagen. Reeds eenige malen heeft de brand weer den ouden molen tegen het vuur moeten beschermen, waarbij zij er steeds in slaagde het gebouw te behouden. Steeds waren het jongens die door het stoken van vuurtjes den brand hadden veroorzaakt. Donderdagmiddag werd de brandweer op nieuw gealarmeerd voor een brand in den molen. Ditmaal toog zij er met de nieuwe motorspuit op uit, om daarmede den strijd met het haar vijandige element aan te bin den. Maar een goede brandspuit alléén kan het bij een brand niet doen; daarbij is tevens een goede organisatie noodig en deze was ditmaal afwezig. Want toen men de slangen had uitgerold bleek het, dat de boel niet paste. Inmiddels woedde het vuur hevig in het grootendeels uit hout bestaande gebouw en in de daarin aanwezige kisten, sloffen, er_z., zoodat toen men eindelijk water kon geven er aan redding niet meer te denken viel. De hevige vuurzee had inmiddels ook de veilinghal, waarin het kostbare veilingtoestel staat, aangetast. De brandweer brak de deuren open en leverde thaxis het bewijs, dat zij niet heelemaal voor niets kwam. aan gezien dit gebouw gespaard bleef. Aan de achterzijde is echter al het houtwerk ver brand en zijn alle ruiten vernield terwijl ook de aan dien kant gelegen kisten door hel vuur beschadigd zijn. Nadat de brandweer gedurende ongeveer anderhalf uur met drie slangen het vuur had bestreden, was het ergste leed geleden. De oude molen was eindelijk ten onder gegaan aan een onheil, dat hem zoo vele malen heeft bedreigd. Van een groote partij vaten pulp, die rond om het verbrande gebouw lagen opgestapeld, werd van een honderdtal de deksels door de groote hitte vernield, zoodat de inhoud naar buiten kwam. Alles is verzekerd. De leiding van de brandweer was in han den van den commandant A. Blom. De heeren G. K. de Bie, gem. architect en H. J. de Groot, directeur der Licht bedx-ijven waren eveneens aanwezig. HAARLEM, 17 Mei Een Verloren Veldslag. Er heeft zich een kleine lapsus voorgedaan bij ons Legerbestuur, die tot volledige uiting is gekomexx in de volgende offlcieeie mede- deelixig: 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. - In antwoord op desbetreffende schriftelijke vragen van mr. Bijleveld zegt de minister ran Defensie dat hem bekend is, dat door tusscheixkomst van het Rljkslnkoopbu- reau een hoeveelheid van plusminus 34.000 meter grijs kepilaken uit den /■legervoorraad is verkocht. De verkoop prijs bedraagt f 0.73 per meter, de ge middelde kosten van aanschaffing (in de jaren 1917, 1918 en 1919) bedroegen f 13.62 per meter. Deze aankoopen zijn geschied vóór de invoering van de hel men als hoofdbedekking te veld: en bij oefeningen. Het laken is verkocht, omdat het niet ixx zoodanige coxxditie verkeerde dat het voor een ander doel kon worden aangewend. Verder merkt de minister op, dat reeds voor eenige jaren het voornemen be stond om de kepi en de veldmuis voor den soldaat door een vouwbaar hoofd deksel te vervangen, dat zoowel in de da- gelfjksche tenue gedragen als te velde gevoerd kan worden. Tengevolge van da voorhanden voorraden kepi's en veld- mutsen kon daaraan tot nog toe geen uitvoering worden gegeven. Nu de voor raad kepi's en veldnxutsen zoodanig is verminderd dat binnen afzienbaren tijd dit nieuw model hoofddeksel moet wor den aangemaakt, wox-dt binnenkort van den hoofdintendant, na overleg met de hoogste legerautorltelten een voorstel te dien aanzien ingewacht. De minister vertrouwt, dat dit model zal voldoen aan den eisch van netheid en uiterlijk voorkomen aan de Holland- sche militairen te stellen. Deze regeeringsverklaring is niet ontvan gen met de cynische kalmte die zij zelf ademt, en met den dankbaren eerbied die het wijs beleid der overheid ten allen tijde be hoorde te oogsten. Er is in de pers cenig bitter sarcasme aan gewijd, en mr. Frans Coenen wijdt er in De Groene een Kroniek aan. waai'in hij er zich zeer boos over maakt. Hij schrijft o.a.: ,,Zou men niet zeggen, dat zorgvuldig eenige der voornaamste be zwaren tegen het militairendom in dit ver wonderlijk communiqué bijeengebracht waren? Onverstand, zorgeloosheid, onverantwoor delijkheid, pietluttigheid en kindex-achtig formalisme komen hier broederlijk te zamon en bieden bovendien nog een staal van het procédé, in de ambtelijke bureaux aange wend. om. eenvoudig gezegd, „de kluit te be duvelen". Hij besluit zijn beschouwing met: „Zelden zag men wanbeheer, kwakzalverij en onnoozele malligheid in zoo kort bestek bijeen en, als 't ware, een symbool vormen van hetgeen in vredestijd een leger telkens weer blijkt te zijn: een ietwat hatelijk in stituut ten bate van zeer middelmatige en kinderlijk formalistische geesten". Zoo schrijft Frans Coenen. Ik ben het in zooverre niet met hem eens, dat dit al te zeer op schelden lijkt. Het is niet fijn om te schelden, en "net helpt bovendien niets. Het maakt weinig indruk. Ook beschikt het leger over een aantal functionarissen die, als zij daartoe officieel werden aangezocht, terug zouden kunnen schelden in een ter minologie, die Fraxis Coenen's woorden verre in der schaduw zou stellen. Ik weet niet of hij ooit in dienst is geweest. Ik wel. Twee- en-half jaar lang. Welnu, als hij deze levens ervaring niet heeft opgedaan is hem een gedeelte van de Nederkmdsche taal onbe kend. waarbij vergeleken zijn booze taal uit zoetige salontermpjes bestaat. Laat hij zich niet in dezen ongelijken strijd begeven, exx De Groene niet in de pijnlijke noodzaak if IlfSSBF/ Hierboven een foto van den start van de Graf Zeppelin" die -Ach geer, op den terugweg bevindt* liddels reeds

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1