Uit Haarlem's Gemeenteraad SCHEEPVAARTBERICHTEN LANGS DE STRAAT INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 23 MEI 1923 Na dc revue van hamerstukken kwam in behandéling punt 11 der agenda. De (achter)deur van 't Station is nu open! De heer Koppen bracht in verband met het voorstel van B. en W. om een crediet beschikbaar te stellen voor het verrichten van openbare werken voor de openstelling van den Noordelijken Stationsuitgang, de wenschelijkheid ter sprake om die uitgang niet alleen op de allerdrukste uren open te stellen, maar gedurende den geheelen dag. Noord-Haarlem is op zichzelf een stad ge worden, zoodat het te rechtvaardigen is, om den uitgang aan het Kennemerplein den geheelen dag te gebruiken. Wethouder Mr. Gerrïtsz: De deur is nu eenmaal open. Dat feit wil op zichzelf al wat zeggen! Als er na ecnige maanden reden is om er hij de Spoorwegen voor te pleiten, dat de uitgang op meer uren wordt open gesteld. zullen B. en W. dat ongetwijfeld doen. Dit is al vast een begin! De heer Koppen nam met die toezegging genoegen. De verkeersverbetering Gierstraat-Doelstraat. Breedvoerig werd gediscussieerd over het voorstel van B. en W. om het perceel Groote Houtstraat 140 slechts gedeeltelijk af te bre ken, namelijk het gedeelte, dat aan de Gier straat grenst. De heer Klein meende, dat het onge- wenscht is om het uitbouwt je bij den kas tanjeboom te laten bestaan. Door die puist zal de toestand immers niet voldoende ver beteren. Is het zoo vroeg spreker verder de bedoeling om den winkel die gespaard wordt aan een particulier te verhuren? Wethouder Mr. S 1 i n g e n b e r g: hij zal gehuurd worden door het electriciteitsbe- drijf! De heer Koppen vond het beter om het geheele pand te sloopen. Eerst dan kan im mers een goede oplossing verkregen wor den. De heer Van Liemt: er is niets tegen om het voorstel van B. en W. aan te nemen. Wat de verbouwing kost, halen wij er in één jaar aan huur uit. Er zal van het win kelhuis dat nog verhuurd kan worden, wel zooveel huur kunnen komen, dat de rente van de f 50.000, die door de gemeente voor aankoop betaald zijn, voor een groot gedeelte In de gemeentekas terug komt. Als op den duur blijkt, dat toch gewenscht is het geheele pand te sloopen, kan daartoe alsnog worden overgegaan. Wat het uit- bouwtje betreft, de puist die de heer Klein ter sprake bracht, het zal misschien moge lijk zijn om die te laten vervallen. Laten B. cn W. die zaak nog eens bekijken. De heer R e i n a 1 d a wees er op, dat de toestand bij de uitmonding van de Gier straat nog niet ideaal zal worden. Daartoe zijn nóg andere maatregelen noodig. In openbare zitting is daarover evenwel niet nader te spreken. Beter is. dit voorstel van B. en W. aan te nemen en dan later nog eens te zien of het bij de plannen die aan de orde zullen komen nog noodig zal zijn het geheele pand te sloopen. Wethouder Mr. Gerrïtsz voelde er oor spronkelijk ook meer voor om het geheele perceel te sloopen. Er was daarvoor evenwel in de commissie voor Openbare Werken en in het college van B. en W. weinig steun te yinden. In den raad blijkbaar ook niet. (Geroep dat zal nog wel blijken!) De heer Klein nam met de toezegging van B. en W. dat. alsnog gepoogd zal wor den om de puist te laten verdwijnen genoe gen. Wethouder Mr Gerritsz zei, dat als er nu niet besloten wordt het geheele pand af te breken, de afbraak wel eenige jaren uit gesteld zal moeten worden. Elke huurder die komt zal het huis voor minstens eenige ja ren willen huren. De gemeente kan er toch geen vliegende winkel in vestigen!,... De heer Heidstra was bang voor ge deeltelijke slooping. Dan komen er altijd meer kosten dan men eerst geraamd heeft. Daarom is er alles te zeggen om het voorstel van den heer Koppen aan te nemen. Het voorstel van den heer Koppen om het geheele pand te sloopen werd met 21 tegen 10 stemmen verworpen. De wethouder van Openbare Werken Mr. Gerritsz stemde voor. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Bijslag op pensioenen. De heer Visser betreurde het, dat B. en W. afwijzend prae-advies hebben uitge bracht op zijn voorstel om nog 30 pet. bij slag te geven op de pensioenen door dc ge meente verleend. Het is wel juist zoo zei hij dat dc gemeente in den loop der jaren reeds iets gedaan heeft voor de ge pensionneerden, maar het. is nog niet ge noeg. Het gaat hier over 86 menschen. Slechts 25 van die 86 hebben meer dan f 800 pen sioen. Vele gepensionneerden verkeeren in kommervolle omstandigheden. Het is wel niet juist om zulke gevoelsargumenten te laten spreken, want pens'ioen is geen armen zorg, doch uitgesteld loon. maar die over wegingen zijn toch niet geheel weg te cijfe ren. Het geldt hier bovendien ouden van dagen. Elk jaar vermindert het bedrag, dat voor dien bijslag noodig is. De menschen wachten nu al 11/2 jaar op een antwoord op hun adres. In dien tusschentijd zijn er al belanghebbenden die gestorven zijn en dus niet meer geholpen kunnen worden. De 'heer Klein vond veel te zeggen voor het voorstel Visser wanneer de bijslag be perkt wordt tot de personen die in volledigen gemeentedienst zijn geweest. De heer Peper betoogde, dat de gepen sionneerden recht hebben op bijslag. Het pensioen moet gebracht worden op het zelfde niveau wat de waarde van het geld betreft als tijdens het verleenen van het pensioen. Een bijslag van 30 pet. zal niet meer dan f 18.000 per jaar kosten, want het zijn alle maal minimum-lijders. Bovendien, elk jaar zullen er sterven. Van de mannen zijn er 10 boven de 80 jaar en 48 boven dc 70 jaar. Van de weduwen 4 boven de 80 jaar en 14 boven de 70 jaar. L De heer Keesen steunde het voorstel. (Zitting van Woensdagmiddag 22 Mei). De menschen die gepensionneerd zijn door de gemeente moeten uit de handen van de armenzorg gehouden worden. Er is evenwel iets voor te zeggen om van den bij slag uit te sluiten de gepensionneerden die de hoogere uitkeering niet noodig hebben. De heer Joost en wees er op, dat bij dit debat eigenaardige beschouwingen zijn gehouden. Het gaat niet aan, dat gezegd wordt dat een pensioen onvoldoende is om er van te leven. Want als dait standpunt een maal wordt aangenomen, dan moeten in het vervolg alle pensioenen op de volle 70 pet. van het loon worden toegekend. Het rijk heeft indertijd vastgesteld, dat de gemeente op de pensioenen van vóór 1913 40 pet. bijslag mag verleenen. Dit wordt te Haarlem gedaan. Er zijn menschen die 2 gulden pensioen in 't jaar hebben. Die men schen zijn dus ook niet geholpen door een toeslag van 30 pet. Het is jammer, dat B. en W. niet aan den raad alle gegevens ver strekt hebben over dë gepensionneerden. Er is een weduwe die f 14.000 inkomen heeft en in Wiesbaden woont. Een andere gepen- sionneerde heeft f 17.000 inkomen. Is dat niet voldoende? (Geroep: ja! maar er zijn anderen die het wèl noodig hebben!) Het zal alleen zoo vervolgde de heer Joosten mogelijk zijn om de menschen die het wèl noodig hebben te helpen door middel van armenzorg, maar dan natuurlijk de vorm zoo zacht mogelijk kiezen. De heer Visser protesteerde tegen de houding van de S.D-A.P. Geroep der S,D.A.P.'ers: de verkie zingen zijn in aantocht! De heer Joosten: uw eigen Christelijke regeering heeft den bijslag der pensioenen op 40 pet. bepaald Wethouder Mr. Slingenberg: Laten wij de zaak los beschouwen van het feit, dat gisteren de candidaatstellingen voor de Tweede Kamer hebben plaats gehad. Maar wij moeten de zaak toch ook met een warm hart behandelen. Als er in het geheel niets voor de gepensionneerden te doen was, dan zou ik hopen, dat het voorstel-Visser werd aangenomen. Maar er is wat te doen, zonder dat wij den heer Visser volgen. De wet geeft aan de gemeente het recht om 40 pet. bijslag te geven. Dat besluit is door den Haarlemschen raad in 1920 geno men. Toen was de levensstandaard hooger dan nu. Waarom zijn de heeren Peper en andere voorstanders van bijslag toen niet met een voorstel gekomen om meer bijslag te geven? Als men iets wil doen voor de gepension neerden, dan moet men een anderen weg kiezen dan de heer Visser. Aanneming van het voorstel-Visser zou de gemeente niets kosten, wanthet zou nooit goedge keurd worden -loor Ged. Staten. Geroep: En de gemeente Amsterdam! De heer Slingenberg: Amsterdam heeft verschillende beperkingen gemaakt. Dat kan Haarlem ook doen. Men moet de gepensionneerden die slechts een gemeente - betrekking als bijbaantje hebben vervuld, uitsluiten. Evenzoo gaat het niet aan een hoogere bijslag te geven op de pensioenen van personen die het niet noodig hebben. De bedoelde dame uit Wiesbaden zal aan Haar lem geen bijslag durven vragen en. als zij het deed, dan zou spreker er voor ijveren om het haar niet tc geven. Spreker durfde zelfs ramen, dat de helft der gepensionneer den geen hoogeren bijslag noodig heeft. Het rijk heeft aan het Konk. Steunconiité de bevoegdheid gegeven om aan de rijks- gepensionneerden die het noodig hebben een toeslag te geven. Laat de raad van Haarlem zoo'n bevoegdheid geven aan B. en W., op dat dit college in overleg met het Burger lijk Armbestuur, 30 pot. bijslag kan geven aan de gepensionneerden die het noodig heb ben. De heeren Bijvoet, Klein, Visser en Keesen stelden voor om B. en W. uit te noodigen zich te beramen welke maatregeleen genomen kunnen worden om de oud-gepen- sionneerden die het noodig hebben tegemoet te komen en desbetreffende voorstellen aan den raad in te dienen. Wethouder Mr. Slingenberg: B. cn W. hebben zich al beraden. Zij zijn bereid ccn bijslag van ten hoogste 30 pet. op het grondpensioen tc verleenen aan personen die in volledigen gemeentedienst zijn ge weest en die het maatschappelijk noodig heb- ben. De lieer Visser trok nu zijn voorstel in. De heer Peper: dan dien ik het weer Het voorstel-Peper (oud-voorstel Visser) werd verworpen met 32 tegen 2 stemmen. Het voorstel van de heeren Bijvoet c.s. overgenomen door B. en W. werd daarop zon der stemming aangenomen. De wijziging der Bouwverordening. Hierna begon de raad met de artikelsge- wijze behandeling van de Bouwverordening. 138 artikelen, maar het ging gelukkig nog al vlot. De heer Peper was er op tegen om in artikel 1 de antennes voor radio onder de Bouwverordening te laten vallen. Vooral de arbeiders zullen zoo zei hij daarvan last ondervinden, omdat het dien amateurs moeilijk zal vallen aan allerlei voorschriften te voldoen. De gegoeden, die aan installateurs opdragen om voor hun geheele radio-inrich ting te zorgen, zullen alleen wat meer moe ten betalen. Het is beter, ook al zijn er wel leelijke antennes, den toestand te laten zoo als het nu is. Het.voorstel-Peper werd evenwel niet vol doende ondersteund, zoodat daarover niet gestemd kon worden. Bij verschillende ande re artikelen werden discussies gevoerd over technische onderwerpen. B. en W. namen een voorstel-K oppen over voor scheidingsmuren van huizen den eisch te stellen, dat zij worden „volgegooid en afgekwast". Daardoor zal voorkomen wor den, dat de etenslucht van het eene huis in het. andere huis dringt. De heer Klein Schiphorst wees er op, dat door belanghebbenden vaak lang ge wacht moet worden om bouwvergunningen. Het bureau is overbelast. Aanstelling van nog een technisch ambtenaar is aan te bevelen. Wethouder Mr. Gerritsz: Juist heden morgen hebben B. en W. besloten om een adjunct-inspecteur aan te stellen bij Bouw en Woningtoezicht-, om daardoor mogelijk te maken, dat er vlugger gewerkt kan worden. De geheele verordening werd daarna goed gekeurd. De Incassodienst. De heer Peper had bezwaar tegen het voorstel van B. en W. om het reglement van den Gem. Incassodienst zoo te wijzigen, dat de dienst ook geld op kan halen voor de Ned. Herv. kerk te Haarlem-Noord, die daarom gevraagd had. De gemeente heeft niet tot taak om geld te halen uit de zakken der in gezetenen voor een kerk. Het is niet ncodig de reglementen te wijzigen om de huren voor bouwvereenigingen op te halen. De heer Castricum vond het standpunt van den heer Peper bekrompen. De heer Joosten vroeg aan B. en W. of het juist was, dat alleen de kerkelijke belas ting geïnd zal worden van personen die zich daartoe vrijwillig bereid verklaard hebben. Wethouder Mr. Slingenberg: Vol komen juist! Als er niet betaald wordt, geeft de Incassodienst de aanslagbiljetten aan den kerkelijken ontvanger terug. Dwang wordt natuurlijk niet toegepast. De heer Peper: Maar het gezag van den gemeentelijken dienst doet ook wat. De kerk mag daarvan niet profiteeren. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 33 tegen 1 stem. De Precario-verordening weer aangehouden. Wethouder Mr. S li n g e nb e !r g deelde mede, dat B. en W. de behandeling van deze verordening nog één zitting wenschen aan te houden. Leden die nog amendemen ten hebben kunnen die dan bijtijds indie nen. Geroep: prachtig! De heer Joosten vroeg nog eens om de ontwerp-verordening ook te stellen in han den van de financicele commissie. Mi*. Slingenberg: B. en W. zijn daartoe bereid. Benoemingen. Benoemd worden tot lid der commissie voor de beoordeeling van subsidie-aanvragen (vacature van Liemt) M. L. A. Klein, tot on derwijzeres aan school 13 (Haarlemmerlïede- straat) mej. A. Klingers, tot definitief reser ve-onderwijzeres bij het buitengewoon 1. o. mej. H. Joosten.' Eenige kleine voor stellen. Het voorstel van B. en W. om den termijn voor de ontruiming van onbewoonbaar ver klaarde woningen aan de Bannesteeg, Ra- vesteeg en 't Krom te verlengen, werd aan gehouden, omdat het advies van de Gezond- ^seommi":e nog niet ontvangen is. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om bouwterrein te verkoopen aan het Santpoorterplein en de Marnixstraat. De heer Reinalda deelde namens de soc.-dem. raadsfractie mede, dat hij tegen dezen grondverkoop zou stemmen, omdat zij zich om principieele redenen tegen grondverkoop uitgesproken heeft. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om een crediet beschikbaar te stellen om in het perceel Burgwal 24 een transformato renhuisje voor de electriciteitsvoorziening te bouwen. Op een vraag van den heer Peper of het werk onderhandsch zal worden aanbesteed, antwoordde wethouder Mr. Gerritsz, dat B. en W. zich daarover nog niet hebben uitgesproken. Ingekomen stukken. In handen van B. en W. om prae-advies werden de volgende stukken gesteld: een verzoekschrift van het bestuur der St. Canisiusschool, Linschotenstarat 23, om me dewerking voor het aanbrengen van centrale verwarming in deze school; een verzoekschrift van de Buurtvereeui- ging „De 170 Woningen" om verschillende verbeteringen aan te brengen ln eix nabij de woningen, welke gelegen zijn in Haarlem- Noord en geëxploiteerd worden door de N-V. Ned. Trust tot exploitatie van onroerende goederen te Amsterdam; een verzoekschrift van W. Hoek, Directeur der N.V. Haarlemsche Bouw Maatschappij „Tetterode", om het uitbreidingsplan voor de gronden van de voormalige buitenplaats „Bosch en Hoven" zoodanig te wijzigen, dat op het terrein, kadastraal bekend gemeente Haarlem II Sectie R nummer 282, een dub bele villa mag worden gebouwd; een verzoekschrift van H. de Weers, aan nemer van de op te hoogen gronden der ge meente achter de Dr. Schaepmanstraat en aan de Marnixstraat, om schadevergoeding tengevolge van het feit, dat de politie zon der eenige voorkennis deze werken op 10 April 1929 gedurende enkele ui-en heeft stil gelegd; verzoekschriften van D. Boere en G. Kam- minga om in koop te ontvangen een perceel grond, gelegen aan de Marnixstraat en van N. Vooges om in koop te ontvangen een perceel grond, gelegen aan de Deckerstraat. In handen van B. en W. ter afdoening werd gesteld een verzoekschrift van A. J. Lips e. a.. allen bewoners van de Burgemees ter Sandbergscraat en naaste omgeving, om het open terrein, grenzende aan den tuin der sociëteit „Vereeniging" te doen afschutten en het ti-ottoir aan die zijde van de Burge meester Sandbergstraat te doen doortrekken De heer Van Liemt drong aan om hier afdoende maatregelen te nemen. De wethouder van Openbare Werken Mr. Gerritsz zegde dit toe. Hij wees er even wel op. dat de reiniging al hei'haaldelijk het bedoelde terrein gereinigd heeft, maar steeds hebben nieuwe verontreinigingen plaats. INTERPELLATIES. De heer Van Kessel wilde vragen stellen die hij niet schriftelijk ingediend had. De Voorzitter maakte bezwaren. De heer Van K es s e 1: Het is toch heel belangrijk De Voorzitter: Laten wij toch niet van den regel afwijken. Zegt u de zaak aan den betrokken wethouder, dan kunnen ook maatregelen genomen worden. De stank der grachten. De heer Boes vroeg antwoord op zijn vroeger gedane vraag welke maatregelen B. en W. willen nemen inzake den stank der grachten. B. en W. hebben toen beloofd praeadvies te zullen geven over de vraag van spreker of de gemeente een onderzoek aan één persoon of aan een commissie moet op dragen. Wethouder M r. G e r r i t s z: B. en W. zijn het daarover nog niet eens. De heer Oversteegen vroeg hoe B. en W. staan tegenover een indertijd door een arbeider bij B. en W. ingediend plan in zake inpoldering van Haarlem. Wethouder Mr. Gerritsz: Het is in het belang van dien arbeider om daarover niet meer te spreken. Vragen van den heer Peper. Van den heer Peper waren vragen ingeko men betreffende: a. de toepassing van de Arbeidswet op het werk voor de uitbreiding der gemeentelijke gasfabriek gepaard gaande met pogingen tot het verslechteren der arbeidsvoorwaar den; en b. de huisvesting, verzorging enz. van de arbeiders tewerk gesteld bij de werkver schaffing in het Witteveen. B. en W. zullen in de volgende vergadering daarop antwoorden. Hierna werd te 4.30 uur de zitting ge sloten. EXAMENS IN DE VREEMDE TALEN. Commissieleden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald dat in 1929 de examens in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen en de in dit jaar eventueel af te nemen examens in de Italiaansche en Spaansche talen en letterkunde zullen wor den afgenomen in nader aan te wijzen ge meenten. Voor zooveel betreft de in de maand Aug. en zoo noodig, ook in het laatst van Juli af te nemen examens heeft de minister o.a. benoemcj: tot lid in de commissie voor de Fransche taal den heer R. Borggreve, leeraar aan de gemeentelijke H. B. S. te Haarlem; tot plaatsvervangend lid in de commissie voor de Fransche taal de heer J. R. H. de Smidt, leeraar aan het gemeentelijk lyceum te Haarlem; tot lid in de commissie voor de Hoogduit sche taal (akten m.c. A en l.o.) dr. J. Heem stra, leeraar aan de gemeentelijke H. B. S. te Haarlem; tot plaatsvervangend lid in de commissie voor de Hoogduitsche taal (akten m.o. A. en lo.) den heer G. K. W. Bakker leeraar aan de gemeentelijke H.B.S. te Haarlem; tot plaatsvervangend lid in de commissie voor de Hoogduitsche taal (akten m.o. A. en l.o.) den heer A. Thijs, leeraar aan het Chris telijk lyceum te Haarlem; tot leden in de commissie voor de Engel sche taal en letterkunde (akte m.o. B) en de commissie voor de Engelsche taal (akten m.o. A en l.o.) de heeren dr. C. B. A. Proper, leeraar aan de gemeentelijke H.B.S. A te Haarlem en F. P. van der Voorde, leeraar aan de gemeentelijke H.B.S. B te Haarlem. Amsterdam 20 Mei 21 uur te Hamburg van Rotterdam. Alhena 21 Mei 12 u. 270 mijl Z.O. van St. Vincent, Rotterdam n. Buenos Aires. Alpherat 21 Mei te Buenos Aires van Rot terdam. Randfontein 21 Mei v. P. Soedan, Amster dam n. Aden/Mombassa. Breedijk 19 Mei v. Belawan Deli, New-York n. Batavia. Barentsz 19 Mei te Batavia. Bondowoso 21 Mei te Calcutta van Ba tavia. Batoe 22 Mei te Amsterdam van Batavia. Blijdendijk 19 Mei v. Penang, Batavia n. New-York. Djambi 21 Mei te New-York v. Java. Deli 21 Mei te Singapore, Rotterdam n. Batavia. Giekerk 21 Mei v. Mombasa n. P. Soedan, Beira n. Rotterdam. Gemma 18 Mei v. Hong Kong, Japan n. Rotterdam. Gelria 21 Mei v. Las Palmas, Amsterdam n. B.-Aires Indrapoera p. 21 Mei 13 u. Gibraltar, Rot terdam n. Batavia. Kota Inten 21 Mei 17 u. te Sabang, Rot terdam n. Batavia. Kambangan 22 Mei v. Padang, Batavia n. Amsterdam. Kilstroom p. 21 Mei Ouessant, Amsterdam n. W.-Afrika. Lochmonar 21 Mei v. Southampton n. Lon den, Pacifickust n. Rotterdam. Laertes 20 Mei te Liverpool v. Batavia via Amsterdam. Lochgoil 18 Mei v. San Francisco, Rotter dam n. Pacifickust. Moerdijk 19 Mei te Everett v. Rotterdam. Manoeran 19 Mei van Sabang, Amsterdam n. Batavia. Maasdam p. 21 Mei Ouessant, New-Orleans n. Rotterdam. Nickerie p. 21 Mei 24 tl Ouessant, W.-Indië naar Amsterdam. Nijkerk p. 21 Mei Las Palmas, Beira n. Roterdam. Nieuw Zeeland 18 Mei v. Singapore n. Oldekerk 22 Mei te Suez, Japan n. Rot terdam. Orania 21 Mei v. Santos, Amsterdam naar B.-Aires. Poeloe Roebiah 22 Mei v. Suez, Amsterdam n. Batavia. Prinses Juliana 21 Mei v. Sabang, Amster dam n. Batavia. Patria 22 Mei v. Batavia n. Rotterdam. Rietfontein 22 Mei v. Amsterdam n. Ant werpen. Stella 20 Mei v. La Romana n. St.-Thomas. Simaloer 22 Mei v. Batavia n. New-York. Spaarndam 21 Mei te Vera Cruz v. Rot terdam (verb.) Samannda 22 Mei 1 u. v. Gibraltar, Batavia n. New-York. Tabanan 21 Mei 17 u. v. Harseille, Rotter dam n. Batavia. Telamon 20 Mei v. S. Dominga n. Guata- mala. Tjipanas 20 Mei v. Manila n. Amoy. Venezuela 21 Mei 22 u. te Havre, W.-Indië n. Amsterdam. Van Spilbergen 21 Mei v. Adelaide n. Sin gapore. Voiendam 22 Mei v. Rotterdam n. New- York. Zosma 20 Mei v. Kobe n. Rotterdam. Zaanland 21 Mei te Rio Grande do Sul, Amsterdam n. Buenos Aires. Zeeland 21 Mei v. Rio Janeiro, Buenos Aires n. Amsterdam. Van een grootvader en zijn kleinzoon. Samen waren ze uitgegaan op dien stra- lenden tweeden Pinksterdag, grootvader en kleinzoon. Grootvader, plechtig in zijn beetje antiek zwart pak, was het duidelijk aan te zien. dat hy een langen tocht achter den rug had, want zijn pak was bedekt met een fijn grij zig laagje stof en bij bleef zoo af en toe amechtig kreunend stil staan om met haas tige asthmatische snuifjes weer op adem te trachten te komen. Met moeite startte hij dan weer, eerst voorzichtigjes - langzaam, met kleine zetjes, om dan eindelijk weer in zijn gewone kwakkelgangetje verder te gaan. 't Kleinzoontje was van een heel andere allure. Zijn helder-kanariegele pakje ver toonde geen spoor van stof. en hij zag er nog zoo frisch uit, alsof hij net op weg was ge gaan. Hij draafde op en neer over den weg, af en toe korte, schelle kreetjes van verruk king slakend, en het was eigenlijk net of hij zijn eerwaardigen grootpapa een beetje aan het plagen was. Want nu eens spurtte hij hem een heel eind vooruit, en wachtte dan heel bedaardjes tot opa eindelijk ook zoover gekomen was; dan weer liet hij hem een heel eind vooruit gaan en zette er met een nonchalant gebaar een flink vaartje in, zoodat hij hem in min der dan geen tijd ingehaald had. Maar opa trok zich van het recalcitrante kleinzoontje lekkertjes niets aan, sukkelde tevreden steunend den weg af, en stond op gezette tijden stil om adem te happen. Het kleinzoontje bleef leut in zijn leven hebben en op en neer schutteren en kleine gillende kreetjes slaken. De menschen langs den weg hadden ple zier in het zonderlinge stel en een burger juffrouw zei op medelijdenden toon: „Zoue die twee bij mekaar hoore? 't Is toch zonde Kaik dat kleine ding nou es dat ouwe merakel kan hem heelegaar niet bijhouwe!" En ze staarde het tweetal na, dat in een dichte wolk van stof en benzinedampen ver dween. Want, ziet u, opa was een zeer oude Ford van oud model en het kleinzoontje was een eigenwijs, kanariegeel racewagentje. Samen waren ze op dezen stralend en Pink- sterdam naar buiten getogen en niettegen staande al zijn gebrek aan eerbied was het kleinzoontje opa trouw dus ze zullen ook wel weer samen thuis zijn gekomen. W. T. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen). EINDEXAMENS KWEEKSCHOLEN De gecommitteerden De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aangewezen als ge committeerden bij de eindexamens in 1929 voor de Rijkskweekschool te Haarlem en de bijzondere kweekschool te Haarlem, Nieuwe- gracht 98: de heeren A. G. Boes, oud-schoolopziener te Haarlem (voorzitter); dr. J. Weener, pre dikant te Haarlem; F. J. M. Tonino, accoun tant, te Haarlem, en als plaatsvervangende gecommitteerden de heeren P. Voogd, lid van den Onderwijsraad te Haarlem; mr. F. Vorstman, leeraar aan een hoogere burger school te O ver veen; en mevrouw A. Kleyn Ratering te Haarlem. voor de bijzondere kweekschool te Haar lem, Hazepaterslaan 34: de heeren K. Brants, hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de vierde hoofdin spectie te Haarlem (voorzitter); M. Hen dricks te Amsterdam, en R. Luyten, oud leer aar eener Rijkskweekschool tc Haarlem; en als plaatsvervangende gecommitteerden de heeren mr. dr. J. Wackie Eysten, oud-school opziener te Aerdenhout. W. K. D. Lustig, oud-directeur eener handelsdag- en avond school te Utrecht, en mevrouw J. C. M. Weustinkvan Vlijmen te Haarlem. voor de bijzondere kweekschool te Bever wijk, Baanstraat 86: de heeren dr. H. B. F. Westerouen van Meeteren, inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Hoorn, te Hoorn (voor zitter) mr. F. J. Gerritsen, advocaat en pro cureur te Hillegom en P. Th. Jansen, rus tend hoofd eener opleidingsschool te Haar lem; en als plaatsvervangende gecommit teerden de heeren E. J. van Deth, oud directeur van het Gemeentelijk bureau voor beroepskeuze te Amsterdam; Tj. Sterringa, inspecteur van het lager onderwijs in de in spectie Zaandam, te Haarlem; en mevrouw M. M. Dun—Quispel, te Alkmaar. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. DE BLOEITIJD DER POSTERIJEN. Geachte Redactie, Toen ik het blad van Vrijdag 17 Mei m handen kreeg en de rede las van den heer J. Truffino werkzaam bij het hoofdbestuur der Posterijen, was het, of er iemand achter mij stond en zeide: wie lacht daar? Zou er in jaren een tijd geweest zijn dat het bedrijf der posterijen meer gehekeld werd dan thans? Haarlem en de meeste groote plaatsen hadden 6 briefpost- en 3 pakket postbestellingen, nu 3 briefpost- en 2 pakket postbestellingen. De kwitantieloopers kwa men iederen dag door geheel Haarlem; dit is thans niet zoo De verzending was vroeger beter, althans een brief in onze naaste om geving was eerder op zijn plaats dan nu. Komt men aan de loketten der Spaarbank, dan moet men meestal tijden wachten, en menig inlegger vraagt zijn geld terug omdat het lange wachten hem niet aanstaat. De giro is in een jammerlijken toestand geweest, wat het land schatten geld heeft gekost, en eerst nadat, naar ik meen, men in België den gang van zaken eens afgekeken heeft is er verandering gekomen. Het kantoor is veel korter open dan voor den oorlog. Toen was het tot 9.30 thans tot 7.30 open, en door de invoering van de zoo genaamde bestelling huis aan huis kan het niet anders of de gewone briefpostbestelling moet vertraging ondervinden. En dan zegt de heer Truffino dat dit in groote mate te danken is aan de hoogere ambtenaren! Ons oude spreekwoord zegt: eigen roem st Neen mijnheer Truffino, enkel en alleen het Staatsmonopolie geeft hier den doorslag. Wat zou Uw mooie zaak gauw failliet gaan indien er concurrentie mogelijk was! Haarlem, 20 Mei 1929. EEN ABONNé,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10