H D De bouw van een (bijna) nieuwe Concertzaal rtb,,'. 46e Jaargang No. 140S7 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 28 Mei 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) ƒ3.5754. Franco per post door Nederland ƒ3.8754. Losse nummers 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 0-5754, franco per post- Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f025, elke regel meer ƒ0.10, uitsL 4 contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 1 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA DINSDAG 28 MEI Stadsschouwburg: Groot Russisch Natio naal Orkest, 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Cinema Palace: „Het lokkende voetlicht"; „De Generaal", 8 uur. Luxor Theater: Avonturiers"; „De Be drieger Bedrogen". 8 uur. Rembrandt Theater: „Vrouwenstaking". Tooneel: Maqui en Williams. 7 en 9.15 uur. Standaard Bioscoop: „De onbewaakte Overweg" 8 uur. y els en: Raadhuis. Gemeenteraad. 7 uur WOENSDAG 29 MEI Stadsschouwburg: Vereenigd Tooneel (Verkade en Verbeek) Vonders „Maria Stuart". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. N. V. Bouw- en Expl. Mij. -Zuid-Haarlem" Verspronckweg 31. Jaarl. Alg. Verg. van Aan deelhouders. 8.30 uur n.m. Pannekoekenhuisje, Bloemendaal. Huis houdelijke vergadering der Stichting Thïjs- se's Hof. 8 uur. DE UITBREIDINGSWERKEN AAN DE GASFABRIEK. OVEREENSTEMMING BEREIKT. Nadat Maandagochtend de besturen op nieuw een besperking hadden met den bouwleider der firma M. A. N., welke Duit- sche firma het bouwen van den nieuwen gashouder aan de gasfabriek heeft aange nomen, vond ex* een vergadering met het betrokken personeel plaats. Nadat door de besturen verslag was uitgebracht v,an de gevoerde onderhandelingen, waaruit bleek dat er opnieuw eenige verbeteringen waren verkregen, vond er een zeer uitvoerige ge- dachtenwisseling plaats. Hoewel het personeel niet al 'te best te spreken was over de houding der firma en naar aller verwachting men steeds voor kleine conflicten zal komen te staan, be sloot het overgroote deel van het pex*soneel het advies der besturen op te volgen en het thans door onderhandeling verkregene te aanvaarden. De firma heeft kort geleden aan het personeel een contract vooi*gelegd ter teekening waarbij men genoegen moest nemen met directe opzegging en vervalling van art. 1638 c. en d. van het Burg. Wet, boek terwijl ook geen vergoeding voor ver zuim der Ohr. feestdagen en bij regen werd verstrekt. In de nieuwe overeenkomst wordt het verzuim door regen of bedrijfsstoomis met 70 pet. betaald, er is nu 1 dag opzeg ging en de Christelijke feestdagen worden met 50 pet. betaald. Voorts zal ook art. 1638 c. en d. in acht worden genomen. HET VUEGONGELUK BAGDAD. BIJ De gewonde vliegers hersteld. Blijkens het door den commandant van het vliegkamp te Soerabaja van den consul te Bagdad ontvangen telegram zijn sergeant- vliegtuigmaker Langeraar en korporaal vlieg tuigmaker Sijmonsfdie bij het bekende ongeval met de Dornierwal-vliegboot te Bagdad ge wond werden) hersteld en zullen zij deze week naar Soerabaja vertrekken. VERBLINDEND ZONLICHT OORZAAK VAN DE TRAM BOTSING. HE JEINLICHT OP HET STATIONS PLEIN WORDT VERPLAATST. Naar aanleiding van de trambotsing op het Stationsplein van Zondagavond, waar van een der bestuurders als oorzaak had opgegeven dat hij door den zonnestand niet kon zien dat het i*oode seinlicht brand de, stelde de trammaatschappij Maandag avond een onderzoek in, waaraan deelnamen de chef v.an exploitatie, mr. D. A. E. Im- mink, de chef van den weg, ir.- B. Nugteren en de chef van den uitvoerenden dienst, de heer P. M. Gieske. Om denzelfden tijd, dat het ongeluk gebeurde, te half zeven werd van de standplaats bij den vlucht heuvel op het Stationsplein het seinlicht waargenomen. Het bleek inderdaad, met den zon-verlichten hemel als achtergrond, moei lijk zichtbaar. Het bezwaar werd belangrijk genoeg geacht om ten spoedigste een wijzi ging in den stand van het seinlicht aan te brengen. Het zal een meter lager aan de naai bevestigd worden, waardoor het een donkeren achtergrond van des huizen aan de westzijde van het Stationsplein krijgt. Het blijkt dus, dat er ten aanzien van de schuldvraag van den bestuurder zeer ver zachtende omstandigheden zijn, zoo er al van schuld sprake is. Bijzonderheden over het oude en over het nieuwe gebouw. Het dak van de Concertzaal is al geheel gesloopt. De werklieden zijn nu bezig de zijmuren af te breken. Het heet officieel een verbouwing maar er komt bijna een geheel nieuwe Concert zaal! Van de oude zaal blijft alleen het voor enkele jaren hieuw gezette achter-gedeelte, waarin- liet orgel staat, de vloer en een klein gedeelte van de voormuur behouden. De groote zijmuren' worden geheel gesloopt, terwijl van het geheele dak niets meer te zien is. Toen 'men aan het sloopen ging bleek, dat het goed gezien was om de afbraak niet langer uit tè stellen. B. en W. schreven in dertijd iri de toelichting van hun voorstel aan den gemeenteraad: „De kap en de zijwanden van de Gem. „Concertzaal verkeeren in onvoldoenden „staat. Enkele spanten vertoonen een door- buiging tengevolge van een -voor de groote „overspanning onvoldoende kapconstructie. „De zijmuren knikken uit. Vernieuwing van „de bestaande kapconstructie is noodzake lijk. De muren dienen te worden versterkt. „Dit kan geschieden door het aanbrengen „van ijzeren balken in gewapend beton „tegen de penanten". Aanvankelijk waren die kosten begroot op f 43.000. Maar later hebben B. en W. aan den raad een verhooging van het crediet gevraagd met f 17.000, wat noodig was, omdat het tenslotte door Openbare Wei-ken toch beter gevonden werd om de zijmuren om te halen en door nieuwe te vervan gen. 35 man zijn thans aan het sloopen bezig. Zooals wij hierboven schreven is de geheele kap al verdwenen. Nu vliegen de stukken puin van de zijmuren in het rond. Goed materiaal voor asphalteeringswerk. Waar eens de concertzaal gevonden werd, staat nu een groote steiger die tot aan de kap reikte. Die was noodig voor het sloopen van de kap en zal natuurlijk ook weer gebruikt worden bij het maken van de nieuwe kap. De gesloopte kap was zeer slecht: op ver schillende punten werden gevaarlijke „wer kingen" geconstateerd. Het is waar, dat het gebouw on geveer 80 jaar stond, maar het gebrek is niet allereerst door ouderdom, doch door on voldoende constructie ontstaan. Er waren we! soede materialen verwerkt. Het eigen aardige is dat voor de kap houten spanten uit één stuk gebruikt zijn van bijna 21 M. lengte. Blijkbaar heeft men die groote balken voor dit doel uit Rusland laten aan voeren. Het zou nu een bijna onbegonnen wérk zijn om nog zulke groote balken te zoeken! De nieuwe kap wordt van ijzer gemaakt. Natuurlijk ook zoo, dat de spanten geheel door het plafond aan het oog onttrokken worden. Wat het aanzien van de nieuwe zaal be treft die zal niet veel van de oude afwijken. Met nauwgezetheid zal men zicli precies aan de oude afmetingen houden, om daardoor zeker te zijn, dat de nieuwe zaal dezelfde goede acoustiek zal hebben als de oude. Wel zal naar een moderner kleed gestreefd worden. In de oude zaal overheersclite de horizontale lijn, o.a. door de spiegels aan den zijwand, in de nieuwe zaal zal de ver ticale lijn overheerschend zijn. De verticale lijn, die van boven in de ramen begint (die op dezelfde hoogte komen als in de oude zaal) zal tot den grond toe worden door gezet. De spiegels zullen dan ook niet meer terugkomen. Toch zal men. doordat de zaal natuur lijk in andere kleuren geschilderd wordt, den indruk krijgen, dat veel veranderd is. Het orgel blijft op zijn oude plaats. Dit is r.u tijdens de verbouwing om het voor stof j te bewaren, geheel door een beschermend i omhulsel omgeven. De gaanderij wordt weer even groot als in de oude zaal. Het gevolg zal zijn, dat het aantal plaatsen in de Concertzaal onveran derd blijft. De klapstoelen staan thans op geborgen in de Groote Kerk, maar kunnen later weer op de oude plaats gezet worden. Ook in het overige van het Concertge bouw wordt veel veranderd. Er wordt ge zorgd voor flinke ingangen. Er komen nu drie ingangen naast elkaar, die toegang geven tot een vestibule van 9 bii 5 Meter en een hal v.an 15112 bij 8 Meter. De garde- robe wordt ruim tweemaal zoo groot als in het oude gebouw. De buffetten en keuken, die vroeger on middellijk naast de concertzaal gevonden werden, komen nu aan de straat, dxis zoo ver mogelijk van de zaal af. Concertgangers zullen dus niet meer gestoord worden door hinderlijk gerixxkel van glazen en kopjes. Gelijkvloers komt nog een concertzaal van 211/2 bij 10 1/2 Meter. Voor kleine con- certeix zal die wel gewild zijn. Die zaal krijgt een eigen buffet. De bovenzaal blijft ook bestaan. De onge makkelijke houten trap naar deze boven zaal en de gaanderij van de groote zaal. wordt vervangen door een breede steenen trap. Verder worden ook de toiletten geheel vernieuwd, zoodat zij aan moderne eischen zullen voldoen. Het front in de Begijnestraat wordt ge deeltelijk verbouwd. Boven de drie hoofd ingangen komen luifels. Het geheele werk zal f 130.000 kosten. Er wordt met man en macht gewerkt om de nieuwe concertzaal voor 15 September klaar te hebben. Reeds nu maken de arbei ders dagen van 11 uur. Het is evenwel niet onmogelijk, dat het noodig zal blijken om nog langer te werken, of dat er met twee ploegen gewerkt zal worden. Nu de dagen zoo lang zijn, is het mogelijk een ochtend ploeg 8 uur te laten werken en een mid- dagploeg eveneens 8 uur. Aan Openbare Werken wil men al het mogelijke doen om de verbouwing binnen den vastgestelden tijd te laten afloopen, anders zullen er moeilijkheden rijzen met de concerten voor de opening van het nieuwe seizoen. De tijd van 4 maanden vooral omdat bijna een maand met het sloopen gemoeid zal zijn, om een werk van f 130.000 uit te voeren is evenwel zeer kort. POSTZEGELTENTOONSTELLING TE LE HaVRE. DRIE HAARLEMMERS BEKROOND. Op de Internationale Postzegeltentoon stelling te Le Havre die in de afgeloopen week gehouden werd, werden drie leden der afdeeling Haarlem van de Nederlandsche vereeniginig van postzegelverzamelaars be kroond, n.l. de hoeren C. H. Blansert, ver zameling Engelsche Kol., bronzen medaille; E. J. Martens, verzameling Venezuela, ver guld zilveren medaille; J. van Nifterik, ver zameling Nederland en Kol, verguld zilve ren medaille. OnZE GROEMTJE5 DIM5D AG I DON DE.RDA3 ZATERDAG UW Het woord is aan..... Weriheimer: Zelden ziet men zulke diepzinnige gezich ten als bij de bestudeering van de spijskaart. NIET KLAGEN. Weet u nog, geachte lezer, Ook al lijkt het lang gelee, Hoe wij schaats- en autoreden, Op het ijs der Zuiderzee? Weet u nog hoe u uit bed kwam, Toen het dertig graden vroor, Hoe u op uw fiets verstijfde, Naar uw werkplaats of kantoor? Weet u nog hoe 't leidingwater, .Zich verstarde in de buis, Weet u nog wel hoe u stookte En hoe koud het bleef in huis? Weet u nog hoe .onze scheepvaart. Vele weken was gestremd, Hoe het vlot verloop van zaken Door den ijsgang werd geremd? Weet u nog hoe in-armoedig, U zich voelde in die kou, Hoe u naar het kwik kon turen, Dat nog maar niet stijgen wou? Weet u nog? in Februari, Hoe u zich beklagen kon? Nou, dan moet u nu niet zuchten, Om wat overdaad van zon. DS. PLANTENGA OVERLEDEN. E& wM -Vy j •t Op 63-jarigen leeftijd is overleden Ds. B. P. Plantenga, emeritus-predikant bij de Ver- eenigde Doopsgezinde Gemeente alhier. Met Leedwezen maken wij melding van dit overlijden. Ds. Plantenga was algemeen ge acht en bemind, in de eerste plaats natuur lijk bij de leden der Vereenigde Doopsge zinde Gemeente, zooals duidelijk bleek bij de repeptie in het Kerkgebouw van genoemde gemeente ter gelegenheid van het zilveren jubileum vaix Ds. Plantenga als Haarlemsch predikant op 29 September 1926. Op die re ceptie, die tot een bijzonder hartelijke hul diging werd, kwamen meer dan 2000 gemeen teleden den beminden predikant gelukwen- schen. Een kostbaar geschenk een tapijt werd hem toen aangeboden. Op 1 November 1927 zag Ds. Plantenga zich door den minder gunstigen staat van zijn ge zondheid gedwongen afscheid te nemen van zijn ambt. Dit afscheid moest om dezelfde reden zonder eexxige officieele plechtigheid plaats hebben, maar de Kerkbode bracht hem hartelijk dank voor de wijze waarop hij zijn werk steeds had verricht, vervuld van hertelijke belangstelling voor zijn gemeen teleden en hen stichtende en sterkende door geloofsvertrouwen. In den laatsten tijd nam de zwakte van zijn hart zeer toe en zoo is dan nu het einde gekomen, dat door zijn vrienden reeds lang gevreesd werd. Ds. Plantenga werd op 15 December 1865 te Zutphen geboren. Hij liep daar het gymna sium af, studeerde te Leiden tot hij ziju candidaatsexamen in de theologie gedaan had, studeerde daarna verder aan het Doops gezind Seminarie te Amsterdam en werd in 1892 proponent. In 1893 aanvaardde hij een beroep als predikant te Meppel, bleef daar vier jaar, stond van 1897 tot 1898 te Wormer- veer en daarna te Arnhem, vanwaar hij op 29 September 1901 naar Haarlem overging. Hij volgde hier Ds. Hesta op en vond dr. El- horst en Ds. Jeronimo de Vries als zijn ambt- genooten bij de Doopsgezinde gemeente. Ds. Plantenga had zich, zooals wij reeds zeiden, hier zeer vele vrienden en de alge- rneene achting en sympathie verworven. Hij was een man van buitengewonen ijver en groote energie. Gaarne was hij werkzaam op philantropisch terrein: velen zullen hem dankbaar gedenken. Ds. Plantenga vervulde met groote toewij ding tal van bestuursfuncties, toen hij nog over zijn volle werk- en lichaamskracht kon beschikken. Hij was voorzitter van de afdee ling Haarlem en lid van het Hoofdbestuur van de Doopsgezinde Zendingsvereeniging secretaris van het Doopsgezind Noord- en Zuid-Hollandsche Weduwen- en Weezen- fonds, voorzitter van de Doopsgezinde Zie kenverpleging, lid van het Dagelij ksch Be stuur der Doopsgezinde Sociëteit in Neder land, voorzitter van de commissie voor de Doopsgezinden in de verstrooiing, lid van de commissie ter uitdeeling van de Doopsgezin de Sociëteit, lid van het college van curato ren der Doopsgezinde Kweekschool, secreta ris van het Dienstjarenfonds en van het Menno-fonds, voorzitter der vereeniglng voor Doopsgezixxde Weezen in onvermogende ge meenten en lid van de commissie van redac tie der Zondagsbode. Hij behoorde tot eenige commissies van den Protestantenbond, waar van hij hoofdbestuurslid is geweest. Buiten Doopsgezinde kringen bekleedde hij nog meer functies, o.a. die van voorzitter van het college van curatoren van het Gym nasium en lid van den Armenraad. Uit deze lange lijst blijkt wel welk een werkzaam man met Ds. Plantenga is heen gegaan. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Vrijdag 31 Mei a.s. op Westerveld, na aankomst van trein 14.10w GEVAL VAN NEKKRAMP IN DEN HELDER Volgens Het Volk Is in de marinekazerne te Den Helder een geval van nekkramp voor gekomen bij een onder-officler-ziekenverple- ger, die tijdens de ziekte van eenige zeemili ciens in Maart en April j.l. zijn diensten heeft moeten verrichten. De patiënt zou reeds overleden zijn. HAARLEM, 28 Mei De Verkiezingen Het begint nu werkelijk een beetje merk baar te worden dat er Kamerverkiezingen op til zijn, ofschoon de kiezersmassa nog steeds even lauw blijft.. De heer Louis de Visser, communist, heeft evenwel zijn mega- phoon-stem met volle kracht doen losbar sten in den Haagschen gemeenteraad, omdat de burgemeester een communistisch aanplak biljet had laten verwijderen. Hij heeft mr. Patijn vergeleden met Jan Kalebas en een geweldig lawaai gemaakt. Zooiels trekt altijd de aandacht. Dc nuchtere krantenlezer stelt zich de vraag: „Waarom dit vervaarlijke spektakel over oen kleinigheid?" delft in zijn memorie en diept eruit op: „Da's waar ook: we moeten bixxnenkort weer eens gaan stem men." In deze sfeer vrxn geestdrift zal Nederland ter stembus trekken- Ik mag er niet aan denken hoeveel menschen het ditmaal zou den nalaten, als er geen stemdwang was. Nu zeggen vele ordelievende burgers: ..Ik moet wel. Wegblijven mag nu eenmaal niet, evenmin als fietsen op verboden voetpaden, rijden zonder licht of belastingplaatje en weigeren je belasting te betalen. Ik wil er geen last mee krijgen, en Ik ga dus maar stemmen." Hij heeft ruime keus, want cr komen zes endertig partijen uit, waarvan zes groote bekend als R.K., A.R., C.H., V.B., V.D. en S. DA.P. die in de aftredende Kamer 94 van de 100 zetels bezetten. Het lijkt onwaarschijn lijk dat deze sterkte verzwakt zal worden, zoodat de overige dertig partijen denkelijk zullen strijden om zes zetels, waarbij een aanmerkelijk aantal stemmen lieelemaal ver loren zal gaan. Onze Kamercorrespondent, die daarover vandaag een artikel levert, merkt op dat wij wel een politiek zéér verdeeld volk zijn. Het is waar. Overigens kunnen de dertig partij tjes geen kwaad, en het is, in het algemeen gesproken, een goed ding dat nieuwe stroo mingen tot uiting komen. Veel erger is, dat in de zes groote partijen nog steeds geen meerderheids-groepeering ls te vinden, en dat wij straks voor een nieuwe editie zullen worden gezet van de extra-parlementaire regeering, die nu ruim drie jaar het bewind heeft gevoerdvoorzoover zij dat kon, want allerlei groote onderwerpen moesten zorgvuldig vermeden worden en in allerlei zaken moest worden geschipperd om über haupt een resultaat te bereiken. Van de leden der eerstdaags aftredendo regeering kon moeilijk verwacht worden, dat zij zich in deze omstandigheden met roem zouden overladen. Dat hebben zij dan ook geenszins gedaan. De krachtigste figuur die het kabinet bezat, minister van Karnebeek, brak al twee jaar geledeix den gouvernemen- teelen hals over zijn ontwerp-verdrag met België. Zijn opvolger, jhr. Beelaerts van Blokland, debuteerde gelukkig met een krachtige rede in Geneve en maakte daarna weinig indruk meer, tot zijn behandeling van de Utrechtsche cause célèbre hem weer in het volle licht bracht. Helaas, het be scheen hem onbarmhartig. Het is een beden kelijke post op het debet van deze regeering dat de Belgische kwestie nog niet verder tot oplossing ls gebracht. Een krachtige be windsman aan Buitcnlandsche Zaken ls nu wel een heel noodzakelijke vereischte, en wij hopen dat het niet iemand uit „la carrière zal zijn", vol van de usances, dc adat van deze bejaarde kaste, maar een mannetjes putter.... een man met ruimen blik, die over enge belangetjes heenkijkt en de groote beteekenis van een blijvende, bevredigende oplossing als doel vooropstelt. Van de overige ministers is de president, jhr. de Geer. beheerder van het departement van Financiën, het best uit den tragen strijd te voorschijn gekomen. Hij heeft, door de aanneming in de Tweede Kamer van zijn ontwerp tot regeling van de financiëele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten, in sa menwerking met minister Kan (Binnenland- sche Zaken» tenslotte nog een daad van bij zondere beteekenis volbracht. Terwijl mr. Kan als sportbeoefenaar en reiziger-naar- werkverschafflngen de eenige in het kabinet is, die populariteit heeft weten te verwer ven. En hoe!en op welk een moderne, on-Hollandsche manier! De Kan-anecdotes, talloos, en de Kan-kleedij, in afwijking

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1